Nog geen begrip tussen Kroesjtsjev en Amerika HET WEER Beatrix-mijn waarschijnlijk niet in exploitatie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Woedende uitvallen volgen steeds op vragen over concrete problemen Winterse aanblik in september Geen topgesprek zonder garantie voor Berlijn Opheffing van EVC-1958 voorgesteld Advies aan de leden: „Ga over naar het N.V.V" Droogteperiode ten einde Kans op mist De grafische C.A.O.'s 0R1ENTERENDE BESPREKINGEN Rijksbemiddelaars nemen afwijzende beslissing Het woord is aan H rnwi W&EBféEStll WMMÏrM In de krant van heden: DE KOLENCRISIS MINISTER HERTER: Geef mij maar... ¥i n s s n o. "4e JAARGANG No 64 .A_ WOENSDAG 2 3 SEPTEMBER 1959 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad 304e JAARGANG No 216 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Vanaf de Schipholweg is bij de Brons- beeldgieterij Binder en Schmidt het beeld zichtbaar, voorstellende dr. Al- bert Plesman, van de Haarlemse beeld houwer Mari Andriessen. Het hangt in de takels om vervoerd te worden naar Den Haag, waar het op 4 oktober wordt onthuld. Rechts twee leeuwen sfinxen van de beeldhouwer Koning uit Amsterdam. Ze zijn bestemd om bij een carillon geplaatst te worden in W ashington. Op de agenda van het buitengewone congres van de E.V.C.-1958 (de communis tische vakbond van de groep-Paul de Groot), dal op 19 en 20 december in Am sterdam zal worden gehouden, staat een voorstel tot opheffing van deze bond. De leden wordt geadviseerd lid te worden van de N.V.V.-bonden. Een agendapunt, dat eveneens op dit congres aan de orde komt, is het vormen van een „centrum voor eenheid en klasse- strijd in de vakbeweging". Het N.V.V. heeft reeds aangekondigd de communistische infiltratie waar het kan tegen te gaan. De opheffing van de E.V.C.-1958, die 'n dertigtal gesalarieerde bestuurders heeft, houdt verband met de reorganisatie, die thans binnen de C.P.N. plaats heeft. De reorganisatie zowel als de opheffing van de vakbond blijkt noodzakelijk vanwege de geldnood, waarin de Nederlandse com munistische groeperingen verkeren. In een groot deel van Nederland viel de laatste vijf weken nog geen millimeter re gen. De vorige week werd in Calcutta in één etmaal 300 mm. regen gemeten met als gevolg enorme overstromingen. In een groot deel van Europa liggen de temperaturen nog boven normaal. In Zuid-Europa komen nog maxima boven 25 C. voor, terwijl in Zuid-Afrika een kou degolf heerst waarbij in Transvaal en Na- tal sneeuw viel en 5000 stuks vee bevroor. Het hogedrukgebied, dat ons een droog en rustig weekend bracht, is verder naar Midden-Europa getrokken waardoor een storingsfront van een depressie bij Noor wegen de Noordzee kon oversteken. De activiteit is nog gering, zodat er nog geen grote hoeveelheden regen te ver wachten zijn. Vandaag, 23 september wordt het offi cieel herfst, 's Avonds om 20 uur 9 minu ten bereikt de zon het herfstpunt op de ecliptica, hetgeen tevens het definitieve einde van de zomer betekent. Met deze seizoenwisseling kan het weer ook herfstachtiger worden. De depressies komen iangzaam verder opdringen. Verwachting tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Weinig verandering in tem peratuur. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven in Nederland deelt mede dat gisteren een oriënterende bespreking heeft plaats gehad met enkele leden van het College van Rijksbemiddelaars. Verwacht kan worden dat nader overleg zal volgen teneinde tot een zo sooedig mogelijke be slissing omtrent de drie grafische C.A.O.'s te geraken. CA .O.'timmerfabrieken (Speciale berichtgeving) Het College van Rijksbemiddelaars heeft aan de betrokkenen bij de C.A.O. voor de timmerfabrieken medegedeeld, dat de in deze C.A.O. voorgestelde ver anderingen niet voor goedkeuring in aan merking komen. De voorgestelde veran deringen zouden niet in overeenstemming zijn met de door de* regering verstrekte richtlijnen ten aanzien van de gedifferen tieerde loonvorming. Anders gezegd: de veranderingen zouden meer ruimte op eisen dan er in deze bedrijfstak beschik baar is. Werkgevers- en werknemersorga nisaties trachten nu door overleg met het College van Rijksbemiddelaars tot een akkoord te komen. (Van onze correspondent in de V.S.) Kroesjtsjev is nu acht dagen in de Verenigde Staten, doch alleen een on verbeterlijke optimist kan beweren, dat de Amerikanen hem thans beter kennen of dat hij Amerika beter begrijpt. De kranten staan vol gissingen omtrent de betekenis van Kroesjtsjevs gedrag en de commentatoren vragen zich af of men van deze man iets goeds kan verwachten, wanneer hij aan het eind van zijn reis met Eisenhower zal confereren. De hoop op enig resultaat wordt daarom even wel nog niet opgegeven. Over twee dingen begint men het in Amerika eens te worden: Kroesjtsjev is een moeilijke gast en de Amerikanen hebben tijdens het bezoek van de premier herhaaldelijk fouten gemaakt. Lachend, kijkt mevrouw Kroesjtsjev (op de achtergrond) toe, terwijl haar echtgenoot de elfjarige Annalee Carl son, die hem in San Francisco bloemen aanbood, met een kus op de wang be dankt. Voor mevrouw Kroesjtsjev was het kennelijk minder moeilijk de Rus sische leider in de rol te zien van de „oom uit Moskou", die kusjes uitdeelt, dan voor het Amerikaanse publiek, dat nog steeds moeite heeft zijn houding te bepalen. Lady Astor: Als wij vrouwen beseften hoe weinig mannen onze volkomen liefde waard zijn, zouden wij er nóg heviger om vechten. Advertentie SUèDE DAMESTASJES IN KLEUREN Toen Kroesjtsjev in aantocht was, kon men in het State Department de volgende redenering horen: in 1955 hebben de Rus sen overal propaganda gemaakt met foto's, waarop Eisenhower en Kroesjtsjev, die dat jaar in Genève confereerden, el kaar buitengewoon vriendelijk toelachten. Laten wij thans oppassen dat de wereld niet weer een dergelijk ongegrond gevoel van ontspanning zal krijgen. Het was Eisenhower aan te zien bij de ontvangst van Kroesjtsjev in Washington dat deze redenering indruk op hem had gemaakt. Ook de officiële gastheren langs Kroesj tsjevs route hebben zich in het algemeen niet uitgeput in vriendelijkheden. Het publiek langs de weg te Washington was vrij gereserveerd, doch niet onvrien delijk. Over de reacties van de Newyor- kers kan men eigenlijk moeilijk schrijven. Herhaaldelijk hebben wij hem daar in de straten langs zien rijden, doch dat zien betekende niet meer dan een flits waar nemen van een kaal hoofd in een dichte auto, omgeven door talloze politie-agenten op motoren. Dergelijke vlugge ritten ga ven Kroesjtsjev zo veel mogelijk veilig heid doch zij betekenden tevens dat van een werkelijke confrontatie met het pu bliek geen sprake was. De Amerikanen zijn in het algemeen warm en hartelijk van aard en velen van hen zullen zelfs vrien delijk reageren, wanneer de leider van de allerminst populaire Sovjet-Unie glim lachend op hen toetreedt. In Californië is dat gebleken. Verbazing Miljoenen in Amerika hebben de tele visiefilm gezien over het debat van Nixon en Kroesjtsjev in Moskou. De aanval ging daar van Kroesjtsjev uit, doch Nixon beet flink van zich af. Gedachtig aan dit debat moeten verscheidene van Kroesjtsjevs gastheren een dergelijke kans op publici teit voor zichzelf geroken hebben. Niet dat velen in agressiviteit de perken te buiten gingen, doch kennelijk wilden zij de kans waarnemen in tegenwoordigheid van