Gerber f Twee eerste uitvoeringen door hernieuwd Nederlands Ballet Aan onze schaakspelende lezers VVV-kantoor in Haarlem aan Haarlems Bloei overgedragen Haarlemse Anti-Revolutionaire kiesvereniging bestaat 75 jaar P. Geldof en P. S. Vos veertig jaar bij PTT Schoenenmagazijn Van Vliet KAAS PERRY G. D. van Wengen overleden PRISMA ien nlsuw seizoen Proef de meest verkochte kaas in Zwitserland de fijnste kaas uit Zwitserland P. Makkes van der Deijl overleden Platinaglans over „Nederland en Oranje" „Nut en Genoegen" opent het seizoen met een klucht Onderzoek naar olie in Noordzeebodem UIT STAD EN STREEK DONDERDAG 2 4 SEPTEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In een bijzonder geanimeerde bijeen komst heeft gistermiddag de overdracht plaatsgehad van het nieuwe VVV-gebouw aan het Stationsplein in Haarlem door het gemeentebestuur aan de Stichting Haar lems Bloei. Na een reeks sprekers, die al len vol lof waren over de nieuwe huisves ting en na het overhandigen van talrijke cadeaus bestond er gelegenheid het kan toor te bezichtigen waarvan door vele tientallen vertegenwoordigers uit het za ken- en verenigingsleven gebruik werd gemaakt. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers ging als eerste spre ker in het kort de aanvankelijk vrij moei lijke besprekingen met de Nederlandse Spoorwegen na, die uiteindelijk resulteer den in een positief antwoord waarna men van de N.S. alle mogelijke medewerking verkreeg. Uiteraard wenste de burge meester het bestuur van de Stichting Haarlems Bloei, de directeur van de Stich ting en diens medewerkers en medewerk sters van harte geluk, waarna hij, geassi steerd door een bloemenmeisje aan de voorzitter van het Stichtingsbestuur, de heer D. J. A. Geluk, een in een bos rozen verborgen sleutel van het VVV-gebouw overhandigde. Uiteraard was de heer Geluk bijzonder in zijn nopjes met het nieuwe kantoor, dat hij het mooiste VVV-gebouw van Neder land noemde en waarvoor hij dan ook zijn dank overbracht aan het gemeentebestuur en aan de gemeenteraad, welk laatste college het toenemende werk van de Stich ting Haarlems Bloei met raad en daad ge steund heeft op een niveau, waarop men alom in den lande jaloers is. Uiteraard noemde de heer Geluk voorts het werk van de architect van het gebouw, de heer ir. H. Breuning van Openbare Werken, die een even esthetisch als praktisch- en .eco nomisch gebouw tot stand heeft gebracht.' De heer Geluk overhandigde de heer Breuning de zilveren legpenning van dé Stichting Haarlems Bloei en de opzichter van het werk, de heer Klingenberg en de Tijdens de drukke receptie in het nieuwe gebouw van Haarlems Bloei op het Stationsplein in Haarlem stond er opeens een alleraardigst Amerikaans meisje aan de balie. Zij keek bijzonder vreemd op toen haar eerst een glas port, vervolgens een sigaret en wat koekjes werden aangeboden en toen zij daarop verklaarde dat zij Anita B. Greenlee heette, dat zij uit New Yersey kwam en dat zij alleen maar een paar inlichtingen over Haarlem wilde heb ben was het de beurt van de informa- trices om verbaasd te zijn omdat men dacht met een Haarlemse gast te doen te hebben. Anita werd overladen met foldertjes en boekjes, kreeg nog een glas port en werd van alle kanten gefotografeerd. „Haarlem is de leukste stad op het continent", zei zij toen ze afscheid nam, „volgend jaar kom ik hier beslist weer terug". Op negenenzestigjarige leeftijd is te Haarlem overleden de heer G. D. van Wen- gen, die van 1933 tot 1949 directeur is ge weest van Kremers Koffie-en theehandel n.v. aan de Kromme Elleboogsteeg. De heer Van Wengen heeft in kringen