Glenn Martin is optimistisch over het honkbal in Nederland Duel tussen Chicago White Sox en Los Angeles Dodgers kan beginnen Voortreffelijk spel van gewijzigde damesploeg van Die Raeckse kt. f IwuUwfUu |g|S Goede nachtrust Laat kampioenschap /an Ons Gezellen 19 Kandidatentoernooi Na de helft leidt Keres nog met halve punt Schuurman voor Janssen in Nederlands B-team Protest van Willem II werd afgewezen Rotterdams voetbalteam OM DE WERELDTITEL HONKBAL waar warmte Helpt, Helpt PHILIPS Intraphil beter AmsterdamWesten voor amateurs Rode Ster Bratislava in de tweede ronde Vorwarts versloeg Wolves voor Europa-beker Yankee Hanover versloeg woensdag Yankee Boy mêM- Nivokov wederom titel houder vijf kamp Nieuw wereldrecord voor Pool Zielinski Dempsey distancieert zich van Rosensohn Ent. Felle brand legt 150 h.a. bos in de as Ged. Staten weigeren meer geld voor V.V.V.-Nijmegen Tehuis in Amsterdam voor voorwaardelijk in vrijheid gestelden DONDERDAG 1 OKTOBER 1959 De Nederlandse honkbalsport wordt aan het einde van het seizoen wel bijzon der verwend met bezoeken van Ameri kaanse experts. Was Litwhiller een week de gast van de KNHB, op dit moment ver toeft Glenn Martin, de all round coach van de Southern Illinois University, in ons land. Bovendien heeft een Amerikaanse topscheidsrechter in de afgelopen week zjjn Nederlandse collega's geïnstrueerd. Het gevolg van een en ander zal onder andere zijn, dat enkele spelregels het vol gende seizoen anders zullen worden geïn terpreteerd dan tot nu toe het geval was. Kortom, het nationale honkbal zal weer een stapje dichter by het Amerikaanse baseball komen. Alle drie de Amerikanen zullen het be zoek aan ons land niet licht vergeten. De technische commissie heeft voor een ieder een uiterst compact programma uitgestip peld, dat zij met veel ijver en persoonlijke opofferingen volbrengen. Het korte bezoek van Litwhiller had behalve de zeer leer zame lezingen en filmavonden nog een bijzonder resultaat. Zoals bekend probeert de t.c. al enige tijd een vooraanstaande Amerikaanse coach aan te trekken. De Honkbal commissie had vooral belangstelling voor Ron Frazier, die het Duitse team tijdens de Europese kampioenschappen 1958 in Amsterdam op zo'n uitstekende wijze leidde. Frazier is op het ogenblik weer aan het studeren in Amerika en is tege lijkertijd assistent-coach van het honk balteam van de University, waar Litwhil ler de scepter zwaait. Litwhiller was vol lof over Frazier en er bestaat nu een kans, dat deze het volgende seizoen enkele maanden in Nederland komt. Op dit moment doorkruist Glenn Mar tin ons land. Martin, een bijzonder sym pathieke vijftiger, is een all round coach. Behalve als coach, behaalde hij ook suc cessen als actief sportbeoefenaar. Hij speelde „football" met dusdanig succes, dat hij zelfs een jaar als volledige profes sional speelde. Als discuswerper, kogel stoter en sprinter behaalde hij ook suc cessen. Als coach heeft hij zich vooral op basketbal- en atletiekgebied onderschei- Schaken Het „keerpunt" van de schaakmarathon is bereikt. Veertien van de 28 ronden die het kandidatentoernooi in Joegoslavië lelt, zijn afgewerkt. Tweemaal hebben alle spelers in dit toernooi tegenover elkaar gezeten. Slechts in acht gevallen zag een grootmeester kans zyn tegenstander zo wel met de witte als met de zwarte stuk ken te verslaan. Keres slaagde daar drie maal in en wel tegen Benkö, Olafsson en Tal. Ook Tal boekte drie maal dubbele