hun hoge gast de loftrompet te steken over de Amerikaanse democratie. De voorzit ter van de persclub in Washington toonde minder tact door zijn gast prompt te over vallen met een pijnlijke vraag. Leest men echter nauwkeurig de dialogen, die voor Kroesjtsjev aanleiding waren in woede uit te barsten, dan moet men erkennen dat naar westerse maatstaven heus niet zo veel reden tot die uitbarstingen bestond. Herhaaldelijk was Kroesjtsjevs gehoor dan ook vrij verbaasd, wanneer zijn tamelijk gemoedelijke stemming ineens omsloeg in vuurspuwen. Acteur Die woede-aanvallen lijken een flinke dosis toneelspeelkunst te bevatten, doch dat Kroesjtsjev al acterende enigszins wordt meegesleept door zijn eigen rol. Herhaaldelijk bleek dat Kroesjtsjev met een na zijn woede ook weer een brede glimlach kon vertonen. Zijn snel wisselend temperament schijnt samen te gaan met de neiging op één avond verschillende ka rakterrollen te spelen. Men kan echter een zekere methode ontdekken in deze wissel valligheid. De woede breekt doorgaans los wanneer men Kroesjtsjev naar een oplos sing van concrete problemen vraagt: Berlijn, Hongarije, censuur, enzovoort, maar zolang het gesprek over algemeen heden blijft handelen, ziet Kroesjtsjev zijn kans schoon voor vrede en ontwapening te pleiten. De eerste aanblik van de foto, hier afgedrukt, doet het bloed in de aderen stollen. Waar ter wereld is het ijs al zo sterk, dat het twee vrachtauto's houdt. Waar is de baanveger nu al druk doende? Het antwoord: in Den Haag. Het ijs is een spiegelende asfaltweg, met melk besproeid. De baanveger een man, die de scherven opruimt. Op het Hobbemaplein zakte een melkauto door de achteras. Het asfalt veranderde in een melk-weg vol scherven. Wat heel was werd snel op een andere auto overgeladen. Voor de schoonmaak zorgde de gemeentereiniging. Het zou veel beter geweest zijn, indier. men Kroesjtsjev uitsluitend een toeris tische tocht door Amerika had laten ma ken. Dat dit niet is geschied, is echto niet de fout van de Amerikanen. Kroesjt- sjev zelf wenste veel diners en lunchen en daardoor is er veel gelegenheid voor discussie ontstaan. Het zou echter wc', nuttig zijn geweest, indien men de Ame rikaanse burgemeesters tevoren had dui delijk gemaakt, dat politieke discussies met de hoogste aller Russen alleen op hel niveau van de president behoren te wor den gehouden. De Amerikaanse kranten schrijven thans wel dat het Witte Huis niet kan voorschrijven waar burgemees ters over mogen praten doch een verma nend woord uit Washington zou zeker een belangrijk effect hebben gehad. Toen men zich halverwege de tocht bewust werd van de gevaren van dergelijke schermutse lingen, kwam dat vermanende woord in derdaad los en de gevolgen zullen zeker zijn te bespeuren. Voor Kroesjtsjev zelf is deze rondreis geen slechte voorbereiding voor serieuze besprekingen in Kamp David. De Russi sche premier heeft zich laten kennen als een man, waarmede men moet oppassen en hij heeft in zijn discussies niets prijs gegeven van de Russische posities omtrent Berlijn, de ontwapening enzovoort. Voorts heeft hij de wereld, vooral het naïeve deel van de mensheid, de indruk gegeven dat het aan hem niet zal liggen, indien de aar de niet tot een paradijs wordt, en hij heeft zich diverse keren voldoende boos ge maakt om bij een eventuele mislukking van de onderhandelingen te kunnen wij zen op de vijandige houding van de Ame rikanen. De grote vraag waar niemand nog een antwoord op vermag te geven, luidt: zal Kroesjtsjev, wanneer Eisenho wer in de besloten zittingen eveneens concrete moeilijkheden noemt en concre te verbeteringen voorstelt, even veront waardigd reageren als hij in het openbaar