X LEXINGTON LEXINGTON Adenauer: Onbeperkt vertrouwen in de Amerikaanse handelwijze DE HOOFDPRIJSWINNAAR PRIJSVRAAG ^Hoe is het ontstaan?^ Droogte bedreigt Westduitse industriegebieden WITTE KRUIS Haai-Catia De Amerikaanse havenstaking <~Praatótoel 3 Eisenhowers brief is in goede aarde gevallen WITTE KRUIS Gevolg van kernproeven Vijf geleerden voorspellen miljoen sterfgevallen UNO-beslissing over Tibet een week uitgesteld van de from America's Best Tobaccos Waterdistributie voor een miljoen Westduitsers Gearresteerde marconist houdt vol onschuldig te zijn Uitspraak Ereraad in zaak-Meulenbelt Goud in beslag genomen op Noors schip in Singapore DIE zin VAR richt propaganda- kanonnade op China Zaakgelastigde uit Peking teruggeroepen Dit woordFLA TER ZATERDAG 3 OKTOBER 19 5 9 (Van onze correspondent in Bonn President Eisenhower heeft ook bonds kanselier Adenauer een vertrouwelijke brief gezonden over zijn gesprek in Camp David met Kroesjtsjcv. Deze brief, die niet gepubliceerd zal worden, is goed in de smaak van Bonn gevallen. Adenauer liet gisteren ten minste blijken, dat hij zeer voldaan is over de inhoud van de ge heime boodschap en ook dat verder over leg over Berlijn en Duitsland tussen de Grote Vier nodig is en in de vorm van een topconferentie mogelijk kan zijn. Ook gisteren stond de politiek te Bonn nog voor een groot deel in het teken van berichten over de Berlijnse kwestie, en ook ditmaal wees men alle geruchten over afspraken tussen Eisenhower en Kroesjt- sjev over Berlijn en zogenaamd „over de ruggen der Duitsers" naar het rijk der fa belen. Men zegt: er zijn blijkbaar talloze onverantwoordelijke betweters die tegen alles in willen beweren, dat er een verlie zer is geweest bij de besprekingen in Camp David: Adenauer. Het laatste ge rucht betrof een plan, dat door de Verenig de Staten zou zijn goedgekeurd en dat be oogde een internationale lucht- en land- corridor door Oost-Duitsland van West- Berlijn naar West-Duitsland in te stellen. „Zuivere speculatie", was het commen taar in Bonn op deze bewering, „Eisenho wer heeft geen concessies inzake Berlijn gedaan. De bondsregering heeft een onbe perkt vertrouwen in Eisenhower's handel wijze, ook waar het toekomstig overleg tussen Oost en West aangaat." Men wijst er op dat Bonn toch onmoge lijk, al was het maar uit binnenlandse overwegingen, akkoord kan gaan met de volgende politieke ruil: enerzijds Russi sche erkenning van de Westberlijnse band met het Westen en zelfs met West-Duits land door instelling van een exterritoria le corridor dwars door Oost-Duitsland, te gen anderzijds een westelijke erkenning de facto en misschien wel de jure van Oost-Duitsland. Op basis van die ruil zou Moskou dan wellicht het bestaan van een vrij tot het Westen behorend West-Berlijn kunnen garanderen, maar Bonn zou daar mee in feite afzien van de Duitse hereni ging, althans van een hereniging binnen afzienbare tijd. En dat is een onmogelijk heid voor de huidige Westduitse regering. Vandaar dat er in Bonn steeds weer be- Advertentie DE £Chi& PIJNSTILLER Hoofdpijnmaar ook andere plagende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets! PARIJS (Reuter) Volgens een memo randum van vijf geleerden, onder wie twee Nobelprijswinnaars, zullen er door de ra dioactiviteit, die opgewekt is door de kern wapenproeven, meer dan een miljoen men sen sterven. Het memorandum is gericht aan de Franse academie van wetenschap pen. De auteurs zijn de amerikaan Linus Pauling, de Japanners Joekawa, Sakata en Tomonaga en de Fransman Jean-Pierre Vigier. De radioactieve neerslag van elke „su- perbom" had tot gevolg, dat er 15.000 kin- deren abnormaal werden geboren. Bij el kaar waren er 140.000 abnormale