Panda en de meesteivkok ACCOUNTANTS BESPRAKEN FUNCTIE VAN COMMISSARIS Wereldnieuws Zonnig, maar koude wind Rapport van Wiardi Beekman Stichting houdt gevaren in hazewind kleding TocU ió Uet zo MAANDAG 5 OKTOBER 1959 2 Indonesische maatregelen Nu tegen gemengde ondernemingen Ons land op zesde plaats in de wereld Belangengemeenschap CAO grafische bedrijven De staalstaking Weer nieuwe voorstellen Rapport van experts Russen zullen V.S. niet voorbijstreven DEFMVM Het rokertje een dergelijke kei, die er zo gezond uit ziet, een sigaret rookt, zal het mij toch zeker geen kwaad doen? Desondanks voelden vele rokers zich schul dig wanneer zij een (of de zoveelste) siga ret opstaken. Maar ook deze schuldgevoe lens wisten de reclamepsychologen te sus sen door de naar een sigaret snakkenden voor te spiegelen, dat een enkele sigaar of sigaret na gedane arbeid een welverdien de beloning was, of door er op te hameren, dat de rokende man de gezelligheid in het gezin verhoogde. „Moeder ziet het zo graag!" Kunt u zich voorstellen, dat de met goede voornemens bezielde, maar licht te verleiden Amerikaanse kettingroker door de knieën ging, nu hem werd voor gehouden dat hij anderen een plezier deed door zelf een sigaret op te steken? Hij ge troost zich dit offer dus! (En dan te be denken, dat ondergetekende al deze ge adverteerde aanmoedigingen niet eens no dig heeft). Vooruitzichten K.S.G. voor vierde kzvartaal KOLENVOORRADEN ZULLEN NOG STIJGEN STAALSTAKING HAD GERINGE INVLOED OP EUROPESE PRODUKTIE Ook Pakistan koopt Friendships Stokvis Zn. boekt goede resultaten Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Du Pont moet financiële betrekkingen met GM verbreken Asselbergs IJzerindustrie herstelde zich goed Kans op gerechtelijke vervolging De functie van de commissaris was in de in het Kurhaus te Scheveningen ge houden accountantsdag van het Nederlands Instituut van Accountants (NIVA) onder werp van bespreking in het eerste gedeelte van deze dag. Eerst sprak mr. H. Albarda, voorzitter van het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het Buitenland, over „De ontwikkeling van de functie van de commissaris in het Neder landse vennootschapswezen", een vraagstuk van bedrijfsorganisatie, dat zoals de voorzitter van het NIVA, prof. dr. A. Th. de Lange opmerkte: „Thans velen in den lande interesseert. Hy ging ook in op het rapport „De hervorming van de onder neming" van de Dr. Wiardi Beekman Stichting, waarin zoals bekend wordt voorgesteld een tripartite samenstelling van de raad van commissarissen, te weten vertegenwoordigers van aandeelhouders, van de overheid en van de werknemers. In dit voorstel ziet de heer Albarda het gevaar dat de onderneming zou worden geleid door een in zichzelf verdeelde raad, bestaande uit vertegenwoordigers van drie groepen met vaak tegenstrijdige belangen. Het is beter, zo betoogde hij, te zoeken belangen van de betrokken onderneming naar methoden de aandeelhouders weer te1 1 activeren („waarvan in de recente prak tijk enige verheugende gevallen zijn te vermelden") en voor het geval dat de aan deelhouders onverhoopt van hun rechten onder normale omstandigheden geen ac tief gebruik zouden maken invloed op het bestuur uit te oefenen, de consequenties te aanvaarden van het feit, dat de onder neming een eigen leven gaat leiden. Het nastreven van de continuïteit van de on derneming wordt dan praktisch de uit sluitende taak van directie en commissa rissen. Hierbij heeft de directie haar aan dacht aan de continuïteit van het bedrijf in het algemeen te geven en hebben de commissarissen erop toe te zien, dat door de wijze van