Panda en de meesteivkojk Wereldnieuws Aanhoudend droog weer Oude Mahonie ronde tafels Gaan Senembah- en Deli-mij. samenwerken? beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chefarine 4 BANK TRAD VERKRAPPEND OP SALDO SCHATKIST GEDAALD OOK BLACK WENST ACTIEVER HULP AAN ONDERONTWIKKELDE GEBIEDEN Plan voor verdeling van Induswater van een miljard dollar Lof voor Nederland HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK 2 eanapé's, stoelen, secretaires Nieuwe Nederlandsch- Amerikaansche Hypotheek bank Havenstaking dreigt in de V.S. Frankrijk verruimt invoer van voedingsmiddelen Fokker moet produktie van F 27 inkrimpen Gevestigd -in 2200 postkantoren Rente 3% Tot f 10.000,- rentegevend Bovendien: u kunt er practisch altijd terecht, zolang 't kantoor geopend is - dus ook na drieën! Engeland tegen uitbreiding convertibiliteit IDA-plan wordt goed ontvangen DE WEEKSTAAT Gevolgen van staalstaking N.V. Singkep Tin Besprekingen vakbonden en bestuur Vlisco? Interim-dividend Petro leum Mij Moeara Enim WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1959 De president van de Wereldbank Eugene Black, heeft de oprichting voorgesteld van een internationale organisatie van particuliere investeerders, die ertoe zou kunnen bijdragen de gebieden waarop overeenstemming bestaat uit te breiden en het besef van de zeer grote mogelijkheden tot expansie van particuliere buitenlandse investeringen te doen toenemen. In zijn toespraak tot de jaarvergadering van de Raad van Gouverneurs van de Wereldbank, zeide Eugene Black, dat een dergelijke „eenheid" op doeltreffender wijze zal kunnen duideleijk maken wat er wordt gedaan en welke politiek moet worden gevolgd om de particuliere investeringen aan te trekken. Indien zulk een lichaam werkelijk internationaal zou zyn, zou het ertoe kunnen bijdragen om een oplossing te vinden voor verschillen die tussen regeringen en buitenlandse investeerders zijn gerezen. De president juichte het gisteren door president Eisenhower in diens rede ter ge legenheid van de opening van de jaarver gadering gedane voorstel tot oprichting van een Internationale Ontwikkelings-As- sociatie toe. Hij legde er evenwel de na druk op, dat hulp nimmer een aanvaard baar vervangingsmiddel voor handel kan zijn, en dat een grotere binnenlandse pro- duktie, waardoor de behoefte aan import goederen wordt verlaagd, geen reëel ver vangingsmiddel voor export is. De heer Black zei voorstander te zijn van het beginsel, dat een aanzienlijk deel van de hulp voor ontwikkeling wordt ver leend op voorwaarden, die de transferlas- ten enigszins verlichten. Hij meende, dat men het er algemeen over eens is, dat de Internationale Ontwikkelings-Associatie moet worden ontworpen om de Wereld bank in staat te stellen tot het invoeren, naast haar normale werkzaamheden, van een soepeler methode van het uitlenen van gelden voor ontwikkelingsdoeleinden. „Op het ogenblik zijn tal van handelsres tricties, in het bijzonder op het gebied van landbouwprodukten en industriële grond- Advertentie TE KOOP GEVRAAGD Beschadigd o£ wurmgaatjes geen bezwaar. Brieven onder no. 911 aan het bur. v. d. bl. Blijkens het liquidatie-overzicht per 16 september met de balans en winst- en ver liesrekening per 30 juni 1959 van de n.v. Nieuwe Nederlandsch-Amerikaansche Hy potheekbank in liquidatie te Groningen werd een winst gemaakt van 45.897 100.370). Deze winst wordt toegevoegd aan het winstsaldo vorige balans, dat daarna stijgt tot 1.405.885. Hiervan komt in mindering de liquidatieuitkering amortisatiebewijzen ad 747.980, zodat het saldo winst dan be draagt 657.905. Op 4 december 1958 werd 20 per amor- tisatiebewijs beschikbaar gesteld. In het geheel hebben thans 4 uitkeringen