geboorten als gevolg van radioactiviteit, aldus het me morandum. De hoeveelheid C-14, die is vrij gekomen, is voldoende voor 1.250.000 abnor male geboorten in de toekomst. Prof. Paolo Dore, voorzitter van de Itali aanse commissie voor het Internationale Geofysische .Jaar heeft verklaard, dat de radioactiviteit in de lucht aanmerkelijk minder is geworden nu er geen atoomproe- ven meer worden genomen. toogd wordt dat er geen andere oplossing voor de Westberlijnse kwestie is dan de hereniging van Duitsland, waarvan Ber lijn de hoofdstad is, en dat tot dat tijd stip geallieerde troepen de vrijheid van de 2.5 miljoen Westberlijners dienen te ga randeren. Critick op NAVO Een opvallende gebeurtenis in dit ver band was zeker ook de aanval van de Amerikaanse Democratische oud-minister van Buitenlandse Zaken Acheson op het NAVO-beleid. Op een persconferentie te Bad Godesberg in het kader van een Duits-Amerikaanse politieke discussie over de verhouding Oost-West zei Acheson, dat de NAVO de laatste jaren militair niets heeft gepresteerd van enige importantie. Het is zijns inziens noodzakelijk dat een nieuwe geest waardig wordt over de NA VO. Inzake Berlijn meent hij dat er van welk toegeven ook geen sprake kan zijn en dat een verandering van de status quo, en dus van het aanwezig zijn der gealli eerde troepen, beslist ongewenst is. NEW YORK (Reuter) Ierland en Ma- lakka, die officieel hebben voorgesteld de toestand in Tibet op de UNO-agenda te plaatsen, hebben de agenda commissie van de UNO-Assemblee verzocht de be spreking van het voorstel uit te stellen tot vrijdag. Het is bekend dat de pogingen van Ierland en Malakka om andere landenVf- ficieel aan het indienen van het verzoek te laten deelnemen, niet bijzonder goed ge lukt zijn en men neemt thans aan dat de twee landen achter de schermen hun ac tiviteit in die richting willen vergroten. Het uitstel geeft de Ierse minister van Buitenlandse Zaken, Aiken, en de perma nente UNO-vertegenwoordiger van Ma lakka, Achmed Kamil, bovendien gelegen heid overleg te plegen met Gyalo Thon- doep, een broer van de Dalai Lama, die zondag te New York wordt verwacht. Advertentie De jury bestaande uit: Mevr. C. J. de Groot - directie secretaresse de heer K. Stip -letterkundige de heer L. P. A. Soeterboek -copywriter de heer M. C. de Jong -redacteur de heer C. Krouwel -reclame deskundige heeft onder toezicht van notaris Mr. P. Donker te Rotterdam als hoofdprijswinnaar aangewe zen: de Heer P. H. Middelburg te Delft. Hij krijgt dus aangeboden: een vliegreis met onze nationale lucht vaartmaatschappij de KLM naar New- York v.v. en een 10-daags verblijf in Amerika, voor 2 personen, als eregast van LEXI. Ik dacht, dat het een grap was... „Ik dacht, dat het een grap was toen U mij belde" zei de heer Mid. delburg toen wij hem bezochten. „Er zijn er zoveel die van mijn inzending weten. Het is dus toch waar. Wat een geluk! Ik ben er nerveus van." Zei mevrouw: Als het maar even kan ga ik mee, maar we hebben een baby van 3 weken en Han- neke gaat natuurlijk voor. De dokter moet maar beslissen. (Van onze correspondent in Bonn De aanhoudende droogte en het nog al tijd bijzonder fraaie weer met dagelijkse temperaturen tot boven 25 graden Celsius hebben in het westen en het noorden van West-Duitsland vele industriegebieden in grote nood gebracht. Het gebied tussen Leverküsen en Wuppertal, het Ruhrgebied zelfs, Oost-Friesland, het gebied tussen Bremen en Brunswijk zit zonder water en heeft daardoor nauwelijks voldoende elektriciteit. De nood wordt hét hoogsT geacht in het zogenaamde Bergische land, tussen Wup pertal en Leverküsen, na het Ruhrgebied het belangrijkste en dichtstbevolkte ge bied van de deelstaat