Wetsontwerp van minister Cals van vérstrekkende betekenis De babysitter en U Weg en wiel Natu-raLax Oostelijk Flevoland dank zij de droge zomer sneller ontwaterd ONDERWIJS IN NIEUWE BANEN 4 Regelmaat van de klok! 'sfonc Droogte bespoedigde het zverk MET BLOTE OF GESCHOEIDE HAND DE BIJRIJDER RUST OP LANGE RITTEN AL EEN MISTLAMP GEKOCHT? DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1959 17 Kamerlid vraagt directe wegen naar het Ruhrgebied Melklevering aan Frankrijk Examens „Going Dutch" en „Pers- Vers" in één programma Fietsen in dorp Marken verboden Aan het nog voor het Kamerreces van Kerstmis in behandeling ko mende wetsontwerp ter vernieu wing van het voortgezet onderwijs heeft een terzake kundige mede werker van ons blad een reeks artikelen gewijd, waarvan hierbij het eerste wordt gepubliceerd. (Door dr. J. A. G. van der Veer, rector van het Stedelijk Gymnasium te Utrecht) TE BEWEREN, dat het Nederlandse volk met spanning heeft uitgekeken naar een nieuwe wet op het voortgezet onderwijs, zou overdreven zijn. Voor velen zal het op 29 oktober 1958 door minister Cals ingediende wetsontwerp zelfs een verrassing geweest zijn. Toch is dit te betreuren, want dit nieuwe ontwerp is van zo vér strekkende betekenis, dat het, indien het wet wordt, het Nederlandse volk in al zijn geledingen zal raken. Bovendien is het niet moeilijk er kennis van te nemen, want het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geeft een publikatie uit, die een snelle oriëntering mogelijk maakt door aan de wet en de memorie van toe lichting een leesbaar uittreksel te laten voorafgaan. Advertentie Het wetsontwerp is niet uit de lucht komen vallen, het bezit een historie, die invloed heeft uitgeoefend op vorm en inhoud. De voorbereiding heeft vijf jaar geduurd, maar men kan evengoed zeg gen, dat deze 55 jaar gevergd heeft, omdat er sinds 1903 vele wetsontwerpen op het voortgezet onderwijs of gedeel ten ervan zijn verschenen, die welis waar geen van alle tot wet geworden zijn, maar toch bouwstof voor het thans voor ons liggende geleverd hebben. Hetzelfde feit echter, dat geen enkel ont werp 't tot wet gebracht heeft, is mede ver antwoordelijk voor de vorm. Voor de be staande vormen van voortgezet onderwijs heeft men nl. incidentele voorzieningen ge troffen om aan de telkens rijzende behoef ten min of meer tegemoet te komen; nieu we vormen zoals het lyceum zijn zonder wettelijke regeling gebleven. Ondanks dit zich behelpen heeft het onderwijs toch rij ke vruchten kunnen afwerpen, zoals de mi nister erkent, maar hij wijst er óók op, dat de meeste van onze onderwijswetten zijn ontstaan in tijden, toen het geestelijk en sociaal klimaat anders was dan nu, en dat door het incidenteel karakter van deze wetten de samenhang tussen de verschil lende typen van scholen er niet duidelijker op is geworden. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat de snel veranderende maatschappij en de aansluiting van de schooltypen volgens weloverdacht plan een grote rol spelen in de motivering van het ontwerp, en de minister geleid hebben tot het samenbrengen van alle vormen van voortgezet onderwijs in één wet, die men ietwat onparlementair mammoet-wet noemt. Het komt hierop neer, dat het uit gangspunt van dit wetsontwerp is de be zinning op de functie van de school in de moderne democratische samenleving. Vrijheid Deze functie bestaat hierin, dat iedere Nederlander na het volgen van het lager onderwijs (voortaan basis-onderwijs ge heten) in de gelegenheid gesteld wordt zijn aanleg verder te ontwikkelen en die plaats te bereiken, waar de samenleving zijn diensten het best gebruiken kan. Het voortgezet onderwijs bevordert dus zowel een individueel als een algemeen belang, want