bestuur de continuïteit van de onderneming niet in gevaar wordt ge bracht. Ir. F. Q. den Hollander, voorzitter van het Verbond van Nederlandsche werkge vers en oud-president van de Nederland se Spoorwegen achtte het van groot be lang, dat er in de raad van commissaris sen harmonie en homogeniteit heerst. Wat de door de dr. Wiardi Beekman Stichting voorgestelde hervorming van de raad van commissarissen betreft, zei hij, dat hier sprake is van een „miskenning van het ondernemerswezen als zodanig." Dr. ir. Den Hollander reageerde ten slotte posi tief op een suggestie van mr. Albarda in zake door de werkgeversbonden te ont plooien activiteiten op het terrein van een nadere en duidelijkere concretisering van de functie van de commissaris. Mr. V. P. L. Steenberghe, oud-minister van Economische Zaken, wees erop, dat volgens de moderne opvatting de commis sarissen tot taak hebben de behartiging van de belangen van allen die in de on derneming werken en ermee verbonden zijn, doch hij wilde een accent leggen op de behartiging van de belangen van aan deelhouders. Hij toonde zich huiverig voor commissarissen die door banken of finan ciële instellingen zijn aangewezen, op grond van kredieten die een onderneming bij deze instellingen heeft opgenomen en hij sprak de vrees uit dat zo'n commissa ris, die een „wakend oog" voor een der de moet zijn: zich onvoldoende met de In Indonesië is vrydag een besluit ge publiceerd, ondertekend door de Indone sische minister van Financiën, ir. Djuanda, over de positie, welke na de recente na tionalisaties, Nederlandse ondernemingen zullen verkrygen, waarvan de aandeelhou ders voor een deel niet-Nederlanders zijn. Die ondernemingen, welke na de natio nalisatie werden beschouwd als vitale be drijven, blijven geheel het eigendom van de Indonesische regering, aldus het besluit. Ondernemingen, die na de nationalisatie zijn beschouwd als niet vitale bedrijven kunnen worden: gezamenlijke ondernemingen in het be zit van de Indonesische regering en bui tenlanders, mits deze geen Nederlanders zijn; gezamenlijke ondernemingen in het bezit van nationaal-Indonesisch en (niet-Neder- lands) buitenlands kapitaal of ondernemin gen in het bezit van geheel niet-Neder- lands buitenlands kapitaal mits de on derneming haar zetel in Indonesië heeft. De directies van in Indonesië gevestigde, niet in het bezit van Nederlanders zijnde, ondernemingen krijgen zes maanden tijd om hun zetel over te brengen van Neder lands grondgebied naar dat van de Indo nesische republiek. Gebeurt dit niet dan kunnen deze ondernemingen als Neder landse bedrijven worden beschouwd en zijn ze onderworpen aan de nationalisatie bepalingen. Voor de in de aanhef genoemde, geheel te nationaliseren vitale bedrijven, zal aan de niet-Nederlandse aandeelhouders een schadevergoeding worden uitgekeerd. In afzonderlijke besluiten zal worden vast gesteld, welke ondernemingen zullen wor den genationaliseerd. De Nederlandse export In dollars uitgedrukt bedroeg de Neder landse uitvoer, blijkens het C.B.S., in 1958 3,2 miljard. Dat was 3,4 percent van de wereldexport in dat jaar en daarmee was Nederland de zesde exporterende natie van de wereld. De plaats van Nederland als exportland in de wereld en temidden van een aantal industrieel hoog ontwikkelde landen blijkt daaruit, dat de wereldexport van 1951 op 1952 2,7 miljard en van 1957 op 1958 4,8 miljard dollar achteruit liep. Nelerland kon toen een ononderbroken stijging voortzetten. Naast Nederland wa ren het alleen West-Duitsland en Dene marken, waar de uitvoerwaarde in beide periode bleef stijgen. Rekenend vanaf 1953 is