Vrijere loonvorming mag niet leiden tot prijsstijging I Van dag tot dag Regering heeft nog niet beslist over de Lauwerszee en de IJtunnel Eén etmaal ^Qraatótoel DONDERDAG 1 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 'Nijpende nood Kwart miljoen arbeiders met werkloosheid bedreigd MINISTER-PRESIDENT IN DE KAMER: Eau de Cologne Parfum Proefonderzoek voor komende volkstelling 0/5 de met minder werk de mooiste glans Eén jaar „Zilvervloot" Trein reed door stootblok de straatweg op De stichting „Nederlands comité Vluch- telingenjaar 1959-1960" vestigt de aan dacht op een facet van het vluchtelingen probleem, dat op aanbeveling van de UNO door de Commissaris voor de Vluchtelin gen dringend onder de belangstelling van de regeringen is gebracht: de nood van de uit Algerije tengevolge van de Frans-Al gerijnse oorlogshandelingen verdreven Al gerijnen die een onderkomen hebben ge zocht in naburige landen. Ofschoon de omstandigheden van de in Europese kampementen verblijvende vluchtelingen nog steeds de grootste aan dacht en zorg eisen, vormt dit Algerijnse facet zonder enige twijfel de brandende kwestie van het ogenblik. Niet alleen om dat de oorlogshandelingen in Algerije nog voortduren en steeds meer ontstellende el lende veroorzaken onder de burgerbevol king, doch tevens omdat hier een Euro pees land als belligerent betrokken is in een tragedie, die ondanks alle pogingen tot verdoezeling en bedekking langzamer hand m indrukwekkende omvang bekend raakt. De plicht tot leniging van de barre nood, waarin tengevolge van een ontwikke ling waarover men verschillend kan oor delen naar gelang van politieke, preferen te standpunten duizenden onschuldige primitieven zijn geraakt, drukt zwaar op de beschaafde landen en hun bevolkingen. Zwaarder nog door de onontkoombare overweging, dat de noodzaak tot de on menselijkste schending van het naakte be staan ener niet-politiek-actieve massa niet vaststaat en men gerechte twijfel moet koesteren ten aanzien van de vraag, of Frankrijk aan de ene en de Algerijnse volksleiders aan de andere kant zich al tijd en vooral de beschaafde humaniteit gerealiseerd hebben, waarop zij hun stra tegische doeleinden moeten trachten te verwezenlijken Dat Algerijnse opstandelingenleiders in vele gevallen die basis misten bij hun handelingen tegen Frankrijk, is wel dui delijk. Dat is echter hun eigen, en niet een Westeuropese verantwoordelijkheid. Dat Frankrijk die basis echter in zovele navrante gevallen blijkt te hebben verla ten en de ogen heeft gesloten voor de plichten ener hooggeroemde nationale cul tuur, wekt ontsteltenis en spijt. Zo is het Algerijnse vluchtelingenvraag stuk een Europese culturele aangelegen heid geworden, waarin een uiterste po ging tot toepassing van elementaire Euro pese beschavingsnormen niet meer mag en kan worden nagelaten. De toestanden van leed, waarin Alge rijnse kinderen, moeders en bejaarden worden ondergedompeld, zijn niet verbor gen gebleven. Men moet aannemen dat deze de illustratie zijn van een realiteit, die ieder beschaafd mens onaanvaardbaar acht hoe ook zijn mening zal zijn over schuld en recht en mogelijkheden van po litieke aard. Het gironummer 195960 van de in de aanhef genoemde stichting vermelden wij met oprechte hoop op een objectieve reac tie van velen. Staking in Engeland Een drie dagen oude staking van 2.000 chauffeurs en laders van zuurstof-tank- auto's heeft in de Britse auto- en machi ne-industrie al 30.000 arbeiders werkloos gemaakt. Het gaat om een loonkwestie. Volgens een schatting van de werkge vers zullen er tegen het weekeinde 250.000 arbeiders niet kunnen werken. Het Con gres van Vakverenigingen (T.U.C.) heeft de staking veroordeeld. De T.U.C.