Horen en zien Dagboek van een Agenda voor Haarlem Stammen in Zuid Nieuw Guinea hervatten het koppensnellen v Professor Doka en Robotto j aankondigingen en nabeschouwingen mmiOcuv Oudere generatie overheerst zolang economische ontwikkeling stokt NAAIMACHINES 15 radio televisie programma Duitsland krijgt tweede televisieprogramma PEANUT BUTTER De radio geeft donderdag T el evisie pro gr a m ma Antwoord aan de Tweede Kamer De „Karei Doorman" in Rotterdam terug Drs D. Roemers voorzitter van het N.V.V. Kort nieuws Een ontdekking! 98 Ct De kolencrisis Ged. St. van Limburg zenden telegram aan ministerraad verkoudheid hoort in huis griep Werken uit verzameling van Paul Arntzenius Antiek alfabet DOOR PIERRE NORD Tournee van Utrechts Byzantijns Koor DONDERDAG 1 OKTOBER 1959 Na een bijzondere saaie aflevering van de rubriek „Attentie" van Peter van Campen, waarmee het N.C.R.V. program ma gisteravond begon, en waarin de kij kers onder meer geconfronteerd werden met de Hervormde Kerkbouw en met de 4 maal z..n actie, de laatste onder aan voering van Johan Bodegraven, begon de eerste van een serie televisieprogram ma's, die gewijd zullen zijn aan de Euro pese gedachte. Voor „De onweerstaanba re groei", een reportage over de belang rijkste resultaten van de E.G.K.S. (Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal), schreef Kees van Langeraad het scenario en hij sprak eveneens het commentaar. Hoewel het geheel wel geslaagd mag worden genoemd omdat het als instructie aan de opzet voldeed, was het toch een wat vlak programma, mede door de slech te kwaliteit van de documentaire film. En ook „Pas geperst" van Pi Scheffer dat hierop volgde en tevens het einde beteken de, kon niets aan de algehele indruk van deze t.v.-avond veranderen: saai en vlak. Beeldschermer In navolging van de recente Franse re geling zal ook West-Duitsland eerlang waarschijnlijk een tweede televisiepro gramma kunnen kiezen. Een daartoe strek kend wetsontwerp is woensdag door de regering te Bonn aanvaard, zo verluidde uit gewoonlijk welingelichte bron te Bonn. Krachtens de wet zullen drie nationale maatschappijen in het leven worden ge roepen voor de verzorging van het nieuwe televi sieprogramma, kortegolfuitzendin- gen naar het buitenland en de Duitse bin nenlandse zenders. Op het ogenblik heeft West-Duitsland een televisieprogramma, dat onder auspiciën staat van regionale maatschappijen evenals het geval is met de radio. De Bondsraad Tweede Kamer moet zich nog over het wetsont werp uitspreken. Advertentie (Pindakaas) rjjk aan vitaminen 'nbron van krach t en gezondheid. ,'De fijnste pindakaas komt van HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 De douche. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 11.00 Voor da zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als de zieie luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.45 Voor cie vrouw. 14.00 Kamermuziek. 14.20 Dameskoor. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Pianorecital. 17.00 Boekbespr. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. en zang. 18.20 Steek eens op heren. 13.50 Regeringsuitz.: Emigratierubriek. Het emi gratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 V.V.D.. pol. caus. 19.40 Gram. 20.30 Operettemuz. 21.00 Lichte muz. 21.20 Gram. 22.05 Lichte muziek. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Opvoeding en ouderlijk gezag. caus. 22.50 Gevarieerd programma. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Gymn. voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 De Ne derlandse vrouw in het buitenland, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Gram. 11.30 N.V.V.-con gres. rep. AVRO: 12.00 Lichte muziek. 12.20 Rege ringsuitz.: Landb.rubr.: i. De teelt van brouw- gerst. 2. Provinciale ploegwedstrijden in Zeven huizen. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 OpenJuchtklankcn. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.15 Dansmuz. 