Noordrijn-Westfa- len. In de rivier de Wupper bevindt zich hier de Beverstuwdam, die normaliter 24 miljoen kubieke meter water bevat, maar thans nog slechts 400.000Van het stuwmeer in de Wupper is niets overge bleven dan een droge vlakte. De Wupper zelf is, evenals zovele andere Duitse ri vieren, een dun stroompje geworden. Dat betekent dat de verzorging met drinkwa ter en water voor de industrie en de elek triciteitsbedrijven in groot gevaar is ge komen, omdat niet slechts de Beverstuw dam, maar nog elf andere stuwdammen in Noordrijn-Wesffalen geen water heb ben. Waar zich normaal in al deze stuw meren bijna 750 miljoen kubieke meter water bevindt, daar heeft men thans nau welijks 200 miljoen kubieke meter. Valt er niet snel veel regen, dan zal men hier en ook in het Ruhrgebied tot distributie moeten overgaan. Hoe slecht de watersituatie in deze in dustriegebieden tussen Bonn en de Neder landse grens is, blijkt uit het feit dat in verscheidene kleinere steden het water op de bon is gegaan. In Solingen nog niet, hoewel men daar in een stuwmeer nog maar water voor drie tot vier weken heeft, maar wel in Altena en een deel van de stad Siegen, waar de inwoners een paar emmers water per dag mogen ha lenDe elektriciteitsbedrijven hebben hier wegens gebrek aan koelwater hun produktie gereduceerd, ondernemingen met eigen elektriciteitsbedrijfjes moes ten deze stopzetten. Ook iets zuidelijker tussen Aken en Düren, vlak bij de Limburg se grens, klaagt men steen en been. De Schwammenau-stuwdam heeft nog slechts een tiende van de hoeveelheid wa- 1 MANWIJF Janssens Co n.v. (Singel 265, Am sterdam) heeft plaats voor „Een all-round media man (mnl. of vrl.)". Ik ken een all-rounde vrouwelijke, maar zij is geen man, zelfs niet me dia. Wel ken ik (van mijn spiritis tische séances) twee media, maar die zijn niet all-round. I ANUGA Van de Anuga, de Algemene Voe- dings- en Genotmiddelen-Tentoon stelling te Keulen, ontving ik een prospectus waarin verklaard wordt dat zij „de uitwisseling van goederen wel heel sterk in het blikpunt van de belangstelling plaatst". Dat er een speciale tentoonstelling te zien is van „reclame-artikelens, clienten- dijschriften en vaklitterattuur"; dat er „vele onderwijzende stands" te zien zijn en dat, om deze ten toonstelling te schetsen „gewone praedicaten te kort schieten". Ik kan geen praedicaat vinden om het Nederlands van dit prospectus onderwijzend in het blikpunt van uw belangstelling te plaatsen. VRAAG In Elsevier s Weekblad een |i advei-tentie van „De Uitgeversmaatschappij Else- vier o.a. bekend in binnen- en buitenland". De vraag dringt zich op waar elders dan in binnen- en buitenland deze uitgeversmaatschappij bekend zou kunnen zijn. E PRECISIE De Telegraaf schrijft: E gisteren was het precies veertig jaar geleden, dat prof. C. H. van Os benoemd werd tot hoogleraar E te Delft". Als het niet precies veertig jaar ge- leden was geweest, was het geen E veertig jaar geleden. ANTWOORD De vraag: hebben zuilen handen?, H wérdt door De Telegraaf be- vestigend beantwoord. Het blad schrijft: E „de verpolitiekte omroepzuilen zijn voor de eerste keer gevoelig E op hun vingers getikt". E Talarius ter van normaal. Een ander stuwmeer in de Eifel ligt droog. Goed wijnjaar! Nog zuidelijker, langs de Rijn ten zui den van Bonn, langs de Ahr en de Moezel, lacht men evenwel: want de droogte be vordert de kwaliteit van de wijnoogst in hoge mate. In de wijndorpen heerst dan ook letterlijk een jubelstemming. In Noord-Duitsland is de misère even wel weer even groot als in Noordrijn- Westfalen. Bij Êmden in Oost-Friesland zijn duizenden bronnen uitgedi-oogd. De scheepvaart naar Bexiijn is verminderd tot veertig percent van de lading