van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" een vooraanstaande plaats ingenomen. In maart 1912 trad hij als lid toe en op 5 maart 1931 werd hij gekozen tot lid van het bestuur. Tot zijn dood heeft hij deze functie vervuld en geruime tijd is hij tweede secretaris geweest. De heer Van Wengen was onder meer beheerder van het Van Edenfonds (mu- ziekfonds) en tot 1949 was hij voorzitter van het Van Bremenfonds. Bij de viering van het vijftigjarig bestaan van dit fonds werd hij benoemd tot erelid van de Ko ninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap". In kringen van de Haarlemse brandweer was de heer Van Wengen een geziene fi guur; van 1916 tot 1933 maakte hij deel uit van het korps vrijwilligers. Vandaag is zijn stoffelijk overschot in stilte teraardebesteld. Advertentie het goede anker-horloge (lel op lief rodc'^Fdriehoekje! Sk,:,: Het nieuwe VVV-gebouw van de Stichting Haarlems Bloei, dat gisteren door het gemeentebestuur aan de Slichting is overgedragen. aannemer de heer Van Gulink uit Waar land mochten de bronzen medaille in ont vangst nemen. Voorts roemde de heer Ge luk het werk van Levinus Follenaar, die 't mozaïek in de hal ontwierp en vervaar digde. Vervolgens ging de heer Geluk over tot het opsommen van enige cijfers, waaruit overduidelijk werd hoe het werk ,van de vereniging voor vreemdelingenverkeer in Haarlem is gegroeid. Ondanks de steeds weer terugkerende verhuizingen waar door men via een kleine kiosk in 1904 op het Stationsplein en behuizingen in een winkel, in verschillende delen van het stadhuis, in een hotel en op de bovenver dieping van een bank eindelijk op het Sta tionsplein in het thans verrezen gebouw belandde. Door het ingebruiknemen van het nieuwe gebouw is eindelijk een einde gekomen aan de splitsing van de afdelin gen en aan de herhaaldelijke verhuizin gen van de administratieve dienst. Voorts bracht de heer Geluk zijn dank over aan het personeel, dat onder zulke moeilijke omstandigheden heeft moeten werken juist in een tijd van grote opkomst van het vreemdelingenverkeer. Hierna somde de heer Geluk nog meer cijfers op waaruit duidelijk werd, dat Haarlems Bloei thans over een gemeente lijke subsidie van 58.000 kan beschikken waarbij men dan nog moet toevoegen de 35.000 die particulieren aan de Stichting afstaan. De financiële omvang van de door de stichting behartigde belangen is te stellen op 400.000. Het aantal gege ven inlichtingen bedroeg het vorig jaar ruim 112.000 en de omzet in vreemde valu ta zal dit jaar de 2ft.0.000 waarschijnlijk overschrijden. Hiermee bewees de heer Geluk, dat Haarlems Bloei een gezond geleid bedrijf is geworden, een mening, die door het hoofd van de binnenlandse dienst van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, de heer Van der Gorden, beaamd werd. De heer Van der Gorden bood na 't uitspreken van zijn ge lukwensen een asbak aan en de burge meester van Bennebroek, de heer D^, van der Hoop van Slochteren, bood namens de gewestelijke bond voor Vreemdelingen verkeer in Zuid-Kennemerland een wand versiering aan. De heer W. van Willige, directeur van Haarlems Bloei, dankte alle sprekers voor de vriendelijke woorden en namens zijn personeel het gemeentebestuur van het nieuwe kantoor waarna de heer mr. J. A. P. C. ten Bokkel, voorzitter van het Centrum Comité Koninginnedag een por tret van Koningin Juliana aanbood, na eerst de Stichting Haarlems Bloei verwe ten te hebben een van de meest eminente leden van het Comité, de heer Joh. H. Bartman uit het Centrum Comité in Haar lems Bloei gehaald te hebben, met welke aanwinst hij Haarlems Bloei overigens van harte