Veilig gewaande Nederlandse positie brokkelt af <*]3rieveii cicin de redactie Communistisch China niet toegelaten tot de UNO 15 Internationale bloembollenmarkt Betaling abonnementsgeld per giro Openingsmiddag van Vrouwen Elektriciteits vereniging Kerkelijk Nieuws HJMV-gebouw per 1 november verkocht B. en W. ontvangen de Stichtingsraad van N.Ph.O. Haarlemse politie bekeurde 34 voetgangers Faillissementen Schilderijtje ontvreemd uit Arnhems museum Eerste vakschool voor de detailhandel Zeshonderd emigranten met Zuiderkruis naar de V.S. Sergeant doodgereden Zes maanden gevorderd Eerste Nike-bataljon van de luchtmacht geformeerd P.T.T. kan liet werk niet af Bedrijf heeft meer kapitaal en bouwvolume nodig Deel van autofabriek in Coventry afgebrand UIT STAD EN STREEK Algerijns antwoord op plan van De Gaulle op handen Franse afgezant zou naar Tunis zijn vertrokken Amerikaans plan voor observatie-station aan vier ballons WOENSDAG 2 3 SEPTEMBER 195 9 HAARLEMS DAGBLAD -OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Het Produktschap voor Siergewassen heeft getracht cijfers te vergaren over de teelt van bloembollen in het buitenland. Het is bij een goedbedoelde poging gebleven, want men kan alleen afgaan op officiële berichten. Deze kloppen niet met wat de bloembollenreizigers als hun bevindingen mee delen. Ondanks dat is nu toch wel te .zien, dat er buiten Nederland minstens zoveel tulpen en meer narcissen als in ons land worden geteeld. De hyacin ten blijven nog een typisch Nederlands produkt. Dit wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door de grote vakkennis die voor de teelt van dit produkt De grootste oppervlakte tulpen vindt men in Engeland en Duitsland. Volgens schattingen zouden er nu in Duitsland 450 ha. worden geteeld. De commentatoren van het Produktschap laten zelf doorsche meren, dat dit getal dubieus is. En zeker als men het vergelijkt met de landbouw telling in 1955, toen reeds 415 ha. werd op gegeven. In dat jaar deed Nordrhein- Westfalen niet aan die landbouwtelling mee. We weten uit welingelichte bron nen, dat er ook in die streken veel tulpen worden geteeld. Deskundigen zijn van me ning, dat de tulpen wel zeer slecht ge groeid zouden moeten zijn om nu nog maar op 450 ha. te staan. In Engeland werden in 1958 1409 ha. tulpen geteeld. De opgave is, dat er 730 ha. alleen voor de bloem werd geteeld. De bollen zouden dan daarna worden vernie tigd. Men gelooft hier niet zo grif, dat de Engelse kwekers goede bollen zo maar weggooien. Zeker bij de huidige prijzen, die beslist rendabel genoemd kunnen wor den door een betrekkelijke schaarste aan Nederlandse bloembollen. In Denemarken stonden in 1955 309 ha. tulpen. Men mag daar naar onze maatsta ven na vier jaar nog wel ongeveer hon derd hectaren bij rekenen. Er stonden in '55 109 ha. narcissen. Frankrijk heeft geen cijfers verstrekt. In het staatje van het Pi'oduktschap voor Siergewassen is dus ook geen schatting gewaagd. Het is echter bekend, dat „de schoonzoon van Michelin" een groot be drijf heeft aan de Franse kust in duinen als wij hier voor de bloembollenteelt ge bruiken. Er staat daar een uitstekend ge outilleerd bedrijf, met tien hectaren tulpen, vijftien hectaren hyacinten en tien hectaren narcissen. Verder is het be kend dat er nog meer bedrijven zijn, die zich door Nederlanders laten adviseren. Bovendien is er in de omgeving van Bor deaux een Nederlandse landbouwkundig ingenieur bezig een grote cultuur op te zetten. Wij vroegen aan een deskundige naar zijn mening over deze Franse bedrijven. Volgens hem was hij er vroeger niet bang voor. Toen verdwenen ze spoedig nadat ze waren gekomen, maar nu heeft men steun van Nederlanders die heel wat van bloem bollen weten. Hij schatte de oppervlakte tulpen tussen de