13.55 Beurs ber. 14.00 Vrouwenkoor. 14.20 Voordr. 14.40 Gram. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muzikale caus. 10.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Lichte muz. 18.40 N.V.V.-congres, rep. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Jazzmuziek. VPRO: 19.30 Het platteland nu, gesprek, 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 De Bijbel en ons geloof, caus. 20.20 Zweedse muz. 20.35 Regeringsuitz.: De Verenigde Naties in de afgelopen weken, door mr. C. W. A. Schürmann, Nederlands permanent vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties. 20.45 Voordracht. VARA: 21.00 Gevar. progr. 22.15 Buitenl. week overzicht. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. gesprek. VARA: 23.00 Soc. nieuws in Espe ranto. 23.10 Radio-philh.ork. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelrecital. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.55 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Cellorecital. 18.15 Boekbespr. 1830 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Auto- mobielkron. 19.40 Gram. 19.45 Kinderweelde. 20.00 Festival van Vlaanderen: Hedendaagse muz. 21.00 Kunstkaleidoscoop. 21.15 Festival van Vlaanderen (vervolg!. 21.45 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Opera- muz. 22.45 Gitaar en fluit. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS',20.00 Weekjourn. KRO: 20.30 Gastenboek. 20.45 TV-documentaire. 21.15 Pimpernel Inn. TV- spel. 21.40 Sportpraatje. „HET BOEK VAN DE KANT.JIL" door Johan van Hulzen (Uitgeverij V. A. Kra mers - Den Haag). De avonturen en slim heden van het dwerghert het „Reintje de Vos" van Indonesië vormen nog al tijd dankbare leesstof. De schrijver heeft een aantal van de bekendste kantjilver- halen tot een aantrekkelijk geheel sa mengevoegd. De illustraties zijn van de hand van Han Veenstra. „ONZE ZOOGDIEREN IN HET WILD LEVEND" door Maurice Burton (Uitge verij Ploegsma - Amsterdam). Beknopt en overzichtelijk geeft dit met tal van roto's en tekeningen verluchte boek een boeiende samenvatting van de gedragin gen, levensgewoonten en kenmerkende eigenschappen van onze in 't wilde levende zoogdieren. Zowel volwassenen als de op groeiende jeugd zullen graag deze uitga ve raadplegen. De Nederlandse bewer king is door Hans Warren goed verzorgd. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid De Graaf geeft de minister van Binnenlandse Zaken de volgende bijzonderheden over de aanval, die in juli op een Tjitakstam in het on bestuurde gebied in Zuid-Nieuw-Guinea is gepleegd. Van de Tjitaks werden met zekerheid 31 man gedood en één man zwaar gewond. Later zijn 28 personen ongedeerd bij hun eigen gebied aangetroffen en over het lot van ongeveer 40 personen bestaat thans nog onzekerheid. De aanleiding tot het gebeurde moet worden gezocht in een vanouds bestaan de cultuurtegenstelling tussen de oorlogs zuchtige Jakai-groep, waartoe de aanval lers behoren, en de vredelievende Auw- joe-groep, tot welke de Tjitaks moeten worden gerekend. De Jakai-groep staat reeds meer dan tien jaar onder geregeld bestuur. De terugval naar de oude kop- pensnellersgewoonten vindt zijn oorzaak in de sedert kort toegenomen invloed van de oudere generatie, voor welke deze ge woonten nog steeds sociale en rituele le vensbehoeften zijn. De groter geworden invloed van deze oudere generatie is een gevolg van teleur stelling over het feit, dat de introductie van nieuwe religieuze sociale en culture le opvattingen niet direct een aanwijzba- re economische vooruitgang met zich brachten. De in het kader van het Mappi- strekproject door het gouvernement in samenwerking met de katholieke missie gepropageerde aanplant van exportge wassen zal pas over enige jaren in pro- duktie komen. De minister zegt in zijn antwoord ver der, dat het waar is, dat de in het Mappi- gebied gestationeerde missionarissen reeds sinds het bezoek medio juni van de resident van