alle krachten, waarover het Neder landse volk beschikt, moeten tot ontwik keling komen, indien het op den duur de vaart der volkeren wil bijhouden. Deze doelstelling eist een grote mate van vrijheid bij het onderwijs: hoe zou men immers met pasklare voorschriften en schema's aan de belangen van indivi du en maatschappij, die bovendien weer naar plaats en tijd zullen variëren, tege moet kunnen komen? Men zal dan ook in het wetsontweip tevergeefs naar detaille ring zoeken, deze wordt overgelaten aan algemene maatregelen van bestuur, ver vat in koninklijke besluiten. Decentralisatie en differentiatie Nu is de vrijheid in het onderwijs niets nieuws want het is een van de grondsla gen, waarop ons onderwijsbestel sinds 1848 gebaseerd is. Maar door allerlei voor schriften van boven af is er van deze vrij heid in de loop der. tijden weinig overge bleven. Hierbij ~ijn vermoedelijk de rijks scholen meer aan banden gelegd dan de Advertentie Het eerste Kamerlid de heer Delprat (V.V.D.) heeft in vragen aan de ministers van Buitenlandse Zaken en van Verkeer en Waterstaat er de aandacht op geves tigd dat de Koning Boudewijn-autosnelweg thans in een hoog tempo tot uitvoering komt, zodat reeds in 1961 een doorgaande tweebaansverbinding tussen Antwerpen en het Ruhrgebied lot stand zal zijn gekomen. De Nederlandse zeehavens daarentegen beschikken nog steeds niet over volwaar dige wegverbindingen met dit industrie gebied aangezien noch op het nog Ne derlandse gebied in Elten, noch bij Venlo aansluitingen op het Duitse net van auto snelwegen zijn gemaakt. De heer Delprat vraagt, nu met de regering van de Bonds republiek onderhandelingen gaande zijn over een aantal hangende kwesties, waar onder die van de teruggave van enige na de oorlog bij Nederland gevoegde gebie den, bij deze besprekingen ook de directe aansluitingen op de grote Duitse autowe gen naar het Ruhrgebied te betrekken, opdat er bij de toenemende overgang van stukgoederenverkeer van het Rijnschip op de auto geen achterstand voor de Neder landse havens zal ontstaan. bijzondere, terwijl het gemeentelijk on derwijs in dit opzicht een soort midden positie inneemt. De verschillen in vrijheid zijn echter gering. Men moet dit streven naar uniformiteit niet direct veroordelen, want het is grotendeels voortgekomen uit de behoefte naar een te controleren deug delijkheid. Met dit principe 'van eenheid wordt nu gebroken; het wetsontwerp proclameert a.h.w. de vrijheid en wil deze tot stand brengen door decentralisatie, die leidt tot differentiatie. Deze wordt bereikt doordat voortaan niet alleen de Kroon maar ook lagere organen als gemeente- en school- Mr. J. M. L. Th. Cals besturen kunnen bepalen, wat het beste is voor de onder hen ressorterende scho len. Ook wordt invloed toegekend aan de ouders, die immers de primaire rechten hebben op het gebied van de opvoeding, waarmee onderwijs nu eenmaal nauw verbonden is. Tot nu toe had deze cate gorie van belanghebbenden officieel geen medezeggenschap. Deze vergaande decentralisatie en dif ferentiatie, gemotiveerd door vrijheid, zijn wel de meest essentiële karaktertrekken van het wetsontwerp. Aangezien de ervaring leert, dat de vrij heid beschermd moet worden, gaan deze differentiatie en medezeggenschap van lagere organen weer niet zo ver, dat iede re leerling zijn grotendeels eigen program ma mag opmaken, zoals dat op de „High- school" in de Verenigde Staten en op de comprehensive-school in Engeland het ge val. is. jSlechts weinig onderwijsmensen in Nederland zullen het betreuren, dat dit systeem van menu-a-la-carte-ter-keuze- van-de-leerling hier niet wordt ingevoerd. Indeling De minister stelt vier categorieën voort gezet onderwijs voor: a. het voorberei dend