Inflatiegevaar bestaat overal Panda en de meesterkok Nog overwegend droog Wereldnieuws och het zo J 2 DE PTT IN 1958 GUNSTIG RESULTAAT ZAL NIET VAN BLIJVENDE AARD ZIJN Rand Easter Show Jubileumtentoonstelling te Johannesburg Vromen en Papierfabriek Doetinchem Informatiekoersen gouden munten Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Vestiging van DAF-fabriek in Suriname De internationale koffie-overeenkomst A. Rookgenot JAARVERSLAG IMF Meer belangstelling voor achtergebleven gebieden is noodzakelijk Lid EEG-commissie naar Nederland Nieuw-Zeeland bestelt misschien vier F 27's Obligatielening Den Bosch van vijf miljoen MAANDAG 28 SEPTEMBER 1959 Blijkens het verslag van de P.T.T. over 1958 heeft de algemene economische situatie op de gang van zaken in het bedryf een belangrijke invloed gehad. Mede als gevolg van de in 1957 verhoogde tarieven leidde de geringere economische bedrijvigheid gedurende het eerste half jaar bij de posterijen tot lagere vervoers cijfers en bjj de telefoondienst tot een aanzienlijk geringere vraag naar aansluitingen. In de tweede helft van het jaar veranderde dit beeld geleidelijk. Vooral in de laatste twee maanden gaf de sector posterijen een vry sterke toeneming van het verkeer te zien, terwijl ook de vraag naar telefoonaansluitingen belangrijk toenam. Hieronder zijn van enkele belangrijke categorieën de cijfers over 1958 vermeld in vergelijking met die over 1957. De tussen haakjes geplaatste getallen hebben betrekking op 1957. Binnenlandse brievenpost 1811 (1814) miljoen stuks, verzonden buitenlandse brieven post 8,2 (8,2) miljoen kg, telegrammen 6,2 (6,5) miljoen, telex-aansluitingen 2320 (2121), telefoon-aansluitingen 911.000 (857.000), lokale gesprekken 853 (835) miljoen, interlokale gesprekken 357 (325) miljoen, gewisselde internationale gesprekken 7,9 (6,9) miljoen, (653.000). draadomroep-aansluitingen 468.000 (489.000), girorekeningen 699.000 Het bedrijfsresultaat over 1958 is gun stig. Het voordelig saldo van de exploi tatierekeningen tezamen bedraagt 39,6 miljoen gulden bij een omzet van circa 600 miljoen gulden. Bovendien is buiten de eigenlijke bedrijfsvoering voor 20,3 mil joen aan baten ontstaan; dit bedrag be staat in hoofdzaak uit het voordelig ver schil tussen de berekende en de betaalde rente. Het totale bedrijfsresultaat bedraagt derhalve 59,9 miljoen. Dit bedrag is vol gens de directie geflatteerd, omdat hierin begrepen is een post van 11 miljoen, welk bedrag had moeten dienen voor de reeds enkele jaren geleden aangekondigde ver hoging van de pensioenbij drage van het bedrijf aan het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds. Het exploitatieresultaat kan (in mil joenen guldens) als volgt worden gespecifi ceerd: postdienst 9,1 11,0), postchèque- en girodienst 6.8 (8,4), telegraafdienst 1,4 0,1), telefoondienst 28,8 (11,5), draadomroep 3,7 3,6). Totaal 39,6 (5,2). In 1958 kon voor de belangrijkste be drijfsonderdelen een redelijke rentabiliteit worden bereikt, hetgeen als een belang rijke ontwikkeling kan worden beschouwd. Immers in beginsel geldt de rentabiliteits- eis niet alleen voor het bedrijf als geheel, maar ook voor de afzonderlijke bedrijfs onderdelen. Het gunstige exploitatie resultaat is voornamelijk toe te schrijven aan de tariefsverhogingen, welke in 1957 tot stand zijn gekomen. Deze verhogingen hadden niet alleen ten doel dreigende te korten te voorkomen, maar moesten het bedrijf tevens in staat stellen door middel van een redelijke winst te doen bijdragen in de financiering van zijn investeringen. Dit is bereikt doordat van de winst 27 miljoen kon worden gestort in een vernieuwingsfonds. In dit verband is van belang dat de winst voor een belangrijk gedeelte is ontstaan in de sector