Verdachten beweren „overdonderd" te zijn door rechercheur Amsterdamse Beurs WOENSDAG 3 0 SEPTEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 ECONOMISCHE POLITIERECHTER Rechter schorst de zaak om hun verklaringen bij de verbalisant te verifiëren W ereldreizigersserie Mr. A. Hustinx vertoonde „Tussen Indus en Ganges" Haarlemse Damclub speel de gelijk tegen Oostzaan Twee vrienden van „goede heertje" voor de rechter Nederlandse vrachtauto in België verongelukt Chauffeur vond de dood Eerste Lockheed Electra voor KLM op Schiphol Benelux conferentie uitgesteld Weer moeilijkheden? Een maand geëist tegen gevangenenbewaker Tweede rapport van commissie Witteman Betaling abonnementsgeld per giro Poëzieprijzen 1959 van Amsterdam Fabrieksgeheim verraden? Dienstweigering Eis van 2Vz jaar tegen Jehovagetuige uit Velsen De beurs van gisteren Motie van afkeuring tegen Bergen's burgemeester Scheepvaart UIT STAD EN STREEK De Haarlemse economische politie rechter, J. D. Vink, heeft vanmorgen de behandeling van de zaken tegen een 25- jarigc Haarlemse fotohandelaar en een 36-jarigc Amsterdamse vrouwelijke kan toorbediende tot de zitting van 21 oktober geschorst om te verifiëren op welke wijze de verklaringen van verdachten tegen over een lid van de Haarlemse economi sche recherche tot stand zijn gekomen. Beide verdachten uitten de beschuldiging dat de betrokken rechercheur hen heeft overdonderd. „Die man blééf maar vra gen en toen heb ik maar ja gezegd," zei de fotohandelaar. „Die rechercheur draai de alles net zo lang, tot ik maar ja zei," aldus de kantoorbediende, terwijl zij maar nauwelijks haar tranen kon inhouden. Verdachten stonden terecht, omdat zij voor het verkrijgen van een oprichtings akte aan de Kamer van Koophandel on juiste gegevens zouden hebben verstrekt. De Haarlemmer vestigde zich op 1 novem ber als fotohandelaar. Hij had nog geen vakdiploma. De kantoorbediende met wie hij via een advertentie in contact kwam, had deze wel. Tegenover de Ka mer van Koophandel zouden zij nu hebben gedaan alsof zij een vennootschap zouden vormen. De fotohandelaar hield thans ter zitting vol dat de kantoorbediende werke lijk bij hem in de zaak heeft geholpen. Aan een rechercheur heeft hij echter ver klaard dat de vennootschap slechts voor de vorm zou bestaan. De politierechter herinnerde de fotohandelaar aan deze ver klaring. Daarop antwoordde de verdachte dat de betrokken rechercheur maar bleef vragen en dat hij ten slotte maar „ja" heeft gezegd. De politierechter wees verdachte op de schriftelijke verklaring tegenover de re cherche van de kantoorbediende. Daarin stond dat de Amsterdamse slechts als fi gurante optrad en dat zij voor het beschik baar stellen van haar vakdiploma van de fotohandelaar 500 heeft gekregen. Ver der had zij verklaard dat de bepalingen nimmer werden nageleefd, dat zij de boek houding nooit ter inzage heeft gehad en dat zij zichzelf nooit als mede-eigenares heeft beschouwd. In de verdachtenbank kwam de kantoor bediende op deze verklaring terug. „Toen ik met de fotohandelaar in contact kwam zag ik mijn kans om praktijkervaring op te doen. Die rechercheur draaide alles net zo lang tot ik ja zei. Hij heeft mij over donderd. Ik was zenuwachtig. Ik zei dat het zó was, maar dan zei hij: Het is ze ker zó gegaan, zegt u dat nu maar", aldus De wereldreizigersserie van het Miner va Theater in Heemstede is dinsdagavond gestart met de vertoning van de kleuren film „Tussen Indus en Ganges", door mr. A. Hustinx opgenomen tijdens zijn derde reis door India. Van Bombay uit bezocht hij per jeep ditkeer het noordwestelijke en centrale deel van dit immense land met zijn 400 miljoen inwoners. Mr. Hustinx gaf eerst een kernachtige inleiding, waarin hij wat cijfermateriaal verwerkte en liet de film met zijn com mentaar op de band de rest doen. In India, dat zich, als men het op Euro pa kon leggen, zou uitstrekken van Am sterdam tot Moskou en naar beneden tot Cairo, worden bijna 250 talen gesproken. Vijfentachtig percent van de bevolking zijn Hindoes. De mensen zijn zeer gods dienstig. Er zijn vier kasten en een vijfde afdeling voor de 60 miljoen paria's. Deze uitgestotenen zijn niet ongelukkig. Als ze maar goed leven, zo menen zij, kunnen ze in een later leven een hogere graad ver werven. Door zware boetedoeningen den ken ze zelfs een grotere sprong naar de ze begeerde status te kunnen maken. In dia is een hoog beschaafd land en deze be schaving is mogelijk reeds in 5000 voor Christus begonnen. Men wil wel eens zeggen dat iets lijkt op een sprookje uit „Duizend en één nacht". De kleurrijke taferelen die de aanwezigen