Droge zomer dwong vogels om vroeg aan de trek te beginnen Leger des Heils in noord voert actie voor nieuwe huisvesting Vogelwerkgroep zit al weer druk te tellen Bouwsteentjes"-verkoop UIT STAD EN STREEK '.5 Examens Sigarettensmokkelaars in IJmuiden aangehouden MVS tegen volleybal- kampioen DES ^ar^ndel JAN ROOIEN ALLES VOOR UW TUIN Dertigjarig korps moet gehuurde zaal aan Ceramstraat uit Wetsontwerp nog deze maand naar Tweede Kamer Nieuw aanvraagnummer voor buiten-Europese gesprekken Winterprogramma K. A. B. G. S. keuren votering van vier miljoen goed Kinderverzorging bemoeide zich met 117 kinderen Expositie in ,,'t Stoofke" Rectificatie Overweg Westergracht zondagnacht gesloten Oliecombinatie „Kennemerland" Ir. D. Kruijf overleden „Belgische Week" in Amsterdam begonnen o U.v'i Oiiiiiv 19 5 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Amsterdam. De Nederlands Hervormde studen tenpredikant. te Amsterdam ds. G. van Leeuwen is aan de gemeente-universiteit gepromoveerd tot doctor in de theologie. Leiden. Kandidaatsexamens geneeskunde II: mej. E. H. Kuyper, Schiedam: F. Boss, Den Haag; J. M. Hollander, F. H. Huibregtsen en F. van Kersen, Rotterdam; M. Kooijman, Schiedam: F. Moerman, Rotterdam; A. F. de Ruiter, Den Haag; M. Smitt, Leiden; W. ,1. Terpstra, Noordwi.ik aan Zee; H. F. van Waveren, Den Helder; P. F. Wie- senhaan, Zandvoort. Doctoraalexamen rechten: Tan Eng Swie, Den Haag en H. van der Waal, Rotterdam. Kandidaatsexamen Nederlandse taai er. letterkunde: A. S. Straathof, Rijpwetering en J. P. M. Schellens. Den Haag. Doctoraalexamen geschiedenis: J. M. W. baron van Voorst tot Voorst. Warmond. Delft.. Propaedeutisch examen civiel ingenieur: R. G. F. van Gelder en A. F. Kraak, Haarlem; J. H. Tjaden, Bloemendaal; L. van Veenendaal, Haarlem. Kandidaatsexamen scheikundig inge nieur: A. G. N. Boers, Haarlem; T. W. G. M. v. Heivoort, Boxtel; C. J. Lugtmeijer, Voorst Gld. Groningen. Kandidaatsexamen rechtsgeleerd heid: mej. R. J. van Neck, Kloosterburen. Kan didaatsexamen tandheelkunde: R. van der Wal, ri. N. Dik, T. ,1. Bracht Waker, G. Warns, allen Groningen: M. J. Lampe, Bloemendaal; E. A. M. Brokx, Dongen. Belangstellende vogelliefhebber op een van de waarnemingsposten in Kenne- merland. Drie arrestaties In de afgelopen nacht hebben douane ambtenaren drie opvarenden van de Poolse trawler „Leda", die in de Haring haven in IJmuiden ligt, betrapt bij het binnensmokkelen van een partij van 23.000 buitenlandse sigaretten. De smokkelwaar is in beslag genomen en de drie smokke laars, allen Polen, zijn gearresteerd. Uit het, verhoor is gebleken, dat de Polen naar alle waarschijnlijkheid in opdracht heb ben gehandeld van opdrachtgevers in IJmuiden of Amsterdam. Voor deze Po len. zouden bij welslagen van de smokkel- poging de verdiensten slechts enkele tien lallen guldens hebben bedragen. De gro te winst zou voor de opdrachtgevers zijn, die er evenwel voor gezorgd hebben bui ten schot te blijven: zij lieten de Polen de sigaretten geheel op eigen risico kopen in het buitenland, aan boord brengen en in IJmuiden aan de wal brengen, om ze dan op veilige afstand in ontvangst te nemen tegen, zoals gezegd, een klein bedrag bo ven de inkoopsprijs. Voor de Polen is na een eventuele straf in Nederland, de kous niet af: zij lopen het grootste risico bij terugkeer in hun land veroordeeld te worden tot meer dan zes jaar gevangenisstraf. De „Leda" is voorlo pig onder bewaking gesteld. Het onder zoek is nog steeds gaande. Waarschijnlijk zullen nog meer arrestaties volgen. Advertentie