de Duitse export verdubbeld. Die van Nederland groeide 50 percent. Dat is altijd nog aanmerkelijk meer dan de groei van de wereldexport. Het aandeel van Neder land in de wereldexport is met een zekere terpgval in 1956 en 1957 van 2,6 percent in 1951 tot 3,4 in 1958 opgelopen. Ons land heeft zich opgewerkt tot het niveau van zijn Benelux-partner de B.L.E.U., die zich in de aanvangsjaren op een aanmerkelijk groter aandeel dan Nederland mocht ver heugen, aldus het C.B.S. zou kunnen vereenzelvigen. Of een speci fieke deskundigheid vereist is om de func tie van commissaris te kunnen bekleden? Mr. Steenberghe zei, dat het allereerst gaat om „karaktervolle mensen met goed zakelijk inzicht". Hij stelde ten laatste de leeftijdsgrens aan de orde, en onderstreep te in dit verband dat een commissaris voor een goede uitoefening van zijn funk- tie „in het volle leven moet staan". In de middagvergadering vond de be spreking plaats van het onderwerp: „En kele beschouwingen omtrent de advies functie van de openbare accountant", naar aanleiding van een hierover door drs. R. Besangon uitgebracht pre-advies. De heer R. T. Clendening, president-di recteur van Cincinnati Nederland n.v. te Vlaardingen, heeft bekend gemaakt, dat een belangengemeenschap is aangegaan tussen enerzijds de „Ateliers mecaniques en anderzijds de Cincinnati Milling Ma chine Co., U.S.A. en de Cincinnati Neder land n.v. Vlaardingen, inzake de fabri cage in Europa door Chomiènne van Cin cinnati centerloze slijpmachines. In de gehouden landelijke vakgroepver gadering van de Nederlandse Katholieke Grafische Bond in Amsterdam zijn de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomsten met algemene stemmen aanvaard. De Vakbond van Arbeiders in de Staal industrie heeft het compromisvoorstel, dat de werkgevers hebben opgesteld, voorgelegd aan zijn volledig hoofdbe stuur, en aan de commissie voor de loon politiek. Deze laatste heeft de bevoegd heid om voor de vakbond een looncon- tract te beoordelen en het te aanvaar den of verwerpen. Het voorstel, dat geheim is, werd za terdag door de onderhandelaars van de werkgevers ingediend tijdens een bespre king met de vakbondsafgevaardigden. Na deze bespreking hebben beide partijen in het geding afzonderlijk beraadslaagd. De staking in de Amerikaanse staalindustrie is thans 81 dagen oud. Een particuliere studiegroep heeft een statistisch onderzoek gepubliceerd naar aanleiding van Kroesjtsjevs bewering dat Rusland de Verenigde Staten in een eco nomische wedijver zou „begraven". Het onderzoek werd ingesteld door de Natio nal Planning Association, een onpartijdi ge groep deskundigen die hun werk kun nen verrichten dank zij de Rockefeller- stichting. Het onderzoek stond onder lei ding van de Londense deskundige op het gebied van de sovjet-economie prof. Alice Nove. Deze zegt ronduit „dat er werkelijk geen enkel vooruitzicht is dat de Sovjet-Unie het Westen in levensstandaard zal voorbij streven." De voorzitter van de studie groep, Christian Sonne, deelde op een pers conferentie mee dat men „nooit nooit" mag zeggen, maar hij zei toch dat het wel duidelijk i dat Kroesjtsjev heeft gepocht toen hij zijn uitspraak deed. Sonne zei ook dat het rapport van grote waarde was voor het ministerie van Buitenlandse Zaken tij dens de jongste besprekingen tussen Eisen hower en Kroesjtsjev. Volgens Sonne ligt Kroesjtsjevs vergissing niet zozeer in het feit dat hij de Russische produktie over schat dan wel dat hij de Amerikaanse on derschat. Zelfs als de Sovjet-Unie zijn plannen vastgesteld in het zevenjarenplan 1959-1965 zou volbrengen, dan nog zou de Russische