Mode voor jaren een AuelnG matras Onze lezers verloren met ere tegen VHS-ers Pharmachemie gaat uitbreiden X1U r In en om de stad Overrompeling B. Vermeer veertig jaar bij Techn. Bureau H. W. de Voogt £sso petroleum DE HAARDOLIE Planoloog bestudeert bebouwing „Overbos" Faillissementen Nieuwe afdelingen voor steriele behandeling en wetenschappelijk speurwerk Propaganda-avond van Ned. Rlindenbond Wijziging van formulering Kredietaanvragen Kampioenschap vijfde klasse N.Ph.O.-galaconcert opent het seizoen Jubileumfonds voor viering eeuwfeest Weer bezwaren tegen flatbouw in Bentveld NZH leed 14 mille per maand verlies op lijn 11 Lijn 2 moet taak van lijn 11 gedeeltelijk overnemen binnen het best van buiten het mooist Caterina Valente komt naar Nederland Examens Burgerlijke Stand van Haarlem \v o L, ia D A o J v. o P i E M u L A 19 5 9 HAARLEMS DAGBLAD -OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De kredietaanvrage van B. en W. van Haarlem voor ruim vier miljoen gulden ten behoeve van „onrendabele, niet uit- stelbare kapitaalswerken" heeft de ge meenteraad wel een zeer korte tijd van voorbereiding gegeven en kwam voor de raadsleden min of meer overrompelend. Wat is de reden geweest van deze grote haast? Hier en daar is de suggestie ge uit, als zou het college van B. en W. plot seling tot de ontdekking zijn gekomen, dat voor deze kapitaalswerken, mits zij vóór 1 november in uitvoering zullen zijn gekomen, een subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het gemeente- fons kon worden verkregen. Dat is zeker niet juist. B. en W. waren er na het ont vangen van een circulaire van 12 mei van het ministerie van Binnenlandse Zaken reeds van op de hoogte, dat een dergelij ke verhoogde uitkering voor onrendabele niet uitstelbare kapitaalswerken mogelijk was. Dat de raad niet eerder een voorstel heeft bereikt tot votering van deze gel den vloeit voort uit een misverstand om trent de te volgen procedure. Reeds aan het begin van dit jaar is door B. en W. een urgentielijst voor kapitaalswerken opgesteld, die een bedrag van dertien miljoen omvatte. Daarna is bestudeerd met welke projecten de dienst van Open bare Werken zover gereed gekomen was, dat zij zouden kunnen worden uitgevoerd. Tezelfdertijd,, dat het ministerie een circulaire aan de gemeentebesturen deed uitgaan, is bij Gedeputeerde Staten van de provincies gevraagd naar een opgave van de in aanmerking komende kapi taalswerken van de gemeenten. Gedepu teerde Staten op hun beurt hebben een dergelijke opgave aan de gemeentebestu ren opgevraagd. Haarlem heeft die op gave in juli aan G.S. doen toekomen, waar na afgewacht werd welke projecten de goedkeuring van de minister konden ver werven. Na een gesprek, dat het college van B. en W. in Den Haag over dit onderwerp heeft gehad, werd het advies gegeven zich nogmaals met G.S. in verbinding te stellen. Bij dit laatste contact is komen vast te staan, dat men behalve de opgave tevens raadsbesluiten nodig had. In de cir culaire van mei werd deze eis niet ge noemd, zodat de gemeentebesturen van mening waren, dat een opgave van de kapitaalswerken voldoende was om voor een verhoogde uitkering in aanmerking te komen. Toen deze opvatting niet juist bleek te zijn, moest in allerijl alsnog een besluit aan de raad worden gevraagd. De genoemde lijst van kapitaalswerken is samengesteld uit