feliciteerde. Hierna kregen de genodigden de gele genheid tijdens een zeer geanimeerde re ceptie het Stichtingsbestuur geluk te wen sen en het gebouw te bezichtigen. Advertentie met nieuwe modellen en verrassend lage prijzen. OVERJASSEN in tweed, mohair, teddy en velour 49.00 - 68.00 en hoger Cotton „Dri-Sil" REGENJASSEN 39.00 - 49.00 Gen. Cronjéstraat la-lb - Telefoon 53334 Donderdag 1 oktober is de heer P. Geldof, chef van de afdeling bestelling bij het postgebouw aan de Baljuwslaan in Haarlem en wonende in de Zaanenlaan 73 veertig jaar in dienst van de P.T.T. In 1919 trad de heer Geldof in dienst van de P.T.T. in Middelburg. Na daar zijn op leidingscursus te hebben gevolgd volgde in 1922 zijn benoeming tot kantoorhouder in Oostkapelle. Na verschillende over plaatsingen waardoor hij werkzaam was in Bergen op Zoom en Oudenbosch, werd zijn standplaats Haarlem. Hij werkte op alle afdelingen van het bureel. Later werd hij bevorderd tot commies en in 1959 werd hij benoemd in de functie van chef van de afdeling bestelling. Sedert de instelling van de dienstcom missie bij de P.T.T.-dienst is hij lid van deze commissie voor het postkantoor Haar lem. Tevens is hij voorzitter van de vak groep P.T.T. van de algemene bond voor ambtenaren. De heer Geldof zal op 1 oktober recipië ren in de kantine van het postgebouw aan de Baljuwslaan van 10.30 uur tot 12 uur. Op donderdag 1 oktober is de heer P. S. Vos, beheerder van het bijpostkantoor Aerdenhout, wonende aan de Aerdenhout- seduinweg 5, eveneens veertig jaar bij de P.T.T. De heer Vos begon zijn loopbaan bij de P.T.T. in 1919 in Amsterdam als leerling kantoorbediende aan het telegraafkan toor. Na verschillende bevorderingen werd de heer Vos in 1927 overgeplaatst naar Den Helder en vervolgens naar Zaandam. Op 1 april 1955 werd de jubilaris be noemd tot hoofdemployé waarna zijn be noeming tot beheerder van het bijpost kantoor in Aerdenhout volgde. De heer Vos was van 1939 tot 1955 lei der van de bedrijfsgroep e.h.b.o. en voorts is hij een aantal jaren instructeur ge weest van de morsecursus. De heer Vos zal op 1 oktober in zijn huis een receptie houden van 2 tot 4.30 uur. Advertentie Vrijdag 25 sept. '5? OPENING v.h. Fa. DOETS, Spaarnwouderstr. 73, telefoon 16091. Aankopen boven 10een aardige surprise. Advertentie Vraag ernaar en let op de rode band met de witte letters GERBER. Dan krijgt u de échte, luchtdicht verpakt! Een voortreffelijk samenspelGerber Camembert bij wijn! Bij een gezellig familie spel: stukjes roggebrood met Gerber Hamkaas grote dozen U05 tot 1.70 Importeur fa. van Vliet Ezn., van Breestraat IBS, Amsterdam, Tel. 020-722730 Te Haarlem is in de leeftijd van negen envijftig jaar overleden de heer P. Mak kes van der Deijl, firmant van een aard- appelhandel en oud-lid van de kerkeraad der Hervormde gemeente van Schoten (Haarlem-Noord). De heer Van der Deijl heeft het grootste deel van zijn leven in het vroegere Schoten doorgebracht en was daar een geziene figuur door zijn dagelijk se ai-beid, waardoor hij met velen in con tact kwam en door zijn arbeid ten behoeve van de hervormde kerk. Aanvankelijk gaf hij leiding aan het jeugdwerk in Schoten en later werd hij diaken in de wijk van de Julianakerk aan de Kloosterstraat. Hij legde banden tussen de leden en de kerk en verrichtte veel diakonaal werk. Voorts was hij lid van de commissie „Open Jeugd werk". Enige tijd geleden verhuisde de heer Van der Deijl naar de Kleverpark weg, waardoor hij moest aftreden als dia ken. Toch bleef hij belangstelling tonen voor de hervormde gemeente Schoten, on der meer door zijn lidmaatschap van de Diakonale Maatschappelijke Commissie. Vrijdagmiddag om half vier zal zijn stoffelijk overschot op de Noorderbegraaf plaats aan de Vergierdeweg ter aarde wor den besteld. Aardgas. De Nederlandse Aardolie maatschappij heeft aardgas aangetroffen in haar exploratieboring Oude Lede nabij de rijksweg RotterdamDen Haag. Er worden thans produktieproeven genomen. 