Uk Belgische maatregelen voor Nederlandse kolen bezien Binnenlandse bestuursproblemen niet onbekend voor dr. Günther Zie Boven MORGEN GEDEELTELIJKE ZONSVERDUISTERING Zwaardemaker Ministeriële bezwaren door B. en W. ongegrond geacht Belangrijk aandeel in wetgeving op gebied van volkshuisvesting WILLEM II Hilversum's uitbreidingsplan Woonruimteprobleem versus marinebelang Pracht handen DONDERDAG 1 OKTOBER 1959 17 Nieuwe secretaris-generaal Dynamiek Neemt vaker... De jam voor mannen Inhouding op de A.W.W.-uitkeringen Vele wetten Zes kinderen bij botsing gewond Sigarenindustrie werkt 5 dagen „uit armoede" Kerkelijk Nieuws Brandstichting te Ottawa in Russische ambassade Geen straf voor Nederlandse deserteur in Duitsland Hij wilde met weggenomen zeilboot naar Denemarken De 4e manier van roken het sigaartje dat U kunt roken als sigaret! H.A. BESPRAK KOLENKWESTIE A.O.R.-uitkeringen verhoogd Hamea-Geleï Kijk uit naar de flessen Nederlands auteur krijgt Belgische Reinaertprijs Fa. A. EVERTS lïïïiï"™- (Van onze Haagse redacteur) Wanneer de eenenvijftigjarige dr. A. H. Günther vandaag de kamer van de secre taris-generaal in het barakkenkamp van het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid verwisselt voor het stati ge verstrek aan de Hofvijver dat de hoog ste ambtenaar van het departement van Binnenlandse Zaken is toebedeeld, keert deze oud-Haarlemmer daarmee, althans wat de aard van het werk betreft, tot een vertrouwde omgeving terug. Het ministerie van Binnenlandse Zaken immers is voor alles het coördinatiepunt voor het binnenlands bestuur met de daar mee samenhangende vraagstukken van administratief recht en de nieuwe secre taris-generaal had daarvoor al vroeg een scherp oog, getuige het proefschrift over de juridische aspecten van de drinkwater voorziening, waarmee hij op zesentwintig jarige leeftijd aan de Amsterdamse uni versiteit cum laude promoveerde. De. Günther liet in datzelfde jaar 1934 de provinciale griffie van Friesland achter zich om zijn ambtelijke carrière bij het provinciaal bestuur van Zuid-Holland te vervolgen. Hij klom daar op tot chef van de afdeling Gemeentefinanciën, de scha kel en buffer tussen gemeentebesturen en rijksoverheid. Dat betekent, dat de pro blematiek van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten, waarmee hij op zijn nieuwe post, zoveel te maken zal krijgen, hem niet onbekend is. Op dit mo ment echter onthoudt dr. Günther zich lie ver van een oordeel over de bij de Twee de Kamer aanhangig gemaakte wet op de financiële verhouding: zolang hij nog se cretaris-generaal van Volkshuisvesting is heeft hij geen tijd over om zich in andere problemen te verdiepen. Dat zal na 1 ok tober spoedig genoeg veranderen, want de begrotingsbehandeling in het parlement zal hem er wel toe nopen zich op korte ter mijn met tal van actuele zaken in te laten. De daartoe noodzakelijke dynamiek neemt dr. Günther naar zijn post mee: het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid immers diende zich steeds aan te passen bij de zich voortdu rend wijzigende omstandigheden en in zichten. De vele naamsveranderingen van dit in de oorlog uit nood geboren departe ment duiden daar al op. En de ontwikke ling van het beleid op sterke beperkin gen gericht toen dr. Günther in 1948 als raadadviseur aan het ministerie werd verbonden, de teugels wat vierend nu hij op het punt staat het te verlaten vormt daarvan een welsprekender voorbeeld, dat met cijfers kan worden geïllustreerd. De staatssecretaris van Financiën heeft bij beschikking van 29 september de uit keringen ingevolge de Algemene Wedu wen- en Wezenwet aan een voorheffing bij wijze van inhouding onderworpen in ge vallen waarin dit eenvoudig uitvoerbaar is. Het betreft hier de gevallen waarin naast die uitkeringen nog bepaalde ande re uitkeringen worden genoten. Onder de ze andere uitkeringen vallen de pensioe nen waarvan de uitbetaling bij de wet. is beperkt in verband met een gelijktijdige aanspraak op een uitkering ingevolge de Algemene Weduwen- en Wezenwet (de overheidsweduwenpensioenen en de over- heidswezenpensioenen). Verder vallen daaronder de pensioenen en enkele socia le verzekeringsrenten, die samen met de uitkeringen ingevolge de Algemene Wedu wen- en Wezenwet worden uitbetaald. In de aangewezen gevallen zal de in te hou den belasting worden berekend over het totaal van de naast elkaar genoten uitke ringen. Ook zal de A.O.W.