Feestavond van Haarlemse Volksuniversiteit uperMarfc" AH-SuperMart TIPS Heemstede steekt loftrompet over gouden harmonie „St. Michael,' Zaanlandse Houthandel Haarlemse jongens in stadion 49 15 79 89 RUSTIEKE HEKKEN HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT GEHAKT 500 gram j 58 VARKENSLAPPEN *A0 HACHéVLEES 1ft0 GESCHRAPTE WORTELTJES ZUURKOOL ZUURKOOLSPEK ROOKWORST ALBERT HEIJN Haarlemse Watervrienden derde in Amsterdam H. J. L. Klein Schiphorst ter aarde besteld R-KSV „DDS" vierde veertigjarig bestaan Burgerlijke Stand van Haarlem Maatschappelijke werkers houden jaarvergadering Harmonie St. Bavo viert veertigjarig bestaan A. Diemer Kool in Annecy overleden Eerste optreden in „Domi" van „De Zorgbrekers" Bloemendaalse politie hield schietwedstrijd voor donateurs Fraude bij spaarbank in Sneek Administrateur verduister de in vijf jaar 45.000,- Oliecombinatïe „Kennemerland" UIT STAD EN STREEK Zestien nieuwe leden van „Sanctus Bavo" ingewijd Drs PI. L. Pr enen hield luchtig betoog Wijkcomité Haarlem-Oost op 13 oktober bijeen MAANDAG 5 OKTOBER 1959 .5 DE VIERING van het veertigjarig bestaan van de Haarlemse Volksuniversiteit, welke een week geleden met een herdenkingsbijeenkomst in het Frans Hals Museum zo opgewekt wérd begonnen, bereikte zaterdag een hoogtepunt met een aan de leden van de universiteit aangeboden feestavond. Voor dit gedenkwaardige festijn vormde wederom het Frans Hals Museum het vertrouwde, intieme milieu, waar de vijf honderd genodigden zich thuis konden gevoelen en in de beste stemming konden luisteren naar herdenkingstoespraken van de voorzitter dr. A. Meesters en het bestuurslid de heer H. P. Baard, directeur van het museum, en naar voordrachten van de chansonnière Marjo Tal, de voordrachtskunstenaar Harry van Os en van Godfried Bomans, de „Haarlemmer onder de Haarlemmers". In drie zalen, de Renaissance-zaal, de Halsen-zaal en 'de zaal „1616" hadden de feestvierders een plaats gevonden en voor elke groep trad een der genoemde be stuursleden als inleider op en daarna kwamen de drie medewerkers in toer beurt om hun aandeel in het programma te brengen. Uiteraard vergde deze regeling van de commissie, die nu wel een heel bijzondere gang van zaken moest behartigen, enige extra inspanning, maar zij heeft „het pro bleem van tijl en ruimten" tot volledige tevredenheid van ieder kunnen oplossen. Dit verslag betreft de gebeurtenissen, die zich in de Renaissance-zaal afspeelden onder het wakend oog van enige voor deze gelegenheid toch wel wat verbaasd kijken de regentessen aan de wand. Zij deden er maar het zwijgen toe, toen na het „offi ciële" gedeelte van de avond de zaal ver vuld werd van de luidruchtige klanken van een voor haar „seer sonderlinghe mu- syck", die tot het, middernachtelijk uur duurde en waarbij een vrolijk gezinde menigte van danslustige lieden zich zette lot het volvoeren van even „sonderlinghe" dansen. Maar afgzien van dit duidelijke opvattings- en stijlcontrast, werd dit evene ment een joyeus besluit van een zeer- ge slaagde feestavond. DR. VAN DIS had deze in de Renais sance-zaal geopend met een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot de wethouder van onderwijs en kunst zaken, de heer D. J. A. Geluk als ver tegenwoordiger van he' gemeentebestuur, en later ook mevrouw E. Scheltema- Conradi, wethoudster n sociale zaken en volksgezondheil. Dr. Van Dis gaf een historisch overzicht van de groei van de Haarlemse Volksuniversiteit en sprak over de greep, die dit. instituut in de loop der jaren op de bevolking van Haarlem en van de omliggende gemeenten had gekregen. Dankbaarheid klonk uit zijn woorden jegens de overheid voor haar warme be langstelling en actieve medewerking en ook jegens de jubileum-commissie, die een belangrijk bedrag (ruim 