mmieêan Sleutel van Pittsburgh voor Kroesjtsjev Theo Mann-Bouwmeester-Ring kan nu ook aan een acteur worden toegekend Gereformeerde synode zet Wervangiragsfomule opzij Cor van der Lugt Melsert: „In strijd met de uitdrukkelijke wens van Else Mauhs" Proef melkautomaten redelijk geslaagd Onverdedigbaar 15 Morgen begint de conferentie met Eisenhower HOENSON KOLEN-CONVECTOR KEML£rdW" De staalstaking Geen voortgang bij onderhandelingen PEANUT BUTTER ELSE MA UHS-STICHTING OPGERICHT Veerbreuk oorzaak van ongeluk met 5 doden Auto-eigenaar schuldig verklaard zonder oplegging van straf Russen redden bemanning van Britse „Skyraider" President van United States Steel neergestoken Kerkelijk Nieuws DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1959 PITTSBURGH (Reuter) Premier Kroesjtsjev is gisteravond in de Ameri kaanse staalstad Pittsburgh, waar vele vluchtelingen uit landen achter het ijze ren gordijn wonen, aangekomen. De vei ligheidsmaatregelen zijn bijzonder om vangrijk. Voor de komst van de Russische premier was een stoet van veertien auto's door het centrum van de stad gereden met protestborden. Een optocht van Kroesjt sjev vijandiggezinde betogers werd door de politie tegengehouden en een andere kant uitgestuurd toen hij zich naar het vliegveld wilde begeven. Burgerlijke en kerkelijke autoriteiten van Pittsburgh had den er bij de inwoners van deze stad op aangedrongen Kroesjtsjev waardig te ontvangen. Bisschop John Wright verzocht de rooms-katholieke inwoners van Pitts burgh zich gedurende Kroesjtsjevs bezoek correct te gedragen en zich bezig te hou den met godsdienstige overpeinzingen. De Russische premier zei, bij voorbaat, de bevolking van Pittsburgh te willen dan ken, die naar zijn stellige overtuiging hech tere betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten wenst. Kroesjtsjev 7,ei het op prijs te stellen dat de burge meester hem de sleutel van de stad gege ven had en gaf hem de verzekering, dat hij van het in hem gestelde vertrouwen geen misbruik zou maken. Het was de eerste maal dat Kroesjtsjev in Amerika zulk een sleutel kreeg aange boden. Het gebaar van de burgemeester was voor het gehele gezelschap een ver rassing. „Het was bijzonder attent", zo vertelde Henry Cabot Lodge, de Ameri kaanse ambassadeur bij de UNO en bege leider van Kroesjtsjev aan de burgemees ter. Toen Kroesjtsjev in een dichte auto stap te, vroeg een journalist een politieman waarom de Russische premier niet in een open auto mocht rijden. De journalist kreeg ten antwoord, dat er vele heuvels rond Pittsburgh zijn. In alle wolkenkrab bers van de stad brandden de lichten om Kroesjtsjevs aandacht af te leiden van de algemene staking in de staalindustrie. Slechts een fabriek werkt nog en deze heeft Kroesjtsjev vandaag bezichtigd. Vijf duizend mensen stonden in de nabijheid van Kroesjtsjevs hotel en er werd gejuicht toen de Russische leider uit zijn auto stap te. Meisjes en varkens Eerder op de dag had Kroesjtsjev de landbouwhogeschool van Iowa bezocht, waar hem e£n hartelijke ontvangst bereid werd. De méisjesstudenten gaven de Rus sische premier, die hun geluk wenste bij het vinden van goede echtgenoten een ex tra applaus. Hij verliet het lokaal met een compliment: „Ik weet niet wat jullie er van terecht brengen, maar jullie zijn erg aardige meisjes." Bij het afscheid kreeg Kroesjtsjev een varken aangeboden. Zijn commentaar was: dit is een prachtig Amerikaans var ken. Maar het heeft ook alle kenmerken van een Russisch varken. Zulke Ameri kaanse en Russische varkens kunnen vreedzaam met elkaar leven en waarom dan ook niet onze beide landen? Toen een hoogleraar opmerkte dat de anatomie van de mens en het varken zeer grote overeenstemming vertoont, glim- Advertentie Waarom zult U méér betalen dan nodig is? m Iedere Huisvrouw