Nederlandse B-ploeg won van Luxem burg, ondanks gering teamverband Jubilerende HVB huldigde verdienstelijke officials Rapiditas verloor en moet leidersplaats nu delen Le Champion fietste in Molen toernooi te snel voor Alcmarh Geflatteerde zege van Rotterdam op Antwerpen Duitsers beschikten tegen Zwitserland over een sterke verdediging Filippo (Rap.) scoorde liefst zes goals Nieuwelingen De Kampioen kregen Ragetli-molen 12 Muller (Ajax) en Janssen (Stormvogels) speelden technisch knappe wedstrijd Twee goals van Daniëls genoeg voor overwinning Stemmen vóór afschaffing van protesten De derde- en vierdeklassers Jonge EHS-ploeg klopte GVO met 4-3 Grote zege voor DSK op WH in de HVB Zaterdagvoetbal Kennemerland en SIZO verbeterden hun positie Zaterdagelftal verloor van Go Ahead: 2-1 Wolves en Manchester Un. herstelden zich Karreman werd kampioen na spannende eindstrijd MAANDAG 5 OKTOBER 1959 Ondanks de verdiende 31 zege van het Nederlandse B-elftal op de Luxemburgse amateurs heeft de strijd in het knusse gemeentelijke stadion in de hoofdstad van het Groothertogdom teveel teleurstellingen opgeleverd om lang met veel plezier op dit treffen terug te zien. Hier werd een pleidooi gehouden voor een intensievere centrale training, een tegemoet komen aan de wensen van Schwartz. Want hoewel voor de rust door de voorhoede vaak aardige combinaties werden opgezet ontbrak er in het geheel toch een bepaalde lijn. Daarbij kwam, dat spil Walhout een volkomen off-day had en fout op fout stapelde. Omdat, bovendien linksback Veldhoen ook al niet in zijn normale vorm stak werd de taak van de kanthalves De Koning en Muller bijzonder zwaar. Zij moesten hun aandacht voornamelijk bepalen op de verdedigende taak en konden daardoor weinig meehelpen met het opbouwen der aanvallen. Het binnentrio, bestaande uit de scherpschutters Kerkhoffs, Jansen en Henk Groot, kwam nu niet tot zijn recht. Vooral in de tweede helft liepen onze speerpunten door de trage opbouw van de aanval herhaaldelijk in de buitenspelval, die dankbaar door de Luxemburgers werd gehanteerd. En toch heeft de wedstrijd enige plus punten opgeleverd. In de eerste plaats wel het technisch bijzonder knappe en rustig overwogen spel van de Ajacied Muller, die een kwartier voor tijd met een linker dij beenblessure het bed moest ruimen en daarnaast het optreden van de Storm vo- gels-midvoor Jansen. De IJmuidenaar bleek een bijzonder goed aanvalsleider te zijn, die zich steeds weer zeer scherp op stelde en bovendien een gevaarlijk schot lanceerde. Het uitvallen van Muller door een te felle charge van linksbuiten Schaack leidde tot een incidentje, waarin de Nederlandse leiders de wijste partij kozen en ter wille van de goede verstand houding niet op hun stuk bleven staan. Zaterdag was namelijk afgesproken, dat gedurende de gehele wedstrijd beide par tijen twee veldspelers en de keeper zou den mogen worden vervangen. Dit was speciaal op verzoek van Luxemburgers die zich voorbereiden op de Olympische Spelen. Na de thee bleken de Luxembur gers hun voorhoede gewijzigd te hebben waarbij een nieuwe speler in het veld kwam. Toen Muller uitviel werd Rinus Schaap door coach Van der Leek aange wezen om zijn plaats in te nemen. Maar daarmee namen de Luxemburgers plotse ling geen genoegen. Zij beweerden, dat de afspraak slechts had gegolden tot het begin van de tweede helft. Er viel verder niet meer met hen te praten. De protes ten van de Nederlanders werden wegge wuifd, en gezien de 3-0 voorsprong lieten de onzen het er maar bij. Muller kwam la ter nog terug met een stevig verband om zijn geblesseerde been, huppelde even mee langs de lijn, maar terecht haalde Van der Leek hem toen weer uit het strijdperk. Al vrij kort na de aftrap hadden de scherpschutters in de Nederlandse voor hoede hun visitekaartje gepresenteerd. Maar de harde venijnige schoten van Jansen, Kerkhof fs, Luiten en Muller wer den gekeerd of gingen net over