-premie worden ingehouden over de daarvcor in aanmer king komende bedragen. Dit brengt me de, dat de weduwe (of wees) in de regel geen aanvullende aanslag in de inkomsten belasting en in de premieheffing ingevol ge de algemene aanslag in de inkomsten belasting en in de premieheffing ingevol ge de Algemene Ouderdomswet zal krij gen, indien naast de aldus belaste uitke ringen niet meer dan 200 andere inkoms ten worden genoten en tevens deze uitke ringen tezamen niet meer dan 6.900 be dragen. Dr. Günther In 1948 kwam de woningproduktie nau welijks boven de 36.000 uit, waarvan het zuiver particuliere aandeel rond zeven duizend woningen bedroeg. In 1958 haal de men bijna negentigduizend woningen, waarvan ruim 49.000 in de woningwetsec tor en bijna veertigduizend in de particu liere bouw, waarvan 16.460 huurwoningen of ruim veertig percent. Het departementale beleid is te be schouwen als een synthese van ministe rieel inzicht en technische mogelijkheden. De geleidelijke verschuiving van de wo- ningwetbouw naar de premiebouw, ten be drage van 30 miljoen, zoals die uit de rijksbegroting voor 1960 blijkt geeft van zo'n door technische en psychologische realiteit bepaald inzicht blijk. Op het kruispunt van adviezen der uit voerende organen heeft de secretaris-gene raal een zeer belangrijke adviserende stem. Dr. Günther laat er geen twijfel aan bestaan, dat dat aspect van zijn arbied hem persoonlijk meer heeft aangetrokken dan bij voorbeeld het louter organiseren de. Op een departement met vier hoofd afdelingen (ministerie in enge zin, cen trale directie, rijksdienst voor het Natio- anel plan en Rijksgebouwendienst) en 2500 man personeel geeft de organisatie uiteraard heel wat kopzorg. Voor de goe de gang van zaken op een departement acht hij echter de taak van de secretaris generaal op het gebied van organisatie en efficiency niet minder belangrijk. Dr. Günther heeft een groot aandeel ge had in een reeks omvangrijke en inge wikkelde wetten, zoals de Wet op de ma teriële oorlogsschaden, de Wederopbouw- wet, de Huurwet, de herziening van de Woningwet en de Wet op de ruimtelijke ordening. De ontwerpen van de beide laatstgenoemde wetten zijn nog bij het parlement in'behandeling. Het is duidelijk, dat op dit terrein dr. Günthers grote kracht ligt en dat het meer bestuursrechtelijke karakter van hei de partement van Binnenlandse Zaken hem wel moet aantrekken. Maar dat neemt niet weg, dat hij de op Volkshuisvesting opgedane ervaringen niet gaarne zou wil len missen. Vooral niet omdat het werk daar, zoals hij verklaart, met zijn zicht en tastbare resultaten zoveel voldoening schenkt. De vrees van zijn vriendenkring, dat hij zich door zijn overgang naar Volkshuisvesting een wel zeer tijdelijke werkkring zou hebben geschapen, is geen werkelijkheid geworden. En het ziet er ook niet naar uit, dat, zelfs nu het bedwingen van de woning nood wat meer binnen het perspectief is geraakt, het departement spoedig overbo dig zal worden. Er liggen immers nog zo veel andere vraagstukken, zoals de krot opruiming, de sanering van oude woonker nen en het scheppen van nieuwe steden, op een oplossing te wachten, dat dr. Gün ther voorlopig nog wel op een aantal op volgers kan rekenen. Octave van Aerschot. Na afloop van de voorstelling van „Mottige Janus" te Rotterdam werd de populaire artiest Oc tave van Aerschot, dinsdagavond door het publiek spontaan gehuldigd naar aan leiding van zijn zeventigste verjaardag. De voorstelling werd gegeven in de grote schouwburg in Rotterdam-Zuid. Woensdagmiddag heeft op de Rijksweg tussen Beverwijk en Uitgeest een ver keersongeval plaats gehad, dat gelukkig geen mensenlevens heeft gekost, doch waarbij wel