Coördinatie van Europees energiebeleid Algerijnse rebellen neigen tot verzoeningsgezinde houding t Piekfijne Pullover f? Parade HET WEER Antwoord aan De Gaulle tot volgende week uitgesteld èee MORRIS èeforeijouêmj/ E.G.K.S. zal in huidige vorm blijven bestaan Stevenson acht de kans op ontwapening toegenomen Borst Staking van een miljoen Argentijnse arbeiders Het woord is aan Verklaring van Malvestiti Veranderlijke bewolking Herfst is officieel begonnen In de krant van heden: Water is welkom in buurtschap Beuningen Eerste A.W.W. uitkering op 1 oktober K3 dè verf Z Elke Jongen zo stoer, tfk Z Gezellige vesten, j, Baby-en Kinderkleding jT „De Tukkersin München 74e JAARGANG No 65 DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1959 304e JAARGANG No 217 Grote Houtstraat 93, Haarlem. TeL 15295 j| ff gf A k g Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. I I 1 I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I f J f J I I I I I M f 1 f J II I f 1 J Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 JL X Ji A fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijki OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman Napoleon Bonaparte: Het genie draagt een zware last; het moet een massale middelmatigheid voortzeulen tegen de helling van haar eigen vooroordelen op. BUENOS AIRES, (Reuter) Bijna een miljoen Argentijnse arbeiders hebben woensdag het werk neergelegd nadat pe ronisten en communisten hadden opgeroe pen tot een staking van 48 uur uit protest tegen een soberheidsprogram van de re gering. Uit Buenos Aires en de provincie zijn in totaal een twintigtal bomontplof fingen gemeld. De regering is er in geslaagd een spoor wegstaking te voorkomen door het spoor wegpersoneel te beloven, dat zijn eisen tot hogere pensioenen weer in overweging zal worden genomen. De exportslachterijen en de haven van Buenos Aires zijn verlamd. Het bankper soneel doet niet aan de staking mee. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 IEKKESTRAAI («j KONHGSPUtNl AMS'EBOAM TEL 2235»t> CAMEL MONTY COATS De nieuwe voorzitter van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de Italiaan Malvestitit, heeft woensdag in het Europese Parlement in Straatsburg zijn „investituurrede" gehouden en daarin bekendgemaakt, dat de Hoge Autoriteit op haar eerste vergadering in haar nieuwe samenstelling besloten heeft een eerste initiatief te nemen om te komen tot coördinatie van het energiebeleid in de drie gemeenschappen van de zes. Met de uitvoerende organen van de E.E.G. In een tuin aan de Admiraal Tromp laan te Uithoorn zijn tijdens deze mooie zomer druiven van het ras Ali cante, die in ons land alleen in kassen kunnen worden gekweekt, rijp ge worden. w Advertentie C/ANEGANG24-FPANKESTR.3 JUMPERS met ingezette korte mouw v.a. ƒ11.95 Verwachting tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met veranderlijke bewol king. In de nacht en vroege och tend hier en daar mist. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke, in het noorden van het land later matige wind uit wes telijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent in Parijs) Het antwoord van de voorlopige Algerijnse regering, die in Tunis zetelt, op de voorstellen van president De GaiUle is weer enige dagen uitgesteld, en zal nu zeker niet voor begin volgende week tegemoet mogen worden gezien. Gisteren werd in Tunis nog een communiqué uitgegeven met de mededeling dat het Algerijnse antwoord nog maar een kwestie van uren was. Bij nader inzien hebben de Algerijnse leiders het echter wenselijk geacht naast de adviezen van president Bourguiba, in Rabat ook het oordeel van de Marokkaanse koning te gaan inwinnen. Vandaag zouden vier Algerijnse ministers door koning Mo hammed V ontvangen worden. President Bourguiba heeft zijnerzijds besloten zijn wekelijkse radiorede vandaag niet te houden. De Marokkaanse vorst, die zich aanvankelijk wegens moeilijkheden en tegenstellingen van binnenlands politieke aard buiten het Frans-Algerijnse geschil in deze laatste maanden wilde houden, moet sinds enkele dagen tot de overtuiging zijn gekomen, dat ook hij zijn gewicht ten gunste van de voorstellen van De Gaulle in de weeg