Panda en de meester<»kok Plaatselijk nachtvorst MISTER Wereldnieuws EXPANSIE VAN RUSSISCHE LANDBOUW ZAL IN TRAGER TEMPO GESCHIEDEN WINST GEBRUIKT VOOR AFSCHRIJVING Toch ió liet zo Maar onder voorbehoud Verhoging consumptieve uitgaven Vlisc o-affaire Van Vlissingen jr. wil medezeggenschap voor werknemers Betalingsverkeer met Nederlandse Antillen Padang Portland Cement Restitutie Oost-Borneo Mij I.F.C. financierde 21 ontwikkelingsprojecten Staalstaking weldra ten einde? Gebruik er KLEENEX voor! Droogste septembermaand sinds een eeuw Ook de zon maakte overuren DONDERDAG 1 OKTOBER 1959 De Voedsel- en Landbouworganisatie der Verenigde Naties (F.A.O.) vestigt er in haar jaarverslag over de stand van de voedselvoorziening en de landbouw (State of Food and Agriculture 1959) de aandacht op, dat in de produktiedoelen onder het huidige zevenjarenplan (1959-1965) der Sovjet-Unie een vertraging tot uiting komt van het tempo der agrarische expansie in vergelijking met het vijfjarenplan (1956- 1960), waarvoor het zevenjarenplan dit jaar in de plaats is gekomen. Voor een aantal belangrijke gewassen zijn de voorgenomen jaarlijkse percentuele produktiever- hogingen verlaagd, zowel absoluut als per hoofd van de bevolking. Zo voorziet het nieuwe plan voor de graanproduktie in een stijging van slechts twee a vier percent per jaar, terwijl het oude plan een produktieverhoging van elf percent per jaar ten doel stelde. Het pro- duktiedoel, te béreiken in 1965, bedraagt onder het zevenjarenplan 164 a 180 mil joen ton; onder het vijfjarenplan zou de produktie reeds in 1960 een omvang van 1965 hebben moeten bereiken, hetgeen ge zien de tussen 1960 en 1965 te verwachten bevolkingsgroei, betekent, dat ook het produktiedoel per hoofd van de bevolking is verlaagd. De produktiestijging onder het zeven jarenplan moet grotendeels plaats vinden bij de voedergranen. Vol gens de F.A.O. maken de nieuwe produk tiedoelen de indruk realistischer te zijn en rekening te houden met de feitelijk be reikte produktieverhogingen onder het vijfjarenplan, dat na drie jaren van uit voering werd geschrapt en vervangen door het lopende zeven jarenplan. De sterk verlaagde jaarlijkse per centuele stijgingen onder het zevenja renplan houden ook verband met het feit, dat de oude plancijfers gebaseerd waren op 1955, een jaar met betrek kelijk kleine oogsten, terwijl de nieu we plancijfers 1958 als referentiejaar hebben, in welk jaar de oogsten bij zonder groot waren. Hervormingen uitgevoerd In een bespreking van de Organisatie van de Landbouw in de Sovjet-Unie deelt de F.A.O. mede, dat beide, in 1958 aange kondigde belangrijke hervormingen, die betrekking hebben op de verkoop van land bouwmachines aan de collectieve boerde rijen (kolchozen) en de unificatie van het stelsel van betalingen voor hetgeen de staat koopt, thans zijn uitgevoerd. In het rapport wordt verder gezegd, dat in 1958 in bijna alle Oosteuropese landen het streven naar verdere collectivisering werd verstrekt. Polen vormt een uitzon- Advertentie yvy deelt elke dag In de Grote Houtstraat waardebonnen uit Zijlstra steunt ID A-plan Minister Zijlstra heeft de algehele steun van Nederland toegezegd aan het Ameri kaanse voorstel inzake de oprichting van een internationale Ontwikkelings Associ atie. Sprekende in een zitting van de jaar vergadering van de wereldbank te Wash ington zei minister Zijlstra, dat de Nederlandse regering in de sfeer der in ternationale samenwerking groot belang hecht aan de inachtneming van bepaalde regels van „behoorlijk gedrag in de be trekking tussen debiteur