3500,—) had we ten te vergaren ten behoeve van de aan koop van feestgeschenken: een koffiezet apparaat, een bandrecorder een een film toestel. Advertentie PRIMA MAGERVLEES- DOORREGEN 500 gram I *tö 300 gram I Uö PANKLARE met peterselie 750 gram BLANKE MAINZER 500 gram 250 gram GELDERSE 250 gr. zwaar INVITATIE T.m. zaterdag 17 okt. zullen ter gelegenheid van de intro ductie van FINDUS DIEPVRIES speciale demonstraties in onze SuperMart worden ge houden Kom kijken Kom uw licht opsteken I Kom proeven! Tijdens de demonstraties worden speciale FINDUS- receptenboekjes uitgereikt met een keur van door kookdeskundigen beproef de recepten. Grote Houtstraat 99 De Haarlemse Watervrienden hebben zondag oeelgenomen aan internationale zwemwedstrij den, welke georganiseerd waren door de Amster damse Watervrienden. Een zwemvereniging uil Antwerpen, de Watervrienden uit IJmuiden, Zaandam. Utrecht, Haarlem, Amsterdam en En schede leverden felle strijd. De uitslagen waren: 1. Amsterdam: 2. Antwerpen: 3. Haarlem: 4. Utrecht: 5. IJmuiden; 6. Zaandam: 7. Enschede. De belangrijkste uilslagen waren: ion nieter rugslag dames: 1. Vera v. Roon 1.35.-. iOO meter rugslag heren: 1. Jan Boks 1.36.2; 2. Bob Krom 1.42.8. 200 m. schoolslag heren: 1. Bert Schaaf 3.17.3. 100 m. vrije slag heren: 1. Bob Krom 1.21.5; 2. Andre de Gunst 1.30.-. 100 ni. vrije slag dames: 1. Adrie van Dijk 1.16.3; 2. Hcnnie Scholten 1.34.-: 3. Loes Scheff'er 1.44.3. 1x50 m. schoolslag estafette dames: Anneke Cohen, Els Stuut, Vera v. Roon. Hennv Scholten. Totaal tijd 3.17.8. 100 m. schoolslag dames: 1, Anneke Cohen 1.52.-: 2 Vera v. Roon 1.57.4; 3. Els Stuut 1.43.5; 4. H. Winkler 1.50.1. 4x25 ni. wisselslag persoonlijk heren: 1. Bob Krom 1.38.4; 2. Andre de Gunst 1.33.5. 4x50 m. wisselslag estafette dames: Vera van Roon rug. Els Stuut school, Adri van Dijk vlin der, Thea Kedde crawl; totaaltijd 3.01.8. 5 x 50 vrije estafette lieren: Haarlem, totaaltiid 3.00.3. Het speet dr. Van Dis, dat vele leden voor deze avond geen plaats hadden kun nen krijgen. Hun wacht echter nog een aandeel in de feestviering met het op treden van de Indiase dansgroep van Mrinalini Sarabhai op 16 oktober. Na deze inleiding betrad de zanger Har ry van Os met zijn tiensnarige luit het podium voor het zingen van liederen van het Christendom, de Islam en het Joden dom, een kort programma uiteraard, maar nochtans voortreffelijk van samenstelling door een universeel beleven van een reli gieus beginsel. Het klonk in het van wijs heid getuigende Geuzenlied, in de zuivere ontroering van de middeleeuwse „Nachte galen-zang, in het hymnisch voorgedra gen eerste vers uit de Koran en ten slotte in de vreugde-extase van het chassidis- tische lied van de Poolse rebbe. Voorwaar een voorbeeld van diep-peilende, medita tieve kunst, subtiel en ontroerend. De chansonnière Marjo Tal bracht hier na een ander aspect van voordrachtskunst met het zingen van in een karakteristieke Franse sfeer gehouden chansons. Voor de gedichten, die tal van facetten van mense lijke emoties weerspiegelen, vond Marjo Tal melodieën en begeleidingen, treffend van sfeer en door de affiniteit tot de ver trouwde Franse voordrachtskunst. Het zijn eenvoudige gedichten, die de chanson nière uit het werk van de dichters Que- neau, Aragon, Prévert, Desnos, Apollinaire, Bernard en Fombeure koos. Zij hebben een directe werking, die op deze avond nog een bijzonder, aangrijpend accent ver kreeg door het expressieve timbre van Marjo Tals stem. Een ten slotte kwam Godfried Bomans met een litteraire beschouwing, die uit muntte door een verfijnde humor, door het even, nauw merkbaar onthullen van de stille ontroering der eenzaamheid toen hij sprak over Jacob van Looy en zijn mees terwerk. Tegenover deze pure kunst stelde hij het streven van