Veel waardering voor jubilerende V.U. voor Haarlem en omstreken AH-SuperMart TIPS WERKGEVERS VERSTREKKEN COMMUNIQUE Jeugd van bisdom Haarlem huldigt mgr. Huibers 98 98 98 49 uperMorfr .6 Feeststemming in Frans Hals Museum GEHAKT 500 gram 158 VARKENSLEVER HAMBURGERS FRIKANDELLEN Geschrapte worteltjes AMANDELSPECULAAS GRATIS ALBERT HEIJN Burgerlijke Stand van Haarlem Broodkantoor wordt in toekomst gerestaureerd Rijk, provincie en gemeente financieel geïnteresseerd Riethoff winnaar van tweede najaarsrit Ab Sluis werd winnaar in Zwanenburg J. P. v. d. Bosch veertig jaar bij het G.E.B. Een vrolijke avond bij „Gysbert Japicx" Dameskoor „Haerlem" viert tweede lustrum Loononderhandelingen klein-metaal Geen overeenstemming Winteractiviteiten in de Adventskerk „Oud Heemstede-Benne- broek" ging naar Gouda Amateurfotografen hebben nieuwe voorzitter UIT STAD EN STREEK Clubhuis van Ripperda officieel geopend Volleybal-programma MA.wnDAG 28 SEPTEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Met een bijzonder geanimeerde bijeen komst in het Frans Halsmuseum in Haarlem heeft de Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken zaterdagavond haar veertigjarig bestaan gevierd. Onder de velen die in de Renaissancezaal waren samengekomen bevonden zich onder meer de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen en zijn echtgenote, de Haarlemse wethouders mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi en de heren D. J. A. Geluk en W. F. Happé, de gemeente-secretaris mr. H. E. Phaff en voorts afgevaardigden van de besturen van de Bond van Volksuniversiteiten als mede vertegenwoordigers van de leden der jubilerende Volksuniversiteit. Namens 't bestuur der Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken heette de voor zitter, dr. L. M. van Dis, de aanwezigen hartelijk welkom. In het bijzonder stelde dr. Van Dis de belangstelling op prijs van mevrouw Spoelder en van mevrouw Haak, de weduwe van dr. Jan Haak, een der oprichters van de Haarlemse V.U., en van de oud-secretaris dr. J. S. Bartstra. De spreker prees zich gelukkig dat de Volksuniversiteit na de laatste oorlog be sloot haar zelfstandigheid en haar naam te handhaven. Hij was van mening dat de naam Volksuniversiteit ook vandaag nog aan de doelstellingen der vereniging be antwoordt. De Volksuniversiteiten kun nen zich nog met recht aldus noemen om dat zij zich in de rijk geschakeerde Neder landse volksgemeenschap een eigen plaats hebben veroverd en door hun cursussen een belangrijk aandeel leveren tot de po pularisering van de wetenschap, aldus dr. Van Dis. Een der allerbeste De voorzitter van de Bond van Volks universiteiten, mr. E. F. Bonjer, richtte vervolgens waarderende woorden tot het bestuur der jubilerende Volksuniversiteit. Hij noemde de Haarlemse V.U. een dei- allerbeste in den lande. Ook prees de spre ker het vruchtdragende contact tussen de bond en de Haarlemse vereniging. Naar het oordeel van mr. Bonjer kan de Haar lemse V.U. zich bijzonder gelukkig prij zen met de medewerking van de directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard. Voorts getuigde de spreker van zijn erkentelijkheid voor de warme gastvrijheid die het bondsbestuur op deze jubileumdag mocht ondervinden. De volgende spreker dr. G. Ras, de oudste nog levende medestichter van de Haar lemse Volksuniversiteit, haalde herinne ringen op aan de oprichter der V.U., wij len de heer A. H. Gerhard, en