die werken, waarvan de voorbereiding geheel gereed was en die zo nodig op 1 november in uitvoering kon den zijn genomen. Overigens bestaat de verwachting, dat deze datum voor een verdere verschuiving in aanmerking komt. Er is binnenskamers dus eigenlijk niets overrompelends gebeurd en ook de raadscommissie voor de Financiën was van de gang van zaken op de hoogte. Het lijkt ons dan ook niet waarschijn lijk, dat over de gevraagde kredieten langdurig in de raad zal worden gedis cussieerd. Wél kan over de uitvoering la ter nog van gedachten worden gewisseld. Met name geldt dit voor het voorstel tot „vernieuwen van de walmuren langs de Bakenessergracht". Bij goedkeuring hier van zou de raad de mogelijkheid van dem ping waarover de laatste uitspraak van vóór de oorlog dateert uitsluiten. Om een vastleggen van een dergelijk standpunt te voorkomen hebben B. en W. de formulering van hun kredietaanvrage zodanig gewijzigd, dat nu nog slechts ge sproken wordt van „voorzieningen aan de Bakenessergracht". Als uit bovenstaande gang van zaken een les kan worden getrokken is het wel deze, dat bij het inlichten van de gemeentebe sturen van de zijde van het ministerie voortaan duidelijker voorschriften wor den gegeven, zodat overrompeling tenge volge van een misverstand in de toekomst kan worden vermeden. Advertentie Vraagt Uw Apotheker of Drogist Befaamd scheepsontwerper o.a. van koninklijk jacht „Piet Hein' Donderdag 1 oktober hoopt de heer B. Vermeer de dag te herdenken waarop hij veertig jaar geleden als aankomend teke naar in dienst trad bij het Technisch Bu reau voor Scheepsbouw H. W. de Voogt in Haarlem. Thans is hij als chef-ontwerper aan dit bureau verbonden. De heer Vermeer heeft zich als scheeps bouwkundig constructeur in binnen- en buitenland een grote faam verworven, in het bijzonder op het gebied van de kleine scheepsbouw. Onder de vele vaartuigen die onder zijn leiding werden ontworpen zijn een aantal zeer bekende, zoals het koninklijk jacht „Piet Hein", de „Chahse- var", het jacht van de sjah van Perzië, het hospitaalkerkschip „De Hoop" én de Oranje", het gouvernementsvaartuig voor turiname, waarop Prinses Beatrix heeft waren tijdens haar bezoek aan de West. "irder vele bedrijfsvaartuigen voor de 'jkswaterstaat, de Rijkspolitie te water, douane en een zestigtal jachten voor nerikaanse opdrachtgevers. Naar aanleiding van het jubileum van 3 heer Vermeer zal donderdagmiddag op et kantoor van H. W. de Voogt, Zonne- aan 12 in Haarlem, een receptie worden -ehouden. Dinsdagavond hebben onze lezers de jaarlijkse schaakstrijd aangebonden met de schakers van V.H.S. Over drie groepen verdeeld werd om kwart over 8 na een welkomstwoord van de heer J. M. Mar- witz, voorzitter van V.H.S. begonnen. Pas enkele minuten voor middernacht viel de beslissing in de laatste partij! Er is dan ook bepaald niet cadeau gegeven, al kregen onze lezers wel in alle partijen de witte stukken onder hun hoede. „Mag dat ook?", hoorden wij iemand zeggen toen een V.H.S.'er rocheerde en zodoende twee stukken gelijktijdig ver plaatste. De heer P. Groenewoud trok al meteen onvervaard ten aanval, terwijl de heer J. Koker onafgebroken zijn giftige pijlen afvuurde op de overigens gepant serde veste van zijn geroutineerde tegen stander. Dr. W. Renssen viel al spoedig ten prooi aan het verraderlijke „en pas- senf'-slaan, dat feitelijk verboden moest worden. Midden in de zaal ontstond een puzzel toen twee heren Kuipers werden opgeroepen tegen elkaar te spelen, ,,'t Is net of je tegen jezelf speelt en een zelf moordpoging onderneemt". De heer W. F. J. Verbeeten deed zijn naam alle eer aan door zijn bepaald niet zwakke tegenstan der verbeten tegenstand te bieden. Na 'n uur spelen leidde V.H.S. met 5—0. 