telefonie, terwijl dit bedrijfsonderdeel met zijn grote kapitaalbehoefte ook het meest van deze zelffinanciering zal kunnen profiteren. Van het bedrijfsresultaat is verder 6,9 mil joen gereserveerd en 26 miljoen als winst uitgekeerd aan het rijk. In dit bedrag is begrepen de reeds genoemde extra bate van 11 miljoen wegens de uitgestelde ver hoging van de pensioenbijdrage. De renta biliteit van het vermogen, dat is ge- Het volgend jaar zal het 50 jaar geleden zijn dat de Unie van Zuid-Afrika als staat werd gegrondvest. In deze Unie werden destijds de Kaapprovincie, Transvaal, de Oranje Vrijstaat en Natal onder één cen traal bestuur verenigd. Dit feit zal in de gehele Unie feestelijk worden herdacht en zal ook zijn stempel drukken op de Rand Easter Show of Randse Paastentoonstel- ling, die in 1960 zal worden gehouden. De Rand Easter Show is de grote Zuid- afrikaanse jaarbeurs, die jaarlijks door omstreeks 600.000 personen wordt bezocht en die een sterk internationaal karakter heeft gekregen door de opening van een steeds groeiend aantal buitenlandse pavil joens. Ook Nederland is sedert qen aantal jaren met een eigen permanent nationaal paviljoen op deze Randse Paastentoonstel- ling vertegenwoordigd. Johannesburg is niet alleen het grote commerciële centrum van de Unie van Zuid-Afrika. Jaarlijks bezoekt een steeds groeiend aantal vertegenwoordigers uit de handelswereld uit de naburige landen zo als Zuid West-Afrika, de Federatie van Rhodesië en Nyassaland, Angola, Mozam bique, Brits Oost-Afrika Madagaskar en zelfs Mauritius en Réunion deze belangrij ke jaarbeurs. Bij elkaar vertegenwoordigen deze landen een afzetgebied waarheen Ne derland in 1958 voor een totale waarde van niet minder dan 190 miljoen exporteerde. De organisatoren van de Nederlandse inzending te Johannesburg, de Commissie van voorbereiding van het Nederlandse Paviljoen op de Rand Easter Show, in sa menwerking met het Nederlandse Consu laat-Generaal stelen thans reeds alles in het werk om Nederland waardig te doen vertegenwoordigen in de kring van buiten landse deelnemers. In Nederland is het bovengenoemde Comité vertegenwoordigd door het Afrika Instituut, Coolsingel 58 te Rotterdam (tel.: 010-110225). Het Afrika Instituut verstrekt aan geïnteresseerden alle nadere inlichtingen omtrent voor waarden voor deelneming, transport, enz. en het zal gaarne aanmeldingen voor standruimte inwachten. Naar wij vernemen hebben nagenoeg alle houders van claims van het recht tot in schrijving op nominaal 529.000 gewone aandelen Vromen en papierfabriek Doetin chem n.v. gebruik gemaakt. H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrij- ven n.v. verstrekt de volgende informatie- koersen van gouden munten. Tientjes: 27.50—/ 28.50 (ƒ27.60—/ 28.60), ponden: 32.00—37.000 32.50—37.50), napoleons 27.00—29.00 27,2529,25), vreneli 27,00—29,00 27,25—29,25), 20 Belg. frs. 27,00—29,00 (onv.). De goud- en zilvernoteringen bleven onver anderd. investeerd in de verkeerssector van het bedrijf (dus exclusief de postchèque- en girodienst) bedraagt ruim 6Va percent. Het laat zich aanzien dat deze rentabili teit niet zal kunnen worden gehandhaafd. Aangenomen moet worden, dat de ver hoging van de pensioenbijdrage voor 1959 van kracht zal worden. Bovendien moet voor de toekomst rekening worden ge houden met een verhoging van het loon peil en met verbeteringen van secundaire arbeidsvoorwaarden. Met name het loon- intensieve dienstonderdeel der posterijen zal van dergelijke maatregelen een terug slag ondervinden. In het verslagjaar is voor 142,6 miljoen geïnvesteerd. Dit niveau was te laag om in voldoende mate in de bestaande behoeften te voorzien. Na de afremming ten behoeve van de bestedings beperking kon namelijk wegens de lange