DIERENDAG 19 FILATELIE Paus over vrije tijdsbesteding SANA- TOGEN PUZZEL NUMMER VIER SLOT DEFECT? ZATERDAG 3 OKTOBER 1959 11 Bij de foto's Laatste stoomlocomotieven verdwijnen op 5 oktober Het Nut viert feest met tournee van Cilli Wang KERKELIJK LEVEN Lusteloos? neem Op de Bloemendaalse Zeeweg worden geregeld honden uit de auto gegooid. Als de vakantieti.id nadert komen ze de poezen en hondjes soms bij tientallen tegelijk bin nenbrengen, omdat de familie op reis gaat en geen zin heeft om de huisdieren aan een pension te helpen. Vele overigens keurige huisvaders vinden dat de dieren er niet op aan komen. Als je genoeg van ze hebt doe je ze weg. In het beste geval heb ben ze er een ritje naar het asiel voor over. Je leert hier de mensen kennen. Dat zijn een paar losse opmerkingen, die we noteerden bij een bezoekje aan het asiel van de Dierenbescherming in de Ridderstraat te Haarlem. Het was er stil. Dat betekent dan dat vrijwel alle hokken volzitten, dat de kat ten soms met z'n tweeën tegelijk door de tralies naar buiten kijken en dat de hon den in de loopkooien nooit alleen zijn en hun (kleine) vrijheid altijd moeten delen met een soortgenoot. Toch begint er weer wat tekening te komen in de lijst van gas ten, want in de maanden juli en augustus had men maar liefst 200 katten en 30 hon den te verzorgen, waarvan een groot deel nu weer een eigen tehuis heeft gevonden. Er blijven er echter nog meer dan ge noeg over. Eenvoudige lapjeskatten, treurig kijkende straathonden en raszuive re boxers. Normale kerngezonde huisdie ren, die aan hun lot zijn overgelaten, on danks de voortdurende zorg, die de beheer ders en hun assistenten aan de dieren schenken. Maar die kunnen zich slechts vluchtig bezighouden met al die aparte dieren-karakters. En al die honden en poezen grote, ruwe blaffers en kleine miauwende bolletjes reageren hun aanhankelijkheid af bij de toevallige bezoeker, die langs de hokken schuivelt. Ze proberen hun snuiten door de nauwe openingen te wringen en de behaag zieke katten geven kopjes aan de beton nen wanden van hun hokken. Dat deden ze gisteren, dat doen ze vandaag en dat zul len ze ook morgen doen. Op Dierendag. Alleen omdat ze overcompleet zijn en omdat te veel Haarlemmers nog niet we ten welk een groot plezier zij de dieren én zichzelf bezorgen door zo'n verschoppe lingetje in huis te nemen. In de Ridderstraat is men altijd wel kom. Men krijgt de gelegenheid om eens rustig rond te kijken en niemand is boos als men geen keuze kan maken. Maar dat lijkt ons onwaarschijnlijk. Zo kan men ze dagelijks in het asiel van de Dierenbescherming in de Ridderstraat aantreffen: de droevig kijkende hond Max, zijn zenuw- achtig tegen het hek opspringende soorlgenootjes, de altijd maar snuf felende en achter zijn eigen scha duw aanlopende boxer, de wijze, stille zwarte poes en hel speelse katje van een paar weken, dat zich nog steeds uitstekend amuseert en dat dagelijks tientallen kostelijke voorstellingen geeft door zonder enige aanwijsbare reden plotseling als een acrobaat in de tralies gaat hangen en steeds weer vol over tuiging bewijst dat een kat altijd op zijn pootjes terecht komt. Advertentie „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 HAARLEM Wanneer met ingang van 5 oktober de nieuwe dienstregeling der Nederlandse Spoorwegen ingaat, zullen de laatste twee stoomtreinen, die in Nederland rijden, ver dwijnen. Op het ogenblik zorgen deze nog voor de verbinding Terneuzen-Hulst-St. Niklaas (België) en Terneuzen-Sas van Gent-Zelzate (België). Deze lijnen dienen uitsluitend voor goederenvervoer. Tot 1 juli 1948 werden beide verbindin gen verzorgd door de maatschappij Meche- len-Terneuzen. Op die datum hield deze maatschappij op te bestaan