nationale produktie slechts de helft bijdragen van de produktie in de Verenigde Staten. Advertentie VERTROUWENSNAAM ANEGANG HOEK L VEERSTRAAT TOEN enige jaren geleden door weten schappelijke onderzoekers een verband werd gelegd tussen longkanker en zwaar roken, bracht dit uiteraard heel wat op schudding teweeg onder degenen die aan een enkel pakje sigaretten per dag niet genoeg hebben. Vooral in de Verenigde Staten, waar men op dit terrein nogal gauw geëmotioneerd raakt (en waar zo zwaar gerookt ivordt als bijkans nergens ter wereld misschien wel vanwege die emotionaliteit) liep het tabaks- verbruik, en vooral de ver koop van sigaretten, met sprongen terug. Dit zinde de in de knel gekomen sigaretten- fabrikanten al bijzonder wei nig en zij mobiliseerden hun uitgebreide verkoopsstaven en de kopstukken van de reclame- industrie om te trachten dit onheilspellend gevaar af te wenden. (Niet. zo zeer het onheilspellend gevaar dat de roker van hun merken, als wel het gevaar dat hun inkomens bedreigde). De eerste stap was al betrekkelijk spoedig gedaan, want vrijwel iedere belangrijke fabriek bracht filtersigaretten in de handel, waardoor de roker inderdaad niet alle kwalijke stoffen uit de verbrande tabak in zijn longen kreeg. In korte tijd vertienvoudigde de verkoop van filtersigaretten. Maar het angstbeeld bleef bij een belangrijk deel van de rokers bestaan. Ingenieuze re clamedeskundigen vonden toen uit, dat de harde kleuren, waarin sommige merken waren verpakt, appeleerden aan de angst gevoelens van een deel der rokers. Zach tere kleuren zouden, zo meenden zij, ge makkelijker geassocieerd worden met zachtere, vriendelijker en mildere stem mingsbeelden, zodat zij adviseerden de sigarettenverpaking daaraan aan te pas sen. Aldus geschiedde in vele gevallen. Maar hiermee was de kous niet af. We hebben zojuist het woord mild in verband met het stemmingsbeeld laten vallen, maar het spreekt toch wel vanzelf, dat dit milde met betrekking tot de smaak van de sigaret, óók in de reclame moest wor den verwerkt, waardoor de roker de in druk zou krijgen, dat de sigaret van dit merk nu juist niet zo erg veel kwaad zou kunnen. Ook trachtte men de Amerikaanse roker meer vertrouwen in te boezemen door sportlui, stoere kerels en typische he-men in de sigarettenadvertenties af te beelden, terwijl zij na het verrichten van de een of andere prestatie met wel- behagen aan de geadverteer de sigaret zogen. De sug gestie is duidelijk: wanneer In de Verenigde Staten tracht men de reclame inderdaad op wetenschappelijke grondslag te bedrijven. Wat overigens wel eens tot komische tegenspraken aanleiding geeft. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden) Naar de voorlichtingsdienst van de Europese Gemeenschappen meldt wordt alhier verwacht dat in het vierde kwartaal van dit jaar de voorraden kolen en cokes in de zes landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal niet zullen ver minderen, maar waarschynlyk nog iets stijgen. Hoewel bij het schatten van de verwachte produktie van 60,5 miljoen ton is uitgegaan van een produktieverminde- ring door verzuimdiensten van 1,5 miljoen ton, zal de produktie maar weinig lager liggen dan in het vierde kwartaal van het vorige jaar en hoger dan in het eerste en tweede kwartaal van 1959. In Nederland zullen waarschynlyk geen verzuimdiensten worden ingelegd. De vraag naar kolen neemt nog steeds af. Bij spoorwegen en gasfabrieken voor ziet men een daling van de vraag met 6,7 percent, deze daling heeft een structureel karakter. Ook in andere sectoren daalt de vraag. Terwijl bovendien verwacht moet worden dat op