is werkelijk enthousiast over de het grote succes van de Jaarbeurs 1959 in vormgeving zijn tijd ver vooruit technisch werkelijk niet te verbeteren De zuinigste in brandstofverbruik... U stookt Immers de veel goedkopere anthncietnootjcs 4 en 5! De grootste In warmtecapaciteit namelijk ca. 18.000 Kcal. per uur bruto zowel het grootste als het kleinste ver trek tot in de verste hoeken heerlijk verwarmd! De beste in kwaliteit... gepatenteerde vuurkorf van speciale constructie, vervaardigd uit chroom gelegeerd materiaal in plaats van het veel goedkopere gietijzer, waar door een lange levensduur gegarandeerd wordt! De laagste In prijs namelijk f395.-... dus 100 gulden goedkoper dan U voor een kolen-convector van goede kwaliteit gewend bent te betalen! En het modell Verrassend mooi en Oh zo gezellig, zowel In een oud als modern Interieur! Ingenieursbureau voor installatietechniek Zijlstraat 56 Haarlem - Telefoon 11828 De onderhandelingen tussen de arbei ders in de Amerikaanse staalindustrie en de werkgevers zijn gisteren verdaagd tot 25 september. Finnegan, de voornaamste regeringsbemiddelaar in het geschil, zei dat er geen wijziging was gekomen in de standpunten van beide partijen. De voorzitter van de vakbond, McDonald, verklaarde dat de arrogante houding van de werkgevers gehandhaafd bleef. President Eisenhower heeft op beide partijen een beroep gedaan om intensief te onderhandelen. De minister van Ar beid, Mitchell, zei dit nadat hij de toe stand met de president had besproken. De staking duurt al bijna tweeëneenhalve maand. Pennsylvania U«M0$TOWH CV •WrCTUlUCTCO FREDERIC.'C Maryt land Advertentie (Pindakaas) rijk aan vitaminen 'n bron van kracht en gezondheid. De fijnste pindakaas komt van Virginië chicaco i '\NtW YORK: PITTSBIIRS VERENIG DE= ST. LOUIS STATE~N= Het bezoek van Kroesjtsjev aan Amerika wordt besloten met een drie daags gesprek met president Eisen hower in de afzondering van Camp David, het presidentiële buitenverblijf in de Verenigde Staten. Camp David, was vroeger een militair kamp dat door Roosevelt tot presidentieel bui tenverblijf werd gemaakt. President Roosevelt noemde het: Shangri-La. Ook president Truman maakte er ge bruik van. President Eisenhower doop te het om in: Camp David. lachte de Russische premier en zei: „Ik kan toegeven dat de anatomie van de Rus sen veel gelijkenis vertoont met die dei- varkens, maar ik denk niet dat de heer Lodge dat ten aanzien van de Amerikanen kan toegeven". Lodge antwoordde zonder aarzelen: „O nee, God heeft alle mensen gelijk geschapen". In zijn hotel te Des Moi nes ontving Kroesjtsjev een echtpaar, dat in 1944 uit Litouwen is gevlucht en de bei de kinderen moest achterlaten. Kroesjt sjev streek over de wang van de moeder en gaf zijn minister van Buitenlandse Za ken Gromyko opdracht, zich met de zaak van de kinderen, die thans zeventien en twintig jaar oud zijn. bezig te houden. De moeder, mevrouw Paulius Leonas uit Chi cago, dankte Kroesjtsjev met tranen in haar ogen. Kroesjtsjev vertrekt morgen, nadat hij nationale gezondheidsinstituten heeft ge zien, met Eisenhower per auto of hef- schroefvliegtuig naar Camp David in Ma ryland waar de beide leiders in een infor mele, intieme sfeer tijdens het weekein de zullen trachten een einde te maken aan de koude oorlog. Zondagmiddag zullen zij samen naar Washington terugkeren. Het Witte Huis hoopt dat beide mannen in gemakkelijke armstoelen en in de rus tige sfeer van de' bossen, watervallen en stromen die het buitenhuis omgeven, ont spanning in de wereld teweeg zullen bren gen, ook al verwacht men dat er op zijn hoogst niet meer uit de besprekingen zal komen dan overeenstemming over het recht om van mening te verschillen en het tot stand komen van betere betrekkingen. Een woordvoerder van het Amerikaan se departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat de volgende maand in Washington opnieuw zal worden begon nen met de Amerikaans-Russische bespre kingen over de uitwerking van een pro gram van uitwisseling en contacten tus sen beide landen in 1960 en 1961. Pravda, het orgaan van de Russische communistische partij, noemt Kroesjtsjev vandaag de vertolker van de hoop en het verlangen van alle mensen naar vrede. Hii is door miljoenen en miljoenen Ameri kanen die zijn woorden van vrede en vriendschap met instemming begroetten, hartelijk ontvangen, aldus het blad. De generale synode der Gereformeerde Kerken heeft vandaag de besprekingen inzake hereniging met de gereformeerde kerken vrijgemaakt beëindigd en besloten de leeruitspraak van 1946 ter zijde te stel len zonder een andere in haar plaats te stellen. Het geldt hier de zogenaamde „Vervangingsformule," een leeruitspraak op opheffing waarvan reeds maandenlang van verschillende zijden in de gerefor meerde kerk wordt aangedrongen omdat zij de hereniging met de vrijgemaakte ge reformeerden in de weg bleek te staan. Te midden van de beschamende kerke lijke verdeeldheid van de gereformeerde gezindte, welke de synode blijvend met verdriet en zorg vervult, heeft zij met blijdschap opgemerkt de krachtige aan drang in de kerken tot hereniging met de vrijgemaakte gereformeerde kerken en zij verenigt zich van harte met de daar bij openbaar wordende begeerte naar een heid en verzoening. Zij verheugt zich ook, dat de toenaderingspogingen op sommige plaatsen tot aanvankelijke resultaten heb ben geleid, waarbij zij in het bijzonder denkt aan Almelo en Baarn. Zij acht de bereidheid tot samenspreking en verzoe ning, zowel voor de gereformeerde als voor de vrijgemaakte gereformeerde ker ken de onafwijsbare eis van het gebod van Christus. Zij herhaalt met nadruk de op wekking van vorige synodes, dat zowel de kerkelijke vergaderingen als de afzonder lijke leden alles zullen doen wat in hun vermogen is om de hereniging te bevor deren. Tevens maant zij de kerken aan niet in overhaasting, maar met bezonnenheid en onderscheiding te werk te gaan en haar kracht niet te zoeken in het nemen van geforceerde beslissingen of in het doen van eenzijdige uitspraken, die de eenheid niet bevorderen, maar veeleer in het ge duldige overwinnen van de vervreemding en het wantrouwen, welke beide kerken groepen nog in sterke mate gescheiden houden, opdat op deze wijze onder de ze gen van God en de leiding van Zijn Geest, een zodanig klimaat worde geschapen, dat de pogingen om ook tussen de synodes tot toenadering en overeenstemming te ko men mét een gunstig resultaat mogen wor den bekroond. Op 25 oktober van het vorig jaar deed zich op de rijksweg tussen Delft en Over- schie een verkeersongeval voor, waarbij vijf personen om het leven kwamen. De oorzaak was dat bij een vrachtauto, bela den met kunstmest, een breuk optrad in een veer, waardoor de wagen een zwen king maakte en op de baan voor het te gemoetkomende verkeer kwam. De vrachtauto ramde toen een personenauto, waarvan de vijf inzittenden om het leven kwamen. De zaak tegen de eigenaar van de vrachtwagen diende thans voor de Delftse kantonrechter, die de verdachte, een 53-ja- rige Poeldijkse koopman in kunstmeststof fen overeenkomstig de eis van de officier van Justitie schuldig verklaarde zonder -oplegging van straf. Deskundigen, die als getuige werden gehoord, verklaarden namelijk dat feite lijk in de eerste plaats sprake is van een nalatigheid van de Poeldijkse garagehou der of van diens personeel, waar de vracht auto van de verdachte geregeld werd na gezien. Het ongeluk is veroorzaakt door materiaalvermoeidheid, waardoor enkele veerbladen waren gebroken. Dit had men bij controle in de garage gezien moeten hebben. De officier meende