Minister Van Aartsen opende Hervormde Kerkbouwactie brieven aan de redactie Anthropoloog dr. A. C. de Wilde terug van Antares-expeditie Volgende week wordt het eerste miljoen verwacht Bevolking liet hem bloedmonsters nemen en stond zelfs haar af MAANDAG 28 SEPTEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Tafeltennistoernooi van Togido A. v. Meerten benoemd aan gemeentelijke universiteit Conferentie van de Jonge Kerk op Teylingerbos Schakerstotmorgen Expeditie grotendeels in Hollandia terug Groep van dr. Bar wordt er woensdag verwacht „Kerk en Vrede" richt aandacht op Afrika Commissie wettelijke regeling minimumloon ingesteld Gebonden arrestant in cel mishandeld? Beeldje gestolen uit het Rijksmuseum Ir. Z. Th. Fetter onderscheiden Nieuwe radiozender in Suriname Boefjes maakten rondrit op gestolen brommers Vriendschapsfeest in La Courtine J. Bus en J. Metz leiden in damkampioenschap Eerste schoolconcert in nieuwe leerjaar Hockey in Zandvoort Drie Zandvoort-teams behaalden volle winst Nieuw kerkorgel ingewijd Postduiven vlogen De minister van Volkshuisvesting en Wederopbouw, mr. J. van Aartsen, heeft zaterdagmiddag in de Utrechtse Jaar beurshallen de hervormde kerkbouwactie officieel geopend. Sprekende over het vraagstuk van de subsidie van kerkbouw zei mr. Van Aart sen, dat dit bij de regering in studie is. De gedachte, aldus de minister, die wel eens is geuit, dat bij een eventuele bijdrage van de rijksoverheid in de bouw van kerken de inspanningen der kerkelijke gemeenten niet meer nodig zouden zijn of zeer sterk zouden afremmen, wordt mede door acties als thans door de hervormde kerk ingezet, weersproken. Wil de kerkbouw voortgang vinden, dan zal dat mèt of zonder bijdrage van over heidswege grote offers blijven vragen van de gemeenschap. Dat men tot deze offers bereid is blijkt volgens minister Van Aart sen ook wel uit de kerkenbouw, die in de naoorlogse periode tot stand gekomen is. Sinds 1947 werden 990 nieuwe kerken ge bouwd, die zonder de inrichting en derge lijke een bedrag van ongeveer 200 miljoen gulden hebben gekost. Er werden 418 rooms-katholieke kerken gebouwd ter waarde van 100 miljoen gulden, 183 her vormde kerken ter waarde van 31 miljoen gulden en 205 gereformeerde kerken ter waarde van 27 miljoen gulden. In het bouwprogramma 1959 en 1960 van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid is een bedrag van 30 mil joen gulden opgenomen voor alle kerken tezamen. Minister Van Aartsen sprak aan het slot van zijn toespraak de hoop uit, dat men de nieuwe kerken niet alle tegelijk gaat bouwen, omdat dit wel eens kon be tekenen dat ook met betrekking tot de kerkenbouw remmend moet worden op getreden. De voorzitter van de generale synode der hervormde kerk, dr. A. A. Koolhaas las een schrijven voor van Prins Bernhard, waarin deze getuigde van zijn grote be langstelling voor de hervormde kerkbouw actie. Prins Bernhard legde de nadruk in zijn brief op de grote uitbreidingen van steden en dorpen, waardoor ook de bouw van kerken een dringende noodzaak wordt. Hij noemde de actie een gedurfde poging, die tot succes kan leiden indien ieder, wie de geestelijke belangen ter harte gaan, het zijne doet. Voorts werd medegedeeld, dat er reeds een bedrag van 700.000 bijeen is en dat reeds de volgende week het eerste miljoen wordt verwacht. Op de bijeenkomst, die door ongeveer 3500 vertegenwoordigers van vrijwel alle hervormde gemeenten in Togido is geheel volgens haar traditie het seizoen met een zeer geslaagd toer nooi voor de afdeling Kennemerland be gonnen. Zondag vonden vele prominente spelers elkaar in het Tafeltennishuis Guus Wolters. In de hoofdklasse leverden twee spelers, die men al min of meer tot .de oude garde mag rekenen, en enige jongere spelers, bepaald opvallende prestaties. Guus Wolters, voor het eerst met sand- wichbat achter de tafel, klopte in zijn poule zijn clubgenoot en eerste team spe ler Bert van Eijk en bond ook TYBB's top man Jan Witteman aan zijn zegekar. Fer de Loor deed het al weinig minder en ken de geen genade voor het jonge talent van Jan Karei Luining en Gerrit Boot. Gijs Boers was de derde opvallende