Hervormde kerkbouwactie ook in Haarlem begonnen Jedeteen Haarlemse Politie-kapel gaat veertigjarig bestaan vieren VELPO Er gaan ruim duizend huisbezoekers op pad FOTOKOPIEËN Schoolconcerten in het komend seizoen DINSDAG 29 SEPTEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Gouden jubileum van r.-k. harmonie „St. Michaël" Burgerlijke Stand van Haarlem Haarlemse politierechter Bromfietser wilde er na botsing van door gaan Jongelui uit Haarlemmer meer „verzamelden" bierglazen Cutterzuiger in Haarlem te water gelaten „De Zorgbrekers" op 3 oktober in Domi „Oosterkwartier" blijft aan Zomervaart spelen A mateurtoneel De Plankeniers voor het Ster huis van de Union Veertig jaar bij P.T.T. in Heemstede Plannen voor groots Politie Muziekfestival in komend voorjaar in Haarlem Suikerfabriek in Halfweg gaat weer draaien Aalsmeerse melkslijter in het ongelijk gesteld VOOR ZWARTER DRUK Dr. I. Vijlbrief sprak voor Humanistisch Verbond Hoofdstad Operette komt met „Sissi" naar Haarlem B. en W. vragen 3 Vz ton voor verbouwing van twee panden Lichtdrukkerij de Rooij „Barmhartige Samaritaan" heeft 17 nieuwe leden Jaarlijks concert van de Marinierskapel Onderzoek naar betekenis aardappelmarkt In de drie hervormde gemeenten Haar lem, Schoten en Spaarndam gaan de ko mende veertien dagen meer dan duizend huisbezoekei's op pad voor de landelijke kerkbouwactie van de Nederlandse Her vormde Kerk. Zij zullen elk bij 25 leden van hun kerk, meelevend of niet meele vend, een bezoek brengen om hun bijdra ge te verzoeken voor de bouw van hon derdzestig kerken. In totaal zullen dan al le hervormden, in de breedste zin van het woord, bereikt worden. De huisbezoekers hebben overal waar zij aanbellen al een introductie door een brief van het kerk- bouwactiecomité, welke inmiddels allen heeft bereikt. In het ene gezin zal het geld al klaarliggen (zoals eerder is bericht kan men naar draagkracht bijdragen, door een half percent van zijn jaarinkomen te ge ven) en in het andere zal toelichting en tact nodig zijn om de medewerking te ver werven. Dat zovelen spontaan hun mede werking hebben toegezegd voor de huisbe zoeken noemde ds. N. van Egmond, die ons inlichtingen over de actie in Haar lem verstrekte, een verblijdend teken. Men kan zijn bijdrage ook per giro over maken (nummer 206.000, Den Haag) en als men dat doet, wordt dat onmiddellijk uit Den Haag aan de plaatselijke leiding van de actie doorgegeven om doublures te voorkomen. De eerste giro-giften, die uit Haarlem zijn binnengekomen bewij zen volgens ds. Van Egmond, dat ook on der hen, die niet meer in de kerk komen voor deze actie medeleven bestaat. De helft van de netto-opbrengst van iedere ge meente komt direct weer ten goede aan die gemeente zelf, tenzij deze daarvan wil af zien. Dat zullen de Haarlemse gemeenten zeker niet doen want ten eerste moet er een kerk komen in het in aanbouw zijnde De viering van het gouden jubileum van de r.k. harmonie „Sint Michaël" in Heem stede wordt zondag besloten met een feest dag voor de leden. Deze wordt 's morgens om half tien ingezet met een plechtige hoogmis in de parochiekerk van de H. Bavo aan de Herenweg. Uitgevoerd wordt de „Messe zu Ehren der H. Leodegar" van de Zwitserse componist J.B. Hilber, wat dan tevens de eerste uitvoering van deze mis in deze streek is. Voor deze mis wordt het kerkkoor versterkt met een aantal zangers en veertien muzikanten van de ju bilerende harmonie; het geheel staat onder leiding van de heer J. Schepers. Na afloop van de mis komen leden en genodigden voor het gezamenlijk ontbijt bij elkaar in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg, in welk gebouw des mid dags van drie tot half vijf ook de receptie wordt gehouden. Deze feestdag wordt dan des avonds besloten met een gezellig sa menzijn voor