per- schip. In de Harz is het gebrek zo groot, dat er heel gauw water moet komen, an ders zal men de drinkwaterverzorging van de grote industriesteden Bremen en Brunswijk moeten staken. De vooraad is nog slechts voor enkele weken toereikend. Honderd kleinere steden en dorpen wor den dan eveneens getroffen. Men schat al leen hier al de schade, veroorzaakt door- de droogte in het landbouwgebied tussen Hannover en de Noordzeekust op honderd miljoen mark. In dit gebied van de deel staat Nedersaksen krijgen meer dan een miljoen mensen hun drink- en waswater- niet meer uit de kraan, maar met enkele liters in een emmer uit de tankwagens der gemeente. En niets duidt er in West en Noord-Duitsland op. dat. het zal gaan regenen. Dag in dag uit schijnt de zon als ware het zomer en stijgt de tempera tuur des middags tot 25 en in de zon tot boven de 30 graden. De maand september was in Noord-Duitsland de droogste maand in 120 jaar. Hamburg noteerde in de vo rige maand vier liter water per vierkante meter, in plaats van normaal goed zes tig liter. En het ergste is waarschijnlijk nog de voorspelling, dat een droge zomer meestel gevolgd wordt door een tweede droge zomer- NEW YORK (UPI) De Nederlandse radiotelegrafist W. M. L. van R. heeft in zijn cel zijn raadsman Fontana, mr. .F J. J. van Heemstra, de raadsman van de Ne derlandse consul in New York, de heer B. G. Roetering, een vertegenwoordiger van zijn werkgever (Radio Holland) en een geestelijke ontvangen. Van R. zal dinsdag opnieuw voor de rech ter verschijnen, waar dan beslist zal wor den over zijn uitlevering naar Boston, waar de moord op Lynn Kaufmann, waarvan men de telegrafist verdenkt, gepleegd zou zijr\. Fontana verklaarde vrijdag, dat zijn cliënt zich niet tegen uitlevering zal verzet ten, aangezien hij onschuldig is. Mr. van Heemstra heeft opnieuw het op treden van de Newyorkse politie gelaakt. (Van R. is 15 uur lang vastgehouden en on dervraagd zonder dat hij gelegenheid kreeg zich van rechtskundig advies te verzeke ren). „Als hij eerder een advokaat had ge had. zou hij er beter afgekomen zijn. Hij is geen Amerikaan, en heeft wat moeilijkhe den met de taal. Dit is nauwelijks eeriijk te noemen. Als hij niets had gezegd, zou er- geen aanklacht wegens moord zijn geweest. De aanklacht is uitsluitend gebaseerd op wat Van R. zelf gezegd heeft", aldus mr. Van Heemstra. Woensdag is de aanklacht ingediend met eraan verbonden een verzoek aan de New yorkse autoriteiten om Van R. uit te leve ren naar Boston. In Boston onderzoeken de autoriteiten het geval, met het oog op de vraag of een door de federale wet; strafbaar gesteld feit is gepleegd. Indien het antwoord instem mend luidt komt de zaak als een „mis daad. op zee begaan" onder de bevoegd heden van de federale autoriteiten. Belg verdronken. Drie Belgen, in woners van Brussel, waren bij Raams- donksveer aan het vissen. Doordat hun bootje lek raakte en zonk geraakten zij te water. Twee van hen zagen kans zwem mend de wal te bereiken, doch de derde is verdronken. (Vervolg van pag. 1) Dr. Boonzaayer heeft zich daarop gewend tot dr. Van Erp Taalman Kip, hoofd van de psychiatrische afdeling van het Ge meenteziekenhuis te Arnhem. Dr. Van Erp Taalman Kip heeft, alvo rens met het echtpaar Meulenbelt te spre ken, op het politiebureau een onderhoud gehad met de inspecteur van dienst, die hem heeft voorgelicht omtrent hetgeen hem bekend was van de gedragingen van het echtpaar Meulenbelt, voordat zij op het politiebureau kwamen. Dr. Van Erp Taalman Kip heeft vervolgens een on derzoek ingesteld bij het echtpaar Meu lenbelt. Naar aanleiding van dat onder zoek heeft hij een geneeskundige verklad- ring tot in bewaringstelling van het echt paar