N.V.V. stelt zich niet achter het loonbeleid HET WEER Topgesprek in plaats van ministersconferentie Toch loyale medewerking HONDERDDUIZEND ARBEIDERS LEGDEN HET WERK NEER ejore you vi/if! NEW YORK TIMES": Macmillan lijkt echter voorb arig te zijn geweest met zijn aankondiging Amerikaanse havenstaking SPORTHUIS HAARLEM Zwakke wind Haarlemmer overleden na ongeluk in Wormerveer ln de krant van lieden: Het woord is aan PONTIAC - BOREL - OMEGA STUURMAL S, COHEN Graafwerk bij „gat van Wormer" gestaakt Dienstbode verdacht van diefstal van f 1525 Redding in de bergen 74e JAARGANG No 72 VRIJDAG 2 OKTOBER 1959 304e JAARGANG No 224 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 I BB B Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. 8 V I Oil #^3" i Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- H B II J 1 J§ f i |lB 1 ff Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 "fc 11 Ha#*. -& fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman advertentie in deze krant. De gehele collectie is verkijgbaar bij Grote Houtstraat 123 - Tel. 12215 Haarlems modernste Sportspeciaalzaak Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig weer niet onge. veer dezelfde temperaturen als vandaag. Vannacht hier en daar mist. Zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Moeilijkheden komen nog Een zeer bedenkelijke kant van het nieu we systeem begint zich, volgens de heer Kloos, reeds duidelijk af te tekenen. In plaats van de vroegere concrete richtlij nen is de voor zeer verschillende uitleg vatbare aanwijzing betreffende de gedif ferentieerde loonpolitiek gekomen. Het gevaar dat de toetsende instanties met twee of meer maten gaan meten is, naar zijn mening, levensgroot aanwezig Met de bewuste aanwijzing in de hand kan men elk gewenst betoog opzetten. Toch zijn, volgens de heer Kloos, de moeilijkheden zoals die zich heb ben voorgedaan bij de contracten van de metaalindustrie en de grafische in dustrie, niets vergeleken bij wat te wachten staat als de achterblijvers aan de bel trekken. Formeel gezien biedt de aanwijzing nauwelijks een mogelijkheid om in de bedrijfstakken waar de produktiviteit niet of nauwe lijks toeneemt, een verbetering van de arbeidsvoorwaarden toe te staan. Voor het achterblijven van bepaalde groepen aanvaardt het N.V.V. geen enke le verantwoordelijkheid. Die ligt, volgens de heer Kloos bij de regering en bij dat deel van het parlement en bedrijfsieven dat zich voor deze vorm van loonpolitiek zo warm heeft gemaakt. Overspanningsrisico Het N.V.V., zo zei de heer Kloos vervol gens, heeft lering getrokken uit de jong ste recessie. Het acht beheersing van het loonniveau en van de investeringen nood zakelijk. Uit conjunctureel oogpunt is de beheersing van het investeringsniveau, volgens hem, waarschijnlijk van grotere betekenis dan het in toom houden van de lonen. Als het loonniveau te ver door schiet, worden de reële bestedingen wel afgeremd door een oplopend prijspeil. Vermogensverdeling Sprekende ten slotte over de vermogens verdeling zei de heer Kloos, dat uit de ge gevens blijkt, dat de ongelijkheid onder de belastingplichtige vermogensbezitters groter is geworden. De conclusie, dat het aantal bezitters van grote vermogens re latief toeneemt is alleszins verantwoord, aldus de heer Kloos, die meent dat daar door een steeds groter percentage van het belastbaar vermogen in handen komt van een steeds kleiner wordende groep. Slechts door middel van de fiscus is aan dit verschijnsel een eind te maken en wel door verhoging van de successierechten en instelling van een heffing op waarde vermeerdering van privévermogens, zo zei de heer Kloos. In alle Amerikaanse havens tussen Maine en Texas hebben de havenarbeiders, 100.000 man in totaal, het werk neergelegd .Alleen in New York heeft een dissidente vakbondsleider zijn 1,000 leden bevolen het werk te hervatten. Van de 85.000 haven arbeiders zijn 32.000 werkzaam in New York. Het basisloon van de havenarbeiders is 2.80 dollar per uur. Zij eisen loonsverhoging en andere tegemoetkomingen ten bedrage