NIEUWE HOEDJESMODE Vuilspuiterij viert thans hoogtij in Engeland Heet U Hendrik? november jarig 1 Dr. Banki zou zich in Oostzone willen vestigen MISTER Y Kroesjtsjev in Vladivostok Nek-aan-nek-race in de Britse verkiezingen Sigaret..? TOPCONFERENTIE KOMT BINNEN BEREIK DER MOGELIJKHEDEN 3 Macmillans suikerzoete zelfvoldaanheid lijkt averechts te werken Verkiezingspanorama van Engeland President van Oostenrijk in Moskou aangekomen Churchill is nog gevat Er is alle reden om de koude oorlog te staken Labour en conservatieven gaan nu gelijk op en bent u in OOSTDUITSE WOORDVOERDER' Witte Huis geeft Macmillan evenwel geen gelijk Op de <=Qra.atóto&l M m MAANDAG 5 OKTOBER 1959 (Van onze correspondent in Londen) In jaren is de Britse verkiezingscampag ne niet zo spannend geweest als de huidi ge. De reden hiervoor is, dat ditmaal een zeer hoog percentage kiezers de moeite zal nemen, naar de stembus te trekken. Al is er na de economische terugslag weer opleving, toch betekende de hele of halve werkloosheid er zijn nog 428.000 perso nen geheel zonder werk voor velen een diepe schok, waarvan de regering politiek de gevolgen te dragen krijgt, mede om dat ze volgens de critici met kredietbe snoeiing en algemene afremming pro- duktiviteit, het roer te laat heeft omge gooid. Premier Macmillan voert aan, dat de werkloosheid in Groot-Brittannië ver houdingsgewijs de laagste is van Euro pa, Daartegenover stelt de oppositie, dat hij naar dat „verachtelijke" middel greep ter bestrijding van de inflatie en dat de Britse economische activiteit ver achter aan komt hinken bij de rest van Europa, waarbij onder andere Nederland als voor beeld wordt geprezen. Op onze tochten door een aantal kiesdis tricten bleek duidelijk dat de opheffing van de huurbescherming verbittering heeft ge wekt bij de economisch zwakken, die nu vaak de helft van een mager pensioentje aan huur moeten besteden, al was dan Labours sombere voorspelling dat miljoe nen, die de nieuwe huren niet konden be talen op straat zouden worden gezet over dreven. Er zijn echter in elke stad buur ten, welke zwaar getroffen zijn. Conserva tieve propagandisten geven volmondig toe dat dit een groot probleem voor de Tories is. De stakingen en zich opstapelende loon eisen vormen eveneens het bewijs dat er weinig reden lijkt voor Macmillans vaak suikerzoete zelfvoldaanheid. „Wij zijn rijk, wij zijn welvarend. Gij hebt het nog nooit zó goed gehad", roept hij dagelijks uit. Het is te veel van het goede. Men vraagt zich af of Macmillan door zo sterk te overdrijven, niet zijn eigen graf graaft. De Labourleider Phillips heeft heel kras gezegd: „De propaganda van de Tories is thans het stadium van verkeer de voorstellingen en verdraaiingen gepas seerd en kan als het vertellen van aperte leugens worden gekenmerkt". In de Brit se politiek is het een traditie elkaar met modder te gooien. Het is een rechtstreeks gevolg van het tweepartijenstelsel, dat er toe leidt de tegenstellingen kunstmatig aan te wakkeren en de tegenstanders te ver guizen. Eens noemde Aneurin Bevan, in zijn rebellentijd, de Tories „lager dan on gedierte", waarop een deftige conserva tieve club haar naam veranderde in „on gedierte club". Ditmaal kwamen de con servatieven er bij Bevan af als „hysteri sche pubers" Aan de andere kant hoort men betogen dat wanneer Labour aan de macht komt, het afgelopen zal zijn met de democratie en de Gestapo z'n intrede zal doen. De nuchtere kiezers weten dat de scheidslij nen vaak dwars door de partijen heenlo pen. Het verschil is vaak meer een van nadruk en methode dan van beginsel. Bei de partijen