de voorraden met 2 a 2,5 miljoen ton zal worden ingeteerd. De vraag naar cokes zal, ondanks de grote activiteit in de staalsector naar verwacht slechts weinig toenemen. Hoewel de in voer was 4,3 miljoen ton uit derde landen maar weinig zal dalen ten opzichte van het derde kwartaal valt een vergelijking met het vierde kwartaal 1958 (7.1 mil joen ton) gunstiger uit. In de staalsector liggen de verwachtin gen veel gunstiger. Waarschijnlijk zal de recordproduktie van 59.8 miljoen ton dit jaar aanzienlijk worden overschreden en tot 62,5 miljoen ton stijgen. Vooral in de maanden april tot en met augustus zijn bijzonder veel orders geboekt, waarvan een belangrijk deel uit landen buiten de gemeenschap. Doordat ook de intering op voorraden beëindigd werd is de toestand op de staalmarkt fundamenteel gewijzigd. De laatste maanden zijn de orders uit het buitenland in vergelijking met het eerste kwartaal van dit jaar iets afgenomen. De markt ondervindt echter steun door vraag van binnen de Gemeenschap. In tegen stelling tot wat veelal wordt aangenomen heeft de staking van de staalindustrie in Met Pakistan International Airlines Corp. is naar het ANP verneemt het con tract getekend voor de levering van drie Fokker F 27 „Friendship" schroefturbi- ne-vliegtuigen, welke in de loop van 1960 zullen worden geleverd. Tevens is door deze luchtvaartmaatschappij een optie ge nomen op nog zes „Friendships", voor le vering in 1961. Pakistan International Air lines is de 42ste afnemer van de Fokker F 27. Het contract voor deze order is te Karachi getekend. Op het ogenblik zijn door Fokker en Fair- child (Hagerstown, V.S.) tezamen circa 85 F27-vliegtuigen afgeleverd aan lucht vaartmaatschappijen, industriële en han delsconcerns in Europa, de Verenigde Sta ten, Canada, Australië en Azië. De directie van R. S. Stokvis en Zonen n.v. te Rotterdam deelt mede, dat de reeds in het verslag over 1958 geconsta teerde ontwikkeling van de omzetten in opgaande lijn, zich heeft voortgezet, zo dat, ondanks de tendentie van dalende winstmarges en stijgende kosten, het re sultaat niet onbevredigend is geweest. De vooruitzichten voor de nog resterende maanden van dit boekjaar zijn eveneens bemoedigend. Uitbreidingsplannen voor Antwerpse haven Het gemeentebestuur van Antwerpen over weegt een achtjarenplan voor de verdere uitbrei ding van de haven, waarmee een bedrag zal zijn gemoeid van meer dan vier miljard Belgische frank (ongeveer 300 miljoen gulden). Het voor naamste project hiervan is de aanleg van een zevende havendok en de modernisering van de faciliteiten. Roemeense leningen voor Indonesië De Roemeense regering heeft aan Indonesië een lening aangeboden voor de exploitatie van de petroleumvelden in Noord-Sumatra. De direc teur van de „Ermina", Ibn Sutowo, de staats onderneming die belast is met de exploitatie van deze petroleumvindplaatsen, zal vermoedelijk een bezoek brengen aan Roemenië. Informatiekoersen gouden munten H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrij ven n.v. verstrekt de volgende informatiekoersen van gouden tientjes: 27.50—23.50 27.70—28.50). De andere noteringen bleven onveranderd. Ook de goud- en zilvemoteringen bleven gelijk. Deviezenreserves sterlinggebied De reserves aan goud en wisselbare valuta van het sterlinggebied zijn in september gestegen met 13 miljoen pond sterling tot 1173 miljoen pond sterling. In de maand augustus bedroeg de stij ging van deze reserves 10 miljoen pond sterling. 