de lat. De in verticale blauwwitte strepen gesto ken Nederlanders bleven druk uitoefenen op de Luxemburgse verdediging, die zich De Antwerpenaren zjjn er, ten aan- schouwe van ongeveer 14.000 toeschouwers niet in geslaagd zich te revancheren voor de 7-4 nederlaag, die zij in april in Rot terdam moesten incasseren. Het heeft er overigens lange tijd naar uitgezien, dat de wedstrijd zou eindigen zoals hij was begonnen. Pas kort voor het einde van de wedstrijd kon middenvoor Daniëls het Rotterdamse elftal aan een geflatteerde 2-0 overwinning helpen. De 60-ste wedstrijd tussen beide steden begon met een Belgisch offensief, maar doelman Van Diest bewees reeds in de eerste minuten van de wedstrijd zijn kun nen bij schoten van Verfaillie en Van Acker. De voorhoede van de Belgen, ge steund door de uitstekende linkshalf Janssens, ging nog even door, maar lang zamerhand ontworstelden de Rotterdam mers zich aan de druk en kwamen zij tot enige gevaarlijke tegenaanvallen. Uit een hiervan schoot linksbinnen Schouten over het doel, nadat hij eerst keeper Leysen had omspeeld. Het was opmerkelijk, dat de stuwende kracht bij de Maasstedelingen, Verhoe ven, eveneens de linkshalfplaats bezette. De Sparta-speler had er kennelijk zin in. Hij bediende zijn medespelers keer op keer van uitstekende passes evenals ziin ploeggenoot De Vries, die als schakelspe ler zeer nuttig werk deed. De pauze kwam met een 0-0 stand. Na de rust bleef het spelbeeld aanvan kelijk hetzelfde, alleen was Rotterdam nu iets meer in de aanval. Het spel bleef ech ter te kort en te doorzichtig, totdat de gastheren na ongeveer tien minuten spe len van taktiek veranderden. Through- passes en lange voorzetten kwamen in de plaats van het korte tik-takspel en dit luid de de Antwerpse nederlaag in. Sparta-middenvoor Daniëls, die tot op dat moment een onopvallende rol had ge speeld, voelde zich nu als speerpunt van de aanval in zijn element en in de 13de minuut uitte hij zijn verlangen naar een doelpunt in een hard schot, dat echter de paal op zijn weg vond. Na een haif uur deed hij het beter. De doorgebroken Schou ten werd door Leysen en spil Van Ginde- ren in eendrachtige samenwerking gestuit maar daarbij sprong de bal voor de voe ten van Daniëls, die weinig moeite had om de stand op 1-0 te brengen. Nog geen twee minuten later was het opnieuw raak. De naar links gezwenkte Van Ede ontving een zuivere pass van Verhoeven en hoewel de Sparta-rechtsbui- ten naar onze mening buitenspel stond, liet scheidsrechter Lacroix doorspelen. Van Ede schoot de bal naar de toelopen de Daniëls die al zijn kracht legde in een schot, dat Leysen waarschijnlijk niet ge zien heeft: 2-0. In de resterende speeltijd kwam er in de score geen verandering meer. Uitblin kers bij Rotterdam waren doelman Van Diest, rechtshalf Kreijermaat, linkshalf Verhoeven en rechtsbinnen De Vries. Van de Antwerpenaren kunnen doelman Ley sen, linkshalf Janssens en invaller-links binnen Wayn op een goede wedstrijd te rugzien. met veel kunst en vliegwerk staande wis ten te houden. In deze periode switchten onze aanvallers dat het een lust was om te zien en toen Jansen in de dertiende mi nuut van de linkerzijlijn een haarscherpe voorzet gaf leek Henk Groot de score te gaan openen. Maar de Ajacied knalde in volle ren van dichtbij over het doel. In de 25ste minuut nam de B-ploeg de leiding. Tinus Hosselaar, die tot dan toe weinig goeds had laten zien. zette scherp voor en Kerkhoffs hoofd was juist iets eerder tegen de bal dan de vertwijfeld grijpende handen van de Luxemburgse keeper (0-1). Bosselaar bleef in het nieuws. Zelf had de Spartaan weinig geluk toen hij van ver keihard schoot. Maar de bal stuitte van de lat terug. De Rotterdammer had ech ter opnieuw een groot aandeel in hel twee de doelpunt. Geheel van links afgedwaald omspeelde Bosselaar back Brenner en trok de bal van de zijlijn af zo haar scherp voor de voeten van Jansen, dat de