wetenschappelijk onderwijs; b. het algemeen voortgezet onderwijs; c. het be roepsonderwijs; d. nader aan te wijzen vormen van voortgezet onderwijs. Het voorbereidend wetenschappelijk on derwijs (afgekort VWO) geeft een voorbe reiding voor universiteit en hogeschool langs een drievoudige weg, gymnasium atheneum, lyceum, alle mét zesjarige cur sus, waarvan het eerste jaar als „brug- jaar" dient. Het algemeen voortgezet onderwijs (af gekort AVO) kent drie soorten: hoger alge meen voortgezet onderwijs (HAVO) met vijfjarige cursus; dit is een nieuw school type; b. middelbaar algemeen voortgezet onderwijs (MAVO), met eer cursus van drie of vier jaar, te vergelijken met het huidige ulo; c. het lager algemeen voort gezet onderwijs (LAVO), tweejarige cur sus, te vergelijken met het tegenwoordi ge voortgezet ge.voon lager onderwijs. Het beroepsonderwijs zal een grotere differentiëring kennen dan thans het ge val is. Het omvat scholen voor technisch onderwijs, landbouwonderwijs, midden- standsonderwijs, kunstonderwijs. Ook de opleiding van onderwijzend personeel valt hieronder. HBS-Atheneum Naar aanleiding van deze nieuwe inde ling moge het volgende opgemerkt wor den. Op het. gebied van het huidige voor bereidend hoger en middelbaar onderwijs (gymnasium, iIBS, lyceum) valt aller eerst op de grote verandering, die de HBS betreft. Dit schooltype heeft in zijn bijna honderdjarig bestaan een merkwaardige ontwikkeling doorgemaakt. Zijn stichter Thorbecke bedoelde met deze schepping het onderwijs ook dienstbaar te maken aan „de vorming van die talrijke burgerij wel ke, het lager onderwijs te boven, naar al gemene kennis, beschaving en voorberei ding voor de onderscheidene bedrijven der nijvere maatschappij tracht." De op zet van de HBS was dus een afgeronde maatschappelijke opleiding mogelijk te maken voor „hogere burgers", die geen universitaire studie wensten te verrichten. Het feit echter, dat het HBS-diploma toegang gaf tot de polytechnische school in Delft, die toen nog ressorteerde onder het middelbaar onderwijs, heeft geleid tot een karakterverandering, die de wet gever misschien niet bedoeld had en die verschillend beoordeeld wordt. Allereerst werd de HBS, omdat „Delft" praktisch het enige vervolgonderwijs vormde, steeds meer gericht op de eisen daar gesteld, hetgeen een nadruk op de exacte vakken ten gevolge gehad heeft ten koste van de geesteswetenschappen, talen geschiedenis enz.). Toen de Delftse poly technische school verheven werd tot tech nische hogeschool, rees het aanzien van het HBS-diploma, en een stap verder in deze richting werd gezet, toen het moge lijk werd voor bezitters van dit diploma universitaire examens af te leggen in de exacte vakken en in de medicijnen, en daarin te promoveren. Maar daarmee werd de HBS een in zichzelf verdeeld huis: haar programma moest zowel dienen als voorbereiding voor de universiteit en ho geschool als voor het maatschappelijk le ven. De latere schepping van de HBS-A, die beoogde een meer directe aansluiting aan het maatschappelijk leven te geven, heeft tot nu toe niet het aanzien van de HBS-B verworven. Aan dit tweeslachtige karakter van de HBS wordt door het wetsontwerp-Cals een einde gemaakt. De taak van de HBS wordt deels overgenomen door het Atheneum met 'n zesjarige cursus, voor zover dit een voorbereiding geeft voor het universi tair en hoger onderwijs; de meer op direc te opname in de maatschappij gerichte opleiding wordt overgenomen door de HAVO-school met vijfjarige cursus. Om de essentiële verandering goed te marke ren verdwijnt zelfs de naam HBS. De achter ons liggende uitzonderlijk dro ge zomer heeft de rijping van de bodem in de polder Oostelijk Flevoland met twee jaar bespoedigd. Van de droogte