Ruim 2500 doden en vermisten na wervelstorm in Japan OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER KROESJTSJEV HEDEN IN MOSKOU AANGEKOMEN éaë MORRIS beforeijoüêuiff UW PORTRET Lawines en vloedgolven beroofden bijna miljoen mensen van onderdak Eisenhowers tegenbezoek aan Moskou uitgesteld tot komend voorjaar M Oud-minister Witte burgemeester van Eindhoven Twee Britten pogen record Londen-Moskou te breken Vliegen naar Rotterdam en verder met de auto ATELIER NELL HERBERT Aanhoudend droog Nieuw lid der Eerste Kamer In de krant van heden: Het woord is aan Vooroorlogs vervoermiddel Te voet naar het stadhuis Minister Zijlstra uit zich optimistisch Gevolgen van staalstaking Gesprek over aanwijzing loonpolitiek Heeft de „Karei Doorman" fouten gemaakt? „TER C LEE FF" 74e JAARGANG No 68 MAANDAG 28 SEPTEMBER 1959 304e JAARGANG No 220 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Met ingang van 16 oktober is benoemd tot burgemeester van Eindhoven ir. H. B. J. Witte, oud-minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Vóór zijn ministerschap was hij burge meester van Bergen op Zoom. In 1952 aan vaardde hij het ministerschap, dat hij be kleedde totdat het kabinet-De Quay optrad. Als burgemeester volgt hij mr. dr. Van Rooy op, die thans minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is geworden. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN! AMSTERDAM TEL 223596 CAMEL MONTY COATS Als alles volgens plan is verlopen, zijn Graham Handley en Jeffrey Cullis uit Not tingham, die zaterdagmiddag met hun auto op de luchthaven Rotterdam aankwamen, vanmiddag vóór kwart over twee Moskou binnengereden. Handley, filiaalhouder van een reisbureau, en Cullis, die bij een tel- machinefabriek werkzaam is, hadden het plan het record LondenMoskou per auto met twaalf uur te verbeteren. Dat beteken de dat zij de Russische hoofdstad 48 uur na de start uit Londen moesten bereiken. De beide Britten, die werden vergezeld door een cineast, hadden alle hoop te zul len slagen met een gemiddelde van vijftig mijl per uur. Om kwart over twee waren zij in Londen gestart. Om vijf over vijf kwamen de tocht genoten op Zestienhoven aan. De douane, die van te voren op de hoogte was gesteld, werkte bijzonder vlot. Binnen tien minuten kon de slagboom woeden geopend. De equipe rijdt dag en nacht door, waarbij Handley en Cullis elkaar afwisselen als bestuurder en als kaartlezer. Zij zullen een dag in Moskou blijven. Vrijdag hopen zij in Engeland terug te zijn. Advertentie voortreffelijk gemaakt bij Lange Veerstraat 13 - Haarlem - Tel. 11178 Speciaal adres voor reproducties van oude foto's. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met zonnige perio den. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. TOKIO, (UPI) Volgens de Iaat- ste tellingen zijn tenminste 1,187 per sonen omgekomen door de wervel storm van zaterdagnacht in Japan en 1.433 personen worden nog vermist. Ongeveer vierduizend mensen werden gewond en meer dan een half miljoen mensen zijn dakloos geworden. Aard verschuivingen, hoge vloedgolven en overstromingen brachten dood en ver nieling teweeg toen de wervelstorm Japan teisterde. Van de 46 prefecturen van Japan hebben 38 er onder te lijden gehad. De dorpen Kamezaki en Kamiyoshi wer den geheel weggevaagd door overstromin gen in het deltagebied van de Isebaai. Van andere plaatsen in het gebied is tot dus ver nog niets vernomen. (Reuter) Van officiële zijde is mede gedeeld, dat meer dan 2.500 Japanners het leven hebben verloren of vermist zijn na het geweld, waarmede de wervelstorm over het Japanse hoofdeiland Hondo (of Honsjoe) is getrokken. Het aantal slacht offers stijgt nog steeds. Reddingsploegen, die zich door modder en gezwollen 'rivie