/rsi 3llF Dagboek van een mk'h Agenda voor Haarlem Instituut voor Arbeiders ontwikkeling heeft nieuwe naam Professor Doka en Robotto halfzwaar 4 Brede voldoening De Europese gedachte De radio geeft dinsdag T e le visie pr ogramma Vereniging van Hongaarse schrijvers is heropgericht Moderne Nederlandse muziekwerken voor KRO DAUPHINE GARAGE „DEN HOUT" Fa. C. A. HARDEBELT Fa. FLINTERMAN CONGRES IN HAARLEM Jubileumprogramma van de KLM Kerkelijk Nieuws fe i dié is het toch maar! Jongens speelden met ontplofbare stof Vier scholieren en twee agenten gewond bij explosie DOOR PIERRE NORD Tien doden in het verkeer MAANDAG 28 SEPTEMBER 1959 Vele groepen van kijkers zijn in de af gelopen weekeinde aan hun trekken geko men en dat is voor een belangrijk deel ook te danken aan de N.T.S., die voor drie aansluitingen met het buitenland zorgde. Belangwekkend was die van zondagavond waarbij verbindingen tot stand werden ge bracht met kerken in Rotterdam en Huil. De kerkgangers waren dank zij de tele visie met elkaar verbonden en zongen en baden gemeenschappelijk. Het geheel was een goed geslaagd experiment. Liefheb bers van muziek zullen het gewaardeerd hebben het Philharmonisch Orkest van New York onder leiding van Leonard Bern stein in Venetië te hebben kunnen zien concerteren. Voorts kregen sportliefheb bers de uitzending van de zwemwedstrij den tussen Nederland en Groot-Brittannië. Als extra-uitzending hoorden de kijkers de stem van Kroesjtsjev die juist een pers conferentie hield toen de AVRO zondag avond bijna aan het einde was van zijn programma. Mr. G. B. J. Hiltermann had de radio ingesteld op New York en ver telde naar aanleiding van het gesprokene. De kijker bleef dus op de hoogte van het belangrijkste en laatste nieuws. De V.P.R.O. was zaterdagavond aan de beurt het programma te verzorgen en het geheel was matig. Simon van Collem heeft met de vertoning van oude films veelal succes, maar „De Kribbebijter" vonden we niet zo aantrekkelijk. Gezellig leek het ons evenmin in de daktuin van het Groot Handelsgebouw in Rotterdam, hoewel we waardering hebben voor het optreden van Ans en Jaap Daniëls, Jacques Benita en Pali Lakatos met zijn Hongaars orkest. Het slot van het pro gramma, 'n ballet van Jim Albright, heeft weer aandacht getrokken van liefhebbers. Veel variatie had de AVRO zondagavond in zijn programma van A. tot Z., waarbij de letters I., J. en K., aan de beurt wa ren. De jeugd was vertegenwoordigd door het uit honderd jonge mensen bestaande Nationale Jeugdorkest en de kijkers hoor den van de dirigent dat er hard gewerkt wordt door de jeugdige musici. Bewonde ring hadden we voor Fred Kaps, de we reldkampioen goochelaar. Anthony van Kampen was de gespreksleider, toen drie Nederlanders, die thans met verlof zijn, over Nieuw-Guinea vertelden en nieuw was de rubriek van dr. J. Kater, die een inleiding hield bij een medische film. Op 9 oktober zet hij zijn serie voort Beeldschermer Zoals uit de diverse programma-aankon digingen reeds is gebleken, is de Europese gedachte het onderwerp van enkele tele visie-uitzendingen, die in de komende maanden verzorgd zullen worden door "de verschillende omroepverenigingen. Op woensdag 30 september zendt de NCRV hét eerste programma in deze serie uit, een filmdocumentaire onder de titel: „De on weerstaanbare groei". In deze documen taire wordt met name aandacht gevraagd voor de ontwikkeling binnen de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Deze documentaire, waarvoor het scenario en het commentaar werden verzorgd door Kees van Langeraad, werd geregisseerd door Rob Mariouw Smit. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.00 Gym. 7.20 Gram. eglo AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Pianospel. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Hammondorgel. 12.20 Regerings- uitz.: Landbouwrubr. Het landbouwkundig weer- overz. 12.30 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.33 Milit. muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Muziek van blaasinstrum. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Viool en piano. 16.00 Caus. 16.15 Ac- cordeonspel. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Amateurs- progr. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Dans muziek. 18.45 Lichte muz. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 19.45 Journaal. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.35 Klankbeeld. 21.25 Gram. 21.55 Zang en piano. 22.30 Nieuws. 22.40 Viool en clavecimbel. 23.00 Voordr. 23.10 Jazzmuz. 23.53 Beursber. te New York. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM n. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Licht baken. caus. 10.25 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Gram. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Lichte muz. 14.00 Mezzosopr. en orgel. 14.25 Gram. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beurs ber. 17.45 Regeringsuitzend.: Rijksdelen Overzee: Nieuw-Guinea in vogelvlucht, door W. A. M. van Doorenmalen. 18.00 Lichte muz. 18.20 Pol. caus. 18.30 Lichte muz. 13.55 Wij in deze tijd, caus. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Zang en piano. 19.30 Gram. 20.30 Radio-philharm.ork. 21.55 Orgelconc. 22.20 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Dr. Zjivago, hoorsp. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pianorecital. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Kamermuz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kamer - muz. 16.00 Koersen. 16.02 Duitse les. 16.17 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuz. 17.45 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Operettemuz. 21.00 Ork.- conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuz. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journaal en weer over zicht. 20.20 Een monument in Auschwitz, toespr. 20.25 Filmprogr. 20.35 Balletfilm. 21.00-22.50 Speelfilm. BOEDAPEST (Reuter) „Nepsza- badsing", het dagblad der Hongaarse communistische partij, meldt dat de „ver eniging van Hongaarse schrijvers", die in januari 1957 werd verboden wegens het aandeel harer leden in de oktoberopstand van 1956, vrijdag opnieuw is opgericht. Bij deze gelegenheid verklaarde de Hon gaarse minister van staat Kallai dat de vereniging slechts een succesvol bestaan kan hebben, indien zij de communistische leerstellingen tot de hare maakt. Vele communistische Hongaarse schrij vers hebben een vooraanstaande rol ge speeld in aanvallen op het „Stalinisme", die plaats vonden in de maanden, die aan de opstand vooraf gingen. Zondagmiddag kreeg de eigentijdse mu ziek van eigen bodem een opmerkelijke beurt in het programma van de K.R.O. Het Radio Kamerorkest onder leiding van Roelof Krol, met medewerking van de pianist Sas Bunge, bracht werk ten ge hore van Herman Strategier, Hans Henke- mans en Guillaume Landré. Van eerst genoemde ging het licht, aansprekende „Musique pour faire plaisir", dat, tezamen met zijn melodieuze thematiek en onge compliceerde constructie, zijn succes dankt aan de suggestieve titel. Lang niet zo ge moedelijk is de sfeer waarin het Concert voor piano en strijkorkest van Hans Hen- kemans zich beweegt. Een bezielde lyriek ontbreekt ook hier niet, maar zij verraadt sterker doorleefde spanningen. Vandaar een constante geladenheid, die overigens ook de stuwing van een markante ritmiek in het geding brengt. Met een pregnant ritmisch motiefje, dat zelfs opvallend blijft domineren waar het in een polyritmische strijd gewikkeld raakt, wordt op boeiende wijze constructief werk verricht. De rol van de pianopartij is uiteraard zeer inten sief en eist een vertolker die met een vir tuoze techniek op de zeer persoonlijke pianistiek van Henkemans ingesteld is, maar ook tevens diens ritmisch beeldend elan en temperament bezit. Aan al deze niet alledaagse voorwaarden bleek Sas Bunge in hoge mate te voldoen. De aldoor boeiende vertolking bewees overtuigend dat dit vroege werk van Henkemans het werd in 1932 gecomponeerd onder een goed gesternte is geboren en niet als zo veel zielloos maakwerk verdient opge borgen en vergeten te worden. Van Guillaume Landré ging de Kamer symfonie uit 1952 voor strijkorkest, harp en enkelvoudig bezet „hout", hoorn, trom