enkele ernstiggewonden wa ren te betreuren. Twee auto's geraakten daarbij van de weg af en kwamen in de diepte terecht en een kleine wagen werd geheel vernield. Van deze kleine wagen viel een bezem en kinderen waren bezig deze weer op te rapen, toen de wagen van achter werd aangereden door een truck met oplegger, van Gebroeders Zijlmans uit Raamsdonks- veer. De kleine auto met zes kinderen, be stuurd door de heer B. uit Obdam, kantel de van de weg af naar beneden, gevolgd door de oplegger. Het moet als een wonder worden beschouwd dat alles zo goed is af gelopen. De kleine auto werd geheel in el kander gedrukt en één van de kinderen zat bekneld tussen de banken. Tijdens de tuimeling vielen twee kinderen uit de auto en ook zij liepen enige verwondingen op. Allen zijn naar het Rode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk vervoerd voor onderzoek. Met twee takelwagens zijn de auto's weer naar boven gehaald. Ook de trekker had wat schade opgelopen. Naar wij vernemen, is men in de siga renindustrie overgegaan tot uitvoering van de vijfdaagse werkweek. Deze ver korte arbeidstijd is geen weerspiegeling van welvaart op grond waarvan tot ver betering van secundaire arbeidsvoorwaar den kan worden besloten, maar deze maat regel is gegrond op „armoede-faktoren". De kortere werkweek is namelijk inge voerd om een werkspreiding te verwezen lijken, noodzakelijk omdat de toenemende mechanisatie in de bedrijfstak de beschik bare werkgelegenheid aantast. Voorts gaat het er om de moeilijke situatie met betrekking tot de Indonesische tabakken het hoofd te bieden. Zoals bekend, had de ontwikkeling de sigarenindustrie in 1958 reeds genoopt gedurende enkele maan den een tijdelijke werkweek van 40 uur te introduceren. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Waddinxveen J. van der Velden te Dordrecht. Beroepen te Marken (toez.) H. G. Oostinga, kand. te Groningen. Aangenomen naar Wognum H. J. Bos te Makkinga. Bedankt voor Ee (Fr.) E. J. Loor te Heemse. Geref. Kerken Beroepen te Vriezenveen C. van der Giessen te Tzum; te Bovensmilde F. J. van der Wal te Erica. Bedankt voor Lands meer K. Snoey te Dinteloord. Beroepen te Eernewoude J. Bakker, kand. te 's-Gra- venhage. Geref. Kerken (Vrygemaakt) Aangenomen naar Ferwerd C. Olij, kand. te Utrecht. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Doesburg W. van 't Spijker té Drogeham en D. vanWilsum - te De- demsvaart. Doopsgez. Broederschap Aangenomen naar Amsterdam (vac. O. L. van der Veen) F. R. van der Meulen te Tornaard. Baptisten Gemeenten Beroepen te Almelo Ph. Lindeman te Stavoren. Bedankt voor Enschede (2de beroep) S. Zijlstra te Eindhoven. OTTAWA (AFP) Onbekenden hebben vorige week donderdag getracht de Rus sische ambassade in Ottawa in brand te steken als protest tegen het bezoek van Kroesjtsjev aan de Verenigde Staten. Men had benzine onder de deur van de garage laten doorvloeien en in brand gestoken. Personeel van de ambassade slaagde er in het vuur te blussen. Twee auto's werden beschadigd. De rechtbank in Kiel (Duitsland) heeft de 21-jarige Nederlander J. van de K. ont slagen van rechtsvervolging voor de tegen hem ingebrachte beschuldiging van dief stal van een zeilboot. De jongeman, wiens ouders in Duitsland wonen, was in juni gedeserteerd uit de Nederlandse militaire dienst. Hij was toen niet van een verlof teruggekeerd naar zijn onderdeel te Amersfoort, doch had geprobeerd van de Duitse Oostzeekust met een weggenomen zeilboot naar Denemarken te gaan. De boot strandde echter op het eiland Laaland en de Deense politie leverde hem uit aan Duitsland. De rechtbank in Kiel stelde ech ter vast dat er in Duitsland geen straf rechtelijke sanctie staat op het onrecht matig gebruiken van een zeilboot. De jongeman kwam na zijn desertie juist in Kiel aan, toen daar een maritieme week werd geopend. Hij werd, daar hij de Nederlandse militaire uniform droeg, ont haald als gast van een bevriend leger, werd gehuisvest en kreeg èelfs zakgeld. Na een paar dagen ondernam hij de ge vaarlijke zeiltocht naar Denemarken, zon