zijn in staat goede en noodza kelijke dingen te doen en allebei begaan ze blunders, al meent elke politicus het gelijk aan zijn zijde te hebben. De arme kiezer moet zelf beslissen wie er een beetje meer gelijk heeft Men vraagt zich af of het Britse volk niet tureluurs wordt van het dagelijkse argumentengedaver, waarbij alle details van de programma's worden uitgestald en de grote lijn verloren gaat. Maar indruk wekkend is de grondigheid waarmee alles aan de orde wordt gesteld. Volgens de tra ditie laten de populaire blader: die door ieder gelezen worden, de woordvoerders van elke kleur aan het woord. Miljoenen volgen bovendien avond aan avond het grote debat voor de beide televisie-netten B.B.C. en commercieel waarbij te kenfilmpjes worden gebruikt om de tegen stander belachelijk te maken. Jasperity Wederzijdse bekladding en bangmake rij spelen als steeds een rol, hoewel men elkaar aanvankelijk de heilige verzeke ring gaf „fatsoenlijk" te blijven. Eerst ging Labour tot de aanval over, daarbij een Cityschandaal als uitgangspunt nemend, dat door de woningwet zou zijn bevorderd. Er werd zelfs een nieuw woord uitgevon den, dat in enkele dagen tijds algemeen wordt geaccepteerd. De hoofdpersoon van het gelddrama was een zekere meneer Jasper, die zich met het van een hypo theekbank geleende had pogen te verrij ken en die nu diep in de schuld zit. Aan het woord „prosperity" (welvaart) kop pelde Labour het nieuwe begrip „Jasperi ty", hetgeen zijn uitwerking niet miste. Op zijn beurt probeert Macmillan de La bourleider Gaitskell, die bijna bezwijkt on der zijn verkiezingsbeloften, schaakmat te zetten. De Tories vergelijken Labour bij de gladde firma's uit de City, die de goed- Advertentie CONSTRUCTIE VERVEN WENEN (UPI) President Adolf Scharf van Oostenrijk, is in gezelschap an de minister van Buitenlandse Zaken, Bruno Kreisky, en een officiële delegatie, uit Wenen in Moskou aangekomen voor een staatsbezoek aan de Sovjet-Unie. Tij- iens zijn bezoek, dat een week duurt zal oresident Scharf Moskou, Leningrad, de Oekraine en de kust van de Zwarte Zee be zoeken. Ook besprekingen met Russische regeringsfunctionarissen staan op het pro- sramma van de reis, die wordt gemaakt op uitnodiging van de Russische president Vorosjilov. Sir Winston Churchill beschikt nog altijd over het vermogen het juiste woord op het juiste ogenblik te zeggen. In zijn rede voor de kiezers van Wood ford in Essex, dat hij al 35 jaar in het Lagerhuis vertegenwoordigt hij is langer dan een halve eeuw Kamerlid m.erkte hij snedig op, dat sommigen het vrije bedrijf als een roofzuchtige tijger beschouwen en anderen als een melk koe. In werkelijkheid is het een paard, dat de kar van de samenleving voort trekt In het prachtige herfstweer met temperaturen van bijna tachtig graden Fahrenheit heeft de vrouw van een conservatieve kandidaat zich in bad pak op waterski's over de Theems laten glijden, daarbij een wimpel meevoerend met een aanprijzing voor haar man. Zij werd beboet omdat ze een Londense ge meenteverordening overtrad, waarbij het verboden is op de rivier reclame te maken gelovigen zo gemakkelijk van hun geld af helpen.. het moet sommige kiezers wel voor de ogen schemeren. Miljoenen weten al lang hoe ze stemmen zullen, maar toch kunnen incidenten in de allerlaatste dagen de uitslag beslissend beïnvloeden., zo gaat het eenmaal bij verkiezingen in Groot Brittannië. Het invloedrijke onafhankelijke zon dagsblad „The Observer" heeft zijn lezers de raad gegeven liever op Labour of op de liberale partij te stemmen dan op de con servatieven, gezien de politiek van de