IJmuidenaar de bal in het doel kon lopen (0-2). Dat was na 29 minuten. En omdat rechtsbuiten Dimmer de kans van de dag miste door twee meter voor open doel te schieten werd dit ook de ruststand. De omzettingen in de Luxemburgse voorhoede betekenden een geduchte ver betering. Vrouwe Fortuna keerde zich ech ter tegen de hardwerkende gastheren. Het schot van Jann van drie meter afstand had zeker een beter lot verdiend dan de dek- lat. Het spel van de Nederlandse verde digers werd steeds matiger en tegen een betere voorhoede dan die der Luxembur gers zou Van Heeswijk beslist niet zo lang stand hebben kunnen houden. Geheel te gen de verhouding in was het toch weer zijn Luxemburgse collega die de bal uit het net moest vissen. In de negentiende minuut loste Bosselaar van zeker vijfen twintig meter een hard laag schot, dat onder de vallende Lahure door in de hoek doel trof (0-3). De Luxemburgers lieten zich door deze onverwachte treffer niet ontmoedigen. Integendeel, zij bleven, zo mogelijk nog meer verbeten, vechten om de eer te redden. Na het uitvallen van Muller trok Bosse laar izich in de verdediging terug en kwamen er nog maar zelden gevaarlijke momenten voor de Luxemburgse veste. Ten slotte werden de stormlopen van de gastheren beloond. Een minuut voordat de matig leidende Saarlandse scheids rechter Ommerborn het einde aankondig de schoot Dimmer het voor het zwoegen verdiende tegenpunt langs Van Heesv/ijk (1-3). Het Duitse voetbalelftal heeft in het met 50.000 toeschouwers lang niet gevul de Wankdorf-stadion in Bern een verdien de 4-0 zege op Zwitserland behaald. De snellere, technisch betere en vlotter com binerende Duitsers hebben gedurende de eerste helft nogal moeite gehad met de Zwitserse grendel voor het doel van Else- ner weg te schuiven. Er waren geen zwak ke punten in het elftal van de aanstaan de tegenstanders van oranje. De verdedi ging speelde uiterst solide en de midden- linie vormde het beste deel van de ploeg met Horst Szymaniak op de linkshalf- plaats als de beste man van het veld. Ook rechtshalf Benthaus speelde een voortref felijke wedstrijd. In de vijfde minuut opende linksbuiten Vollmar de score toen hij een verkeerde pass van Walker opving. Het leek het be gin van een overrompelend offensief te zijn en inderdaad bleef de Duitse aanval gevaarlijk, maar in de eerste helft zou niet meer worden gescoord ondanks de prach tige kansen voor Seeler. In de vierde minuut van de tweede helft bracht rechtsbinnen Brülls de debutant die voor rust de midvoorplaats bezette, de stand op 0-2 en daarmee kwam ineens de nodige rust en zuiverheid in het Duitse spel. De beslissing viel na 73 minuten. Szymaniak plaatste haarscherp naar Voll mar, die in volle ren op doel schoot. El- sener sloeg de bal weg, maar Rahn pikte de bal op en schoot nu onhoudbaar in. Nau welijks een minuut later was Seeler er dooi'. Hij was in het strafschopgebied te gen de grond gelopen door de Zwitserse rechtsback Grobety. Juskowiak maakte bij de strafschop geen fout (0-4). Duitsland BZwitserland B In Konstanz speelden zaterdagmiddag de B-ploegen van Duitsland en Zwitser land tegen elkaar. De Zwitsers wonnen met 1-0 na een doelpuntloze eerste helft. DenemarkenFinland In Kopenhagen heeft Denemarken met 4-0 (rust 2-0) van Finland gewonnen. 36.000 toeschouwers zagen hoe de 17-jari- ge midvoor Harald Nielsen, die zijn derde interland speelde, drie doelpunten scoor de, in de 21ste, 22ste en 59ste minuut van de wedstrijd. SchotlandNoord-Ierland Zaterdag is in Belfast de eerste wed strijd gespeeld voor de competitie van de „Home countries" waaraan de nationale ploegen van Engeland, Schotland, Wales en Noord-Ierland deelnemen. In deze eer ste wedstrijd, die ging tussen Noord-Ier land en Schotland, zegevierden de Schot ten met 4-0. De ruststand was 3-0. RuslandChina Het Russische voetbalelftal heeft zater dag te Peking met 1-0 gewonnen van het team van Communistisch China. Het