Bonn zeer tevreden over Eisenhowers houding HET TOPMERK Nieuw Guinea en Algerije ter sprake in UNO-Assemblee Parijs politiek nog niet rijp voor ontmoeting met het FLN halfzware Nederlands Instituut in Turkije ontwikkelt zich voorspoedig Distributie van drinkwater in delen van Duitsland KELLER voor VELPO Officieus is er wel enige onzekerheid DONDERDAG 1 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Minister De Pous in „Europa-Programma" Politiek klimaat is gewijzigd Polen en Turkije betwisten elkaar vrijkomende zetel Macmillan op tournee V.S. oefenen discreetdruk in die richting uit Amerikaanse havenstaking Belangrijke plaats van Nederlandse wetenschap in het Nabije en Midden-Oosten verlichting Europese introducties Twee doden in het verkeer Vreemde ziekte onder het vee op Texel Krachtmeting in München van Ceta-Bever Smokkelaar overmeesterd in voortrazende auto (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering heeft gister middag onmiskenbaar laten blijken, dat ~ij niet van plan is zich van haar stuk te aten brengen door allerlei interpretaties van geïsoleerd gedebiteerde uitlatingen an president Eisenhower en minister Ilerter, speciaal over Berlyn, tijdens en •ia Kroesjtsjev's reis door de Verenigde Staten. „Met bevrediging en dankbaar heid stellen wij vast, dat president Eisen hower onze belangen op voor ons uiterst bevredigende wijze heeft behartigd" heeft de Westduitse regeringsperschef Von Eckardt op een persconferentie te Bonn verklaard. Deze dankbaarheid laat wel ruimte voor een zekere, overigens alles zins te begrijpen, onzekerheid, die echter niet aan de oppervlakte komt. De rege- ring-Adenauer meent kennelijk, dat het in dit stadium tactisch fout zou zijn ook maar iets te laten blijken van zelfs een schijn van tweedracht in het westelijke kamp. Men zegt: de ongetwijfeld geringe kans is aanwezig dat het begrip „koude oor log" uit de politieke woordenschat gaat verdwijnen. De tijd kan nabij zijn dat we er ons aan moeten gaan gewennen, dat niet alles meer hard gezegd wordt in de grote politiek, kan zekerheid ten aan zien van een beleefder worden van die koude oorlogstaal, waaraan men zo'n tien tot twaalf jaar gewend is, is er echter niet. Daarvoor kan het gesprek Eisen- hower-Kxoesjtsjev de eerste stap zijn en daarbij is het noodzakelijk geen scherp slijperij aan te wennen. Bonn verkiest dan ook zelfbeheersing in zake aanvechtbare Amerikaanse uitlatin gen, ovei-eenkomstig het gespx'ek Eisen hower-Adenauer van eind augustus. Dat men hier in parlementaire kringen deson danks wel menig woord vol ongerustheid over een al te soepele Amerikaanse koers kan horen in de trant van „een Russisch- Amerikaans akkoord op Duitse rug" is het gevolg van twee Amerikaanse uitlatingen van recente datum: 1) Op 16 september vei'klaarde minis ter Herter op een persconferentie te New York: „Wij hebben geen bezwaar tegen de sluiting van een vredesverdi'ag met Oost-Duitsland, maar bij de sluiting van dit verdrag moeten de Russen de rechten respecteren die de onze zijn en deze niet aan de Oostduitsers overdragen". 2) Op 28 september verklaarde Eisen hower op een persconferentie te Washing ton, dat de toestand in Berlijn abnormaal is. Hij zei niets te kunnen garanderen in zake een oplossing van het Berlijnse pro bleem, die de geallieerde rechten daar zou garanderen en de vrijheid van de Westberlijners zou beschermen. Bonn is overtuigd van het volgende: 1) Herter bedoelde niet dat hij met een Russisch-Oostduits vredesverdrag zou in stemmen, maar slechts dat Amerika zo'n verdrag nu eenmaal niet kan tegenhouden. 