anderen die in de beginjaren der V.U. de grondslag hadden gelegd voor wat zij later voor vele duizenden Nederlanders heeft betekend. De spreker zag de toekomst van de Haarlemse V.U. onder leiding van mannen als dr. Van Dis met veel vertrouwen tegemoet. Uit naam van het Haarlemse gemeente bestuur bracht de wethouder van onder- Advertentie Uit onze slagerij: Prima magervlees- Verse 250 gram 3 voor 3 voor Uit onze groentenafd.: PANKLARE met peterselie 750 gram Afd. kruidenierswaren: Nog 2 dagen (t.m. 30 sepember) bij ƒ5.boodschappen waaronder een pak AH-KOFFIE 250 GRAM (waarde 69 ct.) Grote Houtstraat 99 GEHUWD: 26 sept.: J. J. Keijzer en H. Kareman. P. J. Bogaert en G. M. Koster. BEVALLEN van een zoon: 25 sept.: C. LortDe Graaf. BEVALLEN van een dochter: 25 sept.: 'I. C. M. van den HovenVan Dieren- onck, J. E. van AssenHoonhoud, J. C. loomVan Halm. OVERLEDEN: 24 sept: W. Zwanen- urgHakkert,- 83 j., Sterrebosstraat. H. lagenVan der Vliet, 79 j., Leeuwerik- traat. 25 sept.: G. M. van GoorTiel, 74 j., Bisschop Callierslraat, wijs en kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk hulde aan het bestuur der Haarlemse V.U. en zijn medewerkers voor het vele goede dat zij tot stand hebben gebracht. De heer Geluk achtte het besluit om de Renaissan cezaal van het Frans Halsmuseum voor de activiteiten van de V.U. beschikbaar te stellen een gelukkige gedachte. Hij wenste de V.U. voor de toekomst veel suc ces toe, waarbij het bestuur van een rui me blik zal mogen blijk geven. Geschenk van leden Als woordvoerder van de leden bood mr. J. Bierens de Haan naast gelukwensen 'n enveloppe aan, inhoudende 3380,96 als jubileumgeschenk van de leden. De spre ker sprak de hoop uit dat het bestuur voor dit bedrag zijn drie wensen, een filmtoe stel, een bandrecorder en een apparaat om koffie te zetten, zal kunnen verwezen lijken. Nadat dr. Van Dis de sprekers voor hun woorden had bedankt vulde de schrij ver Godfried Bomans 't overige deel van de avond met 'n boeiende voordracht over Charles Dickens en diens werk. Op zaterdagavond 3 oktober zal even eens in het Frans Halsmuseum een feest avond met de leden worden aangericht, waaraan meewerken de chansonnière Marjo Tal, Godfried Bomans en de luit speler en zanger Harry van Os. Van de executeur-rentmeester van de goederen van pastoor A. A. Bloemert, drs. J. van Bemmel te Borne, ontvingen wij naar aanleiding van het artikel over het broodkantoor in Haarlem op 19 september, een brief waarin enkele nadere inlichtin gen verstrekt worden over de huidige toe stand van het fonds en van het broodkan toor. Drs. Van Bemmel wijst er daarin met nadruk op, dat de uitdelingen aan de ar men, die maandelijks in het broodkantoor plaats hadden elders in Haarlem nog steeds worden voortgezet totdat de restauratie van het broodkantoor zal zijn voltooid. De uitdelingen zelf verheugen zich bij voort during in ruime belangstelling, vooral dooi de activiteit en toewijding van de beide heren uitdelers, die deze volgens de laatste wil van de erflater verzorgen. Hoewel de voorbereiding van de restau ratie van het broodkantoor geruime tijd heeft gekost is het, aldus drs. Van Bemmel, niettemin zeker, dat deze in de nabije toe komst zal beginnen. De executeur-rentmeester hoopt, dat door deze restauratie waarvoor het rijk, de gemeente en de provincie zich al finan cieel geïnteresseerd hebben voor Haar lem een kleinood van bescheiden