Maandag in Krelagehuis In het Krelagehuis in Haarlem speelt HVS maandagavond om acht uur voor de hoofdklassecompetitie tegen de nationale volleybalkampioen, het Voorburgse DES. De gasten met de vooraanstaande inter nationaals Nico Zimmerman en Joop Tinkhoff en Hoogland en Oosterbaan van het nationale B-team, zullen volleybal op hoog niveau te zien geven. Om zeven uur spelen Velox en PWN hun laatste promotiewedstrijd om een plaats in de eerste klasse. Voor negen uur vermeldt het programma een plaatselijk duel voor de overgangsklasse tussen debu tante De Blinkert en MHBS en het eerste „optreden" van Santpoort in de overgangs klasse tegen het Alkmaarse Jong Holland. Het programma voor maandag luidt: Heren, hoofdklasse: HVSDES acht uur. Overgangsklasse: SantpoortJong Hol land 9 uur. Promotie eerste klasse: VeloxPWN 7 uur. Tweede en derde klasse: OVRA 2 PSVH, Gios 3—WIK 2, HVS 3—Rapiditas, HepolHBC 2. De Blinkert 2Santpoort 2 en DSS 2—PWN 2. Dames, overgangsklasse: De Blinkert MHBS 9 uur. Eerste klasse: OG—HBC 2 7 uur en Ec- lecta—HBC 8 uur. Tweede en derde klasse: HVS 2—MHBS 2. Eclecta 3—FES. OSS 3—DSS 2, Gios 3— Velox 3, Set Up 2—OG 3, HBC 4—OVRA 3. De Blinkert 5Velox 2 en DSSDe Blinkert 4. Advertentie .PEK RAAT 5 TELEFOON lfiOSl Het is elke herfst weer een verrassing, wat de vogeltrek aan bijzonders zal bren gen. In 1954 hadden wij een invasie van Siberische notenkrakers, in 1955 invasies van kramsvogels en Vlaamse gaaien en de trek van de vorige herfst werd geken merkt door een buitengewoon groot aan tal graspiepers, veel spreeuwen en sijsjes. Wij vragen ons af, hoe de vogels op de ze mooie maar droge zomer gereageerd hebben. Het zachte voorjaar heeft voor de vogels hier in het algemeen een gunstig broedseizoen gegeven. Het eerste broed sel van de spreeuwen was zeer succesvol. De legsels waren voltallig en een groot gedeelte van de eieren kwam uit. Het spe ciale voedsel voor de jongen konden de ijverige ouders toen nog voldoende vin den. Dit menu bestond o.a. uit in de grond levende larven en de rupsen van de blad roller, die dit jaar in mei de bomen teis terden. De jonge spreeuwen groeiden voorspoedig op en vlogen omstreeks half mei in grote getale uit. Hun gewoonte ge trouw begonnen de ouden dadelijk aan een tweede broedsel, maar daarvan kwam niets terecht. Een groot gedeelte van de eieren was on bevrucht en de weinige jongen, die nog uitkwa men, stierven door voedselgebrek. De gevolgen van de droogte deden zich al gelden. Het broedseizoen van de spreeuw was daardoor vroeg geëindigd en half juni zwierven zij al in grote zwer men rond. De uitzonderlijke droogte heeft voor de meeste soorten vogels.'verstrekkende ge volgen. De kieviten waren gedwongen voortijdig hun normale voedselgebieden te verlaten; zelfs in Friesland leden ze sterk aan voedselgebrek. Een abnormale kievitentrek was er het gevolg van en op de vreemdste plaatsen treft men kieviten aan, zoals op de grasvelden van plantsoe nen en op de gesproeide gazons van de woonhuizen. Ook van andere soorten zien wij grote zwervende troepen. Zo kunnen we spre ken van een ware invasie van zwarte me zen, pimpelmezen en koolmezen, boom kruipers en goudhaantjes. Overal in het land worden sinds begin september van deze trekkende troepen gezien. Op Schou wen pikten de zwarte mezen de appels aan, waarna de spreeuwen de rest deden. De bonte vliegenvanger, die hier begin september doortrekt, verscheen ook in veel groter aantal dan anders. Het ziet er wel naar uit, dat dit een jaar van invasies wordt. Op het