dan ook dat de men sen van het garagebedrijf te kort zijn ge schoten. De verdachte heeft echter alles gedaan wat men van een autobezitter ver wachten mocht. De officier eiste daarom schuldigverklaring zonder oplegging van straf, bij welke eis de kantonrechter zich aansloot. LONDEN (Reuter/AFP) De drie inzit tenden van een Brits militair vliegtuig, af komstig van het vliegdekschip „Victorious", zijn dinsdagavond bij de kust van Noord- Noorwegen door een Russische trawler uit zee opgepikt. Het toestel, een eenmotcw.ige „Skyraider" die ontworpen is voor het ver voer van „speciale wapens", werd sinds dinsdagmiddag vermist. Britse en Noorse vliegtuigen hadden tevergeefs naar het vliegtuig gezocht. Plet bericht dat de drie mannen in veilig heid waren, kwam uit Moskou. Te Amsterdam is bü notariële akte opgericht de Else Mauhs-Stichting. Doel is een toneelspeelster of toneelspeler van Nederlandse nationaliteit te eren om haar of zyn prestaties op artistiek gebied door overhandiging van de Theo Mann-Bouwmeester- Ring. De stichting heeft namelijk bij haar oprichting deze befaamde gouden ring in eigendom gekregen van de dochter der in januari overleden actrice Else Mauhs. Deze ring werd in 1911 aan mevrouw Theo Mann-Bouwmeester aangeboden by de viering van haar veertigjarige toneelcarrière door een huldigingscomité, dat met deze ring de beste Nederlandse actrice wilde eren. Aan de ring was de voorwaarde verbonden, dat de houdster deze zou doorgeven aan een opvolgster, die zij daartoe waardig achtte. In 1934 overhandigde mevrouw Theo Mann-Bouwmeester de ring aan Else Mauhs. Deze heeft bij haar leven niemand als haar opvolgster aangewezen, maar in haar in 1949 gemaakte testament aan de kunstcritica mej. G. Alingh Brugmans en de oud-acteur Cor van der Lugt Melsert het verzoek gedaan bij haar overlijden de ring in bewaring te nemen en hem te overhandigen aan een door hen aan te wijzen daarvoor in aanmerking komende actrice. Theo Mann- Bouwmeester Beiden hadden in januari deze opdracht aanvaard, maa de slotsom geko men, zo deelde mej. Brugmans mede, dat er op het ogenblik geen actrice is die in aanmerking voor de ring zou ko men. Toen is de mogelijkheid ge opperd dan een daarvoor in aan merking komende acteur aan te wij zen en een stich ting op te richten. De heer Van der Lugt Melsert ging hiermede akkoord, maar heeft zich bij nader inzien teruggetrokken omdat hij zich er niet mee kan verenigen, dat de ring aan een acteur zou worden gegeven, zo werd gistermiddag meegedeeld. Thans heeft men door de oprichting van een stichting de mogelijkheid willen schep pen, de ring ook aan een acteur toe te kennen. De geëerde actrice of acteur krijgt de ring in bruikleen en is verplicht tijdens het leven of bij testament hem door te geven aan een daarvoor naar haar/zijn mening in aanmerking komende collega. Als dit niet gebeurt, komt de ring bij de stichting terug en moet deze binnen twee manden na het overlijden van de toneel- speler(ster) zelf een actrice of acteur aan wijzen. Als de Else Mauhs-stichting daar aan niet voldoet dan zo is in haar sta tuten bepaald zal de „Stichting ten be hoeve van culturele betrekkingen S.C.B." deze taak overnemen. (Van onze Haagse redacteur) Het Nederlands Zuivelbureau acht de proefneming met de verkoop van bekers en pakjes melk door middel van automa ten redelijk geslaagd en wil het nu ver der aan het initiatief van het bedrijfsle ven overlaten of de melkautomaat, even als in Engeland, een gelijkwaardige plaats gaat innemen naast de snoep- en cigaret- tenautomaten, de gokspelletjes, juke boxes en ander commercieel speelgoed. Het Zuivelbureau, een orgaan van het bedrijfsleven om de af- en omzet van melk en melkprodukten te bevorderen, heeft eni ge maanden geleden een tiental melkauto maten in ons land