andere schrijvers, die schoonheid wilden scheppen, maar de schoonheid zelve niet konden ontmoete']. Bomans besloot zijn beschouwingen met het voorlezen van een gedeelte uit eigen werk. GEDEMPTE KLANK van applaus uit de twee ander feestzalen kondigde aan, dat ook daar de voordrachten beëindigd waren en kort daarna bewogen zich de feestgangers door de gangen van het mu seum naar de bovenzalen, waar koffie en gebak wachtten of naar de binnenplaats, waar de stilte van deze zomerse herfst avond onderbroken werd door de feeste lijke klanken van renaissance-muziek met het veraf klinkend contrast van moderne jazz-ritmen. F. Zwaanswijk Receptie. Op zaterdag 10 oktober zal in de Vleeshal te Haarlem van 16.00 tot 18.30 uur een officiële receptie gehouden wor den ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van het automobielbedrijf Gebr. H. en F. Kimman N.V. Tijdens deze receptie bestaat er gelegenheid tot het bezichtigen van de nieuwe Opel Kapitan 1960 temid den van, zoals de uitnodiging vermeldt, „enige historische verrassingen". Behalve de familie hebben vanmorgen talrijke vrienden en bekenden het stoffe lijk overschot van H. J. L. Klein Schip horst, onder meer oud-lid van de Haar lemse gemeenteraad en oud-vice-voorzit- ter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en omstreken naar zijn laatste rustplaats op het r.k. kerkhof in Overveen begeleid. Tot de aanwezigen behoorden de burge meester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cre- mers. de vjce-voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer J. J. Jurrissen en de putaties van het schildersbedrijf n.v. Rip- perda en de r.k. Bond van Bouwvakpa troons. Tevoren droeg pastoor M. Louwe in de parochiekerk aan de Kleverparkweg de mis van requiem op. De RKSV „DSS" vierde dit weekeinde het veertigjarig bestaan met een recep tie in Dreefzicht op zaterdagmiddag waar voor grote belangstelling bestond. Tijdens deze receptie werd de heer J. Th. Horn, voorzitter van de jubilerende vereniging begiftigd met het Pauselijke ere-kruis Pro Ecclesia et Pontifice het geen hem door kapelaan S. Schut, geeste lijk adviseur van DSS werd overhandigd Tevens ontving de heer Hom uit handen van de heer H. W. van Turnhout het zil veren bondsinsigne van de afdeling Haar lem van de KNVB. Namens de afdeling Haarlem sprak de heer Van Turnhout waarderende woorden tot de feestvieren de club en bood namens de afdeling en de aangesloten clubs een geschenk in en veloppe aan. Namens het gemeentebestuur sprak de heer S Heyers, directeur van de dienst Lichamelijke Opvoeding hartelijke woor den en de heer D. Beets deed zulks uit naam van de Haarlemse Sportraad. De Nederlandse Katholieke Sportbond was vertegenwoordigd door de heer L. Roozekrans die ook al de goede eigen schappen van DSS onder woorden bracht. Zondagmorgen werd er een mis opge dragen in de kapel van de St. Joh. de Deo waarna een gemeenschappelijk ontbijt plaats had in de „Schuylenburcht". Daar na trok DSS er met autobussen op uit voor een tocht met onbekende bestemming. Ér werd in Zeist koffie gedronken en des avonds in Soest gedineerd. DSS kan met trots op een waardige feestviering terug- „Heren, zorg voor meer spanning," riep een jeugdige HFC-er op de tribune van het stadion tot de spelers, toen het Neder lands elftal in enkele minuten tijd een voorsprong van 3-0 had behaald. „Geef mc je ballpoint, om de score bij te houden," verzocht zijn buurman die blijkbaar aan het verrassend snelle spel van de Nederlandse ploeg gemerkt had, dat onze landgenoten voor een record score zouden zorgen. De jeugd uit Haarlem was aan het woord. Het bestuur van de afdeling Haar lem van de Koninklijke Nederlandse Voet balbond had namelijk het goede besluit genomen drie verenigingen (HFC, Zand- voortmeeuwen