ogenblik komen uit het hele land en ook uit Noord- Duitsland berichten over in troepjes trek kende Vlaamse gaaien. Deze komen hier in de omgeving aan een gedekte tafel, daar er een vroege en rijke eikeloogst is. In Duitsland zou 'n inval van bonte spech ten uit Skandinavië hebben plaats gevon den. Een typische invasievogel is de kruis bek, die deze zomer ook weer hier en daar in troepjes gezien werd. Post bezet De leden van de Vogelwerkgroep Haar lem hebben deze herfst reeds vroeg hun post aan de Boulevard iets ten zuiden van de Zeeweg bezet, om dagelijks de vogel trek te observeren. Van 20 september af hebben zij al menige goede trekoehtend beleefd. Over het algemeen is de trek vroeg ingezet. Reeds op de eerste dag za gen de waarnemers, dat er behalve gras piepers, kneutjes en andere vroege soor ten, ook al spreeuwen en vinken langs trok ken. Bij dit constante weer liepen de aan tallen geleidelijk op. Vrijdag 25 septem ber was de eerste dag met sterke vinken- trek; in de eerste anderhalf uur werden er 2100 geteld. Het aantal spreeuwen was toen ook veel groter dan de voorgaande dagen en beliep 4600. Zaterdag was er ook nog een vrij sterke trek, maar zondag, toen de wind in het noorden zat, reageer den de vogels hierop prompt en was er haast geen trek. Toen maandag de wind weer in de gunstige hoek zat (Z.Z.O.) kwam de trek weer op gang, hoewel het toen in hoofdzaak graspiepers waren. Dinsdag kwamen er echter weer 1200 spreeuwen en 1000 vinken in ongeveer 1 uur langs en woensdag waren de cijfers voor deze soorten nog belangrijk hoger, namelijk resp. 4700 en 1650. De graspie pers passeerden in voor deze soort flinke aantallen; vanaf vrijdag 25 september 300 a 600 vogels in dezelfde tijd. Daarvóór trokken ze in kleinere aantailen. Het is nu al te zeggen, dat het evenals verleden jaar ook nu weer een sijsenjaar wordt. Er zwerven veel troepjes kneuen in het duin. Verder is er geregelde door trek van witte kwikstaarten, enkele gele kwikstaarten, troepjes ringmussen, groen- lingen, kieviten, nog enkele boeren- en huiszwaluwen. De veldleeuwerikentrek is begin van deze week, eind september, aangevangen. Op 1 oktober kwamen ze in vele Iroepen voorbij. Er schijnt ook nacht- trek van leeuweriken geweest te zijn, want die morgen kwamen er vele groep jes uit zee aanvliegen. Wat de lijsterachlige betreft is er een flinke trek van zanglijsters geconstateerd. Merels trekken er ook. Veel merels zijn uit de tuinen bij de huizen verdwenen door voedselgebrek. Bij geregeld gesproeide gazons worden hevige territoriumgevech ten geleverd. De kramsvogels zijn zeer vroeg verschenen en de eerste koperwie ken zijn ook al gesignaleerd. In het duin worden verscheidene boomvalken gezien die behendig hun slag slaan onder de tal rijke troepjes mezen. Dit jaar heeft de Vogelwerkgroep de medewerking gekregen van een dertigtal waarnemers, die over bet hele land ver spreid zijn. Op enkele van die posten wordt ook dagelijks waargenomen, op andere alleen op de weekeinden. De meeste van hen zullen niet zulke grote aantallen vo gels te zien krijgen als wij hier langs de kust, waar de trek sterk gestuwd wordt door de zee. Het is voor die posten in het binnenland van belang, de juiste richting, waarin de vogels vliegen, vast te stellen, dit om de voorkeursrichting van de ver schillende soorten te kunnen nagaan. De mogelijkheid bestaat echter, dat er plaat selijke stuwlijnen voorkomen bijvoor beeld langs bosranden, rivieren en derge lijke. Om dit onderzoek tot een succes te ma ken, komen vele natuurliefhebbers vroeg uit de veren om behalve van het waarne men van de vogels ook te genieten van de herfstige ochtenden en de prachtige zons opgang. Een grote groep spreeuwen trekt over de Noordhollandse duinen naar het zuiden. 