en kreeg de N.S. deze dienst in Zeeuws-Vlaanderen te verzorgen. De dienst werd uitgevoerd met locomotieven der Belgische spoorwegen, gestationeerd te St. Niklaas en bemand met Belgisch personeel. Met ingang van 5 oktober zullen op deze trajecten cïiesel- treinen van de N.S. gaan rijden, die be mand zullen zijn met Nederlands personeel. Voorlopig blijven deze gestationeerd in St. Niklaas, doch met ingang van 1 de cember worden zij overgeplaatst naar Ter- neuzen. Op zaterdag 3 oktober te 15.37 uur, zal de laatste stoomtrein in de richting van de Belgische grens van het station Hulst vertrekken. De trein uit Sas van Gent naar België zal zijn laatste tocht beginnen om 15.48 uur. „Volksopvoeding is het woord, dat nu 175 jaar lang met indringende letters ge schreven staat in de vanen van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. Men kan veilig zeggen dat er op sociaal-cul tureel gebied in Nederland na de oprich ting op 16 november 1784 weinig is tot stand gebracht, of Het Nut was er bij be trokken", zo schrijft de thans 43.000 leden tellende organisatie in een jubileumuitga ve onder de titel „Het Nut Nu". November is de maand van de jubi leumviering. Landelijk zal dit geschieden met een tournee van Cilli Wang, die in tal van plaatsen voor de nutsdepartemenlen zal optreden. De kinderbescherming, vier volksuniver siteiten, vele onderwijswetten, 25 lagere en 9 ulo-scholen, 201 bibliotheken, 129 spaarbanken, woekerbestrijding en volks huizen hebben hun bestaan aan Het Nut te danken. Dit is niet zo verwonderlijk als men bedenkt dat de maatschappij als doelstelling de sociale gerechtigheid na streeft. Door en door democratisch, dat is een tweede eigenschap, waaraan Het Nut ge durig zijn organisatie toetst. De departe menten men zou kunnen zeggen de on derafdelingen zijn zelfstandige vereni gingen, die het hoofdbestuur alleen kan raadgeven en aanmoedigen. Vooral in de dorpsgemeenschappen ont plooit het nut een opvallende taak. die veel verder gaat dan alleen maar het be hartigen van de belangen der eigen leden. Men zet zich in voor de stichting van bi bliotheken, kleuterscholen, Speeltuinen, Het nutsdepartement kan zijn werkzaam heden ontwikkelen in de richting, die het zelf kiest. Dank zij de vele schenkingen in haar langdurig bestaan beschikt de maatschap pij thans over financiën waarmee zij alle projecten kan verwezenlijken. De wieg van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd omspoeld door de gol ven der politieke hartstocht, gevolg van de machtsstrijd tussen patriotten en prins- gezinden in die tijd. Uit de kringen van patriotten en doopsgezinden kwam Het Nut „voort. Jan Nieuwenhuyzen uit Mon nikendam, doopsgezind propagandist, stu dent in de medicijnen te Franeker en latei- geneesheer te Edam, was de eerste secre taris van Het Nut. Men wilde geen „weten schap" beoefenen, maar bewogen door een „teeder medelijden over de staat des gemeenen mans" onkunde bestrijden, ken nis en dëugd aankweken. Dit zijn de idea len, die ook in dit jubileumjaar in nog even grote mate het wérk van de maat schappij bepalen. De vrijetijdsbesteding, haar voorwaar den en gevolgen, zijn het onderwerp van de brief, die Paus Joannes XXIII ge schreven heeft met het oog op de zoge naamde Sociale Week van Italië. In dit schrijven wordt erop gewezen, dat de wonderbaarlijke veroveringen op het gebied van de wetenschap en de tech niek in het oog van de kerk uitsluitend de verwezenlijking van Gods plannen is. Met nadruk verzekert de Paus, dat vrije tijd, dus de tijd, waarin de mens zonder ver plichtingen zijn bezigheden kan kiezen, in het geheel niet gelijk staat met afwezig heid van verantwoordelijkheid. Volgens de christelijke opvatting is alle tijd, iets, dat