pet en slagwerk. Met deze klankmiddelen bereikte de componist een orkestraal effect vol verscheidenheid, wat zo nu en dan de indruk wekt van een concertante sym fonie. Aan metrische en ritmische con trastwerking is in het werk geen gebrek, maar er is toch een dominerende elegische stemming in, die dan bepalde instrumen ten klarinet, hobo, hoorn, fluit, fagot een treffende kans geeft tot fraaie toon- vorming. Roelof Krol zorgde met zijn Ra dio Kamerorkest voor een smaakvolle in terpretatie. Golfbreker Adv LUCHTVERING PRIJS V.A. 5650, - Voor Haarlem en omgeving Wagenweg 164-168, Haarlem, Tel. 12138-15056 Rijksstraatweg 249 Telefoon 57455 Zandvoortselaan 365 - Bentveld - Tel. 42212 Pensioenfonds. Voor de vierduizend werknemers in het maatkledingbedrijf is de deelneming in het Algemeen Pensioen fonds voor het Maatkledingbedrijf thans verplicht gesteld. Het aantal verplicht ge stelde bedrijfspensioenfondsen is daardoor tot achtendertig gestegen. De algemene vergadering van het In> stituut voor Arbeidersontwikkeling (waar in opgenomen de Natuurvrienden) heeft zondag in het Haarlemse Concertgebouw gehouden congres besloten de naam van het Instituut te wijzigen in Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Na- tuurvriendenwerk. In de middagvergade ring legde de algemene voorzitter, de heer C. de Boer, zijn functie neer. Als zijn op volger stelde hij dr. A. C. J. de Vrankrijker uit Bussum, tot dusver tweede voorzitter aan de vergadering voor. Met grote meer derheid gingen de aanwezigen akkoord met het voorstel van het centraal bestuur het lidmaatschap mogelijk te maken voor jongeren van 15 tot 18 jaar. Hiermee werd statutair de basis gelegd voor de plannen die het Instituut heeft voor een eigen jon gerenwerk. Tijdens de bijeenkomst van zaterdagmor gen heeft de voorzitter, de heer C. de Boer uit Amsterdam, een overzicht gegeven van het werk van het instituut in de afgelopen drie jaren. Deze periode geeft een beeld van een veel bewogen tijd, zowel in de organisatie als in de maatschappelijke ont wikkeling. Er kan gesproken worden van een omvormingsproces, waarin de moge lijkheden voor de mens en de maatschap pelijke welvaart zijn vergroot. Ook heeft zich een geestelijke ontwrichting voorge daan en dat vraagstuk heeft zich niet zo snel in die periode kunnen oplossen. Door de uitbreiding van de bevolking en de kortere arbeidstijd moest het instituut voor Arbeidsontwikkeling aan vele onderwer pen aandacht besteden. Een goed gebruik van de vrije tijd is nodig om de geeste lijke en lichamelijke ontspanning te be vorderen. Dat is de taak van een culture le organisatie, maar door de verandering in het maatschappelijk leven wordt het vervullen van die taak steeds moeilijker. (Van onze Haagse redacteur) Een kleinzoon van wijlen dr. A. Ples- man zal op 7 oktober, de dag waarop de K.L.M. veertig jaar bestaat, het monu ment ter nagedachtenis van zijn grootva der onthullen. Het gedenkteken voor de grondlegger van de K.L.M. staat bij het hoofdkantoor in Den Haag. De minister president, prof. dr. J. L. de Quay, de bur gemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. van Kolfschoten, de president-commissaris van de K.L.M., dr. ir. F. Q. den Hollan der, en de voorzitter van het comité dat de gelden voor het monument inzamelde, dr. ir. M. H. Damme, zullen toespraken hou den. Tijdens de plechtigheid zullen een Fokker F-7A en de eerste Lockheed Elec- tra van de K.L.M. laag overvliegen om al dus verleden en heden in de luchtvaart te symboliseren. 