-leiders kunnen volgens Reuter hebben overwo gen, dat een grote werkloosheid de kansen van Labour bij de algemene verkiezingen misschien ongunstig beïnvloedt. Vaux- hall treft voorbereidingen om zuurstof en acetyleen uit het buitenland te betrekken. Woensdagochtend is een Seahawk- straaljager F 61 bij een katapultstart aan boord van Hr. Ms. „Karei Door man" door onbekende oorzaak te water geraakt en gezonken. Dit is de piloot van het vliegtuig, luitenant ter zee tweede klasse, oudste categorie J. C. de Wolff, die wordt vermist. Luitenant De Wolff is de echtgenoot van de AVRO-televisie-omroepster Ageeth Scherphuis. (Van onze parlementaire redacteur) „De vrijere loonvorming mag niet leiden tot een algemene prijsstijging. Daarom zijn de loonsverhogingen gebonden aan de stijging van de produktiviteit. Voor de handhaving van een stabiel prijspeil zijn in overleg met de Stichting van de Arbeid spelregels opgesteld voor de vrijere loonvorming. Bij de hantering daarvan is gebleken, aldus minister-president De Quay gisteren in de Tweede Kamer, dat verschil van opvatting mogelijk is over de toepassing. Een uitleg van de spelregels, die de stabiliteit van het prijspeil bedreigt, kan de regering niet voor haar verantwoording nemen. Het is het recht en de plicht van de regering aan het uitgangspunt voor de vrijere loonvorming de hand te houden omdat anders de mislukking van een kernpunt van haar beleid zou worden bevorderd. Het overleg met het bedrijfsleven over de uitleg van de spelregels is vandaag geëindigd. De stijging van het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud is vooral ver oorzaakt door de hogere prijzen voor groente en fruit als gevolg van de droog te. Het verschijnsel is daarom, naar prof. De Quay hoopte van voorbijgaande aard. Een wettelijke overdracht van de loon vorming aan organen van het bedrijfsle ven heeft de aandacht van de regering, maar het is gewenst eerst enige ervaring op te doen met het nieuwe beleid. Zolang het garantiebeleid voor de landbouw be langrijke financiële offers vraagt, zal een deel van de stijging van de produktivi teit in de landbouw in beginsel gebruikt moeten kunnen worden voor verlaging van de garantieprijs. Het is niet de bedoeling bij het vaststellen van de garantieprijs de kostprijs geheel los te laten. De kostprijs blijft een belangrijk gegeven. De nadruk waarmede de heer Burger had geprotesteeri tegen een eventuele toe lating van Franco-Spanje in de NAVO had minister-president De Quay verrast en verbaasd omdat de zaak niet aan de orde is. De regering ziet geen aanleiding te genover een theoretische vraag een stand punt te bepalen. Het rapport over de mogelijkheid tot ver korting van de diensttijd zal zeer binnen kort aan de Kamer worden aangeboden. De regering hoopt op korte termijn haar standpunt te bepalen. Het zal haar aange naam zijn als verkorting van de diensttijd mogelijk is, zonder de paraatheid aan te tasten. De minister-president betreurde het dat de persoonlijke omstandigheden (een echt scheidingsprocedure) van de heer Van den Bergh hem pas bekend waren geworden nadat de betrokkene tot minister was be noemd. De feiten, die ertoe hebben geleid dat hij ontslag vroeg waren prof. De Quay tevoren onbekend en konden bij hem niet bekend worden verondersteld. In zijn plaats is ir. Visser uitgenodigd, die tot vreugde van het gehele kabinet het minis tersambt heeft aanvaard. Aan het kabinet zijn geen feijen of omstandigheden be kend, die tot de conclusies zouden kunnen leiden waartoe een weekblad is gekomen. Het kabinet heeft de volstrekte overtui ging, dat de opvattingen van de heer Vis ser in alle opzichten rechtvaai-digen, dat hem het vertrouwen wordt geschonken dat voor het vervullen van zijn taak onmis baar is. De sportnota zal voor het einde van dit jaar bij de Tweede Kamer worden inge diend. De nota met de plannen voor de bezits vorming zal vóór Kerstmis worden inge diend. In de nota zal een program zijn op genomen voor de komende parlementaire periode. Een spoedige totstandkoming van de Al gemene Kinderbijslagwet is de wens van de regering. Er is volgens prof. De Quay geen reden te veronderstellen dat de klachten over verkwisting van gelden van de Europe se Gemeenschap voor Kolen en Staal on juist zijn. Dat geeft reden tot bezorgdheid. De regering wenst maatregelen