8. Het was een en al bedrijvigheid in de keuken van maitre Moutarde. De mees- ter-kok huppelde van de ene pan naar de andere, opgetogen kreetjes slakend. „De ene vondst na de andere", jubelde hij, een gebraden haan door de chocola de-vla halend. „Ik stroom over van ideeën! Nieuwe ingrediënten, nieuwe sma ken en -aroma's.. Hij wierp een onderzoekende blik op Pan da, die bezig was een biefstuk mals en bruin te braden. „Wat is dat voor geur, knaap?" vroeg de meester-kok opeens ademloos. „Ge be grijpt niet helemaal de bedoeling! Dit wordt een experimenteel maal, vol wan smaken, zoals de experimentele muziek vol wanklanken is. Het moet komen als een schok, waarna het einde een bevrij ding is! Alzo, aangebrand moet de bief stuk zijn, verkoold en bitter. Voor iemand met een uiterst fijne smaak, zoals de gra vin, is dat het toppunt van genot!" Met die woorden plaatste hij het vlees op nieuw op het vuur, tot er zich een zwarte aslaag in de pan begon af te zetten. „Tsjonge, ja.dat is wel iets heel nieuws", dacht Panda, moeilijk ademend. „Ik ben benieuwd of de Gravin dit lekker zal vin den". Op dat ogenblik werd de de r geopend en trad de butler binnen. Het lopen scheen de bediende inspanning te kosten en zijn kleding hing ordeloos om hem heen „Zoudt u misschien willen voortmaken, maitre Moutarde?" vroeg hij. „Mevrouw de Gravin wordt ongeduldig..." de Verenigde Staten op de vraag in de Ge meenschap slechts een geringe uitwer king gehad. De staalproduktie in Neder land zal naar verwachting een record ni veau bereiken van 1.65 miljoen ton. De produktie van 1.44 miljoen ton in 1958 was toen reeds een record. Een federale rechter heeft bepaald, dat Du Pont de Nemours haar financiële be trekkingen met General Motors moet be ëindigen, zonder de in haar bezit zijnde aandelen General Motors tot een waarde van 3,5 miljard dollar te verkopen. Du Pont bezit 23 percent van de aandelen van General Motors. De directie van Asselbergs' IJzerin dustrie en Handelmaatschappij n.v. te Bergen op Zoom geeft de volgende tussen tijdse mededeling over de gang van zaken in de eerste helft van 1959: „De gunstige tendentie die zich in de eerste maanden van het lopende boekjaar ontwikkelde, waarvan wij reeds in het verslag over 1958 melding mochten ma ken, heeft zich gedurende het verdere deel van het eerste halfjaar 1959 in het algemeen voortgezet. De produktie kon dientengevolge worden vergroot en kwam op een niveau dat vrijwel 14 percent ho ger ligt dan de produktie over het eer ste halfjaar 1958. Deze belangrijke verbetering weerspie gelt zich echter niet geheel in de finan ciële resultaten. Dit is toe te schrijven aan de nog steeds zeer felle concurrentie, waardoor de reeds in de voorafgaande depressieperiode gekrompen winstmar ges zeer laag bleven. Belangrijk achten wij het dat wij er ge durende de recessie in mochten slagen onze afnemerskring in het binnenland maar vooral ook in het buitenland uit te breiden, waardoor de positie van onze on derneming werd versterkt. Voor de twee de helft van het boekjaar mag worden aan genomen dat de produktie zich tenmin ste handhaaft op het niveau van de eer ste helft van het jaar. Van de gevolgen van de depressie heeft ons bedrijf zich derhalve goeddeels weten te herstellen, zodat wij over 1959 betere financiële resultaten mogen verwachten, al moeten wij er ook rekening mede houden, dat door de in augustus verhoog de lonen in de metaalindustrie, de lasten voor de loonintensieve ondernemingen dus ook voor ijzergieterijen aanmerke lijk werden verzwaard. A merikaanse havenstaking In de Amerikaanse havenstad New Or leans, een van de belangrijkste havens die getroffen zijn door de staking van de havenarbeiders aan de Atlantische kust en de Golf van Mexico, wordt overwogen een