winst (tegen Benkö, Olafsson en Fischer). Petrosjan veroverde twee punten op Fischer en Benkö speelde Olafsson twee maal naar een nederlaag. Deelden na zeven ronden Petrosjan, Keres en Tal de eerste plaats met 4l/s punt, halverwege het toernooi heeft Keres alleen de leiding genomen. Vier overwin ningen en drie remises met Gligoric is Keres de enige speler die in de tweede serie van zeven ronden geen verlies leed bracht hij zijn totaal op 10 punten. Dat is een half punt meer dan Tal en ander half punt meer dan Petrosjan, die thans derde staat. De interessantste partij was woensdf- toen de afgebroken partijen werden uit gespeeld, die tussen de Joegoslaaf Gligo ric (wit) en de Rus Keres. Aanvankelijk leek het erop dat Gligoric zijn geringe voordeel toch nog in winst zou gaan om zetten. Hij won een pion, doch het toren eindspel dat volgde bracht de Joegoslaaf niet meer dan een half punt. Schakers en volgers vertrekken van daag naar Zagreb waar zaterdag 3 ok tober de partijen van de 15de ronde worden gespeeld. De afgebroken partijen van de 12de, 13de en 14de ronde hadden de volgende resultaten. Twaalfde ronde: Fischer—Olafsson 10. Dertiende ronde: Gligoric—Keres remise. Olafsson—Smyslov 0—1. Veertiende ronde: SmyslovFischer remise. Na veertien ronden luidt de stand: 1. Keres (Rusl.) 10 pnt.; 2. Tal (Rusl.) 91/» pnt.; 3. Petrosjan (Rusl.) 8Vs pnt.; 4. Gli goric (J.sl.) 8 pnt.; 5. Smyslov (Rusl.) 6 pnt.; 6. Fischer (V.S.) 5'/i pnt.; 7 Benkö (Statenloos) 5 pnt; 8. Olafsson (IJsl.) 3'/* pnt. Zal een van deze vier jeugdige Haar lemse catchers eens in het Nederlands negental uitkomen? De Amerikaan Martin geejt ze hier in ieder geval op het Bloemendaal-veld zeer nuttige aanwijzingen. den. Voor zijn werk op atletiekgebied werd hij zelfs gekozen in de Hall of Fame, het „walhalla" van coaches. Maar ook over honkbal weet deze zeer hard werkende Amerikaan mee te praten. Hij leverde dit seizoen voor het All-Con- ference-team, de ploeg met de beste spelers van de Universiteiten, niet minder dan drie spelers. Een midvelder, die prompt een prachtig contract kreeg aange boden en accepteerde, en twee linkshan dige werpers. Vooral op deze twee pitchers is Martin, overigens zeer bescheiden, erg trots. Martin traint in Nederland vooral wer pers en catchers tussen de twaalf en twin tig jaar. Hij werkt het liefst met de jong ste groep en dat gaat hem dan ook bijzon der goed af. De jongens vlogen voor hem en resultaten bleven niet uit. Af en toe slaakte Martin de verzuchting: „Kon ik deze jongen maar meenemen". Ook de groep van 1620 jaar bevat echter moge lijkheden. Van een werper, die in een der deklasser uitkomt, zei Martin: „Als ik deze knaap vier jaar onder mijn hoede kreeg, dan kon hij 50.000 dollar per jaar verdie nen". Als men daarbij bedenkt, dat de ge middelde Amerikaanse profhonkballer ongeveer 10.000 dollar verdient, dan ziet men dat ook in Nederland geweldige honkballers worden geboren. Behalve een groot aantal veldtrainingen verzorgt Martin ook enkele technische avonden voor de Nederlandse clubcoaches, die,deze uitermate interessante lezingen, Voetbal In het Nederlands B-elftal, dat zondag 4 oktober in Luxemburg een wedstrijd speelt tegen het elftal van het Groot Her togdom, is een wijziging aangebracht. Janssen (Stormvogels) die op de midden voorplaats stond opgesteld, is door een blessure uitgeschakeld en wordt vervangen door Schuurman (ADO). Op de woensdagavond in Rotterdam ge