't Was in feite onbelangrijk. Iedereen speelt zo'n avond immers voor zichzelf. Voor velen is het een traditionele ont spanningsavond geworden, waarbij hard nekkig gepoogd wordt een meer ervaren tegenstander genadeloos af te straffen om vervolgens weer een jaar op de geoogste lauweren te kunnen rusten! Bij het vorderen der avond bleek ech ter dat onder onze lezers verborgen, maar niet te miskennen krachten schuilen. De einduitslag 17XA14'/s ten gunste 'van V.H.S. mag dan ook als een succes voor onze lezers worden beschouwd. Er gaan reeds stemmen op om volgend jaar VJLS. de gelegenheid te geven de schaakgemeen schap Haarlems Daglad uit te dagen! Bij de beoordeling van de gesoeelde partijen bleek dat de heer R. I-T. van Elk de beste prestatie had geleverd met een fraaie zege op mevrouw MolgaarsKok. Hij kwam derhalve in het bezit van de plaquette door onze krant beschikbaar ge steld. Bovendien ontving hij 'n extra-prijs voor de snelle winstpartij. De overige prijswinnaars waren: P. Groenewoud, W. Verbeeten, M. Eggerman, F. C. Kuipers en G. Pimentel. De uitslagen waren: GROEP I (Eerstgenoemde spelers zijn lezers van onze krant): 1. J. SmitJ. Kool 10, 2. M. EggersmanR. van Dijk remise, 3. J. SnoekJ. A. J. .Tonckbloedt vervallen 4. Fr. van WezelP. C. Jorissen 01, 5. P. Groenewoud-T. de Lance 10. 6. N. C. de VriesW. Kriinen remise. 7. H. H. HulsmanH. D. van der Ouw 01. 8. R. J. de KruyfK. Nederkoorn 01, 9. J. Koker J. Schaap 0—1. 10. J. G. Brohet—A. D. Antonisse 10. Totaal 45. Groep II: 11. Dr. W. RenssenIr. B. A. Geerlings 0—1, 12. J. C. VermeulenS. W. van der Peijl remise, 13. F. C. KuipersA. H. van Kuipers 1—0, 14. W. F. Bouwmees terP. in de Berken remise. 15. H. Ha- ringaP. J. Fris remise, 16. E. J. Warlc P. Koeze 0—1, 17. J. H. A. Kuyken—J. J. Janzen remise; 18. W. F. J. Verbeeten F. J. van Tongeren 10, 19. M. J. Leger J. van Asselt 10, 20. J. van der Weijden J. Twisk 10. Totaal 64. Groep III (Jeugdspelers e.a.): 21. A. D. HaverkampHerman 10, 22. G. J. En gelhardH. P. Bruggink remise, 23. R. H. van Elkmevrouw Y. A. M. Maljaars Kok 1—0, 24. H. J. C. Bruisting—R. Rey- merink 10, 25. R. HollmannF. W. Bar- thel 01, 26. B. van der LeeFr. Hoek 01, 27. P. de WeerdJ. van der Steeg 01, 28. L. KoningW. J. van Doorn 01, 29. G. ZuiderduynVan Zwaanswijk 01, 30. G. PimentelE. Hundepool 131. H. de HeyJ. C. Andersen 01, 32. P. R. BethsJ. v. Teunenbroek 01, 33. De HaanW. J. Sayes 01. Totaal 4'/28'/2 Totaal 14'/2— WA. Advertentie voo r oliehaarden met het hoogste rendement zuinig - oeen roet - meer warmte Stichting r.