God aan de vrijheid van de mensen toevertrouwd heeft. De tijd moet door de mensen tot eer van God en tot vervolma king van de eigen persoon worden ge bruikt. Alleen op die manier zal de be schikbare tijd voor de arbeider vrucht baar zijn; in alle andere gevallen moet men van verloren tijd spreken. Uitgaande van dit beginsel behandelt het schrijven van de Paus enige aspecten van het probleem der vrijetijdsbesteding. Af gezien van de ontspanning en rust in de vrije tijd, die onontbeerlijk zijn om nieuwe kracht op te doen, zal deze tijd de mens bijvoorbeeld dienen als een gelegenheid van zijn cultureel peil hoger te brengen. Bovendien moet men zijn betekenis voor het gezinsleven voor ogen houden opdat de man wat meer thuis zal zijn. Dit geldt in het bijzonder ook voor de vrouw, die vaak, niet alleen door de gepropageerde eman cipatie, maar vaak ook uit harde noodzaak van huis is. Een langer thuis-zijn kan bo vendien leiden tot versterking van de sa menwerking tussen man en vrouw, voor al bij de opvoeding van de kinderen. Dan gaat de brief op het sociale aspect in en stelt de eis, dat de deelneming van de arbeiders in de diverse .organisaties niet tot een passief aanwezig zijn beperkt mag worden, maar het medeleven moet leiden tot een grondige kennis van de actuele behoeften der maatschappij en ontwikkeling. Met grote ernst wordt er in het schrij ven de nadruk op gelegd, dat de vrije tijd in bijzondere mate betekenis heeft voor het godsdienstige leven. Het godsdiensti ge leven mag niet zo maar een gewone factor zijn, maar moet de grondslag vor men van een geordende en volledige ont wikkeling van de menselijke persoonlijk heid. „Jammer genoeg spruiten juist uit de verslapping van het godsdienstige gevoel die geest van genotzucht en dat in het oog springend contrast tussen de technische vooruitgang en de geestelijke armoede, welke de vrije tijd in een groot moreel ge vaar kunnen veranderen". Het pauselijk schrijven beveelt dan ook aan de vrije tijd onder anderen te benut ten voor het godsdienstig onderricht. Met nadruk wordt vastgesteld, dat de juiste vrijetijdsbesteding ook aan de feestdag zijn ware karakter terug moet geven, zo dat deze niet, zoals tegenwoordig maar al te vaak het geval is, als een dag van ver strooiing wordt gebruikt of slechts alleen maar als dag van niets-doen. Hij moet werkelijk als de dag van God opgevat en beleefd worden. Aan het eind van het schrijven zegt de Paus, dat onze tijd een morele en gods dienstige dynamiek nodig heeft, opdat on ze cultuur een christelijke bezieling krijgt. Een gemeenschap, die alleen maar over aardse goederen bezorgd is en de geeste lijke goederen veracht of deze aan het materiële ondergeschikt maakt, kan slechts bij een schijncultuur belanden en misschien wel door het wapen van de vaak zo geprezen technische vooruitgang tot zelfmoord geraken. Advertentie Horizontaal: 1. kreet, 5. deel van een var ken, 9, terugwer king, 12. reeds, 14. negerdorp, 16. ijzer houdende aardkorst, 18. persbureau (afk.) 19. verzameling bo men, 20. hijswerk tuig, 21. omhulsel, 22. sterk, 24. vriend van Cicero,' 27. uit bouw, 30. plaats in Duitsland, 33. elk een, 36. aarden pot. 38. reputatie, 40. al bino-bunzing, 42. tel woord, 43. plaats op de Veluwe, 45. voor. 47. zangspel, 49. slede, 50. hinderend, 52, bep. hoeveelheid, 53. akelig. Verticaal: woord, 3. Nederland, se munt, 5. 2. bij rivier in 4. Turk- schrede. 6. geneeswijze, 7. water in Friesland. 8. aluminiumsilicaat, 10. kettingzang, 11. de oudste, 13. munt in Roemenië, 15. paard, 17. versnape ring, 19. rustplaats. 