houden vergadering van de spelregel- en protestcommissie van de KNVB is het protest behandeld van Willem II naar aan leiding van de op 23 augustus voor de ere divisie gespeelde wedstrijd ADOWillem II. De Tilburgers hadden geprotesteerd te gen het toekennen van het eerste ADO- doelpunt, aangezien kort daarvoor door een Haagse speler hands zou zijn gemaakt. Het protest werd afgewezen, zodat de uit slag van de wedstrijd 3-3 blijft. Het Rotterdams elftal, dat zaterdag 3 oktober op het Sparta-terrein tegen Ant werpen speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Van Diest (Hermes DVS). Achter: Kerkum (Feijenoord) en Van der Lee (Sparta). Midden: Kreijermaat (Feijenoord), Van der Hoek (Feijenoord) en Verhoeven (Sparta). Voor: Van Ede (Sparta), De Vries (Spar ta), Daniels (Sparta), Schouten (Feijen oord) en Meijers (Feijenoord). Reserves zijn: Vermeer (Xerxes), Zaal (Sparta), Villerius (Sparta) en Temming (Feijenoord). Advertentie door Zenuwrust Mijnhardt's Zenuwtabletten Advertentie dank zij de indertijd georganiseerde coachcursus, goed kunnen volgen. Boven dien verzorgt de Amerikaan nog lezingen in Nijmegen, Eindhoven, Groningen, Zwolle en Utrecht. Over de toekomst van het Nederlandse honkbal is Martin optimistisch gestemd. Hij verzekert, dat indien men op de door hem aangegeven wijze traint en jon ge spelers opleidt binnen vijf jaar een duidelijke vooruitgang in het spelpeil zal zijn te bespeuren. Martin, die zes dagen in de week do ceert, leert hier echter ook. Hij is bijzon der enthousiast over het Nederlandse voetbal en vertelde, dat' hij onze natonale sport het moeilijkst vond om te doceren. Bij de eerste dubbele wedstrijd in het Olympisch Stadion van dit seizoen hepft Martin zijn kennis van voetbal aanmerke lijk vergroot. De World Series, de officieuze wereld kampioenschappen honkbal, kunnen be ginnen. De kampioenen van de beide hoog ste afdelingen van het Amerikaanse prof honkbal zijn bekend. In de American Lea gue behaalden de Chicago White Sox voor het eerst sinds veertig jaar het kampioen schap door concurrent Cleveland Indians, die op dat moment 3'/s wedstrijd achter stond, met 4-2 te verslaan. In de National League was de „pennant" bijzonder span nend. Met nog een tiental wedstrijden te spelen hadden drie clubs een goede kans op de titel en zowel de Milwaukee Braves en de San Francisco Giants als de Los An geles Dodgers lieten de entreebiljetten voor de Series drukken! Na de gebruikelijke 154 wedstrijden ein digden de Braves, kampioen van het vorig jaar, en de Dodgers gelyk. Een drie tal wedstrijden moest uitmaken wie kam pioen werd. De eerste wedstrijd werd door de Dodgers met 3-2 gewonnen en ook de tweede ontmoeting werd een zege voor de enkele jaren geleden van New York naar Los Angeles verhuisde Dodgers. Vandaag begint de strijd om het wereldkampioen schap in Chicago, wederom met de bepa ling, dat de ploeg, die het eerst vier wed strijden heeft gewonnen, de wereldtitel van de befaamde New York Yankees mag over nemen. Chicago is al een week in rep en roer, want de White Sox zijn kampioen, na al twee jaar lang op de tweede plaats te zijn geëindigd in de American League achter de ploeg van Casey Stengel, de roemruchte Yankees, die het dit jaar niet verder brach ten dan de derde plaats. Door het kam pioenschap van de White Sox is plotseling de naam Casey Stengel enigszins ver bleekt. White Sox-manager Al Lopez kwam opeens in de belangstelling. Lopez