15 oktober 1884. Op de avond van die dag werd in'een huis aan het Klein Heiligland in Haarlem een voor het protestants-christelijke deel van de stads bevolking belangrijk besluit genomen. Dertig mannen in vergadering bijeen richtten toen namelijk, vijf jaar na de stichting van de Anti-Revolutionaire Partij, de Haarlemse Anti-Revolutionaire kiesvereniging „Nederland en Oranje" op. Zij is een der eerste kiesverenigingen in ons land en zeker de oudste in Haarlem.- Als eerste voorzitter wercl ds. 11. Mulder gekozen. Deze dertig pioniers hebben het zaad gestrooid waaruit een forse, nog steeds vruchten dragewdê' boom is gegroeid: een boom met zeven loten en over de duizend oranje-appels. „Nederland en Oranje" zal het platina jubileum vieren met een feestelijke herdenkingsbijeenkomst in de Haarlemse Concertzaal op vrijdag 30 oktober. Het is niet eenvoudig om een volledig beeld te krijgen van alles wat zich in de jaren voor de laatste wereldoorlog in en rondom de Haarlemse A.R.-kiesvereniging heeft afgespeeld. Tijdens de bezettingsja ren besloot men het archief van de ver eniging te laten „onderduiken". Dat is echter zo grondig gebeurd dat het meren deel van de historische gegevens, waaron der brieven van dr. Abraham Kuijper als verloren moet worden beschouwd. Uit en kele gespaard gebleven krantenknipsels, opgetekende herinneringen van oude leden en andere bronnen heeft de huidige archi varis, de heer A. de Graaf, enigermate de activiteiten van „Nederland en Oranje" in het verleden kunnen reconstrueren. Zo staat vast dat de A.R.P. in 1891 voor de eerste maal in de Haarlemse gemeente raad vertegenwoordigd werd door de heer J. Klein. Vier jaar later kreeg deze ge zelschap van de heer Johan Winkler. In 1900 kwam de heer M. de Braai, toenter tijd een bekende Haarlemse figuur uit het arbeidersmilieu in de raad. Hij zou daar in niet minder dan 34 jaar zitting hebben. Een ander lid dat zich voor partij en kiesvereniging zeer verdienstelijk heeft gemaakt en er nog zijn krachten aan geeft is mr. A. Bruch, tegenwoordig ere-voorzit- ter van „Nederland en Oranje". Mr. Bruch werd in 1913 voor het eerst tot voorzitter van de kiesvereniging gekozen en is dat ruim veertig jaar geweest. In die periode heeft hij zitting gehad in de gemeenteraad en als wethouder in het college van B. en W. Ook is mr. Bruch vele jaren lid ge weest van Ged. Staten van Noord holland, waarin hij zich onderscheidde door zijn practisch inzicht, bekwaamheid en tactvol optreden. Op het ogenblik heeft hij zitting in het Centraal Comité van de A.R.-kiesverenigingen. Verjonging van kader Oorspronkelijk telde Haarlem twee dis trictskiesverenigingen, namelijk een in 't noordelijk en een in het zuidelijk stads deel. Kort voor de oorlog werden dat er zes en in 1958 werd de achtste districts- kiesyereniging, alle genoemd naar een vooraanstaand anti-revolutionair, in Haar- De eerste inschrijvingen voor de schaakwedstrijd tussen onze ïezers en het Verenigd Haarlems Schaakgenootschap zijn al weer binnen. Inschrijvingen voor alle drie de categorieën, dat wil zeggen: de clubspelers, de huisschakers die vroeger in een club hebben gespeeld en die dus nog een zekere wedstrijd routine hebben, en de echte huisschakers. Er kunnen evenwel nog heel wat liefhebbers