aanloopperiode, die o.a. aan de stich ting van gebouwen inherent is, het ver eiste niveau nog niet worden bereikt. De resultaten van de Rijkspostspaarbank zijn in bovenstaande cijfers niét begrepen. De winst van de Rijkspostspaarbank be draagt 10,2 miljoen, welk bedrag overeen komstig de wettelijke voorschriften is ge reserveerd. Lening van Wereldbank aan Oostenrijk We Wereldbank zal een lening van 9 miljoen dollar verstrekken aan de Osterreichische Inves- titionskredit A G ten behoev van de industriële ontwikkeling van Oostenrijk. De Oostenrijkse maatschappij zal uit deze lening, die door de Oostenrijkse regering wordt gegarandeerd, gelden ter beschikking stellen aan particuliere indu strieën voor uitbreiding of modernisering van hun fabrieken, onder goedkeuring van de We reldbank. Stakers bij Volkswagen ontslagen Oe directie van de Volkswagenfabriek in Han nover heeft veertig arbeiders ontslagen die de aanstokers zouden zijn geweest van de wilde sta king van 6000 werkers op donderdag. Volgens de directie zouden de veertig verschillende arbei ders met geweld gedwongen hebben aan de sta king deel te nemen. De Nederlandse DAF-autofabriek te Eindhoven zal een zelfstandig agentschap in Suriname gaan vestigen. Om deze zaken te regelen vertoeft in Suriname de heer O. Sunier, vertegenwoordiger dezer fabrie ken. Naar verluidt zal de DAF-fabriek binnen korte tijd een zeer aanzienlijk be drag in Suriname investeren. Er zal in het centrum van Paramaribo een pand wor den aangekocht, waarin een werkplaats en een showroom zullen worden onder gebracht. Er zullen voor de aanloopperio de en het opleiden van plaatselijke krach ten een aantal DAF-monteurs uit Neder land overkomen. Voor de introductie van de nieuwe DAF-personenauto zal een uit gebreide reclamecampagne worden ge voerd. Men is ten opzichte van de vesti ging in Suriname zeer optimistisch ge stemd. Het gouvernement van Suriname heeft bij DAF 2 moderne sproeiwagens be steld. Particulieren deden onder andere bestellingen voor autobussen en de DAF personenauto. In tegenwoordigheid van afgevaardig den van de 33 koffieproduktie- en ver- bruikslanden, die deeluitmaken van de „koffiestudiegroep", heeft de onderteke ning plaats gehad van de internationale koffiestabilisatie-overeenkomst. De overeenkomst bestaat uit een pream bule, waarin het doel van de overeenkomst is vervat, tien artikelen en drie bijlagen. Deze laatste documenten hebben betrek king op: 1. de herverdeling der exportcontingen ten; 2. de export (buiten de contingenten om) naar de 17 Oosteuropese en Aziatische landen, die nieuwe markten vormen, en 3. het voorlichtingsprogramma. Tegelijkertijd heeft de Engelse regering een verklaring uitgegeven, dat zij op het ogenblik onmogelijk icht zich bij de over eenkomst aan te sluiten, doch op zich neemt de export gedurende de periode van een jaar, waarvoor de overeenkomst van kracht is, te bemerken tot 2.262.000 zakken. In artikel 6 van de overeenkomst is be paald, dat de deelnemende landen zich verplichten hun koffie-uitvoer in de perio de 1 oktober 1959 30 september 1960 te beperken overeenkomstig de vastgestelde contingenten of overeenkomstig bepaalde bijzondere voorzieningen. Het toezicht op en de uitvoering van de overeenkomst be rusten bij een raad van bestuur, die in Washington zijn zetel heeft en minstens eenmaal per twee maanden bijeen zal ko men, of in een buitengewone zitting op verzoek van een meerderheid der deel nemende landen. Voorts is in een der bij lagen bepaald, ddt de uitvoer van koffie naar de nieuwe markten niet in de ex portcontingenten der deelnemende landen is begrepen. HET is het broze maaksel van de sigaar, noch de slanke lijn van de sigaret aan te zien, dat het rookgenot een magische oor sprong heeft. Het