2) Het is juist dat de Berlijnse situatie abnormaal is, ook al neemt men hier Kroesjtsjev's woorden over. Zoals Von Eckardt zei: „Over Berlijn zal, zo hebben Eisenhower en Kroesjtsjev beiden ver- klaard, verder gepraat worden en wel zonder ultimata en tijdslimieten. Er is geen teken dat de Ame?:ikaanse houding nopens Berlijn veranderd is. Ik weet niet of een der staatslieden een idee over een oplossing heeft voor een lang provisox'ium voor Berlijn een oplossing, die de in- De minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, heeft een slotwoord gesproken voor het televisieprogramma „De onweerstaanbare groei", waarin de N.C.R.V. aandacht schonk aan de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal. In het aan deze documentaire vooraf gaande programma van Peter van Cam- pen „Attentie" wat een vraaggesprek met dr. S. L. Mansholt, de vice-voorzit- ter van de commissie van de Europese Economische Gemeenschap. In het interview, dat Kees van Lange- raad met minister De Pous had verklaar de deze laatste te hopen, dat, het E.G.K.S.- verdrag niet fundamenteel gewijzigd zal worden. De vx-agensteller merkte op dat toen het Plan-Schuman openbaar werd gemaakt, de algemene atmosfeer in het Eux'opese politieke leven gunstig was voor projecten voor nauwere Europese aan eensluiting. maar dat sindsdien nogal het nodige is verandei'd. Op de vraag of de huidige Europese regeringen en parle menten op een bepaalde manier spijt hebben van het bestaan van de E.G.K.S. en een neiging vertonen om deze instan tie op te heffen antwoordde minister De Pous: „Ik ben het ermee eens, dat wij moe ten stellen dat het politieke klimaat sinds 1951, de ondertekening van het vex-dx'ag, gewijzigd is. Ik zou niet willen zeggen, dat de wil tot samenwerking geringer is ge worden. Alleen heeft men het accent van de samenwerking verlegd. Dat deze sa menwerking is gebleven, blijkt uiteraard wel uit het feit dat wij na dit verdrag betreffende de Gemeenschap van Kolen en Staal, de Eui'omarkt en Euratoom heb ben gekregen. Maar het accent is name lijk meer komen te liggen op de Raad van Ministers en deze zelfde tendenties zien wij nu dus ook verschijnen binnen de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Het voorbeeld daarvan was de cx'isistoestand, waarbij drie van de part ners bezwaren hadden om de Hoge Auto- riteit bevoegdheden te verlenen die pas sen bij de crisistoestand, maar desalniet temin is men geheel binnen de bepalingen van het verdrag gebleven. Men mag er ook stellig niet van uitgaan, dat men het verdrag opzij wenste te schui ven, maar ik kan alleen zeggen, dat ik hoop, dat ook in de toekomst inderdaad deze vorm van samenwerking en dit ver drag van kolen en staal niet fundamenteel gewijzigd zal worden. Ik geloof, dat de verdeling van de bevoegdheden zoals die nu plaatsvindt binnen de K.S.G., maar ook tussen de andere Europese instel lingen een gelukkige is die bevorderend werkt op de Europese integratie, op de Europese eenwording, aldus minister De Pous. stemming van de Westduitse regering moet hebben. De regering-Adenauer verstaat onder terugkeer tot normale toestanden, dat Berlijn hoofdstad wordt van een her enigd Duitsland". Onuitputtelijk geduld Bonn gelooft dus niet in een inbinden van de Amerikanen inzake Berlijn. Men is ook niet van plan Kx'oesjtsjevs ontwa peningsvoorstellen af te doen met woor den als „onwezenlijk" of „propaganda". Men wil er ernstig over discussiëren. En wat Berlijn nog betreft: men kan niets meer zeggen dan dat men over de toe komst van de stad moet onderhandelen met „een onuitputtelijk geduld". Zolang er geen oplossing is gevonden voor het probleem hoe de vrijheid van de Westber lijners te verzekeren anders dan via het leger en van geallieerde troepen zo lang dienen die troepen daar volgens Bonn te blijven. Wat de algemene situatie na Kroesjtsjevs Amerikaanse bezoek aan gaat: Men is zo zegt men, van Amerikaan se en Russische zijde in een rustiger vaar water gekomen, zonder dat het Westen daarvoor concessies heeft behoeven te doen. Daarin schuilt een wezenlijke voor uitgang vergeleken met de situatie in