's Avonds wordt in Scheveningen door 't Residentie-orkest met medewerking van de pianist Hans Henkemans een herden kingsconcert gegeven, dat waarschijnlijk zal worden bijgewoond door Koningin Ju liana en tal van autoriteiten. Het tweede deel van het concert wordt per televisie uitgezonden. Op 8 oktober zullen in de voet van de Utrechtse Domtoren een tiental voorspel lingen hoe de luchtvaart er over veertig jaar zal uitzien worden ingemetseld. Ne gen van deze voorspellingen zijn afkomstig van vooraanstaande personen uit de gehe le wereld, tussen Brazilië en Japan en van Zuid-Afrika tot Rusland, maar de tiende is gedaan door de kraanmachinist J. Brug- geman van de Deltawerken op Goeree. Het inmetselen geschiedt door de kleinzoon van de huidige president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler. Ook bij deze gebeurtenis zal een Fokker F-7A overvlie gen. Voorts zal de heer Aler op 2 oktober vliegurenpenningen uitreiken aan het vlie gend personeel dat tienduizend, vijftiendui zend of twintigduizend vlieguren op zijn naam heeft staan en heeft er een oriën- teringsrit plaats voor auto's, motoren en scooters voor allen die in de luchtvaart werkzaam zijn. Ten slotte brengt P.T.T. twee speciale K.L.M.-postzegels in omloop. De heer De Boer vervolgde, dat niet alleen het Instituut met deze moeilijkhede te kampen heeft, maar ook andere orga nisaties die op hetzelfde terrein werken. Organisaties met een roemrijk verleden hebben hun werk moeten neerleggen. Wat het Instituut voor Arbeidsontwikkeling in de afgelopen drie jaar betreft zeide de voor zitter, dat het ledental gedaald is. Men was na de oorlog gewend aan een groei, maar na 1957 is een daling waar te nemen. Door de bestedingsbeperking was dat te voorzien en dat betekehde ook verlies aan inkomsten. Er moest naar nieuwe mid delen worden omgezien en spreker ver heugde zich er over, dat het congres be sloten heeft de contributies te verhogen. Een handicap om leden te werven is de televisie geworden. Door afbetaling of te kijken naar uitzendingen nam de belang stelling om lid te worden of te blijven af. Het gevolg is verder dat de geestelijke passiviteit bevorderd wordt. Spreker mei-kte op, dat er bij het Instituut voor Arbeidersontwikkeling in Rotterdam plan nen bestaan een kijkersclub op te richten, waarin gediscussieerd zal worden. Hij vertrouwde dat de omroepverenigingen hieraan medewerking zullen verlenen. Wat de toekomst betreft zeide de heer De Boer dat hij goed vertrouwen heeft in een stijging van het aantal leden. In de eerste helft van 1959 is het aantal met tweehon derd toegenomen, hetgeen tevens inhoudt dat. de daling tot stand is gekomen. Verder hebben onder meer het woord gevoerd de heren drs. W. A. van der Donk namens het college van Gedeputeerde Sta ten van Noordholland, D. J. A. Geluk, wet houder van Haarlem en C. van Winger den, namens het Nederlands Verbond van Vakverenigingen. De vertegenwoordigers van de overheid zeiden het grote belang van het streven van het Instituut te er kennen. Bij de bestuursverkiezing werden de heren A. H. G. van Arkel uit Heemstede en W. Mensink uit Haarlem opnieuw ge kozen tot leden van het centraal bestuur en gekozen werd drs. J. Voogd uit Haarlem De nieuwe naam Zondag is uitvoerig gesproken over de vaststelling van een andere naam van het Instituut. De nieuwe naam is een compromis dat tot stand kwam nadat de vergadering was geschorst en het centraal bestuur ener zijds en de afdelingen anderzijds zich had den beraden. Een der overwegingen om de naam te veranderen was dat „Instituut voor Arbeidersontwikkeling" als aandui ding van aard en doelstelling der vereni ging uit de tijd is geraakt. De aanduiding „arbeidersontwikkeling" is een te beperk te begripsomschrijving geworden en heeft een ongunstige invloed wat de aantrek kingskracht op eventuele nieuwe leden aangaat De nieuwe naam zal echter pas worden ingevoerd na goedkeuring bij Koninklijk Besluit en statutenwijziging. Dan zal ook de te gebruiken afkorting van de naam bekend worden. Zaterdagavond konden de congressisten genieten van een amusementsprogi'am- ma, waarbij Wim lbo als gastheer óp-r trad en de radio- en televisiesterren So phie Stein, Dora Paulsen (van het caba ret van Rudolf Nelson), Thorn Kelling (de Hollandse Dik Trom en Spaanse trouba dour) en Cor Lemaire hun medewerking verleenden. Het hoogtepunt van de avond was het door Bert Garthof verzorgde on derdeel „Dit is uw leven," waarin, overi gens tot zijn verrassing, de aftredende voorzitter de heer C. de Boer met zijn echtgenote de hoofdrol speelde. Zondagmiddag hield de heer De Boer zijn afscheidsrede. Tevoren dankte de heer Bely namens de congressisten de scheidende voorzitter voor het vele werk dat hij voor het Instituut heeft gedaan. Spreker bood de heer De Boer een boe- kenbon aan en diens echtgenote een fruit mand. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Vreeswijk S. Meijers te Hoogblokland. Aangenomen naar Twello J. B. Cats te Beusichem. Geref. Kerken Aangenomen naar Wolphaartsdijk B. Mintjes, kand. te Utrecht, die bedankte voor Kootwijkerbroek, Reitsum, Tweede Exloërmond en voor Wormer. „Zo en nu gaan we gauw naar huis, het is bedtijd", zei professor Doka. „Kom Robotto, zeg maar eens netjes goeden avond tegen onze vriend." De Robot stak een hand uit en drukte die van de bediende, die nog steeds niet over zijn verbazing heen was. Toen nam de professor zijn hoed en paraplu van Robotto aan. „Ja", lachte hij, „Robotto zal er wel voor zorgen, dat ik mijn spullen niet vergeet. Nou, welterusten vriend en tot morgen!" Professor Doka en zijn robot verlieten het koffiehuis en stapten de straat op. En de bediende keek hoofdschuddend het vreemde tweetal na. 3435 Advertentie Ook in Virginia en American Enige scholieren van het Groen van Prinstererlyceum te Vlaardingen hadden in een weiland proeven genomen met een zelfvervaardigde ontplofbare stof. Toen zij een buisje wilden vullen met het gevaar lijke mengsel, ontstond een hevige ont ploffing, waarbij vier jongens aan handen en benen werden gewond. De gealarmeerde politie zond een auto met twee agenten naar het terrein. De politiemannen vonden daar onder meer nog een hoeveelheid van het ontplofbare goedje en namen dit voor onderzoek mee. Onderweg naar het politiebureau ontplofte het, waardoor beide agenten vrij ernstig letsel opliepen. Van de auto werden de ruiten vernield. De carrosserie werd ontzet. De agenten zijn in een ziekenhuis opge nomen. 4. Misschien heeft zij het gebeurde slechts van horen zeggen. Het zou kunnen zijn dat de moordenaar haar in vertrouwen heeft genomen. Dat zou verklaren waarom zij de politie niet dadelijk heeft gewaarschuwd. Ach, het blijven gissingen in dit stadium. Er kwam een inspecteur binnen met de mededeling: Meneer, de alarmcentrale is opgebeld uit een café aan een van de grote boulevards, waar het de hele mid dag tjokvol heeft gezeten. Er is geen telefoonjuffrouw en de cassière kan onmogelijk meer zeggen aan wie zij munten voor de cel heeft verkocht. Een tweede kwam vlak na hem binnen en zei: Ik ben in het pand hiernaast geweest. Alle bewo ners willen er een eed op doen, dat zij niets hebben gehoord. Duchemin zuchtte uitvoerig. Ja, vrienden, dit zal geen eenvoudige jacht worden. Wij zullen niet kunnen ontsnappen aan de psychologi sche weekwijze uit de speurdersromans en in de prak tijk ziet men daar zelden heil van. Waarom denkt u dat? vroeg Largeaud met een grijns. Kijk eens, wij beschikken over getuigen noch aan wijzingen en wij zullen vermoedelijk in de betrokken kringen, waar men het klappen van de zweep even goed kent als wijzelf, geen bekentenis loskrijgen. Ik voel het aankomen, beste lieden. Willen we erom wedden? Niemand ging op zijn aanbod in. De agent die bij de ingang aan de rue de la Demi-Lune op post stond, ren de inmiddels de kamer binnen. De dame, die een afspraak had metmet het slachtoffer, is er, meneer de hoofdcommissaris. Ik heb haar in de kamer van de algemeen directeur, Charles Lorrain gelaten. Voortreffelijk. Verzoek haar een ogenblikje te wachten. En, nog eens, geen woord zeggen. Duchemin toonde geen haast. Het waren niet alleen zijn ondergeschikten, die hij graag op hete kolen liet zit ten. Hij was de mening toegedaan dat ergernis het meest doeltreffende middel is om een tegenpartij tot openhar tigheid te dwingen en dus de kortste weg naar de waar heid. Hij besprak met dokter Louis uitvoerig de ver schillende punten waarop bij het onderzoek moest wor den gelet, gaf zijn ondergeschikten nauwkeurige aanwij zingen omtrent de te volgen werkwijze en vroeg daarna aan Largeaud: Heb je al iemand naar het huis van Vindon gestuurd Nog niet. Er gaat dadelijk iemand naar toe. Stel dit niet uit. De moordenaar was op zoek naar papieren, waardevolle bescheiden vermoedelijk. Wat hij hier niet gevonden