„HOLIDAYS" Dr. Van Erp Taalman Kip treft geen enkele blaam OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER vW MORR S %(uif()re ijou?uiij! J. J.van Hooten Kroesjtsjev en Mao plegen overleg KJLENE- Fransen in meerderheid achter De Gaulle's Algerijns beleid Wolken benamen Nederlandse astronomen zicht op eclips A. J. Rotteveel's Esperanto-cursus NIEUWE RUBRIEKEN „ERBIJ" Roemers vindt het loonbeleid duister ƒ6475.- Automobielbedrijf Opnieuw een zomers weekeinde Iets minder warm DE WERKLOOSHEID IS IETS GEDAALD Boterprijs weer gestegen Parlementaire actie der extremisten tegen Debré In de krant van heden: Het JsTVV-congres Het woord is aan Uitspraak ereraad in zaak-Meuletibelt Toon Hermans' film is klaar! is nu eenmaal beter 74e JAARGANG No 73 ZATERDAG 3 OKTOBER 1959 304e JAARGANG No 225 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, L n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Vrijdagmiddag stonden op Schiphol als dankbaar object voor de fotograaf twee toestellen van de K.L.M., ivelke door dertig jaren luchtvaarttechniek worden gescheiden. Het waren, op de voorgrond, de Fokker 7 A H-NACT, een K.L.M.-machine uit 1927, en, op de achtergrond, de Lockheed „Electra" de allernieuwste machine van de K.L.M.-vloot, welke pas deze week in Nederland is aangekomen. Op 7 ok tober, als voor het hoofdkantoor van de K.L.M. in Den Haag het standbeeld van dr. Plesman wordt onthuld, zullen beide toestellen boven Den Haag vliegen. Advertentie Reeds leverbaar vanaf Dr. D. Bakkerlaan 12-16, Bloemendaal Telefoon 57.500 - 57.501 (Van onze weerkundige medewerker) De oceaandepressies, hoe actief zij tussen de Oostkust van Amerika en IJsland ook zijn, zullen toch met zwaarder geschut ■moeten komen, willen zij het krachtige hogedrukgebied boven het continent van Europa enig ontzag inboezemen. Temperaturen van 22 tot 24 gr. C., die nu in ons land worden gemeten, komen in oktober vrij zelden voor. Een heel enkele keer wordt nog een officiële zomerse dag bereikt (warmer dan 25 gr. C.) zoals in De Bilt de laatste eeuw in 1886 en 1908 twee en in 1921 eenmaal voorkwam. De warmste oktoberdag is nog steeds 10 ok- tooer 1921 met in De Bilt 27 en in onze omgeving 24 a 25 gYaden. Kenmerkend was de laatste dagen de bijzonder lage relatieve vochtigheid van de lucht die in de middag tot bij 20 pet terugliep, hetgeen gewoonlijk alleen op droge voorjaars- of voorzomerdagen voor komt. Hierdoor ontstond er 's nachts ge^n mist. Inmiddels is er wat vochtiger lucht ons land binnengestroomd. Hierdoor zijn bij de afkoeling in de langer wordende nach ten de mistkansen groter geworden. De zon weet echter in de ochtend deze mist weer op te ruimen met als gevolg dat wij opnieuw een droog en zonnig weekend tegemoet gaan met in de middag zomerse allures. Ook in onze omgving bleef sep tember zeer droog. In Haarlem viel 6 mm, Vijfhuizen 4, Schiphol 3, IJmuiden 4 mm. Normaal valt in september in onze om geving 82 mm. In Haarlem steeg het kwik gisteren tot 25 graden C. In de laatste honderd jaar is het in Haarlem in de oktobermaanden al leen op 4 oktober 1908 en 10 oktober 1921 één graad warmer geweest. Advertentie 't Is weer I Ademin voorkomt «n geneest, bovendien 'n tractatie. Verwachting tot morgenavond: Vannacht en morgenochtend plaatselijk mist of wolkenvelden. Morgen overdag overwegend zonnig. Zwakke tot matig© wind uit oostelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Eind september waren er in ons land 39.056 werkloze mannen ingeschreven