is ons, straffe rokers, evenmin aan te zien, dat de rookwolken die wij naar binnen zuigen, aanvankelijk in dienst stonden van een zo subtiel be drijf als de waarzeggerij, en dat zij dien den ter genezing, verdoving (nou ja, dat is wel begrijpelijk) en opwekking van trance toestanden. Hierop thans dieper in te gaan, zou waarschijnlijk te veel van uw geduld vergen en U bo vendien het genot van uio sigaar vergallen. Genoeg zij, dat het roken in velerlei vor men bij talloze oude culturen bekend was. Reeds 3000 jaar v. Chr. werd door de Egypte- naren gerookt en er bestaat zelfs een prachtige afbeelding van de rokende farao Sethos I (die omstreeks 1300 v. Chr. leefde). En de Grieken uit de oud heid wisten te vertellen van vreemde volken bij de Donaumonding en in het Oosten, die de narcotiserende rook van sommige planten inademden, niet als ge neesmiddel, of ter beoefening van de ma gie, zoals bij Grieken en Romeinen en vele volken in Mesopotamië gebruikelijk was, maar uitsluitend en alleen als genotmiddel. Hoewel we dus kunnen aannemen dat het roken van wel zéér oude oorsprong is, mag deze wetenschap ons toch niet tot de conclusie verleiden, dat ook de tabak toen tertijd reeds in die streken bekend is ge weest. Immers, deze oude cultuurvolken kunnen voor het roken allerlei andere meer of minder welriekende planten heb ben gebruikt. De priesters die bij het orakel van Delphi dienden, gebruikten bijv. de rook van laurierbladen en gerst, en het komt ons voor, dat in vele gevallen ook wierook en myrrhe een rol hebben gespeeld. M'üar aan dé andere katit is het even eens voorbarig de stelling op te werpen dat de tabak voor de ontdekking van Amerika in andere werelddelen onbekend zou zijn geweest. Het heeft een volle eeuw geduurd eer de tabak enige vaste voet in West-Europa kreeg (en Oost-Europa deed er nog een eeuw langer over). Is het dan redelijk aan te nemen, dat deze plant, na dat zij in 1605 door de Portugezen naar Japan was gebracht, slechts luttele jaren heeft nodig gehad om in de reusachtige uitgestrektheid van Azië overal in cultuur te wor den gebracht? En dat de tal rijke en uitermate conserva tieve bevolking van deze ge bieden in een handomdraai zich een vreemde gewoonte zou hebben eigen gemaakt, een gewoonte die strijdig was met hun traditie en bovendien afkomstig was van vreemde lingen, van wie vrijwel niets werd overge nomen? Laten we kort zijn. Reeds sinds 551 v. Chr. roken de Chinezen, het meest con servatieve volk ter wereld, dat thans nog precies dezelfde pijpen gebruikt als de afbeeldingen uit de tijden van vroegere dynastiën ons laten zien. Bovendien groeit daar te lande de nicotina rustica, een tabaksplant die door vele deskundigen als een in Z.O.-Azië inheemse plant wordt beschouwd, waartoe ook de in Turkije ver bouwde soorten behoren. Wat ligt dan meer voor de hand dan de veronderstel ling, dat de volken van het Oosten van oudsher hun eigen tabak hebben gerookt? Als U overigens hoort, welke stoffen er in tabak zitten, zult U toch wel even be denkelijk kijken, eer XJ weer opgewekt aan een nieuwe sigaret begint. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden.) In het veertiende jaarverslag van het Internationale Monetaire Fonds, dat heden op de jaarvergadering van de Raad van Gouverneurs van het fonds is uitgebrachf wordt opgemerkt dat de vrye wereld belangrijke vooruitgang heeft geboekt in de versterking van haar financiële structuur en dat nieuwe maatregelen tot liberali satie van het geld- en goederenverkeer waarschijnlijk lijken. In het rapport wordt gewag gemaakt van de snelle uitbreiding der industriële produktie in de Verenigde Staten in 1958-1959, evenals van tekenen van een nieuwe expansie in de andere ge- industrialiseerde landen. In het