man; hij slaagde er in de zeer geroutineerde spe lers Bert Duits en Jan v. d. Dries naai de kleedkamers te verwijzen, en een ron de verder ook nog zijn voorzitter Guus Wolters uit te schakelen. In de volgende wedstrijd kon hij echter geen geschikt te genspel vinden voor Cees Schoof, die hem met 21-10 en 21-17 duidelijk veel te sterk was. Fer de Loor kwam ook niet verder dan zijn eerste goede resultaten en moest in de halve finale aan Guus Pliester de eer laten. Schoof-Pliester werd dus de finale. Het was een technisch zeer hoogstaande wedstrijd, die echter wel wat eenzijdig werd. Schoof immers trok zich in zijn vei lige verdediging terug en Pliester deed vrijwel niet anders dan aanvallen. De ver houdingen liepen niet ver uiteen zoals de cijfers uitwezen: 21-13, 20-22,19-21, 21-19 en 21-14. Schoof nam de eerste prijs mee naar huis. Ook in de overgangsklasse deden de oudere spelers het uitstekend. Naast Boot en Van Eijk immers wisten Wolters en Duits de poules in winst om te zetten. Van laatstgenoemd duo wist Duits in de finale door te dringen na een langdurige en span nende ontmoeting. Boot verraste Van Eijk voorts met 16-21, 21-17 en 21-13. De finale tussen Duits en Boot wist laatst genoemde speler, vooral door zijn hogere tempo, te winnen. Hij had er slechts twee games voor nodig, waarin hij echter alle zeilen moest bijzetten om te voorkomen, dat Duits zijn gevreesde en bijzonder harde forehand te veel zou gaan gebruiken. Hij won verdiend met 21-16 en 21-19. Bij de dames viel de deelname wat te gen. In de 2e klasse ging de eerste prijs naar de Togido-speelster Loet van Eijnat- ten, die iets sterker was dan Rie Top van DSB. Het herendubbelspel was een Togido aangelegenheid. Schoof-Pliester zegevier den over Boers-Boot. De eerste game moesten zij met 22-20 prijsgeven maar in de 2e en 3e toonden zij zich met 21-15 en 21-14 duidelijk sterker. Heren: hoofdklasse: 1. C. Schoof, 2. G. Pliester (beiden Togido) 21-13, 20-22, 19- 21, 21-19, 21-14. overg.kl.1. G. Boot (To gido), 2. B. Duits (TOG) 21-16, 21-19. Ie kl.: 1. C Bakker (Togido). 2 J. Smits (HBC) 16-21, 21-14, 21-16. 2e kl.: 1. A. Oos terbroek (DSB), 2. J. Smits (HBC) 21-14, 21-16. 3e kl.: 1. J. Huyer (DSB), 2. W. de Wit (Rapidity) 21-16, 21-11. 4e kl.: 1. G. Borst (CTTC), 2 R. Joosten (Hotac), 21- 11, 21-16. Junioren: 1. R. Joosten (Hotac), 2. I-I. Amand (Spinneweb) 21-14, 21-13. Dub bel hoofd id.: 1. C. Schoof-G. Pliester, 2. G. Boot-G. Boers (Allen Togido), 20-22, 21- 15. 21-14. Dubbel 2-3e kl.: 1. A. Ooster- broek-J. Vijfhuizen (DSB, 2. Pen J. Smits (HBC) 21-11, 21-15. Dubbel 4e kl.: 1. H. Amand-J. Klomt (Spinneweb), 2. J. Aar denburg-A. Wittebrood (Rapidity) 11-21, 21-18, 21-13. Dames: 2e kl.: 1. L. v. Eijnatten (Togi do). 2. R. Top (DSB) 21-19. 19-21, 21-18. 4e kl.: 1. R. Klaver (Rapidity), 2 J. de Wit (Rapidity) 21-13, 21-10. Nederland werd bijgewond, is ook nog het woord gevoerd door prof. dr. H. Jonker, prof. dr. G. C. van Niftrik en prof. dr. W. Banning. Aan deze middagbijeenkomst ging een bidstond in de Domkerk vooraf, waarin ds. P. G. van den Hoff, assessor van de generale synode. Ook in een tweetal andere kerken werden bidstonden gehouden. In alle hervormde kerken is zondag een kanselboodschap voorgelezen met het oog op de deze week begonnen landelijke kerk bouwactie. Met ingang van 1 januari 1960 is drs. A. van Meerten, leraar in de opvoedkunde aan en onderdirecteur van de Rijkskweek school in Haarlem, benoemd tot weten schappelijk hoofdambtenaar aan de ge meentelijke universiteit in Amsterdam, waar hij werkzaam zal zijn aan het daar aan verbonden nutssemenarie voor peda gogiek onder de hoogleraar prof. dr. H. Stellwag, bij wie de heer Van Meerten in juni van dit jaar zijn doctoraal examen aflegde. De heer Van Meerten is thans 53 jaar. Hij is een oud-leerling van de Haarlemse Rijkskweekschool. Na in verscheidene plaatsen in Nederland onderwijzer en hoofd van een lagere school te zijn ge weest. vertrok de heer Van Meerten naar West-Indië, waar hij hoofd van een school is geweest op St. Maarten en Aruba. Na de oorlog keerde hij naar Nederland terug. Sinds 1948 is hij aan de Haarlemse Rijks