te gen 41.205 eind augustus. Op aanvullende werken waren eind september 7.567 man nen werkzaam tegen 8.832 eind augustus. De geregistreerde arbeidsreserve bedroeg dus per eind september 46.623 mannen, te gen een maand tevoren 50.037. Het aantal werkloze vrouwen was eind vorige maand 6.441 tegen 5.906 eind augustus. Het aantal openstaande aanvragen was per eind sep tember 40.148 voor mannen en 30.077 voor vrouwen. Een maand tevoren waren deze cijfers respectievelijk 41.905 en 31.182. Al dus de maandelijkse cijfers, medegedeeld door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Naar wij vernemen, is de boterprijs in de groothandel opgelopen tot ruim 5 gul den per kilo. Tevens kwam ons ter ore, dat de Franse regering invoermogelijkheid voor Nederlandse kaas heeft opengesteld. Advertentie BARTELJORISSIjb' .'HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAl ,(Bl! KONINGSPXEIN), AMS1ERDAÜ .IE1 723596' HEREN TWEED REGENJASSEN (Van onze correspondent in Parijs) Twee opiniepeilingen hebben uitgewe zen, dat de meerderheid van het Franse volk achter de nieuwe Algerijnse politiek staat van president De Gaulle. Over heel Frankrijk is 49 percent het volledig en nog eens 21 percent het in grote lijnen eens met de voorstellen, die De Gaulle op 16 september ontvouwde. In Parijs zijn die percentages respectievelijk 35 en 19. Slechts kleine minderheden van acht per cent voor Frankrijk en tien percent voor Parijs spreken zich uit tegen het voorne men van de generaal de toekomst van Al gerije in handen van het Algerijnse volk zelf te leggen. Met deze resultaten op de achtergrond lijkt de generaal zich dan ook geen al te grote kopzorgen behoeven te maken over de acties, die de rechts-extrcmisten on der de Algerijnse colons en in parlemen taire kringen te Parijs op stapel hebben gezet. Vandaag zal er in Algerije weer eens een nieuwe politieke partij worden opge richt, die het denkbeeld van de integratie, in naam waarvan op 13 mei vorig jaar in Algiers de revolutie werd geprocla meerd. nieuw leven zal pogen in te bla zen. Gisteren hebben de verenigde „pa triottische" bewegingen in Algerije geza menlijk brieven gezonden naar alle niet- communistische leden van de beide Fran se kamers met het verzoek of juister het bevel, het offensief tegen de regering on verwijld te openen. Vooral premier Mi chel Debré krijgt in die brief felle verwij- uag. Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Op cle Praatstoel 3 Taal-laria 3 Feuilleton 4 Radio en Televisie 4 Agenda 4 Uit stad. en omgeving ....5, 7, 9 Film 7 Beurs 7 Medische verzorging 7 Kerkdiensten 9 Werelddierendag 11 Filatelie 11 Puzzel 11 Kerkelijk Leven 11 Erbij 13 tot 18 Nederland-België 19 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. WAARIN OPGENOMEN „ERBIJ". Door een misverstand heeft de Neder landse organisatie voor zuiver weten schappelijk onderzoek uit een medede ling van vanmiddag begrepen, dat de waarnemingen, die Nederlandse astrono men op de Canarische eilanden hebben gedaan van de zonsverduistering een succes zijn geweest. Het tegendeel bleek achteraf. De twee Nederlandse expedities naar de Canarische eilanden, die daarheen ge reisd zijn om de zonsverduistering waar te nemen hebben telegrammen naar Ne derland gezonden, waaruit blijkt, dat het resultaat van de waarnemingen teleur stellend is. De bcroepsastronomen heb ben te kampen gehad met een gesluier de hemel en „losse wolken", terwijl de amateurs in het geheel geen waarnemin gen hebben kunnen