afgelopen jaar zijn de goud- en deviezenreserves der landen van West-Europa met meer dan 3,5 miljard dollar toegenomen. De buitenlandse reserves zijn eveneens toegenomen door het besluit tot uitbreiding der hulpbronnen van het fonds en die van de Wereldbank. Veertien landen zyn in december 1959 overgegaan tot externe convertibiliteit van hun valuta, en vijftien andere landen hebben op grond van deze maatregel hun restricties verzacht. Aldus, zo vervolgt het verslag, is de weg geopend tot het opheffen van discrimina ties, welke om redenen van de betalings balans werden toegepast. Deze verbetering heeft eveneens een grotere vrijheid van handel mogelijk gemaakt. Nieuwe vooruit gang in dit opzicht wordt verwacht. Het fonds zal de bestudering van de nog be staande restricties voortzetten en zijn leden aansporen tot zo spoedig mogelijke ophef fing van de discriminaties. Inflatiegevaar In tal van grondstoffen-px-oducerende landen is gedurende de periode 1954 tot en met 1958 de situatie in het goederenverkeer elk jaar slechter geworden. De prijzen van vele grondstoffen en levensmiddelen weer spiegelen een toeneming van het aanbod en een vermindering van de vraag. Het fonds maant deze. landen tot voorzichtigheid ten aanzien van hun verlangen tot bespoedi ging van hun ontwikkeling, hetzij uit eigen dan wel uit buitenlandse hulpbronnen, die tot een inflatoire ontwikkeling kan leiden. De ervaring van de afgelopen tien jaren heeft de meeste regeringen overtuigd, dat een aanhoudende inflatie niet tot een duur zame ontwikkeling leidt. Anderzijds wordt in het rapport be treurd, dat het streven der geïndustriali seerde landen erop was gericht veel meer aandacht te wijden aan de belangen van kleine groepen binnenlandse pi'oducenten dan aan die van hun eigen verbruikers of van de grondstoffen producerende landen. Vandaar de restricties op de invoer van grondstoffen, die een ongunstige invloed hebben gehad op de inkomsten der andere landen. Het rapport merkt vervolgens op, dat de daling en het recente herstel van de industriële produktie in de Verenigde Sta ten veel ingrijpender is geweest dan in de andere geïndustrialiseerde landen. De wederinstelling van de externe con vertibiliteit door veertien Europese landen wordt in het rapport de meest belangrijke maatregel sinds het einde van de tweede wereldoorlog genoemd op de weg naar de totstandkoming van een werkelijk multi lateraal betalingsverkeer. Het grootste deel van de wereldhandel heeft thans plaats in convertibele valuta. Maar, aldus het rap port verder, het gevaar van inflatie in de gejndustrialiseer.de. landen, is nog. iahg .niqt voorbij. Betekenis va,n West-Europa Het rapport onderstreept de rol, welke op het gebied der internationale betalin gen werd gespeeld door de betalingen der Amerikaanse regering naar het buitenland, die in 1958 tot 5,8 miljard dollar zijn ge stegen. Maar het constateert een wijziging in de bijzondere positie, welke sinds het einde van de tweede wereldoorlog d(3or de Amerikaanse dollar werd ingenomen. De oorzaak van deze wijziging is gelegen in het streven naar ontwikkeling van concur rerende wereldmarkten. Zowel wat betreft goederen als kapitaal. De industriële lan den van Europa en Japan hebben gepro fiteerd van een terugkeer van normale om standigheden op de markt voor afgewerkte produkten en van het herstel van hun eigen produktiecapaciteit. Deze landen brengen hun uitvoer naar de Verenigde Staten en de andere landen tot ontwikke ling. Het belang van West-Europa in de wereldeconomie blijkt uit het feit, dat hun invoer van grondstoffen en levensmidde len uit minder ontwikkelde landen bijna tweemaal zo groot is als die van de Ver enigde Staten. De activiteiten Het rapport meldt vervolgens, dat de