heeft negen jaar in de American League een ploeg onder zijn leiding gehad en steeds eindigde zijn ploeg bij de eerste twee. Lo pez, die had aangekondigd de White Sox te verlaten, heeft gisteren echter weer een nieuw jaarcontract getekend en wel voor een bedrag, dat het hoogste werd genoemd, dat ooit een speler of manager bij de White Sox heeft verdiend. De strijd om het kampioenschap van de American League is eigenlijk niet erg op windend geweest. Door het falen van de New York Yankees, de wereldkampioen van het vorig jaar, werd de laatste fase van de strijd, de „pennant", beheerst door de Whitse Sox, die vanaf 30 augustus de eer ste plaats bezetten. Regelmatig hadden zij een voorsprong van 5 wedstrijden. Alleen de beslissende wedstrijd tussen de White Sox en de Cleveland Indians in Cleveland bracht wat spanning. De Sox wonnen met 4-2 en waren zeker van de Series. Wat de pennant in de American League aan spanning miste, had die van de Na tional League te over. Niet minder dan drie kandidaten vochten verbeten om een plaats in de Series. De Dodgers hadden het zwaarste programma waaronder een drie tal wedstrijden tegen de S.F. Giants, ook een van de kandidaten. De Dodgers won nen echter alle drie de wedstrijden en stonden met nog twee wedstrijden te spe len een wedstrijd voor op de Braves, ter wijl de Giants nog slechts een theoretische kans hadden. De Dodgers speelden de laat ste wedstrijden tegen de Chicago Cubs, die ver achter stonden. De Cubs versloegen de Dodgers echter met 12-2, waardoor de voorsprong van de Dodgers verdween en beslissingswedstrijden nodig waren. De eerste wedstrijd, die in Milwaukee werd gespeeld, verliep uitermate span nend en werd met 3-2 gewonnen door de Dodgers. De returnmatch werd in Los An geles gespeeld en hier was nog meer sen satie dan in Milwaukee. De Braves leid den na negen slagbeurten met 5-2. De laat ste Dodgers-slagbeurt bracht een rally van vier honkslagen en de ploegen kwa men weer op gelijke hoogte (5-5). Het duur de tot de tweede helft van de twaalfde innings voordat de Dodgers door een veld- fout van de Braves de winnende run kon den scoren. In deze wedstrijden gebruik ten beide ploegen twintig spelers waar van vijf werpers. Vandaag en morgen wordt in het Co- miskey Park, het stadion van de White Sox, gespeeld. Zaterdag 3 oktober reizen de ploege naar Los Angeles (ongeveer 3200 km.!), waar zondag 5, maandag 6, en dinsdag 7 oktober in het Colosseum ge speeld zal worden. Indien nodig reizen de spelers woensdag 8 oktober weer naar Chi cago, waar donderdag 9 en vrijdag 10 okto ber de laatste wedstrijder, zullen worden ge speeld. Manager van de Dodgers is de populaire Walter Alston, die de beschikking heeft over bekende spelers als Gil Hodges, Duke Snider, en Wally Moon en een zeer sterke werpersstaf, die vele 3sl. records lieten sneuvelen in dit seizoen. Al Lopez heeft een ijzersterk binnenveld met eerste honkman Ted Kluszewsky, tweede honk- man Nelson Fox, derde honkman Bill Goodman en kortestop Aparicio, maar zijn slagploeg mist „power". De Sox hebben namelijk dit seizoen minder homeruns ge slagen dan welke andere major-league ploeg ook! Alleen voor de wedstrijden 1 tot en met 4 worden de spelers betaald. Zij hebben dus geen enkel belang bij rekken van het werkelijk niet zo lichte speelschema. Maar die vier ontmoetingen leveren dan ook een stevig zakcentje op. Een scheermes jesfabrikant betaalt per jaar 3.250.000 dollar (ruim 12 miljoen gulden) voor het organiseren van de World Series, die eigendom zijn van zijn onderneming. Zes tig percent ervan gaat in het pensioen fonds van de spelers, de rest gaat naar de clubs die er de salarissen van betalen. Daar komen dan de recettes en de t.v.