con servatieve regering in de Suez-kwestie en in Centraal-Afrika. De conservatieven zou den voorts „het minst waarschijnlijk" ge bruik maken van Groot Brittannië's kans om te trachten de verspreiding van kern wapens tegen te gaan". MOSKOU (Reuter/AFP) Premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie is giste ren uit Peking naar Vladivostok gegaan, terwijl de Russische delegatie die het tien jarig bestaan van de Chinese Volksrepu bliek heeft meegevierd, in Moskou is te ruggekeerd. In Peking zelf werd over Kroesjtsjevs vertrek niets bekendge maakt. Waarnemers wijzen erop dat Kroesjtsjevs bewegingen in Peking steeds geheim zijn gehouden en dat het ook mo gelijk is dat hij naar Noord-Korea in plaat van naar Vladivostok is gereisd. Het Rus- Kroesjtsjev in Vladivostok is aangekomen en dat partijsecretaris Soeslov en minis ter Gromiko naar Moskou zijn terugge keerd. Voor zijn vertrek zei Kroesjtsjev in een korte toespraak dat alle voorwaarden om een einde aan te koude oorlog te maken, aanwezig zjjn en dat de Russische regering vastbesloten is in deze geest te handelen. Hij verklaarde dat de Chinees-Russische vriendschap werd versterkt in een ge meenschappelijke strijd voor gemeen schappelijke doeleinden. De Russische re gering en het centrale comité der commu nistische partij zullen alles doen om deze vriendschap verder te versterken. Na zijn toespraak drukte hij de Chine se partijleider Mao Tse Toeng de hand. Deze beantwoordde de rede niet. Waarne mers brachten in herinnering dat de Chi nese leider ook geen rede hield na de kor te toespraak van de Russische premier bij zijn aankomst in Peking. Bij het afscheid op het vliegveld waren premier Tsjoe En Lai, vele lagere functionarissen, leden van andere communistische delegaties die Peking bezoeken en buitenlandse diploma ten aanwezig. Mevrouw Soong Tsjing Ling vice-presi dent van communistisch China, heeft zon dag op een bijeenkomst te Peking ver klaard dat het Chinese volk de vriend schappelijke besprekingen tussen Kroesj tsjev en Mao Tse Toeng zeer heeft toege juicht. Duidelijke waarschuwing? LONDEN (Reuter/AFP) Het Britse onafhankelijke zondagsblad „The Obser ver" is van oordeel, dat Kroesjtsjevs rede te Peking over de noodzaak van een vreed zaam naast elkaar leven „uitgelegd moet worden als een duidelijke waarschuwing aan het adres van de Chinese regering geen oorlogsavonturen te beginnen in Laos of Noord-India. Zijn woorden klinken tegenover „zijn zeer onafhankelijke en gemelijke Chinese bondgenoten" veel overtuigender, dan te genover de Amerikanen, aldus het blad. Kroesjtsjevs verklaring dat „zelfs een zo ede) en vooruitstrevend stelsel als het so cialisme niet met geweld of tegen de wil van het volk kan worden opgelegd", kan zowel op Tibet en Formosa, als op Laos en Korea slaan, aldus ,The Observer". Het blad stelt, dat de Sovjet-Unie, behalve in zake Berlijn, een „tevreden mogendheid" is die alleen maar baat kan hebben van een erkenning van de status quo. China zou echter als „buitenstaander" veel minder geneigd zijn zich bij de bestaande toestand neer te leggen. Het blad vindt het „bij zonder bemoedigend" dat Kroesjtsjev be reid is zijn bondgenoten voor het hoofd te stoten door hun in het openbaar te zeggen, dat politieke winst noch veroveringen het risico van een oorlog waard zijn. De „Sunday Times" is van oordeel, dat de Russische leider waarschijnlijk bij Tsj En Lai een gunstiger weerklank heeft ge vonden dan bij de minister van Defensie, maarschalk Lin Piao. Volgens het blad zouden de incidenten aan de Chinees-In dische grens het werk zijn van plaatse