11 Het Leger des Heils, korps Haarlem- noord., wordt in het dertigste jaar van zijn bestaan voor een huisvestingspro bleem gesteld: de bekende zaal aan de Ceramstraat 4, die het al die tijd in huur heeft gehad, wordt verkocht en er wordt een bedrijfsafdeling in gevestigd. Welis waar heeft het korps een plan tot nieuw bouw en ook de grond is door de gemeen te toegewezen namelijk op de hoek van de Bandoengstraat en de Besoekistraat maar de financiering zal op korte termijn zeker niet mogelijk zijn. Daaromheeft het korps thans een plan klaar voor een semi- permanente hitisvesting op de plaats waar in de toekomst de nieuwe leger zaal zal komen. Een deel van de bouw hiervan zal bekostigd worden door het hoofdkwartier in Amsterdam, maar de rest moet het korps zelf op leveren. Om dit nu bij elkaar te krijgen gaat het korps onder leiding van het jonge kapi teins-echtpaar J. Verhage en D. Verhage- Riedijk, met zijn honderd soldaten, zijn ruim zestig vaste bezoekers en zijn uit gebreide jeugdafdeling, een „bouwsteen- tjes"-actie voeren. Het komt neer op de verkoop van doosjes lucifers in de vorm van steentjes, die in grootte en prijs va riëren. Op deze wijze hoopt men nog in het be gin van het jaar in een semipermanent gebouwtje op te kunnen trekken. Dat zal dan bestaan uit 'n kerkzaal ter lengte van 21 meter en 'n jeugdzaal ter lengte van 11 meter, die er haaks op aansluit. Zo kunnen dan voorlopig de veelzijdi ge, maar alle door hetzelfde blijmoedige geloof gedragen activiteiten van „het Le ger" in Haarlem-noord verder gaan. Het begon hier in de twintiger jaren met een buitenpost, midden in de crisis, die juist in dit stadsgedeelte zo diep gevoeld werd. Maar kapitein Verhage heeft van meer dan één zijner voorgangers uit die tijd gehoord, dat zij bemoedigd werden door de verheugende uitwerking, die het Evangelie op tal van mensen had. Nog altijd is de belangstelling voor de straatprediking van het korps groot: honderden en op zomerse avonden vaak meer dan duizend mensen komen regelmatig luisteren wanneer de Opheffing Ilaarlemmerliede Minister Toxopeus stelde zich persoonlijk op de hoogte (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen heeft de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxo peus, deze week een oriënterend bezoek gebracht aan Haarlem en Haarlemmer- liede ten behoeve van zijn persoonlijke in formatie omtrent de grenswijzigingsproce dure tussen deze gemeenten. Het ministe riële bezoek sluit in feite de voorbereidin gen af van het wetsontwerp tot opheffing van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Het staat vast, dat dit wets ontwerp in elk geval deze maand bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Op zondag 4 oktober zal ter ontlasting van het aanvraagnummer 0010 uitsluitend voor het aanvragen van buiten-Europese gesprekken door abonnees in het telefoon district Haarlem, het aanvraagnummer 0016 in dienst worden gesteld. Het aanvraagnummer 0010 blijft be stemd voor het aanvragen van alle overige internationale gesprekken. De afdeling Haarlem en de kringen van de Katholieke Arbeidersbeweging hebben het winterseizoen voor de komende maan den samengesteld. Van zondag tot en met donderdag zullen in gebouw St. Bavo aan de Smedestraat de jaarfeesten worden ge geven. Het „Haarlems Radiocabaret" zal