de onrustige periode november 1958-juli 1959, aldus de kern van de inhoud van Von Epkardt's verklaringen waaruit vooral een groot vertrouwen in Washington sprak. Veiligheidsraad NEW YORK (Reuter) Van gewoon lijk welingelichte zijde te New York is woensdag vernomen, dat de Amerikaan se en de Britse vertegenwoox'diging bij de UNO de kandidatuur van Turkije voor de Veiligheidsi'aad zullen steunen en zullen trachten een Russische poging te verijde len om het aantal communistische landen in de raad uit te breiden. Turkije's tegen kandidaat is Polen. De twee landen be twisten elkaar de zetel van Japan, die aan het einde van dit jaar vrijkomt. Tot aan de Algemene Vergadering van 1955 werd de betrokken zetel als voor Oost- Europa bestemd beschouwd. In 1955 toen de verkiezing van een lid voor de zetel vastliep de Algemene Vex'gadering kon geen keuze maken tussen Joegoslavië en de Philippijnen hebben de twee lan den elk één van de twee jaar de zetel be zet. Verwacht wordt, dat verscheidene le den van de Afrikaans-Aziatische groep in de UNO op Polen zullen stemmen. Honderden mensen stonden lancjs de weg te juichen toen Harold Macmillan, de premier van de conservatieve Britse regering voor een verkiezingsbijeen komst aankwam te Turnham Green (West-Londen). De stembusstrijd is thans in volle hevigheid losgebarsten. Dezelfde avond vertrok Macmillan nog naar Schotland om de gemoederen daar warm te maken voor de conserva tieve zaak. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse politie heeft gisteren de chef van het Algerijnse Bevrijdings Front, F.L.N., die voor Parijs en omge ving verantwoordelijk was, gearresteerd. Volgens een communiqué van het minis terie van Binnenlandse Zaken had de Al gerijnse rebellenleider juist voorberei dingen getroffen om een gebouw in de lucht te doen vliegen, bevolkt met land genoten, die weigerden hun contributie, of belasting, aan het F.L.N. te voldoen. Ook werden er bij een huiszoeking lijs ten in beslag genomen, waardoor de po litie verscheidene Algerijnse en Franse medeplichtigen op het spoor is gekomen. Bij één hunner werd een fonds van 44 miljoen frank (ruim drie ton) in beslag genomen, de opbrengst van inzamelin gen, die onder de Algerijnen in Frank rijk regelmatig worden gehouden. Terwijl de Franse politie haar maatre gelen tegen de Algerijnse activisten inten siveert, gaat in het diplomatieke en poli tieke kringen voort het laatste antwoord van het F.L.N. op de voorstellen van De Gaulle te ontleden en uit te leggen. Ook de Fx-anse regering heeft de F.L.N.-tekst onder de loep genomen, doch over de re sultaten van dit onderzoek is niets mede gedeeld. Officieel blijft de Franse rege ring vooralsnog op het standpunt staan, dat de vex'klaring van de Algex'ijnse „re- gering" geen enkele toelichting van Fran se zijde behoeft en dat die mededeling in Parijs slechts voor kennisgeving is aangenomen. Een politieke onderhandeling met de rebellen, zo wordt men in regeringskrin gen niet moede te herhalen, zal en kan nooit en te nimmer in overweging wor den genomen. Opmerkelijk is niettemin het onder scheid in waar-dering van de Algerijnse vex'klaring tussen Parijs en andex'e hoofd steden als Rabat en Tunis, doch ook Lon den en vooral Washington. Van die kan ten had men bij de Algerijnse nationalis ten zeker op meer souplesse en tegemoet- komendheid gehoopt. Niettemin is daar de algemene indruk dat de deur voor ver der overleg duidelijk op een kier is gezet. In Washington lijkt men opnieuw de mogelijkheid te overwegen van Ameri kaanse bemiddeling of goede diensten, die in Tunis en Rabat zeker met vreugde zouden woi'den begroet. In Parijs heeft men echter minder opgewekte herinne ringen aan Amerikaanse en Britse be middelingspogingen. Het is echter niet onwaarschijnlijk dat zich die pogingen- achter-de-schermen van Amerikaanse zij de toch al opnieuw voltx-ekken. Het gerucht dat een F.L.N.