de leden met hun dames, eveneens in „Nieuw Berkenrode". Advertentie BEVALLEN van een zoon, 26 sept.: D. BonfrerVan den Berg; M. W. E. Vee- ningsDe Vré; E. W. P. KrouwelsVan Hugten (2 zn); A. M. van den BergAarts; J. C. M. SplinterVan Maris; S. C. Jon ker—Le Noble; 27 sept.: P. Steensma— Steffens; G. P. van der KlugtVan Her waarde; B. HultzerBrunt; M. M. Lange —Van de Grint; 28 sept.: E. Muller— Klinkhamer. BEVALLEN van een dochter, 26 sept.: J. Hartman—Coers; 27 sept.: T. Smit— Krikke; G. PostHopman; D. van Bode- gomVan de Voorde; A. C. Mesman Lamboo; 28 sept.: C. Sanders—Janssen Schmidt; C. de Mol—Kleijhorst; M. de KuijerMeulenbroek. OVERLEDEN, 25 sept.: W. L. A. G. Boo gaard. 80 j„ Paus Leostraat; G. Metselaar, 75 j., Herensingel; 26 sept.: H. A. van der Poll—Mulder, 74 j., Gasthuisvest; O. R. P. Frima. 1 j., Eksterstraat; A. C. J. Roozen, 64 j., Kamperlaan; 27 sept.: H. D. Slinger land. 59 j„ Hannie Schaftstraat.. ONDERTROUWD. 28 sept.: C. M. de Kwant en M. H. Lagrand; J. H. de Groot en J. Nap. stadsdeel Parkwijk, ten tweede zullen er bijgebouwen moeten komen rondom de Sionskerk en ten derde is er nog veel no dig voor de financiering van het onlangs in gebruik genomen hervormde wijkge- bouw aan de Eenhoornstraat. De drie her vormde gemeenten in Haarlem hebben die vijftig percent dus elk hard nodig. Straf 10 hoger dan de eis De Haarlemse politierechter, mr. H. J. Ferwerda, heeft maandag een 18-jarige fabrieksarbeider uit Velsen die met zijn bromfiets een andere bromfietser aanreed enzcih aan de consequenties trachtte te onttrekken, veroordeeld tot een hogere geldstraf dan de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman had ge- eist. In de avond van 21 juni onderbrak een schoenhersteller uit Velsen op de Drie- huizerkerkweg zijn bromfietstocht om zijr stofbril op te zetten. Juist toen hij zijn bromfiets weer wilde starten botste de fabrieksarbeider, eveneens op zijn brom fiets, van achteren tegen hem aan. Het spatbord werd beschadigd en de ver snellingskabel brak. „Zegt u maar wat u van me krijgt", zei de fabrieksarbeider. Toen kwamen er een paar vrienden bij. „Waarom ga je niet op het voetpad staan. Je kunt een pak slaag krijgen", zeiden „We gaan naar het politiebureau", ant woordde de schoenhersteller, maar al spoedig bleek dat de knapen hem tracht ten kwijt te raken. Door de kapotte ver snelling had de schoenhersteller veel moeite om verdachte en zijn vrienden in het oog te houden. Hij kwam hierbij zelfs te vallen en werd aan een voet gewond. Verder vertelde de schoenhersteller dat de fabrieksarbeider slechts een rijks daalder bij zich had. De schade bedroeg echter 50. De officier van Justitie wilde aannemr dat verdachte aanvankelijk de schade wel heeft willen regelen, maar later door zijn vrienden is beïnvloed. Hij eiste 40 of twaalf dagen. De politierechter maakte er echter 50 of 25 dagen van. Twee jeugdige regelmatige bezoekers van een café-restaurant in Hoofddorp vonden de kelkglazen waarin zij hun ger stenat geserveerd kregen, zo mooi, dat ze besloten er een verzatheling van aan te' leggen. Deze spaarijver bracht hen van morgen voor de fïaarlëmse politierechter, mr. H. J. Ferwerda. Tegenover de politie hadden de jongelui verklaard dat ze met plannen rondliepen om de bierglazen per dozijn voor een verjaardag of op een bruiloft ten geschenke te geven. Wanneer ze bier bestelden verzochten ze de ober dit speciaal in de aanlokkelijke kelkglazen te schenken. De officier van Justitie, mr. G. W. van der Valk Bouman, zei geen bewonderaar te zijn van een dergelijke bierglazen-ver zameling. Hij vorderde tegen de verdach ten, een 18-jarige kwekersknecht en een evenoude landbouwersknecht uit de Haar- lemmei-meer, een boete van veertig gul den. De politierechter was het daarmee geheel eens en