en crediteur en, in het algemeen, aan behandeling van bui tenlandse belangen in overeenstemming met het internationale recht en billijk heid". De Nederlandse minister van Financiën verklaarde te verwachten, dat hij de ver zekering zal krijgen, dat de voorgestelde Internationale Ontwikkelings Associatie zal werken op de basis van deze gezonde beginselen. Hij zei te vrezen, dat het zon der deze verzekering voor Nederland moeilijk zal zijn deel te nemen. Minister Zijlstra legde er tevens de na druk op, dat de financiële operaties van de I.O.A. (International Development As sociation I D A) op geen enkele wijze de vraagstukken mogen verergeren van monetaire onstabiliteit en handelsbeper kingen, die in vele landen nog steeds be staan. Hij zette uiteen, dat hij deze pun ten met betrekking tot het plan ter sprake bracht, omdat zij hem van een zodanig al gemeen belang voorkwamen, dat door de ze punten thans in overweging te nemen wellicht zal worden bijgedragen tot „op heldering voor wat betreft de vrees en de verwachtingen, die wij koesteren bij het toezeggen van onze principiële steun aan het denkbeeld". Na het werk van de president fan de Wereldbank, Eugene Black, te hebben ge prezen, zei minister Zijlstra, dat zijn land in alle bescheidenheid hoopt de Wereld bank te blijven belonen met „onze warme steun voor de grote doeleinden, die zij na streeft ten behoeve van de wereld en in het bijzonder van het minder bevoorrech te deel van haar bevolking". R.P.S. in derde kwartaal De ingelegde bedragen bij de Rijkspost spaarbank lieten in het derde kwartaal 'n normaal gunstige ontwikkeling zien. Met een totaal van 211 miljoen waren zij zelfs nog 7 miljoen hoger dan in de overeen komstige maanden van het vorig jaar. Het opgenomen bedrag in het derde kwartaal bedroeg 173 miljoen. Hiermee steeg het saldo-tegoed van de spaarders, tot 2,29 miljard gulden. Vergeleken met het overeenkomstige kwartaal van het vorig jaar, stegen de op namen met 21 miljoen. Dit wijst op een tendentie tot verhoging, van de consump tieve uitgaven. Er zijn geen, althans g^en duidelijke aanwijzingen dat de hogere op nemingen verband houden met de verkoop van rentespaarbrieven door de Bank voor Nederlandse Gemeenten. Wel vertonen de opgenomen bedragen bij de R.P.S. om streeks het begin van de zomeropruiming een maximum. Op het bedrag der inleggin gen heeft deze opruiming evenwel geen merkbare invloed gehad, aldus de R.P.S. dering: in dit land, waar 85 percent van het land wordt bebouwd door 340.000 indi viduele boeren, is het aantal collectieve boerderijen sedert 1956 niet groter gewor den. Grote produktiestijging De totale agrarische produktie der Sov jet-Unie was in 1958/59 ruim 9 percent gro ter dan in 1957/58, wat meer dan het dub bele was van de gemiddelde produktiestij ging van de gehele wereld (4 pet.). In de Oosteuropese landen werd in 1958/59 het hoge oroduktiepeil van het vorig jaar niet bereikt. De gezamenlijke agrarische pro duktie van de Sovjet-Unie en de Oosteuro pese landen was in 1958/59 30 pet. groter dan de gemiddelde jaarproduktie van de periode 1952/53 tot 1956/57. Per hoofd van de bevolking was de produktiestijging 22 pet. In het rapport van de F.A.O. wordt er voorts de aandacht op gevestigd, dat de Sovjet-Unie in 1958/59 een zeer grote graanoogst had van 139,4 miljoen ton. De produktie van suikerbieten steeg in dit oogstjaar met 36 pet., hoewel het areaal slechts met 20 pet. werd uitgebreid. De produktie van melk, vlees, eieren en aard appelen en de uitbreiding van de runder stapel en de schapenstapel