doen door zware wolken. Pi'of. dr. M. G. J. Minnaert, hoogleraar aan de R.U. te Utrecht en leider van de beroepsastronomen, telegrafeerde uit Puerto del Rosario (Fuente Ventura) op de Canarische eilanden aan de Organisa tie voor Zuiver Wetenschappelijk Onder zoek te Leiden: „Sluiers, losse wolken, ge deeltelijk geslaagd, instrumenten feil loos". Het tweede telegram werd verzonden door de Nederlandse amateur astronomen- expeditie op hetzelfde eiland en onderte kend door dr. C. de Jager en baron van Hemert tot Dingshof: „Door zware wol ken eclips niet waarneembaar. Teleur stellend", aldus Z.W.O. De teleurstelling voor de amateurs is wel bijzonder groot omdat de deelnemers voor het overgrote deel zelf hun reis- en ande re kosten hebben betaald. Het instrumen tarium, dat zij gebruiken is door hen zelf gebouwd, een werk, dat vaak jaren kostte. Het is de tweede keer, dat de amateurs een zoneclips gadeslaan. De vorige expe ditie ging naar Zweden. Toen brachten wolken ook teleurstelling. De reis naar de Canarische eilanden werd gemaakt door een expeditie van 36 amateurs en door een expeditie van acht beroepsastronomen. De expedities van vijf andere landen hebben de eclips goed kunnen waarne men. Het is nog niet bekend van uit welke landen. Voorzover de waarneming dus fotografisch geschiedde heeft de bewolkte lucht veel hinder gegeven. Enkele metho den van waarneming, die volgens andere principes werken, hadden van de wolken sluiers geen last. PARIJS (AFP) Op vele plaatsen in de wereld heeft men vrijdag de zonsver duistering goed kunnen waarnemen. Op de Canarische eilanden, Zuid-Marokko en het zuidelijk deel van de Sahara zou zij to taal zijn en zo waren vele geleerden uit de hele wereld voor een bestudering van het fenomeen naar deze streken getrok ken. In Las Palmas, de hoofdstad van de Canarische eilandengroep, bofte men want juist tegen de tijd van de maximum stand schoof er een gat in het zware wol kendek en kon men dan ook allerwegen op daken en in de straten mensen met beroete glaasjes naar de zon zien kijken. De tientallen geleerden echter die naar het naburige eiland Fuerteventura waren gereisd, konden door het dichte wolkendek niets anders waarnemen dan dat de duis ternis inviel. Een toestand die echter slechts twee minuten aanhield, waarna het geleidelijk weer lichter werd. De vo gels lieten zich door de invallende scheme ring misleiden en zochten hun nesten op. ten te horen. Het wordt hem als verraad aangerekend, dat hij nauwelijks een week voor generaal De Gaulle op 16 sep tember zijn historische rede uitsprak de Algerijnse afgevaardigden nog de plechtige verzekering gaf dat de onafhan kelijkheid van Algerije nooit of te nim mer als mogelijkheid aan de orde zou kun nen worden gesteld. Onafhankelijkheid was niettemin een der drie alternatieven, welke De Gaulle het Algerijnse volk bij een referendum ter keuze zal aanbieden. Motie van censuur De rechtse activisten eisen nu van „hun" afgevaardigden dat zij terstond bij de par lementaire „rentree" op 8 oktober een motie van censuur zullen indienen, het enige wapen, waarmede het parlement de regering nog ten val kan brengen. Wan neer de kamerleden volgens hun geweten zouden stemmen, is het niet onwaarschijn lijk dat een motie ten gunste van de inte gratie inderdaad een meerderheid zal ver werven. De regering zou dan, ingevolge de grondwettelijke bepalingen, moeten af treden. De Gaulle heeft er echter nooit twijfel over laten bestaan dat in dat geval het aftreden van