ren moeten worstelen, pogen tot afgesne den gebieden door te dringen. Volgens dit Reuter-bericht zijn bijna een miljoen Ja panners dakloos geworden. Als gevolg van de wervelstorm zijn 238 schepen gezonken en 1.449 gedeeltelijk ver nield. Er werden 1.157 schepen van hun ankers losgeslagen. Er werden 1.351 bruggen weggeslagen, spoorwegen werden op 327 en wegen op 3.217 plaatsen vernield. Op 1.860 plaatsen hadden landverschuivingen plaats. Hon derdduizend hectaren land zijn over stroomd. De wervelstorm, de vijftiende van dit seizoen en de ergste in Japans geschie denis, trof vooral Japans voornaamste eiland, Hondo of Hondsjoe, waar de op twee na grootste stad van het keizerrijk, Nagoja, bijna in de baan van de storm lag. De stad, met anderhalf miljoen inwo ners, is verstoken van stroom, drinkwa ter en verbindingen met de rest van het land. In deze stad vielen ongeveer 400 slachtoffers. In het binnenland vochten zaterdag nacht reddingsploegen verbeten met mod- In de vacature M. Ruppert (A.R.), die lid van de Raad van State is geworden, heeft de voorzitter van het centraal stembureau benoemd verklaard tot lid der Eerste Ka mer J. Abels te Groningen. pag. Wervelstorm 1 Kroesjtsjev verlaat V.S1, 3 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Toch is het zo 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Mijnstreek ongerust3 Feuilleton 4 Radio en Televisie 4 Uit stad en omgeving 5, 6, 7 Agenda5, 6, 7 Beurs 6 Sport 9, 10, 11 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. derstromen en watermassa's om slacht offers in afgesneden gebieden hulp te ver lenen. Maar vele slachtoffers zal men nimmer terugvinden doordat zij in de kol kende rivieren mee naar zee werden ge sleurd. Marineboten brachten totnutoe 150 lichamen naar het vasteland terug. De schade aan openbare werken beloopt vol gens een eerste raming minstens vijftig miljoen gulden, maar de onvolledige ver bindingen doen vermoeden dat het bedrag aanzienlijk hoger zal liggen. Ook Japans rijstoogst heeft aanzienlijke schade opge lopen. De schade aan Amerikaanse bases op Japan bedraagt op zijn minst 1,25 mil joen dollar. (UPI) De prefecturen Aichi, Mie en Gifoe, langs de Ise-baai in midden-Honds- joe werden zaterdag te middernacht door de wervelstorm getroffen. De storm had toen snelheden van omstreeks 215 kilome ter per uur, terwijl het bovendien op het hoogtepunt van de vloed was. In de stad Handa, in de prefectuur Aichi, zijn zeker meer dan 300 mensen ver dronken of bedolven geraakt onder hun huizen. Fliegende Blatter: Hebt gij iemand van wie ge volledig o-paan kunt? Dan heeft hij zeker óók zo iemand, nietwaar? Bij wijze van proef is een Noors in- fanteriebataljon uitgerust met rijwie len. Met dit voor de Noorse strijd krachten nieuwe vervoermiddel zullen in het zuiden van Noorwegen een jaar lang proeven worden genomen. Voor het nemen van steile hellingen laten de manschappen zich trekken door verbouwde landbouwtr actor en. Voor de oorlog waren fietsen ook in gebruik bij het Nederlandse leger. WASHINGTON (Reuter) - Premier Kroesjtsjev heeft gisteren zijn verblijf van dertien dagen in de Verenigde Staten afgesloten met een persconfe rentie en een rede voor de Amerikaanse televisie en is gisteravond naar Moskou teruggevlogen, waar hij vanmiddag is teruggekeerd. Vermoedelijk zal hij enkele uren na zijn terugkomst in een openbare rede aan het Russische volk verslag uitbrengen over de er varingen die hij heeft opgedaan. De Amerikaanse president zal vandaag op een persconferentie hetzelfde doen. Het belangrijkste nieuws is wel dat de reis van president Eisenhower naar de Sovjet-Unie is uitgesteld tot het komen de voorjaar, waardoor de wereld in ieder geval verzekerd kan zijn van een periode van