der enige kennis van navigatie en zonder kompas. Met veel geluk kwam hij na twee dagen zwerven op zee bij het eiland Laa land. Hij heeft thans besloten bij zijn ouders in Duitsland te blijven, aangezien hij bij terugkomst in Nederland wegens desertie gearresteerd zou worden. Neder land kan zijn uitlevering niet vragen, daar desbetreffende bepalingen in internationa le verdragen ontbreken. Advertentie Luister a.s. zondag 12 uur naar de Pete Fellcman show U aangeboden door Willem II. 208 mtr Radio Luxemburg. -a De Belgische minister-president, de heer Eyskens, heeft na besprekingen met leden van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal verklaard, dat de kortgeleden door de Belgische regering genomen maatregelen voor de invoer van kolen uit Nederland niet in strijd zyn met het E.G.K.S.-verdrag en dat dit ook door de Hoge Autoriteit is erkend. De besprekingen zyn in Brussel ge houden door een afvaardiging van de Hoge Autoriteit, bestaande uit de voorzitter, de heer Malvestiti, de ondervoorzitters Spierenburg en Coppé en de leden Hellwig en Reynaud. Van Belgische zijde werd het gesprek bijgewoond door de minister van Economische Zaken, de heer Van der Schucren. Aanleiding tot het gesprek waren de besluiten vain de Belgische regering van begin deze maand, waarin onder andere de importeurs van Nederlandse kolen werden verplicht al voor 15 september hun invoervergunningen aan te vragen tot 31 december van dit jaar. Minister-president Eyskens deelde na het onderhoud mede, dat deze maatregel was bedoeld om een „statistisch verslag" op te kunnen stellen van de koleninvoer uit Nederland tussen 15 september en 1 januari en dat aan het verlenen van invoervergunningen geen beperkingen in de weg zyn gelegd. B. en W. van Hilversum hebben de ge meenteraad een ontwerpbesluit voorgelegd waarin de bezwaren die zijn uitgebracht tegen het uitbreidingsplan „Egelshoek", in het zuiden van de gemeente, ongegrond verklaard worden. Het plan, dat voorziet in het onderbrengen van 25.000 tot 30.000 ingezetenen tegen 1975, is destijds ter visie gelegd. Bezwaren zijn ingediend door de ministers van Financiën en van Marine, Zon en maan spelen de hoofdrol in een schouwspel dat morgen middag wordt opge voerd en dat men met enig recht „pauzethea ter" zou kunnen noe men: net in de lunchtijd gebeurt het. Omstreeks één uur eet de maan een stukje zon op; de maan schuift dan zö tussen zon en aarde door, dat het voor ons lijkt, alsof de zonneschijf aan de onderkant een hapje mist. Voor ons, in Neder land, is deze zonsver duistering maar een zeer gedeeltelijke; het grootste deel van de schijf zal, ook tijdens het hoogtepunt, onbedekt blijven. Wij zouden veel verder zuidelijk moeten gaan om deze eclips als een totale te zien. De totaliteitsstrook loopt o.a. over de Canarische eilanden westelijk van Noord-Afrika in de Atlantische Oceaan. Op een van die eilanden, Fuerteventura, bevinden zich twee Nederlandse waarnemingsexpedities, een van vak-astronomen (onder leiding van dr. J. Houtgast van de Utrechtse sterreivacht) en een van amateur- sterrenkundigen, die overigens hun leiding ook hebben toever trouwd aan een vak astronoom, dr. C. de Ja ger uit Utrecht. De gelijkenis van de zon met een afgebeten appel zal nog sterker worden voor iemand die gelegenheid heeft, een sterk vergrotende kijker te gebruiken. Want daar in zal blijken, dat aan de rand van de „hap" onregelmatigheden te zien zijn: die rand is ge karteld. De kartelingen zijn de silhouetten van de maanbergen in de buurt van de maan- Noordpool. Maar moet moet, om die waarneming te kun nen doen (ook trouwens zonder kijker) de nodige voorzorgsmaatregelen nemen ter bescherming van zijn ogen. Het beste en zindelijkste middel is een overbelicht foto negatief (of desnoods twee of meer op elkaar). Men kan al vóór de ver duistering op zijn ge mak experimenteren hoeveel lagen „zwart- filter" men nodig heeft om zonder hinder voor de ogen de zon te kun nen bekijken. G. v. W. omdat het plan een belemmering inhoudt voor de verdere uitbouw