om her haling te voorkomen. Voor onderont wikkelde gebieden schonk Nederland tot nu toe 9 miljoen gulden. Totaal geven al le andere landen in de wereld nog geen 100 miljoen gulden. Die verhouding heeft de regering zo scheef gevonden dat het bedrag is verlaagd tot 6,3 miljoen. Wan neer andere landen meer geven, wil de Nederlandse regering overwegen haar bijdrage weer te verhogen. De regering heeft nog geen beslissing genomen over de inpoldering van de Lau werszee. Er wordt aan de bestudering van het probleem met voortvarendheid ge werkt. Laat de regering nog even tijd voor beraad. Met dit antwoord van minis ter-president De Quay was de heer Bur ger (P.v.d.A.) niet tevreden en daarom diende hij een motie in, waarin de rege ring werd uitgenodigd onverwijld een begin te maken met de inpoldering van de Lauwerszee. Prof. Oud (V.V.D.) vond het niet juist deze motie te behandelen bij de algemene beschouwingen over het rege ringsbeleid, omdat in dit kader een be slissing onvoldoende is voorbereid. Het rapport van de deskundigen over de eco nomische kanten van het probleem heb ik gisteren pas ontvangen, zei minister Kort hals. Alle rapporten worden nu gezonden Prof. De Quay naar de Raad van de Waterstaat om ad vies. Dat advies moet worden afgewacht alvorens de zaak rijp is voor een beslis sing. Na deze verklaring ging de heer Bur ger ermee akkoord dat de motie wordt aangehouden tot de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat, waarschijnlijk in december. Tevoren had prof. Dt. Quay meegedeeld dat het hem bekend is dat vooral de Frie zen de kwestie van de Lauwerszee hoog zit. De regering, verklaarde hij, hecht groot gewicht aan de veiligheid en er is geen sprake van dat uit financiële over wegingen risico wordt genomen ten aan zien van de veiligheid. Er zijn twee mogelijkheden: Men kan de Lauwerszee afsluiten en al of niet in polderen en men kan de dijken op delta hoogte brengen. Doet men het eerste dan verkrijgt men dezelfde veiligheid als ach ter de nieuwe dijken in het Deltagebied. Advertentie Een geur vol romanfiek en mef een betoverend eigen karakter Een unieke creatie van het Wereldhuis'4711' Doet men het tweede, dan ontstaat dezelf de veiligheid als langs de Rotterdamse Waterweg en de Westerschelde. De veilig heid doet de weegschaal niet naar een van beide oplossingen doorslaan. Op de werkgelegenheid zal de inpolde ring van de Lauwerszee geen grote in vloed hebben. In dat opzicht wordt het noorden meer geholpen met extra maat regelen ter bevordering van de industria lisatie. Een beslissing welke oplossing zal worden gekozen, is nog niet gevallen. De regering heeft nog niet alle adviezen ont vangen. Ook over een tunnel voor Amster dam is nog geen beslissing genomen, om dat het onderzoek naar de rentabiliteit nog niet is afgesloten. Gisteravond kwam er wat leven in de brouwerij de debatten waren tot dan toe tam verlopen toen de heer Burger (P. v.d. A.) zich er erg kwaad over maak te dat de minister-president niet had wil len antwoorden op zijn vraag of oud-mi- nister Stikker was aangezocht op te tre den als minister van Defensie na het af treden van de heer Van den Bergh. Op grond van artikel 104 van de Grondwet meende hij dat de minister-president tot een antwoord verplicht was. Prof. Oud (V.V.D.) merkte op, dat de regering verplicht is de Kamer als geheel te antwoorden op gevraagde inlichtingen, maar niet elk lid individueel. Er moet dan eerst een uitspraak van de Kamer komen. Dat onderschreef minister-president De Quay. Als een lid een interpellatie wil houden, zei hij, en dus toestemming wil vragen aan de regering, heeft hij daar voor ook toestemming van de Kamer no dig. Dan worden ze verstrekt voorzover het staatsbelang zich pi- niet tegen ver zet. De achtergrond van de vraag van de heer Burger is natuurlijk hoe de regering denkt over Nieuw Guinea. „Dat is hem echter reeds lang bekend", aldus prof. De Quay. De heer Burger citeerde uit een boek van prof. Oud om aan te tonen dat de le den individueel ook