gerechtelijke vervolging in te stellen tegen twee onderafdelingen van de bond van havanarbeiders. Deze twee onderafdelingeg hebben na melijk geweigerd om met de plaatselijke scheepvaartfunctionarissen in overleg te treden over een oplossing voor het con flict. Voor de federale wet is zulk een wei gering een onjuiste handeling. Van de zijde van de reders is op deze grond een aan klacht ingediend. De vraag is thans of op grond van deze aanklacht een vervolging wordt ingesteld. Indien dit gebeurt staat nog niet vast dat het werk wordt hervat maar kan wel een precedent worden ge schapen dat van belang is voor alle ha vens waar de staking momenteel van kracht is. Doodvonnissen. Een hoog gerechtshof te Tunis heeft vijftien personen, die had den deelgenomen aan een samenzwering tegen het leven van president Bourgui- ba, ter dood veroordeeld. Onder hen be vindt zich Salah Nadjar, de rechterhand van Salah Ben Joessef en de leider van het complot. Salah Ben Joessef is inder tijd naar Caïro gevlucht. Honderd an dere verdachten ontvingen gevangenis straffen die varieerden van vier jaar tot levenslang. Het complot had reeds ver scheidene politieke moorden gepleegd. Weer een. Zaterdag is op de marinewerf van Mare Island de 6700 ton metende onderzeeboot Theodore Roosevelt te wa ter gelaten, die met een kernreactor en raketten van het type Polaris zal wor den uitgerust. Het is het derde schip van zijn klasse. Gesloten. De steenkoolmijn Augengeich in het Schotse graafschap Lanarkshire, waar kortgeleden 47 mijnwerkers door een ondergrondse brand de dood vonden is zaterdag gesloten. In de gangen waar het vuur is geweest zijn de stutten en schotten weggebrand. De 320 man, die in de mijn hebben gewerkt zijn door het besluit werkloos geworden. Poolvrienden. Op 15 oktober zal in Wash ington een conferentie beginnen tussen vertegenwoordigers van twaalf landen om tot een verdrag te komen voor in ternationale wetenschappelijke samen werking en andere vreedzame doelein den in Antarctica. De vooruitzichten voor een overeenstemming zijn redelijk. Noch de Verenigde Staten noch de Sov jet-Unie heeft tot nu toe formeel aan spraken gemaakt op bepaalde gebieden van Antarctica. Generaal. Generaal Smri Nagesj, oud-op perbevelhebber van het Indische leger is zaterdag benoemd tot gouverneur van de staat Assam. Het is voor het eerst, dat een generaal in deze functie is be noemd. Assam is de aan China gren zende Indische provincie, waarin zich de meeste Chinese infiltraties hebben voorgedaan. Gast. Koning Boudewijn van België is zondagmiddag vertrokken van het vlieg veld Dyce, na het weekeinde te hebben doorgebracht op Balmoral Castle als gast van koningin Elizabeth van Enge land. Onderschepte bom. Aan de grens tussen Frankrijk en België zijn zaterdag door de Belgische politie drie Fransen ge arresteerd, die een bom in hun auto meevoerden. Deze bom was volgens hun zeggen bestemd voor een leider van het Algerijnse Bevrijdingsfront die in België woont. De mannen weigerden de naam van deze leider te noemen. Vrijheid. Op het feest van de r.k. heilige Franciscus van Assisi, schutspatroon van de dieren, dat zondag is gevierd, zijn alle honden van Napels, die in het asiel op hun dood wachtten, in vrijheid gesteld. Leden van de Italiaanse bond ter bescherming van de hond hebben de dieren meegenomen en getracteerd op hondebrood, benen en vlees. Woestijnlucht. De droge, warmt woestijn- lucht is van „weldadige" invloed op Eisenhowers hardnekkige verkoudheid, aldus heeft zijn lijfarts generaal-ma- joor Snyder medegedeeld. Snyder heeft goede hoop, dat de verkoudheid geheel verdwenen is