De verdwijning van de oude hbs dient algemene vorming Onderwijs in nieuwe banen Amsterdamse Beurs 21 Vijf weduwen kregen heden de eerste A.W.W.-uitkering De beurs van gisteren Woningbouwlening voor Nederlanders in Australië Avonturier vervalste paspoorten Eerste wereldcongres over industriële vormgeving Scheepvaart Zaanstreek in rep en roer door vals brandalarm DONDERDAG 1 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD -OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Door dr. J. A. G. van der Veer, rector van het: Stedelijk Gymnasium te Utrecht) Hoe men het voorstel van minister Cals, blijkens het door deze ingediende ontwerp van wet op het voortgezette onderwijs, om de oude hbs met naam en al te doen ver dwijnen en haar taak op te delen tussen Atheneum en de HAVO-schooI, beoordeelt, hangt natuurlijk ten zeerste af van het standpunt dat men inneemt. De echte hbs-mensen zullen vooral de verlenging van de cursusduur betreuren, omdat er toch nog altijd een niet te verwaarlozen percentage leerlingen js, dat deze oplei ding in vijf jaar voltooit. De verandering betekent echter een verbetering, wanneer men het volgende overweegt. Op zichzelf is het reeds vreemd, dat men in Nederland zowel na een zesjarige voor opleiding (gymnasium) als na een vijfja rige (hbs) toegang verkrijgt tot het afleg gen van universitaire examens. De parate, feitelijke kennis van de hbs-leerling is, voor zover deze te vergelijken valt, mis schien even groot als die van de gymna siast, maar in algemene vorming staat de gemiddelde hbs-leerling achter. Dat nu ook de nieuwe hbs, in het gewaad van het Atheneum, door zijn langere duur meer kan bijdragen tot de algemene vorming van de leerling, is als een voordeel te beschouwen. Dit klemt des te meer, omdat het wets- ontwerp-Cals beoogt ook die leerlingen bij het voorbereidend wetenschappelijk on derwijs te krijgen, die wel over de ver standelijke capaciteiten, maar vaak niet over de benodigde culturele habitus be schikken. Juist dit aspect van het onder wijs komt de laatste decennia meer naar voren. Voor de school ligt hier een grote taak. De maatschappelijke cpleiding van de hbs wordt overgenomen door het hoger al gemeen voortgezet onderwijs (HAVO), in leerstof ongeveer te vergelijken met de huidige middelbare meisjesschool en de middelbare handelsdagschool. Of deze nieuwe, geschapen havo-school zal aan slaan, is op dit moment niet te zeggen. Het bedrijfsleven verklaart wel, dat het behoefte heeft aan aldus opgeleide men sen, maar de toekomst moet leren, of dit juist is. De essentie In het eerste artikel hebben wij reeds uiteengezet, dat de essentie van het wets- ontwerp-Cals bestaat in vrijheid en diffe rentiatie, waardoor iedere Nederlander na het volgen van het basis-onderwijs kan deelnemen aan die vorm van onderwijs, welke het best beantwoordt aan zijn capa citeiten. Natuurlijk is dit geen gloednieuw ver schijnsel in onze samenleving. Dank zij het feit dat steeds grotere groepen van de Nederlandse bevolking op hoger levens niveau komen, zoekt ieder die opleiding en vorming, welke hem het meest perspec tieven bieden. Aldus ziet men nieuwe vormen van on derwijs ontstaan en bestaande vormen evolueren of verdwijnen. Nieuw in het wetsontwerp echter is dat de aansluiting tussen de verschillende vor men van voortgezet onderwijs vloeiender zal worden, om op die wijze het euvel van de verkeerde schoolkeus en het daarmee samenhangende probleem van blijven-zit- ten en vastlopen te bestrijden. Het wetsontwerp onderscheidt tweeërlei vorm van aansluiting: de horizontale en de verticale. Hiervan verdient de horizon tale het meest onze aandacht. Hieronder verstaat het wetsontwerp het op elkaar afstemmen van leerplannen bij verschil lende onderwijsvormen voor leerlingen van dezelfde leeftijdsgroep zodat in begin sel zonder enig tijdverlies overgang van de ene naar de andere vorm en dan naar een overeenkomstig leerjaar mogelijk is. Hier staan we dan voor het probleem, hoe men zo goed en zo snel mogelijk kan bepalen, wat de capaciteiten van een leer ling zijn. Vermoedelijk is dit het moeilijkste vraagstuk van het gehele voortgezette on derwijs, dat eigenlijk in nog geen enkel land bevredigend is opgelost en altijd gro te moeilijkheden zal blijven opleveren. Want het gaat erom uit het kind te halen wat er in zit en tegelijkertijd een bepaald niveau van onderwijs te hand haven. die in de praktijk nogal eens lijnrecht