plaats gevonden en wel tot een bedrag van 110 per amortisatiebewijs. De verkoop contrac ten verminderden van ruim 144.000 dollar tot ruim 119.000 dollar. De vaste goederen, vroeger het voornaamste actief, zijn prak tisch van geen belang meer. Op oliegebied werd een teleurstelling ondervonden doordat een onlangs aange vangen boring op 2200 meter diepte moest worden stopgezet. Geen enkele gunstige aanwijzing werd gevonden. Op dit ogenlik bedragen de kasmiddelen in Nederland 305.000, waartegenover verplichtingen, groot f225.000. Hierbij wordt gëen rekening gehouden met het bedrag, groot f 86.422, nog niet opgevraag de pandbriefrente, waarop de n.v. meent recht te hebben, maar waaromtrent door rechtsherstel nog geen beslissing is ge nomen. De kasmiddelen in Amerika be dragen 55.000 dollar, waardoor een uit kering op dit ogenblik vrijwel uitgesloten is, aldus de liquidateur. Het ziet er naar uit, dat te middernacht in alle havens van de Atlantische Oceaan en de Golfkust van de Verenigde Staten een havenstaking zal beginnen, tenzij er op het laatste ogenblik nog een regeling wordt getroffen met de internationale bond van havenarbeiders. Het contract met de bond loopt op dat tijdstip af en de bond volgt gewoonlijk de tactiek „geen con tract, geen werk". Bemiddelaars van de overheid trachten een staking te voorko men, maar men verwacht niet dat er tij dig een nieuw contract zal zijn opgesteld. Een staking zou gelden voor alle sche pen, onverschillig de nationaliteit. De pas sagiersschepen zullen er vermoedelijk weinig hinder van ondervinden. De bond eist hogere lonen en toeslagen. De werk gevers hebben dinsdag een kleine loonsver hoging aangeboden, maar die is afgewezen. Te Parijs is bekend gemaakt dat de kwantitatieve beperkingen op de invoer van bepaalde voedingsmiddelen uit lan den van de Europese Economische Ge meenschap zullen worden opgeheven in dien de binnenlandse prijzen een bepaald minimum niveau te boven zullen gaan. Deze maatregel, waarmede beoogd wordt het tegengaan van een stijging der binnen landse prijzen, zal gelden voor levende varkens, bacon, reuzel, tomaten en artis jok. Een dergelijke maatregel geldt reeds voor druiven. Consumptie-aardappelen en appelen (laatstgenoemde alleen tussen 15 februari en 31 juli) kunnen worden in gevoerd uit alle landen welke deel uitma ken van de zone. met inwisselbare valuta. Een mededeling waarin het niveau der minimum prijzen voor de hierboven ge noemde produkten zal worden vastge steld, zal binnen een week worden gepu bliceerd. stoffen, reeds in duidelijke tegenstelling met het beweerde streven van de meer ontwikkelde landen om de onderontwik- kelde landen te helpen," aldus de presi dent van de Wereldbank. Voorts deelde hij mede, dat de Bank met verschillende regeringen verdere be sprekingen heeft gevoerd over het deelne men in het plan voor verdeling van het water van de Indus, waarmede een be drag van 1 miljard dollar is gemoeid. De in augustus en september in Londen ge voerde besprekingen hebben „zeer bemoe digende vooruitgang" gemaakt in de rich ting van het sluiten van een internatio naal waterverdrag tussen India en Pakis tan op dit punt. „De voor de aanvang van dit enorme projekt nog niet opgeloste vraagstukken vormen nog slechts een nauwe kloof," aldus Eugene Black. In zijn rede heeft Eugene Black, een spe ciaal woord van lof toegezwaaid aan Ne derland. Hij zei dat Nederland, dat in 1949 op een na de grootste geldlener van de bank was, in 1959 het laatste deel van zijn verplichtingen tegenover de Wereld bank heeft afgelost, meer dan tien jaar voor de vervaldatum. „Op het ogenblik is Nederland, in over eenstemming met zijn traditionele rol in internationale financiering, een van de