beleven aan merkelijk onder het gestelde doel. Naar wij vernemen, heeft de heer H. L. Fentener van Vlissingen jr., die evenals zijn vader, de commissaris H. L. Fente ner van Vlissingen sr., onlangs ontslag heeft genomen bij P. F. van Vlissingen en Co's Katoenfabrieken te Helmond (Vlisco), de medezeggenschap van werknemers in dit bedrijf aan de orde gesteld. Volgens zijn plannen, waarover leden van de drie textielvakbonden en werkne mers van de vennootschap zijn gepolst, zou de jaarlijkse gratificatie uit de winst van het bedrijf ten dele dienen te worden uitgekeerd in personeelsaandelen van klei ne coupure. Deze werknemersaandelen zouden dan in een door de arbeiders op te richten beleggingsmaatschappij moeten worden ondergebracht, en via dit fonds zou het personeel stemrecht, kunnen uit oefenen in de vergaderingen van Vlisco. Om een en ander te realiseren zou uiter aard een aanpassing van de statuten nood zakelijk zijn. De heer Van Vlissingen jr. stelt zich dan ook voor zijnplannen.bij het bestuur van Vlisco aanhangig te ma ken. De Nederlandse Bank deelt mede dat het met de Nederlandse Antillen bestaan de monetaire akkoord buiten werking is gesteld. In verband hiermede is dit rijks deel in de convertibele guldenszone opge nomen. Tevens vestigt de bank er de aan dacht op dat de non-exportabiliteit van rekeningen en effectendepots van ingeze tenen van de Nederlandse Antillen voor alsnog niet is opgeheven. Toewijzing leningen A'dam en R'dam Naar wij vernemen zullen de inschrij vingen op de 414 percent obligatielening 1959 ten laste van de gemeente Amster dam, groot 25 miljoen, ten volle worden toegewezen. Ook de inschrijvingen op de 414 percent obligatielening 1959 ten laste der gemeen te Rotterdam, groot 25.000.000, zullen ten volle worden toegewezen. De Padang Portland Cement Maat schappij te Amsterdam heeft over het eer ste halfjaar 1959 quitte kunnen spelen, al dus heeft de directie heden in de algemene vergadering van aandeelhouders medege deeld. De resultaten over het tweede half jaar zijn moeilijk te voorspellen. De kos ten in Amsterdam, die over 1958 ƒ91.115 bedroegen zullen voor 1959 vermoedelijk tot eenderde worden teruggebracht en op ruim ƒ30.000 komen. De directie weet ech ter niet of er nog iets voor de nieuwe pro jecten moet worden uitgegeven. Een betrekkelijk groot plan is in voor bereiding, de plannen betreffen voorts een technisch agentschap van kleine apa- raturen. Omdat de maatschappijnog steeds belas ting moet betalen van de uit Indonesië ontvangen winsten is het winstsaldo over 1958 ad 140.926 gereserveerd. Ten gevolge van stakingen zijn in Engeland in de eerste acht maanden van dit jaar 4.750.000 ar beidsdagen verloren gegaan. Er waren in totaal 463.700 arbeiders bij stakingen betrokken. De cij- fers over dezelfde periode in het vorige jaar wa ren ruim 3.000.000 verloren werkdagen en 385.000 stakers. In een in november te houden vergadering zal de directie van de Oost-Borneo Maatschappij n.v. een terugbetaling van 20 percent op de preferente en de gewone aandelen voorstellen, aldus werd meegedeeld in de woensdag gehouden jaarver gadering. Reeds enige jaren hebben aandeelhouders op een terugbetaling aan gedrongen. Wanneer de zaken in het nieuwe project op Nieuw-Guinea goed zullen draaien, zal de maatschappij te zijner tijd, aldus de voorzitter, een beroep op de kapitaalmarkt moeten doen. Het voorstel voor een terugbetaling moet dan ook gezien worden als een compromis. Het jaarverslag werd voor kennisgeving aangenomen. De maatschappij heeft nog deelnemin gen in de Indonesische