-k. bejaardencentrum Ir. J. A. Kuiper uit Rotterdam zal vol gende week in Heemstede met het ge meentebestuur en het regentencollege van „Sint Bavo" overleg komen plegen en zich over de bestemming van het aan de He renweg liggende terrein „Overbos" ter plaatse oriënteren. Zoals bekend is, wil het regentencollege op dit terrein een be jaardentehuis bouwen. Op de aangrenzen de terreinen zullen een hervormd en een gereformeerd bejaardenhuis verrijzen. B. en W. van Heemstede hebben steeds bezwaren gemaakt tegen de bouw van het r.k. bejaardencentrum op „Overbos". Uiteindelijk zijn zij ermee akkoord ge gaan dat de stedebouwkundige ir. Kuiper een advies zal uitbrengen over de vraag, of de bouw van het r. k. bejaardecentrum op „Overbos" al of niet moet worden toe gestaan. Ook het regentencollege heeft zich met de keuze van de adviseur kun nen verenigen. Nadat de gemeenteraad op 30 juli een herziening van het uitbreidingsplan-in-on- derdelen „Kennemerduin" heeft vastge steld, heeft het regentencollege hiertegen bij Gedeputeerde Staten van Noordhol land op formele gronden bezwaren inge diend. Het regentencollege maakte deze bezwaren, omdat het door herziening van het plan „Kennemerduin" gedupeerd zou kunnen worden. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: W. Hoogeveen aannemer, Brouwerstraat 95 te Haarlem. Rechter-commissaris mr. J. P. Petersen. Curator mr. J. G. Bettink, ad vocaat en procureur te Haarlem, Staten Bolwerk 26. J. Scheper, chauffeur, Maxwellstraat 2, te Haarlem. Rechter commissaris mr. J. P. Petersen. Curator mr. H. C. R. M. van Cranenburgh, advo caat en procureur te Haarlem, Wilhelmi- nastraat 5. D. van der Tooien, Oversluisweg 21, te Wormerveer, handelende onder de naam Central Spare Parts Import. Rechter-com missaris mr. J. P. Petersen. Curator mr. C. J. Doorenbos, advocaat en procureur te Wormerveer, Zaanweg 66. H. van der Aa, slijper, Delfstraat 21 zwart te Haarlem. Rechter-commissaris mr. J. P. Petersen. Curator mr. J. Jansonius Jr., advocaat en procureur te Haarlem, Parklaan 5. K. Besselsen, wikkelaar, Uiterweg 38 te Aals meer. Rechter-commissaris mr. J. P. Pe tersen. Curator mr. R.K.P. Kalbfleisch, ad vocaat en procureur te Haarlem, Kruis straat 1. Foppe Stuiver, Kleine Hout straat 76 te Haarlem, en aldaar handelen de onder de firma Linorub. Rechter-com missaris mr. J. P. Petersen. Curator mr. H. Luyken, advocaat en procureur te Haar lem, Gedempte Oudegracht 65. P. Schaft, Zuideinde 357 en W. Schaft, Jacob Honig- straat 6, te Oostzaan, beiden vennoot van de vennootschap onder firma Gebr. Schaft, gevestigd te Oostzaan, Zuideinde 357, han delende in zuivelprodukten. Rechter-com missaris mr. J. P. Petersen. Curator mr. C. J. Doorenbos, advocaat en procureur te Wormerveer, Zaanweg 66. De Nederlandse Blindenbond houdt op zaterdag 10 oktober in de foyer van het Minerva Theater in Heemstede een pro- paganda-avond. De heer Joh. van den Bei-g zal een inleiding houden over de aanpassing van de blinde in de maat schappij. Een speelfilm zal zijn betoog illustreren. Aan het programma werken verder mee Miep van Luin, pianó, Hans van der Leeuw, bas en Joh. van den Berg, declamatie. Voorts wordt een Braille- demonstratie gehouden. B. en W. van Haarlem hebben de formu lering van hun kredietaanvrage van 800.000 voor het vernieuwen van wal muren aan de Bakenessergracht en ver beteringen aan de Wildemansbrug en de Begijnebrug, enigszins anders geformu leerd. In het gewijzigde voorstel wordt thans gesproken van een kredietaanvrage van 800.000 ten behoeve van voorzie ningen aan de Bakenessergracht, de Wilde mansbrug en de Begijnebrug. De stand in het toernooi om het persoon lijk kampioenschap biljarten vijfde klasse district Haarlem KNBB is na twee speel avonden: Gesp. Gew. P. Gem. 