belangrijke verschaffers van hulpmidde len aan de Bank. Het is geen land, dat rijk is aan natuurlijke hulpbronnen. Het voelt de druk der bevolking meer dan de meeste andere landen. Hierdoor is het herstel, dat het Nederlandse volk in de af gelopen tien jaar heeft bereikt, door hard werken, zelf-discipline en financieel staatsmanschap des te bewonderenswaar diger," zo besloot de president van de Wereldbank. De directie van de n.v. Koninklijke Ne derlandse Vliegtuigenfabriek Fokker geeft er de voorkeur aan inzake de onder handelingen met buitenlandse maatschap pijen over de aankoop van Friendships het grootste stilzwijgen te bewaren, om dat men vreest door al te veel openhar tigheid de activiteiten van de concurren tie wakker te roepen. Deze concurrentie is vooral van Engelse zijde zeer groot. Dit is meegedeeld in de jaarlijkse alge mene vergadering van aandeelhouders, dp een vraag of voorzichtigheid met publi- katies niet gewenst is. De president-com missaris, de heer H. W. A. van den Wall Bake, voegde hieraan toe dat vele van deze berichten uit het buitenland af komstig zijn, en dat men publikaties in het algemeen moeilijk kan tegenhouden. De directie van Fokker heeft het afge lopen boekjaar een teleurstelling moe ten incasseren toen een Spaanse maat schappij, die een bestelling op een aantal Friendships had geplaatst, deze plotseling moest annuleren omdat de Spaanse rege ring geen deviezen beschikbaar stelde. Hiervoor kon geen schadevergoeding worden verkregen, omdat er nog geen contract getekend was, zo werd meege deeld. Bij Avio-Diepen, waarin Fokker een deelneming heeft, is een redelijk winstcijfer bereikt ten opzichte van de omzet. „Als wij spreken van een redelij ke winst bedoelen wij daarmee een cijfer, dat ligt tussen de 5 en 10 percent", zo zei de directie. Er zijn thans twintig Fokker Friend ships van het type F 27 afgeleverd. De produktie is thans drie per maand. Het volgend jaar zal dit, wegens gebrek aan orders, teruggebracht moeten worden tot ongeveer drie toestellen per twee maan den. Er worden besprekingen gevoerd over de levering van zes toestellen aan India. Medegedeeld werd nog dat opdrachten voor de bouw van prototypes voor Fokker een zeer waardevolle bijdrage tot de be drijfsresultaten betekenen. Ook werd het verheugend genoemd dat de Nederland se vliegtuigindustrie zal worden inge schakeld bij de bouw van een supersoni sche jager. De bedrijfsleiding wil echter niet al te zeer afhankelijk zijn van mili taire projecten. Zij geeft de voorkeur aan industriële produktie voor civiele doelein den. Met betrekking tot de toekomstplan nen wordt nu reeds gedacht aan een ver beterde uitvoering van de F 27, welk type, naar de mening van de directie, nog jarenlang zijn plaats in de luchtvaart kan behouden. Het dividend werd vastge steld op 8 percent (vorig jaar 12). In de gehouden algemene vergadering van aandeelhouders van de n.v. Senembah- Maatschappy zijn in verband met het aftreden van drie Noorse bestuursleden in hun plaats met grote meerderheid van stemmen tot commissarissen gekozen de heren mr. W. G. H. Chavannes, G. E. van der Werff sr. en G. E. van der Werff jr. Over het programma van de nieuwe Nederlandse groep, die byna 6'/s miljoen nomlhaai aaVidelén Senémbah' had gedeponeerd, deelde de heer Van der Werff sr. het volgende mede: 1) Geen liquidatie. Ook fiscaal bezien zou dit voor aandeelhouders niét gunstig zyn. Öe Noren wilden wéï liquidatie, maar zy hebben hun plannen zelf getorpedeerd door de verkoop van grote posten aandelen Senembah eind 1958 en begin 1959. Daardoor kreeg de Nederlandse groep de statutaire meerderheid en kon dus het voorgenomen liquidatievoorstel niet met succes worden ingediend. Ook zou liquidatie een zeer groot be drag hebben gevorderd voor een uitke ring aan het bestuur volgens de statutai re voorschriften. Het is algemeen bekend, aldus spreker, dat de samenwerking met de Noren nooit prettig is geweest. „De Noorse mentaliteit ligt ons Nederlanders niet zo goed". 