lijke militaire leiders, die later het fiat van de Chinese regering zouden hebben gekregen, toen premier Nehroe van de in cidenten een internationale zaak maakte. Mao Tse Toeng en Tsjoe En Lai zouden bevreesd zijn voor een nieuw optreden van de „oorlogsheren", aldus de „Sunday Times". (Van onze correspondent in Londen) Nog drie dagen schelden Groot-Brittan nië van de algemene verkiezingen. De leiders van de beide grote partijen, de conservatief Macmillan en de socialist Gaitskell, hebben hun verkiezingsrond- reizen van meer dan drieduizend kilome ter, waarbij zij honderden redevoeringen hielden, nagenoeg voltooid. Beiden zijn vol vertrouwen dat hun partij de zege zal behalen, maar Macmillan is meer overtuigd van zijn komende overwinning dan Gaitskell, die aan zijn optimistische verklaring toevoegt, dat Labour er alleen kan komen, indien de verkiezingsstrijd tot de laatste minuut huis aan huis zal worden voortgezet. Dat het hard tegen hard zal gaan, blijkt uit het jongste opinie-onderzoek, volgens hetwelk de gaping tussen beide partijen is verdwenen. Het is thans een nek-aan- nek-race. De conservatieve aanhang liep in de periode van 24 september tot heden terug van 40'/2 tot 37'/2 percent terwijl Labour steeg van 36'/> tot 37'/2 percent. Op 1 oktober was de stand conservatieven 39, Labour 38, zodat beide partijen zijn teruggelopen, waarbij de conservatieven meer verloren dan de socialisten. De liberalen, wier percentage op 24 sep tember 4 procent bedroeg en op 1 oktober 3'/2, herstelden zich op 4. Het meest be langwekkende getal is dat van de twijfe laars, welke van I8V2 tot 20 percent op liepen. Zij en de liberalen hebben daarom de sleutel van de verkiezingen in handen. Om te kunnen winnen heeft Labour een voorsprong op alle andere partijen van tenminste 2 percent nodig. Aangezien de meeste ondervraagde twijfelaars naar La bour overhelden, zouden de socialisten volgens de berekening op 42'/2 komen, ter wijl de socialisten het tot 41 en de libera len tot 7 punten zouden brengen, indien de ondervraagden hun aarzeling zouden overwinnen en de partij, tot welke zij het meest neigden, zouden steunen. Steun voor de liberalen neemt ook toe, vooral in de kieskringen met liberale kandida ten, die daar mogelijk dertien percent van de stemmen tot zich zullen trekken. (Reuter) Volgens een opinie-onder zoek van de conservatieve „Sunday Dis patch" zullen de conservatieven donder dag een meerderheid van 51 zetels in het "lagerhuis krijgen, hetgeen een teruggang van twee zetels zou betekenen. Advertentie (Zie advertentie op pag. 8) Advertentie Dan zouden wij u graag feliciteren en u een leuke ver- jaarsattentie aanbieden. Omdat de bekende Amerikaanse sigaret die wij maken (Hunter) van jaar tot jaar en van dag tot dag méér wordt gevraagd. Daarom zijn wij altijd in een goede stemming en willen we zo nu en dan een aantal mensen een plezier doen. Dit keer zijn het de „Hendrikken" die in november 18 jaar of ouder worden. Hoort u daar bij? Stuur dan voor 12 ok tober een briefkaart aan de Crescent Cigarette Com pany. Postbox 210. F-indhoven. Op die briefkaart vermeldt u links bovenaan uw ge boortedatum (in cijfers). Verder moetu in blokletters opgeven: uw naam; uw adres; de plaats waar u in het bevolkingsregister bent ingeschreven. Dan ontvangt u op uw ver jaardag een doos met 50 Hunter sigaretten. Na wekenlang zwijgen heeft zondagmid dag een woordvoerder van de Oostduitse autoriteiten bevestigd, dat de sinds 17 sep tember verdwenen arts dr. Banki uit Roer mond met zijn secretaresse, mej. Hevnen, naar de Russische zone van Duitsland is