kon zo danig worden geprofiteerd, dat men dui zend hectaren méér heeft kunnen ontwa teren en inzaaien dan berekend was. De aannemers, die in opdracht van de Dienst Zuiderzeewerken tochten en sloten gx-aven en wegen aanleggen hadden in het jonge land weinig moeilijkheden met hun zware machines ondervonden en zijn enorm op geschoten. De stand van zaken is nu zo, dat men goede hoop heeft het oorspron kelijk plan om Nederlands jongste polder eind 1962 of tenminste medio 1963 geheel voorzien te hebben van tochten en sloten te kunnen verwezenlijken. Daarmee zal dan het gezicht van de polder geheel ver anderen. De plassen en plasjes langs de dijken zullen goeddeels verdwenen zijn en de enorme aantallen waad- en eendvo gels, die nu nog dagelijks op die plaatsen fourageren zullen voor een niet onbelang rijk deel elders een geschikt voedselter- rein moeten zoeken. Hoewel dit alles niet betekent, dat de omstreeks 54000 hectaren grote IJsel- meer-polder binnen enkele jaren reeds zal zijn omgetoverd tot ordentelijk boeren land. zijn de cijfers ioch zeer indrukwek kend. Volgens de gegevens van 2 septem ber jongstleden waren er sinds het droog vallen van de polder officieel 29 juni 1959 112 kilometer tocht gebaggerd of gegra- In de bestuursvergadering van het Pro- duktschap voor Zuivel is gisteren het be richt, dat Frankrijk Nederlandse con- sumptiemelk wil betrekken, ter sprake gekomen. De voorzitter deelde mede, dat het waarschijnlijk gaat om een hoeveel heid van 200 ton per dag, dat is ongeveer 200.000 liter. Eén der secretarissen van het produkt- schap zal in Parijs onderhandelingen over een eventuele leverantie voeren. Een leverantie voor geruime tijd van 200 ton consumptiemelk per dag betekent voor het komende kwartaal ruwweg 1,5 per cent van de gemiddelde totale dagproduk- tie. Het kwantum zal eventueel onttrok ken moeten worden aan de verse melk, die voor industriële doeleinden bestemd is. Het bestuur van het produktschap zal zich na de bespreking te Parijs nader be raden over de consequenties van leveran tie van melk aan Frankrijk. ven en 574 kilometer sloot. Dat betekent dat de totale lengte aan tochten gelijk is aan de afstand Amsterdam-Nijmegen en dat de totale lengte van de gezamenlijke sloten van Amsterdam uit, via Den Haag en Brussel, een flink eind voorbij Parijs zou reiken. Van op de polderbodem aan te leggen wegen is thans 64 kilometer (Amsterdam- Zutphen) gereed en 67,5 kilometer is in aanleg. In 1960 hoopt men met nóg 80 ki lometer weg gereed te komen. De Dienst Zuiderzeewerken rekent er op al tegen het einde van dit jaar of in het begin van 1960 op de helft te zijn wat de grove ontwatering betreft, dat wil zeggen, dat men dan 27.000 hectaren van sloten en tochten zal hebben voorzien. Met de detailontwatering (greppels en drainages) hoopt de directie van de Wiex'ingermeer dan een gebied van 14.000 hectaren te kun nen bestrijken en dat is dan 1000 ha meer dan men gedacht had. Een meevaller, die grotendeels op rekening van de droogte kan worden geschreven. Zuiderzeewerken zal dus in ongeveer twee en een half jaar tijds (van juni 1957 af) de helft van Oostelijk Flevoland ontwaterd hebben. Haarlem. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen van de derde leefkring: mej. W. B. Valter, IJ muiden en de he ren H. Nijenhuis, S. G. L. de Ruiter, R. Willemse en J. C. Sparreboom, allen te Haarlem. Het Amsterdamse Joui-nalistencabaret en het door Playhouse International ge presenteerde Engelse cabaret „Going Dutch" zullen dinsdagavond 29 septem ber in de Grote- Zaal van Bellevue te Am sterdam gezamenlijk optreden ter gele genheid van de tweehonderdste voorstel ling van „Going Dutch" en van het ver trek van dit gezelschap uit. de hoofdstad. In het afgelopen seizoen zijn er tussen beide gezelschappen, die in de aan el kaar grenzende theaters Bellevue en Nieuwe de la Mar nabij het Leidseplein voorstellingen gaven, nauwe vriend schapsbanden aangeknoopt. Het Amster damse Journalistencabaret en Going Dutch zullen dinsdagavond respectievelijk voor en na de pauze met een selectie uit hun programma's voor het voetlicht ko men. De Amsterdamse journalisten, die nu on geveer een jaar langs als amateur-caba retiers hun programma „Pers-Vers" op de planken hebben gebracht, gaan op een uitgebreid wintertournee alle delen van het land bezoeken. Deze tournee staat onder auspiciën van de Nederlandse Journalistenkring en het batig saldo van de voorstellingen zal aan het fonds voor gepensioneerde journalisten worden afge dragen. Op 10 november bezoekt het ca baret Heemstede (Minerva Theater). Advertentie Nieuwe ontdekking helpt In de hele wereld lijders aan hard' nekkige verstopping. Dank zij een nieuwe ontdekking is het nu niet meer nodig telkens opnieuw weer hardnekkige verstopping te verhelpen met een min of meer drastisch werkend laxeer middel. Natu-raLax herstelt de natuurl{jke regelmaat,,,dag in dag uit! Ideaal voor hen die buitens huis werken of op reis zijn, maar ook voor kinderen, bedlegerigen, enz. ,de regelmaat van de klok Een uitkomst bij hardnekkige verstopping. 60tabl. 1.S5 Internationale brug. De burgemeester van Schoonebeek heeft de eerste paal ge heid voor een nieuwe brug over de grens- stroom Schoonebekerdiep. Deze brug zal een belangrijke schakel worden in het grensverkeer tussen Nederland en Duits land. Op Duits gebied zal van deze brug af een verbinding tot stand komen met Emlichheim. Nu Marken voor het wegverkeer bereikbaar is, heeft het gemeente bestuur een aantal besluiten genomen om dit verkeer op het voormalige eiland te beteugelen. Zo is in de be bouwde kommen van Marken niet al leen het motorisch verkeer maar ook het fietsen verboden. Een uitzondering is gemaakt voor tractoren opdat de Marker boeren hun bedrijf kunnen blij ven uitoefenen. De Markers kunnen ontheffing krij gen van de verbodsbepalingen voor zo ver hun vervoermiddel geen auto is. Zij mogen verder alleen in hun woon plaats rijden als ze naar hun werk gaan. Het „shoxorijden" in de bebouw de kom zal intrekking van de onthef fing tot gevolg hebben. Ten behoeve van de' Markers die nu een auto hebben aangeschaft zal een aantal boxen wor den gebouwd op het parkeerterrein bij de nieuwe dijk naar het vasteland. Advertentie ««wV- OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Vindt U het prettig als de babysitter U lof toezwaait, bij anderen? En gx'aag nog eens terugkomt? Doe dan dit. Laat de babysitter wat eerder komen, dan kunt TJ rustig tonen waar de peutex-s liggen, vertellen op welke guitenstreken de babysitter verdacht moet zijn, wijzen waar de lichtschakelaars zitten, enzovoorts. En, al betaalt U er voor, de babysitter heeft een zó verantwoordelij ke taak dat enige „sociale voorzieningen" echt wel op hxxn plaats zijn! Thee of koffie, wat koekjes, wat gezellige tijdschriften en natuurlijk legt U heel veel eer in met Gladstone sigaretten. Want Gladstone is - mèt of zónder Silk Filter - een milde sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F Moet men het stuurwiel hanteren met de blote of met de geschoeide hand? Over deze vraag zullen de geleerden, laat staan de gewone man, het wel nooit eens worden. We laten dus beide partijen maar aan het woord om hun standpunt uiteen te zetten. Dit zeggen de handschoen-voorstanders: Goede handschoenen houden de vingers 's winters lekker warm en nemen 's zomers de vochtigheid der handen op. Men x-ijdt veiliger, doordat de handen niet van het stuurwiel