22. verlaagde toon, 23. voorzetsel, 25. M.ythol. fig., 26. hel dendicht, 28. me talen staaf, 29. roem, 30. uitwerking, 31. toverstok, 32. thans, 33. voorzetsel, 34. plaats, 35. kolfglas, 37. uitruster van schepen, 39. op de wijze van. 41. tijdperk, 43. heldendicht, 44. roemen, 47. oor (Gr.), 48. opwaarts 'Gr.), 50. de oudere (afk.), 51. meisjesnaam (afk.). Inzenden voor donderdagochtend per briefkaart. Prijzen: 7,50, 5, 2,50. Oplossing puzzel no 3: Piet is twee maal zo oud als Jan, hun vader is twee maal zo oud als Jan en Piet samen. Over vijf tien jaar zullen Jan en Piet samen even oud zijn als hun vader nu. Hoe oud zijn ze? De oplossing hiervan was weer: Jan 10 jaar, Piet 20 jaar, vader 60 jaar. Prijswinnaars: A. Smits, Zoetestraat 26 rd, Haarlem 7,50); C. Schippers, Pla- tanenstraat 47, IJmuiden-Oost (ƒ5); S. H. Booiman, Slachthuisstraat lb, Haarlem 2,50). De rooms-katholieke kerk te Londen heeft vier priesters aangesteld voor de geestelijke verzorging van barmixers, dan seresjes, nachtportiers, kelners en liftjon- gens. Hun arbeidsterrein omvat vijf en twintig restaurants en hotels, bijna vijftig nachtclubs en meer dan duizend café's. VERENIGDE STATEN. De Ameri kaanse posterijen gaan volgend jaar zes postzegels, alle in de waarde 4 cent, uitgeven onder de titel „American Cre do". Op de zegels komen uitspraken van beroemde Amerikanen. Ze zullen geleidelijk in circulatie worden ge bracht; de eerste zegel (4 c. rood, wit en blauw) verschijnt in januari 1960 met George Washingtons beroemde ivoorden „Observe good faith and justice towards all nations". VERENIGDE ARABISCHE REP. De Egyptische postadministratie heeft drie nieuwe luchtpostzegels het licht doen zien. De waarden zijn: 5 mills (rood), 15 mills (donkerkastanjebruin) en 60 mills (donkergroen). De 5 mills ver toont de grote pyramiden van Gizeh, die 5000 jaar geleden werden gebouwd, de 15 mills de kolossen van koning Amenhotep III en de 60 mills de El- Azhar-universiteit in Cairo. OOST-DUITSLAND. De „landing van de tweede Sovjetrussische kosmische raket op de maan" is het onderwerp van een postzegel van 20 pf. (rood), die de Oostduitse posterijen hebben uit gegeven. Op de zegel is een deel van het maanoppervlak afgebeeld met op de plaats waar de raket de maan heeft getroffen een vaantje met het opschrift „CCCP september 1959". Het ontwerp is van prof. E. R. Vogenauer. GHANA. Op 15 oktober zal een serie van vier waarden in circulatie worden gebracht naar aanleiding van de West- af rikaanse voetbalcompetitie te Accra. De \'21, 3 en 8 d. geven afbeeldingen van voetballers in het spel, terwijl de 2 sh. 6 d. de gouden cup uitbeeldt, die d.oor premier Kwame Nkrumah werd uitgeloofd. KONINKRIJK LAOS. Onder de titel Vaderlandreligie, monarchie en con stitutie" is een serie frankeerzegels van vier waarden uitgekomen, alle met als hoofdmotief het portret van koning Sisavang Vong: 4, 6'/2, 9 en 13 kips. FORMOSA. Een serie van vier post zegels, 40 c., 1,40, 2 en 3 dollar, is door Nationalistisch China uitgegeven, ge wijd aan de verdediging van de eilan den Quemoy en Matsu. De 40 c. en 3 dollar laten een topografische kaart van de Straat van Formosa zien; op de 1,40 en 2 dollar komt de reuzensteen in de berg Tai-wu op Quemoy voor met een inscriptie van Tsjang Kai-sjek, luidende: „Vergeet niet de stad Chu". Clm is in de Chinese geschiedenis een beroemde stad in de provincie Sjan- toeng, omdat van hier uit een oude staat ten slotte al zijn verloren gebieden herwon en zijn nationale wedergeboorte vierde. ARGENTINIë. Ter ondersteuning van de actie die het Argentijnse Rode Kruis voert om de bevolking tot gezonde mensen op te voeden, is een postzegel van 1 peso (zwart, rood en lichtblauw! uitgegeven. Afgebeeld is een gestyleerd zeilschip in de nationale kleuren mei op het zeil het Rode Kruis-embleem.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11