gisteren over het doek zagen voorbijtrek ken waren in al hun realiteit een sprookje. Vooral het tweede deel van de film was iets bijzonders. Mr. Hustinx had het ge luk in Jodhpur een bruiloft van een prins en een prinses te kunnen opnemen. De laatste keer dat een dergelijk huwelijk op deze sprookjesachtige wijze plaats had. In het onafhankelijk geworden India is zo'n spectaculaire bruiloft niet meer denk baar. Het feest duurde een week lang bij een temperatuur van 49 graden Celsius. Voor al het opnemen van de kilometers lange stoet heeft mr. Hustinx heel wat zweet druppeltjes gekost, ook al omdat hij het allemaal alleen moest doen. Een prachtige indruk kregen de aanwe zigen van de zeer gevarieerde architec tuur van India. Met een hartelijk applaus beloonden zij mr. Hustinx voor zijn voor treffelijke bijdrage tot de reeds tot een traditie geworden Wereldreizigersserie van het Heemsteedse theater. De eerste competitiewedstrijd hoofd klasse, groep A, welke in Oostzaan werd gespeeld tussen damclub Oostzaan en het eerste tiental vand e Haarlemse damculb, is geëindigd in een 10-10 gelijk spel. Hoewel de Haarlemmers met drie in vallers de strij tegen Oostzaan moesten aanbinden, werd toch verwacht, dat een kleine overwinning kon worden behaald. Het team van Oostzaan, dat volledig ach ter de borden verscheen, legde echter zo'n strijdlust aan de dag, dat de HDC'ers ge noegen moesten nemen met een punten verdeling. De gedetailleerde uitslag luidde: Oost zaanHDC: 1. R. Schaft—J. B. Sluiter 0-2; 2. W. KoningJ. W. v. Dartelen 1-1; 3. H. J. v. d. HolstJ. Bus 2-0; 4. J. Koning M. Blom 2-0; 5. J. AbbingJ. H. Meure 0-2; 6. D. Veen—I-I. T. Luif 1-1; 7. G. Mulder— H. T. Schuringa 1-1; 8. A. KoeleG. P. Luske 1-1; 9. N. SpaargarenTj. Elsinga 1-1; en 10. B. v. d. VeldeA. Douma 1-1. Totaal 10-10. deze verdachte. Verder ontkende zij ver klaard te hebben slechts als figurante in de fotozaak te zijn opgetreden, doch dat zij inderdaad met de handelaar een firma heeft gesticht. In mei van dit jaar was zij uitgetreden, omdat er naar zij vertelde, in het bedrijf niet veel te doen was. „Die rechercheur heeft dit er allemaal maar van gemaakt. Hij heeft het me wel voorgelezen, maar ik heb het zo niet ge zegd", hield verdachte staande. Daarop schorste de politierechter de zaak tot 21 oktober om, naar hij zei, „bij de verbalisant te verifiëren hoe de bewuste verklaringen tot stand zijn gekomen". Twee voormalige vrienden van de in januari wegens verduistering van onge veer twee miljoen gulden veroordeelde boekhouder-kassier C. R. van H., beter bekend als „het goede heertje" hebben thans voor de economische politierechter te Amsterdam terecht gestaan. De eerste was 'n 58-jarige vertegenwoor diger uit Amsterdam, die in augustus 1954 in opdracht van zijn weldoener naar Ve netië reisde om daar voor 3000.- aan Ita liaanse bankbiljetten te overhandigen aan een musicus. Dit geschiedde destijds zon der vergunning van de Nederlandse Bank en leverde dus een deviezenovertreding op. De verdachte zei het bedrag in een gesloten enveloppe te hebben vervoerd en niet geweten te hebben wat er in zat. Hij gaf voorts toe, in april 1957 voor 1000.- aan Belgische francs voor Van H. naar België te hebben gebracht om deel te ne men aan een voetbalpool. Ook dit ge schiedde zonder vergunning van de Ne derlandse Bank. Conform de eis legde de politierechter de vertegenwoordiger voor deze feiten een boete van 100.- of 10 da gen hechtenis, op. De tweede verdachte was een 54-jarige Amsterdammer, thans bediende bij een makelaar, vroeger volgens het dossier op het Rembrandtplein bekend als „de loten- koning", die 15 maal eerder is veroor deeld. Hij had van het goede heertje eens ƒ500.- ontvangen, omdat op een door hem uit België gehaald lot een prijs was ge vallen. De verdachte zelf ontkende, zonder ver gunning van de Nederlandse Bank in Brus sel over Belgische franken te hebben be schikt, waarvoor hij daar Kongoloten zou hebben gekocht. „Ik haalde daar slechts bij de heer D. pakjes loten op en was niet anders dan de loopjongen van Van H.", zei hij ter zitting. „Een goed betaalde loopjongen dan", meende de politierech ter. Van H. zelf heeft echter verklaard, de heer D„ van wie hem een portret ge toond werd, aangezien hij inmiddels over leden is, nooit gekend te hebben. Volgens de politierechter leek het er veel op alsof de verdachte zijn verweer „uit de duim had gezogen". Voorts was bij eëh bank nagegaan hoe vaak verdachte in 1957 wel Belgische fran ken had opgenomen: iedere drie weken voor circa 15 tot 20 mille. De officier van justitie had de verdachte een schikking van ƒ1500.