liet programma verzorgen. Nadat de afdeling op zondag 22 novem ber een dodenherdenking heeft gehouden, volgt op 29 november een groot Sint Nico- laasfeest voor de kinderen. Op woensdag 9 december is de wetgevende vergadering, op zondag 20 december een adventsviering. De jaarvergadering wordt op woensdac 16 maart gehouden, waarna op 10 april een passie-avond volgt. In de kringen worden diverse lezingen en feestavonden gehouden. Op het pro gramma slaan inleidingen over de beteke nis van de vakbond, de werktijdverkor ting, de rassendiscriminatie, het werk van Abbé Pierre, hedendaagse geloofsbeveling, christendom contra communisme en de opvoeding. Het besluit van dc Haarlemse raad, ge nomen in zijn vergadering van afgelopen woensdag om ruim vier miljoen gulden te voteren voor onrendabele, niet-uitstelbare kapitaalswerken, is inmiddels door Gede puteerde Staten van Noordholland goed gekeurd en doorgezonden naar Den Haag. Tevens hebben G.S. het raadsbesluit van 9 september goedgekeurd, waarbij 20.000 is gevoteerd voor het inschakelen van een organisatiedeskundige, die efficiency-ad- viezen zal geven ten behoeve van de reor ganisatie van verscheidene gemeentelijke diensten en bedrijven. Uit het verslag van de gemeente-instel ling voor kinderverzorging van Haarlem over het jaar 1958 blijkt, dat men ge durende het verslagjaar bemoeiingen had met 117 kinderen. Het aantal verpleeg- dagen over 1958 bedroeg 32.608, te weten 9760 in internaten en 22.848 in gezinnen. Uit de in het jaarverslag opgenomen re kening wordt voorts duidelijk, dat de rijkssubsidie 116.424,24 bedroeg en de bijdrage van de gemeente 21.712,60. Ook dit jaar had de nazorg de bijzondere aan dacht van de kinderverzorging. Enige oud-pupillen worden voor rekening van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken in internaten verzorgd. Nieuws in het kort „Walls of Jericho". Op vrijdag 9 okto ber zal Lady Wheeler in Brinkman, Hout plein te Haarlem Voor het Genootschap Nederland-Engeland spreken over „Walls of Jericho". B.B.-oefening. De Bescherming Be volking zal dinsdagavond nabij het station Bennebroek-Vogelenzang een brandweer oefening houden, waaraan enkele ploegen zullen deelnemen. Tapijtkevers. In Overveen heeft vrij dag een ware invasie van tapijtkevers plaats gehad. In sommige huizen kropen duizenden van deze insecten rond. „Holland-Amerika Lijn". De gezamen lijke passagebureaus in Haarlem houden volgende week vrijdag in gebouw „Sint Bavo", Smedestraat, een speciale Holland- Amerika Lijn-avond. Behalve een causerie waarbij kleurendia's worden vertoond, staat een film over „Rotterdam" op het programma. heilsoldaten daartoe hun vaste post op de hoek van de Reitzstraat en de Cronjéstraat betrekken. Intensief gebruik. Een legerzaal is als centrum van de ve lerlei actie in Haarlem-Noord volslagen onmisbaar geworden. Welk een intensief gebruik daarvan gemaakt wordt laat zich verstaan als men weet hoeveel kanten er aan dit werk zijn: de zondagse samenkom sten, de filmmiddagen, het instuifwerk de padvinderij, het zondagschoolwerk, de „jongsoldaten" dat zijn jongelui, die zich verbonden hebben door de legerbelof- te af te leggen het eigen muziekkorps, dat nu ook al weer zestien jaar bestaat, de vrouwenvereniging en de zangafdelingen. Ieder plaatselijk korps van het Leger des Heils wordt vanzelf uitgebouwd als ge volg van zijn werk, zo is het ook in de twintiger jaren in dit stadsgedeelte ge gaan: men begon met het stichten van een jeugdpost en van de aldus aangetrokken jongeren ging vanzelf een