1. Karreman 3 3 6 1.49 2. de Vries 2 2 4 1.51 3. Bouwman 4 2 4 1.43 4. Breed 3 1 2 1.26 5. Groeneveld 2 1 2 1.03 6. Wildschut 3 1 2 1.02 7. Loerakker 3 1 2 1.00 8. Schouten 2 - - 0.76 De wedstrijden worden vanavond voort gezet in café Drogtrop aan het Soenda- plein in Haarlem. De sinds 1954 in de Waarderpolder aan de Nijverheidsweg in Haarlem bestaande chemische fabriek van Pharmachemie n.v. gaat binnenkort tot uitbreiding over. In aansluiting op het bestaande gebouw zijn plannen gemaakt om haaks op de voor gevel tussen de Nijverheidsweg en de Mr. Izaak Enschedéweg een laagbouwvleugel te bouwen, die uit een moderne construc tie van glas en staal zal bestaan. Deze nieuwe vleugel zal dienen om de steriele afdelingen en een modern onderzoeklabo- ratorium in onder te brengen. In totaal is hiervoor een investering van een kwart miljoen nodig. De nieuwe uitbreiding, die een inhoud van tweeduizend kubieke me ter zal hebben en die is ontworpen door de Aerdenhoutse architect J. Brouwer, zal ondershands worden aanbesteed. De di rectie van Pharmachemie hoopt in okto ber nog met de bouw, die ongeveer een half jaar in beslag zal nemen, te kunnen beginnen. De nieuwbouw sluit aan op het indertijd door architect B. Dolstra ontworpen hoofd complex. dat in een meer conventionele trant is gebouwd en waarop enige jaren geleden een verdieping, die de kantoor ruimten bevat, is gebouwd. Pharmache mie, die aanvankelijk is begonnen als im porteur van geneesmiddelen, heeft tot dus verre haar inmiddels aangetrokken pro- duktie van voornamelijk antibiotica in het bestaande complex kunnen onderbrengen. Dank zij de uitbreiding, die deze genees- middelenproduktie heeft ondergaan en me de doordat met name de steriele behan deling van de produkten hogere eisen is gaan stellen, is de thans voorgenomen uit breiding noodzakelijk geworden. De nieuwe vleugel bestaat uit 'n in laag bouw uitgevoerd nieuw gebouw, dat van glas en staal is geconstrueerd en op het dak waarvan een in strakke lijnen ontwor pen ruimte is gedacht., waarin de installa tie voor airconditioning zal worden onder gebracht. Deze installatie zorgt er niet al leen voor. dat de lucht op een bepaalde temperatuur wordt gehouden, maar te vens, dat de vochtigheid geregeld wordt Op dinsdag 6 oktober wordt het winter seizoen van het Noordhollands Philhar- monisch Orkest geopend met. een gala concert. Solistische medewerking wordt verleend door de Hongaarse pianist Geza Anda. Het concert, dat onder leiding staat van Henri Arends, wordt geopend met de Ouverture La forza del destino van Verdi. Hierna volgt een eerste uitvoering in Ne derland van het Concert voor Orkest van de Poolse componist Witold Lutoslawski. Na de pauze wordt het concert besloten met het 2e Pianoconcert van Brahms. Geza Anda werd in 1921 te Budapest geboren. Hij studeerde bij de Hongaarse componist en pianist Dohnanyi. Hij begon zijn artistieke loopbaan in zijn geboorte stad en hij trad er ook op onder Willem Mengelberg. Na de oorlog vestigde hij zich in Zwitserland. en de atmosfeer steriel blijft. In de nieu we vleugel wordt een afdeling voor ste riele bereidingen gevestigd, alsmede een pharmaceutische research. Deze laatste is niet bestemd voor een onderzoek naar nieuwe geneesmiddelen, maar dient om de meest geëigende vorm voor verwerking te vinden. Het onderzoek naar de gewen