tegenover elkaar staan. Het verschijnsel, dat ouders maar al te vaak te hoog grijpen bij de schoolkeus van hun kinderen en menige school hiertegen te mat optreedt speelt hierin een belang rijke rol. Omdat het voorbereidend wetenschap pelijk en het algemeen voortgezet onder wijs in deze de hoogste eisen stellen, klemt het probleem van de horizontale binding hier het meest. Tot nu toe stond in dit res sort van onderwijs de selectie op de voor grond: men trachtte te bepalen, wie ge schikt was voor het desbetreffende school stelsel en wees de rest af. Het bijna uit sluitend middel was (en is) hiervoor het toelatingsexamen, waartegen in de loop der tijden vooral van onderwijszijde, gro te bezwaren gerezen zijn. Het lager onderwijs voelt zich door de druk ervan in zijn ontplooiing belemmerd, maar het voornaamste bezwaar is wel, dat het als selectiemiddel niet voldoende is. Men kan nl. van een prestatie op het toelatingsexamen vaak niet zien, of deze berust op intelligentie of op dressuur. Het wetsontwerp legt alweer in overeen stemming met het elclc wat wils meel de nadruk op determinatie dan op selec tie, meer op geschiktheidsonderzoek dan op schifting en kent dan ook geen toela tingsexamen als enig verplicht selectie middel. Indien wij de betrokken wetspas- sage juist interpreteren, mag er nog wel een toelatingsexamen door de opnemende school worden afgenomen, maar dit mag niet als enige maatstaf gebruikt worden bij de opneming van leerlingen. Het wetsontwerp noemt echter een aan tal andere wijzen van determinatie, waar door men geen directe behoefte meer zal hebben aan het in de praktijk zo proble matisch geworden toelatingsexamen. Proefklas Hieronder valt de proefklas op, die als volgt geïntroduceerd wordt: „Een proefklas heeft ten doel in een aan tal lessen (1624) de leerlingen op hun Aan het nog voor het Kamerreces van Kerstmis in behandeling ko mende wetsontwerp ter vernieu wing van het voortgezet onderwijs heeft een terzake kundige mede werker van ons blad een reeks artikelen gewijd, waarvan hierbij het tweede wordt gepubliceerd. Het eerste verscheen op 24 sept. geschiktheid voor het voor hen gewenste schooltype te beoordelen en wel in een periode, voorafgaande aan het nieuwe schooljaar. De opzet, de regeling en de uit voering van deze lessen zullen, zo enigs zins mogelijk, in nauwe samenwerking tus sen afleverende en ontvangende scholen dienen te geschieden. Het onderwijs mag niet volgens vaste schema's worden ge geven, mede om te voorkomen, dat de kinderen erop worden afgericht. De mi nister is niet. van oordeel, dat alle tot het voortgezet onderwijs (VWO, HAVO, MAVO) toe te laten leerlingen aan een proefklas zouden moeten deelnemen. Hij zou onderscheid willen maken tussen a) leerlingen, over wie tussen het hoofd van de afleverende school en de rector/di recteur van de ontvangende school over eenstemming bestaat, dat geen nader on derzoek nodig is, en b) leerlingen, ten aan zien van wie die overeenstemming niet be staat en voor wie in de proefklas gelegen heid bestaat blijk te geven, dat zij voor toelating in aanmerking komen." Het is een stap vooruit, dat de proefklas in de wet zal opgenomen worden. Indien men echter volgt, wat de minister zou wil len, ontstaan er wel enige praktische moei lijkheden. Het wetsontwerp maakt im mers onderscheid tussen leerlingen, over wie geen twijfel bestaat en over wie wel twijfel bestaat met betrekking tot de toe lating. Dit betekent dat het oordeel van de lagere school een grote rol gaat spe len bij de bepaling, of er nog een nader onderzoek in de vorm van een proefklas nodig is of niet. Iedere onderwijsman weet, hoezeer de oordeelvellingen van de onder scheidene lagere scholen in dit opzicht ver schillen, hoeveel „optimistischer" de ene lagere school is dan de andere. Aan de an dere kant zijn sommige lagere-schoolhoof- den zeer sceptisch en roepen dan wel psy chotechnische hulp in, soms van te betwij felen waarde. En aangezien het wetsont werp duidelijk zegt terecht dat de ontvangende school zich niet aan de ver antwoordelijkheid daarvoor mag onttrek ken, zal het erop neerkomen, dat de op nemende school uitdrukkelijk bepaalde lagere scholen moet discrimineren. Om dit te vermijden is het aan te beve len alle kandidaten in de proefklas op te nemen, waarvoor bovendien pleit. dat. zg. niet-twijfelachtige leerlingen daarbij soms niet voldoen aan de verwachtingen en andere twijfelachtige leerlingen wel