geïntroduceerd. Na in- worp van een kwartje verwerft men een papieren of kartonnen bekertje melk of chocolade, elk met een inhoud van een kwart liter, „vers en gekoeld", zoals de vaste slagzin luidt. De automaten werden voornamelijk in het oosten van het land geplaatst, daar waar veel „passanten" verwacht kunnen worden, zoals benzinestations, warenhui zen en dergelijke. Alle automaten hebben meer verkocht soms zelfs veel meer dan de honderd bekers per dag welke voor de exploitant van de automaat nodig zijn om eruit te springen. Een uitschie ter vormt de automaat op de tentoonstel ling „Hart van Brabant", die vijtienhon- derd bekers per dag aan dorstige bezoe kers uitreikte. Op grond van die resultaten is het Ne derlands Zuivelbureau ervan overtuigd dat het volgend jaar honderden automaten in Nederland hun entrée zullen maken, on getwijfeld zeer tot genoegen van de En gelse fabrikanten en hun importeurs, die door hun aanwezigheid op de persconfe rentie door middel waarvan het Zuivelbu reau van zijn bevindingen kond deed lie ten blijken dat ook zij door melk meer mans zouden worden. Een der importeurs zag zelfs al mogelijkheden voor een as- semblagebedrijf van Engelse automaten. De nieuwe directeur van het Zuivelbureau de heer H. M. E. Bothe, die terwille van zijn omzet alle kanten moet uitkijken, kon digde snel aan, dat Duitse automaten hier ook welkom zullen zijn. Ter tempering van de geestdrift van aspirant-exploitanten zij hier wel ver meld, dat het plaatsen van een automaat nogal wat voeten in de aarde heeft. De Keuringsdienst van Waren heeft belang stelling voor de inhoud der bekers en de hygiëne der rietjes, Waterstaat bemoeit zich met de plaats en verder zijn er nog een Melkbesluit, een winkelsluitingsveror dening, een vestigingsbesluit en een wet telijke aansprakelijkheid, waaraan men moet voldoen. In het algemeen zal de ex ploitatie dus wel tot de melkhandel be perkt blijven. Gemengd publiek Vrachtautochauffeurs, automobilisten met kinderen, vakantiegangers, bioscoop bezoekers en in het algemeen de jeugd vor men de kern van het melkautomatenpu- bliek. Slechts een minderheid vond een kwartje voor een kwart liter melk te duur. Het Zuivelbureau ziet drie voordelen in de automatische verkoop. Het betreft hier in de eerste plaats een additionele ver koop dat wil zeggen dat de per auto maat verkochte melk niet in de plaats treedt van de voor huishoudelijk gebruik van de leverancier betrokken melk al De melkautomaat van binnen. zal dat in Nederland met zijn omzet van 1,6 miljard liter melk voorlopig nog wel een bescheiden percentage blijven. Be langrijker is echter de propaganda voor het drinken van melk, niet alleen als ge zondheid dienend middel maar ook als drank, en de functie van de automaat als „metalen leermeester" voor de huis vrouw. De per automaat geleverde melk toont immers aan hoe melk kan smaken wanneer zij met zorg en deskundigheid wordt behandeld. Maar die zorg dient zich uiteraard ook uit te strekken tot het vervoer van de melk op de lange weg tussen standaardisatiebedrijf via slijter naar cliënt. Een hartveroverend tafreeltje voor al voor de exploitant van de automaat. Het bestuur der Else Mauhs-stichting bestaat uit: prof. mr. A. Pitlo voorntter (tevens voorzitter van de S.C.B.), mej. I. C. A. A. Mauhs en mej. G. Alingh Brugmans (secretaresse). Mej. Mauhs heeft medegedeeld, dat haar moeder tegenover haar enkele keren de naam heeft genoemd van een acteur aan wie zij bij haar leven de ring had willen overhandigen, maar daartoe, gezien de aan de ring verbonden voorwaarde, de mogelijkheid niet had. Haar moeder had deze toneelspeler „een acteur van wereld formaat" genoemd. Mej. Brugmans zei het volmaakt eens te zijn met deze door me vrouw Else Mauhs geuite wens. De keuze van de actrice of acteur