de regering onmiddellijk door ontbinding van het parlement zal worden gevolgd. Aangezien nu echter de opiniepeilingen hebben aangetoond dat bij nieuwe verkiezingen De Gaulle's tegen standers weinig kans zouden maken hun zetels te heroveren, lijkt het gevaar ge ring dat een motie van censuur aan haar trekken kan komen. De Gaulle heeft er zelf belang bij dat de ultra's hun actie op het parlementaire plan pogen voort te zetten. Een parlementair fiasco van de rechtse schex-pslijpers zou de bewegings vrijheid van de genei-aal met betrekking tot zijn Algerijnse plannen alleen maar kunnen verhogen. Aan de belangstellenden voor onze Es- peranto-cxxrsus kan worden medegedeeld, dat het aantal opgaven van deelname onze verwachtingen heeft overtroffen, zodat de cursus in ieder geval doorgang zal vinden. Achterblijvers kunnen vandaag en morgen nog opgave doen, doch wij moeten de in schrijving bij het begin van de komende week stopzetten met het oog op de te tref fen voorzieningen. Zo spoedig mogelijk ontvangen de deelnemers bericht over de verdere gang van zaken. REDACTIE Vele Nederlandergebruikten vrij dag een deel van hun koffie-uurtje om met een stukje beroet glas of een paar fotonegatieven, de gedeeltelijke zons verduistering te zien. Duidelijk was het schijfje, dat van de zon „afgeknab beld" werd, zichtbaar. Dat men het ge beurde ook in de krant kan waar nemen danken we aan de ijverige fotograaf, die met een telelens, voor zien van filters, het uitspansel om de zon een zwart aanschijn wist te geven. Advertentie Verhuur van nieuwe auto's zonder chauffeur, o.a.: Opel Rekord, Kapitan en Caravan Ford Taunus 17 M en Consul Renault Dauphine Volkswagen en 9 pers. V.W. bus. Alle wagens zijn all-risks verzekerd Ged. Oude Gracht 70 Telefoon 10454 Op de laatste pagina van „ERBIJ" zullen onze lezers van heden af wekelijks enkele rubrieken aantreffen, waarvan de verschijning een aan winst betekent voor diverse belangstellenden. Schakers, dammers en bridgers krijgen onder deskundige leiding voortaan iedere week hun portie wetenswaardigs en problematiek. De namen der rubriekschrijvers Filarski (bridge), Dukel (dammen) en Spanjaard (schaken) ieder voor zich op zijn terrein een speler van nationale reputatie staan er borg voor, dat deze rubrieken de beoefening der diverse spelen op de best mogelijke wijze zullen dienen. Bovendien maken wij op diezelfde pagina vandaag een begin met een nieuw feuilleton voor jonge mensen, gesclireven door Lizza Sarah May, die vorig jaar met baar vervolgverhaal „De Parels van het Parlement" zon succes had. Op het N.V.V.-Congres te Utrecht heeft de voorzitter drs. D. Roemers als zijn vrees uitgesproken, dat de loonpolitiek vol komen onhanteerbaar wordt en door niemand meer begrepen kan worden. Te voren had de N.V.V.-voorzitter herinnerd aan een discussie, die in 1956 in de So ciaal-Economische Raad werd gehouden met de huidige minister van Economische Zaken drs. De Pous. Volgens de heer Roe mers zou drs. De Pous er destijds in ge slaagd zijn deze discussie zo ingewikkeld te maken, dat bijna niemand het meer be greep. Ook thans ben ik bang, 'n herhaling van deze onbegrijpelijke discussie te krijgen, aldus de heer Roemers. Hij zei voorts, dat zijn ongerustheid over de loonpolitiek de laatste dagen aanmerkelijk is toegeno men. Sinds de aanwijzingen, volgens wel ke de loonpolitiek ten uitvoer zal worden gebx'acht, na overleg met de Stichting van de Arbeid zijn vastgesteld, zijn twee C.A.O.'s goedgekeurd. Terwijl