ste toedieningsvormen neemt in sommige gevallen wel eens perioden van twee jaar en langer in beslag. Met de uitbreiding aan ruimte zal ook het personeel enigszins worden uitgebreid met wetenschappelijk geschoolde mensen voor de pharmaceuti sche research. Zo streeft men ernaar het personeelsgetal, dat nu tachtig bedraagt, tot honderd uit te breiden. Bloembollencultuur Er heeft zich een comité gevormd dat zich tot doel heeft gesteld de Koninklijke Algemene Vereeniging voor Bloembollen cultuur bij haar eeuwfeest volgend jaar een passend geschenk in geld aan te bie den. De vorming van een jubileumfonds zal een waardige viering van het eeuw feest mogelijk maken. Het comité jubi leumfonds bestaat uit de volgende per sonen: dr. A. J. Verhage, oud-voorzitter van „Bloembollencultuur", D. Hogewoning, voorzitter van de Bond van Bloembollen veilingen, D. Jonker Jbzn. in Andijk, F. J. van der Kolk, voorzitter van de Bond van Bloembollenhandelaren en A. Verduyn in Lisse. Bij de gemeente Zandvoort zijn in to taal veertien bezwaarschriften ingediend tegen het uitbreidingsplan Westerduinweg dat betrekking heeft op de bouw van drie flatgebouwen en bungalows op het duin terrein „Saxenrode" nabij de Zandvoort- selaan. Aanvankelijk waren hier drie to renflats m et twaalf en zestien verdiepin gen geprojecteerd, maar nadat hiertegen vele bezwaren zijn ingebracht, zijn de bouwplannen gewijzigd. Nu ligt het in de bedoeling de flatgebouwen niet hoger te bouwen dan zes verdiepingen. Ook hiertegen keren zich omwonenden. Bezwaren zijn ondermeer ingekomen van bewoners van de Zandvoortselaan en van de buurtvereniging „Aerdenhout-Bent- veld". Heeft de gemeente Bloemendaal wel tegen de bouw van de torenflats gepro testeerd, thans heeft zij geen bezwaren aangetekend. De adressanten vrezen dat door de bouw van de flats het landelijk schoon van Bentveld wordt, aangetast. Zij zouden liever zien dat het plantsoen bij de gebouwen niet door de stichting „Saxen rode" maar door de gemeente wordt on derhouden. Voorts vrezen zij dat door de bestemming van de oude trambaan tot bromfietspad de rust in dit gebied wordt verstoord. Op 20 oktober zal de gemeenteraad van Zandvoort deze kwestie weer behandelen, j Ter compensatie voor het verlies van lijn 11 in Haarlem-Noord-West heeft de N.Z.H.V.M. besloten lijn 2 ook na de as faltering van het Kleverpark de route Ver- spronckweg, Brederodestraat, Klever- parkweg, KIcverlaan te laten behouden in dien althans tegen dit plan van de zijde van het gemeentebestuur geen bezwaren worden gemaakt. Voorts zullen aan lijn 2 haltes worden toegevoegd in de Jan Ha ringstraat nabij het Stuyvesantplein en op het Stuyvesantplein voor de richtingen Noord-West en Haarlem-Oost. Naar aanleiding van de vele ingezonden stukken en het artikel „Om zes minuten" in onze krant en naar aanleiding van de vele schriftelijke reacties, die de N.Z.H. omtrent de beperking van buslijn 11 be reikten, maakt de directie van deze ver voermaatschappij er ons opmerkzaam op dat het trajectgedeelte van het station Haarlem naar het station Bloemendaal ook terug gereden dient te worden, het geen dus niet zes maar twaalf minuten vordert. Met de zes minuten voordeel wel ke de inkrimping van de lijn in Aerden- hout oplevert wordt een besparing van achttien minuten bereikt. Een en ander betekent, aldus de N.Z.H., dat het aantal benodigde bussen van vijf tot drie kan wor den verminderd en het verlies met 2/5 wordt gereduceerd. Het behoeft, zo vervolgt de N.Z.H.