Meulenbelt afgegeven. Het onderzoek naar de feiten heeft do raad tot de navolgende beschouwingen ge leid: Uit alle gegevens, die ter beschikking van de ereraad zijn gesteld en uit de voor de ereraad afgelegde verklaringen, heeft deze zich een duidelijk beeld kunnen vor men van datgene wat het echtpaar Meu lenbelt op 23 februari 1955 is overkomen en bovendien een goed inzicht gekregen betreffende de verschillende situaties, waarin dit echtpaar achtereenvolgens heeft verkeerd en van de wijze waarop het echtpaar zich gedroeg. Op grond hiervan komt de ereraad una niem tot het oordeel, dat dr. Van Erp Taalman Kip, als psychiater geraad pleegd, en ter plaatse de situatie opne mend op het politiebureau te Arnhem, handelende in het belang van de heer en mevrouw Meulenbelt en in het belang van de openbare orde, niet anders heeft kunnen doen dan hij gedaan heeft., name lijk het advies heeft uitgebracht om dit echtpaar ter inbewaringstelling op te doen nemen in een psychiatrische inrichting. Bij het getuigenverhoor is uitdrukkelijk komen vast te staan, dat dr. Van Erp Taalman Kip, zich van de ernst van de situatie van het echtpaar Meulenbelt goed bewust zijnde, het besluit pas na rijp be raad heeft genomen, daarbij ernstig reke ning houdende met de belangen van hel echtpaar. Concluderende komt de ereraad tot het unanieme oordeel, dat dr. Van Erp Taal man Kip ten opzichte van het echtpaar Meulenbelt geen enkele blaam treft, dat hij in geen enkel opzicht de normen der- medische ethiek heeft overschreden, niet gehandeld heeft in strijd met de waardig heid van de geneeskundige stand, noch deze heeft ondermijnd. De ereraad was ingesteld op verzoek van dr. Van Erp Taalman Kip. Aanleiding tot zijn verzoek was een serie artikelen in De Telegraaf, waarin op grond van medede lingen van de Amsterdamse advocaat en procureur mr. Robert P. Kokosky werd bericht, dat het artsenechtpaar op het Arnhemse politiebureau overrompeld zou zijn, een injectie kreeg toegediend, ver volgens op een schriftelijke verklaring van de psychiater dr. Van Erp Taalman Kip in bewaring was gesteld en na zes we ken uit de psychiatrische inrichting was vrijgelaten. Op schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid mr. Van Rijckevorsel (K.V.P.) antwoordden de ministers Beer man en Van Rooij op 1 juni dat de rege ring het in verband met overwegingen van geneeskundige aard niet juiste achtte de feitelijkheden, welke tot de maatregel hadden geleid, publiek te maken. Wel ver klaarden zij zich bereid in de Kamercom missies van Volksgezondheid en Justitie opening van zaken te geven ter vertrou welijke kennisneming der leden. De mi nisters beantwoordden de vraag of de Krankzinnigenwet juist is toegepast, be vestigend. SINGAPORE (UPI) De douane van Singapore heeft op een Noors vrachtschip goud ter waarde van ongeveer tachtigdui zend gulden in beslag genomen. Het goud werd ontdekt in een kluwen touw. Arres taties zijn tot nu toe nog niet gemeld. Het schip, de Halldor, kwam uit Hongkong. De staking van Amerikaanse havenar beiders was algeheel van Maine in het noordoosten tot de Golf van Mexico in het zuidoosten der Verenigde Staten. Het de partement van handel van New York heeft in een telegram aan president Eisenhower gevraagd om ingrijpen van de regering, aangezien de staking een „nationale nood toestand" betekent. De staking is donderdag in de havens van de Golf van Mexico begonnen toen de collectieve arbeidsovereenkomsten aflie pen en de werkgevers niet wilden beloven dat eventuele overeen te komen loonsver hogingen terugwerkende kracht to 1 okto ber zouden hebben. Vertegenwoordigers van de Amerikaan se scheepvaart hebben gisteren verklaard dat-zij; de onderhandelingen