eens meevallen. Te weinig lessen Bepaald onvoldoende is o.i. het geringe aantal lessen, dat het wetsontwerp voor stelt voor de proefklas. Dit moet zeker verdrievoudigd worden. En daarmee ko men wij op de beperkte mogelijkheden voor de proefklas in de alledaagse prak tijk van de school. Immers de proefklas die aan de gestelde eisen beantwoordt, ont trekt te lang een aantal docenten aan het gewone schoolwerk in de drukste tijd van het jaar. Bij een aanmelding van bv. meer dan 100 leerlingen wordt het dan vrijwel onmogelijk alle kandidaten in proefklas sen op te nemen. Indien dus het wetsont werp op grond van praktische overwegin gen de proefklas beperkt tot twijfelachti ge leerlingen en korte duur is dit aan vaardbaar, maar niet de beste oplossing. Opvallend is echter, dat het ontwerp dit compromis-karakter niet motiveert. Intussen zijn de bewoordingen van het ontwerp van dien aard dat een school, die kans ziet alle kandidaten aan de proefklas te laten deelnemen, daarin niet gehin derd wordt. In het gebouw van de Sociale Verzeke ringsbank te Amsterdam zijn hedenmor gen aan vijf weduwen, bij wie een inwoon ster van Haarlem, voor het eerst de uit keringen op grond van de heden in wer king getreden Algemene Weduwen- en Wezenwet uitgereikt. Dat geschiedde door de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, in tegenwoordigheid van de minister van Sociale Zaken, mr. C. J. M. van Rooy, diens voorganger, onder wiens bewind de wet gestalte kreeg, oud-minister J G. Suurhoff, en de minister van Sociale Za ken in het overgangskabinet, die de wet in de kamers verdedigde, prof. dr. C. J. M. Beel. Minister Van Rooy bracht hulde aan oud minister Suurhoff. „Hij heeft niet ge wacht op de beste oplossing, maar op snel le wijze een eind willen maken aan de schrijnende nood onder de weduwen". De president-directeur van de Sociale Verzekeringsbank, de heer H. B. J. Was- lander. betrok in de dank aan de instan ties, die de snelle voorbereiding hebben mogelijk gemaakt, ook de bevolkingsre gisters, waar de gegevens op de aanslag formulieren moesten worden geverifieerd. Het zal mogelijk blijken om deze maand tevens een begin te maken met de uit kering aan de volle wezen. De heer Was- lander gewaagde voorts van de vele juri dische problemen, die de nieuwe wet heeft meegebracht. Zo bleek het vaak moeilijk precies vast te stellen wat een huishouden is en wat een beroepsopleiding. „Soms we ten we niet eens wat een weduwe is", be kende hij onder grote hilariteit. Tijdens de bijeenkomst verraste minister Van Rooij de 40 jaar geleden bij de bank in dienst gekomen en sindsdien tot sous chef van de afdeling invaliditeits- en ouderdomswetten opgeklommen mejuf frouw A P. A. Ruysenaars met de mede deling dat de Koningin haar had benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. AMSTERDAM De markt was woensdag voor de inter nationale waarden bij de opening goed prijshoudend. In tegenstelling tot de activi teiten op de vorige beursdagen was de handel zeer gering. De Westduitse beurzen gaven eerder lagere koersen te zien. Hier door kon de arbitrage niet tot zaken ko men en het publiek bleef grotendeels uit de markt. De beroepshandel geloofde het wel en nam min of meer een vrije dag. De gepubliceerde forse winststijging van de Amerikaanse dochtermaatschappij van het AKU-^oncern, de American Enka, zette voor aandelen AKU geen zoden aan de dijk. De rayonaandelen daalden van 377 tot 372%, tegen dinsdag als slotprijs 375 3/4. In de morgenuren werd voor deze papieren als hoogste prijs 379 betaald. De handel in deze hoek was vrij levendig. Aandelen Philips hadden van midden koersaanbod te lijden en daalden van 641% tot 639, tegen dinsdag 643. Unilever kon zich t.o.v. de vorige slotprijs vrij goed handhaven. Kon. Olie, die een halve dollar hoger in Wallstreet sloot, noteerde tegen de 157 waardoor het interimdividend van 1,50 vrijwel geheel is ingehaald. In de scheepvaartsector ging bitter wei nig om en de koersen gaven weinig veran deringen te zien, vergeleken bij de slot- koersen van de vorige dag. Van de leidende cultures was Amsterdam Rubber een puntje lager, Deli vrijwel onveranderd, terwijl Senembah een puntje van de dins dag behaalde winst van circa 5 punten moest prijsgeven. De handel op de cultuur- markt was minimaal. Staatsfondsen waren vrijwel verlaten met prijzen, die eerder een dalende richting te zien gaven. Vol gens beurskringen is de animo voor de in schrijvingen op de 4 1/4 pet. obligatielenin gen Amsterdam en Rotterdam zeer gering geweest. De laatste verhandeldag van claims Vereenigde Blikfabrieken bracht een adviesprijs van 425 tot 430 426), waardoor de uitgifte van nominaal t 2.500.000 certificaten is geslaagd. In de lokale sector werden grootbanken hoger geadviseerd. Oost-Borneo kreeg een ad viesprijs van 118 (120) voor de preferente aandelen, terwijl de gewone aandelen op 86 onveranderd werden geadviseeerd. Aan delen Fokker werden op 245, ex 8 pet. di vidend, getaxeerd, tegen dinsdag 255 cum dividend. Wessanen was vast met een ad viesprijs van 280 a 285 (276). Col.