-functionaris naar Parijs zou zijn gekomen om onder handelingen voor te bereiden, wordt in Franse regeringskringen ten stelligste ontkend. Geen spoor De Algerijnse nationalisten lijken hun verwachtingen nu opnieuw gevestigd te houden op de UNO. Zij hopen dat een motie, die beide partijen zal uitnodigen de koppen bij elkaar te steken, Frankrijk wel over het dode punt zal kunnen hel pen. In de rede, die de Fi-anse minister van Buitenlandse Zaken. Couve de Mur- ville, gisteren voor de UNO-Assemblee heeft uitgesproken, valt echter nog geen enkel spoor van bereidheid in die richting te bespeuren. De debatten over Algerije staan bij de UNO voor november op de agenda en de Amerikaanse diplomatie oefent een discrete druk uit op Pax'ijs om vóór die nieuwe beproeving van de wes telijke eenheid door onderhandelingen een einde aan de ooi-log te maken. Voox'lopig is Parijs voor een ontmoeting met de Algerijnse rebellen politiek echter zeker nog niet rijp. Wantrouwen (AFP-UPI) Twee afgevaardigden in de Nationale Vergadering, die tegenstan der zijn van De Gaulle's politiek tegen over Algerije hebben op een persconfe rentie in Algiers verklaard dat zij, direct nadat het parlement weer bijeengekomen is, een motie van wantrouwen tegen de regex'ing zullen indienen. De afgevaardig de Pierre Lagaillarde zei dat de Nationale Vex-gadering zal moeten kiezen tussen een Frarisi-Algerije en „de generaal en zijn kliek". Lagaillarde heeft een actieve rol gespeeld bij de gebeurtenissen in Algiers in mei 1958. Volgens de huidige Frnase grondwet kan een motie van wantrouwen pas in behandeling worden genomen als zij ondertekend is door 55 afgevaardig den. President Bourguiba van Tunesië zal vandaag in een radiorede het standpunt van zijn land bekendmaken over het tegenvoorstel van de Algerijnse opstan delingen. Ongeveer 15.000 havenarbeiders zijn woensdag, na middernacht, in het gebied van New Orleans, in de V.S., in staking gegaan, nadat onderhandelingen met de werkgevers over een nieuwe gemeen schappelijke arbeidsovereenkomst waren afgebroken. De voorzitter van de betrok ken vakbond, Chittenden deelde mede dat de werkgevers niet hadden willen instem men met een voorstel om de C.A.O., han gende de besprekingen, met veertien da gen te verlengen, zoals in New York over een werd gekomen. Chittenden zei dat hij nu een beroep op de havenarbeiders in de havens aan de Atlantische kust zou doen om een sympa thie-staking te beginnen. De havenarbeiders in het gebied van New Orleans willen een ai'beidscontract van drie jaar, dat voorziet in een loonsver hoging van vijftig dollarcent per uur en andere voordelen. De werkgevers hebben dinsdag een loonsverhoging van dertig (dollar)cent per uur aangeboden, doch dit aanbod werd door de werknemers ver worpen. Advertentie (Van onze Haagse redacteur) Het Nedex'lands Historisch-Archeolo- gisch Instituut voor het Nabije Oosten te Istanbul heeft zich in de anderhalf jaar van zijn bestaan reeds een eervolle en be langrijke plaats verworven in de Levant. Met name de bibliotheek, welke driedui zend delen en een honderdtal tijdschi'iften omvat, wordt in toenemende mate ge waardeerd, zowel door Nederlandse en andere Europese wetenschappelijke wer kers, die zich omtrent bepaalde aspecten van het Nabije Oosten willen oriënteren, als door de Turken, die in de boekerij van het Instituut materiaal vinden dat ner gens anders in die omgeving voorhanden is. Van officiële Nederlandse zijde wordt voor het Instituut een verheugende be langstelling getoond, getuige ook het werkbezoek dat Prins Bernhai'd, die op 31 maart 1958 ook de opening verrichtte, op 17 september 1959 aan het „Palais de Hollande", het gewezen Nederlandse am bassadegebouw, waarin het Instituut op riante wijze is gehuisvest, bracht. Dat vertelde ons dr. A. A. Kampman