heeft, zal hij in het woonhuis zoeken. Hij voegde de groep politiemannen, die aandachtig naar hem luisterde, tot slot nog toe: Globaal bekeken zou het van belang zijn te bepalen niet wat er in de archieven van die onfortuinlijke knaap hier, of in zijn woning, of waar dan ook aanwezig is, maar wat er ontbréékt. Kunnen jullie me volgen? Zoe ken en denken, en vertel me alles wat er bij jullie op komt, al klinkt het misschien nog zo dwaas. Veel succes. Hij alleen ging de directeurskamer binnen. Er wacht te hem een vrouw van omstreeks dertig. Zij was in de gemakkelijkste stoel gaan zitten. Het was een vrouw met een zekere chique. Ze was hoogblond, zeer mondain. Zonder de overdreven make-up, die de nadruk legde op de enigszins grove trekken en de harde kilheid van de blauw-groene oogopslag, zou hij haar knap hebben ge noemd. Ze had een staande asbak binnen het bereik van haar hand getrokken en ze rookte een Engelse cigaret. Aan Duchemins binnenkomst schonk zij niet meer aandacht dan zij aan de mensen die op straat in beide richtingen voorbijliepen of aan een loopjongen, die toe vallig de kamer binnenkwam, zou hebben gedaan. Nieuwsgierig en een beetje onder de indruk gluurde hij naar dit beeld van minachting. Hij moest de hele ka mer door om zijn opwachting te kunnen maken. In zijn verwarring kwam hij in pijnlijke botsing met het Louis XV-bureau en smeet bijna een stoel omver. In zijn er gernis over zijn eigen onhandigheid stelde hij zich met tamelijk strak gezicht voor: Hoofdcommissaris Duchemin. Zij stak haar hand niet uit, ze doofde alleen haar siga ret langzaam en nadrukkelijk. Daarna boog zij het hoofd, maar zei niets. Als een vonk sprong de tegenzin over tussen twee mensen die elkaar voor het eerst zagen. Met wie heb ik de eer, madame? Zij werd direct ronduit grof. Dat gaat u niet aan. Ik heb hier een afspraak met de heer Vindon. Kunt u in plaats daarvan niet met mij spreken? Nee meneer. Dat spijt me, zei Duchemin. De zaak is name lijk dat.Maar misschien wilt u mij volgen? Zij stond op en liep hem automatisch na. Bij de deur naar het vertrek waar het slachtoffer lag, had hij maar juist voldoende tijd om ruimte te maken en voor haar opzij te gaan. Zij wist blijkbaar wat men haar verplicht was en hield haar pas zelfs niet in, zodat zij tegen Du chemin opgebotst zou zijn, wanneer hij niet tijdig voor haar was uitgeweken. Zij liep hem voorbij met de hou ding van een mannequin. Achter haar rug strekte hij zijn arm uit voor het geval ze flauw mocht vallen. Toen zij het vertrek binnen was schrok ze hevig, ze ver stijfde en bleef staan, maar wankelde beslist niet op haar benen. Ze schreeuwde niet en ze deinsde niet ach teruit. De kattenogen werden kleiner, de oogleden slo ten zich half maar de blik bleef zonder angst of weerzin op het lijk rusten. Die heeft het meer bij de hand gehad, dacht Duchemin. Met een lichte schaamte over de kwaadaardige en onberedeneerde gedachte welke hem had overrompeld verbeterde hij zichzelf: Ze is verrast, maar niet ont steld, dat is alles. Is dit de heer Vindon, mevrouw? Zeker. Wat hebt u ons te zeggen? Dat u een onbehoorlijk mens bent, meneer. De mees te vrouwen zouden Ach ja, mevrouw, ik ben maar een politieman. En ik heb dienst. Tot mijn verontschuldiging kan ik u zeg gen, dat ik geen ogenblik aan uw koelbloedigheid heb getwijfeld. En door de telefoon had ik al begrepen, dat u niet al te zeer op de heer Vindon gesteld was. O, heb ik daareven niet met hem gesproken? Heb ik u aan de telefoon gehad? Was hij toen al eh. Dat was hij, mevrouw. Ik bied u mijn verontschul digingen voor mijn weinig hoffelijk optreden aan. Ons beroep verplicht ons soms tot dergelijke dingen. Largeaud en zijn mannen voerden geen slag meer uit. Ze keken van de baas naar de jonge vrouw, alsof het twee uitheemse dieren waren. Wilt u mij het genoegen doen een paar vragen te beantwoorden, mevrouw? zei Duchemin. (Wordt vervolgd) De 18-jarige magazijnbediende H. J. van der A uit Badhoevedorp, die vrijdagmid dag 18 september om half zes op de hoek van de Stephensonstraat en de Marconi straat in Haarlem met zijn bromfiets tegen een