-Energy met een adviesprijs van 13 13/16 dollar tegen dinsdag 13 3/4 dollar. Prolongatie 3 pet. (ANP). NEW YORK Nadat het verloop van de handel vrij gunstig was geweest en in vele hoeken koerswinsten waren genoteerd is tegen sluiting een verkoopgolf ontstaan onder druk waarvan vrijwel alle geboekte win sten verloren gingen. Het zwaartepunt van de teruggang lag bij industriële waar den. De scherpe daling heeft waardever liezen tot een geschat totaal van 11,4 mil jard dollar veroorzaakt. Terwijl de spoorwegwaarden en nuts bedrijven vrij vast lagen verloor U.S. Steel, dat 300.000 aandelen had geïntrodu ceerd, 3 dollar. Lukens verloor iets meer, Youngstown en Carpenter raakten iets meer dan 2 dollar kwijt in de baisse tegen sluitingstijd. Bij de elektronische fondsen incasseerde I.B.M. een koersverlies van 11 dollar, Texas Instruments verloor drie. Bij de chemische waardenverloren Du Pont 6. Union Carbide-",en ftllied Chemi cals 2 dollar. Polaroid echter wist 4 dollar winst te nemen. De oorzaak van de baisse is volgens beurskringen de staalstaking. De Amerikaanse regering had zo langzamer hand met behulp van de Taft-Hartleywet de arbeiders weer aan het werk moeten zetten. Nu dit nog steeds niet is gebeurd en de conferentie op het Witte Huis even min tastbaar gevolg heeft gehad, is alle hoon op een oplossing vervlogen. De effec- tenmarkt reageerde daarop. De verliezen zullen pas weer goedgemaakt worden, zo verluidde in beurskringen .zodra de staal staking voorbij is. De totale omzet was 2.850.000 aandelen. Van 1.169 verhandelde fondsen waren 326 hoger en 627 lager. Het industriegemid delde kwam van 640.10 op 631.68. dat van spoorwegen van 157.13 op 157.40 en dat van onenbare nutsbedrijven van 87.76 op 87.91 (UPI). De staalproduktie in de K.S.G. Door staaldeskundigen in Luxemburg wordt de staalproduktie van de E.G.K.S. voor 1959 geraamd op het record van 62.500.000 ton tegen 57.950.000 ton in 1958 en 59.800.000 ton in 1957. Deze deskundigen ramen de produktie voor 1959 voor de afzonderlijke landen als volgt' West-Duitsland 29.370.000. Frankrijk 15.020.000. Italië 6.520.000, België 6.520.000. Luxemburg 3.590.000 en Nederland 1.650.000 ton. 3-3V2% Nederl. '47 3% Nedl. 1962/64 Woningbouw 6% Pr. A'dam '56 I. Pr. A'dam '56 II. Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II. Pr. R'dam '57 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fyenoord. Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum.. Billiton A'dam Rubber. K.L.M Holl. Amer. Lijn. K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank.. Nat. Handelsbank Ned Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel. 'is Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers Heden gisteren 13.45 ut 92% 92'/,B 98% 98% 109 109% 82 92% 92% 89% 98% 374 376 y. 646 y, 640 242% 241 577 577 308 305 385 385 639 630 241% 645% 639 206 208 159 159 720 706 f 156,9 154.: 320 320 98 98% 123,- f 122. 159 159% 157 157'/:' 139'/5 139% 139% 139% 243 243 146% 146 170.1' f 169.5 324% 323 153 153 234% 235 297% 295 269' 61% fin 57 55' 102% 99 55'. 54 73% 74% 24 '/J 24% Een importeursfirma in Amsterdam heeft de eerste in Nederland ingevoer de portaaltruck van grote afmetingen ontvangen. De truck kan een op een laadbord geplaatste last van ruim 22 ton tillen in 5 seconden. Ze kan met deze last een snelheid van 75 km per uur halen en deze vervol gens in 3 seconden lossen. De bedie ning van de portaaltruck, welke vier- wielsbesturing heeft, is zeer eenvoudig en kan snel worden geleerd. De truck op eigen kracht onderweg bij de Rijks verzekeringsbank in Amsterdam. Op het ogenblik worden pogingen in het werk gesteld om een tweede lening te sluiten ten behoeve van het financie ren van woningbouw voor Nederlandse immigranten in Australië. Volgens de re- geringscommissiaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, werd de eerste dollarlening in Amerika een groot succes. Van de credietmogelijkheid voor eigen woningbouw in Australië is grif gebruik gemaakt. Nu de kapitaalmarkt in Europa williger is zal gepoogd worden geld dich ter bij huis aan te trekken, aldus mr. Ha veman, tijdens een informele persconfe rentie. In Rhodesië zijn thans enige duizenden zorgvuldig geselecteerde vakbekwame Ne derlanders werkzaam. In 1960 zal er plaats zijn voor zeker 1000 Nederlanders en wel licht meer. Binnen enkele maanden verwacht mr. Haveman een emigratieverdrag met Chi li. Peru heeft om Nederlandse agrari sche emigranten gevraagd. Er zal een diepgaand onderzoek worden ingesteld naar emigratiemogelijkheden van agra riërs naar Peru. De regering overweegt het afstoten van alle emigrantenschapen. Nadat reeds is aangekondigd, dat de „Zuiderkruis" uit de emigrantenvaart wordt genomen, wor den besprekingen gevoerd met Neder landse gegadigden uit de scheepvaart om alle regerings-passagiersschepen over te dragen. De in charter varende emigrantensche pen „Oldebarneveldt" en „Sibajak" wer den reeds eerder aan de normale vaart teruggegeven. Mr. Haveman acht het lo gisch, dat ook het afstoten van de „Grote Beer" en de „Waterman" wordt over wogen, omdat de vaart op Australië en Nieuw-Zeeland vrijwel zonder retourpas sagiers, economisch gezien niet voordelig is. Emigranten kunnen nu vervoerd wor den met de normale lijnschepen, waarop echter niet veel plaatsen vrij zijn. Dit zal waarschijnlijk tengevolge hebben, dat het vervoer, meer dan voorheen, verscho ven zal worden naar de luchtvaart. De officier van Justitie bij de rechtbank te 's Gravenhage heeft tien maanden ge vangenisstraf geëist tegen de 35-jarige Ne derlander Th. B., zonder vaste woon- of verblijfplaats, die in juni 1958 in Den Haag zijn paspoort had vervalst. Het was de vierde keer, dat de verdachte zich aan een dergelijk misdrijf had schuldig gemaakt. De president van de rechtbank be schreef hem als een avonturier, die zich onder meer tegenover journalisten in het nabije en midden-Oosten had voorgedaan als ballonvaarder, die van plan was per ballon de overtocht van Afrika naar Ame rika te maken. Met het verkopen van der gelijke verhalen voorzag hij in zijn onder houd. Hij wist ook herhaaldelijk reisgeld los te praten van plaatselijke Nederland se consuls. Met een vervalst paspoort reis de hij naar Karachi, waar hij van de Ne derlandse ambassade een nieuw paspoort wist los te krijgen, zeggende, dat hij zijn oude verloren had. Ook zijn nieuwe pas poort vervalste hij, volgens zijn zeggen om te voorkomen dat hij door de Pakistaanse staatsveiligheidsdienst zou worden gear resteerd wegens een politieke kwestie. Zo wel in Karachi als later in Singapore ver trok hij zonder zijn hotelrekening te beta len. „Noodgedwongen", verklaarde hij voor de rechtbank, „omdat ik moest vluch ten tijdens onlusten." In Marokko zou hij voorts een fototoestel hebben gestolen. Dit bleek volgens de officier van Justitie over duidelijk uit de processenverbaal van de Marokkaanse politie. De verdachte ver klaarde echter, dat de beschuldiging vals was geweest en was voortgekomen uit po litieke beweegredenen. De verdediger, mr. W. A. van Es uit Den Haag, vroeg de rechtbank het nog eens te proberen met een voorwaardelijke straf. Op het ogen blik zit de verdachte een straf uit voor een eerder gepleegde vervalsing van zijn paspoort. Alles is begonnen, toen hij na de oorlog uit Engeland terugkeerde waar hij bij de parachutisten had gediend. De ver dediger legde voorts een verklaring over van de voormalige leider van een Belgi sche verzetsgroep, waaruit bleek, dat de verdachte zich gedurende de bezetting met levensgevaar voor het werk van de ondergrondse ingezet heeft. De rechtbank zal op 13 oktober uitspraak doen. ooooocoocoooocooo: In Stockholm heeft dezer dagen, naar de stichting Instituut voor Industriële Vormgeving meldt, het eerste wereldcon gres plaats gehad van de in 1957 in Lon den opgerichte International Council of Societies of Industrial Designers, de I.C.S.I.D. (Internationale raad van de ver enigingen van industriële ontwerpers). Momenteel zijn bij deze internationale raad vijfentwintig design- of designers organisaties uit negentien landen aange sloten. Het doel van de I.C.S.I.D. is door uit wisseling van gegevens te komen tot be ter inzicht in wat internationaal op het gebied van de