- rechten bij. Het record wat opbrengsten betreft staat op naam van de New York Giants. De spelers van deze club hebben per hoofd 11.147 dollar verdiend toen zij in 1954 in de World Series van de Cleveland Indians wonnen, in een stadion met 54.000 plaatsen. De Cleveland Indians toucheer den per hoofd 6712 dollar. denk daaraan ook bij rheumatiek en verkoudheid Prijzen: 2! Het Amsterdams amateurelftal, dat zaterdag 3 oktober op het sportpark Jan van Galenstraat tegen het westelijk ama teurelftal speelt, is als volgt samenge steld: Doel: Volder (De Spartaan). Achter: Smit (AFC) en Lenz (AFC). Midden: Quakernaat (Watergraafsmeer), Pronk (Ajax) en Huisman (DCG). Voor: Van Dam (AFC), Plemper (WA), Engelsma (Aiax), Bommels (WA) en Van Beeren (JOS). Het westelijk amateurelftal speelt in de volgende opstelling: doel: Van Deelen (VUC); achter: Van Pelt (Emma) en Smit (ADO) midden: Dekker (VFC), De Gruyl (Gouda) en Wentholt (Laakkwartier); voor: Ten Hoopen (Quick), Van Dongen (DFC), B. Kamerbeek (Laakkwartier), Van Yperen en Lentz (beiden Sparta). Om de Europese beker Door een 2-0 overwinning in de tweede wedstrijd tegen FC Porto, die in Opor to (Portugal) werd gespeeld, heeft Rode Ster Bratislava (Tsj.slow.) zich geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese voetbalbeker. De eerste wed strijd was met 2-1 gewonnen door de Tsjechen, die in de tweede ronde uitko men tegen de Schotse kampioensploeg Glasgow Rangers. Het Oostduitse Vorwarts won woens dag in Berlijn met 2-1 van de Engelse kampioensploeg Wolverhampton Wande rers in een wedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese voetbal beker. Alle doelpunten werden voor de rust gescoord. Het was de eerste ontmoe ting tussen beide ploegen. De returnmatch wordt 7 december in Wolverhampton ge speeld. Koersen op Duindigt De uitslagen van de woensdag op Duindigt ge houden rennen luidden: Mermiraprijs (1900 m.) Ie afdeling: 1. Golden Arrow 2.04.4: 2. Zampa; 3. Fram. Winn, i 1.60 (stal); pl. 1.10, 1.30. 2.40; kop. 3.40; cov. 5.6Ó. Neminscoprijs (1800 m.): 1. The Serpent of Iran 1.58.3; 2. Irish DoU; 3. Cold Water. Winn. 6.00; pl. 1.20. 1.10: kop. 5.90; cov. 2.40. Mermiraprijs (1900 m.) 2e afdeling: 1. Quasi 2.08: 2. Rose des Vents; 3. Mistinguette. Winn. 16.70: pl. 2.80. 3.90, 2.20: kop. 42.90: cov. 19.80. De uitslagen van de draverijen luidden: Kalidaprijs (2040 m.): 1. Winnifred 1.28.7; 2. Xita Hanover; 3. Xina S. Winn. 13.50; pl. 1.70, 1.40. 1.30; kop. 34.20; cov. 4.30 Marianneprijs (2040 m.): 1. Xanthos Narciso 1.27.-; 2. Vliegende Hollander; 3. Woelwater. Winn. 1.70; pl. 1.10, 1.20, 1.30; kop. 3.40: cov. 2.60. Iboyaprijs (1400 m.) Ie afdeling: 1. Yankee Hanover 1.33.1; 2. Yankee Boy; 3. Y Kievit. Winn. 3.30; pl. 1.40, 1.50, 1.60: kop. 7.70: cov. 5.00. Heroprijs (2000 m.): 1. Ulrica B 1.24.9: 2. Whirl wind; 3. Upper Ten. Winn. 4.60; pl. 1.30, 1.50, 1.60; kop. 13.50; cov. 4.70. New Volannprijs (2500 m): 1. Quatrième Pou- lain 1.25.4; 2. Vico B S: 3. Urma Norton. Winn. 5.00; pl. 2.10, 1.40. 1.80; kop. 9.00; cov. 4.70. Pla.vsierprijs (2000 m.),: 1. Uranus Koff 1.24.2; 2. Sonja Zora: 3. Sita. Winn. 8.10; pl. 2.50, 3.60, 2.70: kop. 14.70; cov. 13.90 Iboyaprijs (1400 m.) 2e afdeling: 1. Ijsvogel S 1.32.