- voorgesteld, doch deze zeide: „Hoewel ik onschuldig ben, zou ik het graag betalen om van alle last af te zijn, maar ik heb het niet". „De man schijnt geen cent meer te heb ben en moet toch gestraft worden", meen de de officier. Hij eiste 2 maanden gevan genisstraf. De politierechter legde 500.- boete of 50 dagen hechtenis op. Een Nederlandse vrachtauto is in Zuid- België uit de bocht gevlogen en tegen een rij huizen aangereden. De chauffeur, de 43-jarige E. v. d. H. uit Den Haag, kwam onder de gekantelde twintigtons vracht wagen terecht en werd op slag gedood. Het ongeluk gebeurde dinsdagochtend om vijf uur in het plaatsje Boussu in de provincie Henegouwen. De vrachtauto kwam uit de richting van de Franse grens en bij het binnenrijden van Boussu ver keek de chauffeur zich blijkbaar op een vrij scherpe bocht. Het gevaarte sloeg met een enorme klap tegen de gevels van drie huizen aan de rechterzijde van de hoofdstraat, kantelde en schoof de voorgevels van twee wonin gen naar binnen. Een echtpaar, dat in een van de twee huizen op de eerste verdie ping nog in diepe rust was, bleef onge deerd. De voorgevel stortte echter in en bleef gedeeltelijk rusten op de gekantel de vrachtauto. De ravage was zo groot, dat het verkeer in de straat urenlang was gestremd. Bestuurd door gezagvoerder Frank Haw kins is dinsdag om 12 uur de PH-LLA „Mercurius", het eerste Lockheed Elec- tra-toestel voor de K.L.M. op Schiphol geland: in negen uur 48 minuten had het schroefturbinevliegtuig de oceaanvlucht. van 5100 km. tussen ïdlewild en Schiphol afgelegd. Óp een kruishoogte van ongeveer 10.000 meter hadden de dertig passagiers voor namelijk personeelsleden van de Lock- heedfabrieken en K.L.M.-technici een bij zonder rustige en comfortabele vlucht ge had bij een snelheid van 650 km. per uur. De Lockheedfabrieken zijn ver op het afleveringsschéma voor. Reeds óp 9 okto ber vertrekt de tweede „Electra" bestemd voor de K.L.M., uit Californië, de PH- LLB „Venus", die 10 oktober op de Am sterdamse luchthaven kan worden ver wacht, met een aantal amerikaanse jour nalisten aan boord De nummers 3 en 4 van de twaalf bestel de Electra's volgen in november, zodat de K.L.M. gemakkelijk haar belofte kan in lossen om van 15 december af de Electra in te zetten op de lijnen naar Cairo en Damascus en in een later stadium naar Teheran. Op verzoek van het Secretariaat-Gene raal van de Benelux is de ministersconfe rentie van de drie landen, die aanvankelijk op 12 oktober zou worden gehouden, uitge steld. Als voorlopige nieuwe datum wordt thans de 22ste oktober genoemd. Officieel is de aanleiding tot dit uitstel het feit, dat de ministers van buitenlandse zaken van Nederland en Luxemburg op de 12de okto- bre niet aanwezig zouden kunnen zijn. Een van de belangrijkste punten van de agenda voor de ministersconferentie van de Benelux is de kwestie van Nederlandse uitvoer naar België van gecondenseerde melk. In mei van dit jaar is een driejarige periode afgelopen, waarin het jaarlijkse contingen was vastgesteld op 510Ó ton. Op de jongste Benelux-conferentie op de Hoge Veluwe werd overeengekomen dit akkoord te verlengen tot eind september. Aangenomen wordt, dat deze bepaling thans van kracht zal blijven tot 22 oktober. De Nederlandse regering dringt reeds lang aan op verhoging van dit contingent, doch stuit daarbij steeds weer op Belgische be zwaren. Andere punten van de agenda zijn onder andere de belasting voor het beroepsweg- vervoer, landbouwproblemen en de kwestie van de waterwegen. Het wordt niet uitge sloten geacht, dat voor 22 oktober het Ne derlandse antwoord bekend zal zijn op de Belgische nota inzake de ScheldeRijn verbinding. Een door de rechtbank in eerste aanleg vrijgesproken 51-jarige gevangenbewaar der van het Huis van Bewaring aan de Amstelveenseweg te Amsterdam heeft thans voor het gerechtshof terecht ge staan. De officier van Justitie, die een maand had geëist, was tegen de vrij spraak in beroep gegaan. Het voltallige hof met de procureur-ge neraal, de getuigen en de verdachte met ziin raadsman togen na een kort verhoor per auto naar het Huis van Bewaring, om zich van de situatie ter plaatse op de hoog te te stellen. De zitting werd na een uur in het paleis van Justitie voortgezet. Ook de procureur-generaal meende evenals de officier van Justitie dat de be waker niet behoorlijk opgelet had, toen op 8 april twee Zwitserse gevangenen uit een luchtkooi wisten te ontsnappen, nadat zij een tralie hadden doorgezaagd. Hij meen de dat de bewaker ernstig in verzuim was geweest. Daarvoor vorderde hij een ge vangenisstraf van een maand. De