voor deze massakamp, waarin een ieder een speler van vrijwel gelijke kracht van VHS tegenover zich krijgt, ingeschreven worden. Daarom nog even de gegevens voor deze nu al jaren zo populaire wedstrijd, die dit keer wordt gehouden op dinsdag 29 september aan staande in gebouw Cultura aan de Jansstraat 83 (zaal 7). Om mee te kunnen doen dient men een brief of briefkaart te schrijven aan de sportredactie van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant met vermelding van: naam, leeftijd en adres en voor de clubspelers bovendien de speelsterkte. dat wil zeggen de klasse waarin men speelt of vroeger heeft gespeeld. Op de brief of briefkaart vermelden: Schaakontmoeting. Er wordt geen nader persoonlijk bericht meer gestuurd. Een ieder die heeft ingeschreven is zeker van een plaats. Men behoeft ook geen eigen materiaal mee te nemen, daarvoor zorgt VHS. Het is wel zaak zo spoedig mogelijk in te schrijven. Mr. A. Bruch, veertig jaar voorzitter. lem-Noord opgericht. Op het ogenblik is het aantal leden van „Nederland en Oran je" de duizend gepasseerd. Vooral in de laatste jaren heeft men dank zij een grote propagandistische activiteit de gelederen van de kiesvereniging flink kunnen ver sterken. Er is in alle districten een ver jonging van het kader gaande. De grootste bloei beleefde de verenigingsboom uiter aard in de vooroorlogse jaren toen de an ti-revolutionairen onder aanvoering van mannen als dr. Kuijper-en dr. Colijn ster ke posities in de volksvertegenwoordiging innamen. Spreekbeurten van dr. Colijn in Haarlem met vierduizend toehoorders en vaak uitverkochte zalen waren in die da gen geen uitzondering. Ook de drukbezoch te debatavonden waarop de heer H. Bijle- veld in de bezettingsjaren N.S.B.-ers van repliek diende liggen nog vers in het ge heugen. In Haarlem heeft de samenwer king tussen Anti-Revolutionaire Partij, de Christelijk Historische Unie en de Staat kundig Gereformeerde Partij, zoals be kend is, geleid tot één protestants-christe lijke raadsfractie. M^ar ook buiten de raadssfeer zijn de contacten tussen de drie genoemde partijen van prettige aard en heerst er wederzijds begrip. Ere-comité Met het oog op de jubileumviering is een ere-comité gevormd met als voorzitter dr. VV. P. Berghuis en met leden prof. mr. Ane- ma, C. M. J. Baas, VV. C. Bakker, D. van Berge, mevr. H. P. Breukelaar Verburg, mr. A. Bruch, N. R. Busser, dr. La Fleur, ds. P. J. Geels, ds. L. Hoorweg jr, mevr. N. Howell-Blom, dr A. R Jonkhoff, mr M. R. Krans, R. G. Mulder, luitenant-kolonel VV. A. Renkema, L. Silvis, D. A. J. Spek en F. P. Vermeulen. Aan het feestprogramma op 30 oktober in de Concertzaal werken o.a. mee de or ganist Piet van Egmond. die tevens de sa menzang zal leiden, het meisjeskoor „Sweet Sixteen" o.l.v. Lex Karsemeyer en begeleid door het trio Jo Bos, Jules de Cor- te en de bariton Willem de Moor. Voorts zal drs. C. P. H. I-Iazenbosch een rede uit spreken met als onderwerp „Vei'der, maar hoe?" en zullen de Anti-Revolutionaire Jongeren een bijdrage leveren. Vóór het begin van de feestelijke samen komst houdt het bestuur van „Nederland en Oranje" een besloten receptie. DE BEHOORLIJK GROTE opkomst bij de voorpremière, woensdagavond in de Rotterdamse Schouwburg, zou men kunnen beschouwen als een gunstig voor leken van herstel van vertrouwen van het publiek in het Nederlands Ballet, nu Sonia Gaskell als directrice is terugge keerd. Officieel wordt het seizoen pas half oktober in de vestigingsplaats Den Haag geopend, voor welke feestelijke ge- Sonja van Beers en Bilhj Wilson in Jazz-nocturne. legenheid Serge Lifar "met de gedeelte lijk