-: 2. Ybe van Papanhoef; 3. Ydeal Double. Winn./3.10; pl. 1.30, 1.20. 1.70; kop. 4.70; cov. 3.90. Totalisatoromzet 86.374. ZWEMMEN. Arati Saha, een negentien jarige studente uit Calcutta, is in de tijd van 16 uur 20 min. het Kanaal overge zwommen van Kaap Griz Nez naar Sand- gate. Zij was de jongste zwemster, die dit seizoen het Kanaal heeft bedwongen. In de laatste zes uur had zij het zeer moeilijk door de korte golfslag. Met een gedecideerde overwinning op het Rottcrdame ZVC-K. en V. heeft de sterk gewijzigde hoofdklasseploeg van Die Raeckse gisteravond in het Krelagehuis in Haarlem de volleybalcompetitie ingezet. Lydia Baay, Riet Eilander en Mary van Duffelen toonden zich uitstekende ver vangsters voor Gonnie Prosée-Takken en Nel Steensma-Steffens, die acht jaar in het eerste team van de roodwitten uitkwa men, en de voor een jaar in Spanje ver toevende Hannie Witkamp. Met Corry v. d. Haar, Tineke Andrea, Wil Spierings en Thea v. Putten speelden de debutanten een voortreffelijke partij volleybal, veel belovend en het predicaat „hoofdklasse" waardig. De volleybalcompetitie Al direct vormde een goede opbouw de basis voor een sterke aanval. De opslag werd goed verzorgd en bovendien vonden de niet talrijke Rotterdamse smashes een vroegtijdig einde in de goede Haarlemse bloks. Aanhoudend verliep de score ten gunste van de roodwitten, die met 15-5, 15 9 en 15-6 een sprekende zege behaalden. De dames van MHBS ondervonden in het overgangsklasseduel met het Velsense VCK maar bitter weinig tegenstand. De Velsense gasten verloren de eerste sets met 15-2 en 15-9, wonnen de derde set met 16-14 maar werden in de vierde set weer met duidelijke cijfers door de Haarlem se „witten" teruggewezen (15-8). In de eerste klasse heeft men deze week een voorliefde voor gelijke spelen. De da- mesploegen van HVS en Velox deelden met 15-13, 12-15, 15-5 en 11-15 de winst en bij de heren kwamen Die Raeckse 2 en Eclecta tot een gelijk resultaat: 15-11, 15-9, 14-16 en 8-15. CIOS heeft veel moeite gehad om het Zandvoortse OSS er onder te krijgen. De Zandvoorters hebben hun team nog ver der verjongd en beschikken nu over een combintaie die na veel trainen zeker in het eerste klasse milieu zal meekomen. Van de kampioensploeg van CIOS troffen we slechts nog Tukker, Beijer en Nieuwen- huizen en het zal uiteraard weer enige tijd vergen om voldoende teamverband te krij gen om de titel met succes te kunnen ver dedigen. Uit de setstanden blijkt, dat het krachtsverschil niet groot was; 15-6, 15- 12, 11-15 en 15*11'. Strijd Als restant van de vorige competitie moesten Onze Gezellen en Vesmia 2 nog om het kampioenschap van de tweede klasse spelen en stond voor Velox en PWN de eerste promotiewedstrijd voor een plaats in de eerste klasse op het program ma. Velox en PWN verrasten in de eerste sets met aantrekkelijk spel op een behoor lijk niveau, waarbij de aanval, vooral bij Velox, een belangrijke plaats innam. Met tweemaal 15-13 besliste Velox na felle strijd de eerste sets in zijn voordeel. In de derde set nam Velox een grote voor sprong en behaalde vrij gemakkelijk de setzege (15-11). Volgende week ontmoeten de teams el kaar voor de tweede keer. De drie gebroe ders Verheem onderscheidden zich bij Ve lox in de aanval, bij PWN toonde W. Har- ting zich een geducht smasher. In de eerste sets moest Vesmia 2 capi tuleren voor de routine en de stootkracht van