heeft gedaan? Geschiedt dit, dan is moei lijk te zien hoe de conferenties met Eisen hower tot een gunstig resultaat kunnen lei den. Elke verbetering zal stapsgewijs moeten zijn en concreet van aard. Warme worst (Reuter) Kroesjtsjev is gisteren per vliegtuig uit San Francisco in Des Moines in de staat Iowa aangekomen, waar een groep van duizend belangstellenden op het vliegveld stond. De paar duizend wach tenden voor het hotel van Kroesjtsjev klapten bij zijn aankomst. Enkele mensen droegen borden met protesten. De Russi sche premier bezocht later een vleescon- servenfabriek waar hij voor het eerst een hot dog nuttigde, die tevoren door agen ten van de veiligheidsdienst op radio-ac tiviteit was onderzocht. „Heerlijk, veran der de samenstelling niet", luidde zijn com mentaar". Gekleed in een blauwe kiel, net als de arbeiders van de fabriek, maakte de Russische premier een tocht door het bedrijf dat hij van de slachthal tot de af- Pag. Kroesjtsjevs reis 1 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Hoger personeelsbeleid 3 Op de Praatstoel3 Van Dag tot Dag3 Eerste Kamer 3 Uit stad en omgeving5, 7, 15 Beurs 7 Ramp van Barletta 9 Agenda 11 Feuilleton 11 Radio en Televisie 11 Kunst 11 Sport 13 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. Naar wjj van de voorlichtingsdienst van de Staatsmijnen vernemen, zal de directie van de Staatsmijnen op korte termijn in contact treden met de minister van Econo mische Zaken, over de toekomst van de in aanleg zijnde mijn Beatrix. In welinge lichte kringen heeft men hieruit de conclusie getrokken, dat de directie van de Staatsmijnen het voornemen heeft de minister er op te wijzen, dat zij het, gezien de huidige situatie op de energiemarkt, niet verantwoord acht, de mijn Beatrix in exploitatie te nemen. Gisteren brachten de Commissaris van de Koningin in Limburg, dr. F. Houben, en de leden van de Provinciale Staten van Limburg een bezoek aan de Staatsmijn Beatrix, waar zij ontvangen werden door de hoofddirectie van het staatsmijnbedrijf. De aandacht voor Staatsmijn Beatrix was speciaal gericht op de voltooiing van de eerste fase in de openlegging van de nieuwe Staatsmijn, met name het gereed komen van de twee schachten door het dekterrein. Rede van ir. Wemmcrs De president-directeur der Staatsmij nen, de heer H. H. Wemmers bracht bij zijn welkomstwoord de moeilijkheden in herinnering, die sinds einde 1957 zowel in de Westeuropese mijnindustrie als in die van Groot-Brittannië zijn opgetreden en die tot diep ingrijpende gevolgen op eco nomisch en sociaal gebied hebben geleid. Het kolenvraagstuk heeft behalve een con junctureel eveneens een structureel as pect: bij bestudering over een aantal ja ren blijkt dat het kolenverbruik bij onge wijzigde algemene bedrijvigheid afneemt en slechts constant blijft of toeneemt, in dien de algemene bedrijvigheid een snel le expansie te zien geeft. Met andere woor den het structurele vraagstuk der kolen komt tot uitdrukking in de buitengewone moeilijkheden, welke de kolen bij de ge ringste daling van de conjunctuur onder vinden, aldus de heer Wemmers. Deze ontwikkeling, die volgens spreker ook de Nederlandse mijnindustrie met zorg vervult, maakt het meer dan ooit noodza kelijk tot een duidelijk inzicht te komen met betrekking tot de toekomstige afzet mogelijkheden van vaste brandstoffen, zo wel wat de hoeveelheden maar wellicht nog meer wat de mogelijke opbrengstprij- zen aangaat. Helaas is het ontbreken van een gecoördineerd energiebeleid in de zes landen van de Gemeenschap oorzaak dat dit inzicht nog steeds ontbreekt, zodat over de plaats, welke de steenkolen in de ko mende decennia zullen innemen, geen dui delijkheid