sfeer. Een verde re afschrijving op deelnemingen acht het bestuur niet nodig. Het bedrag waarvoor de deelnemingen thans te boek staan komt er volgens de voorzitter wel uit. De vaste beheerskosten in Nederland zijn thans ge halveerd. In 1958 werd circa 100.000 winst gemaakt, maar dit bedrag werd ge heel aangewend voor afschrijvingen. De reserve uit inkoop van aandelen beneden pari ad 235.945 is hard nodig als tegen hanger van de sluitrekening Indonesië ad ƒ245.159. Het kapitaal van de maatschap pij is praktisch geheel in Nederland. De achterstallige rente op de preferente aan delen bedraagt 79 percent. Deze achter stand zal eerst moeten worden wegge werkt, voordat op de gewone aandelen een dividend kan worden voorgesteld. Wan neer tot een terugbetaling wordt overge gaan behouden de houders van de prefe rente aandelen hun claim van 79 percent. Met een eventueel project in Zuid-Lim burg is het bestuur reeds 8 jaar bezig. On derzoekingen hebben uitgewezen dat al daar delfstoffen aanwezig zijn. Of het pro ject lukken zal, is nog niet zeker. Inzake Nieuw-Guinea acht men het ver heugend dat het bestuur naast twee Ne derlandse maatschappijen de W. M. H. Muller en Co en de Ned. Handelmij.) ook de U.S. Steel Corporation (Amerika) be reid heeft gevonden een overeenkomst te sluiten tot exploratie en eventueel ont ginning van de aldaar ontdekte nikkel- en kobaltafzettingen. Een overeenkomst met' de Nederlandse regering moet nog wor- VAN alle planten die wij kennen, bevat alleen de tabak het vloeibare alkaloid nico tine, dat in de bladeren, maar ook in de stengels voorkomt, gebonden aan verschil lende organische zuren, zoals appelzuur, citroenzuur en oxaalzuur. De nicotine staat in de tabak overigens niet alleen, maar bevindt zich in gezelschap van verwante stof jen, zoals nicoteïne, nicotimine en nico- telline, die in chemische sa- menstelling iets van elkaar verschillen. Verderbevat ta bak nog anodmine, lathraeine, lyosmine, obeline en socratine. ROOK^CnOu Zou het hierbij blijven, dan zou U met een schijn van ge lijk kunnen overhellen naar de uitspraak: „roken is toch gezonder dan ik dacht". Maar de tabaks plant is, zoals trouwens ieder levend orga nisme, een uitermate ingewikkelde com binatie van allerlei stoffen. Zonder ons nu te verdiepen in de uitermate ingewikkelde gebeurtenissen die zich in chemisch op zicht voltrekken, wanneer we een sigaar of een sigaret roken, mogen we toch wel verklappen, dat zich tijdens de momenten van rookgenot pyridinebasen, ammoniak, methylamine, zwavelwaterstof, blauwzuur, koolmonoxyd, methylalcohol, formalde hyde en teer ontwikkelen. Hierbij moet worden toegegeven, dat sommige van deze stoffen slechts in kleine hoeveelheden aanwezig zijn en dat we lang niet alles naar binnen zuigen, maar dit sluit toch niet uit dat we bij het inhaleren een alles behalve gezond mengsel in onze longen brengen. Dat we de wilskrachtig en, die het wél lukt, niet te na gesproken er desondanks niet in slagen het roken af te wennen, is een gevolg van het feit, dat de werking van tabak op lichaam en geest een ingewikkeld probleem is, waarvan veel nog moet worden opgelost. Om te begin nen is roken niet alleen een esthetisch ge not, want de geur van sigarettenrook kan lang niet altijd als aangenaam worden ge kwalificeerd. Ook de gewoon tevorming is niet het enige motief, waaruit het hardnek kige roken kan worden ver klaard. Roken heeft wel dege lijk ook verschillende fysio logische werkingen, want het vergemakkelijkt de concen- tratie bij geestelijke arbeid (ook al denken we in vele gevallen