kweekschool verbonden, eerst als leraar Engels, later als leraar opvoedkunde. De Jonge Kerk van de Nederlands Her vormde gemeente Heemstede is haar win- terprogramma begonnen met een confe rentiezondag, die gisteren op het Teylin gerbos is gehouden. Tijdens deze conferentie hadden de nieuwe lidmaten gelegenheid kennis te maken met de Jonge Kerk. Na een ontvangst werd 's morgens een korte kerkdienst gehouden, die onder lei ding stond van ds. Adr. Oskamp. Na een korte wandeling en een warme maaltijd zijn alle deelnemers in discussiegroepen verdeeld, waarin onder meer van gedach ten werd gewisseld over de onderwerpen „Mens en medemens", „God en ik" en „Bij Jezus komen en bij Jezus blijven". Na afloop van de discussie volgde een samenvatting van de onderwerpen door de gesprekleiders en de predikant. De dag werd besloten met een avondsluiting door ds. P. Oskamp. EHBO-examen in Bloemendaal Vrijdagavond werd door de Haarlemse arts J. M. Segaar in „Blóemenheuvel" in Overveen het EHBO-examen afgenomen aan acht kandidaten uit Bloemendaal en twee uit Heemstede. Eerstgenoemden wa ren gedurende het winterseizoen opgeleid door de Bloemendaalse arts C. Eenhoorn, de beide laatsten door de arts A. G. Dege- naar uit Heemstede. Voor het eenheids diploma van de Vereniging Het Oranje Kruis slaagden slechts vijf van de tien kandidaten. De geslaagden zijn: mevrouw M. Heit- lager-Raml en J. Booms van de Bloemen daalse Reddingsbrigade, II. van Goor van de Bloemendaalse politie, F. H. A. Maurits van het P-E.N. te Bloemendaal en F. van Croonenborg uit Heemstede. Deze cursus EHBO werd gehouden onder auspiciën van de Bloemendaalse Red dingsbrigade. Dc inschrijving voor de schaak tweekamp tussen onze lezers en de leden van het Verenigd Haarlems Schaakgenootschap is gesloten. Alle inschrijvers worden morgenavond (dinsdag) tijdig voor het aanvangs- uur (acht uur) in gebouw Cultura aan de Jansstraat in Haarlem ver wacht. Degenen die nog verzuimden in te schrijven kunnen op de wedstrijd- avond nog een poging doen om als nog deel te nemen, maar garanderen kunnen wij niets. Ereleden A.R.-Partq. Het Centraal Comité van de Antirevolutionaire Partij heeft benoemd tot ereleden de minister van staat, prof. mr. P. S. Gerbrandy, en dr. A. A. L. Rutgers, die dit jaar aftrad als vice-president van de Raad van State. HOLLANDIA (ANP) De expeditie naar het Sterrengebergte in Nederlands Nieuw Guinea is vrijdag, 25 september, beëindigd. Er moet alleen nog een geringe hoeveelheid van de uitrusting uit het basiskamp te Ok Sibil naar elders worden afgevoerd, voor het overige is dat kamp ontruimd, en de blijvende accommodatie overgenomen door de bestuurspost te Ok Sibil. De leiders van de expeditie en de hen vergezellende mariniers, alsmede het overige personeel bevinden zich thans te Tanah Mcrah voor de regeling van de ver scheping van de goederen. Van de „doox-steek"-groep naar het noorden zijn thans de zieken, onder wie de leider dezer groep, dr. Bar uit Waris per vliegtuig naar Hollandia vervoerd. Van deze groep wordt de heer Dasselaar met dc overigen op 30 september te Hollandia verwacht. De groep, die de Julianatop heeft be klommen en daarna weer naar Ok Sibil was teruggekeerd, is op 25 september per vliegtuig te Hollandia aangekomen. De beklimming van de Julianatop is, aldus deze groep, geheel geslaagd. Tocht en berg zijn vastgelegd in een kleurenfilm op bioscoopformaat. Op de landelijke conferentie van Kerk en Vrede, die dit weekeinde in het Konink lijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam is gehouden heeft de voorzitter, prof. dr. J. de Graaf, het ontwerp nieuwe beginsel verklaring toegelicht. Prof. De Graaf zei, dat de hoofdlijnen duidelijk moeten uitko men. „Ten eerste het christelijk karakter van onze gemeenschap. Ten tweede moet het radicaal pacifistisch karakter duide lijk zijn en ten derde moet de boodschap van Kerk en Vrede actueel zijn en niet tijdloos". Zaterdagavond werd een bijeenkomst in de Westerkerk gehouden. Professor dr. K. A. Busia uit Ghana, die thans als socioloog verbonden is aan het Instituut voor Socia le Studies in Den Haag en de universiteit van Leiden, sprak