omvang, maar van historische waarde wordt behou den en tevens dat het broodkantoor vol gens de wil van de erflater weer een waar dige plaats zal zijn voor de maandelijkse uitdelingen. De tweede rit van de najaarscompetitie, die zondag door de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" in het „Van der Aart sportpark" werd gehouden, is bij de A- en B-klassers evenals de eerste rit ge wonnen door Eddy Riethoff. Hij bleef in de eindsprint baas over Gé Fennis. Zij hadden nadat solo-acties van Riethoff en Van der Geest door het peloton waren verijdeld samen een voorsprong van driehonderd meter op het peloton ver overd. Daarin weerde vooral de jonge Van der Horst zich uitstekend. De uitslag luidde: 1. Riethoff. 2. Fennis, 3. Van der Horst, 4. Van der Geest, 5. F. Vaars, 6. Koonings, 7. Van Dijk. Uitslag C-klasse: 1. Jansen, 2. Vergers. 3. Ruys, 4. Deinum, 5. Sondorp, 6. Asse- ma, 7. Croese. 8. Schenk. De wielei-ronde van Zwanenburg, die zaterdagmiddag als een clubontmoeting tussen „De Bataaf" en „Le Champion" op het Cirkelparkoers werd gehouden, is ge wonnen door Ab Sluis uit Badhoevedorp. Hij zegevierde in de eindsprint over zijn medevluchtelingen Mik Snijder, Dries Hel sloot en kampioen Dick Enthoven. De uitslag luidde: 1. A. Sluis, Badhoeve dorp, de 75 kilometer in 1 uur 54 min. en 20 sec.; 2. M. Snijder, Halfweg: 3. A. Hel sloot, Amsterdam; 4. D. Ent hoven, Grote IJpolder; 5. G. Cuvelier, Nieuw Vennep; 6. G. Wesseling, Halfweg; 7. H. Schouten, Badhoevedorp; 8. J. Fransen, Halfweg; 9. J. Jonker, Amsterdam; 10. E. Balk, Badhoevedorp. De prestatieprijs kwam in het bezit van Gerard Wesseling. Vrijdag 1 oktober zal het veertig jaar ge leden zijn, dat de heer J. F. van den Bosch, hoofdcommies A. bij het Haar lemse gemeentelijk energiebedrijf, bij dat bedrijf in dienst trad. In die jaren heeft hij zich leren kennen als een sociaal voe lend mens. Mede om deze reden is hij reeds jarenlang belast met de leiding van de personeelsafdeling van het G.E.B. Ook buiten dit bedrijf is de heer Van den Bosch op velerlei gebied actief werkzaam, in de Kathedrale basiliek vervult hij ver scheidene functies en tevens is hij een be kende figuur in de A.R.K.A. de rooms- katholieke ambtenarenorganisatie. Reeds meer dan dertig jaar is de heer Van den Bosch penningmeester van de Haarlem- groep gemeente-ambtenaren. Bovendien se afdeling en tevens bestuurslid van de heeft hij zitting in het bestuur van het lan delijk voorzieningsfonds van de A.R.K.A. Vrijdagmorgen zal de heer Van den Bosch op het G.E.B. worden gehuldigd en des middags geeft hij gelegenheid tot ge lukwensen voor vrienden en relaties in de voorzaal van café-restaurant Brinkmann van half vijf tot zes uur. De Friese vereniging „Gysbert Japicx" te Haarlem heeft nu eens niet zoals ge woonlijk het winterseizoen geopend met een toneelvoorstelling, maar met een avond, waarvoor de voorzitter, de heer S. de Groot, geen Friese benaming wist te vinden en die hij daarom maar met de .Nederlandse" aanduiding One man show" betitelde, die ook niet helemaal juist was. Een „show" was het niet, maar wel stond er de gehele avond één man op het toneel van gebouw St. Bavo, die kans heeft gezien de talrijke Friezen en Frie zinnen kostelijk te amuseren. Plet was de heer Bauke van der Wal uit Leeuwarden, in het „heitelan" befaamd door zijn lied jes en conferences. En voor de Haarlem se en Alkmaarse Friezen (die zaterdag avond