Terrein van vroegere Holland-Nautic wordt rijp gemaakt voor nieuwbouw ORGANISTE GOUDEN ECHTPAAR het werk van „de jonge kerk" BROOD IN PLAATS VAN SCHEPEN PERRY Vijf miljoen voor nieuwe broodfabriek die één brood per seconde kan bakken Paul Krugerkade wordt brede verkeersweg .5 Dukel verloor geen enkele partij Duivensport Collecte Kerkconcert Acteur volgende week voor Haarlemse rechtbank DONDERDAG 1 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Advertentie Voor ieder een passend RIJWIEL of BROMMER Gazelle - Magneet - HMW - Solex enz. Ged. Oude Gracht 102 - Tel. 14361 Voor leden en genodigden gaf de Neder landse damkampioen B. Dukel een simul taanseance in het clublokaal van damclub Santpoort. Er namen 24 spelers deel. Na 2 y2 uur spelen was Dukel al gereed. Hij had zeventien partijen gewonnen en zeven partijen remise gespeeld, namelijk met A. Douma, Teun Hoek, J. Mse, J. Oosterling, J. Buren, J. Vlasveld en E. Zuiderduin. Het resultaat van de simultaanspeler was 86 percent in zes minuten gemiddeld per partij. Een fraai succes voor Dukel. Volgende week, van 5 tot 10 oktober dus, wordt in Haarlem en in heel Kenne- merland, de jaarlijkse SI- MAVI-collecte gehouden ten bate van het medische werk in Suriname en Nieuw- Guinea. Er is in genoemde streken nog zo onnoemelijk veel te doen. Wij leven hier, wat medische verzorging be treft, in een zo uiterst be voorrecht land en kunnen ons moeilijk een voorstelling vormen hoe het in een tropengebied is met zijn primitieve toestanden. Er wordt zo veel leed ge leden door onkunde op het gebied van de hygiëne en daarom is voorlichtend werk zo hard nodig. En dat alles kost geld, veel geld, doch ook energie van de Nederlandse dokters en zus ters, die zich geheel in zetten om zieken te genezen en ziekten te voorkomen. Van regeringswege wordt veel gedaan voor de volks gezondheid, maar hulp door particulier initiatief blijft dringend nodig. SIMAVI helpt op allerlei terrein; zij helpt zieken huizen, poliklinieken en me laatseninrichtingen bouwen, herbouwen en inrichten; zij zendt polikliniekboten, auto's en scooters enz. enz. Moge de burgerij van Haarlem zich niet onbetuigd laten wanneer hun gave aan de deur en op straat ge vraagd wordt. Het gironummer van de SIMAVI, Haarlem luidt: 128487, adres Spruitenbosch- straat 6. Na veelvuldige en moeizame onderhandelingen, die jaren in beslag namen, is dezer dagen een begin gemaakt met het bouwrijp maken van een gedeelte van het terrein der voormalige scheepswerf en machinefabriek Holland-Nautic aan de Spaarndamseweg in Haarlem-Noord. Op de plek waar eens het staccato van klinkhamers wedijverde met het gesis van lasapparaten ruimt thans een graafmachine onverbiddelijk de laatste resten van een scheephelling op. Waar vroeger menig trots produkt van de werf naar zijn element gleed verbrokkelen nu meedogenloze pneumatische boren de nog altijd massieve fundamenten van een vergane glorie. Een baggermolen maalt de inktzwarte bodem van de dode binnenhaven met bakken tegelijk in de onverzadigbare muilen van de schuiten die langszij komen. Een beeld van afbraak, maar ook een beeld van opbouw. Want deze werkzaamheden moeten de baan vrijmaken voor de verwezenlijking van het uitbreidingsplan, dat voor dit eilandje tussen Paul Krugerkade en Noorder Buiten Spaarne is vastgesteld. Binnen weinige jaren zal op deze grond, waarop voorheen een van Haarlems zware industrieën honderden werknemers arbeid en brood verschafte, een bedrijf van een geheel