recht hebben op een antwoord. „U moet ook de eerste zin voorlezen", Ter voorbereiding van de komende volkstelling zal het Centraal Bureau voor de Statistiek met medewerking van de ge meentebesturen een proeftelling op steek- proefbasis houden naar de toestand tus sen 31 oktober en 1 november. Op ongeveer 10000 huishoudens en al leenstaanden, gespreid over alle gemeen ten van ons land, zal een beroep tot me dewerking worden gedaan. Door middel van deze proeftelling kun nen de ontworpen vragenlijsten aan de praktijk worden getoetst. Tevens wordt hierdoor de mogelijkheid geschapen de meest efficiënte werkwijze te vinden voor de bewerking van het zeer omvangrijke materiaal van de definitieve telling. De plaatselijke leiders in de gemeenten raken nu in een vroeg stadium vertrouwd met de materie, hetgeen van groot belang is voor een goede uitvoering van de telling in 1960 Bij de proeftelling worden enige extra vragen gesteld, welke bij de eigenlijke telling achterwege zullen blijven. De uit komsten van de proeftelling zullen een globaal beeld geven van de voor Neder land als geheel geldende situatie. interrumpeerde prof. Oud. „Daar staat dat de regering alleen verplicht is de Kamer als geheel te antwoorden." Hij graaide zijn boek van de tafel van de heer Burger en las de zin voor. Er vlo gen interrupties over en weer. Het slot was dat de heer Burger aan het eind van de vergadering verlof vroeg de regering vragen te mogen stellen over de bezet ting van de ministerszetel van Defensie na het aftreden van minister Van den Bergh. Over dit verzoek zal worden beslist in de eerstvolgende vergadering concludeerde de voorzitster, mevrouw Stoffels-Van Haat ten, die tegelijk met een hamei-slag de vergadering sloot. Vandaag heeft onze laatste passiebloem vredig de ogen gesloten. Dat betekent niet zonder méér het s'erven van een bloem het is alsof een eenzame joffer het venster sluit, waardoor zij geleund gezeten heeft om schroom vallig het leven te bekijken. Er leeft iets in de passie bloem, dat huiveringwekkend onschuldig en argeloos is: iets elementair vrouwelijks van aard, broos als porselein en toch kloek van helden moed. Zij ontluikt in stille, nevelige ochtenden, als nie mand haar bespieden kan. Haar ronde, schone gezicht is open van nieuwsgierige ver wachting, frank en vragend, tot de volle zon haar de glans van bevrediging geeft. Zij probeert op de zon te lijken en ook in dat opzicht verraadt zij haar lieftallige vrouwe lijke aard, met de ingeboren vreugde van mooi te zijn en aan anderen te zien dat zij mooi is. Als de nacht komt. blijft zij wakker en met open ogen naar de sterren staren. Doch tegen de ochtend van de twee de dag heeft dat volledige leven van één etmaal haar zo zeer vermoeid, dat zij terug treedt in de beslotenheid van haar huis en onhoorbaar de luiken sluit, om langzaam met halve ogen eerst, drome rig door de wimDers kijkend tot zij niets meer zien slanen te gaan. En als zij slaapt, is zij dood. Eens hebben wij allen er gens een levende passiebloem gezien, die over de halve deur van een vermoeide woning leunde en de volle middag be keek alsof het haar laatste zou zijn. En misschien was het haar laatste wel want zij had de onraakbaarheid en de verstilde passie van een kost baar antiek beeld van porse lein in een museumvitrine, dat nooit dienst zal doen in de functie waarvoor het lijkt ge maakt te zijn en na de nacht zal zijn opgebaard in tijde- loze onbewegelijkheid. Waarom zijn zulke vrou wen op aarde? Waarom zijn er passiebloe men aan de rijzige stam tegen de zonnegevel, als zij slechts geboren worden om heen te gaan? Waarom vraagt de we reld van de mathematica en de machine altijd naar het waarom? Wij kunnen ons gelukkig prijzen dat wij de formule der doelmatigheid hebben ontdekt en tot dogma ver heven. zodat niets aan de vormgeving van ons vernuft ontvliedt dat niet functioneel en bruikbaar is. Wie de pas siebloem heeft uitgedacht en vervaardigd. moet andere dogma's liefhebben. Hij moet geloven in een hevigheid