met de .sta kende havenarbeiders niet voor 15 oktober zullen hervatten, tenzij de staking wordt beëindigd. Zitten is voor Sophia Loren momen teel bijzonder pijnlijk. Dat komt door dat Clark Gable haar uit bed heeft ge gooid. De Amerikaan diende zijn Ita liaanse tegenspeelster op de vloer *e deponeren tijdens de verfilming van „Baai van Napels" in de Cinecitta- studio te Rome. Clark trok echter al te enthousiast aan de dekens en de dokter van de studio moest verzachtende mid delen voorschrijven voor de blauwe plekken. CAIRO (Rcuter/AFP) In de betrek kingen tussen de Egyptisch-Syrische re publiek en communistisch China is een crisis ingetreden na de toespraak, die de Syrische communistische leider Kaled Bagdasj te Peking, ter gelegenheid van de viering van het tienjarig bestaan van de Chinese volksrepubliek heeft gehou den. Bagdasj noemde de Verenigde Ara bische Republiek hierin een „marionet van de Verenigde Staten. De V.A.R. heeft te Peking tegen de toe spraak van Bagdasj geprotesteerd. Radio- Cairo riep nu vrijdagochtend een bericht om van het Egyptische dagblad „Al Goem- hoeria", inhoudend, dat de ambassadeur- van de V.A.R. te Peking, dr. Salah Eddine Tarzi. die zich thans in Egypte bevindt, „tot nader order" niet naar zijn stand plaats zal terugkeren. „De regering van de V.A.R. wacht het antwoord van de communistisch-Chinese autoriteiten op haar protest af alvorens haar houding te bepalen", aldus „Al Goemhoeria". Het blad schrijft voorts: „Communis tisch China heeft zich in de afgelopen twee jaar herhaaldelijk aan agressie en inmen ging in de binnenlandse aangelegenhe den van andere landen schuldig gemaakt- De volken van Afrika en Azië hoopten, dat de Chinese volksrepubliek de vrede zou bevorderen dat zij deze naties zou steunen in haar worsteling voor het ver krijgen van onafhankelijkheid. De huidi ge houding van communistisch China zal dit geloof echter teniet doen en dit land veel vijanden bezorgen". Ook de zaakgelastigde van de V.A.R. te Peking heeft thans opdracht gekregen naar Cairo terug te keren. Volgens het dagblad „Al Ahram" over weegt de V.A.R. een verzoek aan de Chi nese volksrepubliek tot sluiting van haar consulaat te Damascus, daar dit „onge twijfeld de activiteit voortzet; van de ver boden communistische partij". (Reuter) Het Persbureau voor het Midden-Oosten" heeft gemeld, dat Peking de eis heeft gesteld, dat de Arabische com munistische partijen onder toezicht ko men te staan van communistisch China. Tot dusver werden deze partijen gecon troleerd uit Bulgarije. Op geheime bijeen komsten in Peking zou communistisch China voorts de leiding van alle Aziati sche communistische partijen opgeëist heb ben. de De populier staat nog! We hebben een populier. „Gefeliciteerd met je popvlier", zegt u onverschillig. Nee wacht u even. Het is geen doodge wone. Het is een heel bijzondere popu lier. Want het is de enige. Hij vertegen woordigt waardig wuivend de Natuur in onze kale Kiekeboebuurt. Acht jaar geleden door de Hoeksema's in hun tuintje geplant als een spichtig twijgje, is hij nu uitgegroeid tot een stati ge boom, die ritselen kan en waar talloze vogels kwebbelend hun toevlucht in zoe ken. Hij heeft zich van de kale steenmas sa's om zich heen niets aangetrokken en heeft zich gedragen, alsof hij écht in een bos stond. En nu staan er opeens twee mannen bij die populier en ze kijken naar boven. „Hij mot gesnoeidzegt Hoeksema vak kundig. 