vijfenzeventig en hon derd hectaren. Grote concurrent De grote concurrent op de Amerikaan se markt, Japan teelt 407 hectaren tulpen. Het lijkt in vergelijking met onze 3311 ha. niet veel, maar men werkt daar stug do.or en verkoopt door middel van een semi-of- ciële verkooporganisatie tegen zeer lage prijzen. De meningen over de kwaliteit van de Japanse tulpen lopen sterk uiteen. In Amerika zelf worden tweehonderd ha. tulpen geteeld. Men kan,wel aannemen dat er op het gehele noordelijke halfrond on- e,veer zesduizend ha. tulpen worden ge kweekt, waarvan Nederland er op het ogenblik 3300 in handen heeft. Bij de narcissen is het anders gesteld. In Engeland worden 2295 ha. geteeld, waarvan 1625 voor de bloem. Maar ook dat neemt men hier liet zonder meer aan. In Denemarken 108 ha., West-Duitsland 30 a 40 ha., Japan 23, Canada 111 en ten slotte de Verenigde Staten met 1000 ha. In totaal staan er naar schatting zo'n 3400 ha. narcissen in het buitenland tegen 1031 in ons land. Over de andere gewassen is nog minder bekend. Alleen is het wel eigenaardig te bemerken dat er in Amerika 12 tot 16000 ha. met gladiolen worden beteeld. In Ne derland ongeveer 2500. Men begrijpt de verontwaardiging dan wel als ons land zich aanmatigt hoge minimumexport.prij- zen vast te stellen. We spraken eens een handelaar in zgn. bijgoed, die ook vol ver ontwaardiging wees p de minimumex portprijs van lelies. Nog geen tachtig hec tare leiies worden er in ons land geteeld. Japan teelt er 346 en Amerika 520, bij el kaar tien keer zoveel! Maar Nederland stelt stoer de minimumexportprijzen vast, twee keer hoger dan de aanbiedingen uil andere landen. Er zijn op het ogenblik nogal wat bloem bollenkwekers en -exporteurs, die met eni ge vrees over al die cultures in het buiten land spreken. Anderen daarentegen hou- vxxrcccevcx-t•>xx*nocoooooooooooaxxx-»xx*x«ji U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor hel volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7,65. post- abonnees 8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE '*v>nCOOCOOOOCWC>X>OOCXX)OOCOCCOCCOOüOOCOCOOaX»_< XT' den de prijzen van alle gewassen liefst zo hoog mogelijk. Deze beide groepen strij den fel tegen elkaar in de diverse prijzen- commissies. Aan dc hand van de buitenlandse cijfers menen de voorstanders van lage mini mumprijzen in de aanstaande jaren enige kans te maken. Er is echter wel gebleken, dat de zo veilig gewaande positie van Ne derland op de internationale bloembollen- markt aardig aan het afbrokkelen is. Zelfs als men er rekening mee houdt, dat de bloembollen in het buitenland veel ruimer worden geplant dan hier. Ernst en humor, hierdoor werd de fees telijke openingsmiddag in het nieuwe win terseizoen van de afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vrouwen Elektriciteitsvereniging, die maandag middag in Brinkmann te Haarlem gehou den werd, gekenmerkt. Zowel het ope ningswoord van de presidente, mevrouw G. van Putten-Veeman als l?et optreden van de voordrachtkunstenares, mevrouw Truus Hooyer uit Den Haag getuigden daarvan. Nadat de voorzitster allen welkom had geheten vertelde mevrouw Van Putten een en ander over doel en werkwijze van de vereniging, waarbij zij ervan uitging, dat de huisvrouw die thans zovele elektrische apparaten in haar woning heeft, daar de nodige voorlichting bij behoeft, die haar door lezingen, excursies en demonstraties en een goed verzorgd maandblad gegeven kan worden. De presidente deed daarna enige mede delingen over het winterprogramma. Op 6 oktober zal er een excursie gemaakt wor den naar het pompstation van het P.W.N. in Bakkum, op 20 oktober volgt dan een lezing met dia's.over moderne huisverlich ting. In november zal er een St. Nicolaas- middag gehouden worden, teneinde ditkeer