be slissende doelpunt werd door linksbuiten Anatoli Ilyin gescoord. Het HVB-bestuur wenst de met het gouden Bondsinsigne onderscheidenen geluk. De jubilerende Haarlemse Voetbalvond heeft zaterdag in restaurant Brinkmann in Haarlem op uiterst stijlvolle wijze het zes tigjarig bestaan herdacht tijdens een bui tengewone algemene vergadering, waarop tal van verdienstelijke figuren uit het lagere voetbal in Kennemerland werden onderscheiden. Waarnemend voorzitter Van Turnhout wees er in zjjn openingstoespraak op dat de oprichting van de HVB van grote betekenis is geweest. „Maar het werk dat door zovc- len in de loop der jaren is verricht, is niet vergeefs geweest", aldus de heer Van Turnhout. „Er is een bloeiende bond ont staan die duizenden en vooral jeugdi gen sportieve ontspanning biedt". De heer Van Turnhout, die aan het begin van zijn toespraak had herinnerd aan de grote verdiensten die wijlen de heer Van dei- Aart voor de Bond had gehad, wees er ver der nog op dat de HVB een grote bloei me- demaakt en dat er ook in de toekomst hard gewerkt zal worden om die bloei te conti nueren. Ter gelegenheid van het jubileum van de HVB, zo zei de heer Van Turhout nog, zal met ingang van 23 oktober amnestie wor den verleend aan gestrafte spelers. Dat wil zeggen, de helft van de straf zal worden kwijt gescholden. Aan de heren mr. v. d. Berg (HFC), Bergman (Vogelenzang), Geerlings (VVD), Districtsvergaderingen KNVB Op de zaterdagmiddag in Kransapolski in Amsterdam gehouden jaarvergadering van district west 1 amateurvoetbal heeft de tweede voorzitter, de heer H. A. Bos, de ontvallen districtsleden de heren Van der Aart (Haarlem) en Karei Lotsy (K.N.V.B.) herdacht. De heer Van Hou ten noemde een brief van het bestuur van de sectie betaald voetbal waarin deze sectie zich niet akkoord verklaarde met het voorstel dat 16-jarigen niet in een eer ste elftal van een profteam mogen spelen, onfatsoenlijk. Men voelde niet voor de bepaling dat 16-jarigen wel mogen spelen. Op de jaarvergadering van het distrcit West 2 in Rotterdam spraken van de aan wezige gedelgeerden van 81 verenigingen en drie afdelingen, zich 125 voor en 222 te gen afschaffing van protesten (reglement competitiewedstrijden) uit. Veel houvast biedt deze uitslag het districtsbestuur niet, daar de grote Rotterdamse verenigingen en ook de afdeling Rotterdam niet aanwe zig waren. Het voorstel van de sectie be taald voetbal om met standaardelftallen in de amatcurklasse te mogen uitkomen vond slechts bijval van vier afgevaardig den. De vergadering in Deventer van het dis trcit Oost sprak zich met overgrote meer derheid uit voor het voorstel de protesten, bij wijze van proef, tijdelijk af te schaf fen. Er waren slechts 7 tegenstemmers. Op de vergadering van district Noord in Groningen werd meegedeeld dat de semi- interlandwedstrijd Noord-Nederland Noord-Duitsland op 20 april 1960 in Gro ningen zal worden gespeeld. Op de vergadering van het district zuid 1 kreeg het voorstel van het betaalde voetbal, toe te staan dat ook in het eerste elftal van een semiprofclub amateurs mo gen uitkomen, indien zij 16 jaar zijn, slechts geringe steun. De meeste afge vaardigden waren er voor de limiet van 18 jaar te handhaven. Met de proefafschaffing van protesten ging de vergadering akkoord. De hele vergadering van Zuid 2 onder steunde het voorstel om het aantal eerste klasse-afdelingen der amateurs van drie op vier te brengen. Aanvaarding van dit voorstel door de Bondsvergadering zou met zich brengen, dat in het district Zuid 2 aan het einde van dit seizoen alle kamp pioenen van de tweede en derde klasse automatisch zullen promoveren. De betrekkelijk jonge ploeg van EHS is er gisteren in geslaagd GVO met een 4-3 nederlaag naar Krommenie terug te stu ren. Vijftien minuten was er gespeeld toen de gasten de score openden. Een kwartier later bracht midvoor De Vries van EHS de partijen weer op gelijke voet. Vijf mi