gegaan. Een incident is er niet geweest, aldus de Oostduitse autoriteiten. De garagehouder, die dr. Banki een wagen had verhuurd, heeft van het Oostberlijnse „Polizeiprae- sidium" een telegram onvangen dat hij zijn wagen daar kan afhalen. (Van onze correspondent in Londen) De verklaring van het Witte Huis, dat nog geen datum voor een topgesprek kan worden genoemd, wordt als een terecht wijzing voor premier Macmillan be schouwd, die enkele dagen geleden sug gereerde dat de weg naar de top open lag en dat de aankondiging van de datum en plaats elk ogenblik was te verwachten. Dit wekte wrevel in Washington en voor al in Parijs en Bonn. Labour stelde Mac millans verklaring onmiddellijk als een verkiezingsstunt aan de kaak en beschul digde hem van lichtzinnige onverant woordelijkheid, omdat hij een topgesprek in de verkiezingsstrijd als een troefkaart trachtte uit te spelen. Macmillan krab belde zaterdag op zijn verkiezingspers conferentie schertsenderwijze terug door te verklaren, dat wat het topgesprek betreft alles in orde was behalve datum en plaats. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat er, ondanks alle vooruitgang nog steeds een kloof bestaat tussen Groot-Brittannië en de andere westelijke bondgenoten over het tempo van de onderhandelingen tus sen Oost en West. De Britten zijn toe schietelijker dan de Amerikanen en in elk geval zijn zij veel meer op een spoe dige topontmoeting gebrand dan de Fran sen. De Britse regering wil vooral voor komen dat Macmillans initiatief van fe bruari, toen hij naar Moskou ging, en dat tot de ontmoeting tussen Eisenhower en Kroesjtsjev leidde, niet in het vergeet boek raakt. Ook dient volgens Britse op vattingen vertraging van de ontwapenings onderhandelingen door de nieuwe tien- mogendhedencommissie van de UNO voorkomen te worden. Er bestaat nog steeds geen overeenstemming tussen het Westen en de Sovjet-Unie over de om vang van de topagenda, hoewel algemeen wordt aangenomen dat de twee belang rijkste punten zullen zijn een voorlopige regeling voor Berlijn en het ontwapenings- vraagstuk. Het is mogelijk dat hierover eerst zal worden beslist door een korte bijeenkomst van de vier ministers van Buitenlandse Zaken. Omvangrijk wak WASHINGTON (Reuter en UPI) Een week van studie en overwegingen heb ben de officiële mening dat de Amerikaan se reis van Kroestjsjev en zijn besprekin gen met president Eisenhower beter re sultaat opleverden dan was verwacht, be vestigd. De verklaringen van Kroesjtsjev in Peking waarbij hij president Eisen hower prees, en vooral zjn aanmaning dat het communisme niet de stabiliteit van het kapitalisme door geweld moet be proeven, hebben een goede indruk in Washington gemaakt. Er bestaat in diplo matieke kringen weinig twijfel dat er een omvangrijk wak is gekomen in het ijs van de koude oorlog en verwacht wordt dat er spoedig een topconferentie zal wor den gehouden. Voor Eisenhower is de grote winst dat het bezoek de deur opende voor een con ferentie van de vier regeringshoofden over Berlijn. De officiële mening is dat Kroesjt sjev een aanzienlijke concessie deed. Hij had vroeger de Oostduitse regering de verzekering gegeven dat als het Westen niet onderhandelde, actie zou worden on dernomen om te trachten de situatie in Berlijn te wijzigen. De leider van de Amerikaanse delegatie bij de Geneefse conferentie over stopzet ting der kernproeven Wadsworth, heeft tijdens een vraaggesprek voor de Ameri kaanse televisie verklaard te geloven dat algehele ontwapening een reële mogelijk heid is. „Ik heb met vele regeringsperso nen gesproken", zei Wadsworth, „en