bij „Gysbert Japicx" te. gast wa ren) was het een bijzonder plezierige ken nismaking. want de heer Van der Wal, in het dagelijks leven onderwijzer, bleek zeer uitzonderlijke talenten te bezitten, waar mee hij zijn auditorium urenlang wist te amuseren. Hij vertelde aan de lopende band honderden grapjes sommige wat on deugend, andere vooral vermakelijk door geestige woordspelingen, en zong vrolijke liedjes daarbij virtuoos begeleid dooi de heer Fijlstra, die in het dagelijks le ven inspecteur van politie in de Friese hoofdstad is. Tussen alle vrolijkheid door wist hij echter ook met een enkel ernstig lied als „Marionetten" zijn gehoor tot na denken te stemmen. Hij werd ten slotte beloond met een ova tioneel applaus en in zijn dankwoord riep de voorzitter hem een tot weerziens toe. hetgeen zeker ieders instemming gehad zal hebben. Met een dansje werd deze vro lijke avond besloten. Plet dameskoor „Haerlem" in Haarlem- Noord bestond dezer dagen tien jaar. Ter gelegenheid van dit feit heeft het bestuur zaterdgamicldag. een receptie gehouden in hè't clutJ^ébóuw van de speeltuinvereni ging „Het Vondelkwartier" aan de Ver- gierdeweg. Daarbij mocht het bestuur en de dirigente, mejuffrouw W. van Eldik, vele gelukwensen en bloemstukken in ont vangst nemen. Het koor werd op 13 september 1949 door een achttal dames opgericht. Ver scheidene van hen zingen er nog steeds hun partij in mee. Het dameskoor „Haer lem" is tal van keren opgetreden voor pa tiënten van ziekenhuizen en andei-e ver pleeginrichtingen. Ter receptie gaven on der "meer van hun belangstelling blijk vertegenwoordigers van de Federatie van Haarlemse Zang- en Oratoriumvereni gingen, Spaarndams Gemengd Koor, het vrouwenkoor „Zigea", „Laudate Domi- num" en andere. Het jubileumconcert van het dameskoor „Haerlem" zal maandag 9 november in het Concertgebouw in Haarlem plaats hebben. Medewerking verlenen het vrou wenkoor „Zigea". het koor van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen, me vrouw T. Mondriaan-Ligthart, piano en de heer Guus Spaan, fluit. De Federatie van Werkgeversorganisaties in de Kleine Metaalnijverheid heeft een communiqué uitgegeven over de loon onderhandelingen in de kleine metaalnij verheid. Deze onderhandelingen verlopen niet vlot en zijn nog niet tot een eindresul taat gekomen, zo wordt meegedeeld. Hoe wel het in 't algemeen niet gewenst is tij dens de onderhandelingen publikaties te doen omtrent de stand ervan nu de Bondsraad van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektronische Industrie (ANMB) heeft gemeend zjjn standpunt openbaar te moe ten maken, acht de federatie van werk geversorganisaties in de kleine metaalnij verheid zich genoopt harerzijds eveneens het bedrijfsleven in te lichten omtrent de stand van zaken, aldus het communiqué. In het verloop der onderhandelingen kunnen twee stadia worden onderscheiden. In eerste instantie werd van werknemers zijde het voorstel gedaan om de minimum- en de maximum-CAO-lonen in alle be drijfstakken met 5 percent te verhogen. Dit voorstel stuitte bij een aantal bedrijfs takken der kleine metaalnijverheid, met name in die branches, die geheel of gro tendeels uit dienstverlenende ondernemin gen bestaan, op grote bezwaren. Bedoelde bedrijfstakken menen, dat een loonsverho ging van 5 percent thans, en nog een van omstreeks 5 percent in 1960 (huurcompen- satie en melksubsidie) niet door een even redige