ontspanning. De onder handelingen over Berlijn zullen her opend worden. Kroesjtsjev begon zijn rede voor de te levisie met: „Goedenavond Amerikaan se vrienden". De Russische premier zei te houden van de mooie Amerikaanse ste den en prachtige wegen maar het meest van het „goedaardige" Amerikaanse volk. Hij zei dat deze woorden van lof meer waren dan het gebruikelijke be- leefdhcidsgebaar van een gast tegenover zijn gastheren. Hoewel de besprekingen met president Eisenhower „zeer pret tig" geweest waren, was het niet zo ge makkelijk alle gevolgen van de jaren van de koude oorlog teniet te doen. Een plot selinge verandering in de toestand was daarom onmogelijk. Het proces van de verbetering der betrekkingen tussen de beide landen zou grote inspanningen ver gen. Er zou geen rust in de wereld kun nen zijn, zolang de twee sterkste mo gendheden niet op goede voet met elkaar leefden. Afschaffing van de bewapening, aldus de Russische premier, zou natuurlijk niet gemakkelijk zijnIedereen is bang Kroesjtsjev noemde het prettig dat zove le staatslieden en leiders de Russische De mijnwerkersstaking in Bonn moge dan al in alle rust zijn verlopen, er waren verscheidene mensen gedupeerd door de overstelpende drukte die de vijftigduizend betogers in de kleine Westduitse hoofdstad aanrichtten. Dit bruidspaar moest zijn auto verlaten en te voet naar het stadhuis. voorstellen bestuderen, maar helaas be grijpen niet allen, dat de Russische voor stellen oprecht zijn. Godsdienstige mensen moeten volgens de Russische premier niet afkerig staan tegenover het socialistische stelsel, dat hij 't meest humane ter wereld noemde. Nie mand kan met zijn eigen werk een mil joen dollar verdienen zei hij. Men kan dat alleen als men profiteert van de ar beid van anderen. Dit druist naar Russi sche mening tegen het geweten in. Kroesjt sjev zei dat het in de bedoeling ligt de be lastingen in de Sovjet-Unie in de nabije toekomst af te schaffen. Voor werkloos heid behoeft men in de Sovjet-Unie niet bang te zijn. De betrekkingen zoeken de mensen en niet omgekeerd. Het zeven jarenplan heeft tot doel de industriële pro- duktie te verdubbelen. In dit tempo voort gaande, zou over tien of twaalf jaar de industriële produktie per hoofd en in to taal groter zijn dan in de Verenigde Sta ten. In de landbouw zou dit al veel eer der het geVal zijn. De bevolking geniet gratis onderwijs en medische verzorging Het sterftecijfer is in de Sovjet-Unie het laagste ter wereld, aldus de premier. Hij gaf zijn luisteraars de verzekering, dat men in de Sovjet-Unie ook met moei lijkheden te kampen heeft en dat het stel sel tekortkomingen vertoont, „maar de scherpste criticus is het Russische volk zelf", aldus Kroesjtsjev. Op zijn persconferentie zei Kroesjtsjev er hoegenaamd niet aan te twijfelen, dat president Eisenhower oprecht is in zijn verlangen om de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie te verbeteren. Zijn besprekingen met Eisen hower te Camp David noemde Kroesjt sjev „prettig". Er was een grote mate van overeenstemming geweest in het we derzijds begrip voor eikaars standpunten en het begrip van de noodzakelijkheid om de betrekkingen tussen de beide lan den te verbeteren. „Het is niet zo gemak kelijk de lasten op te ruimen die zich in deze jaren van koude oorlog hebben opge stapeld", zo zei hij. Zijn gesprekken met vertegenwoordi gers van de Amerikaanse zakenwereld heb ben bewezen dat er wederkerig belang is bij het herstel van de betrekkingen en banden die voor beide landen voordelig zijn. Dit zou tegelijkertijd een gelegenheid verschaffen om in een rustige sfeer de methoden en middelen te overwegen om de militaire produktie tot de burgerlijke produktie te herleiden. Kroesjtsjev zei van de Amerikanen