ander karakter verrijzen. Een bedrijf dat in de meest letterlijke zin van het woord het brood op tafel zal brengen, namelijk het nieuwe fabriekscomplex van de verenigde Haarlemse bakkerijen Vermaat en Franken n.v. Aan de bouw en inrichting van deze hypermoderne brood- en banketfabriek zal niet minder dan rond vijf miljoen gulden ten koste worden gelegd. Toch zal, naar de mening van de directie van Vermaat/Franken de automatisering van de broodfabricage in haar bedrijf nau welijks de huidige personeelssterkte van rond driehonderd mannen en vrouwen doen verminderen. Tegenover het lagere aantal arbeidskrachten bij de fabricage voorziet men namelijk als gevolg van de grotere produktie een grotere behoefte aan personeel op de distributie-afdeling dan thans het geval is. Aan dc zuidzijde van het fabrieksterrein zal ten behoeve van de vervoersmiddelen een verkeersrotonde worden aangelegd omgeven door een passende beplanting. Wanneer de nieuwe fabrieksgebouwen betrokken kunnen worden ligt het in de bedoeling de bakkerij aan de Koediefslaan in Heemstede op te heffen. De capaciteit van de nieuwe fabriek is namelijk ten volle berekend op het overnemen van de produktie van deze voormalige bakkerij van Franken. Het huidige fabriekscomplex aan de Paul Krugerkade zal niet worden ontruimd omdat men dit wil gebruiken voor doeleinden die aan het bedrijf ver want zijn. De overblijfselen van de voormalige scheepswerf van Holland-Nautic wor den opgeruimd om plaats te maken voor aantrekkelijker opstallen. dat ze nu heel prettig wonen in het huis aan de Generaal De Weistraat, waar de brede vensterbank vol met prach tige planten staat. In tegenstelling tot haar man, vertelt mevrouw Wen ning nog graag wat over vroeger. Zij wordt hierbij enthousiast gesteund door haar zuster, die toevallig op bezoek is. Samen halen ze allerlei herinneringen op. Lang praten ze over hun la gere school en over het klooster in Ter Apel, waar de heer Wenning zelfs een jaar op school is gegaan, en waar zij urenlang met hun vriendinnetjes door de on deraardse gangen dwaalden. De heer en mevrouw Wen ning zijn beiden nog bijzon der vitaal. Mevrouw Wen ning doet de hele huishou ding nog zelf als we er zijn hangt er net een grote was in de tuin en heeft toch nog altijd tijd over om naar de televisie te kijken bij een getrouwde dochter of om naar de radio te luis teren. Ze houdt erg veel van muziek, vooral van orgel en van jodelen. Als we naar de liefhebbe rijen van de heer Wenning vragen, zegt hij weer niets, haalt wat verlegen en stug zijn schouders op. En eigen lijk vinden we het dit keer alleen maar sympathiek, want zijn schoonzuster en vrouw beginnen enthousiast te roepen over de prachtige meubels, die hij zelf allemaal maakt, en „over de kippen in de tuin, die hij houdt voor de eitjes" zoals ze, lachend vertellen. Pas als we het tenslotte over het komende feest heb ben lacht ook de heer Wen ning mee, want beiden ver heugen ze zich erg op de veertiende oktober, omdat dan niet alleen hun negen kinderen, maar ook hun een entwintig kleinkinderen naar de Generaal de Wetstraat zullen komen, om opa en oma van harte geluk te wensen. Maandagavond is in Haar lem een vereniging van za terdagvliegers opgericht. Op deze door enkele initiatief nemers belegde contactavond bleek het vermoeden dat ook in deze stad belangstelling bestaat voor het beoefenen van de duivensport op za terdagmiddag, volkomen juist te zijn. Op deze vergadering was het volledige dagelijks