produktiviteitsverhoging zullen worden gedekt. Op grond van deze en andere overwegin gen kwam de Federatie Kleinmetaal tot het tegenvoorstel te streven naar een ver hoging van de maximumlonen met 5 per cent, en de verhoging der minima te be perken tot 3 percent. De 25 werkgevers organisaties der kleine metaalnijverheid stelden zich alle achter dit voorstel, omdat het bedrijfstakgewijs èn ondernemingsge wijs de nodige speelruimte laat tot aan passing der lonen aan de verhoging der produktiviteit, aldus het communiqué. Dit tegenvoorstel werd van werknemerszijde verworpen, in de eerste plaats omdat zij zich principieel verzetten tegen een ver groting van de marge tussen minimum- en maximum-lonen, en in de tweede plaats omdat zij een verhoging van de minima met 3 percent onvoldoende achten. Nadat gebleken was, dat op geen dezer beide voorstellen overeenstemming zou worden bereikt, werd in tweede instantie van werknemerszijde het voorstel gedaan om de minimum- en de maximum-lonen te verhogen met 4 pet., zulks in alle be drijfstakken. Met dit voorstel waren de aan werkgeverszijde levende bezwaren echter nog niet ondervangen. De situatie in de kleine metaalnijverheid met betrek king tot produktiviteit c i rentabiliteit ligt nu eenmaal niet voor alle bedrijfstakken gelijk, zodat uniformering der loonsver hoging in conflict komt met de ecohomisch'é mogelijkheden. In verband hiermede werd thans van werkgeverszijde het tegenvoor stel gedaan om de minimum- en de maxi mumlonen te verhogen in 't, centrale-ver- warmingsbedrijf, het loodgieters- en fit- tersbedrijf en het modelmakersbedrijf met Advertentie „Er wordt tegenwoordig zoveel over de jeugd gesproken. Ik kan je zeggen dat in mijn jeugd onze ouders ook het hoofd schudden en zich afvroegen, waar het met de jeugd naar toe moest. Ik heb echter hoop dat er uit jullie veel goeds zal groei en". Deze woorden sprak de r.k. bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers tijdens een huldiging door de jeugd van zijn bis dom ter gelegenheid van zijn diamanten priesterjubileum. De hoogbejaarde bis schop was onder de indruk van het enthou siasme, waarmee de jongeren hem zon dagavond in het Haarlemse Concertge- Honderden jongeren uit het gehele bisdom defileerden voor mgr. J. P. Huibers langs de Nieuwe Gracht. bouw omringden. Toen de jeugd hem een ovatie had gebracht, zei hij: ,.Ik mag dan oud van jaren zijn ik ben nog jong van hart". 's Middags hebben ruim achthonderd jongeren uit alle delen van het bisdom voor de bisschoppelijke woning aan de Nieuwe Gracht gedefileerd. Daarna droeg de bis schop in de kathedrale basiliek 'n pontifi cale mis op, waarbij de koorschool onder leiding van de heer Ed Nicolaas zong. Tij dens de kerkdienst legden jongeren hun offergraven aan de voet van het altaar, geschenken welke typerend zijn voor de streek waaruit ze komen: fruit, paling, kaas enz. Mgr. Huibers zei hier in een terugblik op zijn leven: „Ik dank God dat hij mij in mijn hoge ouderdom het toekomstig geslacht van de Haarlemse kerk laat zien. Een lang leven ligt achter me, maar ik herin ner me alles als de dag van gisteren. Wat is het gauw voorbijgegaan". In het Concertgebouw boden de voorzit ter van de diocesane jeugdraad, mr. C. v.d. IJssel, en de hoofdaalmoezenier Schoonebeek van het. diocesane jeugd- en jongerenwerk de bisschop hun gelukwen sen met zijn diamanten priesterjubileum aan. Jongens en meisjes deden dat op