men dus bereid is conti'acten goed te keuren vindt de regering het toch nodig tot een nadei'e interpi'etatie van de richt lijnen te komen, aldus de heer Roemers. Hiertegen dient volgens de heer Roemers het N.V.V. stelling te nemen en naar hij hoopt het N.V.V. niet alleen. De normen, die hebben gegolden voor de C.A.O.'s van gx-oot metaal en de grafische industrie dienen ook voor de andere bedrijfstakken te gelden, zo zei hij. Advertentie Vraagt demonstratie Houtplein 18-20 Grote Houtstraat 140 Telefoon 12000 - 16615 Telefoon 12349 James Ramsey Ullman: Geluk laat zich niet berekenen; terwijl men berekent, vliegt het als een zwa luw ongezien voorbij. HONGKONG (Reuter/AFP) De Rus sische partijleider en premier Kroesjtsjev heeft vrijdag in Peking besprekingen ge- voei-d met zijn Chinese collega Mao Tse Toeng, die volgens het Chinese persbureau „Nieuw China" in een hartelijke en vriendschappelijke sfeer zijn verlopen. Men neemt aan dat is gesproken over Kroesjtsjevs bezoek aan Eisenhower. Bij het gespi'ek waren de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko en de partijsecretaris Soeslov aanwezig. Mao was vergezeld van premier Tsjoe En Lai, minister van Buitenlandse Zaken Tsjen Ji en de minister van Defensie Lin Piao. Kroesjtsjev heeft daarna een bezoek ge- bi-acht aan de nieuwe Russische ambassa de in Peking. Later was hij eregast aan een diner dat de Chinese autoriteiten aan boden. Tegen de verwachting in zijn Kroesjtsjev en Mao vrijdagavond niet vei'schenen bij een uitvoering van het Bolsjoi-theater en een galavoorstelling van de opera van Peking. Men neemt aan dat Kroesjtsjev en Mao hun besprekingen, het eerste offi ciële overleg sedert de Russische leider woensdag aankwam, na het diner hebben voortgezet. Voor buitenlandse correspondenten is het erg moeilijk om inlichtingen over Kroesjtsjevs bewegingen in Peking te krijgen. Een wooi-dvoerder van het Chine se ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarde vrijdag dat van het dagprogram niets bekend was. Men blijft het wijzigen en het is moeilijk bijzonderheden te we ten te komen, zo zei hij. De ereraad, ingesteld door de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst om te onderzoeken of dr. L. F. C. van Erp Taalman Kip, zenuwarts te Arnhem, zich heeft schuldig gemaakt aan een vergrijp tegen de me dische ethiek door op 23 februari ten aanzien van dr. J. Meulenbelt en diens echt genote een geneeskundige verklaring tot inbewaringstelling af te geven, is na omstandig onderzoek en getuigenverhoor unaniem tot de conclusie gekomen, dat dr. Van Erp Taalman Kip ten opzichte van het echtpaar Meulenbelt geen enkele blaam treft, dat hij in geen enkel opzicht de normen der medische ethiek heeft overschreden en niet gehandeld heeft in strijd met de waardigheid van de genees- kxindige stand noch deze heeft ondermijnd. De raad is unaniem van oordeel dat dr. Van Erp Taalman Kip, handelende in het belang var. het echtpaar en van de openbare orde, niet anders heeft kunnen doen dan hij gedaan heeft. In zijn brief aan het hoofdbestuur der maatschappij zegt de ereraad, waarvan deel uit maakten mr. G. J. Ki'onenbei'g, prof. dr. J. J. G. Prcik, prof. mr. A. van Oven, dr A Poslavsky en dr V. Winkler Prins, o.a. dat diverse personen (niet on der ede) werden gehoord en dat van de zakelijke inhoud dier vei'klaringen versla gen werden opgemaakt. Het echtpaar Meulenbelt werd niet gehooi'd omdat het weigerde een verklaring voor de raad af te leggen. Nadat in het rapport