over „Afrika daagt het christendom uit". Sprekend over de ont wikkeling in vele Afrikaanse landen stelde hij de vraag: Wat heeft het christendom hiermede nu te maken? Sommige zeggen: niets, want het christelijk geloof is half zacht en kweekt een slavenhouding. Wie als christen zijn Heer wil volgen, moet zelf in nederigheid dienen. „Ik was honge rig", zegt Christus: in Afrika leven tallo zen onder het bestaansminimum. „Ik was dorstig": bevloeïngswerken zijn nodig om dorre streken van water te voorzien. „Ik v/as een vreemdeling": op tal van plaatsen waar de Afrikaan komt wordt hij buitenge sloten. „Ik was gevangen": het overgrote deel der bevolking is gevangen in analfa betisme en onkunde. En geen land ter we reld geeft zelfs maar een percent van zijn inkomen ten behoeve van de onderontwik kelde gebieden. Dit is de uitdaging van Afrika aan de kerken: in gehoorzaamheid aan hun Heer in dat grote contingent de naaste in nood te helpen een menswaardiger bestaan op te bouwen. Dr. J. J. Buskes hield vervol gens een toespraak onder de titel „zijn wij bereid?" Zondagmiddag werd de conferentie voortgezet met een inleiding van Jan van Lierde uit Brussel over „Niet geweldda dige strijdwijze in Afrika". Hij gaf een uit voerig overzicht van de ontwikkeling in de Kongo, die volgens hem onherroepelijk zal moeten uitlopen op onafhankelijkheid. Slechts wanneer de Belgische regering haar volle medewerking daartoe verleent is er kans, dat dit proces zich zonder bloed vergieten voltrekt. Met een toespraak van ds. M. Hinlopen werd de drukbezochte con ferentie besloten. In het kader van een meer gedifferen tieerd loonbelei,d acht de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid het noodzakelijk een onderzoek in te stellen naar de wenselijkheid en de mogelijkheden van een wettelijke regeling van het mini mumloon. De minister heeft de Sociaal- Economische Raad gevraagd over dit on derwerp advies uit te brengen. De S.E.R. heeft ter voorbereiding van het ad vies ingesteld een commissie wettelijke regeling minimumloon. De commissie is als volgt somengesteld: prof. mr. M. G. Levenbach. voorzitter, prof. mr. P. Borst, prof. mr. W. C. L. van der Grinten, dr. G. A. Kessler, prof. dr. J. Tinbergen, mr. A. J. R. Mauritz, drs. M. W. J. M. Peijnenburg, mr. G. C. van Dam. drs. K. A. J. M. Sam son, P. G. van der Weele, drs. R. Zijlstra, W. F. van Tilburg, drs. W. Olthof, F. G. van der Gun. drs. Th. A. Coppes. K. de Boer en drs. J. Boersma. Z andvoort Dr. A. C. de Wilde, fysisch anthropoloog en docent aan de universiteit in Leiden, heeft woensdag de bloeiende bloemen gaarden rond zijn woning in Sassenheim weer teruggezien na ruim viereneenhalve maand de bergjungle van Midden-Nieuw- Guinea als zijn werkterrein te hebben ge had. Met twee of drie mariniers of politie agenten, of te zamen met drs. A. Nijen- huis, de anthropoloog-geoloog van de Nieuw-Guinea-expeditie, heeft hij het woeste gebied tussen Tanah Merah, het Antaresgebergte en de Julianatop in het algemeen, het dal van de Tsjob doorkruist voor een zuiver wetenschappe lijk onderzoek naar de rasseneigenschap- pen van de bevolking, die daar een fijn zinnig cultuurpatroon paart aan een moei zaam sober leven, goeddeels nog in het stenen tijdperk. „Naar ik hoop, ik zal het voorzichtig zeggen, heeft dit onderzoek erg belang wekkende resultaten opgeleverd", zei ons dr. De Wilde vrijdagmiddag. Zijn voldoening over het nog „ruwe" verzamelde materiaal is echter groter dan deze voorzichtigheid, want in tegen stelling tot een soortgelijk ondex-zoek in het Australisch deel van het vogelvormig eiland, is hij thans erin geslaagd huidlijs- ten en vingersystemen aan te leggen van de stammen, die hij heeft onderzocht. Dit materiaal biedt, beter dan een bloedgroe- penonderzoek, de mogelijkheid om de diverse groepen te onderscheiden, zowel onderling als van de oerstammen, die de zuid-Pacific bevolken. In vele opzichten zijn de bewoners van de Tsjobvallei ge lijk te stellen met de bergpapoea's van de Baliemvallei en mogelijk zijn zij ook terug te brengen tot een ras. Ten noorden van Tanah Merah onderscheidt men ech ter de Muju's, ten westen