vernieuwde groep thans zijn specta culaire revue van omstreden waarde „Suite en blanc" instudeert. Op het gis teravond vertoonde programma stonden twee noviteiten, die men aan het einde van de maand ook in Haarlem te zien krijgt. Het is bijzonder jammer, dat men het daarbij wederom, zonder orkest zal moeten stellen maar misschien blijkt de belangstelling voor het levenskrachtig herboren gezelschap groter dan deze lichte teleurstelling. Als gastsoliste ver leent Joan Cadzow haar medeiverking. DE KORT GELEDEN in functie getre den balletmeester I£arel Shook (een Amerikaan met „ergens" wat Neder lands voorouderlijk bloed, welke ver wantschap uit zijn voornaam spreekt) heeft niet alleen met felle concentratie op vaktechnische zuiverheid de training en de repetities geleid, maar tevens een eerste bijdrage tot uitbreiding van het repertoire geleverd. Deze „Jazz-noctur ne" kan men beschouwen als een logisch gewenste aanvulling, passend in de lijn van de artistieke politiek. Sonia Gaskell heeft van het begin van haar benoeming af consequent het doel nagestreefd zowel haar dansers als de theaterbezoekers ver trouwd te maken met de grote tradities van het verleden, zulks mede om een ver antwoorde aansluiting te vinden bij wat er leeft in onze tijd en aan ontwikkeling groeiende is. Daarbij is uiteraard de ken nismaking gewenst met het idioom van wat men inhoudsloos noemt de „moder ne" dans, expressiemiddel van wat de jonge mens van nu beweegt. Reeds ziet men diverse spontane elementen daarvan zich gestileerd vermengen met het histo risch gevormde balletvocabulaire. Als 'eerste poging tot contact heeft verleden jaar „Streetcorner royalty" (Asfaltadel) van Job Sanders gediend, door modieuze gewildheid weinig overtuigend. „JAZZ-NOCTURNE" heeft onmisken baar enige authenticiteit, al is ook en vooral in de structurele opbouw de in vloed van Jerome Robbins het kan moeilijk anders bijzonder groot. Deze fantasie is trouwens speciaal gemaakt voor de kleurling Billy Wilson, die regel recht uit „Westside Story" naar het Ne derlands Ballet is overgestapt. Enige we ken geleden heb ik hem ter illustratie van een lezing tijdens het jeugdfestival in Arnhem een door Karei Shook ontworpen demonstratie van elastisch in bewegings plastiek voortgezette ritmische activiteit zien geven. De door geraffineerde li- chaamsbeheersing versterkte indruk van elementaire vitaliteit is in de thans met een klein ensemble gepresenteerde im provisatieachtige evocatie van stemming tijdens de hondsdagen minder suggestief. Waarschijnlijk heeft ook, hoewel in ge ringe mate, de voor twee pianisten ge schreven parafrasemuziek van Alex Philipse daar iets mee te maken. Sonja van Beers en de andere medewerkenden nodigen kennelijk gelukkig met de nieu we passen en figuren de toeschouwers uit deze verre navolging van „Pied piper" als het ware mee te beleven. DE TWEEDE NOVITEIT is het befaam de duet uit „Don Quichote" op gebruiks- muziek van de Hongaars-Russische com ponist L. Minkus, dit keer in de zetting van Laurent Novikov, die zowel deel heeft uitgemaakt van de groep van Diaghilev als jarenlang de partner van Anna Pavlova is geweest. Dezelfde cho reografie is vroeger door Tamara Touma- nova in ons land met overdrijving van de voorgeschreven evenwichtsoefening gen uitgevoerd. Joan Cadzow volbrengt dit paradenummer met Robert Morrow als geroutineerde secondant, in briljante stijl niet alleen dankzij een fenome nale finesse in verbluffende virtuositeit, maar ook door de uitwerking der karakte ristieke pose. Men heeft andere toonbeel den van deze variabele bravoure voor ogen gehad, uiteraard, want