bestuur van de afdeling Noordholland van de Nederlandse Bond van zaterdagvliegers aanwe zig. Deze bond die behalve in Limburg in alle provincies afdelingen heeft, telt 5200 leden, de afdeling Noordhol land, waaronder de nieuwe Haarlemse vereniging ressor teert, heeft 380 leden. Vier entwintig van de aanwezige liefhebbers gaven zich als lid op, onder wie alle in Haar lem en omgeving wonende leden van de zaterdagvlie gers in IJmuiden (PV de IJmonden). Er werd een voorlopig bestuur van zeven leden samengesteld. Over ongeveer drie maanden wil men een definitief bestuur kiezen. Dui venlief hebbers in Haar lem die zich voor de vlieg sport op zaterdag interesse ren, kunnen zich wenden tot een der leden van het Voor lopige dagelijks bestuur, de heren G. van Straten, Prins Hendriklaan 109, Overveen, telefoon 50649, voorzitter; J. H. Bohlander, Molukken- straat 1, Haarlem, telefoon 57328, secretaris en C. Broek- meulen, Gruttostraat 23, Haarlem-Noord, penning meester. de diensten in de twee her vormde kerken kunnen op nemen. De jongeren zullen dan veel meer bezoeken kunnen afleggen, waardoor het contact met de gemeen teleden nog nauwer wordt. De leden van de „Jonge Kerk" hebben zelf enorm veel plezier in dit werk, om dat zij zich hierdoor dienst baar maken aan hun mede mens. Tevens beschouwen zij hun actie als een moderne vorm van apostolaat. Be halve van de kerkdiensten willen zij nog andere op namen maken. Zij willen speciale programma's voor bejaarden en zieken samen stellen, waarbij een van de plaatselijke predikanten zich vanuit de huiskamer in een bemoedigend woord tot de zieken richt. Deze preken vormen dan een goede aan vulling op de bezoeken van de predikanten. Dat de activiteit van de „Jonge Kerk" op prijs wordt gesteld, bewijzen de giften voor de tweede bandrecor der. Rijdragen van tien gul den zijn aeen zeldzaamheid. Mede door deze geldelijke steun kunnen de enthousias te jongeren op de goede weg voortgaan. De uitvoering van het uitbreidingsplan omvat naast het bouwrijp maken van de grond achter de nog bestaande kantoorge bouwen van de vroegere Holland-Nautic, het dempen van de Paul Krugervaart en een gedeelte van de binnenhaven. Voorts zal het terrein van bestratingen en riole ringen worden voorzien. De Paul Krugerkade, op het ogenblik smal en slecht geplaveid en dus gevaarlijk, zal na de demping van de vaart een geheel ander aanzien krijgen. De rijbaan zal tot ruim acht meter worden verbreed en aan weerszijden komt een betegeld voetpad van ruim 3Vfe meter breed. Ook met het oog op de functie van de Paul Krugerkade als verbindingsweg tussen de Generaal Cronjéstraat en de Spaarndamseweg is deze wegverbetering van grote betekenis. Tussen de Paul Krugerkade en het nieuwe fabriekscomplex van Vermaat/Franken zal een groenstrook alsmede enkele parkeer plaatsen worden aangelegd. Toneelzaal voor 400 personen De nieuwe brood- en banketfabriek zal een lengte krijgen van honderddertig me ter en een breedte van tachtig meter. Zij zal met de voorzijde naar de Paul Kruger kade gericht zijn, aan welke kant de kan toren worden ondergebracht. In het gebouw komt onder meer ook een toneelzaal die aan ongeveer vierhonderd personen plaats zal kunnen bieden. Uiter aard is deze zaal op de eerste plaats be doeld ten behoeve van het eigen perso neel, maar naar ons werd meegedeeld ligt het in de bedoeling het lokaal onder be paalde voorwaarden ook ter beschikking te stellen aan verenigingen voor het hou den van