raadsman bracht in herinnering wat er gebeurd was: één van de twee Zwit sers was een befaamd uitbreker, die al elf keer de vrijheid had weten te verkie zen. Terwijl de een de tralie tijdens het luchten doorzaagde, zorgde de ander voor „rugdekking". De bewaker moest zeven kooien controleren en had voor iede re ronde enkele minuten nodig. De verde diger meende, dat de vluchtelingen han dig van lacunes., in het bewakingssysteem gebruik hadden gemaakt en dat de bewa ker diende te worden vrijgesproken. Het hof zal op 13 oktober uitspraak doen. De commissie-Witteman heeft de re gering geadviseerd haar destijds gedane voorstellen inzake rijkssubsidies voor sym fonie-orkesten thans te verwezenlijken. Deze voorstellen waren gedaan in een rapport, dat in juni aan minister Cals is uitgebracht. Het rapport van nu bevat voorts voorstellen tot een aantal her zieningen van technische aard in de hui dige salarisregeling voor de orkestleden. Over de inhoud van dit rapport wint de staatssecretaris thans deskundig advies in. De verwezenlijking van de voorstellen hangt uiteraard af van de geldmiddelen, die ter beschikking kunnen worden ge steld. Nu hierover in de memorie van toe lichting op het ontwerp van wet tot vast stelling van de rijksbegroting voor het dienstjaar 1960 (Hoofdstuk VI, Departe ment van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen) een en ander is medegedeeld, heeft de staatssecretaris het rapport ter kennisneming toegezonden aan de besturen van de belanghebbende orkesten, de or ganisaties van orkestleden en de subsi diërende overheden. Nadat hij zijn standpunt ten aanzien van de onderhavige voorstellen der com missie zal hebben bepaald, stelt de staats secretaris zich voor in overleg te treden met de andere subsidiërende overheden en met het College van Rijksbemiddelaars. OOOXOZOZOZ-X'XOÏZ'Z-XCOX-TttX&XaXO'Z'XCCCOCOXttOXOXl U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. TJ bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnés f 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu- lieren op aanvraag gaarne ter be- schikking. In dat geval dient men p; wel voor voldoende saldo op de 8 p girorekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE. Jx&xazsyyyyxccttccccGcoxaxxfxcccottccocosccoccccccó Het college van B. en W. van Amster dam heeft op advies der jury voor de poëzieprijzen 1959 besloten met een prijs van tweehonderdvijftig gulden te bekro nen het gedicht „Een jong meisje droomt" van Mischa de Vreede en het gedicht „Vle selijke stad" van Sybren Polet. De jury bestond uit: Ad ten Besten, Gerrit Bor- gers en dr. Victor E. van Vriesland. Voor de Alkmaarse rechtbank is tegen een 34-jarige plasticbewerker uit Heiloo wegens uitlokking tot schending van een fabrieksgeheim een maand gevangenis straf geëist. De man had een andere plasticbewerker, die werkzaam was op een plasticfabriek in Alkmaar, gevraagd bij zin compagnon in Heiloo te komen werken om daar tegen een hoger loon de plastic lichtkoepels van de Alkmaarse firma te maken. De verdediger betoogde dat noch op de lichtkoepels, noch op de methode van vervaardiging octrooi is verleend, zodat van schending van een fabrieksgheim geen sprake kon zijn. Hij concludeerde derhalve tot vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen. Een 20-jarige bankwerker uit Velsen had zich voor het Hoog Militair Gerechts hof in Den Haag te verantwoorden we gens dienstweigering. Als Jehova-getuige weigert hij niet alleen militaire dienst, maar ook de daar voor in de plaats te stellen burgerdienst. De krijgsraad had hem voor dit feit op 29 juli veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf. Hij was tegen dit vonnis in appèl gekomen. De president hield hem voor, dat hij in zijn betrekking van bankwerker óók aan werktijden is gebonden en dus evenmin in de gelegenheid is zolang hij wil zijn pre- dikingswerk te verrichten. Dit zou bij de volbrenging van burgerdienstplicht dus geen verschil maken. De beklaagde zei echter dat dit wél enig verschil maakt, want zijn zelf gekozen betrekking kan hij als hij dat wil ieder ogenblik verlaten. De advocaat-fiscaal vond dat de bank werker de consequenties van een en ander zelf maar moest dragen en eiste bevesti ging van het vonnis van de krijgsraad De verdediger betoogde dat de beklaagde een idealist is, die zijn mening nooit zal willen veranderen. Hij was zich er van be wust, dat de staat deze houding niet kan accepteren, maar vroeg het hof toch een mildere straf te willen opleggen. Op 20 ok tober zal het hof arrest wijzen. AMSTERDAM Alle internationale waarden gaven een fhnk herstel te