de Gezellen (15-7 en 15-11), maar in de derde set gaf de jeugdige Vemis-ploeg pittig en zeer beweeglijk partij en nam zelfs een grote voorsprong maar via 13- A dnprlpn'ip 'n tip; rijdt m i «Aft M hoofd-agent topkwaliteit - rAWAit Haarli OVERVEEN TEL. K25Ü0 - 18997 - 55602 - 11123 Sport in het kort BASKETBAL. De internationale Bas ketball Federatie heeft, in een in Boeda pest gehouden congres, besloten de Euro pese kampioenschappen (heren) 1961 toe te wijzen aan Joegoslavië. De kampioen schappen zullen van 1 tot en met 10 mei in Belgrado worden gehouden. PAARDESPORT. Walter Hollandia, ge reden door Martin Vergay en Way Jewel met Piet Smit op de sulky, maken zondag 4 oktober hun internationaal debuut in Recklinghausen (W.Dld.) in een draverij over 2600 meter. Dit z.g. „Criterium der vierjarigen", waaraan paarden uit vele Europese landen deelnemen, is gedoteerd met 10.000 Mark en wordt met autostart gelopen. PAARDESPORT. Het nationaal kam pioenschap veelzijdigheid van de Konink lijke Nederlandse Federatie van Lande lijke Rijverenigingen wordt dit jaar op vijf november in Barneveld gehouden. Het be staat uit vier onderdelen, dressuur, men- proef, cross-country en springen. Uit iedere provincie nemen twee ruiters deel. VOETBAL. In het kader van het voet baltoernooi om de „beker van de landen zonder grenzen" speelt Fortuna op 7 okto ber in Geleen een wedstrijd tegen het Belgische FC Luik. GEWICHTHEFFEN. De Rus Vladimir Stogov heeft dinsdag tijdens de wereld kampioenschappen gewichtheffen in War schau de titel in de bantamgewichtklasse veroverd. Stogov kwam tot een totaal van 332,5 kg voor de drie Olympische oefenin gen. De Pool Marian Jakowski bezette de tweede plaats. Atletiek De Rus Igor Novikov heeft zijn wereld titel moderne vijfkamp opnieuw gepro longeerd. In het eindklassement van het in Hershey gehouden moderne vijfkamp- kampioenschap bezet Novikov met 4850 punten de eerste plaats. De Rus heeft de titel drie maal achtereen veroverd. De Hongaar Andras Balczo werd met 4735 punten tweede en de Rus Nikolai Tarasov met 4708 punten derde. Evenals in 1958 ging het team-kampioenschap naar Rusland Finland werd tweede en Amerika derde. Gewichtheffen Tijdens de wereldkampioenschappen ge wichtheffen, die woensdag in Warschau zijn voortgezet, verbeterde de Pool Zie linski in de vedergewichtklasse het wereldrecord tweehandig trekken, dat met 12,5 kg reeds op zijn naam stond, tot 113,5 kilogram. Zielinski veroverde in zijn klasse de titel over de drie Olympische oefeningen met een totaal van 365 kg. Tweede werd de Amerikaan Berger met 362,5 kg en derde de Italiaan Manironi met 350 kg. 13 won O.G. ten slotte toch de strijd en behaalde dus wat laat het kampioen schap van de tweede klasse, seizoen 1958- '59. De uitslagen van woensdag luidden: Heren: Die Raeckse 2Eclecta 2-2, CIOS—OSS 3-1, Velox—PWN 3-0, VVCL— PSVH 2 3-1, CIOS 3—Topscore 3-1, FES- WIK 3 1-3, OVRA 3—Hepol 3-0, OVRA 4— Gios 4 3-1, OSS 2Energie 3-0. Dames: HVSVelox 2-2, Die Raeckse ZVC-K. en V. 3-0, MHBS—VCK 3-1, OVRA 2—Set Up 1-3, O.G.