is nu aan mej. Brugmans, die zei waarschijnlijk binnen kort haar beslissing te zullen nemen. Het was mij onmogelijk deel te nemen in het oprichten of aan het bestuur van de Else Mauhs-stichting"aldtis verklaarde Cor van der Lugt Melsert in een vraag gesprek met een redacteur van het ANP. „Naar mijn mening voldoet de doelstelling van deze stichting niet aan de wens van de testamentrice om de gouden Theo Mann-Bouwmeester ring. over te dragen aan de grootste daarvoor in aanmerking komende toneelspeelster. Ik heb aanvan kelijk op 28 januari van dit jaar gevolg gegeven aan het verzoek van notaris Stuyt om de laatste wil van mevrouw Mauhs uit te voeren. Aan mej. G. Brugmans schreef ik toentertijd: „Ik meen echter, dat jij en ik niet te maken hebben met hoe „men" er over denkt, maar hoe Els ërover dacht. Geen har er collega's van haar jaar klasse of een latere bljjkt zij de ring waar dig te hebben gekeurd, terecht of ten on rechte. Hieraan zullen wij ons dienen te houden". Ik noemde haar nadien vijf na men van jongere actrices." De heer Van der Lugt zei voorts: „Mej. Brugmans, die met mij samen over de be stemming van de ring zou beslissen, heeft Hierop niet geantwoord. Later heeft zij mij opgebeld over een suggestie van prof. Pitlo om dé ring aan een acteur toe te kennen. Ik heb aanvankelijk de fout gemaakt hier in toe te stemmen maar besefte later, dat zulks in strijd zou zijn met de bedoelingen van Else Mauhs. Bovendien vond ik het niet verantwoord tegenover onze actrices" Nadat ik op 9 juni een conceptacte tot oprichting van een Else Mauhs-Stichting van notaris Stuyt ontvangen had, heb ik meegedeeld het oprichten van de stichting toe te juichen maar dat ik tot mijn spijt niet kon medewerken aan het openen van een mogelijkheid de ring aan een acteur te geven. Begin september antwoordde ik op een desbetreffende vraag, dat ik niet persoonlijk bij het verlijden van een stich tingsactie aanwezig wilde zijn en dat ik bij mijn standpunt bleef, dat de gouden Theo Mann-Bouwmeester-Ring aan een actrice toekomt. Nadien bleek uit corres pondentie, dat de ring juridisch gesproken eigendom is van de dochter van mevrouw Mauhs en dat ongetwijfeld moeilijkheden zouden rijzen indien niet voldaan werd aan haar wens om de mogelijkheid van toekenning van de ring aan een actrice of een acteur te openen. „Ik heb mij aldus de heer Van der Lugt Melsert niet be reid verklaard aan het oprichten van de stichting mede te werken of om bestuurs lid te worden, omdat ik, gezien de te ver wachten samenstelling van het stichtings bestuur, toch geen gevolg zou kunnen geven aan de uitdrukkelijke wens van wij len Else Mauhs om de ring aan een actrice toe te kennen." „Aan de laatste wil van mevrouw Mauhs de ring in bewaring te nemen en deze te overhandigen aan een daarvoor in aan merking komende toneelspeelster had ik gaarne gevolg gegeven, niet echter aan de door Else Mauhs niet voorziene wil van haar dochter", aldus Cor van de Lugt Melsert. I n Het gesol, dat thans plaats vindt met de Theo Mann-Bouwmeester-ring, is meer dan ergerlijk. Nederland is niet rijk aan toneeltradities men kan gerust zeggen: het is daar heel arm aan en daarom is het des te betreurenswaardiger dat gisteren in Amsterdam weer een eind is gemaakt aan een instelling die, na een bestaan van een kleine halve eeuw, zich tot een traditie begon te ontwikkelen. Else Mauhs heeft indertijd de ring van Theo Mann-Bouwmeester ontvangen met de uitdrukkelijke opdracht, die ring door te geven aan een andere Nederlandse toneelspeelster die zij daartoe waardig o-chtte. Mevrouw Mauhs heeft dat zelf niet gedaan omdat zij het niet heeft kunnen doen; zij is de laatste jaren voor haar overlijden veel en ernstig ziek geweest en haar toestand stelde haar niet in staat, geregeld de schouwburg te