de Mandobo's, naar de andere winstreken de bekende Sybillers, die veel overeenkomsten verto nen met de Juju's en de Iwar. „Ik moet zeggen dat ze ons altijd vrien delijk hebben ontvangen, wanneer we vaak bij het vallen van de schemering met injectienaalden gewapend het dorp binnenkwamen voor het nemen van de nodige bloedmonsters. En meer nog: Ik heb in het Sybilgebied meer dan 300 haar- monsters kunnen verkrijgen. Voor deze wetenschappelijke trofeeën was veel over redingskracht vereist, daar bij deze primi tieve volken de haardos een van de laatst te verdedigen persoonlijke heiligdommen is Er is op Nieuw-Guinea volgens dr. De (Verkort weergegeven) Ljjn 11. Zou ondank nu toch 's werelds loon zijn? De mensen die destijds de NZHVM bij de oprichtingsmoeilijkheden van de buslijn 11 door hun bijval en blij ken van waardering gesteund hebben wordt deze prachtige verbinding met de stad nu ontnomen, terwijl de lieden, die toentertijd zo fel geageerd hebben (bewo ners uit het Rijnegomkwartier en de Cle matislaan) hun verbinding met Haarlem behouden. Eindelijk komen er dan een paar ingezonden brieven in Haai'lems Dagblad/ O.H.C. betreffende de dreigende opheffing van het noordelijk gedeelte van het tra ject van lijn 11. Hoewel ikzelf geen druk gebruiker van deze bus ben, is het interessant genoeg en zeker in het algemeen belang voor de be woners van (in vergelijking met OVER- veen, OVERschie) „OVERdeïft om het be leid van de NZHVM eens nader te bezien. Sommige punten zijn overigens reeds in andere brieven naar voren gebracht. 1. De opheffing van dit gedeelte van lijn 11, juist op het moment dat najaar en win ter voor de deur staan en nu het aantal bewoniers zich sterk gaat uitbreiden is lich telijk prematuur te noemen. 2. In „Overdelft" is behalve het eind punt slechts één bushalte (Van Riebeeck- laan). Met een beetje goede wil zou dit aantal tot tenminste vier uitgebreid kun nen worden door de bus door de nieuwere gedeelten te laten x-ijden. Wanneer men de kaart van Haarlem voor zich neemt kan men zien dat lijn 11 op het ogenblik slechts de helft van de stadswijk „Overdelft" be strijkt. 3. Wanneer de in aanleg zijnde sportter reinen ten noorden van „Overdelft" in de toekomst gereed zullen zijn, zal het toe komstig verkeersprobleem van en naar die sportvelden zeker met lijn 11 gedeeltelijk opgelost zijn, terwijl er voorts voor de sportlieden en toeschouwers een goede ver binding is naar de stations Bloemendaal, Haarlem en Heemstede. Als de NZHVM dit nu ook zou inzien dan kan ik met mijn gedupeerde mede-„Over- delftenaren" niet anders dan van harte hopen, dat de overigens toch sublieme ver voermaatschappij ook dit keer vooruit zal zien. Anders moet men in de toekomst toch weer op het opheffingsbesluit terugkomen V. Een 25-jarige in Amstex-dam gedetineer de kantoox-bediende, die de afgelopen week enige opschudding veroorzaakte toen hij verklaarde, dat hij gedurende een week op zijn brits in een cel vastgebonden, en met gummiknuppels geslagen was, heeft thans bij de justitie een aanklacht wegens mishandeling ingediend tegen de directie en negen bewakers van het Huis van Be waring aan de Weteringschans te Amster dam. De kantoorbediende is ingesloten in afwachting van de behandeling van zijn appèl tegen een vonnis van de Amstex-- damse rechtbank, waarbij hij tot vier jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens enkele diefstallen. De directie van het Huis van Bewaxing heeft vex-klaard, dat men de man in over leg met de psychiater inderdaad op een brits heeft vastgebonden. Men moest tot deze maatregel overgaan om de man te gen zichzelf in beschei'ming te nemen. Het hoofd van het arrondissementspax-- ket te Amstei'dam, mr. W. P. Bakhoven, verklaart dat zijn onderzoek in deze kwes tie nog maar juist is begonnen. Hij meent uit de gegevens, die hem thans reeds ter beschikking staan, aanwijzingen te zien, dat er in het Huis van Bewaring inderdaad dingen zijn gebeurd, die niet door de beu gel kunnen. Uit de afdeling kunstnijverheid van het Rijksmuseum te Amsterdam is een twin tig centimeter hoog ebbenhouten beeldje, voorstellende „het geloof", onderdeel van