nu eens op een originele wijze de vereni gingskas te spekken. Aan deze middag zal mejuffrouw Franssen van de Huishou delijke- en Gezinsvoorlichting haar mede werking verlenen. In december volgt dan de traditionele kerstmiddag. Voor 1960 staan nog tal van interessante middagen en avonden op het programma. Het hoogtepunt van deze middag was wel het optreden van mevrouw Truus Hooyer, die met haar met -zorg gekozen en rijk gevarieerde programhTa haar ge hoor ten' zeerste heeft geboeid. Het pro gramma vóór de pauze was gewijd aan ernstig proza; daarna volgden een aantal humoristische schetsen en ten slotte een solospelletje, door mevrouw Hooyer zelf geschreven, evenals trouwens „Terug blik", het verhaal van een schilder vóór de pauze. Mevrouw Hooyer's voordracht is zeer levendig, met goede dictie en mi miek en zij weet de diverse personen die zij moet uitbeelden goed waar te maken. Zo wist zij met de vertelling „Gemengd bericht" uit de bundel „Op zwart stra mien" van Top Naeff veel indruk te wek ken; „De Generaal" van Maurits Dekker had een nogal luguber tintje evenals „De open deuren" van Saki. „Anita" en „Het aanzoek" van Godfried Bomans oogstten als gewoonlijk weer veel succes. Doch ook de humoristische schetsen van Manfred Kyber uit de bundel „Als dieren spreken" waarin de schrijver aan dieren menselij ke karaktereigenschappen toekent sloegen goed in. Al met al heeft mevrouw Hooyer met haar rijk gevarieerde voordracht kunst een zeer belangrijk aandeel gehad in het welslagen van deze openingsmid dag. Tweetal te Werkendam J. P. Geels te Haarlem-Centrum en M. S. Roos te Alphen aan de Rijn. Het opleidingsschip van de Italiaanse pucci", is dinsdag voor een bezoek van vier dagen in Amsterdam aangekomen. Het fraaie schip, dat aan het „Stenen Hoofd" ligt, heeft veel bekijks. Het gebouw van de Haarlemse Jonge- mannenvereniging in de Lange Marga- retbastraat in Haarlem gaat op 1 novem ber in andere handen over. Eind oktober wordt hier de laatste feestavond gehouden en de vaste huurders hebben de aanzeg ging gekregen dat zij naar een andere zaal moeten uitzien. Het gebouw is gekocht door een makelaar in onroerende goederen in Voorschoten en deze heeft het doorver kocht aan de firma M. Sibbel Ligthart in Amsterdam. Deze onderhandelt thans over verkoop met een Haarlems bedrijf dat er kantoren en opslagruimte in zou onderbrengen. Het gebouw moet op 1 november leeg zijn. Men is bezig voor de beheerders andere woonruimte te zoeken. Burgemeester en Wethouders van Haar lem zullen op maandag 5 oktober na afloop van het buitengewoon concert van het Noordhollands Philharmisch Orkest, aan te bieden aan het provinciaal bestuur, de colleges van burgemeester en wethouders en de leden van de gemeenteraden welke deel uitmaken van de Stichtingsraad van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, de genodigden in het stadhuis ontvangen. De Haarlemse politie heeft dinsdag 34 keer proces-verbaal opgemaakt tegen voet gangers, die de verkeersvoorschriften over traden. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard P. Smit Jr., monteur, Schoolstraat 19, te Half weg. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Peter sen. Curator: mr. G. J. Vermeulen, advo caat en procureur te Haarlem, Lorentz- plein 20. Bij de recherche te Arnhem is aangifte gedaan van de vermissing van een klein schilderij uit het Gemeentemuseum te Arnhem, dat vermoedelijk omstreeks 10 september daar is ontvreemd. Het schil derij, dat eigendom is van de dienst van 's Rjjks Verspreide Kunstvoorwerpen te 's-Gravenhage, stelt een kerkvader voor. Het dateert uit het begin van de zes tiende eeuw en wordt toegeschreven aan Meester van Kappenberg. De grootte is ongeveer 15 bij 13,5 centimeter en de lijst is met bladgoud opgelegd. Men