aantal de vas te kern van het korps vormen. In 1929 was men dan ook aan de stichting van een zelf standig korps toe. Het jeugdwerk brengt in Haarlem-noord iedere week ongeveer vierhonderd kinde ren in aanraking met het Leger des Heils. Het is dus wel duidelijk, dat achter de bouwsteentjes-actie van dit korps (giro 439221) een dwingende behoefte zit, die moeilijk kan wachten. „We hadden ge hoopt het gebouw vóór de Kerstactie al te hebben maar dat moesten we uit ons hoofd zetten", zo zei kapitein Verhage. „Nu hopen we maar dat we in begin van het volgend jaar kunnen betrekken". Het muziekkorps van het Leger des Heils in Haarlem-noord zal ten bate van de inzameling op maandagavond 9 no vember in de Kloppersingelkerk een uit voering geven. Advertentie LUm en plak alles met van Ceta-Bever Vrijdagmiddag werd in ,,'t Stoofke", Stoofsteeg 1 in Haarlem de jaarlijkse ex positie van de Katholieke Bond van Be jaarden en Gepensioneerden, afdeling Haarlem geopend. Ongeveer zeventig a tachtig mensen werkten aan de totstand koming van deze tentoonstelling mee, ver telde ons de heer J. Th. Bruijn, secretaris van de Bond. De leden maken de werkstuk jes allemaal thuis. Ze betalen het zelf, mits het materiaal niet té duur wordt, want dan mogen ze bij de penningmeester, de heer F. Bottelier aankloppen. Er wordt ieder jaa*vm®t groot enthousiasme gewerkt. De kleine sociëteitsruimte, die gistermiddag in een expositiehal was veranderd, was daar het duidelijke bewijs van. We hebben langs de lange tafels gelopen en we hebben onze ogen uitgekeken op alle prachtige schorten, baby-jasjes, hand schoenen, kleedjes etc. Maar niet alleen speelde het handwerk op deze tentoonstel ling een grote rol, ook de handenarbeid was sterk vertegenwoordigd. Er waren een groot aantal fotostandaards, ingelijste schilderijen en opvallend was het prachti ge poppenledikant. Voorts bevatte deze expositie ook nog wat vermaak. Want er was, evenals de vorige jaren, weer een grabbelton, een draaiend rad en ook stond er midden op de expositietafel weer een prachtige pop met een rode jurk en bruine pijpenkrullen waar men de naam van moest"raden, voor een kwartje. Dit al les werd beloond met allemaal mooie, te vens nuttige prijzen. Ja, deze kleine, met groot enthousiasme samengestelde tentoonstelling ziet er weer erg goed verzorgd uit, en zal vele mensen naar ,,'t Stoofke" voeren. Zij zullen er dan beslist met evenveel waardering uitko men, als wij dat hebben gedaan. In mijn verslag in de krant van vrijdag over de uitvoering door de C.O.V. „Door Zang Vriendschap" van de ..Grote Mis" van Mozart sloop een zeer storende zet fout. Men kan daar betreffende het su blieme „Et incarnatus est' 'lezen over het „minimum", waar ik geschreven had: het „summum" van muzikale verrukking. Er stond dus het tegenovergestelde van wat ik bedoeld had. Verder hebben de lezers de woorden „zingen" en „terzit" hopelijk wel willen lezen als: „gingen" en „ter- zett". Jos. cle Klerk De overweg in de Westergracht in Haar lem is wegens reparatiewerkzaamheden in de nacht van zondag op maandag gesloten. Alleen voetgangers kunnen daar ter plaatse de spoorbaan passeren. Advertentie voor oliehaarden petroleum DE HAARDOLIE met het hoogste rendement zuinig - geen roet - meer warmte Coöp. Verg. U.A. Rijksstraatweg 174 Telefoon 02500-61326 HAARLEM N. Te Haarlem is op bijna zevenenzeventig- jarige leeftijd overleden ir. D. Kruijf, oud directeur van Bouw- en Woningtoezicht en van het Woningbedrijf der gemeente Haarlem. Bijna veertig jaar heeft hij de overheid