ik kan de verzekering geven dat de Verenig de Staten niet terughoudend zullen zijn als er inzake de ontwapening een bevredigen de overeenkomst tot stand is gekomen", zei hij. Als de kansen op een vergelijk goed lijken zullen de Verenigde Staten zonder twijfel hun vrijwillige stopzetting van kernproeven verlengen, aldus Wads worth. Volgens de Oostduitse woordvoerder wil len de 56-jarige arts en zijn 22-jarige se cretaresse zich in de Duitse Democratische Republiek een nieuw bestaan opbouwen. De autoriteiten hebben de antecedenten van de arts nagegaan. Zij zijn tot de over tuiging gekomen, dat hij geen politieke verdachte redenen „voor zijn verhuizing naar de Oostzone" heeft. Het is best mogelijk, dat de arts in de Oostzone van medische hulp gebruik heeft moeten maken, aldus de woordvoerder, maar dan gaat het in geen geval over schotwonden als gevolg van grensincident. Naar aanleiding van het feit dat de fami lie van dr. Banki een telegram had ontvan gen, waarin over schotwonden wordt ge sproken, merkte de Oostduitse woordvoer der op: „Telegrammen kan iedereen opge ven". De woordvoerder zei verder dat hij geen inlichtingen kon geven over de reden van de „verhuizing" van dr. Banki. „Voor ons is het alleen belangrijk dat hij heeft beslo ten naar de Oostzone te gaan. Of familie omstandigheden er de oorzaak van zijn in- tereseert ons helemaal niet. In ieder geval verwachten wij van iedereen, dat hij zijn particuliere aangelegenheden ook gerech telijk in orde brengt", aldus de Oostduitse woordvoerder. Over de verblijfplaats van dr. Banki en zijn secretaresse deelde de woordvoerder van de Oostduitse autoriteiten niets mee. Hij zei alleen: "De mogelijkheid bestaat dat hij zich tijdens het onderzoek naar zijn antecedenten in Oost-Berlijn bevond. Aan gezien dit onderzoek nu is afgesloten, is hij misschien naar Dresden, Leipzig, Rostock of naar een andere plaats in de Duitse De mocratische Republiek gereisd. (UPI). Kraam Nicht Annemie heeft een baby gekre gen en aangezien zij met neef Rudolf ge trouwd is, betekent dat voor beiden een zeer verblijdende gebeurtenis, waarin ik een gepast aandeel meende te moeten heb ben door een nauwkeurig getijmde kraam visite. Nicht Annemie verbleef in het kraam bed, dat zich overigens door niets van een gewoon bed onderscheidde, behalve dan dat neef Rudolf er niet in lag doch er naast zat. Zijn gelaatstrekken vertoonden nog steeds iets van verbouwereerde veras sing, ofschoon hij mij reeds zes maanden geleden had voorspeld dat hij vader ging worden. Vader worden is blijkbaar een van die dingen, die tot het moment zelf en nog enige tijd daarna ongelofelijk schij nen. Nu de vrijgezellenbelasting omlaag gaat, is mijn neiging om mij in de dichte gelederen der gehuwde vaders te scha ren enigszins geluwd, doch deze kraam visite deed me toch een heleboel van bin nen. Het is merkwaardig, hoe mensen ver anderen na een baby te hebben gekregen. Nicht Annemie, die altijd zo kittig en ad- rem kon zijn, lag dromerig als een ver moeide poes met lome oogleden en een glimlach van „ach janaar Rudolf te staren en Rudolf zelf was zijn schutterig heid volkomen kwijt. Hij zat aan het bed als een gouddelver die op een rijke ader is gestoten en inderdaad zag ik duidelijk dat zijn hele aardse rijkdom in die kraam kamer lag uitgestald. Annemie vroeg mij vroeger altijd, hoe ik over de buitenlandse politiek dacht, en wat ik zei was een soort van evangelie voor haar. Maar nu keek ze me aan als een schooljuffrouw die een nieuw leerlin- getje ziet komen en ik kreeg het gevoel dat mijn kijk op de buitenlandse politiek haar nooit