deelde ons van de zijde van het Gemeentemuseum mee, dat er dagelijks na de sluiting een controle plaats heeft. Dooi de geringe grootte van het werkje is de ontvreemding niet direct opgevallen. Het schilderij hing op een nogal onopvallende plaats. Verkort weergegeven Lijn 11. Naar aanleiding van het bericht in het Haarlems Dagblad over de ophef fing van lijn 11 naar het Rijklof van Goensplein, ben ik eens op informatie uit gegaan bij diverse mensen aan de Van Riebeecklaan en wij allen zijn op zijn zachtst uitgedrukt, zeer teleurgesteld. Dit traject is ten hoogste enkele minu ten lang en 'het is bijna niet te geloven, dat een maatschappij als de N.Z.H. niet in staat zou zijn een lijntje van enkele mi nuten in stand te houden, omdat er niet direct geld uitgehaald wordt. Indien dit echter wel de reden is, waar om dan geen andere oplossing gezocht door bijvoorbeeld de halte van lijn 2 te verplaat sen naar Hoek Stuvvesantplein-Jan Ha ringstraat of door lijn 2 een iets andere route te laten rijden. De bewoners van de Van Riebeecklaan en omstreken zullen totaal verstoken zijn van enige verbinding met de stad en deze wijk breidt zich nog steeds uit. Daar komt nog bij, dat wij juist in de winter een goede verbinding hard nodig hebben. Het enige doel van de N.Z.H. is toch niet winstmaken, maar er bestaat ook nog zo iets als dienstbetoon en service. H. v. L. Lijn 11. Tot mijn verbazing las ik in uw blad een bericht over het besluit van de NZHVM om lijn 11 van het Rijklof van Goensplein tot het station Haarlem op te heffen. Voordat deze lijn 11 er kwam werd er door de bewoners van Aerden- hout scherp tegen geageerd. In de om geving van de Van Riebeecklaan ging daarentegen een lijst rond, waarin de NZH werd medegedeeld, dat de busdienst bijzonder gewaardeerd werd. Het gevolg was dat deze lijn 11 er inderdaad kwam. Het is mogelijk, dat het gedeelte van de lijn van het Van Goensplein naar het station Haarlem nog weinig rendabel is, maar aangezien hier in de buurt steeds meer mensen komen wonen (er zijn onder meer drie flatgebouwen in aanbouw) zal dit in de naaste toekomst beslist beter worden. Voorts is het begrijpelijk dat er deze zomer minder gebruik gemaakt werd van de bus omdat velen de fiets namen. Zou het voor de NZH niet mogelijk zijn om bij wijze van service de buslijn 11 toch nog te laten rijden voor dit gedeelte van Haarlem, dat tot de mooiste wijken van Haarlem behoort en dat slechts enkele minuten rijden van het station Haarlem afligt. Naar mijn mening is het niet recht vaardig, dat deze wijk zo genegeerd wordt. De lijnen 2 en 4 bijvoorbeeld rijden daar entegen vlak bij elkaar in de buurt. Waar om kan de route van lijn 2 niet omgelegd worden waardoor deze bus via de Stuyve- santstraat, de Delftlaan en de Verspronck- weg naar het station Haarlem rijdt? Op het ogenblik verliest een complete woon wijk elke communicatie met de stad. Ik hoop. dat de NZHVM nog tot een mildere gedachte zal komen. H. D. Brievenbus. Het nieuwe postkantoor te Heemstede is door velen, en naar ik meen terecht, bewonderd. Ik heb mij er echter over verwonderd, dat de brievenbus, een zo belangrijk at tribuut voor een postkantoor, op een plaats is aangebracht, die men zoeken moet. Naar mijn mening is daarvoor een in het oog lopende plaats vereist. Ik hoop dat de autoriteiten deze bus daarheen zullen laten verhuizen. Of is hot misschien moge lijk een grote bus in de hal te plaatsen, zoals dat in het Amsterdamse postkantoor het geval is? B. L. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, drs. G. C. Stuben- rouch, heeft in 's Hertogenbosch de eerste school voor de detailhandel in Nederland geopend. Hij zei hierbij, dat de hogere ei sen, die in vrijwel elk beroep aan de mens worden gesteld, en de steeds verdergaan de specialisatie, er toe hebben bijgedragen aan het onderwijs een taak toe te voegen, namelijk een bijzondere voorbereiding te geven aan de jeugdige mens met het oog op zijn toekomstige functie. De secre taris van de Sociaal-Economische Raad, de heer H. Jansen, zei in een rede over de betekenis van de detailhandel, dat de angst voor het grootbedrijf ongemotiveerd is. Er zal steeds behoefte blijven bestaan aan de kleine en middelgrote bedrijven, die een eigen functie in het distributiesys teem zullen blijven behouden. Zij zullen zich echter wel volledig aan de moderne omstandigheden en eisen moeten aanpas sen. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy heeft dinsdag in Rotterdam het vertrek naar New York meegemaakt van het re geringsschip „Zuiderkruis" waarmee 600 emigranten reizen, die in de Verenigde Staten worden toegelaten krachtens een speciale wet, die op 2 september 1958 in werking is getreden. Deze wet voorziet in de emigratie mogelijkheid van 3.136 gezin nen, die Indonesië verlaten hebben tussen 1 januari 1949 en 2 september 1958.Dit aantal gezinnen komt overeen met circa 10.000 personen. Om een visum te krijgen moet de kandidaat-emigrant een borg heb ben en het leeuweaandeel van deze borg stellingen wordt verstrekt door de Wereld raad van Kerken en de „National Catho lic Welfare Conference", die in Genève ze telen. Ook kan men zelf voor een borg zor gen en voor een beperkt aantal emigran ten treedt het „Christian Reformed Re settlement Service Committee" als borg op. Dit is de eerste grootscheepse afvaart onder deze wet, merkte de regeringscom missaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, op. „Van burger tot burger" sprak minis ter Van Rooy, die vernomen had dat de emigrant in Amerika een tot drie weken nodig heeft om huisvesting te vinden. Ook de werkgelegenheid baart er geen zorgen. Op 1 juli 1960 loopt de wet af. Nog 400 gezinnen kunnen van deze mogelijkheid gebruik maken, aldus de minister. De emigranten wenste hij het beste voor de toekomst. „Ik hoop, dat u, ook al wordt u Amerikaan, Nederland niet zult verge ten", zo eindigde hij. Op het ogenblik zijn in behandeling de aanvragen van ruim 3.600 gezinnen ruim 11.000 personen omvattend. Omdat er al tijd kandidaten zijn, die zich terugtrekken zijn aanmeldingen van 4.000 gezinnen no dig. Tot nu toe kwamen 1.300 borgstellin gen binnen op grond waarvan 4.000 per sonen een visum kunnen krijgen. Onge veer 750 borgstellingen werden reeds door het Amerikaanse consulaat-generaal te Rotterdam gebruikt om 2.500 mensen van een visum te voorzien. In de komende we ken worden degenen opgeroepen, voor wie wel een borg aanwezig is, maar die nog geen visum ontvingen. Om dit programma af te werken moeten nog 1.836 borgen bin- ïenkomen. Een 43-jarige verkoopleider uit Nij megen die met een bestelwagen „grovelijk roekeloos en onvoorzichtig" zou hebben gereden bij het passeren van een hem tegemoetkomende marcherende militaire colonne, heeft thans voor de rechtbank te Arnhem terechtgestaan. Hij zou zo hard en wild gereden hebben op de Heien- daalseweg te Nijmegen, dat de tot de mili taire colonne behorende sergeant Th. M. G. Merx werd aangereden. De sergeant overleed ter plaatse. De officier eiste zes maanden gevange nisstraf en twee jaar intrekking van het rijbewijs. Tijdens de zitting werd een film ver toond, vervaardigd door de Nijmeegse po litie, waarin de situatie was gerecon strueerd. De officier beriep zich op de verklaringen van officieren, behorende tot de staf van de uit luchtmachtrecruten be staande colonne. Zij allen verklaarden, dat verdachte onverantwoordelijk snel heeft gereden op deze vrij smalle weg, rakelings langs een colonne, die ongeveer tweederde van de weg in beslag nam. De comman dant, kapitein