en RENOVA) in de gele genheid te stellen een Nederland—België ontmoeting" bij te laten wonen. De aspirantenelftallen van deze clubs waren tijdens het HVB-jubileumtoernooi het best voor de dag gekomen en als prijs werd vijftien spelers van iedere vereni ging een tocht naar Rotterdam en een bezoek aan de interlandwedstrijd aange boden. De penningmeester van de jubilerende afdeling, de heer Ch. Boeree, had de tocht voorbereid en hij had er met medewer king van de oud-Haarlemmer de heer L. Brunt voor gezorgd, dat de jongens een prachtige plaats hadden, dicht bij het doel waar de Belgische doelman bij de stand van 3-0 de bal alleen maar aangeraakt had om hem uit het net te halen en naar het midden van het veld te trappen. Met de vierenzestigduizend bezoekers genoten de jeugdige Haarlemmers en Zandvoorters van een sensationeel begin en een vlotte en gezellige wedstrijd. Dat er toch spanning heerste bleek uit een opmerking van een jongeling, dat hij niet kon begrijpen, toen de scheidsrechter voor rust floot dat er al drie kwartier ge voetbald was. „Als ik in Haarlem naar een wedstrijd kijk, lijkt het altijd veel lan ger te duren voor het pauze is dan nu." De meeste jongens zagen voor het eerst de oranjeplocg aan het werk en woonden de eerste keer een ontmoeting bij in het stadion met zovele duizenden bezoekers. Zij vonden het niet erg dat zij een uur voor de volksliederen gespeeld werden op hun plaatsje zaten, want het was gezellig de tribunes te zien „vullen" en de toeschou wers van vele kanten te zien binnen komen. Ook genoten zij van het optreden van het muziekkorps uit Eindhoven. De musici zorgden in de pauze ook nog voor een vlot te show en de Haarlemmers dachten dat de grote acht en de kleine nul die op het grastapijt gevormd werden bedoeld waren om de uitslag al bekend te maken, maar er werden nog meer doelpunten dan acht gescoord. De jeugd heeft de reis per autobus ge maakt en onderweg werd nog gestopt om een consumptie te gebruiken en zich te vermaken in een speeltuin. Van dit sa menzijn maakte de waarnemend voorzit ter van de Haarlemse Voetbalbond, de heer H. W. van Turnhout, gebruik de jeug dige voetballers geluk te wensen met hun behaalde successen in het jubileumtoernooi en zijn vreugde er over uit te spreken dat de wedstrijd zo bijzonder geworden was. BEVALLEN van een zoon: 30 sept. P. A. Ttreffers-Ram; 1 okt. M. J. E. van der Plas-Westerveld; 3 okt. H. M. Spakman- Wentink, J. Kolkman-Willems. BEVALLEN van een dochter: 1 okt. H. van Dijk-Sissing; 2 okt. A. ter Borg- Van der Velde. OVERLEDEN: 1 okt. D. Kruijf, 76 j., Kleverparkweg, H. J. L. Klein Schiphorst, 84 j., Schotersingel; 2 okt. A. M. Meijer, 59 j., Gasthuisvest. G. W. Oppcnkamp- Steenkist, 71 j., Javastraat. ONDERTROUWD 3 okt. R. van Ever- dineen en S. M. van Eis. GEHUWD 3 okt. G. Winkler en T. L. Geerlings, P. W. D. Bourguignon en H. E. Nov. IT. van der Roest en E. I. A. Vin- gerhoets. De feestelijkheden ter viering van het gouden jubileum van de r.-k. harmonie „Sint Michaël" in Heemstede zijn zondag afgesloten. Het is een stijlvol feest gewor den. De feestdag werd 's morgens ingezet met een plechtige mis in de smaakvol met bloemen versierde parochiekerk van de H. Bavo aan de Herenweg, opgedra gen door de geestelijk adviseur van „Sint Michaël", kapelaan F. G. P. Jansen. Het bijzonder karakter van deze plechtigheid werd nog verhoogd door de muzikale om lijsting met de „Messe zu Ehren der H Leodegar" van de Zwitserse componist J. B. Hilber, hetgeen voor Noordholland tevens de eerste uitvoering betekende. Het kerkkoor was versterkt met een aan tal zangers. Veertien muzikanten zorgden voor een muzikale begeleiding. Uiteraard was de feestpredikatie van kapelaan Jan sen voornamelijk aan het jubileum gewijd. Deze zei dat „Sint