gediend, eerst in Amsterdam en daarna in Haarlem en de heer Kruijf was een bescheiden hulpvaardig en vriende lijk ambtenaar, wiens arbeid zeer werd gewaardeerd. De heer Kruijf is op 4 oktober 1882 in Utrecht geboren en na het verlaten van de hbs studeerde hij aan de Technische Hoge School in Delft, waar hij in 1907 het» diploma van civiel-ingenieur behaal de. Enige maanden was hij assistent van prof. Behrens en met ingang van 1 augus tus 1908 werd hij benoemd tot inspecteur in tijdelijke dienst bij bouw- en woning toezicht te Amsterdam. Een jaar latei- volgde zijn vaste aanstelling en met in gang van 30 november 1918 verliet hij de dienst der gemeente Amsterdam wegens zijn benoeming tot directeur van Bouw en Woningtoezicht. Toen in 1920 het Wo ningbedrijf werd opgericht werd ir. Kruijf benoemd tot directeur. Op 1 januari 1948, enkele maanden na het bereiken van de leeftijd van vijfenzestig jaar, verliet de heer Kruijf de dienst der gemeente Haar lem met pensioen. Dinsdag 6 oktober, na aankomst van trein 13.34 uur, zal zijn stoffelijk over schot te Westerveld worden verast. De Belgische minister van Verkeerswe zen, de heer P. W. Segers, heeft gisteren minutenlang vergeefs aan de gesloten deur van de Amsterdamse Apollohal geram meld, waar de tentoonstelling van de Belgische week was ingericht. Dat was even een pijnlijk ogenblik. Maar aan de -ander kant toch ook niet onlogisch: minis ter Segers kwam namelijk om deze ten toonstelling te openen. Een uur later stond temidden van de op linnen geschilderde gevelrijen van de Brusselse Grote Markt een groot gezel schap vooraanstaande Amsterdammers en Belgen, o.w. alle Amsterdamse wethou ders, (burgemeester Van Hall verblijft in Amerika), de ambassadeur van België, baron F. van der Straten Waillet en de Bel gische consul-generaal, de heer H. R. de Vleeschouwer om getuige te zijn van de openingsplechtigheid. Minister Segers zei, dat de diplomatieke samenwerking tussen Nederland en Bel gië op hoog niveau uiterst heilzaam blijkt te zijn en hij was verheugd, dat ook op andere tei-reinen telkens weer blijkt, dat deze landen en volkeren als vrienden sa mengaan. Dankbaar memoreerde hij het gulle en enthousiaste onthaal, „dat uw volk onze Koning heeft bereid en dat ons hai-t heeft verwarmd". De minister getuigde namens zijn regering van vriendschap en achting voor hetgeen Nederland in de oorlog heeft gepresteerd en voor de werk kracht, die het sindsdien heeft opge bracht. Hij sprak de wens uit, dat de Belgi sche week zal bijdragen tot een algehele verbroedering tussen het Nederlandse en het Belgische volk. In de ochtenduren had minister Segers een krans gelegd bij het nationaal monu ment op de Dam uit naam van de Belgi sche regering. Onmiddellijk na de open stelling voor het publiek, gistermiddag om drie uur dienden de belangstellenden zich aan. De tentoonstelling, die op toeristisch gebied veel interessants te zien geeft, is tot en met 10 oktober gratis toegankelijk. Op de gala-avond in de Stadsschouw burg, waar het Théatre National de Bel- gique gisteravond een opvoering gaf van José-André Lacour's „L'Année du bac", werd de Nederlandse regering vertegen woordigd door vice-minister-president H. A. Korthals. De Belgische minister van Verkeers wezen, de heer P. W. Segers, heeft vrijdag in Amsterdam de Belgische tentoonstelling in de Apollohal ge opend. Men ziel de minister, vergezeld door een der hostessen van de tentoon stelling bij een pop in de klederdracht van Bmgge.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5