Zuid-Nieuw-Guinea aan Kepi gewaarschuwd hadden voor de mogelijkheid van het uitbreken van vij andelijkheden tussen de verschillende be volkingsgroepen. Tijdens dit bezoek heeft deze resident beraad ter plaatse gevoerd en daarbij aan wijzingen gegeven voor het beramen van maatregelen tot kering van de gevaren der ingezette sociale en culturele recessie der bevolking. Alvorens dit doorwerking kreeg heeft de controleur, naar het schijnt, onvoldoen de aandacht geschonken aan de waar schuwingen van de missie betreffende de meer acute gevaren. Hij heeft althans niet. de juiste maatregelen ter voorkoming van een uitbarsting genomen. De gecoördineerde aanwending van al le beschikbare krachten is de basis van het reeds jarenlang en ook thans nog ge volgde beleid van bestuur en missie in het onderhavige gebied. Deze samenwerking, vooral tot uit drukking komende op cultureel sociaal en economisch terrein, is nimmer verbroken geweest, maar als gevolg van een onjuist begrip van de plaatselijke bestuursambte- Het vliegdekschip „Karei Doorman" is na zijn onfortuinlijke reis in Rotterdam teruggekeerd. Van het achterdek waaide de Nederlandse driekleur halfstok. naar was zij gedurende enige tijd minder intensief dan met het vastgestelde be stuursbeleid was overeen te brengen. De betrokken bestuursambtenaar is in middels vervangen door een andere amb tenaar met grotere ervaring in het bestu ren van primitieve bevolkingsgroepen, wiens persoonlijke instelling een garantie biedt voor een voortdurende goede sa menwerking met de betrokken corpora tie. In de te Utrecht gehouden algemene vergadering van het N.V.V. heeft de heer C. van Wingerden het voorzitterschap overgedragen aan drs. D. Roemers. De heer Van Wingerden, heeft op medisch advies zijn functie als voorzitter van het N.V.V. neergelegd. Hij merkte op dat on der de leden wel eens de ongegronde vrees wordt geuit dat in de top van het N.V.V. te veel mensen zouden komen uit de stu deerkamer in plaats --anuit de harde prak tijk. Maar zo zei hij, ook de mensen uit de praktijk komen er niet meer zonder een hoeveelheid theoretische kennis. Het N.V.V., aldus de heer Van Wingerden, is blij met zijn wetenschappelijke medewer kers, die de stof voorbereiden en behulp zaam zijn bij het bepalen van een stand punt. Drs. Roemers speldde hierna, als blijk van de grote waardering die het N.V.V. voor zijn oudvoorzitter heeft, de heer Van Wingerden het gouden N.V.V.-insigne op de borst. Sprekende over zijn academische oplei ding zeide de nieuwe N.V.V.-voorzitter, dat hij altijd gepoogd heeft te voorkomen dat hij door zijn opleiding zou worden afge sneden van de groep, waaruit hij voortge komen is: de arbeidersbevolking. „Mijn belangstelling voor de economische weten schap is gewekt door de sociale ellende waarin ik heb moeten opgroeien". Andere dan intellectuele eigenschappen zijn van beslissende betekenis voor be antwoording van de vraag of iemand een bestuurspost kan bekleden. Een opleiding, welke dan ook, kan nooit voldoende zijn, zo zei de heer Roemers. „Mijn verbon denheid met de vakbeweging is nimmer in de eerste plaats van intellectuele, maar van ideële aard geweest. De loonpolitiek Over de loonpolitiek zei de heer Roe mers: „Het probleem van de loonpolitiek is zo ingewikkeld geworden, dat ik het zelfs niet meer begrijp. Als men de loon politiek dichter bij de mensen wil brengen, zal het anders moeten gaan dan tot nu toe het geval is geweest". Hij zei voorts dat het N.V.V. zich aan de uitvoering van de vrijere loonpolitiek niet kan en mag ont trekken. Wel is het volgens hem zaak, dat het N.V.V. voortdurend blijft deelnemen aan de discussies over het uitgangspunt van deze vrijere loonpolitiek. Over het re cente adres van de 53 hoogleraren zei de heer Roemers, dat hij nimmer een zo on belangrijk stuk op zo'n klein stukje papier had gezien. Met. de cijfers in het adres wordt op een merkwaardige wijze gegoo cheld, zo zei hij. Hij. hoopte dat de studen