vergaderingen, tentoonstellingen, feestelijke bijeenkomsten en dergelijke. Met het oog op het heersende zalentekort zal deze zaal bij de bewoners van dit stads gedeelte ongetwijfeld bijzonder welkom Verleden week hebben we het al even over Anita B. Greenlee gehad. Toen wij namelijk melding maakten van het feit, dat dit Ameri kaanse meisje niets ver moedend tijdens de receptie in het nieuwe VVV-kantoor aan het Stationsplein in Haarlem plotseling voor de balie stond voor een paar informaties en enkele minu ten later enthousiast mee- feestte. Een paar dagen later hebben we haar opnieuw gesproken. Nu in een aan merkelijk rustiger omgeving, in de stille Grote Kerk, waar zij op bezoek was bij Klaas Bolt, stadsorganist van Haarlem, die haar inwijdde in de geheimen van het Müller-orgel. Van een ge deelte van dit orgel althans, want Anita B. Greenlee had 2/3 van dit orgel al bezich tigd bij de firma Marcussen in Aabenraa in Denemarken, zoals ze orgels gezien heeft in een reeks grote Duitse steden, in Alkmaar en in België, in Luxemburg en in Frankrijk. Uit Hackensack komt ze. Een stadje in de buurt van New Jersey in de Verenigde Staten, waar ze na haar schooltijd als organiste op trad in een Congregational Church, ,,'t Is een klein kerkje", vertelde Anita en ze lachte bijna verontschul digend. „met een klein orgel tje. En daarom ben ik' nu hier. Om te leren, om rond te kijken en om later m'n geld als kerkorganiste te verdienen". In het begin van dit jaar schreef ze alle organisten van beroemde kerkorgels aan en drie maanden geleden stapte ze op de boot om alles met eigen ogen te gaan be kijken. Wekenlang trok ze door het noordwestelijk deel van Europa en Haarlem be tekende het eindpunt van deze studiereis. „Ik ga naar Oxford in Engeland om zangles te geven, alleen aan kleine kinderen, want ik zing zelf niet zo best. en volgend jaar hoop ik dan zoveel gespaard te hebben dat ik nog een keer naar het continent kan om nog meer te leren. Dan ga ik terug naar Amerika. En dan maar afwachten of ik ergens een vaste baan kan krijgen". Ze lachte, een lief. maar Organist Klaas Bolt instru eert zijn toekomstige collega. tegelijkertijd zelfverzekerd lachje. Want hoewel ze pas 23 jaar is weet ze bepaald wel wat ze wil in deze wereld: organiste worden. En daar zet ze alles voor opzij. „Ze redt het wel", zei or ganist Klaas Bolt, „je moet begrijpen dat zij in Amerika nog nooit zulke grote orgels heeft bespeeld, daarom gaat het nu misschien wat stroef, maar over een tijdje lukt het vast veel beter". Anita knikte maar wat, vroeg in een mengelmoesje van Engels en Duits wat al die knoppen nu wel be tekenden en zat even later te preludiëren. Bach, haar lievelingscomponist. Toen we haar later in de middag bij de Nieuwe Kerk in Haarlem afzetten, omdat ze die ook nog even wilde zien, had ze nauwelijks tijd om te wachten totdat we uitgevraagd waren. „Dag", zei ze, „ik heb het in Haarlem erg leuk gehad. Volgend jaar kom ik hier terug dan zien we elkaar nog wel eens". Ze wipte het kerkje bin nen en liet zich door de on vermoeibare Klaas Bolt weer alles over het orgel dat daar staat vertellen. Even later kwam ze nog everi'-terug. „Stuur me een krant", zei ze, „maar doe de vertaling erbij, want anders heb ik er niets aan". In het Ter Apeler bos in Groningen leerden ze elkaar kennen, mejuffrouw J. C. Leutcher en de heer H. Wen ning. Zij was toen zestien, en. zoals ze zelf lachend ver telt: „een stevige deerne". De heer Wenning, een wa genvoerder, was