2. Wij willen vermindering van kosten, dat wil zeggen wij willen de tering naar de nering zetten. 3. Wij willen gaarne een hechte samenwerking met de Deli-Maatschappij, mits dat mogelijk is op basis van twee gelijkgerechtigde part ners. De heer Van der Werff sr. zei ter zake een optimistisch schrijven te hebben ontvangen van de heer J. Th. Cremer uit New York, „de grote man van de Deli- Maatschappij". Deze stelt daarin dat bei de maatschappijen verscheidene ge meenschappelijke belangen hebben en dat er derhalve diverse redenen zijn voor sa menwerking. De heer Van der Werff achtte het moeilijk iets te zeggen over de intrinsieke waarde van de aandelen Se nembah. In de loop der tijden heeft de Senembah enorme bedragen in Indone sië geïnvesteerd. Als zijn persoonlijke mening stelde de nieuwe commissaris dat de intrinsieke waarde hoger en wellicht belangrijk ho ger ligt dan de huidige beurskoers. In elk geval zal het bestuur trachten het reste rende uitstaande kapitaal, na 17 oktober groot 1.184.500, rendabel te maken. De jaarstukken 1958 werden goedge keurd. De voorzitter, de heer P. A. Span- jer, deelde mee dat de ministeriële ver klaring van geen bezwaar is ontvangen op de wijziging der statuten, waarmee de nominale waarde der aandelen wordt te ruggebracht van 500 tot 50. De afstem peling met 450 per aandeel zal geschie den vanaf maandag 19 oktober. Nog on derstreepte het bestuur, in antwoord op een vraag, dat de belangen van de Deli en de Senembah weliswaar in zeker op zicht parallel lopen, maar dat uitsluitend een hechte samenwerking en geen fusie wordt beoogd. Advertentie Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorg! een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen 20 tabl. f. 0,80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f. 3.50 Advertentie fag#.... Naar het Agence France Presse uit goe de bron verneemt, zou de Engelse regering gekant zijn tegen elke uitbreiding van de valuta inwisselbaarheid, waarop in de jaarvergadering van de Raad van Gouver neurs van het Internationale Monetaire Fonds, die op het ogenblik in Washington wordt gehouden, zou zijn aangedrongen. Volgens deze bron zou de Engelse delegatie naar deze vergadering op dit punt geen enkele verplichting willen aangaan, ware het alleen maar omdat Engeland zich op het ogenblik in eeïi verkiezingsperiode bevindt Volgens gezaghebbende kringen is het Amerikaanse voorstel tot oprichting van een Internationale Ontwikkelings-Associa tie (IDA), die tegen lage rente leningen beschikbaar zal moeten stellen aan op industrieel gebied achtergebleven landen, vrijwel zekér van unanieme goedkeuring, als het morgen door de deelnemers aan de jaarvergadering van de Wereldbank in be handeling zal worden genomen. De alge mene opinie onder de afgevaardigden is, dat dit voorstel alle andere agendapunten zal overschaduwen. Volgens deze kringen zullen de landen van het Britse Gemene best het krachtig steunen. Aandelen Banque de Paris et des Pays Bas aan beurs te Frankfort Het bestuur van de beurs te Frankfort heeft bekendgemaakt, dat de aandelen van de Banque de Paris et des Pays Bas in de officiële notering van de beurs te Frank fort zullen worden opgenomen. De datum zal nog worden bekendgemaakt. De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 28 september laat enige behoorlyke verschuivingen zien. Vooral springt in het oog de interventie van de Centrale Bank op de geldmarkt, die blykt