ten beter les krijgen van de betrokken hoogleraren dan hetgeen in dit adres ge doceerd wordt. Het is erg dat deze hoogle raren een dergelijk slecht adres aan de ministerraad hebben gezonden, aldus de heer Roemers. Nieuwe voorzitter. In de zevende alge mene vergadering van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel, die te Rotterdam is gehouden-, is de heer J. ten Heuvelhof uit Leidschendam gekozen tot bondsvoorzitter. Hij was tot nu toe penningmeester van de bond. Hij volgt de heer P. Kapinga op, die sinds oktober" 1946 voorzitter is geweest. Benzine. Het echtpaar Van der Linde en een 21-jarige zoon hebben ernstige brandwonden opgelopen, toen zij in de keuken van hun woning te Rotterdam een kledingstuk in benzine wilden wassen. Het waakvlammetje van de gasgeyser bracht de benzinedampen tot ontploffing, waar door de keuken in vlammen werd gehuld. Een buurman wist het vuur met een tuin slang te blussen. Besmettelijke ziekten. In de week van 13 tot en met 19 september zijn in ons land 15 gevallen van paratyfus (Kampen 6, Mar- kelo, Urk, Tiel, Zutphcn, Zeist, Amsterdam, 's-Gravenhage, Zwijndrecht en Waalre telkens één), 3 gevallen van difterie (Zou- telande, 's-Hertogenbosch en Heerlen) en 6 gevallen van ziekte van Weil, waarvan 5 in Zuid-Holland, aangegeven. De ziekte van Weil kwam voor in Aalten, Delft, 's-Gravenhage, Papendrecht, Rotterdam en Waddinxveen. Maar op één ding hadden de brutale boeven niet gerekendTerwijl ze de pro fessor te pakken hadden, verscheen achter hen de vreemde, ijzeren figuur van Ro botto. Toen de boeven zich achter de muur verborgen hadden zij er niet op gerekend, dat de prof. nog iemand bij zich had Hevig verschrikt voelde de grootste kerel, hoe hij door een stevige, ijzeren hand in zijn kraag werd gegrepen, opgetild als een veertje en stevig tegen de grond ge smeten. Zoiets was die reus nog nooit overkomenMet open mond staarde hij naar de vreemde pop, die hem zo hardhandig buiten gevecht had gesteld4041 Advertentie Met één Van Nelle's theebuiltje, groot formaat, zet je een héle pot heerlijke thee! Vliegensvlug! Gemakkelijk! Proper! Geurige krachtige „Afternoon" thee van Van Nelle, die overal in Nederland zo „in trek" isBestel vandaag nog VAN NELLE's Afternoontheebuiltjes (groot formaat) doos van 20stuks Gedeputeerde Staten van Zuid-Limburg hebben aan de Ministerraad te 's Graven- hage een telegram gestuurd waarin zij verzoeken te worden ingeschakeld bij het overleg omtrent te treffen maatregelen in verband met de moeilijkheden op de ko- lenmarkt. In het telegram spreken Gede puteerde Staten er hun zorg over uit dat door de structurele kolencrisis in dit ge west, vooral bij dat deel der bevolking dat daar direct bij betrokken is, spanningen zijn opgeroepen. Zij zeggen ook, dal door de beëindiging van de groei der personeelsbezetting van de Limburgse mijnen, het algemene pro bleem om voor de snel groeiende bevol king voldoende arbeidsplaatsen ter be schikking te krijgen, voor het huidige mijngebied actueel is geworden. Gedeputeerde Staten herinneren er aan dat bij het bezoek van Provinciale Staten aan midden-Limburg, op 22 september, waarbij de schachten van de Beatrixmijn werden bezichtigd door de hoofddirec tie van de staatsmijnen de wenselijkheid is geuit, dat een duidelijk inzicht wordt verkregen in het te voeren energiebeleid en met name welke plaats de kolen daar in dienen te verkrijgen. In het telegram wordt ook gezegd, dat de algemene kolen crisis de verwachte aanvulling van de werkgelegenheid wellicht illusoir zal ma ken. Advertentie Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel 14444 Advertentie (Va?i onze Haagse redacteur) De burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. van Kolfschoten, heeft woens dagmiddag in het Haagse gemeentemu seum een tentoonstelling geopend van schilderijen uit de verzameling van de zesenzeventigjarige schilder Paul Arnt zenius. De voorkeur van Arntzenius bij het sa