vooraanstaand oriëntalist en oudheidkun dige en directeur van het Nederlands In stituut voor het Nabije Oosten te Leiden, die dezer dagen van een langdurig verblijf daarginds terugkeerde. Dr. Kampman had de directeur van het Nederlands In stituut in Istanbul, prof. dr. A. A. Cense, tijdens diens studievex'lof vei'vangen en combineerde deze taak met een reis naar Cyprus, Libanon, Syrië, Jordanië en Per- zië. Wat het Nedex'lands Instituut te Istan bul betreft, wees dr. Kampman erop, dat dit behalve de opbouw van de bibliotheek ook de contacten met wetenschappelijke kringen in het Nabije Oosten en de cul turele betrekkingen tussen Nederland en dat deel van de wereld bevordert. Op die manier kweekt het een aanzienlijke good will voor ons land, hetgeen ook door tal van grote ondernemingen blijkens hun financiële steun aan het Instituut wordt geapprecieerd. Daarbij wordt met de Duit se en Franse instituten te Istanbul en het Engelse Instituut te Ankara doeltreffend samengewerkt, waardoor doublures in de activiteit worden vermeden. Het Neder lands Instituut heeft zich gespecialiseerd op het terrein der Assyriologie, Arabis- tiek, Turkologie en de geschiedenis van het oude Byzantium en zich daardoor reeds een goede naam verworven. Vruchtbare reis Ook de reis van dr. Kampman heeft tot voldoening aanleiding gevende resultaten opgeleverd. Hij is in het Nabije Oosten uitex-aard geen onbekende. In Syrië of ficieel tegenwoordig: de Noordelijke pro- vincie van de Verenigde Arabische Repu bliek komt hij nu al meer dan twintig jaar. Zijn talrijke vraaggesprekken en ar tikelen in Arabische kranten duiden erop, dat men ginds het contact met Nederland se wetenschappelijke figuren met belang stelling volgt. Bijzonder plezierige herinneringen be houdt dr. Kampman aan zijn onderhoud BONN (Reuter/AFP/UPI) De bewo ners van de hooggelegen wijken van Siegen, een plaats met tienduizend inwo ners in de buurt van Bonn, hebben bonnen gekregen voor een rantsoen van een em mer drinkwater per gezin per dag, als gevolg van de aanhoudende droogte. De verstrekking van de waterrantsoenen ge schiedt door de brandweer en Belgische militairen die daar in NAVO-verband ge legerd zijn. Tengevolge van het lage peil van de Boven-Rijn zijn de bootdiensten tussen Schaffhausen en Konstanz gestaakt. De diensten tussen Bazel en Rheinfelden worden normaal onderhouden. Enkele dorpjes in het Taunusgebergte worden reeds tien weken met behulp van tankwagens van het Amerikaanse leger van drinkwater voorzien. Het grondwater- peil is tot een ongekende laagte gezakt. In Noordwest-Duitsland zijn 46.500 put ten drooggevallen. Het Sosetalsperre re servoir, dat honderd steden en dorpen in het Harz-gebergte van water voorziet, heeft nog voor twee maanden voorraad. Geringe regenval zal de toestand nauwe lijks iets vex'beteren. In vex'scheidene dor pen in Beneden-Saksen woi'dt het water per tankwagen aangevoex'd. Het peil van de Boven-Weser is derma te gezakt dat het scheepvaartvei'keer is gestaakt. Andere rivieren in Noordwest- Duitsland staan zo laag dat het water niet meer stroomt. Duizenden vissen zijn door gebrek aan zuurstof omgekomen. In Groot-Brittannië is de afgelopen sep tember de droogste maand in honderd jaar geweest.... In het zuiden van Enge land maakt men zich ernstig bezoi'gd over de gevolgen van de droogte. Als gevolg van de ongewoon dx'oge en warme zomex', begint in verscheidene dis tricten van Noorwegen vandaag een strenge rantsoenering van elektriciteit, die zowel voor particulieren als bedrij ven geldt. „Thans komt de afrekening", schrijven de kranten. Met ingang van vanavond zal de straat- en etalageverlich ting urenlang buiten werking zijn. Advertentie ZIJLSTRAAT 63 - TEL. 15778 HAARLEM De onderhandelingen over de toelating van Franse aandelen tot de handel, op de effectenbeurzen in West-Duitsland hebben