van het marine opleidingskamp, dat nog zou worden uit gebreid met het „Marine-opkomstcentrum" dat van Voorschoten naar Hilversum wordt verplaatst. Tevens zijn bezwaren inge diend tegen het uitbreidingsplan door de Gedeputeerde Staten van Utrecht en door de gemeenten Amsterdam, Breukelen, Loosdrecht en Maartensdijk, alsmede door instellingen voor het behoud van natuur schoon en door de Koninklijke Landmacht en door de Koninklijke Vereniging van Luchtvaart, de laatste twee omdat het plan de gronden omvat die tot het vliegveld Hilversum behoren. De inspecteur der domeinen, daartoe ge machtigd door de minister van Financiën, heeft bezwaren ingediend, aldus B. en W., tegen het plan, aangezien dit de tegen woordige toestand van het marineoplei dingskamp doet „bevriezen". De inspecteur merkt op, dat de gemeente Hilversum in 1947 en de daaropvolgende jaren door het verlenen van bouwvergunningen er zelf aan heeft meegewerkt dat het marine opleidingskamp binnen haar grenzen werd opgericht en steeds uitgebreid tot de tegenwoordige omvang. „Onjuiste voorstelling" Tegen deze voorstelling van zaken teke nen B. en W. protest aan. „Niet anders, dan onder drang van hogerhand is destijds met grote schroom medewerking verleend. Van het begin af aan is de vestiging van het kamp als een tijdelijke maatregel be stempeld. Het verlenen van medewerking is door de gemeente slechts geschied om enige medezeggenschap te hebben in de wijze van bebouwing. Daartegenover stond de wetenschap dat anders buiten en zon der bemoeiing van het gemeentebestuur zou worden gebouwd." 1-Iet behoeft geen betoog, aldus het col lege. dat de vestiging van het opkomst centrum de woningnood van Hilversum aanmerkelijk zal vergroten. Onder deze omstandigheden is de vraag van de minis ters van Financiën en van Marine, om het terrein van het marine-opleidingskamp buiten het uitbreidingsplan te houden als gevolg waarvan er minder woonruimte ter beschikking zal komen, alleszins merk waardig te noemen. De minister van Ma rine heeft, trouwens dezelfde bezwaren ge opperd als de minister van Financiën en ook deze worden door B. en W. van de hand gewezen. B. en W. willen voorts het belang van het vliegveld Hilversum niet ontkennen, maar zijn toch van oordeel, dat dit niet opweegt tegen het algemeen belang van de huisvesting der bevolkingsaanwas van de gemeente. Het gat in de wei van Wormer is een groot gat geworden, nu men er een complete bouwput van heeft gemaakt. Op een diepte van vijf meter is men echter aan het grondwater toe. Pom pen luidt nu het devies. Hoe hard er ook gepompt wordt, het water wil niet wijken. Er is nu alle kans, dat het gat weer ivordt dichtgegooid Bij besluit van de minister van Maat schappelijk Werk zijn de uitkeringen krachtens de Algemene Oorlogsongeval- lenregeling (A.O.R.) aan slachtoffers van de oorlog in het voormalige Ned,erlands- Indië met ingang van 1 oktober verhoogd. In verband met de sedert de laatste verhoging gestegen kosten van levens onderhoud wordt een aanpassingstoeslag verleend ten bedrage van 55 tot 100, res pectievelijk 150 gulden per maand (af- haneklijk van de grondslag) voor wedu wen, respectievelijk weduwen met kinde ren. Voor volle wezen bedraagt de aan passingstoeslag 60 gulden per maand voor de gezamelijke kinderen uit één ge zin en voor invaliden ten hoogste 100 gulden per maand (afhankelijk van de graa'd van invaliditeit). Bij de berekening der uitkeringen aan invaliden en volle we zen zal voortaan steeds worden uitgegaan van een minimum grondslag van 200 gulden. Hoewel de netto verhogingen door de ge lijktijdige invoering van de Algemene Weduwen- en Wezenwet en een wijziging van de kortingsregeling wegens nevenin komsten soms kleiner zullen zijn dan de genoemde bedragen, zullen de nieuwe net to uitkeringen met inbegrip van de A.W.W.