te houden. Zij hebben evenals de bevolking van de Sovjet-Unie slechts een verlangen: vrede. Ongeacht de verschillen in levens wijze kunnen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie samenwerken, aldus Kroesjt sjev. Na het gesprek met Eisenhower is zijn hoop op een permanente wereldvrede groter geworden. Alle aangelegenheden, die tot dusver een „koud klimaat" in de betrekkingen met de Verenigde Staten hadden teweeg gebracht, zouden op een conferentie van regeringsleiders besproken moeten wor den. Toen hem werd gevraagd hoe hij had gereageerd toen president Eisenhower een verzekering probeerde te krijgen, dat de Sovjet-Unie de westelijke rechten in West-Berlijn zal eerbiedigen, zei Kroesjt sjev, dat naar zijn mening niet alles open baar gemaakt behoeft te worden. Kroesjtsjev besloot zijn persconferentie met de opmerking, dat hij er na zijn be zoek nog vaster van overtuigd is, dat het maatschappelijke stelsel in de Sovjet-Unie het beste stelsel is. Hij deed een beroep op de Amerikaanse pers, het hare bij te dx-agen tot verbetering van de betrekkin gen tussen de Sovjet-Unie en de Verenig de Staten'. (Van onze correspondent in de V.S.) Kroesjtsjev 4s zondagavond kennelijk tevreden uit Washington vertrokken en daarvoor had hij wel enige reden. Hij heeft, voor zover bekend, geen concrete concessies gedaan, doch niettemin be- Minister Zijlstra heeft bij aankomst in Washington een optimistisch geluid laten horen inzake de Nederlandse economie. Hij zei tegen een verslaggever van Reu ter, dat Nederland behoorlijke reserves heeft en dat de positie van de Nederlandse betalingsbalans gunstig is. Wij moeten er alleen voor zorgen dat deze hausse geen buitensporige vormen gaat aannemen, al dus de minister. Ik heb mijn begroting ont worpen met het doel deze neiging naar buitensporigheden, zo zij inderdaad be staat, een beetje af te remmen. Minister Zijlstra vei-klaarde voorts dat Nedeidand gunstig staat tegenover het voorste] om een internationaal ontwikke lingsgenootschap op te richten, dat als fi liaal van de Wereldbank zal opti-eden. Dit genootschap zal zoals bekend de economi sche ontwikkeling van de wereld moeten bevorderen door uitgifte van leningen, die in valuta van het betrokken land aflosbaar zijn. Minister Zijlstra zal tot zaterdag in Washington blijven. Hij zal in Washington de jaarvergaderingen van de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds bij wonen. Wanneer de staalstaking niet zeer spoedig ten einde loopt zullen ,de komen de twee weken 8.000 arbeiders van General Motors op wachtgeld worden geplaatst. Tot op heden zijn circa 900 arbeiders op wachtgeld geplaatst. De positie van de dollar De directeur van het Internationale Mo netaire Fonds, de Zweed Jacobson, heeft in Neiv York tegenover verslaggevers vei-klaard dat het vertrouwen van het bui tenland in de dollar weieens geschokt kan worden als de staalprijzen verhoogd zul len worden tengevolge van de huidige staking in de V.S. Zoals de zaken er nu echter voor staan, wordt deze bezorgd heid in het buitenland wel iets minder, al dus Jacobson. Hij doelde in dit verband op de fiscale politiek van de regering- Eisenhower. 15 miljard verlies De staking in de Amerikaanse staal industrie heeft tot dusver aan gederfde lonen, vei-koopinkomsten en andere ver liezen, voor de staalindustrie en de neven- bedrijven een vei'lies doen ontstaan van 15 miljard gulden. Boveqdien is een hausse in staal ontstaan, doordat consumenten het land afstropen om in hun behoeften aan platen, profielstaal en andere staalsoorten te voorzien. Daarbij worden steeds hoger oplopende prijzen betaald. De staking is in zijn elfde week en men verwacht in krin gen van de industrie dat steeds meer staal- verwerkende