Michaël" gedurende vijftig jaar overal kleine vonkjes blijd schap heeft rondgestrooid. Deze mis werd onder meer bijgewoond door de burge meester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard. Na afloop van de kerkelijke plechtig heid verenigden de leden met hun dames en de genodigden zich in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan het gezamenlijk ontbijt, waarbij de eerste feestredes werden uit gesproken Burgemeester Van Rappard kwam daarbij de gelukwensen van het ge meentebestuur onder woorden brengen, om de jubilerende vereniging tevens dank te zeggen voor de spontane medewerking, die zij steeds bij nationale feestdagen en andere festiviteiten verleent. Welke en thousiast verrichte activiteiten voor de burgemeester voldoende aanleiding vorm den om uit te roepen: „Wat zou een ge meente zijn zonder muziekverenigingen". Vervolgens wendde burgemeester Van Rappard zich rechtstreeks tot de heer M. J. Gozeling, een der oprichters van „Sint Michaël" en tevens vijftig jaren lid. Spreker complimenteerde hem op harte lijke wijze met dit zeldzame jubileum, waarbij hij de heer Gozeling daarna de zilveren médaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau op de borst speldde. Hierop was het de beurt aan de heer A. Gozeling, om als voorzitter van „Sint Michaël" een tiental leden van de oude garde, dat op een vijfentwintig- of veertig jarig lidmaatschap mocht bogen, onder enige toepasselijke woorden eveneens met een geschenk te verblijden. De jubilerende vereniging werd ver rast met enige feestcadeaus, zoals een aantal muziekinstrumenten, waaronder een saxofoon, bekkens, een tamboerijn, castagnetten en een paukenstok. Deze wa ren bijeengebracht door de dames dei- werkende leden, welke verrijking van het instrumentarium door de voorzitter met grote erkentelijkheid werd aanvaard. De leerlingen wensten hierbij niet achter te blijven en kwamen een geschenk in baar geld aanbieden, dat op een bijzonder ori ginele manier als een tableau in lijst was opgemaakt. De laatste spreker van deze morgen was pastoor C. Pouw, die tot zijn niet geringe vreugde kon mededelen, dat de collecte in de kerk ongeveer duizend gulden had opgebracht. Hij verzocht het bestuur dit bedrag te aanvaarden als een van harte gegund jubileumgeschenk der pa rochianen. Eveneens in gebouw „Nieuw Berken rode" werd 's middags een receptie ge houden, die ook al een bijzonder grote belangstelling trok. Talrijke zustervereni gingen uit deze omgeving hadden zich la ten vertegenwoordigen, waaronder har monie „Crescendo" uit Hillegom en „Arti et Religione" uit Haarlem. Ook het vol tallig bestuur van het plaatselijk fanfare korps „Eensgezind Excelsior" was aan wezig, waarvan voorzitter-dirigent L. ter Braake als woordvoerder fungeerde. Hij complimenteerde het bestuur met de wij ze waarop het gedurende een halve eeuw een bloeiende muziekvereniging in stand heeft gehouden en wees daarbij op de ge zonde rivaliteit, welke tussen de beide plaatselijke korpsen bestaat. Hij over handigde de voorzitter een geschenk on der couvert. Eenzelfde cadeau werd aan geboden door de heer J. Janus, namens de r.-k. damclub „Sint Bavo", waarop de heer P Bosman, als afgevaardige van het district Noordholland van de Koninklijke Nederlandse Bond van r.-k. harmonie- en fanfarekorpsen nog een partituur in het vooruitzicht stelde. Van de vele andere bezoekers noemen wij mevrouw E. E C. Quarles van Uf- ford-Dolleman; de heer G. J Willemse voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Katholieke Arbeiders Beweging de heren P. A M. Hoogeveen en G. Ku- batz, directeur en bedrijfsleider van het Minervatheater en de heer D. van El- linckhuijzen, namens de centrale com missie „Koninginnedag". Verder waren nog vertegenwoordigd het Katholiek Ge- Advertentie Op donderdagavond 22 oktober heeft in Brinkmann te Haarlem de jaarvergadering plaats van de afdeling Haarlem van de Nederlandse bond van maatschappelijke werkers. Mejuffrouw G. Mesman, direc trice van het kortgeleden geopende maat schappelijk advies- en inlichtingenbureau in de hal van het station Haarlem, zal een uiteenzetting geven van de doelstelling van genoemd bureau. Op zondag 11 oktober zal de r.