wanneer Eisenhower don derdag uit Palm Springs naar Washing ton terugkeert. Uitgeregend. Ten gevolge van een zware regenval die reeds drie dagen duurt zijn in de Amerikaanse staat Oklahoma on geveer 6.000 personen dakloos gewor den. De materiële schade loopt in de miljoenen dollars. Voor het evacueren van de bevolking uit de overstroomde gebieden zijn helikopters van het leger ingeschakeld. Rondreis. De Amerikaanse minister van defensie Neil McElroy is voor een be zoek van twee dagen in Hongkong aan gekomen. Hij heeft de afgelopen dagen Formosa bezocht. McElroy zeide, dat de situatie in Laos en Formosa zo ern stig was als de communisten die wilden maken. Hij sprak de hoop uit, dat de UNO en andere internationale lichamen in staat zullen zijn de spanning te ver minderen. Botsing. Op de renbaan van Aarhus zijn zaterdag twee renpaarden tijdens de training met elkaar in frontale botsing gekomen. Beide paarden braken hun nek en bleven dood liggen. Volgens de baandirecteur was de snelheid van de paarden op het ogenblik van de botsing 50 kilometer. De twee jockeys kregen een zenuwschok. Naar Spanje. President Nasser van de V.A.R. zal in 1960 een officieel bezoek aan Spanje brengen, aldus meldt het blad Al Akhbar. Het bezoek zou samen vallen met de viering van het duizend jarig bestaan van de moskee van Cor doba. Het K.N.M.I. deelt mede: Het nieuwe hogedrukgebied, dat boven Finland tot ontwikkeling kwam, is tijdens het weekeinde nog belangrijk in omvang toegenomen. Vanmorgen lag het cen trum boven Noord-Polen met een hoogste luchtdruk van 1040 millibar. Met de oostelijke winden aan de zuid- Den Helder kant van het hogedrukgebied werd koude- Ypenourg re lucht uit Oost-Europa naar onze stre- Vlissingen ken gevoerd. In verband daarmede zal de Eelde temperatuur enkele dagen beneden nor- De Bilt maal blijven, ondanks het overwegend zon Twente nige weer. Door de aanwezigheid van het Eindhoven krachtige en omvangrijke hogedrukgebied Zd Limburg boven Europa blijven de oceaandepressies op grote afstand. De depressie, die ten of westen van Ierland is geleden en die ont- Stockholm WEERRAPPOKTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag, laatste 24 uur. M ,.S 12 i: o S'C onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt ozo ono o o o o o o w w 17 19 19 20 20 21 22 22 staan is uit de tropische cycloon „Gra- Oslo cie", verplaatst zich nu langzaam in noor- Kopenhagen delijke richting. Deze storing veroorzaakt Aberdeen een langzame drukdaling boven Ierland Frankrijk. Daarentegen stijgt de en luchtdruk nog boven Oost-Europa. Daar door zal er boven ons land een vrij krach tige oostelijke wind blijven waaien. Dinsdag 6 oktober Zon op 6.47 uur, onder 18.08 uur. Maan op 11.35 uur, onder 20.49 uur. Maanstanden 9 oktober 5.22 uur eerste kwartier 16 oktober 16.58 uur volle maan 24 oktober 21.22 uur laatste kwartier 31 oktober 23.4' uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 5 oktober Hoog water 5.13 en 17.34 uur. Laag water 1.05 en 13.18 uur. Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid zwaar bew. half bew. w 12 zwaar bew. windst. 13 licht bew. o 12 geheel bew. zo 21 onbewolkt ono 24 onbewolkt o 18 onbewolki o 21 onbewolkt no 22 onbewolkt o 25 licht bew. o 23 onbewolkt windst. 22 zwaar bew. nnw 21 onbewolkt o 12 onbewolkt no 22 onbewolkt o 20 zwaar bew. n 19 zwaar bew. windst. 19 mist windst. 10 half bew. n 19 geheel bew. windst. 22 onbewolkt windst. 24 zwaar bew. ozo 23 zwaar bew. ozo 22 zwaar bew. windst 21 la 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 19

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2