van 50 dollarcent per uur. De werkgevers zijn bereid 30 dollarcent verhoging te betalen. Voor de verbruikers van staal komt de havenstaking hoogst ongelegen. Nu de staking in de staalindustrie reeds 79 dagen duurt bedroeg de import van buitenlands staal in de Verenigde Staten ongeveer een vijfde van het totale verbruik. In enkele zuidelijke havens wordt ech ter niet gestaakt, omdat de werkgevers inwerkingtreding van een nieuw contract met terugwerkende kracht accepteerden en de onderhandelingen niet zijn afge broken. Deze havens zijn Savannah (Georgia), Tampa (Florida). Charleston (Zuid-Carolina), Wilmington (Noord Caro lina) en Jacksonville (Florida). Donderdag is in het Gemeentezieken huis te Zaandam de 67-jarige heer E. Buter uit Haarlem overleden, die daar 's morgens met zware inwendige kneuzin gen tengevolge van een bedrijfsongeval was opgenomen. De heer B. was om streeks negen uur bezig met laswerkzaam- heden in bedrijf van de firma Grootes en Bute'- te West-Knollendam (gem. Wor merveer). Door het niet tijdig stopzetten van een vastgelopen lier viel een takelbok van ongeveer 120 kg naar beneden waar door de heer B. werd getroffen. A dvertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 pag. Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Bourguiba bemiddelaar? 3 Uit stad en omgeving .5, 7, 9 Op en om het Binnenhof 15 Film 15 Radio en Televisie 17 Feuilleton 17 Uitgaan in Haarlem 17 Agenda 17 Engelse verkiezingen 21 Een werkstuk van tachtig miljoen jaar V Arbeid in broodbakkerijen23 Beurs 25 Sport 27 DIT NUMMER BESTAAT UIT De staking kwam onverwacht, aange zien woensdag in New York overeenstem ming werd bereikt over een verlenging van het oude contract met twee weken. Een eventuele loonsverhoging zou met terugwerkende kracht worden gegeven. De arbeiders van de havens aan de Golf van Mexico kregen naar hun zeggen deze toezegging niet, zodat zij het werk neer legden. De collega's aan de oostkust staak ten toen uit solidariteit. De federale bemiddelingsdienst heeft aangedrongen op onderhandelingen. De vakverenigingen zijn tot een gesprek be reid, maar de werkgevers, die de staking onwettig noemen, zeiden dat zij waar schijnlijk de bespreking niet zullen bij wonen. Circa 10.000 leden van de Amerikaanse vakbond voor havenarbeiders, de „Inter national Longshoremen's Association" hebben opdracht gekregen het werk vrij dag te hervatten. Het bevel kwam minder dan 36 uur na het uitbreken van de sta king. Alleen al in New York konden 200 sche pen niet geladen of gelost worden. Door de staking wordt de invoer bedreigd van staal uit het buitenland, die van groot be lang is voor de Amerikaanse industrie nu de arbeiders uit de staalindustrie al sinds enige tijd niet meer werken. De laatste havenstaking was in novem ber 1956. Na negen dagen werd het werk hervat omdat de regering de Taft-Hartley- wet van toepassing verklaarde. Toen deze wet na de voorgeschreven tachtig dagen niet langer van kracht was werd in februari 1957 opnieuw vijf dagen ge staakt. Advertentie Macauley: Een beschaafd mens kent men aan drie stempels: beleefdheid, humaniteit en oorspronkelijkheid. Donderdagochtend is te Oldenzaal een diesellocomoüef, welke enkele wagons voorttrok, door het stootblok naast de spoorwegovergang aan de straatweg OldenzaalEnschede gereden. De loco motief reed vervolgens dwars over de straatweg en kwam terecht in een diepte tussen de spoorlijn Oldenzaal Hengelo en de fabriek van de n.v. Gel derman en Zonen. De eerste goederen wagon schoof over de achterzijde van de locomotief heen en bleef recht in de lucht slaan. De overige wagons bleven in het wegdek steken en ver oorzaakten een verkeersstremming. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor, de machinist kon zich door een tijdige sprong van de machine redden. Advertentie loocooooooooooooooooooo technisch speelgoed met vakkundige voorlichting filAMAAI BARTEUORISSTR A AT 6 VlUWIftl». TELEFOON 12145 lOOOOOOOOOOOÖOOOOOOOOOOi Advertentie JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS De damwand rondom het gat in het wei land te Wormer laat nu aan de onderkant zoveel water door, dat verder werken op het ogenblik niet mogelijk is. Op het ministerie van Binnenlandse Zaken be raadt men zich thans over de mogelijk heden, het werk op een andere wijze voort te zetten. Zolang hierover nog geen be slissing is genomen, zal men het gat het gat laten. Men verwacht dat het graaf werk niet voor het begin volgende week kan worden voortgezet. Advertentie Zie de grote NEW YORK (Reuter-AFP) De New York Times bericht dat de Amerikaanse regering van mening is dat de volgende stap bij de onderhandelingen met de Rus sen een topconferentie zal zijn. Volgens goedingelichte kringen in Washington meent de Amerikaanse regering dat een hervatting van de op dood spoor geraak te conferentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken niet veel zal uithalen, al dus het blad. Daarom maakt men in Wash ington plannen die gericht zijn op een bij eenkomst van de regeringsleiders van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie. Besprekin gen hierover met onze westelijke bondge noten zijn gaande. De Britten, zo vervolgt de New York Times zijn voorstanders van een topcon ferentie op korte termijn. De houding van de Fransen is minder duidelijk, maar men neemt aan dat Parijs akkoord zal gaan met een dergelijke conferentie, daar de Sovjet-Unie haar eis voor een tijdlimiet inzake de huidige status van West-Berlijn heeft laten vallen. De Amerikaanse senator Dirksen heeft donderdag na een onderhoud met de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Herter, gezegd te geloven dat pas vol gend jaar een topconferentie kan worden gehouden. Volgens Dirksen, een Republi kein, zouden de inleidende besprekingen en de andere voorbereidingen zolang du ren dat dit jaar geen topconferentie meer kan worden gehouden. Verwarring in Londen De verklaring van de Britse minister president, Macmillan, dat in de komende dagen de datum van een topconferentie zal worden vastgesteld, heeft in het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken een zekere verwarring veroorzaakt. Van be voegde zijde werd vernomen dat er nog geen datum is vastgesteld en dat het on waarschijnlijk is dat voor 8 oktober, de dag van de algemene verkiezingen in Groot-Brittannië, een bekendmaking over de datum van een topconferentie zal wor den uitgegeven Het ministerie kan moei lijk commentaar leveren op uitlatingen van de minister-president en de minister van Buitenlandse Zaken die zijn uitge sproken in het vuur van een politiek debat en waarvan de juistheid moeilijk is vast te stellen. Van diplomatieke zijde te Londen is ver nomen dat de bondgenoten te verstaan ge geven hebben dat zij liever het resultaat van de verkiezingen willen afwachten al vorens besprekingen te houden over de vorm en het tijdstip van toekomstige ont moetingen met de Russen op hoog ni veau. Ten nadele van twee bejaarde dames bij wie zij werkte De Haarlemse politie heeft een 22-jarige dienstbode uit Sassenheim gearresteerd omdat zij twee Haarlemse dames van res pectievelijk 72 en 77 jaar bij wie zij werk te, bestolen zou hebben voor in totaal 1525,een gouden ring en zes flessen wijn. voor het geld kocht zij een gouden ze gelring voor haar toenmalige verloofde en kleding voor de moeder van deze jonge man, als mede linnengoed en een keuken- uitzet. De verloving is onlangs verbroken. Het meisje is in verzekerde bewaring ge steld en wordt vandaag voor de officier van Justitie geleid. Het Duitse leger is er toe overgegaan eenheden van het bergleger te speciali seren tot berggids. Zo hoopt men bij rampen van enige omvang te kunnen beschikken over goed getrainde alpi nisten, die de in moeilijkheden ver kerende bergtoeristen kunnen helpen en verzorgen. Men ziet hier soldaten in training op de Zugspitze. „Onrechtvaardig voor de werknemers in de zwakke bedrijfstakken, theoretisch verwerpelijk en praktisch onhoudbaar". Dat is het oordeel van het N.V.V. over de gecombineerde loon- en prijspolitiek van de regering. De heer A. H. Kloos, secretaris van het