financiële activiteit van het fonds, waarbij op het ogenblik 68 landen zijn aangesloten in het afgelopen jaar beïnvloed werd dooi de verbetering der monetaire reserves van tal van geïndustrialiseerde landen. De af lossingen bedroegen 537.320.000 dollar, of tweemaal het bedi-ag aan nieuwe opnamen ad 263.517.000 dollar. Gedurende het boek jaar 1958-1959 bleef het volume aan trek kingen op het fonds, die voor het grootste deel werden gedaan door onderontwikkel de landen, onder dat der twee voorgaande jaren. Eind april 1959 had het fonds 2,5 miljard dollar aan goud en dollars onder zich, 2. „Ik vind het erg jammer voor u, dat u bent ontslagen", zei Panda op medelij dende toonHet ventje wiste zijn tranen af en keek hem nijdig aan. „Jammer?", riep hij schor. „Ik ben dolblij, dat ik hier weg kan. Ik werk nog liever bij zeero vers of kannibalen, dan bij de gravin. Ze is een valse gifslangFoeiHij wierp een bevreesde blik naar boven en mompelde: „Daar is ze! Nu moet ik ma ken, dat ik wegkom, vóór ze me weer in dienst neemt". Hetventje rende weg met een snelheid, die je niet in zijn korte beentjes had vermoed. Terwijl Panda ook al aanstalten maakte om te vertrekken, klonk er plots een stem uit het raam. „Zeg knaepjejae, jij daerkom eens hier!" Panda keek omhoog en zag daar een deftige dame, die hem ivenkte. „Eh.... ikke.... bedoelt u mij?", sta melde hij. „Moet ikMaar verder kwam hij niet, want een huisknecht was met rasse, doch onhoorbare schreden ge naderd en tilde hem plotseling op. „Goe de dag", sprak hij vormelijk. „Neemt u mij niet kwalijk, maar dit getalm heeft geen zin. U hoort toch, dat de gravin u wenst te spreken? Welaan dan, ik zal u even de weg wijzen. Hm.... de gravin stelt prijs op een rustig en bezadigd ge drag; wilt u dus niet zo spartelen?" waarvan slechts 1,4 miljard beschikbaar was, tegen een beschikbaar bedrag van 3,5 miljard dollar op eind september 1956. Maatregelen tot belangrijke uitbreiding der hulpmiddelen van het fonds worden be raamd om het in staat te stellen aan even tuele aanvragen te kunnen voldoen. De uitbreiding der hulpbronnen van het fonds, aldus besluit het rapport, kan van grote betekenis zijn, zelfs al zullen gedu rende enige tijd de trekkingen op het fonds niet van grote omvang zijn. Het voornaam ste streven van het fonds is het scheppen van een zodanige sfeer van vertrouwen on der zijn leden dat zij zelfs als hun eigen hulpmiddelen niet voldoende zijn om alle eventualiteiten onder ogen te zien, niette min tot vrijmaking van het betalings- en handelsverkeer kunnen besluiten zonder al te veel belang te hechten aan tijdelijke moeilijkheden in de betalingsbalans, die zich zouden kunnen voordoen. Op uitnodiging van de minister van Ver keer en Waterstaat drs. H. A. Koi-thals brengt de heer L. Schaus, lid van de Euro pese Commissie van de E.E.G. op maan dag 28 en dinsdag 29 september een be zoek aan Nederland. De Europese Com missie heeft als orgaan van de E.E.G. tot taak het mede verwezenlijken van het Euromarktverdrag en van de Gemeen schappelijke Markt. De heer Schaus houdt zich in het bijzonder bezig met de ver voersvraagstukken, die zich in de Euro- markt vooi-doen. Dit bezoek is een eerste officiële contact te Den Haag met de Ne derlandse regering. Het zal verder de ge legenheid geven met vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven van gedachten te wis selen. Minister Korthals zal de heer Schaus hedenochtend ten departemente ontvangen. De New Zealand National Airways Cor poration (N.Z.N.A.C.), de luchtvaartmaat schappij, die haar zetel in Wellington heeft, heeft aan de minister voor de burgerlucht vaart toestemming gevraagd om vier Fok ker F27 toestellen te kopen als gedeelte lijke vervanging van de vloot van DC-3 vliegtuigen. Een