meer zou inponeren. Het borélingetje leek sprekend op alle andere borelingetjes die ik ooit gezien had en ik dacht dat het maar goed was, dat men die kindertjes zo klein krijgt; dan is er nog van alles van te maken en onge twijfeld zouden neef en nicht erin slagen, er een aanvaardbaar mengseltje Rudolf- Annemie uit te doen groeien. Ik vroeg of ik het kind even mocht vasthouden en dat mocht van Rudolf tenminste Annemie keek zeer bezorgd, dreigend bijna, en toen ik het kind vijf seconden in de armen had, gebeurde het ongelofelijke: ik ving een blik op van Annemie en ik durf erop te zweren dat ze op het punt lag om met een katachtige sprong uit bed te komen, het kind met haar tanden bij het nekvel letje te nemen en het in veiligheid te brengen. Ik legde het kind haastig in de wieg en nam afscheid. Ik dacht bij het heengaan dat ik zowel Riidolf als Annemie tevreden hoorde spinnen, maar ik was er niet ze ker van. Ik wacht nu drie maanden voordat ik er weer op visite ga. Want na drie maan den, zegt men, worden pasgeboren ouders iveer helemaal gewoon zegt men. R. Agteran Advertentie deelt elke dag in de Grote Houtstraat waardebonnen uit Elegant hoedje van doorgestikte velours met. een eenvoudige gar nering van leer (foto links). Gedrapeerd hoedje van dikke gebreide jersey in beige (rechts). Vos laat zich prachtig tot de meest gracieuze hoed verwerken, en vooral dit model was opvallend door de mooie blauwe gloed (hieronder). EVENALS HET voor een couturier een grote kunst is ieder seizoen weer met een geheel nieuwe collectie te komen, zo is het ook voor een hoeden- ontwerper steeds een grote opgaaf een collectie samen te stellen, aangepast aan de ontwikkelingen van de smaak. Toon Smit is echter één van de wei nigen, die door zijn creatief vermogen er in slaagt hoeden te ontwerpen, voor elk jaargetijde en ieder uur van de dag. Met de gave, de couturier eigen, weet hij door plooien, strikken vervormen en combineren elk van zijn hoeden iets mee te geven, waardoor ze als het ware schijnen te gaan leven. Hij laat zich leiden door een gevoel van evenwicht en houdt niet alleen rekening met de vorm van het gezicht en de lengte van de draagster, maar ook met de mode van dat ogenblik. Zo vond hij, dat bij de huidige mantel mode met de grote kragen een hoed met brede rand zou misstaan. Hij ontwierp daarom hoeden met smalle of praktisch geen randen, die hoog als een omgekeer de dekschaal of bloempot op het hoofd to renen. Dit is ook een ideale tegemoetko ming aan de wat forsere vrouw, die met de randloze, maar toch grote hoed, de aan dacht van zich aftrekt en meer op haar hoofddeksel richt, die haar een statig voor komen kan geven. TOON SMIT heeft een „neus" voor mooie materialen en weet steeds weer iets nieuws te vinden. Zo zien we een prachtig langharige vilt, dat het aanzien van bont heeft en licht in gewicht is. Er wordt veel gebruik gemaakt van dikke langharige jer sey, die op vilt verwerkt wordt en de meer dunne en soepele kwaliteit, die zich prachtig laat draperen. Fluweel in prachtige gloeiende tinten, vaak in vorm gestikt en velours, bedrukt met een Schot se ruit brengen de nodige variatie in de collectie aan. Ook zijn er veel hoedjes van bont zoals zwarte "ossenstaart, naturel persianer en vos. Snoezig was een elegant hoedje van steenmarter, die in zijn ge heel verwerkt was. Ook Russisch persia ner dat bekend staat om haar vaste ste vige krul, was vertegenwoordigd. Het was een collectie, die de charme van de vrouw zal verhogen en haar in alle op zichten zal sieren. Katy

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3