industriële vormgeving wordt nagestreefd. Nederland was op het congres verte genwoordigd door de Kring van Industrië le Ontwerpers (K.I.O.) en het Instituut voor Industriële vormgeving (I.I.V.). Er werd, namens beide organisaties, door ir. L. C. Kalff, van de Philipsfabrieken te Eindhoven, een overzicht gegeven van het geen voor Nederland op het gebied van de industriële vormgeving kenmerkend is. In Nederland blijkt de propaganda voor industriële vormgeving vooral te worden gezien in het kader van het industrialisa tiebeleid. Er wordt gestreefd naar een modern kwaliteitsbegrip, waarin degelijk heid van constructie en redelijkheid van prijs gepaard worden aan een zo eenvou dig en functioneel mogelijke vormgeving. Juist door deze bijzonder nuchtere aan pak maken, aldus ir. Kalff, de Nederland se vormgevingsresultaten een kans op de internationale markt te midden van de produkten van andere landen die soms over meer verfijnde vormgevingstradities beschikken dan Nederland. Het I.C.S.I.D.-congres in Stockholm viel samen met de opening van een permanent tentoonstellingscentrum van goede Zweedse vormgeving „Svenska form". Dit tentoonstellingscentrum, dat is opgezet in navolging van soortgelijke centrums in Londen, Kopenhagen en Oslo, beoogt aan de binnen- en buitenlandse handel een kritisch overzicht te geven van het beste dat in alle branches der gebruiksgoe- renproduktie door de Zweedse industrie wordt geboden. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Aalsdijk 1 te SUrabaja. Aegis 1 te Paramaribo. Acmaea 30 70 m. n.w. Malta n. Pernis. Ammon 1 v. Amsterdam n. West-Indië. Angolakust 30 te Amsterdam. Ares 30 v. Rotterdam, 1 te Amsterdam. Abida 30 200 m. n.o. Darwin n. Singapore. Aldabi 30 v. Rotterdam n. Bremen. Alkaid 30 te Rotterdam. Alkmaar 30 v. Thameshaven n. Isle of Grain. Almkerk pass. 30 Gibraltar n. Antwerpen. Amstelsluis 1 te Suez. Andijk 30 te Le Havre. Alphacca 1 te Curasao. Alphard 30 te Antwerpen verw. v. Las Palmas. Amalie B 30 153 m. o. Gibraltar n. Rotterdam. Ameland 1 te Puerto La Cruz. Amstelkroon 30 285 m. z.o. Chagos n. Singapore. Amstelpark 30 70 m. z.o. Manilla n. Tarakan. Annenkerk 1 te Port Said. Arendsdijk 30 130 m. w. Landsend n. Antwerpen. Argqs 30 150 m. w. Kp. Matapan n. Piraeus. Asmidiske 30 10 m. z. St. Catharinapoint naar Hampton Roads. Agamemnon 1 te Curacao. Attis 1 v. Hamburg n. Antwerpen. Algenib 2 te Rio de Janeiro. Axeldijk 30 60 m. z.z.o. St. Paulrocks n. Paranagua Abbedijk 30 te Philadelphia verwacht v. Boston. Acila 1 te Punta Cardon verw. v. Rotterdam. Alphard pass. 30 Vlissingen. Amerskerk 29 v. Sydney n. Aden. Bali 30 180 m. o.z.o. Aden n. Penang. Batjan 30 v. Alexandrië n. Port Said. Batu 30 v. Belawan n. Colombo. Bawean 30 40 m. z. Aden n. Djibouti Beninkust 1 te Antwerpen. Bonita 1 te La Ceiba. Boskoop 30 36 m z.o. Lizardhead n. Amsterdam Bawean 1 v. Djibouti n. Djeddah. Caltex Leiden 30 v. Djeddah n. Rastanura. Caltex Gorinchem 30 te Rotterdam. Caltex Eindhoven 30 60 m. o.n.o. Algiers n. Sidon Caltex Rotterdam 30 44 m. z.o. Kreta n. R'dam. Caltex Pernis 30 388 m. o.n.o. Beira n. Bahrein. Caltex Delft 30 560 mijl n.n.o. Madagascar naar Caltex Delfzijl 1 te Rotterdam. Castor 30 v. Rotterdam n. Hamburg. Mombasa. Camitia 30 400 m. o.n.o. Fayal n. Curagao. Cities Service Valley Forge 30 30 m. o.z.o. Port Elisabeth naar Philadelphia. Clavella 30 te Liverpool n. Stanlow. Crania 30 500 m. z.w. Azoren n. Curagao. Coolsingel 30 550 m. o. Landsend n. Liverpool. C'eronia 30 v. Pladju n. Singapore. Congokust 30 v. Antwerpen n. Bremen. Corilla 1 te Calcutta. Cradle of Lib. 30 60 m. o. Bermuda n. Ph.delphia. Duivendrecht 30 te Chicago verwacht. De Eerens 30 114 m. n.o. Mogadiscio n. Mombasa. Delft 30 580 m. n.o. Guadeloupe n. La Guaira. Esso Amsterdam 30 280 m. n. Azoren n. Landsend Esso Nederland 30 Str. v. Gibraltar n. Fawley. Esso Rotterdam 30 100 m. o.n.o. Malta naar Wil- helmshafen. Eemland pass. 30 Madeira n. Recife. Eos pass. 30 Kp. Roca n. Algiers. Fravizo 30 v. Liverpool n. Archangel. Friesland KRL pass. 29 El Salvador n. Trinidad Friesland SSM 29 v. Kopenhagen n. Blyth. Giessenkerk 30 v. Hamburg n. Bremen. Giessenkerk 30 te Bremen. Gaasterkerk 1 te Hongkong. Groote Kerk pass. 30 Kp. St. Vincent n. Pt. Said Groote Beer pass. 30 Anticosti n. Rotterdam. Hathor 30 65 m. n.o. Oran n. Tripoli. Hera 30 te Pointe a Pitre verwacht. Hoogkerk 30 v. Singapore n. Aden. Hersilia 30 te Amsterdam. Houtman 