eenentwin tig. Zij ontmoetten elkaar daar tijdens een bosconcert. Mevrouw Wenning hield van die concerten en ze houdt nog altijd van Nieuw Weer- dinge, het plaatsje in Oost- Drente, waar ze geboren werd. Zelfs nu denkt ze er nog vaak aan terug en ook haar man zou best weer te rug willen. Alleen het feit, dat haast al hun kinderen hier wonen, Harm, Jan, Hen drik, Wilhelm, Antje en Ge zien, houdt hen ervan terug. Maar in de zomervakantie gaan ze nog altijd naar het noorden. De heer Wenning, die haast niets zegt, alleen maar een beetje stuurs zit te kijken, begint ineens leven dig te vertellen als we het over Drente hebben. „Eigen lijk is het wat. vreemd, maar als ik in de zomer in Emmen uit de trein stap, leef ik he lemaal op, ik voel me dan echt weer helemaal thuis". Hij lacht nu even, het staat hem erg leuk, maar even daarna zit hij alleen maar weer te luisteren. Hoewel de heer en me vrouw Wenning dus erg van Drente en Groningen houden hebben ze er niet eens zo lang gewoond. Al gauw na hun trouwen zijn ze van de ene plaats naar de andere gegaan. Totdat ze dat is nu alweer dertig jaar gele den zich voorgoed in Haarlem vestigden. Maar ook, voordat zij die gezellige woning aan de Generaal de Wetstraat betrokken, zijn ze ontelbare keren verhuisd. Mevrouw Wenning weet het zich niet eens meer allemaal te herinneren. De heer Wen ning echter wel. Achterel kaar begint hij alle adressen op te sommen. We luisteren er naar, maar verstaan het soms niet helemaal. Daar door kunnen we al de stra ten, waar het echtpaar woon de niet opschrijven, maar eigenlijk is het ook niet zo belangrijk, belangrijker is Anita B. Greenlee voor het Müller-orgel in de Grote Kerk. De leden van de „Jonge Kerk" in Heemstede hebben eens gepiekerd over de vraag, hoe zij zich voor hun kerkelijke gemeente ver dienstelijker zouden kunnen maken. Het is niet bij ge pieker gebleven, want de „Jonge Kerk" is deze maand met een actie gestart, die blijkens de reactie enthou siast is ontvangen. Met in gang van zondag 6 septem ber maken de jongeren na melijk iedere zondag een bandopname van de dienst in een van de twee plaatse lijke hervormde kerken. Met die bandopnamen gaan de jongeren dan in de week na de kerkdienst naar bejaar den of zieken. Uiteraard moesten eerst gelden voor 't aanschaffen van een band recorder worden ingeza meld. Daarom is de „Jonge Kerk" vlak na de pasen met een inzameling begonnen. Begin september was het zo ver dat de bandrecorder kon worden gekocht. Vier keer zijn nu al opnamen van een dienst in een van de kerken opgenomen. En steeds waren zieken of bejaarden enthousiast, als de jongeren met de bandrecorder ver schenen en de opname van de dienst lieten horen. Na tuurlijk kunnen de zieken en bejaarden wel naar de kerkdiensten via de radio luisteren, maar „de radio dominees kunnen toch de eigen predikant niet „ver vangen", zoals een van de jongeren het uitdrukte. Via de bandopnamen houden de zieken contact met de eigen gemeente. Zij horen de preek van de dominee, om lijst met samenzang van de gemeente, en praten hier over met de jongeren. Hier door kunnen de zieken het gevoel van isolement meer van zich afzetten. Maar na tuurlijk is één bandrecorder voor vier wijken eigenlijk onvoldoende. Daarom zal worden geprobeerd gelden bijeen te krijgen voor een tweede bandrecorder, zodat de jongeren iedere zondag zijn- De omvang van het nieuwe fabrieks complex maakt het noodzakelijk een ge deelte van de binnenhaven aan de zuidzijde van het