nuten voor rust liet dezelfde speler de scheidsrechter andermaal naar de mid denstip wijzen. Kort na de hervatting werd een fout van doelman La Court met een tweede doel punt voor de gasten afgestraft. Weer was het echter De Vries die een minuut of vijf later de EHS-aanhang kon laten juichen. De GVO-ers bleven echter volhouden. En met succes. Met een onhoudbaar schot in de benedenhoek kwamen de bezoekers weer naast de Haarlemmers. Rechtshalf Veldmeijer werd naar de voorhoede over geplaatst en deze speler smaakte het ge noegen kort voor tijd EHS voor de laatste maal aan de leiding te helpen. (4-3) Hoofddorpse Boys en Lijnden hebben gisteren in Hoofddorp de punten gedeeld (2-2). Bij de rust was er nog niet gescoord. Na de thee namen de gasten de leiding. Rechtsbinnen Stolwijk maakte kort hierna de verdiende gelijkmaker. Een kwartier voor tijd namen de spelers uit Lijnde op nieuw de leiding. Bakkenoven zorgde vijf minuten voor tijd dat de punten werden gedeeld. Grapendaal (Beverwijk), Kessens (Spaar- nevogels), Van Loo (Hillegom), De Nijs (Spaarnestad), De Wagt (SIZO) en Wij- mar (Stormvogels) werden voor hun ver diensten het Bonds-ere-insigne in zil ver uitgereikt. Het insigne in goud werd toegekend aan de heren Van Balen Blan ken (Haarlem), Bremerkamp, S. Hazevoet (RCH), Hirs (EDO), Van Houten (HFC), Pigge (EDO) en Spierdijk (THB). Na afloop van de vergadering zaten de genodigden van iedere vereniging twee bestuursleden aan aan een diner, waar bij tal van toespraken werden gehouden. Met het oog op de wedstrijd Nederland België was het programma in de HVB dit maal' zeer klein. Slechts twee wedstrijden in de eerste klasse A vroegen de aandacht en in de lagere afdelingen werd vrijwel niet gespeeld. DSK heeft in de eerste klas een knappe overwinning behaald op WH. Voor de rust was de strijd spannend en was er van krachtsverschil weinig sprake. Nadat Re kelhof met twee doelpunten DSK een ste vige voorsprong had bezorgd, keerde de spanning terug toen WH tegenscoorde. De rust ging in met 21, maar daarna was DSK oppermachtig. Sieraad bracht de sco- de op 31, waarna Rekelhof weer eens scoorde en aanvoerder van Blanken ten slotte de eindstand op 51 bracht. Een min of meer verrassende 21 over winning behaalde Halfweg op Spaarndam en door deze resultaten is de stand thans: DCO 3 6 Spaarndam 4 4 IEV 3 6 Halfweg 5 3 Renova 4 6 BSM 3 2 DSK 3 4 WH 4 1 DSOV 4 4 DSS 3 0 In IB verloor HFC 3 met 21 van EDO 4. In 2A werd niet gespeeld. De stand in deze klasse luidt: DIOS 4 6 VVD 4 3 v. Nispen 4 5 SHS 4 3 VI. Vogels 2 4 Vog.zang 4 3 Sp.vogels 4 4 Heemstede 3 2 Alliance 3 3 Nw Vennep 3 2 SVIJ 3 3 Kennemerland en SIZO hebben hun lei dende positie in de derde en vierde klasse van de KNVB-zaterdagmiddagcompetitie versterkt, Kennemerland versloeg De Geu zen met 42, terwijl SIZO een duidelijke 30 overwinning behaalde op Vlug en Vaardig. Met Jong Hercules bleef het ver keerd gaan, want deze club boekte nu reeds de vyfde nederlaag. Tweemaal moest Kennemerland in de wedstrijd tegen De Geuzen een achter stand wegwerken hetgeen tenslotte door Desmit en Spanjer gelukte, zodat bij de rust de stand in evenwicht was, 22. Na de rust was de Haarlemse club sterker en hoewel De Geuzen krachtig partij gaf wisten de Haarlemmers middels doelpun ten van Spanjer en Van Nes met vier— twee te winnen. Ook IJ muiden boekte een overwinning. Het was wel een magere zege, nl. 10, maar in een uitwedstrijd tegen Jong Holland in elk geval een knap pe prestatie. Bij de vierde-klassers weer een zege van SIZO. Met 30 werd Vlug en Vaardig op eigen terrein verslagen. Bij de rust was het al 20 voor de Hillegommers door doel punten van Van der Plas waarna in de tweede helft G. Hoogkamer de zege veilig stelde, 03. Omdat Lisser Boys en Kinheim tegen elkaar gelijkspeelden liep SIZO dus een punt uit op z'n concurrenten. Bij de rust stond Kinheim er bepaald gunstig voor, want de thee werd gedron ken met