veroordeelde de jongens conform de eis. Beledigingen Een 45-jarige kapster uit Zwanenburg, die ervan beschuldigd werd een dorps- genote door de telefoon beledigd te heb ben, kreeg een boete van dertig gulden opgelegd, nadat de officier het dubbele bedrag had gevorderd. Een 59-jarige Zwanenburger, die even eens onheuse opmerkingen aan het adres van enige dorpsbewoners had gelanceerd, werd gevonnist met een boete van 25 onvoorwaardelijk en van 50 voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. Bij de Haarlemsche Scheepsbouw Mij. n.v. is met goed gevolg te water gelaten een demontabele cutterzuiger welke ge bouwd wordt in opdracht van de maat schappijen Richard Costain Ltd te Londen en D. Blankevoort Zn. n.v. te Bloemen- daal. De bouw geschiedt volgens ontwerp van een Amerikaans ingenieursbureau in Florida. Het ontwerp is zodanig dat koraal rots gecutterd kan worden en het gehele gevaarte in gedemonteerde toestand over land vervoerd kan worden. Het geïnstalleerd vermogen is 4000 pk met mogelijkheid tot verhoging hiervan. De lengte van het schip bedraagt 45 m, de breedte 12 m. Na voltooiing vertrekt het schip voor de uitvoering van een werk bui ten Europa. Het onlangs opgerichte cabaretgezel schap „De Zorgbrekers" treedt zaterdag avond 3 oktober voor het eerst op met de cabaret-revue „Lach je zorgen weg" in gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad in Overveen. Teksten en regie zijn van Henk de Haes; Anny Duits heeft de leiding van de zang en de pianist Nol Grootegoed uit Bloemendaal zorgt voor de muzikale omlijsting. De avond wordt met een bal onder leiding van Henk de Haes besloten met medewerking van „The Starlights" onder leiding van Dick Bosch. Het bestuur van de speeltuinvereniging „Oosterkwartier" en het bestuur van de gelijknamige korfbalvereniging zijn tot volledige overeenstemming gekomen over het bespelen van het terrein aan de Zo mervaart in Haarlem. Reeds afgelopen zondag kon „Oosterkwartier" zijn thuis wedstrijden op het terrein aan de Zomer vaart spelen. Advertentie met gevoel voor kleuren moet het opgevallen zijn hoe bijzon der fraai de damesmode voor herfst en winter dit jaar voor de dag is gekomen. Van zacht lila naar fel paars, van diep groen naar warm goudachtig bruin. Gedurfd en toch niet te uitbundig. Bij Rainbow in de Anegang vindt u al deze frap pante kleurencombinaties in de rijke kollektie wollen rokken, pullovers, vesten en blouses. De afd. lingerie met een keur van fraai ondergoed doet het wat stiller aan. Hier overheersen de zachte pastelkleuren. En weet u. dat wij uitsluitend het bekende dameskousenmerk „Jovanda" voeren ANEGANG 26 - TEL. 10643 Dc bekende amateurtoneelclub „De Plankeniers" uit Naarden heeft maandag in de Stadsschouwburg de sympathieke traditie voortgezet, welke bestaat uit de jaarlijkse toneelavond in de Spaarnestad ten bate van het Sterhuis van de Union. Het gezelschap heeft een goede reputatie verworven, want aan het begin van de avond mocht mevrouw J. J. C. van Door- nick-van Hasselt, presidente van het Haar lemse afdelingsbestuur van de Union, haar gebruikelijk welkomstwoord uitspre ken voor een uitstekend gevulde zaal. Spreekster toonde zich bijzonder verheugd ook de Commissaris van de Koningin in Noordholland, dr. M. J. Prinsen te mogen begroeten, evenals zijn echtgenote, me vrouw J. A. Prinsen-de Jong, die ook be schermvrouwe van de plaatselijke afde ling is. Niet minder erkentelijk was me vrouw Van Doornick verder voor de aan wezigheid van de burgemeesters uit de omliggende gemeenten met hun dames, waaruit spreekster een verheugende be langstelling voor het werk van de Union bij de diverse gemeentebesturen meende te mogen afleiden. Ditmaal heeft de bezoekende vereniging haar speelbeurt vervuld met de opvoering van een thriller, die