hun manier. Tijdens het spel „De bouwcom missie" verschenen enige van hen als ar chitect, aannemer, opperman, timmerman en metselaar. De 5 bouwers overhandigden de bisschop ieder een briefje van duizend gulden, bestemd voor de vernieuwing van de seminaries, speciaal dat van Warmond. Het blijft vermoedelijk niet bij dit ge schenk van vijfduizend gulden, want mo gelijk komen er nog duizend gulden bij. Onder de kinderen van het bisdom is een teken- en opstelwedstrijd gehouden. Een parmantig stappend meisje en een kleine welp droegen een groot album met bont gekleurde tekeningen en fantasierijke op stellen naar mgr. Huibers die met de kin deren lange tijd in het album bladerde. Het aanbieden van de geschenken werd omlijst met zang van de kathedrale koor school en van de zesde klas van het se minarie „Hageveld". 3 percent, in het elektrotechnisch bedrijf en het rijwielkleinbedrijf met 4 percent, in het automobiel- en garagebedrijf, het car rosserie en wagenbouwbedrijf, het isolatie bedrijf, het motorenrevisiebedrijf en het smeden- en metaalbewerkingsbedrijf met 5 percent. Bij deze differentiatie zouden de lonen in de kleine metaalnijverheid ge middeld met meer dan 4 percent worden verhoogd. Ten aanzien van dit werkgevers-voorstel hebben de werknemers verklaard, dat naar hun mening in 't centrale-verwarmings- bedrijf, het loodgieters- en fittersbedrijf en het modelmakersbedrijf 'n grotere loons verhoging mogelijk is, hetgeen echter door de vertegenwoordigers dezer bedrijfstak ken op grond van economische overwegin gen wordt ontkend. De onderhandelingen duren inmiddels voort, alus het commu niqué. Evenals vorige jarèn zullen er ook dit jaar enkele bijzondere samenkomsten in de Adventskerk in Aerdenhout worden ge houden, die alle beginnen om kwart over acht. De wijkkerkeraad van de Hervorm de gemeente in Aerdenhout heeft een fol der uitgegeven, waarin op duidelijke wij ze een overzicht wordt gegeven van de te houden activiteiten. De eerste avond zal op donderdag 15 oktober plaats hebben. Het Haarlems Bachensemble zal op die avond in de kerk een Bachconcert onder leiding van Geoi-ge Robert geven. De ba ten zullen aan de zending ten goede ko men. Op maandagavond 16 november zal dr. A. van Biemen, directeur van de Ar beidersgemeenschap der Woodbrookers in Bentveld, spreken over „Het probleem der menselijke verhoudingen". Op dinsdag avond 19 januari volgt een liederenavond door Hans en Mirjam Krieg met gespro ken bijbeltekst. Deze avond, die in samen werking met de Doopsgezinde en Re monstrantse kerk en het bestuur van de Religieuze Kring in Aerdenhout wordt ge geven, beoogt door woord en lied het oude en nieuwe Israel voor het gehoor te doen leven. De Hervormde Vrouwendienst zet de ac tiviteiten op het gebied van bejaardenzorg kerstfeestviering, autotochten en gezel lige middagen met causerie voort. Op donderdagmiddagen eens in de veertien dagen om twee uur 's middags woi'den in de jeugdruimten van de kerk contactmid dagen gehouden voor alle belangstellenden De eerstvolgende bijeenkomst heeft op 8 oktober plaats. Voorts heeft de H.V.D. het plan voor oudere gemeenteleden een bi bliotheek te stichten. Tevens zal voor vrou welijke zowel als mannelijke leden een retraite worden gehouden. Tenslotte houdt de H. V. D.