-uitkeringen te zamen steeds meer bedragen dan tot dusver werd ont vangen. Advertentie Tube 95 ct WASHINGTON (UPI) De Ameri kaanse kust- en landmeetkundige dienst heeft in de afgelopen week tweeduizend lege flessen in de Atlantische Oceaan la ten werpen om na te gaan waar de gol ven deze zullen brengen. De flessen, met rubber stoppen afgesloten, zijn in zee los gelaten tussen de oostelijke kant van Long Island en Boston. In elke fles zit ten twee kaartjes. Het ene is van buiten af te lezen en er staat op „breek deze fles". Op het andere kaartje wordt de vin der gevraagd datum en plaats van de vondst op te schrijven om vervolgens de ze gegevens op te sturen naar het hoofd kantoor van de Amerikaanse kust- en landmeetkundige dienst. Naar aanleiding van deze Belgische be sluiten zond de H.A. van de E.G.K.S. drie weken geleden een telegram aan de Belgische regering, waarin werd gezegd, dat daarmede België beperkende maat regelen had genomen, die in strijd waren met de grondbeginselen van de Gemeen schap. In het onderhoud van gisteren heb ben de Belgische ministers de afvaardi ging van de Hoge Autoriteit op de hoogte gebracht van de door België te treffen maatregelen om de moeilijkheden ifi de kolenindustrie uit de weg te ruimen. Ter sprake zijn daarbij gekomen, aldus deelde premier Eyskens mede, de vermindering van de Belgische kolenvoorraden, de be perking van de invoer en de concurrentie van stookolie. België heeft beleid bepaald De Belgische regering bespreekt deze kwestie nog met de Belgische producen ten, consumenten en de handel in kolen en stookolie. Op 15 oktober zal opnieuw contact worden opgenomen met de Hoge Autoriteit, aldus premier Eyskens, die hier echter aan toevoegde, dat de Bel gische regering de te volgen gedragslijn definitief heeft bepaald. Volgens waar nemers zou hieruit zijn af te leiden, dat de Belgische regering ter uitvoering van haar programma ter sanering van het kolenvraagstuk ook maatregelen zal gaan nemen, die in strijd zijn met het E.G.K.S.- verdrag, indien haar beroep op de Bel gische kolenimporteurs om vrijwillig de koleninvoer te beperken zonder resultaat zou blijven. Herziening van verdrag? AFP meldt echter dat men in Belgische regeringskringen heeft ontkend dat er over een plan voor herziening van het E.G.K.S.-verdrag is gesproken. Men was er zich in deze kringen echter wel van be wust dat bij een voortduren of erger wor den van de crisis de kwestie van een even tuele aanpassing van de instellingen der gemeenschap zal rijzen, waarbij uiteraard alle regeringen betrokken zullen moeten worden. Reuter verneemt nog uit gewoonlijk goedingelichte kringen, dat de Hoge Auto riteit de Belgische ministers heeft mede gedeeld dat zij, ingeval de huidige kolen- crisis en de werkloosheid in de mijnen acuter zouden worden, van plan is een beroep op de zes regeringen te doen om het E.G.K.S.-verdrag te herzien teneinde een coördinatie van het gehele energie beleid inclusief kernenergie, gas en olie, mogelijk te maken. In dit verband kan gewezen worden op de verklaring van de Italiaanse voorzitter van de Hoge Autoriteit, Malvestiti, van de vorige week in het Europese Parlement afgelegd, volgens welke voorstellen zijn uitgewerkt om de kwestie van de coör dinatie van het energiebeleid in de ge meenschap aan te pakken. BRUSSEL (ANP) In Brussel is dins dag de door de Christelijke Arbeidersbe weging in België ingestelde litteraire Rei naertprijs voor een detectiveverhaal uit gereikt aan de Nederlandse auteur G. A. Homburg voor zijn boek „De verkeerde moordenaar". De prijs voor het beste reisverhaal ging naar de Vlaamse schrijver André Pols en voor het beste jeugdverhaal naar Julien van Remoortere. De Reinaertprijs voor de beste roman werd dit jaar niet toegekend. De Reinaertprijzen voor de dinsdag uit gereikte categorieën bedraagt twintigdui zend Belgische frank. De dit jaar niet toe gekende romanprijs bestaat uit een bedrag van vijftigduizend frank. Besloten is dit bedrag te voegen bij de prijs voor 1960/61, zodat de over twee jaar te bekronen roman een prijs voor de auteur van honderd duizend frank zal betekenen. Advertentie Hofdijkstraat 3^ - Haarlem -Tel.12181 Showroom: Wagenweg 104 - Tel. 12730 COMPLETE KEUKENINRICHTING

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 19