van leven en een vredigheid van sterven van de ene dag in de andere, zonder acht te slaan op wat voorbijgaat of nog komen kan. Er moet een af gerondheid van bestaan be sloten liggen in één dag van roerloos kijken en wachlen een veelheid van belevenis en wijsheid zonder geldings drang. zonder driften, zonder angst of verlangen. Dat zie ik aan de passiebloem, die zo veel lijkt, op een joffer aan het venster van een oud huis in een oude stad. De joffers heten in onze tijd anders ze blijven ook niet meer over de halve deur ge leund en sluiten het venster niet bij schemering. Zij zijn niet van porselein, zij stralen niet meer die huiveringwek kende argeloosheid uit. die oo heldenmoed lijkt. De anderen zijn heengegaan in de neve lige ochtenden van een nieuwe, harde tijd, waarin de kweek van brutale rode tul pen en de fabrikatie van kunstbloemen beter worden betaald. Doch niet altijd is dit nare gemijmer over oude tijden ge rechtvaardigd. Want wie de ogen niet sluit voor de ogen van anderen, kan tegenover passiebloemen komen te staan en met verwondering vragen hoe zij geboren konden wor den temidden van de vaar digheid der nijverheids kwekers. Het is een geluk, dat er vrouwen als passiebloemen zijn. Het is een geluk voor mannen die hun geloof in de schoonheid biina hebben ver loren door de menigte van vrouwelijke rock- en rolmop- sen om hen heen. Wiegende heupen in wijde zwarte plooien, bcdriegelijk vroom doch onbeheerst uitbarstend in een brutale schaterlach van kleurige nylon aan de onderkant. En grauwe gezich ten. sceptisch van rauwe be levenissen die nooit waarheid zijn geworden. En bleke rose lippen, bereid tot kussen als het uur gekomen is, niet eer der, niet later, als het gelijk- zetten van de wekker op de radio. Passiebloemen zijn voor de korte vreugde van een kus geboren en zij leven ervan omdat een kus niet minder, maar ook niet voller en meer- betekenend kan zijn dan het licht van de volwassen dag op het volmaakte wezen van een volwassen bloem. Vandaag echter heeft onze laatste passiebloem vredig de ogen gesloten. De stam en de bladeren van haar tehuis ziin star geworden van de herfst en de wind zal straks de rammelende overblijfselen van wat deze zomer levend groen was. verstrooien over de wereld. Doch om ons heen, in de volheid van beweging der mensen die zomer en winter rusteloos voortgaan, wachten de passiebloemen van vlees en bloed op haar zonnedag op haar ene etmaal van vol ledige bestaansvreugde, dat voldoende voor haar is. Ook in de herfst bestijgen witte bruiden de trappen van het oude stadhuis als bloe men die in één etmaal het grootste leven leven dat een mens beleven kan. omdat het alles bevat wat was en is en zijn zal. Denkt ge niet. dat een mens het bestaan in enkele uren doorleven kan met de opper ste vreugde die groeven noch barsten heeft? Ik ben er zeker van. Want wie de passiebloem schien. schiep de mensen en legde de gelijkenis van blik in beider ogen. Een witte bruid op haar hoogtijdag beleeft een kleine hemel die wij mannen niet zullen kennen, doch slechts bevroeden kunnen. Een onge rept wit, als een bloemkroon om het wezen, gedragen met de gratie van werktuigelijke, innerlijke charme één dag slechts, doch lang genoeg. En als zij in de nacht de ogen sluit, sterft zij. Het is de vrouw die in de morgen uit haar slaap ontluikt en met de man het leven tegemoetgaat, doch de bruid ligt vredig en zonder verlangen tussen de vouwen van tule en satijn voor altijd. Dat is iets, waaraan wij mannen moeten denken, als wij een passiebloem plukken. Er is niets mooiers op de wereld dan de opengebloeide volheid van een bloem, en van een volledige liefde: omdat volledige liefde altijd schuldeloos en in het wit de trap naar de top bestijgt, in welke pijnen en ervaringen zij ook gegroeid en grootge- worden is. Als zij haar bloem kroon openvouwt en de we reld vraagt om haar mooi te vinden, is zij mooier dan wat de wereld ook te tonen heeft. Vandaag is onze laatste passiebloem gevallen. Doch na de korte winter bloeit