beslissing over deze aan vraag wordt op korte termijn verwacht. Mocht de beslissing van de regerings autoriteiten gunstig uitvallen dan ligt het in de bedoeling van de New Zealand Na tional Airways Corp. op een later tijd stip nog zeven of acht Friendships meer te bestellen. De luchtvaai-tmaatschappij van Nieuw- Zeeland heeft een vloot van ongeveer 20 DC-3's, welke vervangen moeten worden door moderner materieel. Verder heeft men de beschikking over drie Vickers Viscounts van de 800-serie. Het gemeentebestuur van 's-Hertogen- boscn is voornemens over te gaan tot uit gifte van een obligatielening, groot vijf miljoen gulden, tegen een rente van 4% percent, koers 99 met een looptijd van 30 jaar. De uitgifte kan geschieden, dank zij de medewerking van een plaatselijke bankier Wat de besteding betreft wordt primair gedacht aan de verbetering van recreatiemogelijkheden en zwemgelegen- heid en voorts aan de uitbreiding van stadsdeel west (woon- en industriewijk met haven), alsmede aan scholenbouw.' Achteraf. De Russische maanraket is vereeuwigd in de gebrandschilderde ramen van de St. Mark's kerk in het Regent's park te Londen. De kunste naar John Hay ward, die opdracht had een raam voor de kerk te ontwerpen zei, dat zijn inspiratie als ,een gedachte achteraf" kwam nadat de Russen de maan hadden geraakt. Party. Het Hongaai'se communistische dagblad Nepszabadsag heeft het pro gramma gepubliceerd, dat eind no- venber op het partijcongres zal wor den besproken. Volgens politieke waar nemers weex-spiegelt het de wens van de partij op den duur haar wil op te leggen aan alle delen van de bevolking. Toegegeven wordt dat een groot aan tal intellectuelen en kunstenaars geen communist zijn en de verbreiding van het communisme belemmeren. De par tij heeft, aldus het programma, slechts half zoveel leden als vroeger (450.000 tegen 900.000), maar de baantjesjagers en vijandige elementen waren eruit verwijderd. Weg. Vorig jaar zomer is de weg ontdekt die de Middellandse Zee, via de Negeb- woestijn, met de weg van koning Sa lomo in Transjordanië verbond, aldus heeft de Israëlische ai-cheoloog dr. Nel son Glueck medegedeeld. Men was in staat vast te stellen welke route de Is raëlieten kozen bij hun vlucht uit Egyp te naar het Beloofde Land. Incident. Turken hebben, na een vecht partij, in een koffiehuis op Cyprus op vier Grieken geschoten, van wie er een werd gedood, een ernstig en een licht gewond. Tevoren hadden de Turken de Grieken een pak slaag gegeven. Aarts bisschop Makarios heeft naar aanlei ding van het incident verklaard: ,Ik keur dergelijke ^geweldpleging ten strengste af. Dr. Kutchuk (de leider der Turken red.) en ik zullen alles in het werk stellen om herhaling te voorkomen. Berucht. De beruchte vrouwenhandelaar Carmelo Messina, na een geruchtma kend proces uit Engeland gewezen en evenals een van zijn vier broers ook in België veroordeeld, is in het Siciliaan- se dorp Linguaglossa aan een hersen bloeding overleden. Vastgesteld. De terechtstelling van de Duits-Canadese fotograaf Podola, ter dood veroordeeld wegens het doden van een politieman, is vastgesteld op 16 ok tober. Hij zal worden opgehangen in de gevangenis van Wandsworth in Zuid- Londen. Afbetaling. Werknemers in de Sovjetrus- sische republiek Rusland met een vas te werkkring zullen voortaan in speciale winkels op afbetaling kunnen kopen zo heeft de ministei-raad van deze repu bliek besloten. In Moskou zijn hiervoor 47 winkels aangewezen. Opgehangen. In Tunis zijn zaterdag twee Tunesiërs opgehangen, schuldig bevon den aan moord op twee functionarissen van de Neo-Destour, de partij van pre sident Bourguiba. De beide mannen zou den aanhangers zijn geweest van Salah Ben Joessef, Bourguiba's grote tegen stander die