menstellen van zijn collectie is duidelijk gericht op de school van Barbizon en een aantal, voornamelijk Franse, .schilders die in de tweede helft van de vorige eeuw in de schaduw werkten van impressionisten als Manet, Monet en Renoir. Al deze doe ken worden gekenmerkt door soberheid en verstilling, geheel in overeenstemming met de bescheiden plaats welke hun ma kers in de officiële kunstgeschiedenis in nemen. Desondanks zullen velen waarschijnlijk aari de twee aan de verzameling-Arntze- nius, wiens eigen werk trouwens dezelfde kenmerken draagt, gewijde zaaltjes vreugde beleven, ook al door de ontdek king van hier te lande minder bekenden als Bonvin, Daubigny, Harpignies en Raf- faëlli. Een enkele Fantin Latour en Redon brengen de bezoeker op vertrouwder ter rein, dat aan Nederlandse kant schilde rijen van Isaac Israels het kleurige „Hydepark" Jacob Hendrik en Matthijs Maris, Mauve, Piet Meiners en vooral Wil lem Bastiaan Tholen omvat. Oudheidkundigen hebben in de bergen van Karinthië (Oostenrijk) het bewijs ge vonden dat het volk dat tussen de tijdper ken van de Etrusken en de Kelten het Al pengebied heeft bewoond, een eigen alfa bet had. Prof. Egger, onder wiens leiding de top van de Magdalensberg wordt onder zocht, zei te Klagenfurt dat de letters die op vazen, potten en dergelijke zijn aange troffen, deel uitmaken van een alfabet dat van rechts naar links werd geschreven. Aangenomen wordt dat op de plaats van de opgravingen vroeger de hoofdstad No- rea van de bloeiende Keltische staat Nori- cum heeft gelegen, die vijftien jaar voor Christus op vreedzame wijze bij het Ro meinse rijk werd ingelijfd. Sedert het be gin van de opgravingen in 1948 zijn een vergadergebouw, luxueuze badhuizen, cen trale-verwarmingsstelsels en kluizen ge vonden. 7. Ja, ja, de strijd van Chinezen tegen Chinezen voortzet. Ik begrijp het. In feite is dit slechts een bij komstigheid. Vindon chanteerde uw man naar aanleiding van iets, dat men kapitaalvlucht of ongeoorloofde handel in valuta te maken had. meer niet. Het wezenlijke pro bleem wordt hierdoor niet opgelost. Welk probleem bedoeld u? Al is uw man eergisteren naar Antwerpen ver trokken, niets kon hem beletten naar Parijs terug te gaan om Vindon te doden. Dat heeft hij niet gedaan, meneer, zei Vera Daï Do volkomen beheerst. Hoe weet u dat? Als hij in Parijs was zou hij zich stellig met mij in verbinding hebben gesteld. Ik ben al tien jaar met hem getrouwd en ik ken hem door en door. Hij is een betrouw baar man, zowel in zijn werk als in zijn huwelijk. Wan neer hij werkelijk Vinh Don had vermoord, zou hij al lereerst hebben gezorgd dat ik in veiligheid kwam. Hij zou mij niet aan mijn lot hebben overgelaten. Dat hij hals over kop is vertrokken, kan maar één verklaring hebben: zijn schip lag klaar te vertrekken. Ach ja! Dus daaraan dacht u plotseling, toen u mij daareven alle verdere inlichtingen weigerde. Daar om was het niet meer nodig mij te vriend te houden. Mevrouw Daï Do lachte, maar nam niet de moeite antwoord te geven. Als u mij nog nodig hebt, u bezit mijn adres. Zij stond op en vertrok zonder Duchemin een hand te ge ven. Zij zag hem niet eens meer, keek hem althans niet meer aan. Hij voelde zich beledigd en werd daarna ra zend op zichzelf omdat zij in staat was geweest hem te beledigen. Hij nam zich vast voor die merkwaardige vrouw nog eens aan een verhoor te onderwerpen. Al zou het alleen maar zijn om haar dat hooghartige afscheid betaald te zetten. Duchemin liep de kamer weer binnen, waar Vindon was gedood en riep een bleke magere man bij zich. die bedekt met stof naar hem toekwam. De man hette Cor- nu, maar Duchemin was er niet achter of hij onder die naam bij de Burgelijke Stand stond ingeschreven of dat het eenvoudig een scheldnaam was. Hoe staat het met de vingerafdrukken, Cornu? Geen bijzonderheden, hoofdzaken. Hebben we er iets aan? Nog niet te zeggen, meneer. Helaas is hier gisteren een werkster bezig geweest en