zij weer. Dat is de zekerheid van het onwankelbare dogma, dat haar geschapen heeft. Oud worden Het is toch goed, dat er dagbladen be staan. Omdat ik geen Russisch versta en bovendien geen radio bezit, luister ik nooit naar Radio-Moskou. Maar dank zij de krant kom ik het toch te weten, wanneer ze daar iets belangrijks te melden hebben. Bij voorbeeld dat bericht, dat in Abcha- zia in Georgië een zang- en dansgroep bestaat, die Het Ensemble der Honderd jarigen wordt genoemd, omdat de vijf-en- twintig leden samen ruim 2000 jaar oud zijn; de jorigste 70, de oudste 111 en ne gen leden zijn over de honderd. Onlangs kreeg een vriend van mij, die nog pas 5.9 jaar jong is, een circulaire thuis ge stuurd van de Nederlandse Bond van Ouden van Dagen met een intekenkaart voor het lidmaatschap. Hij dacht dat het een onaardig grapje was, maar hij ge raakte eerst recht uit zijn humeur toen hij in die circulaire las, dat het lidmaatscha.p van die Bond van Ouden van Dagen open staat voor mensen van 55 en ouder. Hij is daar toen een paar dagen beroerd van ge weest. Nu heb ik hem attent gemaakt op dit bericht uit Moskou en nu is hij weer in zijn humeur. Hij loopt weer te neu riën en kijkt weer naar jongemeisjes van vijftig. Het is toch inderdaad wel een mooi ding dat mensen van honderd tot honderdelf nog in een gezellig groepje dansen en zin gen. Dat is heel wat anders dan onze Bond van Ouden van Dagen, die ik bijzonder nuttig vind en waarvan ik geen kwaad woord wil zeggen noch horen maar waar van ik toch de indruk heb, dat die, wat het amusementsgedeelte betreft, niet ver der komt dan gemengd sjoelbakken en halmaaien. Een van. de grootste wijsheden dezer eeuw, die voortdurend wordt gelanceerd is: „Een mens is zo oud als hij zich voelt". Dat is wel een heel leuk en ge- makkelijk-gezegd zinnetje, maar veel inhoud heeft het niet. Voor mij heeft een zinnetje van Oscar Wilde méér zin: „Het nare van de ouderdom is niet dat men oud is, doch dat men jong is". Als Abchazia een beetje dichter bij m'n deur lag, ging ik er zeker eens kijken en luisteren naar het dansen en zingen van deze 2000 jaar oude mannetjes en vrouw tjes. 't Zou best kunnen wezen, dat ik er niet zó optimistisch vandaan kwam en dat ik het allemaal niet zó opwekkend zou vin den. Maar dan zou ik dat toch niet aan mijn vriend vertellen. Misschien zou hij dan in arrenmoede toch nog lid van de Bond van Ouden van Dagen worden. En ik ken hem te goed om niet te weten dat sjoelbakken hem te veel vermoeien zou. Elias Advertentie Afleer» Peli wrijfwas bevat bovendien Vlidosol tegen houtworm grote doos 58 ct reuze bus 115 ct 'n Erdal produkt, dus goed! Vandaag is het een jaar geleden dat in Nederland het door de overheid gepre- mieërde sparen voor de jeugd werd in gevoerd. Op 30 juni bedroeg het totaal spaartegoed van de deelnemers reeds meer dan 36 miljoen gulden. Het grootste deel van de spaarders (88 pet.) behoort tot de leeftijdsgroep van 16 tot 21 jaar. In deze groep spannen de 17- jarigen met 16 pet. van het totaal de kroon. Het gemiddelde bedrag per spaar der verschilt hier en daar. De meest spaar zame jongelui (spaargemiddelde 195.-) wonen in Friesland, Groningen, Zeeland en Overijssel. De minst spaarzamen (ge middelde 145.-) wonen in Limburg en Noord-Brabant. Vanmorgen omstreeks halfnegen is een diesellocomotief met een sleep van enke le wagons, door een stootblok naast de spoorwegovergang aan de straatweg Ol- denzaal-Enschede gereden. De machine reed dwars over de straatweg en kwam terecht in een diepe voor naast de weg, waar zij is blijven hangen. De daarop volgende goedenwagen schoof over de achterzijde van de locomotief heen en staat bijna loodrecht de lucht in. De ove rige wagons bleven in het straatdek ste ken met het gevolg dat het verkeer van Oldenzaal naar Enschede is gestremd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De machinist van de locomotief wist zich door een snelle sprong uit zijn locomotief te redden.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3