zien bij een tamelijk le vendige affaire. Verreweg het grootste ge deelte van de daags tevoren geleden verlie zen werden ingehaald. President Eisenho wer is de langdurige staalstaking in Ame rika beu en zal vandaag vertegenwoordi gers van werkgevers en werknemers af zonderlijk op het Witte Huis ontvangen. Op dit bericht stegen de koersen in Wall- street, waardoor de markt aldaar in een vaste 5 temming sloot. Voor Amsterdam, dat maandag voor de internationale waar den flinke koersverliezen te zien had ge geven, waren de vaste slotkoersen uit New York een meevaller. Amerika toonde weer belangstelling voor Unilever en Philips en dit werkte een gunstige stemming voor deze papieren op het Damrak in de hand. Tevens waren de Westduitse beurzen vast en vormden een goede stimulans voor het koersverloop in Amsterdam. De Philips- aandelen waren op 643 circa 9 punten ho ger. Unilever verbeterde op 647V2 bijna 10 punten. AKU liep op van 372 tot 375, tegen maandag als slotprijs 368V2. Kon. Olie no teerde ex 1,50 interimdividend 156.20 tegen een vorige slotprijs van f 155,70 cum interimdividend. De olie-aandelen kwamen 3/8 dollar hoger uit New York. KLM viel tegen en werd, ingevolge Wallstreet, iets lager geadviseerd. In de scheepvaartafdeling bleef het rus tig en de koersen gaven geen noemens waardige veranderingen te zien t.o.v. de slotkoersen van de vorige dag. Van de lei dende cultures was Senembah zeer vast op de gunstige mededelingen over de maat schappij in de jaarvergadering. De intrin sieke waarde van deze papieren ligt, aldus een bekend commissiehuis, belangrijk ho ger dan de huidige beurskoers. De advies prijs werd vastgesteld op 215 tegen maan dag als slotprijs 210V2. Deli, HVA en Am sterdam Rubber noteerden alle hoger. In de staatsfondsenhoek werden de inschrij vingen op de 4 1/4 pet obligatieleningen 1959 a 99 pet. Amsterdam en Rotterdam, elk groot 25 miljoen, druk besproken. De belangstelling voor deze leningen was, al dus de beurs, zeker niet groot. Overigens was de staatsfondsenmarkt gemakkelijk. In de Amerikaanse sector werd de introductie van Colonial-Energy Shares Inc. ter beur ze gunstig ontvangen. De belangstelling was zeer groot en de prijs per certificaat van 10 aandelen werd vastgesteld op 13 3/4 dollar of circa 525. De nieuwste obliga tielening Bank voor Nederlandse Gemeen ten kwam voor de eerste keer in de note ring. De adviesprijs was circa 100 1/4, de emissiekoers bedroeg 100 pet. De lokale sector gaf merendeels hogere koersen te zien. Grootbanken in herstel. Prolongatie 3 pet. (ANP). NEW YORK Tegen sluitingstijd is op de Newyorkse effectenbeurs bij matige handel een wijd verspreide koersstijging opgetreden. De handel heeft gereageerd op het nieuws van de besprekingen die heden hervat worden in het staalconflict. Onder andere de be sprekingen op het Witte Huis, met afge zanten van beide partijen in het geschil afzonderlijk, beïnvloedden de markt. De beste koerswinsten werden bij de auto- farieken en staalfondsen genoteerd, waar bij enkele 2 dollar opliepen. In de andere groepen, zoals elektronische waarden, chemicaliën en spoorwegen, was de ont wikkeling gunstig. Algemeen verwacht men een opleving van de effectenmarkt zodra bekend wordt dat de staalstaking ten einde loopt. De totale omzet was 3.220.000 aandelen. Van 1217 verhandelde fondsen waren 640 hoger en 388 lager. Het indus triegemiddelde kwam van 636.47 op 640.10. dat van spoorwegen van 154.77 op 157.13 en dat van openbare nutsbedrijven van 82.70 op 87.76. (UPI) Met algemene stemmen heeft de ge meenteraad van Bergen (Nh.) een motie aangenomen, waarin de raad zijn afkeu ring uitspreekt over het beleid van de bur gemeester als voorzitter van het stich tingsbestuur der schooltandverzorging Hij zou geld van de gemeente hebben aan gewend voor financiering van de sllichting zonder toestemming van de raad en voorts bij voortduring aan de gemeenteraad de juiste gegevens over de gang van zaken in de stichting onthouden. De raad besloot de motie, die ingediend was door de V.V.D. en die mede ondertekend was door de voorzitters van alle fracties, ter kennis te brengen van de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland. Uit het liquidatieoverzicht van de stich ting bleek dat er een verlies is van ƒ24.600, dat gedekt zal moeten worden door een bijdrage van 25 cent per inwoner van de deelnemende gemeenten, die hiertoe ech ter volgens de stichtingsacte juridisch niet verplicht zijn. De gemeente Bergen heeft van de stichting nog 41.600.- te vorde ren en verschillende particulieren nog een bedrag van 25.500.-. Een P.v.d.A.