-di rectie, geen betoog dat stadsvervoer in het algemeen altijd verliesgevend is. Ste den als Amsterdam, Den Haag, Rotter dam en Utrecht zijn daar een voldoende voorbeeld van. Tot voor de instelling van buslijn 11 heeft de N.Z.H. het gepresteerd de stadsexploitatie sluitend te houden. Bij de instelling van lijn 11 is, nog steeds vol gens de N.Z.H., het voorbehoud gemaakt, dat dit geschiedde bij wijze van proef. Niettegenstaande de ernstige verliezen heeft men deze proef negen maanden la ten duren ook al omdat een nieuwe lijn enige aanlooptijd nodig heeft. Gedurende deze negen maanden is evenwel van toe neming van reizigers niets gebleken. Per maand wordt op deze lijn 44.500 km. gereden. De opbrengst bedraagt, even eens per maand, 10.000 en de kosten zijn 24.000. Het verlies bedraagt daardoor on geveer 165.000 per jaar, hetgeen neer komt op 0,32 per kilometer. Een dergelijke toestand kan, aldus de N.Z.H., niet bestendigd blijven hoewel de directie van de vervoermaatschappij het wel eens is met de schrijvers van de di verse brieven, dat de N.Z.H. ook wel eens een onrendabele lijn kan exploiteren. Steeds echter zo besluit de directie de brief, zal voldaan moeten worden aan de eis, dat de stadslijnen als geheel gezien geen verlies mogen opleveren. (Met voldoening nemen wij kennis van het plan van de N.Z.H. om, zoals wij sug gereerden, lijn 2 ook in de toekomst over de Verspronckweg, Brederodestraat en Kleverparkweg te laten rijden, zodat de bewoners, van deze-buurt geen al te groot nadeel zullen ondervinden van het ophef fen van lijn 11. Voorts-is het verheugend, dat de N.Z.H. ook de suggestie om nieuwe haltes nabij het Stuyvesantplein te pro jecteren heeft overgenomen. Maar spij tig blijft het, dat de toch eveneens bij Haarlem behorende woonwijk „Over- delft" met ingang van de volgende week een redelijke busverbinding met de bin nenstad ontnomen woidt. Daar kunnen zelfs de argumenten van de N.Z.H.-direc tie niets aan veranderen. Redactie.) (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Als we een mode-show bij A. en K. be zocht hebben, blijft bij ons altijd een pret tig gevoel achter, omdat alles wat we daar te zien krijgen steeds zo goed draagbaar is. Zo verging het ons ook gisteren, toen we in het Concertgebouw de nieuwe najaars- en wintercollectie te zien kregen. De Parij- se mode-lijn, die in gematigde vorm ge volgd was, was aangepast aan de behoef tes en verlangens van de Nederlandse vrouw. Bijzondere aandacht was besteed aan de grote maten, en hel is verheugend te zien, dat deze vroeger zo „vergeten groep" nu extra belangstelling krijgt. Want als we eerlijk zijn zien we, dat ondanks alle reclame en verhalen over vermage ren, er toch nog steeds heel wat forse vrou wen rondlopen. Maar troost u maar, het zijn meestal de gezelligste! En met de he dendaagse mode wordt er rekening mee gehouden, deze vrouwen zo flatteus en ele gant mogelijk te kleden. Wat zegt u van al die slank afkledende mantels, die A. en K. ons in rijke variatie toonde? Ze zijn knap van coupe, de schouderlijn loopt enigszins breed uit, en de mouwen zijn vaak laag in gezet. Deze lijn camoufleert op geraffi neerde wijze eventuele schoonheidsfouten vooral omdat de mantel