alleen maar dat dit zo is, dan wordt het vraagstuk er werkelijk niet eenvoudiger op, want dan moeten we het naar geestelijk terrein verleggen). Voorts is bekend, dat door roken sommige onlustgevoelens meer of minder kunnen worden onderdrukt, waardoor vermoeidheid, honger, onrust en kou minder sterk worden aangevoeld. Het roken is gedurende korte tijd sterk verminderd ten gevolge van het verband dat werd ontdekt tussen zwaar roken (voor al van sigaretten) en bronchuscarcinoom. Maar de reclame-adviseurs in de V.S. hebben dat al weer aardig weten te onder vangen. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden.) den getekend. Ten slotte deelde de direc tie mede goede verwachtingen voor de toekomst te hebben, en dat de nettowinst in 1959, na alle afschrijvingen, van dien aard zal zijn, dat op de preferente aan delen, ten aanzien van de achterstand, iets kan worden afbetaald. In het vandaag in de jaarvergadering van de Raad van Gouverneurs van de I.F.C., de Internationale Financierings maatschappij, uitgebrachte jaarverslag wordt medegedeeld, dat in het jaar, ge ëindigd op 30 juni, de I.F.C. 13 overeen komsten heeft gesloten voor Economische ontwikkelingsprojecten in tien landen, waarmede voor de I.F.C. een bedrag van 10,4 miljoen dollar was gemoeid. Hier door is het totaal der door de maatschap pij aangegane verplichtingen gekomen op 21 projecten in elf landen, ten bedrage van 19,8 miljoen dollar. Van deze 21 projecten, die de I.F.C. fi nanciert, zijn er 10 eigendom en onder be heer van ingezetenen der betrokken lan den, terwijl 5 projecten betrekking had den op gemengde dochterondernemingen van buitenlandse maatschappijen. Tegen over elke dollar, welke de I.F.C. in deze projecten heeft geïnvesteerd, staan ruim 3 dollar aan particuliere middelen. Het groQtste,^eeL_van de financiële en technische-Toijsfènd, die aan de achterge bleven gebieden is.; verleend, is afkomstig uit overheidsmiddelen voor fégeringsdoel- einden en -projecten, die in sommige ge vallen rechtstreeks concurreren met par ticuliere bedrijven. Er kan meer aandacht worden gewijd aan de mogelijkheden van uitbreiding van de stroom van particulie re investeringen door middel van belas tingen en dergelijke aansporingen, aldus het verslag. „Thans is het de tijd waarop stimuleren de maatregelen door de regeringen van zowel de zich ontwikkelende als de geïn dustrialiseerde landen bijzonder doeltref fend zouden zijn". In het rapport wordt verder medege deeld, dat de aanvrage van Argentinië om als lid tot de I.F.C. te mogen toetreden, door de Raad van Gouverneurs is goedge keurd. De formaliteiten moeten echter nog worden voltooid In 1958-'59 zijn Ierland en Libië lid van de I.F.C. geworden. In het afgelopen boekjaar werden nieuwe inves teringen gedaan in Australië, Brazilië. Chili, Columbia, San Salvador, Guatema la, India, Iran. Pakistan en Thailand. De industriële ontwikkeling In een verklaring voor de Raad van Gouverneurs van de I.F.C. heeft de presi dent van de instelling, Robert L. Garner betoogd ervan overtuigd te zijn, dat de aanzienlijke groei van de particuliere in dustrie in de zich ontwikkelende landen zal aanhouden. Deze groei zal een vooi-na- me rol spelen bij het scheppen van een be ter bestaan voor de volkeren der onderont wikkelde landen, aldus de president van de I.F.C. Tevens zal deze groei gunstig zijn voor de meer ontwikkelde landen, om dat het een historisch feit is dat als de pro- duktiviteit en de levensstandaard in een land zijn gestegen, ook de omvang van de buitenlandse handel van dit land toe neemt. 