-raads- lid citeerde een rapport van de verifica tiecommissie van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, waarin de admini strateur van de stichting volstrekt onbe kwaam werd genoemd. Hij sprak van wan beleid van de voorzitter, wie voorts ver weten werd dat deze de raad jarenlang verkeerd had voorgelicht en dat hij on rechtmatig gemeentegelden voor de finan ciering van de stichting had aangewend. Zonder enig verweer bracht de burge meester de motie in stemming. Hij wilde daarop nog de vertrouwenskwestie stellen doch de raad wees een stemming hier over van de hand. Aagtedijk 29 300 m. n.w. Djeddah n. Aden. Aaisdijk 29 v. Musi n. Surabaja. Aardijk 30 te New York. Abbedijk 30 te Philadelphia. Abbekerk 29 v. Rotterdam n. Hamburg. Abida 29 165 m z.w. Merauke n. Singapore. Acila 1/10 te Punta Cardon verwacht. Acmaea 29 300 m. o.z.o. Malta n. Pernis. Agamemnon 29 240 m. n.w. Pto. Rico n. Curagao. Aleor 29 te Hamburg verwacht v. Bremen. Alamak 30 te Bahia. /vlca 29 130 m. o.n.o. Fayal n. Port Au Prince. Algenib 29 120 m. o.z.o. Salvador n. Rio de Jan. Algol 29 te Antwerpen. Alkaid 29 v. Hamburg n, Rotterdam. Almaijk 29 v. Philadelphia n. Mobile. Almkerk 29 40 m. n.w. Majorca n. Antwerpen. Alphacca 29 280 m. n.n.w. Porto Rico n. Curagao. Alphard pass. 29 Wight n. Antwerpen. Amalie B 8/10 te Rotterdam verwacht. Ameland 29 150 m. z.w. Pto. Rico n. Pto. La Cruz. Amerskerk 29 v. Sydney n. Aden. Ampenan 30 te Hamburg. Amsteikroon 29 200 m. z.z.o. Chagos n. Singapore. Amstellaan 29 120 m. w.n.w. Pt. Said n. Hamburg. Amstelsluis 29 62 m. w.z.w. Djeddah n. Suez. Annenkerk 29 230 m. z.o. Suez n. Suez. Angolakust 29 v. Hamburg n. Amsterdam. Area 1/10 te Trinidad verwacht. Arendsdijk 29 470 m. w. Landsend n. Antwerpen Arendskerk 30 te Lorenzo Marques. Ares 29 te Rotterdam. Argos 29 10 m. z.w. Kp. Passero n. Piraeus. Arnedijk 29 v. Hamburg n.Rotterdam. Asmidiske 29 v. Amsterdam n. Hampton Roads. Axeldijk 29 v. Santos n. Buenos Aires. Baarn 29 te Antwerpen v. Rotterdam. Bali 28 137 m. n.n.w. Perim n. Djibouti. Batjan 29 te Alexandrië. Bawean pass. 29 Guardafui n. Djibouti. Bennekom 28 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Bengkalis 29 v. Port Swettenham n. Belawan. Beninkust 29 te Duinkerken v. Le Havre. Blitar 29 v. Port Said n. Genua. Boissevain 28 v. Mauritius n. Singapore. Borneo 30 te Singapore. Boskoop 29 200. jn.(w.z.w. Scillys n. Amsterdam. Breda 128 v. Puerto ÓVaaz n. Emden. Calamares 29 v. Golfito n. Los Angeles. Caltex Arnhem 30 te Bandar Mashur. Calt. Delft 29 150 m. o.z.o. Seychellen n. Mombasa. Caltex Delfzijl 29 v. Kopenhagen n. Rotterdam. Caltex Eindhoven 29 60 m. o. Gibraltar n. Sidon. Caltex Gorinchem 29 v. Kielerkanaal n. R'dam. Caltex Nederland 29 110 m. z.w. Wihtg n. Antw. Caltex Pernis 29 210 m. z.o. Beira n. Bahrein. Caltex Rotterdam 29 43 m. z.o. Cyprus n. R'dam. Caltex The Hague 30 te Vizagapatnam. Camerounkust 30 te Takoradi. Cartago 29 te Baltimore verwacht. Casamance 29 v. Rouaan n. Kenitra. Castor 30 v. Rotterdam n. Hamburg. ^Celebes 29 v. Djibouti n. Suez. Cinulia 30 te Birkenhead verwacht. Cities Service Valley Forge 29 110 m. n.o. Durban naar Philadelphia. Clavella 30 te Stanlow verwacht. Congokust pass. 29 Vlissingen n. Antwerpen. Coolsingel 29 840 m. o. Landsend n. Liverpool. Cradle of Liberty 29 250 m. o.z.o. Bermuda naar Philadelphia. Crania 29 125 m. z.w. Azoren n. Curagao. Diemerdijk 30 te Londen. Drente 29 te Hamburg v. Bremen. Duivendijk pass. 29 Kp. St. Vincent n. Port Said. Fos pass. 29 Finisterre n. Algiers. Esso Amsterdam 29 300 m. w.n.w. Flores n. L'end. Esso Nederland 29 dw. Algiers n. Fawley. Esso Rotterd. 29 10 m. z.w. Kreta n. Wilhelmshafen Friesland SSM 29 v. Kopenhagen n. Blyth. Friesland KRL pass. 29 El Salvador n. Trinidad Gaasterland 29 te Rio verwacht. Groote Beer 29 v. Montreal n. Rotterdam. Grootekerk 29 60 m. n. Finisterre n. Port Said. Guineekust 28 te Kryby. Haarlem 29 400 m. n.w. Finist. n. Fort de France Hathor 29 50 m. wn..w. Kp. Spartel n. Tripoli. Hecuba pass. 29 Startpoint n. Bremen. Heelsum 29 v. Lake Charles n. Savannah. Helicon 28 v. Aruba n. Cumana. Hera 29 te Pointe a Pitre verwacht. Hersilia 30 v. Rotterdam n. Amsterdam. Hestia 29 1140 m. n.o. Sombrero eil. n. St. Thomas. Houtman 29 300 m. z. Bangkok n. Singapore. Hydra 28 150 m. n.w. Demerara n. Demerara. Jason 29 te Maracaibo verwacht. Jagersfontein 29 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Java pass. 29 Guardafui n. Djibouti. Johan v. Oldenbarnevelt 30 te Southampton. Joh.Frans 29 190 m. w. Buenaventura n.Coquimbo Jos. Frering 29 85 m. z.w. Pt. Etienne n. L. Palm Jupiter 29 950 m. z.w. Flores n. Ciudad Trujillo. Kaap Hoorn 29 v. Rotterdam n. Curagao. Kalinga 30 te Bachaquero verwacht v. Boston. Kalydon 29 v. Las Piedras. 