een 20 voorsprong waar Boender en Bax voor hadden gezorgd. Maar na de rust waren de rollen omgekeerd en scoor de de thuisclub twee goals. Jong Hercules leed opnieuw een neder laag. Bij de rust leidde tegenstander Ne- hamy met 2—0 en in de tweede helft kon Jong Hercules slechts de eer redden door Snippe. SVJ gaf Zandvoortmeeuwen in de badplaats goed partij maar moest toch met 32 de eer aan de Zandvoorters laten. Bij de rust was het al 31 voor de thuisclub. Keur nam twee goals voor zijn rekening en Stokman de derde. Kennemerland 5 9 SIZO 5 9 Spakenburg 5 8 Liss. Boys 5 7 Wartburgia 5 6 PVWA 5 7 Huizen 4 5 Kinheim 5 6 IJmuiden 5 5 Zandvrtm. 5 6 Geuzen 5 4 Nehamy 5 5 J. Holland 5 4 Intimis 5 4 KMVZ 5 4 VI. en Vaardig 5 4 NDSM 5 2 SVJ 5 2 Dindua 4 1 J. Hercules 5 0 Go Ahead won zaterdagmiddag in De venter met 21 van het Nederlands zater dagelftal. Na zes minuten opende Ten Brinke de score voor Go Ahead uit een hoekschop. Vijf minuten later was het al weer gelijk door een treffer van Van Hol (DOVO, Veenendaal). Na rust scoorde Ja ger voor Go Ahead (21). Adiiertentie (Zie advertentie op pag. 8) In de penibele situatie kwam voor de roodwitten dus geen verbetering. De ploe gen van De Blinkert konden in Haarlem blijven, want het veld van Laren bleek door de droogte onbespeelbaar. Rapiditas moet de leiding van de hand bal-eerste klasse weer delen met IJmond, Sport Vereent en WVGV. De Rapidianen liepen zich met hun korte aanvalsspel „dood" op de Aalsmeer-verdediging, waarin enkele geroutineerde oud-hoofd- klasscspelcrs nog wel raad wisten met het simplistische spel van de gasten. Na de rust reduceerde Rapiditas een 6-4 ach terstand tot 6-6 en vijf minuten voor het einde bleek alles nog mogelijk toen Rapi ditas van een 8-6 achterstand weer op ge lijke voet was gekomen (8-8). Maar een fout van de overigens voortreffelijk spe lende Haarlemse doelman Klaas de Groot deed de balans naar een verdiehde zege voor de Aalsmccr-reserves overslaan (10- 8). J. Filippo (Rap.) scoorde als zesde aanvaller vier doelpunten. De handbalcompetitie In een wat te hard duel, waarin de goed leidende scheidsrechter Ril IJmond 4 en Concordia 2 veertienmeter-worpen toe wees, heeft IJmond met een behoorlijk sluitende verdediging een verdiende 8-5 overwinning behaald. In de eerste helft waren de Velsenaren overwegend sterker en dit leidde tot een 5-2 voorsprong met rust. In de tweede helft brachten twee doelpunten van Ed Nederkoorn Concordia tot iets positiever spel doch Klesner maakte met een achtste doelpunt een ein de aan de Haarlemse illusies. Het wispelturige Zandvoortmeeuwen kreeg in Utrecht van Attila en HOC in Amsterdam van Niloc 2 een handballesje. De Meeuwen verloren met 10-2; de HOC- ers met, liefst 16-1. De damesploeg van Concordia deelde na een evenwichtige strijd de punten met AOG (4-4). De afdeling De damesploeg van IJmond zal in de afdeling Haarlem recht op de titel afste venen. Dit kan men distilleren uit de re sultaten die de eerste drie competitiezon dagen opleverden. IJmond won gisteren, vooral door een schotvaardige voorlinie, na een 4-2 voorsprong met rust van TIJBB met duidelijke cijfers (8-3), terwijl de ove rige ploegen in de eerste klasse de pun ten deelden. Full Speed, met drie invalsters, moest Concordia 2 voor de thee een 1-0 voor sprong toestaan, maar na 40 minuten hadden beide ploegen tweemaal gescoord. Het Hillegomse Concordia, met Jos Stroombergen als schutster van formaat, ging in score gelijk op met HBC, via 1-0, 2-1 en 2-3 eindigde men op 3-3. Na een enerverend scoreverloop deelden Rapidi tas en HOC de punten. Voor Rapiditas besloot Elly Bakker voor de pauze driemaal een rush met een doel treffend schot waar HOC twee treffers van Froukje v. d. Ham tegenover stelde, Na het wisselen van speelhelft lieten bei de doelvrouwen nog wel eens een steekje vallen. Tineke Koningshoven bezorgde Ra piditas eerst met 4-2 en even later met 5-3 de leiding, maar