schaal moet werpen. Men heeft dan ook nu ruimschoots re den om aan te nemen, dat de Algerijnse verzetsbeweging het aanbod van De Gaulle nu niet meer zal verwerpen. Bij de aan vaarding zullen de Algerijnse nationalis ten echter verscheidene slagen om de arm willen houden. Het is nu wel zeker dat de hardnekkige pogingen van Bourguiba om de partijen dichter tot elkaar te brengen vrucht hebben gedragen. Bourguiba moet de Algerijnen de rede hebben voorgelezen, die de toenmalige Franse premier, Pierre Mendès-France, in 1957 heeft gehouden en waarin de voorwaarden waren vervat voor het einde van de strijd met de Tunesische nationalisten. Op die voorwaarden is Bour guiba indertijd ingegaan, ofschoon Men dès-France veel minder ver ging dan nu generaal De Gaulle. Niettemin, zo heeft Bourguiba tegenover de Algerijnse ver zetsleiders kunnen betogen, kan er nu, twee jaar later, van onze onafhankelijk heid niets meer worden afgedongen. Volgt dus onze weg en poogt met politieke mid delen het doel te bereiken, dat met mili taire wapens waarschijnlijk nooit te ver wezenlijken zal zijn, zo moet Bourguiba hen voorgehouden hebben. Het antwoord van de Algerijnen, waar bij Bourguiba's richtlijnen werden opge volgd, moet vrijwel al op schrift staan. (Van onze weerkundige medewerker) Om negen minuten over acht gisteravond is de zon de evenaar weer gepasseerd in zuidelijke richting, dit in tegenstelling met 21 maart. Meestal begint de herfst op 23 september en maar zelden op 21 sep tember. De tijden waarop de zon de zo genoemde lente-, zomer-, herfst- en win- terpunten van de ecliptica bereikt, worden door de astronomen nauwkeurig berekend De seizoenwisseling verliep rustig. De dag en de nacht was gisteren over de hele wereld even lang, maar van heden af wordt op het noordelijke halfrond de dag dagelijks iets korter en de nacht langer. Op de weerkaarten gaat zich geleidelijk ook meer een herfstsituatie aftekenen, zon der dat het daarbij in de eerste dagen tot guur stormweer zal komen. De hogedrukgebieden bieden minder weerstand en hebben zich met het zwaarte punt naar de Golf van Biskaye en Zuid- Europa teruggetrokken. Hierdoor is de baan voor nieuwe depressies, die de om geving t>an de Noordzee tot doel hebben, vrijgekomen. Na een periode van ruim vijf weken met zo goed als kurkdroog weer kon er ook in on2e omgeving dinsdagmorgen 3 a 4 mm regen worden afgetapt. Dit is echter slechts een druppel in een emmer, wan neer men bedenkt dat er normaal al meer dan 60 mm regen had moeten vallen in deze maand. Het beginsel van het zelfbeschikkingsrecht dat De Gaulle in zijn verklaring voorop stelde wordt met voldoening en erken telijkheid begroet. De Algerijnen wensen echter nog opheldering over verschillende duistere punten in De Gaulle's rede waarop ook de Amerikaanse minister Her ter gezinspeeld heeft in een toespraak tot correspondenten bij de UNO. Ook verlan gen zij garanties over het referendum, of de verkiezingen, waarvan in de Franse voorstellen gesproken wordt. De Algerijn se nationalisten zouden willen zien, dat in ternationale controleurs van de UNO over de betrouwbaarheid dier verkiezingen zouden kunnen waken. Het Franse leger zal, volgens de tegenvoorstellen, het Al gerijnse grondgebied misschien zelfs voor die verkiezingen moeten verlaten. Het is dus wel kennelijk de bedoeling van het Algerijnse bevrijdingsfront het antwoord aan De Gaulle zo in te kleden, dat in feite een politieke onderhandeling wordt geopend, die door Frankrijk niet temin officieel juist altijd werd afgewezen. In plaats van vierkant „ja" of „nee" te antwoorden, stellen de Algerijnen condi ties. De moeilijkheid is echter die voor waarden zo in te kleden dat De Gaulle, vanwege zijn eigen delicate positie, tegen over het Franse leger, de „colons" en de activistische scherpslijpers in Parijs ook weer niet verplicht zou worden die Alge- pag. 1 Weerrapporten 1, 2 2 Bonn en de ontwapening 3 Op de Praatstoel 3 3 Van mensen en dingen 5 Uit Stad en Omgeving5, 7 9 9 11 Agenda r. 13 13 13 Huldiging Kees Boeke 13 Reis van Kroesjtsjev 15 Afeikautomaten 15 Else Mauhs-Stichting 15 Onderwijs in nieuwe banen 17 Weg en Wiel 17 19 