bezoeken. Zij heeft mij in die periode herhaaldelijk ge zegd hoezeer haar dat speet, want de kwestie van de toekomst van de Theo Mann-Bouwmeester-ring hield haar voort durend bezig en een oplossing daarvan werd natuurlijk ernstig bemoeilijkt door het feit dat mevrouw Mauhs de naoorlog se ontwikkeling van het Nederlandse to neel niet nauwkeurig kon volgen. Zij meende dan ook de onder die omstandig heden enig-mogelijke oplossing te heb ben gevonden door bij laatste wilsbeschik king twee personen, Cor van der Lugt Melsert en mej. G. Alingh Brugmans, aan te wijzen voor het maken van de keus waartoe zij zelf niet in staat was. Dit tweemanschap is naar mijn mening gebaseerd op herhaalde gesprekken met mevrouw Mauhs over dit onderwerp van een verkeerde opvatting uit ge gaan door te stellen dat de overledene „geen harer collega's van haar jaarklas se of een latere" de ring waardig zou hebben gekeurd; „terecht of ten onrech te", zoals de heer Van der Lugt Melsert zelf zegt. Mevrouw Mauhs heeft zich juist aan het maken van die keus onttrokken omdat zij, zoals gezegd, gezien de om standigheden daartoe niet in staat was. Er was dus in feite geen reden voor het tweemanschap om alle andere toneel speelsters dan die van de jonge generatie bij voorbaat te elimineren; dit was hun immers door mevrouw Mauhs zelf niet verzocht, noch was dit vastgelegd in de hun bij testament verstrekte machtiging. Wij vernemen nu dat mevrouw Mauhs wel eens tegen haar dochter heeft gezegd, dat zij de ring wel graag aan een bepaal de mannelijke collega zou willen nalaten. „Zou willen kunnen nalaten", zal zij waarschijnlijk, zo niet gezegd, dan toch wel bedoeld hebben. Want zij kon dit, gezien het karakter van de ring zoals dat door de oorspronkelijke schenkers ervan was bepaald, niet doen. De ring is altijd bestemd geweest, en is nóg bestemd, te worden gedragen door een vrouw. Als de statuten van de nu opgerichte stichting dus de mogelijkheid openlaten, bij het „ontbreken" van een geschikte actrice een acteur voor de ring in aanmerking te laten komen, wordt daarmee zowel de bedoeling van de oorspronkelijke schen kers als de bedoeling van Else Mauhs ge weld aangedaan. Dat laatste wordt nog eens extra verduidelijkt door de medede ling van de dochter van mevrouw Mauhs dat deze de ring graag aan een manne lijke collega zou hebben nagelaten; im mers, uit het feit dat zij dit, ondanks die voorkeur, niet gedaan heeft, mag men opmaken dat zij de onmogelijkheid ervan wel degelijk heeft ingezien. Het is bovendien een onaanvaardbare miskenning van de artistieke krachten, die aan ons huidige toneel werkzaam zijn, te willen beweren dat er thans een in aan merking komende actrice zou „ontbre ken". Zelfs na (mijns inziens onnodiger- wijs) zijn keus tot de jongeren te hebben beperkt, heeft Cor van der Lugt Melsert vijf namen kunnen noemen van actrices die naar zijn deskundige mening voor de ring in aanmerking kwamen. Maar die mening is thans op ongeoorloofde wijze uitgeschakeld. Zodat nu met de ring kan worden gesold op een manier, waarvoor geen enkele bewonderaar van onze toneel kunst waardering kan hebben. Simon Koster HYANNIS (Reuter) De president van de United States Steel, Walter F. Munford, is woensdag met messteken in het zieken huis van Hyannis, Massachusetts, opge nomen. Zijn toestand «is levensgevaarlijk. De politie stelt een onderzoek in naar de herkomst van de messteken. Munford die in mei gekozen werd tot president van de maatschappij, was in 1923 zijn carrière begonnen als fabrieks arbeider. In de fabrieken van de U.S. Steel ligt evenals bii de andere grote Amerikaanse staalmaatschappijen het werk reeds meer dan twee maanden stil. Chr. Geref .Kerken Beroepen te Barendi-echt M. Baan te Dordrecht.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 17