in dit genre vieren particuliere specialiteiten hoogtij. Joan Cadzow profiteert van de kansen om te epateren naar haar beste vermo gen. Men mag haar het compliment niet onthouden, dat zij dusdoende onvergelijk baar is. In Rotterdam kon men haar ook in „Les Sylphides" bewonderen, waarin verder Robert Morrow, Irène de Vos en Maria Bovet op de voorgrond traden. TERWILLE VAN de volledigheid ver meld ik nog, dat verder „Les Forains" en „Présages" op het programma ston den. In beide werken kwamen de nieuw benoemde solisten Ronald Snijders en Peter Appel in goede vorm voor het voet licht. Het kermisballet van Roland Petit heeft nog steeds niet de gewenste ver tolking van goedkope schittering en sen timentele pathetiek gekregen, waarop zijn artistieke bestaansrecht berust. Maar in het symfonische werkstuk van Leonide Massine toonde het gezelschap zich vol ledig hersteld te hebben van de toege brachte verliezen. Leonie Kramer en Sonja van Beers maakten hun bevorde ring tot eerste solisten tot veelbelovende daadwerkelijkheid. En Billy Wilson be wees met een bewonderenswaardige com binatie van lichtheid en plastische kracht, dat er in dit meesterwerk tot verkrijging van het optimale effect niet de tegen- spéler nodig is, die men er voorheen in aantrof, maar een geduchte tegendanser. Conrad van de Weetering moest wegens ziekte verstek laten gaan. Anton Kersjes en het door hem gedirigeerde Kunstmaand Orkest leverden een met energie gela den bijdrage tot het welslagen. David Koning Advertentie Voor ieder een passend RIJWIEL of BROMMER Gazelle - Magneet - HMW - Solex enz. Ged. Oude Gracht 102 - Tel. 14361 De Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Genoegen" heeft thans in studie „Hoe ra, een drieling!", klucht in drie bedrij ven door Dick Maaslandt. Regisseur is Martin Beek. Het stuk is bestemd om als seizoenopening van deze vereniging twee keer te worden opgevoerd. De eerste voorstelling is zaterdag 31 oktober in de toneelzaal van hotel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein; de tweede in het wijkgebouw „De Princehof" in De Glip. Beide toneelavonden worden met een bal gesloten. De proefnemingen met het gebruik van een amfibievliegtuig voor het verrichten van seismische waarnemingen op de Noordzee hebben niet tot het gewenste resultaat geleid. De onregelmatige golf slag op de Noordzee is een beletsel ge bleken voor het gebruik van zulke vlieg tuigen. die moeilijkheden met landen en opstijgen ondervonden, welke zich niet hebben voorgedaan in de gebieden, waar deze methode reeds met succes is toege past. De seismische waarnemingen zul len nu op andere wijze worden voortge zet. Nieuws in het kort Wijkagent. Tot 1 januari 1960 zal de wijkagent in Haarlem-Oost, die woonde in de Graaf Willemstraat 36 wegens detachering elders niet als zodanig fun geren. Men dient zich thans te wenden tot het politieposthuis aan de Amster damsevaart 4. Hersenschudding. Woensdagmiddag om kwart over vijf is een 76-jarige Haar lemmer op de Schoterweg in Haarlem bij het oversteken aangereden door een motorfiets. De voetganger moest met een hersenschudding naar de Deo vervoerd worden. Bekeuringen. De Haarlemse politie heeft woensdag proces-verbaal opgemaakt tegen 17 voetgangers, die zich niet aan de verkeersvoorschriften hielden. „Jong Haarlem". De cursussen van de stichting „Jong Haarlemvooruit!" zullen dit jaar niet op 1 oktober, maar op 5 oktober beginnen. Dit om vele belang stellenden nog gelegenheid te geven zich in te schrijven. De inschrijvingstermijn is verlengd tot maandag 28 september.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9