terrein te dempen. Naast de vesti ging' van andere lichte industrieën beoogt het uitbreidingsplan ook de stichting van een beperkt aantal woningen en van een schoolgebouw in de onmiddellijke omge ving. Beruchte brug Een ander onderdeel van het plan vormt de demping van het kanaaltje tussen de binnenhaven van de voormalige scheeps werf en het Spaarne, waardoor het beruch te wipbruggetje in de Spaarndamseweg schrik van elke autobestuurder en fietser opgeruimd zal kunnen worden. Er is echter nog een belanghebbende die vaar- rechten op dit water heeft. De gemeente is genegen deze rechten af te kopen maar men is het tot nog toe niet eens kunnen worden over de afkoopsom. Op het ogen blik is het uit 1897 daterende en volkomen uit de tijd geraakte bruggetje blijvend op gehaald. Dit is gedaan met het oog op de baggerschuiten die herhaaldelijk de bin nenhaven in- en uit moeten varen. Het zou immers te lastig zijn indien elke keer Hedenavond geeft de mezzosopraan me vrouw M. van Wienen uit Bloemendaal een kerkconcert in de Remonstrantse Kerk aan de Wilhelminastraat. Amerikaans In de nieuwe broodfabriek fabriek is hier inderdaad het juiste woord zullen do nieuwste produktiemethoden worden toegepast. Zo zal hef meel „op z'n Ameri kaans" in grote tankwagens worden aan gevoerd en van daaruit in silo's in de bakkerij worden geblazen. Het sjouwen van balen bloem is er dus niet meer bij. Vol-automatische installaties brengen de broden via „air-conditioning" deegkamers en rijskamers met een capaciteit van 3600 broden per uur, dus één brood per secon de, naar de ovens, die elk 32 meter lang en een kleine drie meter breed zijn. Aan dit produktieproces komt bijna geen men sehand te pas of het moest zijn om kleine storingen in het mechanisme te ver helpen. De „bakkers" hebben hier dus voornamelijk een controlerende taak. Al leen het vervaardigen van luxe brood jes, kadetten, specialiteiten en dergelijke zal nog grotendeels met de hand geschie den. Ook het snijden en inpakken van de broden gebeurt vol-automatisch. Ter ver gelijking diene dat tegenover de acht man personeel die momenteel een produktie van 1600 broden per uur kan leveren, straks vijf man staan die in dezelfde tijd meer dan het. dubbele aantal, namelijk 3600 bro den kunnen produceren. Deze tekening geeft een indruk hoe de nieuwe broodfabriek van Vermaat/ Franken aan de Paul Krugerkade in Haarlem er van buiten uit zal zien. De 41-jarige acteur J.R., die ervan wordt verdacht op 26 mei dronken in een auto te hebben gereden en bij Aalsmeer een verkeersongeluk te hebben veroor zaakt, zal donderdag 8 oktober 's mor gens om kwart over tien voor de recht bank in Haarlem moeten verschijnen. Bij het ongeluk kwam een 40-jarige vrouw uit Aalsmeer, moeder van vier kinderen, om het leven. Officier van Justitie in deze zaak is mr. G. W. F. van der Valk Bouman. Advertentie als een schuit naderde het bruggetje op gehaald zou moeten worden. Met de voorbereidende werkzaamheden op het terein der vroegere scheepswerf hoopt men in de komende maanden zover te vorderen dat begin december de eerste paal voor het nieuwe fabriekscomplex van Vermaat/Franken in de grond gesla gen kan worden. De bouw zal ongeveer twee jaar duren. Als datum van de inge bruikneming mikt men op 17 november 1961, de dag waarop Vermaats Bakkerijen n.v. vyfentwintig jaar zal bestaan. ANTIQUITEITEN FRIES KOPERWERK CURIOSA JANSSTRAAT HAARI.EM.BOLLAND TEL. 90141

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5