melding is gemaakt van het feit, dat dr. Meulenbelt op of omstx-eeks 16 februari 1955 als assistent- geneesheer van de zenuwarts G. W. Ai-end- sen Hein te Lunteren door deze werd ont slagen, woi'den uitvoerig de feiten ver- meld, welke zich voordeden na de vlucht van het echtpaar uit zijn woning in de vroege morgen van 23 februari 1955 en de gedragingen van het echtpaar, welke ertoe leidden, dat de politie het noodzake lijk achtte medici te hulp te roepen. De raad heeft diverse pei'sonen ge hoord, teneinde zich een zo zuiver moge lijk beeld te verschaffen van de gebeur tenissen, die zich om de in bewaringstel- ling volgens ai'tikel 14 van de Krankzin nigenwet van het echtpaar Meulenbelt op 23 februari 1955 hebben afgespeeld. Uit het onderzoek is gebleken, dat dr. Meulenbelt op of omstreeks 16 februari 1955 als assistent-geneesheer van de ze nuwarts G. W. Arendsen Hein te Lunte- ren door deze is ontslagen. Het echtpaar Meulenbelt heeft zich toen gedui-ende de week volgende op het ontslag geïsoleerd in zijn woning te Lunteren. In de vroege morgen van 23 februari 1955 'is het uit de woning gevlucht, daai'- bij gebruik makende van één herenrijwiel, dat zij op hun vlucht hebben geleend bij een boer. Om kwart over zeven die mor gen hebben zij zich gewend tot een hoofd agent van de gemeentepolitie, aan wie dr. Meulenbelt mededeelde, dat er vreemde dingen op „Groot Batelaar" en „Veluwe land" gebeurden en dat de politie dat diende te weten. Zij verklaarden dat zij naar de px-ocureur-generaal in Arnhem gingen. Op het station De Klomp, waar een autp van Veluweland stond om mensen van de trein af te halen, zeiden zij tegen een brigadier van politie, dat „Veluweland" onder hypnose stond van dr. Ax-endsen Hein, evenals de politieagent aldaar. In de trein naar Arnhem vroegen zij aan de hoofdconducteur bescherming. De conducteur heeft hen op hun verzoek doen plaatsnemen in de voor de conduc teur bestemde ruimte in de pakwagen van de trein. Zij vroegen voorts de conducteur voor politieassistentie bij aankomst in Arnhem te willen zoi'gdi'agen. Op het sta tion Wolfheze heeft de conducteur aan hun verzoek voldaan en in Arnhem hebben zij de tx-ein onder geleide van een politie agent verlaten. Aan de politie te Arnhem vroegen zij eveneens om bescherming daar zij, naar hun zeggen, achtervolgd en bedreigd werden, waarbij ook voortdurend over een auto werd gesproken. Op de dienstdoende agent maakten zij zeer sterk de indi'uk abnoi'maal te zijn. Zij wilden alleen in een gesloten auto van de poli tie, waarin men hen niet kon zien zitten, plaatsnemen In een dergelijke auto van de politie zijn zij ovei-gebracht naar het hoofdbureau van politie te Arnhem. Daar hebben zij enige uren in de agentenwacht gezeten. De politie heeft toen di\ Boon- zaayer opgebeld, omdat, naar het oor deel van een in de agentenwacht aanwezi ge politiebeambte, het gedx-ag van het echtpaar Meulenbelt zo zonderling was, dat zij een medisch onderzoek noodzake lijk achtte. Zij zijn daarna onderzocht door de directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst, dr. Boonzaayer, die het op grond van zijn be vindingen noodzakelijk achtte een specia list-zenuwarts in consult te roepen. (Voor vervolg zie pag. 3) Advertentie Heel Nederland wacht thans in spanning op de grote première van MOUTARDE VAN SONANSEE, de film van Toon Hermans. Libelle geeft u vast een voorproefje - in kleuren Natuurlijk in Libelle, want A

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1