5. Het lukte Panda inderdaad, om zonder iets te morsen de kamer van de gravin te bereiken. Toen hij hijgend binnentrad, sprak de dame op ijskoude toon: „Wel, ben je daer eindelijk? En wat breng je daer mee? Kom hier; ik wil het eerst inspec teren!" Panda torste het dienblo.d naar haar zit plaats en ze onderwierp het voedsel aan een streng onderzoek. En intussen bekeek Panda de gravin met grote aandacht. „De kok heeft gezegd, dat zij een lieve dame is," peinsde hij. „Toch zou je dat aan haar gezicht niet zeggen. Maar mis schien kijkt ze alleen maar zo streng om haar goedheid te verbergen." Een luid belgerinkel stoorde hem in zijn gedachten. „Maitre Moutarde!" krijste de gravin, terwijl zij woedend een bel op en neer schudde, „kom onmiddellijk hier! En jij, ventje, geef dat eten aan Fifi!" Panda draaide zich om en keek zoekend rond, of er nog iemand in de kamer was. Plots viel zijn oog op een zetel met een kussen, waarop de naam „Fifi" was ge borduurd. Daar lag een hondje van uiterst geringe afmetingen, dat Panda onvriende lijk aanstaarde. „B-ben jij soms Fifi?" vroeg Panda ver baasd. „Of zit je alleen maar op iemand anders zijn plaats?" Maar het enige antwoord, dat hij kreeg, was een vinnig gekef. Delegaties van beide partijen in de Amerikaanse staalstaking hebben een be spreking op het Witte Huis gehad. Het overleg duurde twee uur. Na afloop werd een verklaring uitgegeven, waarin wordt meegedeeld dat het overleg om tot een oplossing te geraken in Pittsburgh zal worden hervat. Beide partijen in het doodgelopen ge sprek over de loonvoorwaarden in de staalindustrie hebben nu toegezegd on middellijk hun onderhandelingen te her vatten. Zij besloten hiertoe nadat presi dent werkgevers en werknemers persoon lijk had verzocht zulks te doen. President Eisenhower heeft prompt een verklaring uitgegeven waarin hij zegt te hopen „dat een overeenkomst zal zijn be reikt" als hij volgende week van zijn va kantie in Californië terugkeert. Vak bondsleiders zeiden te hopen de president te kunnen berichten, dat zij het met de werkgevers eens zijn geworden. Florida koopt in Nederland Het kabinet van Florida heeft op dracht gegeven 300 ton staal in Holland te kopen, opdat de autonummerplaten van Florida die voor het jaar 1960 moe ten dienen, op tijd klaar zijn. Advertentie Het K.N.M.Ï. deelt mede: De droogte heeft in de afgelopen maand september in versterkte mate voortge duurd. Gemiddeld over het gehele land genomen zal niet meer dan 4 mm regen zijn gevallen, tegen 71 mm normaal. Se dert 1849, het jaar waarin officieel met de metingen van de regen is begonnen, is september nooit zo droog geweest. S e pléiribérÏ865Hieldmét 6 mirUfcÖt nii het record. In Hoofddorp, waar de hoe veelheden heerslag sedert 1735 bekend zijn, was de afgelopen maand óp één ha de droogste van dit bijna tweèëneenhal- ve eeuw beslaande tijdvak. Alleen sep tember 1795 was daar nog iets droger. Het verschil met twee jaar geleden is bijzonder opvallend: toen was het de nat ste septembermaand van op zijn minst 100 jaar. In De Bilt viel toen 209 mm re gen tegen slechts 3 mm in de afgelopen maand. De verschillen in de hoeveelheden regen waren van plaats tot plaats bijzon der klein; zij bedroegen slechts enkele mi- limeters. Opmerkelijk is verder dat geen melding is gemaakt van onweer, iets dat in de laatste op zijn minst 70 jaar nooit in september was voorgekomen. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bilt 240 tegen 149 normaal. Sedert 1899, toen met de metingen van de zon neschijn is begonnen, was september niet zo zonnig geweest. Het record had tot nu toe september 1928 gehouden, toen de zon te De Bilt 232 uur scheen. De tempera tuur was overdag gemiddeld vrij veel bo ven normaal, maar de nachten waren dikwijls koud. Van de 23 dagen die aan de warme""kant waren, brachten er te De Bilt 6 zomerweer tegen 2 normaal. Se dert 1949 had september niet meer zoveel zomerse dagen opgeleverd. Gezant. Dr. A. H. Philipse, ambtenaar van de buitenlandse dienst is benoemd tot gezant in de Libanese republiek. Geen beroep. De verdediging van de Duitse Canadees Guenther Fritz Podo- la heeft bekendgemaakt dat zij geen hoger beroep zal aantekenen tegen de uitspraak van de Old Bailey, die hem vorige week tot de strop veroordeelde. De verdediger heeft meegedeeld dat „de huidige wetgeving geen voorzie ningen kent om in beroep te gaan tegen een uitspraak van een jury die een be schuldigde in staat heeft verklaard ter recht te kunnen staan". Rekening. Het bezoek van premier Kroesjtsjev kost de Amerikaanse be lastingbetalers ongeveer 150.000 dol lar en het is daardoor het duurste of ficiële bezoek tot dusver. Kroesjtsjev werd beschermd door de krachtigste veiligheidsmacht die ooit voor een buitenlandse gast op de been is ge bracht. Uitgesloten. Volgens de Garuda Indone sian Airways zijn de lijnvluchten op Ambon vervallen. De Garuda, die op Ambon tweemaal 's weeks vliegt, staakte deze vluchten op 9 september. Als reden hiervoor wordt opgegeven gebrek aan bezine op Ambon, waar door retourvluchten van het eiland naar Makassar en Djakarta niet mo- gelijk zijn. Postduif. De Amerikaanse marine heeft destijds het plan gehad om een postduif te gebruiken voor het besturen van een raket, maar dit plan laten varen toen men een betere manier had gevonden. De duif had in de kop van de raket een beeld van het doel moeten zien door een lens. De duif had zo afgericht moeten worden dat zij voortdurend naar dit beeld had gepikt na het af schieten van de raket. Wanneer dan het beeld verschoof en het pikken dat met het beeld meeging, dus ook, zou hierdoor een elektrisch signaal in wer king worden gesteld waardoor de rich ting van de raket werd veranderd. Verbroken. Marokko heeft de postver bindingen met Israel verbroken, aldus een officiële bekendmaking in Tel Aviv. Israëlische post voor Marokko was teruggezonden met de mededeling dat de postverbindingen tussen, beide landen verbroken waren. Israëlische functionarissen noemden de Marok kaanse actie een „ernstige" kwestie. Geheimzinnig. Voor de vierde maal in de afgelopen zes maanden is in Hamilton, de hoofdstad van de Bermuda-eilanden, een vrouw vermoord. De vrouwen van Hamilton durven des avonds niet meer alleen over straat te gaan. Achtergesteld. De raad van Trentino- Alto Adigo (Zuid-Tirol) heeft met alge mene stemmen een voorstel aangeno men, het Italiaanse hooggerechtshof te verzoeken een uitspraak te doen over het gebruik van de Italiaanse en Duit se taal in rechtszaken. Het voorstel was afkomstig van de Zuidtiroolse volkspartij (S.V.P.), de politieke groe pering der Duits sprekende Zuidtiro- lers, die zich door de regering in Rome ten achter gesteld voelen bij Italianen. Uitstel. De premier eh' "de oppositieleider van het onder Brits beheer staande .Zuid-Kameroen hebben de .UNO ver-, zocht de volksstemming over de toe komst van het gebied uit te stellen. Het lag in de bedoeling de stemming in het begin van het volgende jaar te houden. Tegenspraak. De militaire autoriteiten in de Argentijnse provincie Salta hebben de berichten tegengesproken volgens welke een twintigtal Chileense solda ten op