personenauto botste en daarby een schedelbasisfractuur opliep, is zondag avond in de Mariastichting overleden. In Maasdijk in het Westland verblind den zaterdagavond twee bromfietsers el kaar, ten gevolge waarvan een hevige bot sing ontstond. Een 16-jarig meisje dat bij een 19-jarige bromfietser op de duo zat, kreeg een schedelbreuk, ten gevolge waar van zij in een ziekenhuis is overleden. De jongen liep een zware hersenschudding op. De andere bromfietser en zijn duo rijder kregen hoofdwonden. Een 37-jarige inwoner van Vaassen ver leende op zijn bromfiets bij een kruispunt geen voorrang aan een personenauto. Bij de botsing kreeg hij e^n schedelbasisfrac tuur. Tijdens het vervoer naar een zieken huis is hij overleden. In een ziekenhuis te Rotterdam is over leden de 19-jarige monteur D. C. Eising uit Krimpen aan de IJsel. Met zijn bromfiets wilde hij op de Brielselaan te Rotterdam vóór een rijdende tram langs rijden, het geen niet gelukte. Ernstig gewond werd hij naar een ziekenhuis overgebracht. In Putten is de 71-jarige heer C. Meiling die met een bromfiets de rijksweg Amers- foort-Zwolle onvoorzichtig overstak, aan gereden door een vrachtauto. Hij was op slag dood. In Amsterdam is de 75-jarige mevrouw A. R. van der Burg op de hoek van de Ceintuurbaan en de Hemonystraat door onopgehelderde oorzaak onder een grote vrachtauto gekomen. Zij werd zeer ernstig gewond en is later in een ziekenhuis overleden. In Den Haag hield de 5-jarige jongen Th. Bres zich vast aan de bestelauto van een melkbezorger. Doordat hij struikelde, werd hij door een achterwiel overreden. Met zware inwendige kneuzingen werd de jongen in een ziekenhuis opgenomen. Daar is hij enige uren later overleden. In Doetinchem stak de 4-jarige F. Hiel tjes plotseling de straat voor de ouder lijke woning over. Het kind werd aange reden door een autobus en is korte tijd later overleden. In de Vreeswijkstraat in Den Haag is een auto tegen een muur gebotst. De be stuurder, de 71-jarige heer P. Kasteleyn, bleek levenloos achter het stuur te zitten. Zijn 58-jarige echtgenote had een hersen schudding opgelopen. Vermoed wordt dat de heer K. achter het stuur onwel gewor den en overleden is. Hedenmorgen is een achtjarig jongetje uit de Van Kuyklaan te Oegstgeest bij het oversteken van de weg door een personen auto aangereden. Het ventje was op slag dood. Minerva Theater: Dinsdag 20.15 uur: Lezing mr. A. Hustinx over „Tussen Indus en Ganges". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en don derdag 14 en 16.15 uur: „Die glücklichste Frau der Welt", alle leeftijden. Dinderdag 19 en 21.15 uur: „08/15", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur, dinsdag 14.30 en 20 uur, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Al Ca- pone, dictator van de onderwei-eld", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Tiger Bay", 14 jaar. Luxor Theater: Vandaag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Romarei, het meisje met de groene ogen", 14 jaar. Don derdag 14 en 20 uur: „Het uur der schan de", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Koningin Christina", 18 jaar. Donderdag 20.15 uur: „Das Wirtshaus im Spessart", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14 en 19.30 uur: „Het dagboek van Anne Frank", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag tot en met woensdag 14.30, 19 en 21.15 uur en donder dag 14.30 uur: „Muiterij in de Zuidzee", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „The captains table", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met woensdag 20 uur: „Mevrouw komt niet thuis vanavond", 18 jaar. Don derdag 20 uur: „Het is feest vandaag", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 oktober dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uur: Expositie tekeningen en etsen van Rein Dool. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 12 oktober op werkdagen van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Expositie van werken van Erika Visser. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 25 septem ber).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 4