een Franse ebbenhouten kast uit het mid den der zeventiende eeuw, gestolen. Het beeldje is losgerukt. Donderdag werd tijdens schoonmaak- werkzaamheden door personeel van de technische dienst van het museum de ver missing ontdekt. Het is dus niet bekend wanneer het beeldje ontvreemd werd. Op het paneel van de deur der Franse kast. die open staat om het interieur te laten zien, bevonden zich totaal drie beeldjes Precies een jaar geleden, in september 1958, werd de geruchtmakende diefstal van de vier gouden kunstvoorwerpen in het Rijksmuseum gepleegd. De voorzitter van het bestuur van de Nederlandse Centx-ale Organisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onder zoek, ir. Z. Th. Fetter, heeft zaterdag tij dens een bijeenkomst in het Kurhaus te Scheveningen deze functie overgedragen aan prof. dr. H. W. Julius. De Koningin heeft ir. Fetter benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Dit werd medegedeeld door de secretaris-genex-aal van het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, dr. J. H. Wesseling, die ir. Fetter ook de bij de onderscheiding be- hox-ende versiei'selen overhandigde. Radio-Paramaribo is begonnen met het oprichten van een 100 meter hoge radio- en televisiemast en het installeren van een nieuwe 10 kw-zender. De mast zal de hoog ste in Suriname woi'den. Door deze nieuwe installatie hoopt de directie van Radio- Paramaribo een betere verbinding met de Nederlandse Antillen tot stand te kunnen brengen. Wilde sprake van een extreme onder voeding, vooral wat eiwitten en vitaminen betx-eft. Op deze hardwerkende maar wei nig resistente lichamen doen framboesia en malaria hun voortdurende aanvallen en zij zullen dat blijven doen, zolang het nog niet mogelijk is geworden de totale papoease bevolking in een allen-omvatten- de medische actie te bereiken. Zaterdag zijn in Udenhout twee jonge lui aangehouden van respectievelijk 15 en 19 jaar, die uit een opvoedingsgesticht in het Limbui-gse plaatsje Heer wax-en ont vlucht. Na hun vlucht hadden zij eerst in Maastricht een bromfiets gestolen, waar mee ze naar Tilburg reden. Daar lieten zij de brommer achter en stalen een andere Hierop reden ze naar Den Haag en ook daar verwisselden ze van bx'omfiets. De tank van deze laatste bromfiets bleek ech ter bijna leeg te zijn en daarom zochten ze weer de Tilburgse bromfiets op waar mee ze vervolgens naar Amsterdam re den. Daar veri'uilden zij de Tilburgse voor een hoofdstedelijke om de reis daai*op voort te zetten via Utx-echt en Arnhem naar Nijmegen waar zij en passant ver schillende kledingstukken kaapten. Zij reden daarop door naar den Bosch en stalen daar uit een werkkeet een tas met brood. Vervolgens reden ze naar Bx-eda waar ze opnieuw een bromfietsruil deden Toen ze daar door de politie werden ver rast, kaapten zij twee fietsen die ze in Woensdrecht aantroffen en daarmee reden ze naar Krabbendijke. Vervolgens liftten ze naar Middelburg waar zij het verhaal wordt eentonig opnieuw een bromfiets op de kop tikten. Daarmee reden ze naar Goes waar weer een bx-ömfietsruil tot stand kwam. Daarmee kwamen ze zater dag-nacht in Udenhout waar de rijkspoli tie, een einde aan hun avonturen maakte Zij „brommen" nu in een cel op het poli tiebureau van Goes. In La Courtine waar nog steeds Nedex-- landse ti-oepen gelegerd zijn, heeft men zaterdag feest gevierd. Het feest was ge wijd aan de vx-iendschap tussen Neder land en Frankrijk. Nederlandse en Franse troepen defileerden voor de Franse auto riteiten en voor generaal-majoor F. van der Veen, bevelhebber van de viex-de Ne derlandse infanteriedivisie. De prefect van het depai-tement La Cx-euse bood ge neraal-majoor Van der Veen en de Franse generaal Ci'aplet, die commandant is van de militaire academie van Sant-Amizent vlaggen aan. De vlag voor de generaal- majoor Van der Veen had een ox-anje kleur. Op het doek was een klaverblad het insigne van de vierde divisie, en het wapen van La Courtine aangebracht. De px-efect van La Creuse hield een toe- spi-aak, waai'in hij de nadruk legde op de gemeenschappelijke strijd van Nedex'land en Frankrijk in de laatste wereldoorlog Generaal-majoor Van