1-Iij kan nog niet een den van een eik onderscheiden, en wat dit nu precies voor een groeisel is weet hij niet en dat doet er niet toe hij mot gesnoeid, zegt hij, en dat zegt hij op dezelfde toon waarop hij zaterdagmiddag voor de spiegel staat, en zegt: „ik mot eres nódig naar de kap per". „Man!" roept buurman Spijker van de flat. „Waarom haal je 'm d'r niet hele maal uit? Wat heb je aan zo'n ding. Ze vreten 't voedsel uit de grond en geven veelsteveel schaduw!" Er valt zo'n lange stilte, die alleen in een mannengesprek kan vallen. Onderwijl kijken die twee maar naar boven. „Hoe lang zal-ie zijn"... schat Spijker. „Gauw zo'n tien, twaalf meter..." Daar komt Keel aanbrommen. De brommer gaat tegen de heg, en Keel voegt zich met langzame passen bij hen. „Haal je 'm er uit?" vraagt hij. „Misschien", zegt Hoeksema. Lange stilte. Daar hebben we Brilslang van de ande re hoek. Mot-ie d'r uit?" „Hij wordt te groot", zegt Hoeksema. Lange stilte. Bril slang haalt een koker uit z'n boezem en presenteert een sigaret. Terwijl de rook opstijgt, beramen ze zwijgend de aanslag op mijn populier. Oude instincten ontwaken. A) het Kap- instinct; dat stamt nog uit de oertijd, toen je je een pad moest kappen van de ene holenfamilie naar de andere. Bhet Klim- instinct; dat stamt uit de prille jongens jaren, toen elke boom „genomen" moest worden. Keel heeft last van dat Klimin- stinct. „We zouen het bést zelf kunnen..." zegt hij met glinsterende oogjes, en hij denkt weer aan die fijne winkelhaken, en de groene vegen op z'n schone matrozen- bloesje. „Nou! Bést!" roept Brilslang jeugdig, en hij denkt aan... toen... heerlijk.... knieën vol schrammen en korstjes... „Ik doe mee!" roept Spijker. Vroeger... spannend was het... die agent die er lek ker niet bij kon... ze moesten met een ladder. Vier volwassen kwajongens kijken naar mijn populier. Niemand vindt het nodig, dat hij ruisen en ritselen kan. „Waar hebben jullie 't over?" komt Die van Keel plotseling. De mannen kijken ge stoord om. „Moet-ie d'r uit?" vraagt Die van Bril slang nieuwsgierig. „Je gaat 't toch zeker niet zélf doen, Karei?" „Mmmm...", bromt Brilslang sma lend. „Jij? Met je scheuten? Moet je weer roeken op een plank leggen? Nee, niks hoor!" „Je haalt je geen gekkigheid in je hoofd, Teun!" roept Die van Keel. „Met je ge voelige borst! En ik maar nachten wakker leggen van je droge hoest!" Keel zwijgt terneergeslagen. Met een gevoelige borst kan je de populier niet in. „O nee Kees", zegt Die van Spijker, die met haar schortje voor komt aanlopen. Jij ook niet, hoor. Met je hoogtevrees. Je bibbert al op 't balkon!" „Je wou 't toch late doen?" komt buur vrouw Hoeksema op het rumoer af. „Weet je wat dat kóst?" vraagt Hoek sema dreigend. „Ken ik zélf verdienen!" ,,'t Is zelfmoord!" roept zijn vrouw. „En dat met je spatader!" O ja aan die spatader had hij niet ge dacht. Weg is de jongensdroom. Niks te ape- kooien in de populier. Miezerige mannetjes staan daar op de stoep met scheuten en gevoelige borstjes. Ze kunnen jou niet aan, fijne boom! Ritsel jij maar. Paula Spotter Advertentie Het woord flater komt alleen nog voor in de betekenis: dwaze vergissing, domme fout. Men maakt of begaat een flater. Het werkwoord waarbij het be hoort is flateren dat gewestelijk nog voorkomt in twee betekenissen: een oorveeg geven en: onnodig praten, klet sen. Flater was dus: oorveeg of: klets praat. De betekenisovergang van dom gepraat naar dwaze fout is eenvoudig. Het is niet te loochenen dat vele woorden die met fl beginnen, klankna bootsend zijn. Misschien is het beter te zeggen: door de betekenis van enkele woorden die met fl begonnen, kreeg de klank fl een zekere gevoelswaarde en maakte men nieuwe woorden in die zelfde sfeer, beginnen met fl. Fladderen, flodderen, flikkeren, flard, flansen heb ben alle gemeen: het onzekere, onzui vere. rommelige, onjuiste. Daarbij be- i hoort flater ook. fCTIBI1III HUI JuJUUWn

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3