Van D., was zo lang mo gelijk naast de troep blijven marcheren om de tegenligger erop attent te maken, dat hij vaart behoorde te minderen. Maar tenslotte had hij in de berm moeten springen om een aanrijding te voorkomen. De raadsman noemde de getuigenver klaringen van de officieren allerminst exact. Hij becijferde aan de hand van ge gevens over de remsporen, dat verdachte hoogstens met een snelheid van 22 km zou hebben gereden en dat, gezien de breedte van de bestelwagen en de ruimte naast de colonne, van rakelings passeren geen sprake kan zijn geweest. Uitspraak over veertien dagen. Het kamp Holterhoek bij Eibergen krijgt na ongeveer een jaar lang leegge- staan te hebben, weer een bestemming. Over een maand zal hier het personeel van de eerste „Nike-groep" van de Ko ninklijke Luchtmacht worden gehuisvest. De „Nike" is een Amerikaans geleid pro jectiel. De mannen van deze eerste Ne derlandse Nike-groep zijn opgeleid in Fort Bliss in Texas. Hun specialistische opleiding is vrijwel voltooid. Het Nike- bataljon omvat ongeveer 200 man. Zij zijn de eerste in de Koninklijke Lucht macht, die vertrouwd zijn gemaakt met de bediening van de Amerikaanse gelei de projectielen. Deze projectielen zullen zelf niet in Holterhoek worden gestatio neerd. Zij komen op een basis in West- Duitsland. Het eerste Nederlandse Nike- bataljon zal ook slechts een maand of vier in Holterhoek verblijven om er de algemene militaire vorming te voltooien. Daarna zal het worden gestationeerd op de 'militaire basis in West-Duitsland, waar hun Nikes zich bevinden. De naam van deze basis kon ons niet worden ge noemd. Wat er na de ontruiming door de Nike- mannen met het kamp Holterhoek zal gebeuren is nog net bekend. Het heeft de laatste tijd in de Achter hoek enige verwondering en hier en daar ook ergernis gewekt, dat Holter hoek zo lang leeg staat. "Het geldt name lijk als een modelkamp, waarvan de bouw en de inrichting enkeie miljoenen gul dens hebben gekost. Op 1 maart 1958 ver trok het laatste militaire onderdeel, dat in Holterhoek gelegen is geweest. Daar na is het kamp enkele maanden door gangskamp geweest voor uit Indonesië ge repatrieerde landgenoten. De laatste ge- repatrieerden hebben Holterhoek in de cember van het vorig jaar verlaten. Sinds dien staan de barakken leeg. Bij de opening van het districtspostkan toor te Rotterdam wees prof. ir. G. H. Bast, directeur-generaal der P.T.T., er op, dat hoewel P.T.T. voor zijn voornaamste diensten de vraag niet stimuleert maar veeleer tracht tegen te houden, P.T.T. desondanks niet aan de vraag kan vol doen. De P.T.T.-diensten moeten kunnen mee groeien met alle geledingen van de natio nale economie. Dit vindt iedereen vanzelf sprekend, maar men verstaat de conse quenties ervan niet altijd, aldus prof. Bast. Als Nederland woningen, magazijnen of fabrieken bouwt, vindt men het normaal dat daar 's morgens liefst vóór 9 uur de brieven bezorgd worden, die de vo rige avond elders in Nederland gepost werden. Er moet ook gezorgd worden voor telefoon, telegraaf, giro en spaarbank. Om echter in nieuwe wijken tijdig post- inrichtingen en telefooncentrales te heb ben en om in de bestaande wijken de groeiende behoefte op te vangen, moet P.T.T. investeringen kunnen doen. Dit zou reeds jaren vooruit moeten geschieden. De directeur-generaal wees voorts op het facet van de menselijke arbeid, die naast werk- ook woonruimte nodig heeft. Per 6000 woningen zijn er gemiddeld voor de verzorging met P.T.T.-diensten 125 P.T.T.