uit de styging van de post wissels enzovoort door de bank gekocht met 91,3 miljoen. Donderdag is dit actieve optreden van de bank begonnen. Zy aanvaardde biedingen op schatkistpapier tegen een disconto van 2!4 percent, dus lh percent beneden het officiële disconto. Hiervan werd in ruime mate gebruik gemaakt. Inmiddels is op de geldmarkt het tarief van call money verhoogd van IV4 tot lVa percent. Men acht de lichte verkrapping van tydelyke aard. Terwijl de goudvoorraad onveranderd bleef, zijn de deviezen met f 11,2 miljoen verminderd. Het heeft weinig zin meer op te merken dat de daling zich vooral heeft voltrokken in de convertibele sfeer, aangezien de deviezenreserve bijna geheel convertibel is. Goud en deviezen samen belopen dus nu 5169,7 miljoen tegen vo rige week 5180,8 miljoen. De banken hebben kans gezien van de dure voor schotten 15 miljoen af te lossen. Hun- saldo bij de Centrale Bank is verminderd met 42,5 miljoen. Hiermee liggen deze saldi twee dagen voor de ultimo nog 20 a 30 miljoen boven de gemiddelde kas- reserve, die getaxeerd wordt op 425 mil joen. De vermindering van de valuta, zo wordt in geldmarktkringen veronder steld, kan deels verband houden met het feit dat de staat het verhoogde aandeel in het I.M.F. heeft voldaan. Dit moest ge beuren in harde valuta en wel voordat het I.M.F. zijn jaarvergadering begon. Enige grote apparatenfabrieken zullen omstreeks oktober moeten sluiten, indien de staalstaking aanhoudt, zo is het Ameri kaanse ministerie van Handel gebleken uit een enquête onder de grote staalver bruikers in de Verenigde Staten. Blijkens de antwoorden op de enquête zullen min stens elf fabrieksmaatschappijen de pro duktie medio oktober moeten staken, tenzij hun staalvoorraden worden aangevuld. Vijftien andere maatschappijen deelden mede, dat zij nog slechts tot einde oktober voldoende staal hadden. In de gehouden algemene vergadering van aandeelhouders der n.v. Singkep Tin Maatschappij werd mr. B. Th. W. van Hasselt herbenoemd als commissaris. Het dividend over het boekjaar 1958/59 werd vastgesteld op 8% voor de gewone aande len en 4% voor de preferente- en priori teitsaandelen. Aan houders van oprichters- bewijzen zal 4,per oprichtersbewijs worden betaald. Als interim-dividend werd op 5 januari 1959 reeds 4°/o gedeclareerd op de preferente- en prioriteitsaandelen en 3°/o op de gewone aandelen. De schatkist zag haar saldo met 20 miljoen dalen. Men ziet hierin het door werken van de bepaling inzake het be talen van de vennootschapsbelasting in vijf termijnen. Onder invloed van de ul timo nam de circulatie een hoge vlucht. De biljetten stegen met 157 miljoen, dit is een flinke uitzetting, die vrijwel over eenkomt met die van hetzelfde tijdstip in 1958. De circulatie staat nu ver boven de f 4300: miljoen.'- ter- 1 ac nst>n9:-- -55 De Vlisco-affaire 4. Daar zat Panda nu in de ijskast in het gezelschap van hammen en pakjes boter. Het was een beetje vreemde omgeving, maar in ieder geval wel fris. „Ik b-begrijp er n-niet veel van," mompel de hij klappertandend, „m-maar het lijkt erop, d-dat ik nu toch een baantje heb ge vonden." De kok, die eindelijk tijd had, om eens te kijken wat de huisknecht hem had ge bracht, deinsde verschrikt achteruit, toen hij de huiverende Panda ontwaarde. „Wat doet ge daar in mijne ijskast?" schreeuwde hij. „U hebt zelf tegen de knecht gezegd, dat hij mij erin moest zetten," zei Panda ver ongelijkt. „Maar gij zijt geen voedsel!" riep de kok. Gij zijt een kleine knaap!" „Nu, wat zou dat?" mopperde Panda, die door de koele ontvangst uit zijn humeur ivas geraakt. De kok nam er echter geen aanstoot aan. „Wel het is goed," sprak hij met een bre de glimlach. „Gij kunt mij helpen prach tig. En