der Veen zei in zijn dankwoord dat deze manifestatie het hart van de Nederlandse soldaat had geraakt Hij bood de burgemeester van La Cour tine een smeedijzeren tafel aan, waarvan het blad was ingelegd. Deze tafel is in La Courtine gemaakt door Nederlandse soldaten. De verrassing in het damtoernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Noox-dholland is de 23-jax-ige Haarlemse damspeler J. Bus. Uit de eerste vier ron den behaalde deze de volle buit en in de vijfde ronde verzuimde Bus een eenvou dige winst tegen H. Smit in het eindspel. In de zesde ronde kwamen de leiders Jan Metz en J. Bus tegen elkaar. Voor deze partij bestond bij de dammers uit Kenne merland grote belangstelling, vooral om dat dit weekeinde in het clublokaal van de Haarlemse Damclub werd gespeeld. In een echt klassiek spel, dat tot de 52ste zet gelijk opging, bood Bus remise aan. Metz verkoos door te spelen door een offer te brengen. Maar door zeer correct spel verkreeg de Haarlemmer de beste kansen in het eindspel. In een 5 om 2 stand wist Metz met zeer veel moeite na zes uur spelen ternauwex-nood remise te forceren. Als Bus in deze vorm blijft spelen heeft hij in de nog acht te spelen ronden een uitstekende kans op de titel. Het tweede Haarlemse kanspaard is meester Wim de Jong ('t Oosten). Hij won dit weekeinde van Riebeek en J. Belien en staat nu nog één punt op de twee leiders achter. Op de viei'de plaats komt Wester- veld uit Purmei-end met acht punten. Met de DCIJ'ers wilde het dit week einde in het geheel niet. Ir. Krijgsman verloor in een gewonnen stand van Grooteman. Zondag tegen P. v. Heerde bereikte hij een x-emise na gelijkopgaande strijd. Een teleurstelling is het spel van Kennemerlands damkampioen Theo Tiel- looy. In een zeer voordelige stelling x-aak- te Theo de draad in zijn partij tegen Westerveld kwijt en vexdoor. De uitslagen luidden: vijfde i-onde: W. de Jong wint van Riebeek. H. Veenstra verliest van P. v. Heerde, J. Metz wint van J. Belien, T. Tielrooy verliest van C. Westerveld. Eddie Holstvoogd verliest van R. Berk, H. Smit remise met J. Bus, ir. M. Krijgsman verliest van Grooteman. Zesde ronde: Wim de Jong wint van J. Belien, E. Holstvoogd wint van Veenstra, H. Smit in een gewonnen stand afgebroken tegen Riebeek, ii\ M. Krijgsman remise met P. v. Heerde, A. Grooteman verliest van J. Mekken, J. Bus remise met J. Metz. R. Berk i-emise met C. Westeiweld. Stand der deelnemex-s: Metz en Bus 10, De Jong 9, Westerveld 8, R. Berk en P. v. Heerde 7 (uit 5), J. Mekken 6 (uit 5), Eddie Holstvoogd 6, Grooteman 5 (uit 5). Smit 4 (uit 5), J. Belien 5 uit 5). Theo Tielrooy 3 uit 5), ir. M. Krijgsman 2, Veenstra en Riebeek 0 punten. Zaterdag en zondag wordt in „Die Raeckse" te Haarlem de wedstrijd voort gezet. Bus speelt tegen Riebeek en is zon dag vrij. Metz ontmoet Wim de Jong en P. v. Heerde. W. de Jong speelt ook met Mekken. In de aula van de openbare uloschool in Zandvoort had zaterdagmox-gen het eer ste schoolconcert in het nieuwe leerjaar plaats, dat werd verzorgd door de pianist Willem Hielkema en de heer Victor Bou- guenon, cellist bij het Residentie-orkest in Den Haag. Wegens de grote toeneming van t' aan tal leexdingen in het nieuwe schooljaar bleek het niet meer mogelijk, alle leerlin gen tegelijk het concert te laten bijwonen, zodat het eerste werd gegeven om tien uur voor leerlingen van de eerste en twee de klas, daai'na om kwart over elven voor de derde en vierde klas. De musici werden welkom geheten door het hoofd der school, de heer E. R. Koer- selman. Met grote aandacht volgden de leerlin gen het concert dat uitmuntte door de gro te muzikaliteit en het aanstekelijk enthou siasme van de beide musici. Achtereen volgens bracht men ten gehore een oude dans uit 1717, zeven variaties van Beetho ven op een thema van Mozax-t, de Spaan se dans: „Granadina" van Nin, „Le Cygne" van Saint Saëns, „l'Harlequin" van David Poppe en als toegift na een spontaan applaus nog „Menuet" van Beethoven. De afgelopen zondag is voor de in dit seizoen een kwart eeuw bestaande Zand- voortse hockeyclub zeer succesvol ge weest. Er werden vier competitiewedstrij den gespeeld