volgens Franse bankkringen het laatste stadium bereikt en naar verwachting zal de handel in deze fondsen begin oktober aan vangen. De aandelen van de Banque de Paris et des Pays Bas zullen waarschijnlijk de eerste Franse aandelen zijn, die in West-Duitsland worden geïntroduceerd. Voorts wordt de introductie verwacht van Pechiney, Forges Nord-Est, Cofirep en Fi- nanrep. De aandelen van de Duitse Slaal- maatschappij Augustus Thyssenhiitte zul len te Parijs worden genoteerd. Naar ver wachting zullen binnenkort de aandelen van drie Franse ondernemingen Thom- son-Houston, Peugeot en Simca op de effectenbeurs te Bi'ussel worden geïntro duceerd. met de Ethnarch van Cyprus, aartsbis schop Makarios, dat in de vroege morgen, vlak voor zijn vertrek per vliegtuig naar Beiroet plaats vond. In alle bezochte lan den heeft dr. Kampman gesproken met rectoren en hoogleraren van Universitei ten met in bepaalde taken gespecialiseer de autoriteiten, zoals dr. Selim Abdul Haq, directeur-generaal van de oudheidkundige dienst in Damascus, en de minister van Onderwijs in Perzië. Dat laatste bezoek kreeg in het licht van het ter gelegenheid van het bezoek van de Sjah aan ons land gesloten cultureel akkoord tussen Neder land en Perzië een bijzondei-e betekenis. Dr. Kampman kon zich trouwens tevens voorstellen als de vice-president van het een half jaar geleden opgerichte Genoot schap Nederland-Iran. De door dr. Kampman gevoerde bespre kingen hadden vooral betrekking op twee onderwerpen: een aantal lezingen welke prof. dr. Th. Locher, hoogleraar in de al gemene geschiedenis aan de Leidse uni versiteit, zich voorstelt in de tweede helft van oktober in Nicosia, Beiroet, Damas cus, Teheran, Karachi en Istanbul te hou den en de mogelijkheid van een uitwisse ling van hoogleraren en studenten tussen Nederland en de genoemde landen. Om dat laatste mogelijk te maken wordt van de zijde van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen reeds enige jaren krachtige steun verleend. Op de Sint Janssingel te 's Hertogen bosch is de 78-jarige pater N. van der Lij den bij een aanrijding om het leven ge komen. Hij kwam met zijn fiets uit een zijstraat en wilde de Sirigél oversteken, waarover tijdelijk het drukke zuid-noord- vex-keer is omgelegd. Hij werd daar door een militaire truck aangereden en ernstig gewond. In een ziekenhuis is hij korte tijd later overleden. Hedenmorgen is in Holten de 19-jarige G. Kroeze uit Daarlerveen door een snel trein DeventerAlmelo aangereden. Hij verrichtte met een aantal andere arbeiders van een firma uit Almelo werkzaamheden aan de spoorbaan. Hij werd gewaarschuwd voor de naderende trein en ging tussen de beide spoorbanen in staan. Toch werd hij door de trein geraakt. Hij liep een schedel- basisfractuur op en overleed vrijwel on middellijk. Op Texel doen zich de laatste tijd on der schapen, lammeren en koeien merk waardige ziekteverschijnslen voor. De aangetaste dieren lopen te slingeren door de weide en schijnen hun spieren niet meer onder controle te hebben. Men heeft de indruk dat de dieren min of meer zijn verlamd. Bovendien zijn deze dieren bij zonder schrikachtig geworden. Dierenartsen die aanvankelijk voor een raadsel stonden, vermoeden thans dat het vee gebrek heeft aan vitamine e, in het gras, dat tengevolge van de droogte al lengs bruingeel is geschroeid. De ziekte doet zich ook voor bij schapen die ogenschijnlijk kerngezond zijn en re gelmatig bijgevoerd worden. In totaal zijn twaalf bedrijven getroffen. Men houdt re kening met de mogelijkheid dat een aan tal dieren niet volledig zal herstellen. Op de landbouwtentoonstelling die ter gelegenheid van het oktoberfeest in München wordt gehouden kan men deze originele reclamestunt bewonde ren van een tractorfabrikant: twee krachtpatsers houden elkaar in be dwang. NEW YORK (Reuter) De eerste spre ker in het