1/10 te Curagao verw Kara 29 v. Cristobal n. Cruz Grande. Karachi 30 te Penang. Karimun 29 v. Tabaco n. Bulan. Karossa 29 v. Singapore n. Timordilly. Karsik 29 420 m. z.o. Colombo n. Durban. Katelysia 29 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Kelletia 30 te Tripoli. Kerkedijk 29 te Bremen. Kertosono 29 340 m. w.z.w. Landsend n. Houston Kieldrecht 29 530 m. w. Cochin n. Cochin Koningswaard 27 v. Perth Amboy n. Curagao. Kopionella 29 320 m. z.z.o. Suez n. Landsend. Koratia 29 30 Om. z.z.o. Cocos eil. n. Geelong. Kosicia 30 te Thameshaven. Kreeft 29 te Rotterdam. Kryptos 29 te Port Said. Kylix 29 260 m. o.z.o. Malta n. Gibraltar. Laertes 30 v. Port Said n. Liverpool. Laarderkerk 29 te Hamburg verw. v. Bremen Larenberg pass. 29 Las Palmas n. Dakar. Leersum 29 120 m. w. Landsend n. Montreal. Lelykerk 29 voor anker rede Muscat. Leuvekerk 30 v. Rotterdam n. Bremen. Liberty Bell 29 150 m. o. Kp. Aquila n. Ph.delph Lieve Vrouwekerk 29 57 m. n.n.w. K. St. Vincent naar Marseille. Lindekerk 29-v. Bremen n. Hamburg. Lissekerk 30 v. Rotterdam n. Londen. Loenerkcrk 29 100 m n.n.o. Bahrein n. Muscat. Lombok 29 v. New York n. Los Angeles. Louis Lantz 29 210 m. z.z.w. Finisterre n Emden. Maaskerk 29 155 m. z.w. Freetown n. Las Palmas. Maetsuycker pass. 29 Muntok n. Singapore. Mariekerk 29 v. Chalna n. Chittagong. Mataram 29 v. Djibouti n. Penang. Maureen pass. 29 Ouessant n. Londen. Medon 29 v. Paramaribo n. Curagao. Memnon 29 550 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Mentor 30 te Mobile. Mississippilloyd 29 410 m. z.o. Suez n. Bombay Mitra 29 te Barton. Modjokerto 30 te Makassar verw. v. Surabaja. Molenkerk 29 te Veraval verwacht v. Karachi. Moordrecht pass. 30 Ouessant n. Isle of Grain. Munttoren 30 te Singapore verw. v. Colombo. Mijdrecht 29 327 m. z.z.o. Suez n. Paulsboro. 'vlyladv 29 dw. Freetown n. Tabu. Naess Lion 29 14 m. z.w. K. Spartivento n. Tripolis Naess Tiger 30 te Augusta. Nsnusa 30 te Bremen verwacht Neder-Elbe 29 300 m. w. Minicoy n. Suez. Nestor 28 70 m. z. Cienfuesos n. La Guaira. Nieuw Amsterdam 29 v. Bermudas n. New York Noordwijk pass. 30 Gran Canaria n. Monrovia. Notos 28 90 m. w. Kp. Matapan n. Piraeus. Nijkerk 29 v. Suez n. Djibouti. Gberon 29 1160 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Oldekerk 29 100 m. z. Kreta n. Genua Nieuws in het kort P. v. d. A.-vergadering. Op donderdag 1 oktober zal des avonds om acht uur in de foyer van het Minerva Theater in Heemstede de vergadering van de afdeling Heemstede van de Partij van de Arbeid gehouden worden waarbij onder meer de voorziening in het voorzitterschap ter sprake zal komen aangezien de heer B. Rijpstra voor die functie heeft bedankt. Politieke situatie. Het in Haarlem wonende Tweede-Kamerlid drs. H. Peschar zal op donderdag 1 oktober des avonds om acht uur in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Schoterweg 83 in Haarlem voor de afdeling Haarlem V van de Partij van de Arbeid de politieke situatie bespreken. Reclassering. De in Heemstede ge houden collecte voor de Reclassering heeft 2660 opgebracht, dat is 140 minder dan vorig :aar. Omipenkerk 29 60 m. o. Formosa n. Singapore. Oranje 29 v. Tandjong Priok n. Melbourne. Oranjestad 29 v. Amsterdam n. Hamburg. Orion 29 50 m. n.o. Kp. Malea n. Kalamaki. Osiris 29 100 m. n.w. Tobaco n. Philadelphia. Ouwerkerk 29 v. Las Palmas n. Kaapstad. Fapendrecht 1/10 te Istanbul verwacht. Peperkust 30 te Le Havre. P. G. Thulin 29 87 m. n.n.o. Salvador n. Cristobal. Philippia 29 243 m. n.w. Port Said n. Mena. Philidora 29 210 m. n.w. Perim n. Mena Al Ahm. Philine 29 Lissabon gepass. n. Mena Al Ahmadi. Pieter S pass. 30 Noordhinder n. Swansea. Polydorus 29 Lissabon gepass. n. Port Said. Poseidon 29 te New Orleans verwacht. Prins Alexander 29 v. Napels n. Livorno. Prins Frederik Hendrik 30 te Montreal. Prins der Nederlanden, pass. 29 Az. n. Barbados. Prins Willem II 30 te Antwerpen. Frins Willem III 29 v. Quebec n. Le Havre. Prins Willem van Oranje 29 te Rotterdam. Prov.singel 28 165 m. w. Panamakan. n. N. Orleans. Purmerend 29 110 m. o. Aden n. Mena. Pygmalion 28 te Calamata n. Catania. Raki pass. 29 Finisterer n. Bremen. Radja 29 110 m. n.w. Penang n. Chittagong. Roggeveen 29 780 m. n.w. Amsterdam eiland naar Melbourne. Rondo 29 200 m. z.z.w. Mozamb. n. Lor. Marques. Rotterdam 30 te Rotterdam. Rijndam 29 350 m. o.n.o. Kp. Race n. New York. Ssbang 29 v. Singapore n. Port Swettenham. Salatiga 29 te Beyrouth