verder niet wijd is, maar naar onderen smal toeloopt. De materialen zijn warm en soepel en laten zich prettig verwerken. We zien veel lang harige mohair niet alleen in de veel voor- komende tint beige, maar ook in diverse nuances paars en groen. De wollen loden stof, die ook ideaal geschikt is voor regen weer, wordt in prachtige ruitdessins ge bracht. Verder zijn het bouclé stoffen met rendierhaar, ledervelours en de prachtige Mac-Nab tweeds, die ook zeer geschikt zijn voor sportieve tailleurs. Ze worden dan vaak nog bekroond met een mooie bont kraag van mouton, bever of persianer. Bij zonder geslaagd zijn ook de mantels met bijpassende rok. Al nemen de mantels al tijd de belangrijkste plaats in bij een win tercollectie, de japonnen zijn toch ook niet te veronachtzamen. En zeker niet als daar originele modellen bij zijn van Nina Ricci en Balmain. Vooral het ontwerp van Nina Ricci oogstte veel bijval en geen wonder want de effen koningsblauwe stof was ver werkt tot een japon met een grote kraag, die één geheel vormde met de vleermuis mouw. De rok, die aan de bovenzijde enigszins geplooid was, liep naar onderen smal toe; al deze ingenieuze details maakten er een waar coutuur model van. Katy Advertentie bfnnenvering vanal f79.- schuimrubber vanaf f 122?° De Duitse zangeres Caterina Valente zal in november een bezoek aan Neder land brengen en in enkele grote steden optreden. Op 21 november is zij 's avonds in de Ahoyhal in Rotterdam, daarna geeft zij een nachtvoorstelling in Amsterdam, zondagavond 22 november treedt Caterina Valente op in gebouw K. en W. in Den Haag en mogelijk volgt daarop nog een nachtvoorstelling in Utrecht. Caterina Valente geniet in Nederland een grote populariteit, niet alleen door haar vitale optreden in films als „Casino de Paris" en „Und Abends in die Scala", maar ook door haar grammofoonplaten. Al enige tijd voert zij met „Sweetheart my darling" de Nederlandse hitparade aan. Caterina Valente spreekt en zingt in vele talen. Zij zal dat ook in Nederland doen. Een Nederlands orkest zal haar begelei den en ook het voorprogramma zal waar schijnlijk door Nederlandse artiesten worden verzorgd. Amsterdam. Gem. Univ. Geslaagd voor het doctoraalexamen politieke en sociale wetenschap pen: niej. ,T. E. Scheepens en de heren M. van Beugen, Amsterdam en H. Wagenfeld. Haarlem. O BEVALLEN van een zoon, 28 sept.: K. Duut—Tuijn; A. de Jong—Nieuwind; 29 sept.: A. van HoutenVerburgt; C. van DansikKroes. BEVALLEN van een dochter, 26 sept.': T. ReusPaap; C. C. BrouwerTervoort; 28 sept.: S. Koese—Nijboer; M. P. Kors— Bruinsma; 29 sept.: A. J. Thuis—Wassen- berg; J. H. FelixDalemans; J. Havenaar Braaksma; L. A. M. Vader—Umans. OVERLEDEN, 26 sept.: J. C. Jonker, 78 j„ Caninefatenstraat; 27 sept.: M. E. Piët Calvelage, 87 j., Hagestraat; M. J. Hof— Bunger, 77 j„ Zomerkade; A. Winands, 70 j., Bakkerstraat; 28 sept.: J. Zwart, 78 j., Kopsstraat. ONDERTROUWD, 28 sept.: W. van der Hoorn en W. P. M. Devies; 29 sept.: J. Noort en S. Bergsma; M. C. Mulder en H. C. van Gulik; J. A. Boeree en A. Rossberg. GEHUWD, 29 sept..: J. A. Saris en C. W. H. Faas; A. van der Linden en M. J. Been- ders; J. F. M. Broekhuizen en T. C. La- gerweijD. M. Govers en W. Claij; J. José en M. Dirken; W. Kroes en G. W. Kievit; W. Dijkstra en G. A. Driessen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9