gij zult het hebben prettig, want het is een genot om te bedienen madame de gravin. Zij stelt hoge prijs op mijne heerlijke maaltijden. Kom uit de ijskast. Gij moogt haar brengen de lunch!" Panda kreeg een dienblad, dat hoog opge stapeld was met eetwaren, en daarmee verliet hij wankelend de keuken. „Pas op, dat ge niet morst!" riep de kok hem na. „Daarvan zou de lieve gravin veel verdriet hebben., en gij ook, kleine knaap!" Naar wij vernemen, hebben de drie werknemersorganisaties in de textielin dustrie, St. Lambertus (K.A.B.), Unitas (C.N.V.) en De Eendracht (N.V.V.) zich in een gezamenlijk schrijven gericht tot de directie van P. F. van Vlissingen en Co's Katoenfabrieken Vlisco te Helmond. In deze brief wordt om een onderhoud ge vraagd over de beroering, die de laatste maanden rondom dit bedrijf heerst. De vakbonden zijn bereid tot medewerking aan maatregelen, die de bron van onrust en twijfel onder de werknemers kunnen wegnemen. De n.v. Petroleum Maatschappij Moeara Enim zal overgaan tot het uitkeren van een tweede interimdividend over het boekjaar 1959 van: 14 14/15 pet. of 28 aan aandeel houders, 28 aan houders van winstbewij zen en 264 aan houders van oprichters aandelen, een en ander onder aftrek van 15 pet. dividend belasting, nadat de door de Koninklijke voorgestelde uitkering van 1,50 per aandeel van 20 nominaal zal zijn ontvangen. Afnemend. Te Beiroet zijn uit de grens gebieden en van reizigers berichten ont vangen dat de rust in Bagdad nog niet is weergekeerd, maar het aantal beto gingen afneemt. Plaatsvervanger. De voorzitter van de UNO-Assemblee de Peruviaan Belaun- de, is met maagklachten in een zieken huis opgenomen. In zijn plaats heeft de Turkse ondervoorzitter, Esin, de verga dering van dinsdag geleid. Schendingen. Het Pakistaans ministerie van Defensie heeft meegedeeld dat in de afgelopen acht dagen straalvliegtuigen vermoedelijk Chinese die uit noor delijke richting naderden vijfmaal het luchtruim van Pakistan geschonden heb ben. De Pakistaanse luchtmacht heeft order tegen deze schendingen op te tre den. Modernisering. De Britten hebben maan dag het zes hectare metende, ommuurde terrein waar hun diplomatieke missie in Peking 99 jaar gehuisvest is geweest, aan de Chinese autoriteiten overgedra gen. De Chinezen hebben het terrein nodig voor het uitvoeren van hun moder niseringsplannen. De Britten hebben in middels een nieuw gebouw gekregen. Veroordeeld. Een neef van de Spaanse schrijver Salvador de Madariaga is te Madrid tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van on dermijnende activiteit tegen de Spaanse staat. De 23-jarige student in de rechten Luis Alberto Solana Madariaga, tegen wie zes jaar gevangenisstraf was ge- eist, was de oprichter genoemd van een onwettige studentengroep de so cialistische studentenvereniging en hij zou ook vlugschriften hebben ver spreid waarin tot een algemene staking werd opgeroepen. Aandeelhouder. Vier Amerikaanse zaken lieden hebben Kroesjtsjev aandelen ter waarde van driehonderd dollar in 'n fa briek van veiligheidsscheermessen doen toekomen teneinde hem tot een kapita list te maken. Ook al zou hij de aande len terugsturen, dan staat hij toch bij de maatschappij te boek als aandeelhou der. De enige mogelijkheid om van deze kapitalistische last af te komen is dat de Russische leider de aandelen over draagt aan een derde. Documenten. Het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken heeft een boekwerk van 603 pagina's uitgegeven, dat het verslag bevat van de twee mi nistersconferenties over Berlijn en het Duitse vraagstuk in zijn geheel, die van 1 mei tot 20 juni en van 13 juli tot 5 augustus te Genève zijn gehouden. Lord Mayor. De Londense makelaar Sir Edmund