N.V.V., maakte zich tot tolk van dit standpunt toen hij op de laatste congres dag van het N.V.V. te Utrecht het ontwcrp-actie-programma toelichtte. Hij noemde de prijspolitiek van de regering een moeilijke zaak. Haar doelstelling, aldus de heer Kloos, kan het N.V.V. onderschrijven, maar het middel dat daartoe gehanteerd wordt, namelijk controle op de individuele prijzen, noemde hij verwerpelijk. Het bezwaar van het N.V.V. tegen deze vorm van prijsstabilisatie is van loonpolitieke aard. Door het bevriezen van de individuele prijzen verhindert men, volgens de heer Kloos, de maatschappelijk meest gewenste aanwending van de produktiefactoren. Bepaalde vroeger de consument via de prijsvorming welke produkten cr werden voortgebracht, thans oefent de minister via zijn prijsstabilisatiepolitiek zeggenschap er over uit. Iedereen, zo zei de heer Kloos. voelt het onhoudbare van een dergelijke politiek. Hij noemde deze politiek verwerpelijk, omdat ze ln wezen een aantasting van de consumptievrijheid en van de produktiviteit is. In de praktijk werkt ze bovendien niet omdat geen ondernemer zijn onderneming laat ondergaan, doordat hij als gevolg van de overheidszeggenschap over de prijzen de lonen van zijn werknemers niet mag verhogen. Een ieder begrijpt wat er gaat gebeuren, aldus de heer Kloos, die meent dat de lonen „zwart" verhoogd worden om de werknemers vast te houden en op de een of andere manier betaalt de con sument toch een hogere prijs. N.V.Vi heeft slag verloren Sprekende over de loonpolitiek zei de heer Kloos, dat het N.V.V. de slag om de geleide loonpolitiek verloren heeft. Dooi de meerderheid van het Nederlandse volk is het N.V.V. een ander systeem van loon vorming opgedrongen. Daar moet thans mee gewerkt worden, zo zei de heer Kloos De voornaamste leden van de expeditie in Nieuw-Guinea zijn per Twin Pio neer uit de Sibil-vallei in Hollandia gearriveerd. V.l.n.r. dr. H. Th. Ver stappen, een ziekenverpleger, de ci neast P. ter Laag, de technische assistent van de expeditie, de geoloog A. E. Escher, dr. W. Vervoort en de heer Boendermaker, die het gezelschap verwelkomde als onder-directeur van Zaken. en dit gebeurt weliswaar niet met over gave maar wel met loyaliteit. Over dat woord loyaliteit blijkt volgens de heer Kloos in de kring van het N.V.V. nogal wat misverstand te bestaan, waar bij een enkele maal wel eens uit het oog wordt verloren, dat er binnen een demo cratisch bestel gedragsregels zijn, waar aan niemand zich kan onttrekken. Loyali teit betekent in dit geval, aldus de heer Kloos, dat het N.V.V. zich heeft te houden aan de regels die de meerderheid heeft opgesteld ook al druisen die regels tegen het gevoel van rechtvaardigheid in. Dit sluit echter niet uit dat het N.V.V. elke keer als daartoe de gelegenheid is, de vin ger zal leggen op de onrechtvaardigheid van het stelsel en de verantwoordelijkheid daarvoor zal leggen bij hen die dit stelsel hebben gewild. Mogelijkheden uitbuiten Het systeem biedt aan bepaalde be drijfstakken de mogelijkheid tot verbete ring van lonen en arbeidsvoorwaarden. Die mogelijkheden zal het N.V.V. binnen het kader der opgestelde aanwijzingen ten volle uitbuiten. Daarbij zal het verbond niet dulden, aldus de heer Kloos, dat de regering geschrokken door haar eigen moed cn in strijd met eerder door haar zelf gedane uitlatingen een interpreta tie van de aanwijzingen gaat geven, die de toch al beperkte mogelijkheden ver der doet verminderen. Men heeft, zo zei de heer Kloos, de af gelopen maanden kunnen ervaren welke inhoud de regering geeft aan het begrip „verlegging van de verantwoordelijkheid naar partijen die de\ C.A.O. sluiten." Een meer gedetailleerde bemoeienis van de overheid en de Stichting van de Arbeid met de resultaten van het overleg tussen de bedrijfspartners laat zich nauwelijks denken. De looncommissie van de Stich ting van de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars zijn vrijwel perma nent aan het toetsen. CAMEL MONTY COATS ACHT-EN-TWINTIG PAGINA's

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1