de titel van een klucht was meegegeven, namelijk „Uw bad is klaar, mevrouw!". Niet geheel ten onrech te overigens, want de in het programma beloofde griezeleffecten waren door schrijf ster (Marjorie Carleton), bewerker (Ben Bakema) en regisseur (mr. H. M. Plan ten) in ruime mate aan de humor onder geschikt gemaakt. Nu geeft de dwaze intrige hier ook wel aanleiding voor. De hande ling speelt zich af in het traditioneel af gelegen pension, dat volggps.de wetten van het thrillertoeval op een stofmaëhtige no vemberavond onverwacht een zestal ga;s- ten krijgt. Onder de gasten bevindt zich een waardig leerling en navolger van de legendarische Landru, die er een lugube re gewoonte van heeft gemaakt met jon ge vrouwen in het huwelijk te treden en haar dan uitgerekend tijdens de huwelijks nacht in een badkuip te verdrinken. Vier maal is hij er reeds in geslaagd zich op deze weinig humane manier van zijn bruid jes te ontdoen. Wanneer het stuk tien mi nuten oud is. heeft het publiek onmiddel lijk door, dat de argeloze Mary die thans in zijn gezelschap is, op de nominatie staat als vijfde slachtoffer te fungeren. Vanzelfsprekend is dezq sluw beraamde moordaanslag nu tot mislukking gedoemd en valt de sadist ten slotte in de grijpen de handen der gerechtigheid. Men moet over de talenten van een Aga tha Christie kunnen beschikken, om een dergelijk verhaal van moord en mysterie een schijn van geloofwaardigheid te ver lenen. En zover is Marjorie Carleton lang niet gekomen. Zij bleef zweven tussen de thriller en de klucht, een vlucht welke de regie niet heeft ondervangen. Vandaar dat het een enigszins tweeslachtige opvoering is geworden, met aan de ene zijde een moordzuchtige maniak, gekarakteriseerd als de serieus bedoelde marqué uit het ouderwetse melo-drama en een kind vrouwtje, zo ongelooflijk naïef, dat men haar gedragingen met een lichte wrevel volgt. Daartegenover zijn dan enige uit gesproken kluchtspelfiguren geplaatst, zoals de reporter met de manieren van een kannibaal, die bovendien over een bedroevende intelligentie beschikt. Des ondanks heeft de voorstelling een bijzon der groot succes behaald, dat voor een groot deel aan het vlotte spel kan worden toegeschreven. De badkuip-maniak werd gespeeld door Harco Sonius, die voor deze typering een wijd register opentrok van vals-loerende blikken en dreigend klinken de stemverbuigingen, welke opvatting door het publiek met kennelijke bewondering en bijval werd gehonoreerd. Wim de Ree was de onbehouwen journalist, die met zijn dwa ze charge de meeste lachsalvo's op zijn naam wist te brengen. Kees Langeweg en To Jansen speelden echter als de vulpen fabrikant en zijn echtgenote het meest natuurlijk komedie, zodat hun scènes de hoogtepunten van de avond werden. Van de overigen noemen wij nog de gezellig- gemoedelijke pensionhoudster van To van Hoogstraten en het onbevangen nichtje van Inez Verhagen. Donderdag zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer J. G. van der Meer in Heemstede als hulpbesteller bij de plaat selijke P.T.T.-dienst werd aangenomen. Reeds enige maanden later volgde zijn vaste aanstelling als brievenbesteller, waarna hij in 1947 werd bevorderd tot be steller eerste klasse. Deze langdurige bui tendienst heeft de heer Van der Meer tot een bekende figuur in Heemstede ge maakt, waarbij hij zich de reputatie ver wierf van een actief, prettig en alleszins betrouwbaar persoon. De laatste jaren is de aanstaande jubilaris op het postkan toor belast met administratieve bureau- dienst. Ongetwijfeld zullen velen hem deze dag van hun belangstelling willen blijk geven. Hiertoe bestaat donderdagmiddag gele genheid tijdens de receptie, die van twee tot vier uur in zijn woonhuis Abraham Kuijperstraat 11 zal worden gegeven. DE HAARLEMSE POLITIE