en daaruit werd in drie wedstrijden de volle winst behaald. Het eerste dameselftal speelde op eigen terrein een plezierige wedstrijd tegen Alk maar en behaalde daaruit beide winst punten door met 1-0 te winnen. Heren I was de gast van Stx-awberries II, welke ploeg een nederlaag van 2-1 werd toege bracht. Het met drie invallers spelende Zandvoort kwam in de eerste helft al tot een voorsprong van 1-0. In het laatste kwartier van deze speelhelft werd het doel van Strawberries voortdurend onder druk gezet en Allebes profiteerde een keer daax-van door de bal in te schieten langs doelman De Boer. Na de rust vergrootte Vex-maas de Zandvoortse voorsprong door uit een korte hoekslag de bal onhoudbaar in te schieten. Voor het laatste fluitsig naal klonk had Strawberries de eer gered met een tegenpunt. Het naar de tweede klasse gepromoveer de Zandvoort II heren had het moeilijk te gen de techniek van TOGO III, welk elf tal op Duintjesveld met 7-0 van Zandvoort won. De thuisclub speelde met drie inval lers in hoog tempo, maar kon niet voorko men dat de achterstand van 2-0 bij de rust daarna aanzienlijk werd vergroot. Zand voort III heeft de reis naar Den Helder niet tevergeefs gemaakt. Met 3-2 werd ge wonnen van Hermes III. Voor Zandvoort scoorden Pearaar (2x) en Broekhuizen. In de R.K. Pax'ochiekerk „St. Agatha" in Zandvoox-t heeft pastoor P. van Diepen zondagavond na een plechtig lof het nieu we kerkorgel na de wijding officieel in ge bruik gesteld. In zijn toespraak wees pastoor Van Die pen op de voorname plaats, die zang en or gelspel in de eredienst innemen. Hij ver haalde, hoe pastoor l'Ami indertijd een oud kerkorgel kreeg als cadeau voor zijn arme parochie. Het werd geplaatst in de oude kex-k, die thans in gebruik is als Patro naatsgebouw. Na enige tijd liet hij het wat opknappen en in 1900 werd 't opnieuw ge restaureerd en uitgebx-eid, waarna dit ou de orgel in 1928 werd overgebracht naar de nieuwe kerk, die aan de Grote Krocht was gebouwd. De laatste jaren voldeed het echter niet meer. Het oude zeven registers tellende orgel is thans vervangen door een ultra modern kerkoi-gel met achttien registers. Zeer vol daan betoonde pastoor van Diepen zich over de offex-vaardigheid van de parochi anen, v/ant voor de bouw van dit nieuwe orgel was bijna 30.000,- nodig. Op een klein gedeelte na, dat thans voor rekening komt van het kerkbestuur, kwam dit be- di-ag in enkele jax-en bijeen. Dank bracht spreker aan de heer Albert de Klerk voor diens waardevolle adviezen bij de bouw en aan de ox-gelbouwer, de heer Schreurs. Na de plechtige wijding en het geza menlijk zingen van het „Tantum Ergo" bespeelde Albert de Klerk het prachtige insti'ument. Hij had hiervoor een pro gramma samengesteld dat de mogelijk heden van dit ox-gel in volle omvang deed horen. De befaamde Toccate en fuga in D mol van Joh. Seb. Bach, waarmede hij opende en de magistrale Toccata van Hendrik Andriessen waarmede de bespe ling werd besloten, gaven de organist vol op gelegenheid de hoedanigheden van het orgel te demonstx-ei-en, in de speelse Aria en Gigue van Loeillet verrukte het instrument door het makkelijk aanspre ken van de tonen en in het liefelijke en enigszins mystieke Andantino van César Franck werden de registratiemogelijkhe den in volle omvang ontplooid. Het kerkkoor onder leiding van de heer A. Goossens zong op stralende wijze „O Saci-um convivium", van da Viadana en „Jubilate Deo" van Aiblinger, waai-na wex-d besloten met het Credo uit de „Missa in hon. S. Eduardi Regis" van Licinio Refice. De Zandvoortse postduivenvereniging „Pleines" hield zondag haar laatste wed vlucht van dit jaar van St. Chislain af, over een afstand van 220 km. Gelost om acht uur, arriveex-de de eerste duif \Veer op het hok om 12.28 uur. De uit slagen waren: C. Visser: 1,2,3; R. van Gijtenbeek: 4,6; A. Dorsman 5 en R. Engelander 7 en 8. Op deze laatste vlucht werden kampi oen van de na-vluchten: 1 A. Dorsman, 2 R. Engelander, 3 C. Visser. &>ccc<>yyxoococcnccooc<!ecoocccacx>ooccooccc>ccoxcc<xxc<x>o WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezoi-gers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7