ondernemingen hun deuren zullen moeten sluiten wegens gebrek aan grondstoffen. Volgens „Steels Magazine" heeft Canada, dat 60 percent van de produktie der door staking verlamde fabrieken afneemt, zich naar Europa en Japan gewend om zijn staalinvoer op peil te houden. Voor de Ameriaanse leveranciers die in deze ont wikkeling een begunstiging van hun con currenten zien, is dit zeer onprettig nieuws dat hun toekomstige leveranciers dreigt te beïnvloeden. Ook de binnenlandse staal- markt zal wellicht veranderen, omdat tal rijke afnemers nu gedwongen 'in relatie zijn getreden met andere leveranciers. reikt, dal er enige opluchting gekomen is in de internationale betrekkingen. Im mers, hij had bij de Russische burgers de verwachting gewekt, dat zijn verblijf in de Verenigde Staten een zekere ont- in Moskou terug als de man die inder- spanning zou inleiden. Kroesjtsjev keert daad bereikt heeft wat hij beoogde. Dat Kroesjtsjev deze reis ontspanning na streefde stond bij voorbaat vast. In Washington zijn echter de meningen ver deeld over Kroesjtsjevs motieven hier voor. Wenste hij ontspanning voor slechts een korte periode, alleen omdat het aldus voor de Sovjet-Unie gemakkelijker zou zijn de kapitalistische landen in te halen en voorbij te streven? Of is er toch iets oprechts in zijn streven naar samenwer king en ontwapening? Men behoeft het antwoord op die vragen niet te weten om toch te kunnen vaststellen, dat d§ leider der Sovjet-Unie, om welke reden hij dat ook wenste, erin geslaagd is een sfeer van opluchting te scheppen. Een scepticus als Dulles is cr lange tijd beducht voor ge weest Kroesjtsjev naar de Verenigde Staten te laten komen juist omdat de Rus sische leider daarmee de kans zou krij gen de stemming te scheppen, die hem wenselijk voorkwam. (Voor vervolg zie pag. 3) Op verzoek van de Stichting van de Ar beid had een bespreking plaats van deze Stichting met de ministers Van Rooy en De Pous en staatssecretaris Roolvink met betrekking tot de aanwijzingen aan het College van Rijksbemiddelaars inzake de loonpolitiek. De Stichting was vei-tegenwoordigd door de looncommissie van de stichting. Mede waren aanwezig de voorzitter en de plaats vervangend voorzitter var het College van Rijksbemiddelaars. De bespreking zal wor den voltooid donderdag 1 oktober 1959. Eisenhower en Kroesjtsjev drukken elkaar de hand tot afscheid. Lachend kijkt de tolk toe. (Telefoto A.N.P.) De ramp met de „Frans Els a In scheepvaartkringen in Oostende, waar de ramp met de Belgische vissersboot „Frans Elza", waarbij vijf Belgische vissers om het leven zijn gekomen, uiteraard druk wordt besproken, vraagt men zich af hoe het mogelijk is geweest, dat het vliegdek- schip „Karei Doorman" met zijn zeer mo derne navigatiemiddelen het scheepje niet tijdig heeft opgemerkt en een aanvaring heeft weten te voorkomen. Uit de eerste berichten zou zijn gebleken, dat het vliegdekschip fouten heeft ge maakt, aldus heeft men in Oostende mede gedeeld. Aangenomen wordt, dat de „Frans Elza" aan het vissen was, toen de ramp gebeurde. In ieder geval zijn daar visgron den, waar Duitse, Nederlandse, Deense en Belgische vissers regelmatig vissen. Ma rinevaartuigen, die hiervan op de hoogte zijn. dienen bij het varen in een dergelijk gebied dubbel voorzichtig te zijn. Boven dien bepaalt 't intei-nationaal scheepvaart recht, dat elk vaartuig, ongeacht zijn groot te, voor vissende vissersboten dient te wijken. „Indien met zekerheid kan worden vastgesteld, dat de „Frans Elza" aan het vissen was, toen de ramp gebeurde, zou de commandant van de „Karei Doorman" ver antwoordelijk kunnen worden gesteld. Advertentie VOOR BETER SCHILDER W E R Kleveria'an 52 - Tel. 60985

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1