KAPEL die al zo dikwijls bij bijzondere gelegenheden met haar aanwezigheid muzikale luister heeft gegeven gaat binnenkort zichzelf met fanfare-klanken bestrooien. Op 24 oktober namelijk bestaat de kapel veertig jaar. Dit feit hoopt men te gedenken tijdens een op donderdag 15 oktober te houden receptie in restaurant Dreefzicht in de Haarlemmerhout. In het kader van dit jubi leum zal de Amsterdamse Politie Kapel, waarmee het Haarlemse muziekkorps bij zonder vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt, op donderdag 22 oktober in de Haarlemse Concertzaal, onder leiding van Johan Pinkse, een feestconcert ten gehore brengen dat de Haarlemse Politie Kapel gratis aan de genodigden zal aanbieden. De jubilerende politiekapel heeft nog meer plannen. Indien alle voorbereidingen naar wens verlopen zal in het komende voorjaar in Haarlem een uniek Politie Muziek festival worden gehouden met deelneming van vijftien a zestien korpsen uit diverse plaatsen van ons land. De Haarlemse Politie Kapel is voortge komen uit de Haarlemse Politie Vereni ging. Een van haar oprichters was de thans gepensioneerde hoofdcommissaris, de heer E. H. Tenckinck, die later tot ere lid werd benoemd. De eerste repetitie be gon met vijfentwintig man in het gymnas tieklokaal in de Smedestraat, nog steeds de plaats waar de Haarlemse politieman nen eens per week bijeenkomen. In vroe ger jaren was de animo om van de kapel deel uit te maken groter dan tegenwoor dig. Voor vele leden betekent hun pensio nering uit de politieloopbaan ook het be danken als lid van de kapel. Dat komt uiteraard de eenheid in de bezetting niet ten goede. Er is een tijd geweest dat het korps uit gebrek aan goede krachten van de hoogste afdeling uitmuntendheid af zakte naar de derde afdeling. De thans 32 leden tellende kapel is echter over haar dieptepunt heen en heeft de weg omhoog weer teruggevonden. Zij komt thans weer op concoursen uit in de eerste afdeling. In de loop der jaren heeft de Haarlem se Politie Kapel een lange rij van dirigen ten gekend. De eerste directeur was Rei- nier van 't Hoff, die het korps met kundi ge hand naar betere prestaties voerde. Na 1930 hanteerde de heer B. D. Peters tot het eind van de laatste oorlog de dirigeer stok. Hij werd opgevolgd door de heer L. van der Hoef (tot 1948). Daarna hebben achtereenvolgens de heren M. de Graaf, Marinus Adam en D. Blokker korte tijd de leiding van de kapel gehad. Sinds 1951 staat het korps onder directie van de heer Harry van Mechelen. Vermelding verdient dat bij diens afwezigheid de heer Jos de Klerk als gast-dirigent optreedt. Politie aan „lager wal' Een der oudste leden van de kapel is de 61-jarige heer G. Huybens, gepensioneerd hoofdagent van politie, die zijn hart aan het muziekkorps heeft verpand en als eer ste hoornist nog steeds zijn partijtje mee- blaast. Dat niet altijd de ernst van het musiceren de boventoon bij de Haarlem se Politie Kapel heeft gevoerd blijkt uit enkele grappige voorvallen die de heer Huybens zich weet te herinneren. Zo was daar die keer in 1924 toen de Haarlemse politiemannen van hun eerste concours in Wormeryeer per boot de terugreis aan vaardden en in het Noorder Buiten Spaar- ne ter hoogte van de Jan Gijzenvaart let terlijk aan lager wal raakten. „Tot vier. uur in de ochtend hebben we daar half verkleumd op die boot gezeten voordat er hulp kwam opdagen en we op een andere boot konden overstappen", vertelt de oud politieman. Tijdens de bezettingsjaren vonden de muzikanten op zekere dag vóór de repe- tiei op hun lessenaar de muziek van het Horst Wessel-lied en van het „Deutsch- land, Deutschland über alles". Grote dei ning onder de leden over de vraag bla zen of niet blazen. Bij de stemming bleek dat slechts twee leden „ja" en de over grote meerderheid „neen" besliste. Als