Argentijns gebied zouden zijn doorgedrongen. Ook de Chileense mi nister van Buitenlandse Zaken, Verga- ra Donoso, heeft ontkend dat de Chi leense militairen'op Argentijns grond gebied zijn geweest. Levenslang. De Brit Donald Brian Hume is te Winterthur in Zwitserland tot le venslange dwangarbeid veroordeeld we gens 't doodschieten van een taxichauf feur na een overval op een Zürichse bank. Hume weigerde gebruik te ma ken van het recht op het laatste woord. De rechter bepaalde dat als Hume even tueel voortijdig uit de gevangenis komt, hij vijftien jaar lang geen Zwitserse bo dem meer mag betreden. Hume verzocht, de openbare aanklager toestemming een deel van zijn geld te mogen besteden voor de aankoop van een trompet waar mee hij zich een plaats in de gevange nisband wil veroveren. Het K.N.M.I. deelt mee: Het centrum van het grote hogedruk- gebied boven het vasteland van Europa lag vanmorgen boven Hongarije. De lucht in dit hogedrukgebied is bijzonder droog. Woensdagmiddag daalde de rela tieve vochtigheid in óns land plaatselijk tot minder dan 20 percent. Door de grote droogte van de lucht heeft 's nachts een sterke afkoeling plaats. Op verscheidene plaatsen kwam in de afgelopen nacht nachtvorst voor. In Duitsland werden op vele plaatsen zelfs op 2 meter hoogte temperaturen van enkele graden onder nul gemeten. Op de oceaan houdt de grote depressie- activiteit aan. Terwijl de vorige depressie tussen IJsland en Groenland is aangeko men, koerst een volgende actieve storing over het midden van de oceaan naar het zeegebied ten westen van Ierland, waar een sterke toeneming van de wind te ver wachten is. In ons land zal hiervan ech ter weinig te bemerken zijn. Hoewel de wind iets meer zuidelijk wordt, zal ook in de komende nacht weer plaatselijk nacht vorst voorkomen. Het heersende weertype blijft gehand haafd. WEERRAPPORTEN Vrijdag 2 oktober Zon op 6.40 uur, onder 18.18 uur. Maan op 6.26 uur, onder 18.20 uur. Maanstanden 2 oktober 9 oktober 16 oktober 24 oktober 31 oktober 13.31 uur 5.22 uur 16.58 uur 21.22 uur 23.41 uur nieuwe maan eerste kwartier volle maan laatste kwartier nieuwe maan Hoog en laag water in ÏJmuiden Donderdag 1 oktober Hoog water 2.39 en 15.00 uur. Laag water 10.42 en 22.57 uur. Vrijdag 2 oktober Hoog water 3.17 en 15.38 uur. Laag water 11.22 en 23.40 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is 10 tot 15 minuten vroeger dan te ÏJmuiden. Maximum-temperaturen 6fi ..5 DO JS H binnen- en buitenland. •a-g d W H - a Neerslag; laatste 24 uur. o &'u E S Q> ëS Den Helder onbewolkt zo 19 0 Ypenburg onbewolkt O 20 0 Vlissingen onbewolkt ozo 21 0 Eelde onbewolkt 0 21 0 De Bilt onbewolkt zo 20 0 Twente onbewolkt ozo 20 0 Eindhoven onbewolkt ozo 20 0 Zd Limburg onbewolkt O 20 0 Helsinki onbewolkt nw 13 0 Stockholm onbewolkt wnw 16 0 Oslo mist windst. 14 0 Kopenhagen zwaar bew. nw 18 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 18 0 Londen half bew. no 24 0 Amsterdam onbewolkt ozo 20 0 Brussel onbewolkt zo 23 0 Luxemburg onbewolkt no 19 0 Parijs onbewolkt 0 23 0 Bordeaux half bew. O 24 0 Grenoble half bew. windst. 22 0 Nice onbewolkt n 23 0 Berlijn mist windst 17 0 Frankfort onbewolkt no 19 0 München onbewolkt ozo 15 0 Zürich zwaar bew windst. 17 0 Genève licht bew. w 17 0 Locarno geheel bew 0 16 0 Wenen wol kt zzw 14 0 Innsbruck mist windst 19 0 Belgrado onbewolkt zw 13 0 Athene regen nnw Rome onbewolkt O 23 0 Ajaccio licht bew. O 25 0 Madrid onbewolkt nnw 23 0 Mallorca half bew. ono 0 Lissabon onbewolkt windst. 25 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2