-ambtenaren nodig (40 bestellers, 40 telefoonambtenaren, 3 telegraafambte naren, 8 giroambtenaren, 2 spaarbank ambtenaren, en 32 ambtenaren van ver schillende aard). Deze mensen hebben zelf 80 a 90 wonin gen nodig en een passend aantal kubieke meters werkruimte voor zichzelf en hun apparatuur. Daarvoor is bouwvolume no dig. In het algemeen zal. omdat P.T.T. plaatselijk werkt, daar waar de bevolking groeit ook het aandeel van P.T.T. in het bouwvolume moeten toenemen. Over de voortschrijdende mechanise ring van de post zei prof. Bast, dat ieder een. die achter de schermen gekeken heeft bij de postdienst, beseft moet hebben, dat mechanisering van posthandelingen bij zonder moeilijk is als gevolg van de on eindige variatie in aard, vorm en omvang van het aan de post toevertrouwde mate riaal. Het moet daarom geenszins uitge sloten worden geacht, dat de posterijen op den duur een beroep op het publiek zul len moeten doen om tot enige standaardi satie van de afmetingen van een deel der post te komen. Voortgang van de mecha nisatie is onvermijdelijk om in de toe komst de steeds aanzwellende stroom post stukken binnen de gewenste tijd te kun nen verwerken. COVENTRY (UPI) In de tijd tussen het vertrek van de dagploeg en het op komen van de nachtploeg is in de te Coventry gevestigde automobielfabriek van de Engelse „Rootes Group'' brand uitgebroken. Om halfzeven werd alarm geslagen. Toen men omstreeks midder nacht de brand meester was hadden de Midlands de grootste fabrieksbrand in vele tientallen jaren beleefd. De vuur gloed was tot op 40 kilometer zichtbaar geweest, de brandweerinspectie van War wickshire had 25 motorspuiten moeten mobiliseren. De fabriek is op enkele plaatsen tot de grond afgebrand. Ongeveer een vierde van de fabrieksoppervlakte heeft ernsti ge schade geleden. De brand is ontdekt door enkele arbei ders, die op een veldje dichtbij de fabriek aan het voetballen waren. In korte tijd stond het complex, dat in de Tweede Wereldoorlog bijna 15 percent van de pro- duktic aan Engelse bommenwerpers heeft verzorgd, van voor tot achter in lichte laaie. Uit de wijde omtrek, tot zelfs uit Birmingham, werden brandweren opge commandeerd om het vuur met water en schuim te bestrijden. De fabriek maakte Humbers, Hillmans, Sunbeams en Singers, en lichte vracht auto's. De schade kon in de afgelopen nacht nog niet worden vastgesteld. Ver moedelijk zal de fabriek wel geruime tijd slilliggen. De arbeiders die de brand het eerst merkten, hebben nog een aantal auto's naar buiten gereden en personeel van de nachtploeg heeft later ook nog geholpen. Nieuws in het kort Eerste steen. De burgemeester van Bennebroek, de heer D. van der Hoop van Slochteren, zal volgende week dinsdag middag de eerste steen leggen voor de bouw van 264 woningen in het bouwplan „Bloemhof". Gewijzigd spreekuur. De burgemees ter van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, houdt spreekuur op maan dagmiddag 28 september van drie tot vier uur. De spreekuren op vrijdag 25 en maandag 28 september des morgens van tien tot twaalf uur vervallen hiermee. Tuinhek geramd. Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur heeft een 49-jarige automobiliste uit Bloemendaal door een verkeerde manoeuvre (zij gaf gas in plaats van op de rem te trappen) een tuinhek in Bloemendaal vernield. De automobilste die op de Hartenlustlaan reed wilde links af de Rustenburgherweg inslaan. Het tuin hek van hotel „Iepenhove" werd bescha digd. Duinbrandje. Dinsdagmiddag om half drie is brand ontstaan in de Kennemerdui- nen tussen de kop Zeeweg en Parnassia. Enige mannen die ter plaatse aan het werk waren hebben het brandje geblust. Een aantal vierkante meters duin ging ver loren. NEW YORK (Reuter-UPI) De UNO- Assemblee heeft met 44 tegen 29 stem men en bij negen onthoudingen besloten communistisch China dit jaar niet tot de UNO toe te laten. Het voorstel nationalis tisch China te vervangen door communis tisch China was afkomstig van India en werd door tal van Afro-Aziatische staten en de communistische landen