in Caïro verblijft. Levend begraven. Te Lyallpoer in Pa kistan zijn gisteren acht vrouwen le vend begraven tengevolge van een aardverschuiving. Een berg aarde be dolf en doodde hen, terwijl zij bezig wa ren zachte klei te scheppen voor huis houdelijk gebruik. Veroordeeld. Een Spaans militair ge- rechtshof heeft de 45-jarige commu nist Montero veroordeeld tot twintig jaar gevangenis. Hij behoorde tot een groep van zes die beschuldigd werd van militaire rebellie wegens zijn aandeel in de pogingen om op 18 juni een algeme ne staking te organiseren. Een van de zes werd vrijgesproken, de andere kre gen kortere gevangenisstraffen. Het proces trok grote belangstelling. Toen de zitting voorbij was ontruimde de politie de rechtzaal en de straat. Tijdens het proces werden pamflettén verspreid, waarin voor de verdachten gepleit werd. Koor. In de zwaarbeschadigde kathedraal van Coventry heeft zondagavond het koor van de Sankt Katherinenkirche in Hamburg die in de oorlog eveneens zwaar beschadigd was gezongen. Het koor maakt een toernee door Enge land en had gevraagd voor de aanvang daai-van in de oude kathedraal van Co ventry te mogen zingen. Zonder sluier. In Aden zijn vrijdag voor het eerst in de geschiedenis zes Arabi sche meisjes op straat verschenen zon der sluier. Zij maken deel uit van een groep van dertig vrouwen die hebben besloten de sluier voorgoed af te leggen. Haar actie lijkt zich, ondanks hevig ver zet van Islamitische priesters, reeds uit te breiden. Het K.N.M.I. deelt mee: Een hogedruk- gebied, dat van de oceaan naderbij kwam, breidde zich gedurende het weekeinde over Zuidwest-Europa uit. Het heeft een langgerekte vorm, zodat er maandagoch tend twee centra in voorkwamen; een er van bij Londen, het andere boven Zuid- Limburg. De luchtdruk steeg tot boven 1030 millibar. Het hogedrukgebied ver plaatst zich vrij snel en zal morgen ten oosten van ons land gelegen zijn. Op de oceaan ten westen van Ierland bevindt zich een front waarlangs enkele storingen een noordoostelijke koers volgen. Deze vor men nog geen bedreiging voor het weer, zodat het overwegend zonnig blijft. De wind draait naar zuidelijke i-ichtingen, waarbij overdag de temperaturen iets hogere waarden kunnen bereiken dan van daag. WEERRAPPORTEN Dinsdag 29 september Zon op 6.35 uur, onder 18.25 uur. Maan op 2.44 uur, onder 16.55 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 28 september Hoog water 12.43 en uur. Laag water 7.50 en 20.15 uur. Dinsdag 29 september Hoog water 1.11 en 13.40 uur. Laag water 9.02 en 21.22 uur. Het hoog en laag watei te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen c w a g binnen- en buitenland. tj? d 775 9 Neerslag: laatste 24 uur. .Eu 6 <D is 2 8 Sa Den Helder zwaar bew. z 18 0 Ypenburg mist windst. 17 0 Vlissingen mist zzo 17 0' Eelde zwaar bew. windst. 17 0 De Bilt onbewolkt nw 17 0 Twente licht bew. windst. 18 0 Eindhoven onbewolkt windsü 18 0 Zd Limburg mist o 17 0 Helsinki zwaar bew. nnw 7 0 Stockholm onbewolkt nnw 9 0 Oslo geheel bew. no 11 0 Kopenhagen zwaar bew. o 15 2,4 Aberdeen zwaar bew. windst. 14 0 Londen half bew. windst. 19 0 Amsterdam mist windst. 18 0 Brussel onbewolkt windst. 18 0 Luxemburg onbewolkt no 18 0 Parijs onbewolkt ono 21 0 Bordeaux licht bew. n 22 0 Grenoble regen windst. 17 5 Nice licht bew. nnw 24 0 Berlijn zwaar bew. wnw 17 0 Frankfort onbewolkt o 20 0 München zwaar bew. n 19 0 Zürich geheel bew. nnw 19 0 Genève geheel bew. nno 18 0 Locarno half bew. windst. 22 0 Wenen onbewolkt wnw 15 0 Innsbruck mist windst. 16 8 Belgrado geheel bew. nw 29 14 Athene onbewolkt windst. Rome licht bew. zzo 26 0 Ajaccio zwaar bew. ono 24 12 Madrid geheel bew. windst. 7 Lissabon onbewolkt nw 26 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2