hervatte debat in de UNO-as- semblee over de algemene politiek was woensdag de Indonesiër dr. Ali Sastroa- midjojo. Hij zei, dat het werk van de we reldorganisatie op velerlei gebied belem merd wordt door wantrouwen. Indonesië, zei hij, is bezorgd over de Franse plan nen om een atoompx'oef in de Sahara te nemen. Hij sprak de hoop uit dat „het col lectieve geweten van de mensheid" in staat zal zijn Frankrijk van dat plan af te brengen. Indonesië is het eens met het antwoord van de Algerijnse opstandelin gen aan De Gaulle. Dr. Sastroamidjojo sprak kort over de kwestie Nieuw-Guinea. Hij zei, dat zijn volk en regering vastbesloten zijn „dit overblijfsel van het kolonialisme" op te ruimen en het gebied „met de rest van Indonesië te verenigen". De Nederlandse afgevaardigde mr. C. W. A. Schürmann, gebruikmakend van het recht van repliek, zei dat de leden, die de debatten in de Assemblee over deze kwes tie hebben beluisterd, weten, dat het geen koloniale kwestie is. „Wij blijven er bij", zei hij, „dat de bevolking zelf over haar toekomst moest beslissen. Nederland zou zich bij elke beslissing neerleggen." AFP) De Franse minister van bui tenlandse zaken, Couve de Murville, heeft woensdag tijdens het algemene politieke debat in de algemene vergadering der UNO verklaard, dat het plan van presi dent De Gaulle voor Algerië „het enige is, dat binnen korte tijd een eind kan maken aan een tragedie die reeds te lang heeft geduurd". Evenals in voorgaande jaren verzette hij zich tegen bespreking van de Algerijn se kwestie in de UNO. Pex'soonlijk ben ik ervan ovex'tuigd, zo zei hij, dat de bespre king van de kwestie door de UNO in de af gelopen jaren niet heeft bijgedragen tot het vinden van een oplossing, in tegen deel, met het in leven houden van heftige gevoelens of het vei-wekken ervan, kan de zaak van de vx'ede nooit gediend zijn. Over een andere kwestie waarbij Frankrijk is betrokken en die eveneens op de agenda staat, namelijk die van de voor genomen Franse kei'nproeven in de Saha ra, verklaarde Couve de Mux'ville, dat er maatregelen zullen worden genomen om alle mogelijke gevaren te voorkomen. Arabische teleurstelling. (UPI) Tijdens de redevoering van Couve de Murville waren de Arabische delegaties voltallig aanwezig. Zij hoopten iets te vernemen van de Franse reacties op het antwoord van de rebellen. Nadat de Franse minister van buitenlandse za ken zijn toespraak had beëindigd, werd er geapplaudisseerd. Alleen de Arabische delegaties deden hier niet aan mee. De Zweedse minister van buitenlandse zaken Osten Unden heeft vandaag in de Algemene Vergadering van de UNO de vervanging van nationalistisch China door cummunistisch China bepleit. „China's zetel kan niet door de regering van het eilandje Taiwan worden bezet. Het is de praktijk in de internatio nale politiek, dat een nieuwe regering, die door een revolutie aan de macht is geko men, wordt erkend, wanneer blijkt dat zij zich heeft gevestigd. Toelating van com munistisch China is niet meer dan politie ke logica". Advertentie Lttm en plak alles met Aan de Duits-Nederlandse grenspost Wyler heeft de Westduitse douane woens dagochtend nogal moeite gehad met de aanhouding van een veertigjarige Neder lander, die 300 pond boter, 60 pond mar garine, 100 pond kaas en 10 pond koffie wilde smokkelen. De man zeide niets te hebben aan te ge ven. Toen de twee douaniers niettemin zijn auto wilden doorzoeken, kroop hij achter het stuur en bracht de wagen op gang. De twee Duitsex's klemden zich aan de wagen vast, en terwijl een erin slaag de zich naar binnen te werken probeerde de chauffeur de ander „af te vegen" door dicht langs een verlichtingsmast te rij den. De douanier die in de wagen was ge klommen wist deze ten slotte tot stilstand te brengen. De Nederlander werd gear resteerd.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11