ge volg van deze houding werd de kapel tij delijk opgeheven in afwachting van bete re dagen. De Haarlemse Politie Kapel behaalde op concoursen vele prijzen. In 1934 bij voorbeeld wonnen de Haarlemse politie mannen in Wleringen in de afdeling uit muntendheid de eerste prijs, de ere-prijs en de directeursprijs. Ook in 1946 op een Advertentie LUm en plak alles met van Ceta-Bever De suikerfabriek „Holland" in Halfweg, zal weer beginnen met het verwerken van de gerooide bieten. De verwachtingen zijn, dat men ongeveer dezelfde produktie zal kunnen halen als in voorgaande jaren. De suikerfabriek, die sinds 1863 op deze plaats is gevestigd, heeft een grote uitbrei ding ondergaan. Direct na de campagne van 1958 is men het oude en buiten gebruik zijnde ketelhuis gaan slopen. Op deze plaats verrees een nieuw hoofdgebouw voor het onderbrengen van sapzuiverings- en verdampingsstati on. Na de laatste bietencampagne begon men met spoed aan de radicale vernieu wing van het gebouw voor kook- en koel- trog'gen en het centrifugestation. Met deze verbouwing heeft de Halfwegse fabriek een enorme capaciteit gekregen, die niet is te vergelijken met de voorgaan de jaren. Dank zij de modernisering zal de fabriek per 24 uur circa 3 tot 3 miljoen kg. sukerbieten kunnen verwerken. In de toekomst wordt zelfs gerekend op een dag- produktie van 4 'A miljoen kg. Met deze verbouwing is het bedrijf de modernste suikerfabriek van Europa ge worden. KORFBALLERS OP DE PLANKEN. De toneelclub van de Haarlemse korf balvereniging „Aurora" geeft zaterdag 31 oktober een toneelavond in gebouw „St. Bavo" in de Smedestraat. Opgevoerd wordt „Het witte legioen", toneelspel in drie bedrijven door Maarten van Vught (Will, van der Berg). De regie is in han den van de heer Paul Haanstra. Deze toneelvoorstelling wordt met een bal be sloten. concours in Spaarndam namen zij in de afdeling uitmuntendheid de eerste prijs mee naar huis. De laatste aanwinsten van de goed gevulde prijzenkast dateren van 1958 toen in Eindhoven in de derde afdeling de eerste prijs in de wacht werd gesleept. Kortgeleden legde de kapel op een concours in Nijmegen beslag op de eerste prijs in de tweede afdeling met welke prestatie zij naar de eerste afde ling promoveerden. De musicerende politiemannen geven bij tal van openbare gebeurtenissen acte de présence. Zo zijn zij trouwe verschij ningen op Koninginnedag, bevrijdingsdag en bij de dodenherdekingen. Voorts levert de kapel muzikale bijdragen bij evene menten met een charitatief karakter. De repetities worden hoofdzakelijk buiten de diensturen gehouden. Het bestuur van de straks jubilerende kapel, waarvan hoofdcommissaris J. Fon- tijne ere-voorzitter is, is als volgt samen gesteld: L. D. Beumer, voorzitter; C. Huy bens, secretaris; S. Tamminga, penning meester; N. Stoute, 2e voorzitter; D. J. Schwarz, 2e penningmeester; J. v.d. Veldt, 2e secretaris en M. Alting, biblio thecaris. De melkslijter H. Z. uit Aalsmeer die in een kort geding tegen de melkinrich ting Holland n.v. te Amsterdam hervat ting van de melklevering aan hem op straffe van een dwangsom van 100 gul den per dag had geëist, heeft dit geding verloren. De president van de rechtbank te Amsterdam heeft de eis van de melk slijter afgewezen en hem veroordeeld tot de kosten van het geding. De heer Z. had na verkoop van zijn zaak te Amstelveen zich in het gesaneer de Aalsmeer gevestigd en de Holland had de melklevering aan de slijter aldaar ge staakt. In zijn vonnis overwoog de presi dent, dat onvoldoende is komen vast te staan dat er een afspraak tussen slijter en de Holland over melklevering zou zijn geweest na diens vestiging te Aalsmeer. Voorts 'is dé melkinrichting in het alge meen vrij te leveren aan_wie zij wil, al dus zegt de president in zijn vonnis. Advertentie