glijden bij transpiratievorming. Een zachtere druk op het stuurwiel is voldoende en dientengevolge treedt minder vermoeidheid op bij langdurige ritten. Men behoedt de handen voor verwonding en voorkomt eeltvorming. Vele mensen met een gevoelige huid en sterke transpiratie krijgen door de directe aanraking met sommige kunststoffen huiduitslag. De directe aanraking met het stuurwiel be vordert de transpiratievorming en vex-mindert de stuurzekerheid. Handschoenen behoeden uw handen voor vuil worden en zijn 'derhalve onontbeerlijk wanneer men veel bezoeken moet afleggen en niet in de gelegenheid is om telkens de handen te wassen. Op hygiënische gronden, in het bijzonder wanneer men in auto's rijdt, die door meer personen worden gereden (huurauto's), is het rijden met handschoenen aanbevelingswaardiger. Geen coureur rijdt zonder handschoenen. Maar dit hebben de tegenstanders op handbekleedsels aan te merken: Aan zienlijk betere fijngevoeligheid zonder handschoenen bij de bediening van het stuurwiel. Handschoenen werken bij de bediening van hefbomen en knoppen (ook die van de radio) storend. Met de handschoenen kan men gemakkelijk aan iets blijven haken en de overstekènde flappen zijn vaak hinderlijk. Handschoenen zijn slechts aanvaardbaar om koude te weren, en dus in de zomer te warm. In verband met vuil worden, zou men steeds een reserve-paar bij de hand moeten hebben. Zonder handschoenen een betere huiduitwaseming. Natuurlijke vochtig heid van de huid (niet de transpiratie) geeft een vastere grip op de volant. Bijna alle auto's hebben verwarming, daarom zijn handschoenen dus ook in de winter overbodig. Zonder handschoenen snellere reactie en daardoor minder kans op ongelukken. Autorijden is een gevoelszaak. daarom moet elke beperking van dit gevoel vermeden worden. Roken met handschoenen aan is gevaarlijker, omdat men de brandende sigarettenpeuk moeilijker kan hanteren. Het aan- en uittrekken van handschoenen tijdens de rit levert grote risico's op. De twee kampen zijn dus wél vex^ieeld. Zoekt u het dus zelf maar uit, of u ge- of ongeschoeid de volant wilt hanteren. Er zijn geen twee mensen gelijk. Dat merkt u ook als iemand naast de be stuurderszetel heeft plaats genomen. Maar ondanks de nuanceringen kunnen de bijrijders toch in bepaalde groepen worden gerangschikt. Enkele van deze soorten zullen we psychologisch onder het mes nemen. De collega: Deze is zelf in het bezit van een rijbewijs en daardoor de slechtste bijrijder. Voortdurend drukt zijn voet op een denkbeeldige rem. Men ziet, dat de rit voor hem een kwelling is. De slaapkop: Nauwelijks hoort deze het monotone gezoem van de motor, of hij ligt al in Morpheus armen. Hij is de op één na slechtste bijrijder, want slapen werkt, zoals men weet, aanstekelijk. De echtgenote: Dat is de op twee na slechtste passagiere. Ze is doorlopend bezig haar gade door het verkeer te loodsen, zoals ze zich haar hele leven beijvert om hem ook op het glibberige levenspad de goede Éoers te doen houden. De deskundige: Deze weet bepaald alles beter. Hij weet precies wanneer u moet inhalen en wanneer niet, en als er iets mis gaat, heeft hij het u het drie uur tevoren al precies voorspeld. De naïeve: Voor hem is er maar één auto op de hele wereld die, waarin hij op dat moment zit. Naar deze auto heeft zich alles te richten. Deze heeft altijd voorrang. Zijn geliefkoosde bezigheid is zich in de bochten aan de schakelhefboom of de deurkruk vast te grijpen. De vriendelijke raadgever: Diens mond staat geen ogenblik stil. Hij bepaalt op een amercharmantste, maar geen tegenspraak duldende toon, wanneer men schakelen of stilstaan, optrekken of remmen moet. Zonder hem zou het nimmer goed gaan! De weetgrage: Deze informeert