-commissie enige keren „grote" contactbijeenkom sten voor alle vrouwelijke gemeenteleden, waarbij de nadruk zal vallen op geestelij ke verdieping en onderlinge kennismaking en gedaehtenwisseling. De folder vraagt verder aandacht voor gezinsdiensten met Pasen en Pinksteren, voor de bijbelkrin gen, voor een kring van jonge lidmaten en voor discussiekringen. Voor jongeren van zestien tot twintig jaar bestaat „Radar", een veertiendaagse contactkring, die woensdagavond 7 oktober in de jeugdruim- te van de Adventskerk begint. Zaterdagmiddag heeft een groep leden van „Oud Heemstede-Bennebroek" een be zoek gebracht aan Gouda, waar nog veel moois op oudheidkundig gebied is te zien. Om drie uur kwam het gezelschap in Gou da aan, waar de heren Goedewagen en Me ter van de oudheidkundige kring „Die Gou- de" het gezelschap hebben verwelkomd. Er werd eerst een bezoek gebracht aan de St. Janskerk, destijds toegewijd aan Jo hannes de Doper, waar de 69 beroemde „Goudse Glazen" werden bezichtigd. Deze kerk werd in 1552 gebouwd uit de opbrengs van een loterij en verving een andere kerk die op dezelfde plaats stond, doch wegens brand werd vernield. Dit prachtige kerk gebouw, „het langste in Nederland," heeft ongedeerd alle stormen van de tijd door staan met uitzondering dan van de beeldenstorm. De 69 gebrandschilderde ramen zijn door aanzienlijke en kunstzin nige Nederlanders uit noord en zuid ge schonken en de gebroeders Crabeth die ve le van deze ramen hebben gemaakt, heb ben zich een onsterfelijke roem vergaard. Van alle ramen heeft men de oorspronke lijke tekeningen nog bewaard. Tijdens de bezetting heeft men alle ramen uit elkaar gehaald, in kisten gepakt en veilig in de duinen bij Bloemendaal verstopt. De ramen zijn in twee perioden gemaakt, vóór en na de reformatie. Toch stemmen beiden in zoverre met elkaar overeen dat zij meest bijbelse onderwerpen behande len, terwijl uit de periode voor de reforma tie de schenkers koningen, bisschoppen en abten eveneens werden afgebeeld. Voorts werden enkele praalgraven be zichtigd en werd een kleine tocht door de stad gemaakt. Men bewonderde de Waag die nog steeds wordt gebruikt voor de kaas markt, alsmede het weeshuis, het oude mannenhuis en de nog overgebleven kapel van de Broeders des Gemeenen Leevens, die thans als museum dienst doet. Tijdens de dezer dagen gehouden alge mene ledenvergadering van de Haarlemse Amateurfotografenvereniging is de heer J. Spaander als voorzitter van de vereni ging opgevolgd door de heer R. Fijlstra. De vergadering benoemde vervolgens de heer Spaander met algemene stemmen tot ere-voorzitter. De heer Spaander is af getreden, omdat hij van mening was, dat jongere krachten de leiding moesten over nemen. De afgetreden voorzitter is van de oprichting in 1926 af aan lid van de Haar lemse Amateurfotografenvereniging ge weest. Gedurende een lange reeks van ja ren bekleedde hij een bestuursfunctie, eerst als secretaris, later als voorzitter, in welke functie hij veel voor de vereniging heeft kunnen doen, in het bijzonder tijden de kritieke situatie vlak na de oorlog. De nieuwe voorzitter, de heer Fijlstra, zei verheugd te zijn het voorzitterschap te kunnen aanvaarden op een tijdstip, waar op de vereniging weer floreert en een zeer gevarieerd programma op uitvoering wacht. Nieuws in het kort Benoeming Met ingang van 1 septem ber 1959 is de hoofdemployé eerste klasse der P. T. T. de heer D. de Greef te Haar lem (districtspostkantoor) benoemd tot bureauchef der P. T. T. te Groningen (districtspostkantoor). Op de bon. De Haarlemse politie