—'Vesmia 2 3-0, PWN— O.G. 2 3-0, O.G. 3—HBC 4 0-3, FES—Set Up 2 3-1, WIK—OSS 3 3-1, OSS 2—Die Raeckse 4 3-0, OSSDe Blinkert 2 2-2. Boksen Jack Dempsey, de ex-wereldkampioen boksen in het zwaargewicht, heeft zich ge- distancieerd van de Rosensohn Enterpri ses, de onderneming, die het gevecht tus sen Ingemar Johansson en Floyd Patter son de wedstrijd, waain Patterson zijn titel aan de Zweed verloor organiseer de. „Ik heb mijn taak volbracht om de re vanchewedstrijd tussen Johansson en Pat terson in het goede spoor te brengen en de verbintenis met Vellela en Kahn, de direc teuren van Rosensohn Enterprises, is op 22 september geëindigd", zo maakte Dempsey bekend. „Zo ze mijn advies mochten inwinnen, ben ik evenwel bereid ze te helpen". Woensdagmorgen omstreeks elf uur is een grote bosbrand uitgebroken aan de westzijde van de spoorlijn tussen Maar- heeze en Weert als gevolg van het in brand raken van een dragline. De brand nam spoedig een grote omvang aan, zo dat zes brandweerkorpsen, onder andere uit Weert, Budel, Eindhoven en Venlo te hulp moesten komen. Bij het blussings- werk werd ook geholpen door 700 militai ren uit het legerkamp Budel. Om 12.30 uur had het vuur zich naar de spoorlijn uitgebreid zodat het treinver keer op het traject Eindhoven-Weert moest worden stopgezet. De passagiers die van 's-Hertogenbosch naar Roermond wilden, moesten over Eindhoven en Venlo omrijden, terwijl voor het personenvervoer tussen Heeze-Leende en Weert bussen werden ingelegd. Het verkeer op de weg werd omgeleid via Budel. Om drie uur 's middags was het vuur „doodgebrand" tegen de rijksweg Eind hoven-Weert. Naar schatting zijn 150 ha. bos door de brand verloren gegaan. De grond is eigen dom van de gemeente Maarheeze en Staatsbosbeheer. Het is de tweede maal dit jaar dat Maarheeze door een bosbrand wordt getroffen. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben tot twee keer toe geweigerd het besluit van de gemeenteraad van Nijme gen goed te keuren om de subsidie voor de Vereniging voor Vreemdelingenver keer te verhogen in verband met de fi nanciële toestand der gemeente Nijme gen en ook in verband met de instructies van de regering dat op de uitgaven bezui nigd moest worden. Mochten Gedeputeerde Staten hun mening niet wijzigen, dan zullen B. en W. van Nijmegen bij de Kroon in beroep gaan. Gestraften, die na goed gedrag in de ge vangenis voorwaardelijk in vrijheid wor den gesteld, zullen voor zover zij niet over een eigen „thuis" beschikken in Amsterdam een onderkomen kunnen vin den, van waaruit de terugkeer in de maat schappij geleidelijk zal plaatshebben. De ze voor ons land unieke instelling is mo gelijk geworden door een nauwe samen werking tussen organisaties op het gebied der reclassering en de vereniging „Hulp voor Onbehuisden", welke op 21 oktober een tehuis voor dit doel zal openen aan de Prins Hendrikkade 165. De terugkeer in de maatschappij van alleenstaanden is een grote zorg van de reclassering. Niet zelden zochten deze mannen hun oude milieu weer op, waar zij aan sterke verleiding blootstonden om opnieuw het slechte pad op te gaan. Het nieuwe tehuis kan van grote betekenis zijn voor het vinden van een nieuw be staan en het bouwen aan een nieuwe toe komst. Tot directeur van het tehuis is benoemd de heer R. Haanstra, die verbonden is ge weest aan het noodasiel voor psychopaten te Groningen. De huishoudelijke dienst is in handen gelegd van een echtpaar. Het tehuis heeft plaats voor 34 mannen van 18 tot 35 jaar. Een speciale commissie zal beslissen wie in het tehuis worden toege laten. Men overweegt in 'r tehuis ook op te nemen psychopaten. rechterlijk vonnis ter beschikkinc. de regering zijn gesteld, doch wiei 1 niet zo is, dat zij in psychiatrische 'o Yhtingen die nen te worden opgenomen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 21