Stockdale is gekozen tot Lord Mayor van Londen voor het komende jaar. De 56-jarige Sir Edmund zal in november worden geïnstalleerd. De huidige Lord Mayor is Sir Harold Gil- lett. Bezoeker. De Amerikaanse minister van Landbouw, Ezra Taft Benson, is met, zijn vrouw én twee dochters voor eerT .particulier bezoek in Moskou aangeko men. Hij is uitgenodigd door het Rus sische ministerie van Landbouw. Verkouden. President Eisenhower vliegt woensdag naar La Quinta in Californië, waar hij acht dagen rust zal houden bij een vriend. De president hoopt tijdens zijn vakantie van de verkoudheid af te komen die hem reeds een maand plaagt. Oud zeer. Egyptische archeologen hebben een 3.500 jaar oude romance aan het licht gebracht, die was gegrift in hiëro gliefen op een zilveren vaas die kortge leden werd gevonden te Fayoem bij Caïro. Men ontcijferde het verhaal over prinses Neferptah, die van ver driet stierf omdat de Farao haar va der, haar niet wilde laten trouwen met een gewone jongen, maar er op stond dat zij in het huwelijk trad met haar broer opdat de troon in de familie bleef. Twistpunt. Volgens waarnemers begint de verhouding tussen Argentinië en Chili op een koude oorlog te lijken. De afge lopen vijf dagen hebben zich vijf grens incidenten voorgedaan en de opperbe velhebber van de Argentijnse land strijdkrachten is voor een inspectiereis langs de garnizoenen aan de grens met Chili vertrokken. Bij het laatste incident zijn een kruiser en twee torpedobootjagers van Argenti nië verschenen in het Beagle kanaal, dat al sedert 1881 een twistpunt tussen beide landen vormt. Het K.N.M.I. deelt mede: In de lucht drukverdeling komt in onze omgeving weinig verandering. Het hogedrukgebied boven Oost-Duitsland en de Oostzee weet zich onverminderd te handhaven, vooral ook omdat het in de hogere luchtlagen zo krachtig ontwikkeld is. Aan zijn noord flank trekt een depressie over Noord- Scandinavië naar Rusland, terwijl op de telijke stroming van droge „Gracie" heeft de kust van Georgia over schreden en vervolgt zijn weg in noorde lijke richting naar de staat South Caroli na. WEERRAPPORTEN Donderdag 1 oktober Zon op 6.39 uur, onder 18.20 uur. Maan op 5.09 uur, onder 17.51 uur. 2 oktober 9 oktober 16 oktober 24 oktober 31 oktober Maanstanden 13.31 uur 5.22 uur 16.58 uur 21.22 uur 23.41 uur nieuwe maan eerste kwartier volle maan laatste kwartier nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 30 september Hoog water 2.00 en 14.24 uur. Laag water 9.58 en 22.16 uur. Donderdag 1 oktober Hoog water 2.39 en 15.00 uur. Laag water 10.42 en 22.57 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is Maximum-temperaturen .S w es d binnen- en buitenland. Si Neerslag; laatste 2A uur. ■5-S QJ ii'S 2 c.S Den Helder onbewolkt ozo 19 0 Ypenburg onbewolkt O 21 0 Vlissingen onbewolkt O 21 0 Eelde onbewolkt O 21 0 De Bilt onbewolkt 0 21 0 Twente onbewolkt O 21 0 Eindhoven onbewolkt O 21 0 Zd Limburg onbewolkt O 20 0 Helsinki geheel bew. zw 11 0 Stockholm zwaar bew. wzw 12 0 Oslo half bew. windst. 14 0 Kopenhagen zwaar bew. zw 15 0 Aberdeen zwaar bew. z 19 0 Londen onbewolkt O 22 0 Amsterdam onbewolkt O 21 0 Brussel onbewolkt ono 22 0 Luxemburg onbewolkt ono 20 0 Parijs onbewolkt 0 24 0 •Bordeaux zwaar bew. 0 24 0 Grenoble zwaar bew. windst. 21 0 Nice zwaar bew. n 24 0 Berlijn onbewolkt 0 15 0 Frankfort onbewolkt nno 20 0 München onbewolkt 0 15 0 Zürich onbewolkt n 17 0 Genève zwaar bew. no 16 0 Locarno geheel bew. ono 17 0.3 Wenen onbewolkt nnw 13 0 Innsbruck mist windst. 19 0 Belgrado regen windst. 18 0.1 Rome zwaar bew. nno 26 0 Ajaccio zwaar bew. ono 25 0 Madrid mist windst. 21 12 Lissabon zwaar bew. nnw 27

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2