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. COON RAPIDS (Reuter-UPI) Adlai Stevenson, die tweemaal kandidaat der Democraten voor het Amerikaanse presi dentschap is geweest, heeft verklaard dat hij gelooft dat Kroesjtsjev heeft kunnen zien dat de Verenigde Staten kunnen om schakelen van een economie van de kou de oorlog op ontwapening. Volgens Ste venson zal Kroesjtsjev naar huis terugke ren „diep overtuigd van de honger van Amerika naar vrede". Stevenson zei dat het mogelijk is dat de houding van Kroesjtsjev veranderd is als gevolg van deze reis door Amerika. Stevenson heeft thans meer hoop op ontwapening, dan toen hij een jaar geleden Moskou be zocht. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat Kroesjtsjev het ernstig meent met zijn ontwapeningsvoorstellen. Stevenson heeft gisteren gedurende bij na een uur met Kroesjtsjev gesproken. De adviesraad van de Democratische partij heeft naar aanleiding van de ont wapeningsvoorstellen van de Russische premier in een verklaring gezegd, dat de Amerikaanse regering met spoed onder handelingen met de Sovjet-Unie dient te openen. In de buurtschap Beuningen in de ge meente Losser staan alle pompen en putten droog. Er is in dit „onrendabele gebied" geen waterleiding en het water van de rivier de Dinkel is onbruikbaar, omdat enkele verffabrieken in Duits land er hun afvalstoffen in lozen. Drie keer per dag komt de brandweer uit Losser met een tankwagen naar Beu ningen, om de bewoners van water te voorzien. Op donderdag 1 oktober zullen de eerste uitkeringen worden gedaan ingevolge de Algemene Weduwen- en Wezenwet, die op dezelfde datum in werking treedt. De eerste pensioenen zullen in het gebouw van de Sociale Verzekeringsbank te Am sterdam worden uitbetaald door de heer B. Roolvink, staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Advertentie en de Euratom is het overleg gaande over het formuleren van een reeks concrete Advertentie voorstellen, die zo spoedig mogelijk aan de Raad van Ministers en het Europese Parlement zullen worden voorgelegd. Malvestitit wees echter by voorbaat het wel eens geopperde denkbeeld van één enkele Europese energiegemeenschap van de hand. De E.G.K.S. moet volgens hem de „voorloopster" biyven by de coördinatie van het energiebeleid in Europa. De ervaring zal dan wel leren welke institutionele vestigingen nodig zullen worden. De Twentse dansgroep „De Tukkers", oogstte veel bijval tijdens het kleder dracht enfeest, dat een onderdeel vorm- kleurige de van de oktoberfestivileiten in Mün- chen. Vijfduizend vertegenwoordigers I uit vele landen namen deel aan deze manifestatie. K- meisje 2 x zo leuk als er greko- -Ji Z zen is uit da pullovers die bij Borst klaar hangen. Tinten A la *2> Z mode. en opwindende dessins. Z H- met V-hals of rolkraagr - alles Z is er. •X zijn er ook. Duik met uw Evaatje ■S" in de leuke collectie en u vindt een snoesje - van wol of draion - •Ir dat haar schut tegen kille vla- „W gen - Kom. 'tt is ruim en over- zichtelijk enbetaalbaar by a® Anegang 19 - Haarlem rijnse tegenvoorstellen zonder meer af te wijzen. Er werd dus veel diplomatieke souples se van de Algerijnen geëist waarbij Bour guiba hen zeker enig nuttig advies zal heb ben kunnen geven. Het gevaar is ook dat met al te lang talmen de Franse fascisten in Parijs en Algerije de gelegenheid wordt geboden een nieuwe agitatie te ontkete nen, waardoor De Gaulle zich niet volle dig meester meer van de situatie zou kun nen voelen. Zekere symptomen in die rich ting zijn ongetwijfeld al wel aan te wijzen. Voor het ogenblik is de hoofdzaak ech ter dat door De Gaulle's moedige gebaar de liberale voorstellen niet met een botte weigering zijn af te wijzen en dat de Al gerijnse nationalisten in feite nu al de rol spelen van gesprekspartner voor Frank rijk in het overleg dat het einde van de oorlog zou kunnen inluiden. Intussen heeft De Gaulle vandaag Parijs verlaten voor een vierdaagse tournee door Noord-Frankrijk, waarbij 22 steden zullen worden bezocht. Zestien redevoeringen staan op zijn programma, zodat de gene raal nog ruim gelegenheid zal kunnen krij gen zijn bedoelingen inzake Algerije des gewenst nog wat nauwkeuriger te om schrijven. De nieuwe