zij heeft haar best ge daan. Twee series vingerafdrukken, meer krijgen we nietDe eerste zijn die van Vindon, die overigens haast niets heeft aangeraakt. Alleen de sleutel van de brandkast, het blad van het bureau en een paar gebruiks voorwerpen. Hij heeft werkelijk niet veel meer uitge voerd na zijn binnenkomst, op dat punt kon de dokter wel eens gelijk hebben. De tweede serie is veel talrijker en veel meer verspreid; ze moeten van iemand zijn die overal heeft rondgesnuffeld. Ongetwijfeld is dit de moor denaar, want wat ik nog meer aan vingerafdrukken heb gevonden is te vaag om af te drukken en bovendien oud. Geef de boel door aan het kaartregister. Morgen ochtend voor acht uur moet ik rapport hebben. Verder niets? Een jong inspecteur, die in een grote ordner zat te bladeren, keek op. Misschien heeft het niets om het lijf, meneer, maar ik heb hier een manuscript, waarvan maar een gedeel te aanwezig is. U zei immers, dat wij vooral moesten zoeken naar wat ontbrak.... Duchemin nam de ordner van hem aan. Hij las het op schrift op het etiket aan de rugzijde: „Andere weekbla den. Stand van de oplagen, verkocht en onverkocht". Hi bladerde de inhoud snel door maar vond niets dan kolommen, data en cijfers. Nee, daar niet, in het midden, zei de inspecteur. Tussen twee stapels onbeschreven bladen vond Du chemin nu een twaalftal bladen van dezelfde papiersoort, die beschreven waren met een steil en regelmatig hand schrift in kleine letters. De tekst vertoonde talloze door halingen en aantekeningen in de marge, het was ver moedelijk een klad. Duchemin las: VII De hel barst los. Ik moet in het verleden teruggaan om duidelijk te ma ken wat ik beoogde met de actie, die ik tegen Dal Do heb ondernomen. Moet ik nog zeggen dat ik na mijn ontvangst te Yville van een aanval op die feeks, die juffrouw d'Engoult heb afgezien en mij heb onthouden van een wraakneming op haar door het bekendmaken van de Varangeville-do- cumenten? Wraak is in mijn vak een tweesnijdend zwaard. Een afperser moet bij een mislukte zaak geen ogenblik blijven staan. Een geslaagde opzet daarente gen moet hij telkens opnieuw in praktijk brengen. Dit geldt trouwens ook voor elk ander beroep. Wanneer er een aantrekkelijk werkterrein op mij lag te wachten dan was het wel dat van la Ligne Frangaise, waar ik in alles ben geslaagd wat ik heb ondernomen tegen Pierre Del- forge zowel als tegen Charles Lorrain (dat wil zeggen: tégen of vóór Lorrain? Het is zonderling, maar de vraag dringt zich op) Duchemin gebruikte een krachtterm en hield op met lezen: Largeaud, heb je iemand naar het huis van Vindon gestuurd? Ja, Piétri is ernaar toe. Stuur hem een tweede mannetje na. Laat de wo ning nazoeken. Als Vindon een safe-loket heeft gehad, wil ik er bij zijn als dat geopend wordt. Cornu, heb jij paperassen gevonden die door Vindon geschreven zijn? Ja.... een heleboel. Vergelijk ze eens met deze vellen. Is dit zijn hand schrift? De deskundige had nog geen minuut nodig om tot een mening te komen. Ja meneer, dat lijkt vrijwel zeker. Prachtig. Heren, wat ik zoek zijn de zes aanvangs- hoofdstukken van dit manuscript, dat vermoedelijk het dagboek van de heer Alexis Vindon, afperser van beroep is. Zijn eigen woorden deden hem schrikken, nu hij ze hardop hoorde uitspreken. Het was, alsof hij er nu pas de volle strekking van begreep. Ongelofelijk, zei hij, maar het lijkt er veel op, dat hij een „dagboek van een afperser" heeft bijgehou den. Hij staarde peinzend naar het verwonde gezicht van het slachtoffer en voegde eraan toe: Als ik die man nog een vraag kon stellen zou ik niet vragen „Wie heeft je vermoord?" Daar komen we van daag of morgen toch wel achter. Ik zou alleen zeggen: „Waarom heb je iets opgeschreven, terwijl je een be roep uitoefent, waarin men nooit iets op schrift zet, om dat het bestaat in het chanteren van anderen.' die wél iets op schrift zetten?" (Wordt vervolgd) Het Utrechts Byzantijns Koor dat onder leiding staat van dr. Miroslaow Antono- wytsch maakt van 9 tot 20 oktober een concertreis naar Luzern, Rome en Lyon. Deze reis beoogt onder andere door het uitvoeren van liturgische, religieuze en folkloristische muziek uit de Oekraïne daadwerkelijk de emigranten te onder steunen in het behoud van eigen cultuur. Het Utrechts Byzantijns Koor bestaat uit drieënveertig Nederlandse zangers (amateurs), die zich belangeloos in dienst stellen van de verzorging van liturgische diensten volgens de Byzantijns-Slavische ritus en het geven van concerten. Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: Charlotte Kohier met „Olivia". Vrijdag 20 uur: Hoofdstad-Operette met „Sissi". Concertgebouw: Vandaag 20.15 uur: Concert van de C.O.V. „Door Zand Vriend schap" en N.Ph.O. Grote Kerk: Vrijdag 11.30 uur: Beiaard concert door Arie Peters. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur: „08/15". Vrijdag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „Geen cent voor de belasting", alle leeftijden. Donderdag 19 en 21.15 uur: „De dijk is dicht", 14 jaar. Iedere ochtend, ook zondag, 9.30, 10.30 en 11.30 uur: Be zoek van Prinses Beatrix aan de Verenig de Staten. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Al Capone, de dictator van de on derwereld", 18 jaar. Vrijdag en zaterdag 14 en 20 uur, zondag 14, 17 en 20 uur en maandag tot en met donderdag 14 en 20 uur: „Zolang er mensen zijn", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Tiger Bay", 14 jaar. Vrijdag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Hoe vertel ik het mijn dochter?", 18 jaar. Za terdag 23.30 uur: „Mam' zelle Striptease", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Vrijheren van het woud", alle leeftijden. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Das Wirtshaus im Spessart", alle leeftij den. Vrijdag 20.15 uur, zaterdag en zon dag 19 en 21.15 uur: „Das Dreimaderl- haus", alle leeftijden. Maandag en dins dag 20.15 uur: „Les enfants du paradis", 18 jaar. Woensdag 14.30 en 20.15 uur en donderdag 20.15 uur: „Mon Oncle", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Het uur der schande", 18 jaar. Vrijdag 14 en 20 uur, zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zon dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Laat ste paradijs", alle leeftijden. Donderdag 14 en 20 uur: „Zwijgend heldendom", 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag 19.30 uur: „Het dagboek van Anne Frank", alle leef tijden. Vrijdag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „The horses mouth", alle leeftijden. Zondag 11 uur: „Geheimen van Oost-Afrika", alle leeftijden. Roxv Theater: Vandaag geen voorstel ling. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Spionagecomplot Hongkong", 14 jaar. Maandag tot en met donderdag: „Semira- mis. courtisane van Babyion", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur, vrijdag en zaterdag 14.15. 19 en 21.15 uur. zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: ..The captains table", 18 jaar. Zondag 11 uur: „De levensroman van Jo- hann Strauss", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „Het is feest vandaag", alle leef tijden. liiden. Vrijdag, zaterdag en zondag 20 uur: ..Kat op een heet zinken dak", 18 jaar. Zondag 14.30 uur: ..De mijnen van Koning Salomo", alle leeftijden. Maandag en dins dag 20 uur: ..Brigade des doods", 14 jaar. Woensdag 20 uur: „Nathalie", 14 jaar. Donderdag 20 uur: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat lj: Tot 1 november dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uur: Expositie tekeningen en etsen van Frans Verpoorten. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tof 12 oktohov on werkdagen van 10 tot 12.30 en 13 30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Expositie van werken van Erika Visser. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem van vrijdag 25 septem ber).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 17