1 te Singapore. Hector 1 v. Rotterdam n. Amsterdam. Heelsum 30 v. Lake Charles n. Savannah. Helicon 30 te Cumana. Hydra 30 v. Georgetown n. Puerto Ordaz. Ivoorkust 30 10 0m. n. Dakar n. Freetown. Johan van Oldenbarnevelt 1 te Amsterdam. Java 1 te Djibouti. Joseph Frering 1 te Las Palmas. Jacob Verolme 30 230 m. n.w. San Nicolas naar Coquimbo. Jason 30 v. Maracalbo n. Curasao. Joh. Frans 30 135 m. n.w. Guayaquil n. Coquimb" 4reeft 1 v. Rotterdam n. Narvik, vara 30 170 m. z.w. Panama n. Cruz Grande. Cinderdijk 30 650 m. w.z.w. Azoren n. Antwerp,-, vopionella 30 v. Port Said n Landsend. Katelysia 30 250 m. z.z.o. Suez n. Mena. Kellia 30 160 m. n. Semarang n. Sambu. Xieldrecht 1 te Cochin. Kopionella 30 v. Port Said n Landsend Korenia 1 v. Punta Cardon n Santos. Krebsia 1 v. Swansea n. Curasao, sylix 30 dw. Malta n. Gibraltar. Onbekenden hebben woensdagavond de Zaanstreek in rep en roer gebracht door aan verscheidene brandweerkorpsen, po litie en burgerlijke autoriteiten mee te delen dat in de linoleumfabriek te Krom menie een enorme brand zou woeden. Ter stond werd een groot aantal brandspuiten uit Zaandam, Koog aan de Zaan en West- zaan naar de plaats des onheils gedirigeerd. Daar voegden zich enige honderden perso nenauto's en duizenden brommers en fietsers bij uit alle hoeken van de Zaan streek. Toen de duizenden nieuwsgierigen niets zagen verspreidde zich al gauw het ge rucht dat het hier een oefening van „Be scherming Bevolking" betrof. De B.B. wist echter van niets. Merkwaardig is dat een van degenen een vrouw die het loze alarm ver spreid heeft, moet hebben geweten dat de burgemeester van Krommenie voor een vergadering in het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam was. De onbekende vrouw heeft nl. dit ziekenhuis gebeld en verzocht of de burgemeester zo spoedig mogelijk naar zijn gemeente wilde komen in ver band met een zeer ernstige brand. De vrouw schijnt zich bij enkele van haar „meldingen" te hebben aangediend als „de vrouw van de wachtcommandant van Krommenie". Kertosono 30 600 m. n.o. Azoren n. Houston. Koningswaard 30 270 m. z.w. B'muda n. P. Cardon. Kabylia 30 280 m. n.n.o. Sombrero n. Stanlow. Kalydon 1 te Curagao verw v. Las Piedras. Keizerswaard 30 60 m. z. Santos n. Curacao. Kelletia 30 te Tripoli verwacht. Kenia 2 te Buenos Aires verwacht. Kosicia 30 te Thameshaven v. Trinidad. Leersum 30 360 m. w. Scillys n. Montreal. Louis Lantz pass. 30 Finisterre n. Emden. Langkoeas verm. 30 v. New York n. Genua. Liberty Bell 14 te Philadelphia verwacht. Lissekerk 30 te Londen v. Rotterdam. Larenberg 30 550 m. n. Dakar n. Dakar. Laurenskerk 3 Ov. Bordeaux n. Port Said. Lekkerkerk 30 te Mombasa. Leiderkerk 30 v. Genua n. Marseille. Loppersum 1 te Antwerpen. Lombok 30 v. New York n. Los Angeles. Lelystad 30 te Ummsaid. Lelykerk 30 te Ummsaid v. Muscat. Lieve Vrouwekerk pass. 30 Gibraltar n. Marseille. Lindekerk 30 te Hamburg v. Bremen. Laertes 30 v. Port Said n. Liverpool. Loppersum 30 v. Hamburg n. Antwerpen. Marnelloyd pass. 30 Straat Ormoesz n. Damman. Mentor 30 te Mobile verwacht v. Guanta. Moordrecht 1 te Isle of Grain. Maas 1 v. Rotterdam n. Amsterdam. Minos 30 v. Amsterdam te Rotterdam. Maaskerk 30 220 m. z. Kp. Verde n. Las Palmas. Mataram 30 20 m. n.n.o. Guardafui n. Penang. Maureen 1 te Londen. Maashaven 1 te Rotterdam. Malea 1 te Pulu Sambu. Mohammed Reza Shah 30 v. Rotterdam n. Mena. Mylady 30 65 m. z.o. Monrovia n. Tabu. Megrez N 30 70 m. z.w. Kp. Frio n. Monrovia. Memnon 30 200 m. z.w. San Miguel n. A'dam. Merak N 30 190 m. z. Kp. Verd. eil. n. L. Palmas. Mitra 30 v. Barton n. Stanlow. Meerdrecht 7 te Norfolk verwacht. Moordrecht 3 te Isle of Grain verwacht. Mijdrecht 30 te Port Said verw. n. Paulsboro. Nanusa 30 te Bremen v. Antwerpen. Neder-Elbe 30 400 m. o. Socotra n. Suez. Noordwijk 30 5 m. o. Gran Canaria n. Monrovia. Nijkerk 30 150 m. n. Port Sudan n. Djibouti. Naess Lion 30 134 m. n.w. Kreta n. Tripolis. Nieuw Amsterdam 1 te New York. Oostkerk 30 v. Geelong n. Sydney. Oldekerk 30 150 m. z.o. Messina n. Genua. Oranje 30 420 m. z.o. Str. Soenda n. Melbourne. Oranjestad 30 te Hamburg. Ouwerkerk 30 45 m. n.w. Kp. Blanc n. Kaapstad. Oberon 30 880 m. z.w. Paramaribo n. Amsterdam. Ootmarsum 30 380 m. z.o. Bermuda n. Houston. Oranje Nassau 29 te Barbados verwacht. Ossendrecht verm. 2 v. Luanda n. Mobile. Ommenkerk 30 60 m. n. K. Bojeador n. Singapore. Peperkust 30 te Le Havre verwacht. Philine 30 160 