v. Iskenderun. Saloum 29 v. Dakar n. Brest. Samarinda 2 9v. Portland 30 te Vancouver. Sarangan 29 75 m. w. Algiers n. Lissabon. Scheldelloyd pass. 29 Ushant n. Le Havre. ScheJpwijk 29 600 m. n.o. Rio de Jan. n. B. Aires. Scherpendrecht 29 v. Takoradi n. Lagos. Seven Seas 30 te Rotterdam. Sloterdijk 29 210 m. w. Landsend n. New York. Solon 29 te La Romana verw. v. Ciudad Trujillo. Stad Alkmaar 29 Gotland gepass. n. Lulea. Stad Arnhem pass. 29 Casquets n. Italië. Stad Leiden 29 540 m. n.n.w. Kaapstad n. Beira. Stad Maassluis 29 295 m. z.w. Lissabon n. IJmuid. Stad Rotterdam verm. 29 v. Freetown n. IJmuid. Stanvac Benakat 29 v. Sungeigerong n. Buatan. Stanvac Sumba 28 v. Hongkong n. Buatan. Statendam 30 te Southampton. Statensingel 29 350 m. z.z.o. Halifax n. Dublin. Steenwijk 29 v. Willemstad n. Los Angeles. Stentor 29 v. Port Au Prince n. Tampa. Steinhoeft 29 Arica verwacht v. Mollendo. Steven 29 te Lake Erie n. Montreal. Straat Johore 29 te P. Kembla verw. v. Melbourne. Str. Lombok 29 650 m. w. Fremantle n. Mauritius. Straat Magelhaen 29 v. Vitoria n. Kaapstad. Straat Malakka 29 v. Shimizu n. Kobe. Straat Torres 30 te Probolinggo verwacht. Sumatra 29 te Antwerpen v. Amsterdam. Strata Soenda 29 1370 m. z.w. Melbourne (best.). Tabian 29 v. Singapore n. Tandjong Priok. Talisse 29 60 m. n. Ras Al Hadd n. Damman. Tamara 29 te Banias. Taria 3/10 te Madras verwacht. Telamon pass. 29 Vlissingen n. Antwerpen. Tegelberg 29 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Teiresias 29 30 m. w. Mallorca n. Liverpool. Teucer pass. 29 Ceylon n. Penang. Texel pass. 29 Kp. De Gata n. Engeland. Thelidomus 30 te Punta Cardon. Themis 29 v. Pampator n. Trinidad. Tibia 29 180 m. o. Ceylon n. Abadan. Tiipondok 1/10 te Kobe verwacht. Tjiluwah 29 te Osaka verwacht v. Yokohama. Togokust 29 v. Antwerpen n. Bremen. Van Spilbergen 30 te Port Harcourt v. Duala. Vlieland 29 v. Singapore n. Rotterdam. Vijst 29' 130 m. w.z.w. Landsend n. Rotterdam. Waal 29 60 m. n.w. Malta n. Piraeus. Waingapoe 29 50 m. van Kuria Muria n. Mukalla. Waterland 29 300 m. n.o. St. Vincent n. Santos. Waterman 29 dw. Oran n. Port Said. Westland 29 270 m. z.z.w. St. Vine. n. Amsterdam. Woensdrecht 29 75 m. n.w. Den Helder n. P. Said. Wonogiri 29 400 m. o.n.o. Singap. n. Dumaguete. Wonosari 30 te Belawan. W'onosobo pass. 29 Guardafui n. Aden. IJssel 30 te Rotterdam. Zaanland 29 v. Hamburg n. Amsterdam. Zeeland 29 te Callicut v. Allspey. Zonnekerk 30 te Aden. Zuiderkerk 30 te Rotterdam. Zwijndrecht 29 920 m. o.z.o. Barbad. n. Baltimore. KLEINE VAART Ardeas 29 25 m. n.o. Gibraltar n. Rotterdam. Bab T 26 v. Ostrand te Abö. Draco 29 v. Lavaletta n. Catania. F.Isa 28 v. Gefle n. Skutskaer. Ilias 28 te Genua n. Livorno. Inspecteur Mellema 28 50 m. w. Sandhamern naar Norresundby. Joost 28 v. Karlstad te Zaandam. Kaap Falga 28 Kiel gepass. n. Ostrand. Lijnbaansgracht 29 te Goeree n. Antwerpen. Manto 28 v. Pasajes n. Bilbao. Marianne 29 dw. Noordwijk n. Amsterdam. Midas 29 30 m. z. Toulon n. Savona. Nero 29 te Amsterdam n. Bordeaux. Pavo 27 Kiel gepass. n. Ostrand. Quo Vadis 29 dw. Portlandbill n. Antwerpen. Schippersgracht 29 te Amsterdam verwacht. Thaletas 29 25 m. n. Tabarka n. Mostaganem. Tillv 28 v. Gruvon n Zaandam, l'wee Gebroeders 29 15 m. n.o. N.hinder n. Savona. SLEEPVAART Argus 29 te Rotterdam. Cycloop 28 60 m. z. Gran Canaria. Gele Zee 30 v. Hoek van Holland. Humber 30 te Rotterdam. Oceaan pass. 26 Gibraltar 28 te Lissabon. Fooizee 30 te Dakar. Slotkoers Heden gisteren 13.45 ut 3-3Vin/o Nederl. '47 92% 92»/, e 3 n/n Nedl. 1962/64 98 98% Woningbouw 6 °/n 109% 109% Pr. A'dam '56 I.. 8U/2 Pr. A'dam '56 II. 92 Pr. A'dam '56 III 92% Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II. 88% Pr. R'dam '57.... 98,5/i„ A.K.U 376 377 Calvé Delft 647 650 Van Gelder Zonen 243% 244 K. N. Hoogovens. 577 577 Nederl. Ford 313 313 N. Kabelfabriek. 389 389 gew Philips Gloeil. 643'/2 641 Pref PhilipsGloeil. 242 Unilever 649 649 Wilton Fy en oord. 214 210 Werf Gusto 159% 159% Dordtsche Petrol. 712»/= 718 Kon. Petroleum.. f 163,30 f 157, Billiton 323'/s 324 A'dam Rubber 99% 98 K.L.M ƒ123,- 123,- Holl. Amer. Lijn. 159% 159% K.N.S.M 158'/2 158 N. Scheepv. Unie 140% 140 v. Nievelt Goudr. 139% 140 Phs. v. Ommeren 246 246 H.V.A 147% 147 Delimaatschappij f 170- 170, Amsterd. Bank.. 323 324 Nat. Handelsbank 155% 155 Ned. Handel Mij 233% 235 Rotterd. Bank.... 293 V2 295 Twentsche Bank. 271 Anaconda Copper 61% 62 Bethlehem Steel. 56% 56 14 U.S. Steel 103% 102% General Motors.. 54Vi„ 55% Shell Union 72% 73V2 Tidewater 24% 24%

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11