wederom bleek Frouk je v. d. Ham fortuinlijk met haar schoten en met haar vijf doelpunten bracht zij HOC op gelijk niveau met de zwartwitten 5-5. Bij de heren blijft Concordia 2 het goe de pad bewandelen. Voor de thee konden de Adelborsten de Concordianen aardig volgen (5-4) maar hierna bleek het hek van de dam; 11-5. IJmond 2 klopte de Zandvoortmeeuwenreserves met 6-3 en wijkt niet van de zijde van Concordia 2. Het traditionele „Zilveren Molen"-tocr- nooi van de Zaanse wielerclub D.T.S., dat zondagmiddag in de Wijde Wormer werd gehouden en waarmee het wegseizoen in Noorholland werd besloten, is bij de ama teurs gewonnen door „Le Champion" uit Amsterdam. Met veertien seconden voor sprong op „Alcmaria Victrix", dat in de slotfase van deze ploegentijdrit nog fel kwam opzetten, beslisten Jan Le Grand, Wim en Richard van Smirren met Dries Helsloot de strijd in het voordeel van de hoofdstedelijke club. Een beste prestatie leverden in dit toernooi de nieuwelingen van „De Kampioen' 'uit Haarlem. Zij be haalden een duidelijke overwinning in de voorwedstrijd om de „Ragetli"-molen. Het waren: Wil Blommaert, Henk Pe ters en Gé Fennis, die dit succes voor de club uit de Spaarnestad verwezenlijkten. Thijs Bouma en Cees Jansen, die ook een werkzaam aandeel hadden geleverd in de uiteindelijke overwinning, hadden de op mars niet met succes kunnen volbrengen. Eddy Sminia had al eerder moeten afha ken. De vreugde over de triomf was er bij de Haarlemmers evenwel niet minder om. In de strijd der nieuwelingen over vier ronden (64 km.) veroverden de Haarlem mers reeds in de eerste ronde de leiding. En die habben zij niet meer afgestaan. Het verschil met „Alcmaria Victrix" be droeg weliswaar slechts twee seconden „Olympia" volgde op dertien en „De Spartaan" op negentien seconden was dus feitelijk nog niet van betekenis, doch in het verdere verloop van de strijd heb ben de renners van „De Kampioen" die voorsprong verder opgevoerd. Bij het in gaan van de laatste ronde was de stand: 1. De Kampioen. 2. op 51 sec. „Olympia", 3. op 1 minuut „De Spartaan"; 4. op 1 min. en 27 sec. „Alcmaria Victrix", 5. op 1 min. en 52 sec. Het Stadion Er scheen geen vuiltje meer aan de lucht. Maar toch heb ben de Haarlemse supporters nog een be nauwd kwartiertje meegemaakt, want in die laatste ronde moesten Bouma en Jan sen afhaken. Sminia was al in de tweede ronde uit de ploeg verdwenen. Maar de drie overgeblevenen Blommaert, Peters en Fennis hebben zich de in het ver- Wolverhampton Wanderers en Manches ter United hebben hun prestige in eigen huis hersteld. De beide clubs, de de vorige week legen continentale clubs zo slecht uit de bus kwamen Wolverhampton Wan derers verloor met 2—1 van Vorwarts Ber lin en Manchester United zelfs met 61 van Real Madrid wonnen zaterdag hun league-wedstrijden met flinke cijfers. Manchester United zegevierde met 41 over Leicester City en Wolverhampton versloeg Luton Town met 51. Door deze laatste uitslag kwamen de Wolves in pun ten gelijk met koploper Tottenham Hot spur, die met 11 gelijkspeelde tegen Burnley. De omstandigheden, waaronder zaterdag werden gespeeld, waren typisch on-Engels. De temperatuur schommelde omstreeks de 27 graden Celsius en de meestal zo zachte Britse voetbalvelden, waren door de lang durige droogte keihard geworden, zodat de spelei's vaak in een stofwolk werden ge huld. In de vierde divisie wedstrijd Roch dale—Carlisle werd de linksback van de thuisclub, Dai Powell, zelfs door de hitte bevangen en zakte juist voor de rust in elkaar. In de tweede helft kon hij echter zijn plaats weer innemen. De uitslagen van de zaterdag voor de Engelse league gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: Birmingham City—Leeds .United 2—0: Blackburn Rovers—Preston North End 14; Blackpool—Manchester City 1—3; Bolton Wande rers—Sheffield Wednesday 1—0: Everton—Arsenal 3—1; FulhamNottingham Forest 31; Luton Town—Wolverhampton