NAAR DRUKKER ZWART KOUDL.NHÓRN 44 t/oH ARMEN JANSBRUG ..TELEFOON 12200 Op een bijeenkomst van het Humanis tisch Verbond in Haarlem heeft de heer dr. I. Vijlbrief gesproken over het onder werp „Zekerheid of vertrouwen". Ieder mens, aldus spreker, is een unieke ver schijning. Mede daardoor is hij moeilijk door een medemens te doorgronden en is hij wat zijn diepste leven betreft een een zame, ook en juist in deze overvolle en jachtige moderne wereld. Daarbij komt dat de mens dikwijls verontrust is door de angst voor het leven en voor de dood. De ze onrust tracht hij te ontgaan door de roes van vermaak of de vlucht in de arbeid. De mens heeft behoefte aan zekerhe den, aldus dr. Vijlbrief, en het christen dom heeft hem die gegeven: het bevrijd de de mens uit zijn eenzaamheid. Maar de tijden zijn veranderd en aan vele dui zenden is het geloof ontvallen, niet omdat zij niet willen geloven, maar omdat zij het niet meer kunnen. Zo leven vele duizen den zonder de zekerheden van het voorge slacht; een weg terug bestaat voor hen niet. Spreker meende, dat dit onvermijde lijk is en dat het de opdracht van de mens is om het leven te aanvaarden zonder de zekerheden en dat het vertrouwen in de menselijke idealen zeker gewettigd is. Op vrijdag 2, zaterdag 3, en zondag 4 oktober geeft de Hoofdstad Operette een serie voorstellingen van „Sissi", een ope rette van Ernst en Hubert Marischka op muziek van Johann Strauss en Frits Kreis- ler in de schouwburg van Haarlem. De hoofdrollen in deze operette worden ver tolkt door Fritz Steiner, Lizzi Schöffmann, Jan Handerson, Hilde Jaeger, Herman Valsner, Hedy Rapp, Claire Clairy, Ha rold Horsten en Louise Maei'tens. De re gie heeft Otto Aurich. De kostuums wer den ontworpen door mevrouw Reiss-Kro- mes, de decors door Karei Bruckman. Kantoor voor Openbare Werken B. en W. van Haarlem vragen de raad een krediet van 357.000 voor restauratie en verbouwen van de panden Gedempte Oude Gracht 41 en 43, die bestemd zullen worden voor kantoorruimte van het ge meentelijk bedrijf van Openbare Werken. Vooruitlopende op deze restauratie is op 27 augustus 1958 door de raad een krediet van 146.000 ter beschikking van B. en W. gesteld. Het nieuwe plan voor de ver bouwing, dat inmiddels gereedgekomen is, behelst voornamelijk het bouwen van een nieuw gebouw op het terrein tussen het huidige kantoor van Openbare Werken en de achterzijde van beide genoemde per celen. Jubileum. De heer L. Nieuwpoort uit Haarlem zal op 3 oktober de dag herden ken, dat hij veertig jaar geleden als piano stemmer-technicus in dienst trad bij de firma Kettner en Duwaer in Amsterdam. Zakenjubileum. Donderdag viert de bontwerker-coupeur G. Gnesin, die zijn zaak onder de naam „Bonta" aan de Ge dempte Oude Gracht 11a in Haarlem heeft, het zilveren zakenjubileum. Het begin in 1934 viel niet bepaald gunstig. Het was in de crisistijd. Juist toen het wat beter werd, brak de oorlog uit en dook de heer Gnesin onder. In 1945 was er geen bont, maar er was toch wel werk genoeg, omdat veel dames hun bontmantel lieten veranderen. Reeds geruime tijd heeft de heer Gnesin die trouw terzijde wordt gestaan door zijn echtgenote, verbouwingsplannen. Om ge zondheidsredenen moet de uitvoering van deze plannen wachten tot het voorjaar. Wel opent het echtpaar Gnesin in zijn zaak een nieuwe afdeling voor de verkoop van truitjes, vesten, rokken, sjaals en der gelijke. Ongetwijfeld zullen vele cliënten sommigen zijn dit al van de beginperio de van de zaak af de heer en mevrouw Gnesin hun gelukwensen komen aanbie den. Advertentie Schagchelstraat 14 NIEUWSTE PROCÉDÉ Onder auspiciën van de commissie ter bevordering van de culturele en esthetische vorming van de rijpere schooljeugd zal in het komende winterseizoen weer de gebrui kelijke serie van