bestaat. Het is onder deze omstandigheden be grijpelijk, zo zei de heer Wemmers, dat ook onze hoofddirectie behoefte heeft aan meer klaarheid over de toekomstige rich ting van de energiepolitiek, ten einde haar beleid zowel bij de exploitatie van bestaan de als bij het aanleggen van nieuwe mij nen daaraan aan te passen. Uit de aard der zaak zullen wij niet nalaten op ge schikte wijze voor de belangen van onze te bevoegder plaatse op te komen. Investering van dertig miljoen Ruim een maand geleden, toen de pers in de gelegenheid werd gesteld de in aan leg zijnde mijn Beatrix te bezichtigen, werd medegedeeld dat men verwachtte de mijn in het midden van 1962 in exploitatie te kunnen nemen. Voorts werd toen ge zegd dat voor de bouw van de twee schach ten tot dusverre een bedrag van dertig miljoen gulden was uitgegeven. Met de bouw van de mijn zou in totaal een be drag gemoeid zijn, dat tussen de 200 en 300 miljoen gulden zou liggen. De beide schachten van de Beatrix zijn meer dan 500 meter diep. Zij hebben een breedte van 5,6 meter, met bekleding 7,65 meter. De Beatrixschachten zijn de grootste en diep ste ter wereld en ze werden geheel in eigen beheer gebouwd. In 1954 werd met de voor bereidingen tot het bouwen van de schach ten begonnen en een jaar later begon men met de uitvoering van die bouw. Tijdens de pers-excursie werd ook nog medege deeld dat de mijn aan 5000 man werk zou verschaffen. deling waar vrouwen de worstjes draaien met aandacht bekeek. 's Avonds aan een diner, stelde Kroesjt sjev de Verenigde Staten voor te wedijve ren in de produktie van graan en vlees in plaats van waterstofbommen. Hij was zeer opgewekt maar leek vermoeid te zijn. Hij las de eerste alinea's van zijn toe spraak zelf voor en vroeg toen zijn tolk de overigens korte toespraak in het Engels ■voort te zetten. Kroesjtsjev klapte geest driftig toen een spreker de uitnodiging om op landbouwgebied te wedijveren aannam. Bij zijn vex-trek keerde hij plotseling terug om nog enige aanwezigen de hand te druk ken en mevrouw Kroesjtsjev sprak voor de mici'ofoon enkele woox-den van dank in het Engels. NEW YORK (Reuter-AFP) De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Herter, heeft tegenover correspon denten bij de UNO te kennen gegeven, dat president Eisenhower bij zijn verdere be sprekingen met Kroesjtsjev het garande ren van de westelijke rechten in Berlijn als voorwaarde voor een topconferentie zal stellen. Het is onvermijdelijk dat er meer werk door de ministers van Buiten landse Zaken zal moeten worden verzet, of dat er enige algemene verzekeringen zullen worden gegeven, waardoor een top conferentie nuttiger zou worden, aldus de minister. Herter zei geen bezwaar te hebben te gen het plan van de Russen om een af zonderlijk vredesverdx-ag met Oost-Duits- land te sluiten, mits daarbij geen afbreuk werd gedaan aan de rechten van het Wes ten ten aanzien van West-Berlijn. Herter zei verder dat Ki'oesjtsjevs ont wapeningsvoorstellen weliswaar propa ganda zijn maar toch zeer grote aandacht en zeer nauwgezette bestudering vereisen omdat de verklaring van de px-emier in de UNO een poging van de mensheid vei> tegenwoordigt om een oplossing te vin den voor een der voornaamste problemen der wereld, ook al moet men de verkla ring in haar details sceptisch bezien. De kwestie van de controle schijnt overeen stemming zeer, zeer moeilijk te maken, aldus de minister. Advertentie CIGAR ETTES m Burgemeester. Tot burgemeester van Ridderkerk is benoemd de heer C. J. van der Hoeven, thans burgemeester van Voor schoten. De heer Van der Hoeven behoort tot de Antirevolutionaire Partij. Hij is 54 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1