m. o. Gibraltar n. Port Said. Philipia pass. 1 Suez n. Mena Al Ahmadi. Polydorus 30 130 m. o. Gibraltar n. Port Said. Urins Willem George Frederik 30 500 m. w. Scil lys naar Le Havre. Prins d. Nederl 30 420 m. z.w. Fayal n. Barbados. P G. Thulin 30 25 m. z.z.w. Cabomaysi n. Cristobal. Prins Frederik Hendrik 30 te Montreal verwacht. Prins Willem II 30 te Antwerpen v. Hamburg. Pr. Willem III 30 100 m. w. Anticosti n. Le Havre. Rondo 1 te Mtwara. Riouw 30 v. Hamburg n. Bremen. Rijndam 30 70 m. z.w. Kp. Race n. New York. Raki pass. 30 Ouessant n. Bremen. Roggeveen 30 420 m. w.n.w. Amsterdam eil. naar Melbourne. Saloum 30 132 m. n. Dakar n. Brest. Scheldelloyd 30 rede Le Havre v. Marseille. Stad Amsterd. 30 240 m. n.o. L. Palm. n. L. Palm. Stad Amsterdam 1 te Las Palmas. Stad Arnhem 30 120 m. z.w. Ouessant n. Italië. Stad Maassluis 30 125 m. w. Lissab n. IJmuiden. Stad Schiedam 30 v. Terneuzen n. Narvik. Stad Leiden 30 240 m. n.w. Kaapstad n. Beira. Stad Rotterdam 29 v. Freetown n. IJmuiden. Steenwijk 1 te Cristobal verwacht. Stanv. Talangakar 30 v. Sungeigerong n. Buatan. Sanana 30 v. Pnompenh n. Singapore. Sarangan 1 te Lissabon. Seven Seas 30 v. Rotterdam n. Bremerhaven. Scherpendrecht 30 te Lagos. Sibigo 30 v. Sydney n. Melbourne. Sigli 30 v. Sibu n. Singapore. Stanvac Benakat 30 dw. Singapore n. Buatan. Statendam 1 te Rotterdam. Straat Singapore 30 v. Dar Es Salaam n. Kaapstad. Straat Torres 30 v. Probolinggo n. Balikpapan. Str. Lombok 30 960 m. w. Fremantle n. Mauritius. Schie 30 v. Beyrouth n. Lattakia. Solon 1 te Ponce. Sommelsdijk 30 v. New York n. Boston. Stentor 30 v. Port Au Prince n. Tampa. Schelpwijk 30 340 m n.o. Kp. Frio n. Buen. Aires. Siaoe 1 te Phnompenh verwacht. Sloterdijk 30 400 m. w. Fastnet n. New York. Statensingel 30 4 00 m. z.z.w. Kp. Race n. Dublin. Samarinda 30 te Vancouver verwacht v. Portland. Talisse 30 80 m. n. Dubai n. Damman. Tamara 30 v. Banias n. Landsend. Tawali 1 v. Rotterdam n. Hamburg. Tabian 30 te Priok. Taria 30 15 m. w. Cochin n. Madras. Teiresias pass. 30 Gibraltar n. Liverpool. Texel 30 80 m. w. Gibraltar n. Huil. Tjimenteng 30 v. Singapore n. Priok. Ternate 29 v. Vancouver n. Manilla. Telamon 30 te Amsterdam. Tarakan 29 v. Newark n. Houston. Towa 30 v. Hamburg n. Rotterdam. Togokust 30 te Bremen verwacht. Tweelingen 30 v. Rotterdam n. Monrovia. Thelidomus 30 te Bachaquero n. Buenos Aires. Tjibantjet 1 te Mombasa verwacht. Utrecht 1 te Norfolk. Van Waerwijck 1 v. Auckland n. Melbourne. Van Linschoten 1 te Matadi. Van Neca 30 750 m. w.z.w. Manilla n. Manilla. Vivipara 30 110 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Vlist 1 te Rotterdam. Vlieland pass. 30 Sabang n. Rotterdam. Vasum 8 te Banias verwacht. Waterman pass. 30 Tunis n. Port Said. Wonosobo 30 v. Aden n. Suez. Waingapoe 1 te Mukalla. Waal 30 185 m. w. Kp. Matapan n. Piraeus. Waterland 30 220 m. z.z.o. St. Vincent n. Santos. Woensdrecht 30 50 m. o. Wight n. Port Said. Witmarsum 2 te Houston verwacht. Woltersum 30 v. Jacksonville te Le Havre. Willemstad 30 20 m. n.w. Trinidad n. Paramaribo. Waingapoe 1 te Mukalla verwacht v. Muscat. Westland 30 3 m. w. St. Vincent n Amsterdam. Wieldrecht 4 te Rotterdam verwacht. Ussel 1 v Rotterdam n. Amsterdam. Zaanland 30 te Amsterdam. Zeeland 30 v. Calicut n. Djibouti. Zuiderkruis 1 te New York. Zonnekerk 1 v. Aden n. Fremantle. Zwijndrecht 6 te Baltimore verwacht. SLEEPVAART Argus en Atlas 1 v. Rotterdam n. Amsterdam. Cycloop 1 280 m. z.w. Gran Canaria. Gele Zee 1 te Hoek van Holland. Humber 29 v. Rotterdam n. Newcastle. Oceaan 1 v. Lissabon. Poolzee 1 v. Dakar n. Tema. KLEINE VAART Admiralengracht 30 te Abö. Alcetas 30 te Kp. Colon n. Bari. Ank T 30 dw. Borkum n. Vastervik. Appingedam 30 25 m. dw. Wight n. Lissabon. Ardeas 30 40 m. n. St. Vincent n. Rotterdam. Atlas 30 40 m. w. Kp. Trafalgar n. Oran. Brouwersgracht 30 te Kotka. Draco 29 v. Malta n. Catania. Flevo 28 v. Carnavon n. Swansea. Lijnbaansgracht 30 v. Antwerpen n. Helsinki. Manto 30 30 m. w. Kp Penas n. Leixous. Netta 28 v. Genua te Algiers. Phidias 30 25 m. n.w. Bizerta n. Algiers. Plato 30 40 m. n.o. Casquets n. Antwerpen. Ponza 29 v. Kristinehamn n. Mariestad. Quo Vadis 30 te Folkestone n. Antwerpen. Strabo 29 v. Falkenberg n Aalborg. Tilly 30 16 m. w.z.w. Hanstholm n. Zaandam. Twee Gebroeders 30 40 m. z.w. Ouess. n. Savona. Westerdok 30 z.o. Docking v. Rotterd. n. Boston.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 23