vier concerten voor scho lieren worden gegeven. Deze concerten worden verzorgd door het Noordhollands Philharmonisch Orkest, onder leiding van de dirigent Marinus Adam. Zy hebben plaats in het Gemeentelijk Concertgebouw. Aan tenminste twee concerten zullen so listen hun medewerking verlenen. De bedoeling van de concerten is de muzikale ontwikkeling van de leerlingen te bevorderen. Het eerste concert, dat op vrijdag 9 oktober zal plaats hebben, heeft als algemene titel: de ontwikkeling van de dans in de loop der eeuwen. Het program ma is als volgt: Branie de Bourgogne, in de bewerking van Julius Röntgen; Bourrée en Gavotte van J. S. Bach; Hornpipe van G. F. Handel; Menuet van W. A. Mozart; In vitation a la valse van C. M. von Weber, in de bewerking van H. Berlioz; Wiener Drei- vierteltakt van J. Wagenaar; Danse sacrée et danse profane van C. Debussy en Rag time van I. Strawinsky. De werken worden ingeleid door de dirigent. Zoals steeds bestaat er een grote belangstelling voor de jeugdconcerten, waardoor het noodzakelijk is dat elk pro gramma tweemaal moet worden uitgevoerd en wel te 16.15 uur en te 19.30 uur. De leerlingen kunnen door tussenkomst van de school en het bureau culturele zaken der gemeentesecretarie tegen een zeer lage prijs abonnementen krijgen. Ook kunnen zij, die niet in de gelegenheid zijn zich op de vrijdagen waarop de concerten worden gegeven, vrij te maken, zich voor elk con cert afzonderlijk van een plaatsbewijs voox-zien. De r.k. e.h.b.o.-vereniging „De barm hartige Samaritaan" in Heemstede heeft in een der zalen van gebouw „Nieuw Ber- kenrode" aan de Hei'enweg haar jaarver gadering gehouden. De uitgebreide agen da, waarvan de behandeling de gehele avond in beslag heeft genomen, vermeld de onder meer de gebruikelijke jaarver slagen van penningmeester en secretaris, waax'bij laatstgenoemde functionaris kon wijzen op zeventien nieuwe leden. Ook her innerde hij in dit overzicht met voldoening aan de diverse door de leden veroverde bekei's. Van de periodiek aftredende bestuurs leden, werden mejuffrouw W. Vader en de heer F. H. van der Berg, die zich her kiesbaar hadden gesteld, met algemene stemmen in hun functie herbenoemd. Me juffrouw C. Nieuwenhuizen, die het be stuur wegens tijdsgebrek wenste te verla ten, werd opgevolgd door de heer M. Huysmans. Het scheidend bestuurslid mocht bij monde van de voorzitter verne men, dat men haar activiteiten altijd bij zonder op prijs heeft gesteld, zodat hij haar namens de leden als blijk van waai'- dering een afscheidsgeschenk aanbood. Vervolgens werden de komende oefen en cursusavonden besproken, die weer in gebouw „Nieuw Berkenrode" zullen wor den gehouden. Ten slotte werd de datum van de jaarlijkse feestavond vastgesteld op zaterdag 24 oktober, eveneens in ge bouw „Nieuw Bei'kenrode," waarop te vens de e.h.b.o.-diploma's zullen worden uitgereikt. De Marinierskapel van de Koninklijke Marine zal op woensdag 7 oktober in het Concertgebouw in Haarlem het twaalfde traditionele concert geven ten bate van Het Marine Sanatoriumfonds. Het geva rieerde programma omvat onder meer wer ken van Tsjaikofsky, balletmuziek uit de opera „La Gioconda" van de Italiaanse componist Ponchielli, en voorts de „Jeri cho Rhapsody" van Morton Gould en ge deeltes uit de musical „My fair lady" van Loewe. Ook zullen enkele gedeelten uit de „Taptoe Delft 1959" ten gehore worden gebracht. In opdracht van de Nederlandse Ver eniging voor de tei-mijnhandel in aard appelen zal een commissie onder leiding van professor Haccofi een onderzoek in stellen naar de economische betekenis van de aardappeltermijnmarkt. Maandag is de commissie in Rotterdam geïnstalleerd. De commissie hoopt in het voorjaar haar x'apport uit te brengen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7