voorzitter, die de vorige week als opvolger van de Belg Finet is beëdigd, beloofde dat zijn voornaamste taak als voorzitter van de Hoge Autoriteit zal zijn het voortzetten van de strijd ter bescher ming van de onafhankelijke en recht streekse bevoegdheden van de Hoge Auto riteit. Hij sprak voorts de hoop uit dat het parlement van de nieuwe Hoge Auto riteit en haar voorzitter geen nieuwe de finitieve en magische formule zal ver langen, waardoor de huidige kolencrisis op wonderbaarlijke wijze zal kunnen wor den opgeheven. Het grootste gevaar voor de gemeen schap schuilt naar zijn mening in onder ling verschillende nationale maatrege len tegen de crisis, die een latere coördi natie zeer moeilijk, zo niet onmogelijk zou den maken. Malvestitit deed daarom een klemmend beroep op de zes regeringen en de werkgevers -en werknemersorganisa ties om aan een gemeenschappelijke op lossing van het kolenvraagstuk hun vol ledige medewerking te verlenen. Structuurveranderingen Wij moeten de werkelijkheid onder de ogen durven zien, aldus Malvestitit. De werkelijkheid is, dat de opkomst van nieuwe energiebronnen niet te stuiten is. Het moderne industriebedrijf zal zonder aarzelen, waar dat mogelijk is, het ge bruik van kolen staken en overschakelen op energie, die via leidingen en meters naar elk gewenst bedrijfspunt kan wor den geleid en waarbij dagelijks de ver bruikte hoeveelheid brandstof nauwkeu rig kan worden vastgesteld. Ook hfet ver voer zal op de duur geen kolen meer ge bruiken. Doch hiertegenover staat, dat er produktieprocessen zijn, waarbij kolen niet kunnen worden vervangen en voorts zijn er bij de bijprodukten van de steen kooldestillatie, die van belang zijn voor de chemische industrie. Rendabele münen Wil de kolenproduktie tot de algemene economische expansie bijdragen in de mate waarin zulks van haar verwacht, dan dient ze rendabel te zijn. De Hoge Auto riteit kan niet nalaten vast te stellen, dat de mijnen met een laag rendement ar beidskrachten binden, die elders beter kunnen worden gebruikt en dat de instand houding van de marginale mijnen in feite neerkomt op een vermindering van de to tale produktie der gemeenschap. De ko- lenprijzen zullen onder de druk van de wereldmarkt onvermijdelijk moeten wor den aangepast. Er dienen algemeen gel dende economische beginselen voor de prijsvorming te worden opgesteld, zodat de keuze van de verbruiker zich vanzelf richt op die voorzieningsbronnen, waar van het gebruik voor hem het voorde ligst is. Wat de sociale kwesties betreft meende Malvestitit, dat de E.G.K.S. haar werk op dit gebied moet voortzetten en uitbreiden. Op sociaal gebied is de Gemeenschap een volkomen nieuwe figuur in de economi sche geschiedenis: zij staat boven de par tijen en niemand kan haar ervan beschul digen, dat ze de belangen van een bepaal de klasse vertegenwoordigt. We weten, zo zei hij, dat de door de werknemers uit geoefende druk ter verbetering van hun levensomstandigheden voor de produktie onmisbaar is en dat dit een belangrijke factor is van het economische stelsel van vrije mensen, dat wij markteconomie noe men. Verhoging van de produktiviteit ver onderstelt een evenredige verhoging van de vraag. De Hoge Autoriteit kan zich wat dit aangaat geen achterlijke of kortzichti ge mentaliteit veroorloven. Malvestitit deelde voorts mede, dat hij oog heeft voor de gevaren van monopolie vorming en kartels, die er dikwijls in sla gen de wetten van vraag en aanbod scheef te trekken en daarmee een noodzakelijke ontwikkeling kunnen vertragen. Over de staalindustrie bestaan er min der zorgen, al zijn er bij voorbeeld moei lijkheden met het prijsniveau in Frank rijk, bewerking van de schrootmarkt en bepaalde gevallen van concentratie. Ten slotte sloot de nieuwe voorzitter van de Hoge Autoriteit zich aan bij 'n vroege re uitspraak van de Fransman Teitgen, volgens welke de Hoge Autoriteit niet uit sluitend een technische functie heeft Haar werk omvat principiële beslissingen van politieke aard en derhalve is de controle die het Europese Parlement op haar uit oefent niet alleen maar een technische, doch ook een politieke controle.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1