gesteund. Tot de 44 voorstemmers behoorde ook Nederland. Vorig jaar was de stemming over de toe lating van China 44 tegen, 28 voor en ne gen onthoudingen. De stem méér voor toe lating is afkomstig van Guinee, dat na de stemming van vorig jaar lid van de UNO werd. De Assemblee besloot met 42 stemmen voor en 38 onthoudingen alle agendapun ten over ontwapening afzonderlijk aan de orde te stellen, ook de Franse kernproe ven en het Indische voorstel tot opschor ting van alle kernproeven. Dit besluit was een overwinning voor de Afro-Aziatische landengroep die steeds naar afzonderlij ke bespreking gestreefd had. Frankrijk en Groot-Brittannië onthielden zich van stemming. De Assemblee gaat vandaag verder met de toespraken waarin de afgevaardig den op algemene wereldpolitieke vraag stukken ingaan. De agenda-commissie heeft heden het ontwapeningsplan van Kroesjtsjev op de agenda van de Assemblee geplaatst en Rusland heeft onmiddellijk om een afzon derlijk debat daarover verzocht. TUNIS (AFP/Reuter) De voorlopige Algerijnse regering heeft in Tunis in gro te lijnen een verklaring opgesteld over de voorstellen van president De Gaulle inza ke Algerije. Waarschijnlijk zal het stuk vandaag of morgen worden gepubliceerd, zo heeft de officiële woordvoerder meege deeld. De Amerikaanse regering en presi dent Bourguiba van Tunesië hebben bij de Algerijnse leiders krachtig aangedrongen op aanvaarding van het Franse plan. De leider van de Algerijnse Nationalistische beweging (M.N.A.), Messali Hadj, heeft dit in grote lijnen al gedaan. Waarnemers te Parijs achten het onder deze omstan digheden moeilijk voor het concurrerende F.L.N. het plan-De Gaulle zonder meer van de hand te wijzen, te meer daar de Russen zich er ook tegenstanders van heb ben verklaard. Men verwacht dat het F.L.N. zal beginnen te vragen om een na dere toelichting. (U.P.I.) In Parijs verluidt dat de Gaulle een van zijn medewerkers naar Tunis heeft gestuurd om met de Algerijnse rebellen te praten. Volgens de zegslieden is deze afgezant Georges Pompidou, de vroegere kabinetchef van De Gaulle.Vol- gens zegslieden heeft Pompidou niet de opdracht te onderhandelen. Veeleer is zijn taak de rebellen opheldering te geven over zekere details van het plan-De Gaulle, waarschijnlijk op indirecte wijze. Franse functionarissen in Parijs en op de Franse ambassade in Tunis zeiden dat zij niet over inlichtingen beschikten, over de aan Pompidou toegeschreven missie. De ambassadeur van Marokko in Frank rijk, dr. Abdellatif Ben Jelloun, is naar zijn land vertrokken voor spoedbespre- kingen met zijn regering over De Gaulle's plan. Aanslag. (AFP) Twee Algerijnen hebben in een restaurant in het Parijse „Quartier Latin" de 38-jarige Algerijnse journalist Abdel- madjeb Benzadi doodgeschoten en drie van zijn metgezellen zwaar gewond. Ben zadi was een neef van de Algerijnse sena tor Benhabyles, die en maand geleden te Vichy werd vermoord. De twee daders zijn aangehouden. CAMBRIDGE (UPI) Wetenschaps mensen van het astronomisch observato rium in Cambridge in de Amerikaanse staat Massachusetts zijn van plan de ster ren van een bemand ruimtestation af te bestuderen, aldus heeft een der directeu ren, dr. J. Allen Hynek, meegedeeld. Het is de bedoeling vier ballons gevuld met heliumgas op te laten. Tussen die ballons in wordt een platform opgehangen, waar op op afstand bedienbare telescopen en andere instrumenten worden geplaatst. Men wil dit ruimtestation op een hoogte van twaalf tot dertig kilometer brengen. Hynek legde uit, dat het doel van de tocht was een grondige studie van de ster ren te maken. Zo'n diepgaande studie wordt nu door de atmosfeer verhinJerd al is het nog zulk mooi weer en al gebruikt men de beste telescopen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3