heeft zatex-dag 29 processen-verbaal op gemaakt voor het overtreden van de voet gangersbepalingen. ,,'t Helm". De stichting „Culturele kring 't Helm" te Zandvooi't opent haar winterprogramma op maandag 12 oktober met een optreden van de voordrachts kunstenares Nel Oosthout. Zij draagt voor „De Krijtkring" van Klabund. De voor stelling zal plaats vinden in de grote zaal van restaurant Zomerlust. Been gebroken. Zondagmorgen om elf uur is bij de Johan Verhulstweg-Duinlust- parkweg in Bloemendaal een aanrijding ontstaan tussen een Duitse auto, bestuurd door een 19-jarige automobiliste uit Glad- bach en een achttienjarige bromfietser, een Bloemendaalse matroos. De bromfiet ser viel en brak zijn rechtei'bovenbeen. Per ambulance werd hij naar het Marine- hospitaal in Overveen vervoerd en aldaar opgenomen. Beide voertuigen liepen mate- riële schade op. Reclassering. De zaterdag in Zand- voort gehouden collecte ten bate van het reclasseringswerk heeft opgebi-acht een bedi'ag van f 750. Advertentie De Haarlemse wethouder van sport zaken, de heer D. J. A. Geluk, heeft zon dag onder grote belangstelling het door eigen leden en andere ki'achten gebouwde clubhuis met restaurant van de Haarlemse voetbalclub Ripperda aan de Schalk wij kerweg officieel geopend. Hij deed dit na een hartelijke toespraak, waarin hij de vlijt en de opofferingsge zindheid van Rippei-da's leden roemde. Het bestuur met zijn actieve voorzitter, de heer Roekens, kwam bijna handen te kort om alle felicitaties in ontvangst te nemen. Na het drinken van de erewijn spraken onder meer de heer Van Turnhout na mens de KNVB en de afdeling Haarlem, alsmede de heer Beets voor de Haarlemse sporti-aad hartelijke woorden en het werd een komen en gaan van sprekers, die hun bewondering voor hetgeen tot stand is ge bracht, niet onder stoelen of banken staken. De fraaie zaal was prachtig in de bloe men gezet en de club mocht diverse cadeaus in ontvangst nemen: onder andei-e van de leden _olf een bandrecoi'der en van Geel Wit, de „inwoner" van Ripperda, een klok voor het ï-estaurant. Het eei-ste elftal toonde zich in de ere- wedstrijd teöen Geel Wit het nieuwe club huis waard, want de ploeg wist een ver diende 60 overwinning te behalen. Het volleybalprogramma voor dinsdag luidt: Heren, hoofdklasse: HVS—SVV, aanvang 8 uur. Eerste klasse: De Blinkert—HVS 2 (7 uur), OVRAHBC (9 uur). Tweede en derde klasse: PSVH 2— DSS 2. CIOS 4—Gios 3, WIK 2—HVS 4, Set up—Gios 2, Santpoort 2—HBC 2, DSS— De Blinkert 2. Dames, eerste klasse: Die Raeckse 2— Gios (7 uur), OVRAEclecta (8 uur) en Vesmia—HBC (9 uur). Tweede en derde klasse: Velox 3—Eclec ta 3, Eclecta 2—HBC 3, De Blinkert 4— Gios 3, OVRA 3DSS, Gios 4Spaai-ne- stad, AVC—Gios 2, DSS 2—HBC 5 en De Blinkert 3De Blinkert 5. Plet programma voor woensdag luidt: Heren, eerste klasse: Die Raeckse 2— Eclecta (7 uur), CIOS—OSS (8 uur). Promotiewedstrijd eerste klasse: Velox PWN (9 uur). Tweede en derde klasse: VVCL—PSVH 2, CIOS 3—Topscore, FES—WIK 3, OVRA 3 Hepol, OVRA 4Gios 4, Eclecta 2 OSS 2. Dames, hoofdklasse: Die RaeckseZVO K. en V. (8 uur). Overgangsklasse: MP1BS—VCK (9 uur). Eerste klasse: PIVS—Velox (7 uur). Beslissingswedstrijd kampioenschap tweede klasse: Onze Gezellen—Vesmia 2 (7.45 uur). Tweede en derde klasse: OVRA 2Set up, PWN—OG 2. OG 3—HBC 4, FES—Set up 2, WIKOSS 3, OSS 2Die Raeckse 4, OSSDe Blinkert 2.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5