het honderd uit. Waarom is er op het instru mentenpaneel wel een rood, maar geen groen licht? Waarom is er een claxon en geen bel? Waarom heet een versnellingsbak nu versnellingsbak? Kan men door al dat gas geven niet bedwelmd worden De bangerd: De meesten behoren geenszins uitsluitend tot het vrouwelijk ge slacht. Stoot elke drie minuten een angstkreet uit en vindt 50 kilometer per uur al een ..razende" snelheid. De snelheidsmaniak: Hoe men ook rijdt hem gaat het altijd te langzaam. Ook in de stad. In zijn ogen is elke wagen een verkapte race-auto en iedere bestuurder een ondeskundige beginneling. Als hij aan het stuur zat, danJa, maar dan zou hij e,erst een rijbewijs moeten halen! De onweerstaanbare: Zij neemt terstond bezit van alles wat in de auto is de bestuurder incluis. Ze onderhoudt zich met hem op een hoogst intensieve manier en op een wijze, alsof ze on een eenzame tuinbank zat. Is daardoor niet de slecht ste. maar wel het gevaarlijkste bijrijders-type. De beste: Praat, wanneer men behoefte aan een praatje heeft, en zwijgt, wan neer men er liever het zwijgen toe doet. Overlegt wanneer hij iets zegt en onder zoekt of de bestuurder een goede wenk of een vriendelijk woord nodig heeft. Kortom, hij is de beste, maar de zeldzaamste bijrijder! Een Zwitserse hoogleraar, professor Grandjean uit Ziirich, heeft uitgeknobbeld hoe men het best lange ritten kan maken zonder vermoeid te worden. Bij trajecten van minder dan drie uur, zo zegt deze hooggeleerd,e, zijn rustperiodes niet nood zakelijk. Bij afstanden van drie tot vijf uur moet men echter elk uur vijf minuten pauzeren, na het. tweede en vierde uur gepaard gaande met het nuttigen van een kopje thee of koffie. Bij ritten die meer dan vijf uur duren eveneens vijf minuten rust per uur. Doch na twee uur is het beter de pauze wat te verlengen onder het genot van koffie of thee. Na vier uur moet men zich ten minste dertig minuten rust gunnen. Bij automobilisten, die meer dan zes uur aan het stuur zitten, treden de eerste vermoeidheidsverschijnselen meestal na ongeveer zes uur op. Houdt men zich aan bovenstaande rustindeling dan kan men de rijtijd zonder wezenlijke verhoging van de ongeluksfactor tot acht uur uitbreiden. Aldus de Zwitserse professor. Neen. dat heeft héx'is niet meer „alle tijd!!! Weet u nog, hoe vast uw besluit was, om „de andere morgen dirèct" een mistlamp aan te schaffen, toen u op die nare avond zo vreselijk met mist te kampen hebt gehad?! Maar jade volgende morgen scheen de zon zo vriendelijk dat u die hele mistlamp vergat. En van de ene dag ging dat zo in de andere, telkens was er trouwens weer wat anders, ook aanmaningen van de belasting. In elk geval hebt u die mistlamp nog steeds niet. En als de radio nu op een wie weet helaas hóé nabije! avond zegt: „een waarschuwing voor het verkeer...." en als dan de mistbanken uit de wei landen over de wegen komen, dan neemt u zich natuurlijk wederom direct voor om „de andere morgen" die mistlamp te kopen. De lichtstralen van een goede mistlamp worden als met een scheermes af gesneden. Geen verstrooide stralen, die naar boven uitwijken en door reflectie op de watex-druppeltjes. waaruit de mist bestaat, extra verblinding teweegbrengen. Soms helpt ook het met een stukje kleefpleister afplakken van het bovenste deel van het glas der koplampen, dan verblinden de ,.DTM"-bundels minder. VERGEET OVERIGENS NOOIT, dat ook de beste mistlamp een hulpmiddel blijft, dat door rijden mogelijk maakt, als anderen moeten stoppenMaar wordt de mist al te hevig, dan kunnen ook de beste mistlampen falen. Wordt het écht potdicht op de weg, dan is verder rijden in de meeste gevallen levensgevaarlijk!

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 19