Wanderers 1—5; Man chester United—Leicester City 4—1; Newcastle United-West Ham United 0—0; Tottenham Hot spur—Burnley 1—1; West Bromwich Albion—Chel- sea 13. Tweede divisie: Briston Rovers—Brighton and Hove Albion 4—5; Derby County—Bristol Citv 3—0; Huddersfield Town—Portsmouth 6—3; Hull City—Cardiff City 0—0; Ipswich Town-Stoke City 4—0; Leylon Orient—Sunderland 1—1; Lin coln CityAston Villa 00: Middlesbrough—Scun thorpe United 3—1; Plymouth Argyle—Charlton .Athletic 6—4; Sheffield United—Rotherham Uni ted 2—3; Swansea Town—Liverpool 54. schiet liggende overwinning niet meer la- ten ontglippen. Zij stormden gelijktijdig met het één minuut eerder vertrokken „Olympia" door de finish. Het Beverwijk- se „Kennemerland" bleef in deze strijd be neden de verwachtingen en reikte niet ver der dan de dertiende plaats. Er namen ze ventien ploegen aan deze wedstrijd deeL Heel wat slechter dan de nieuwelingen hebben de amateurs van de Haarlemse club het eraf gebracht. Van het oorspron kelijk samengestelde team was alleen Eddy Riethoff opgekomen. Aad Koonings, Rein Otte, Loek en Frans Vaars werden ter elfder ure als invallers aan Riethof! toegevoegd. Deze onderbezette en onge trainde ploeg verdween halverwege de race van het strijdtoneel. De strijd om de overwinning der ama- W ielrennen teurs is hoofdzakelijk gevoerd door „Le Champion" en „Alcmaria Victrix". Aan vankelijk sprak ook het snel gestarte „Oly- pia" een woordje mee. Maar in de tweede koershelft, toen ook de vermoeidheid zich deed gelden, kwamen de „Olympianen" er niet meer aan te pas. De „rood-witten" van „Le Champion", de gebroeders Van Smirren, Helsloot en Le Grand, schenen toen op een onbedreigde zege af te fietsen, Het werd evenwel toch nog een bedreigde overwinning. Want De Jongh, Hopman, Pronk en Zeeman van „Alcmaria Victrix" kwamen in de slotfase van de strijd nog zo fel opzetten, dat zij hun aanvankelijke achterstand van 43 seconden reduceerden tot veertien. De amateurs van „Kennemerland" heb ben zich wel niet in de strijd om de ere plaatsen kunnen doen gelden, doch met een vijfde plaats van de twaalf deelne mende ploegen kwamen zij beslist niet gek voor de dag. Vooral ook omdat Wim Zonneveld in de laatste ronde door de sterke Cees Lute en Jan Timmer meege trokken moest worden. Henk Castricum, die reeds in de eerste ronde moest los sen, heeft de wedstrijd helemaal alleen ver achter zijn ploeg uitgereden. De uitslag luidde: 1. „Le Champion", Am sterdam (W. en R. van Smirren, Helsloot en Le Grand), de 96 kilometer in 2 uur 16 min. en 36 sec.; 2. „Alcmaria Victrix", Alkmaar in 2.16.50; 3. DTS, Zaandam in 2.18.20; 4. „Olympia", Amsterdam in 2.19.49: 5. „Kennemerland", Beverwijk in 2.21.00; 6. „Feijenoord", Rotterdam in 2.22.37; 7. Ulysses", Amsterdam in 2.23.25; 8. „De Gazelle", Amsterdam in 2.25.34; 9. „De Adelaar", Hilversum in 2.27.06; 10. „De Germaan", Amsterdam in 2.27.11. Uitslag nieuwelingen: 1. „De Kam pioen", Haarlem (Blommaert, Peters en Fennis), de 48 kilometer in 1 uur 32 min. en 28 sec.; 2. „De Spartaan", Den Haag in 1.33.22; 3. „Olympia", Amsterdam in 1.33.28; 4. „Het Stadion", Utrecht in 1.34.26; 5. „Alcmaria Vixtrix", Alkmaar in 1.35.11; 6. „De Pedaalridders", Rotter dam in 1.35.33; 7. DTS, Zaandam in 1.35.35; 8. RK Amsterdam in 1.36.05; 9. Rotter damse Leeuw in 1.36.23; 10. „Feyenoord", Rotterdam in 1.36.42. Biljarten Zondagavond zijn in café Drogtrop in Haarlem de eindwedstrijden gespeeld om het kampioenschap vijfde klasse, district Haarlem van de KNBB. Karreman en De Vries behaalden beiden tien punten; het gemiddelde van eerstgenoemde was echter juist iets beter, zodat deze zich kampioen mag noemen. De einduitslag luidde: J. Karreman 7 5 1 0 1.23.2 W. de Vries 7 5 10 1 22.9 W. Breed 7 4 8 1.33.1 D. Bouman 7 4 8 1.27.5 P. Groeneveld 7 3 6 1.10 V. Loerakker 7 3 6 1.07 P. Wilschut 7 3 6 102 A. Schouten 7 1 2 0.86

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 12