-k. har monie St Bavo te Haarlem haar veertig jarig bestaan gaan herdenken. Op zater dag 10 oktober zal ter gelegenheid van dit jubileum in het parochiehuis St Jan aan de Amsterdamstraat een receptie gehouden worden, die om half vier begint. mengd Koor, „Sint Deus Dedit", „Heem steeds Amateur Toneel" en „Laudate Dominum". De talrijke uitgesproken ge lukwensen werden door voorzitter A. Go zeling telkens op toepasselijke wijze be antwoord. Het feest werd 's avonds besloten met een geanimeerde bijeenkomst voor leden en genodigden, waar Jan Toledo als cere moniemeester fungeerde. Deze bekende Heemstedenaar werd de gelegenheid ge boden te bewijzen, dat hij de kunst tot het kweken van een ouderwets feestelijke stemming nog lang niet is verleerd. Op 63-jarige leeftijd is zaterdag in An necy de heer A. Diemer Kool overleden. Hij was oud-directeur van de Amster damse Bank en was op 30 juni j.l. gepen sioneerd. In de tenniswereld genoot de heer Diemer Kool grote bekendheid. Voor al in de jaren 1914 tot en met 1923 kwam hij tot grote prestaties. Voor een uitstekend bezette zaal heeft het pas opgerichte cabaretgezelschap „De Zorgbrekers" zaterdagavond in gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad in Over veen zijn vuurdoop ondergaan. Natuurlijk viel er aan het gevarieerde programma, dat „De Zorgbrekers" brachten, na deze première hier en daar nog wel wat te schaven, doch er viel op deze avond ook veel goeds te waarderen. Het succes van de avond was het optreden van de zange res Anny Duits, die met goede voordracht een aantal liederen en enige operette me lodieën ten gehore bracht. Men kon des te meer waardering voor deze sopraan heb ben. omdat zij onder een opkomende griep te lijden had, zodat regisseur Henk de Haes bij voorbaat de clementie van het publiek inriep. De schetsjes kwamen over het al gemeen goed over het voetlicht. The Loe- ma's twee jongens en één gitaar, oogstten met hun komisch optreden eveneens veel succes. Bijzondere vermelding verdienen de nummers „De Hollandse molen" en het slotnummer, waaraan het gehele slot nummer medewerkte, „Schenk eens een bloempje om je heen". De aardige décors van Peter van der Meulen en de aankle ding hadden hier een groot aandeel in het succes. De voorzitter van het gezelschap, de heer Nol Grootegoed uit Bloemendaal, had een belangrijk aandeel in het optre den van dit gezelschap, want hij verzorgde niet alleen op uitstekende wijze de muzi kale omlijsting, doch hij liet zich ook op zeer verdienstelijke wijze in een paar so li horen. Teksten en regie waren van Henk de ITaes, die tevens in diverse schetsjes blijk gaf van een goed acteertalent en die bovendien als conferencier de verschillen de nummers op handige wijze aan elkaar wist te praten. Begunstigd door bijzonder fraai najaars weer en in zeer sportieve geest is zaterdag middag op de militaire schietbanen aan de Zeeweg in Overveen weer de traditionele schietwedstrijd voor donateurs van de Politie Sportclub Bloemendaal gehouden. Na afloop van deze geanimeerde wed strijd heeft inspecteur J. L. de Rave als voorzitter van de P.S.C.B. in „Het Witte Huis" aan de Zeeweg de prijzen uitgereikt, bestaande uit een wisselbeker als hoofd prijs en voorts kleine bekers, medailles en lauwertakken. De wisselbeker voor het totaal klassement (wedstrijd op geweer en pistool) is thans voor de derde keer zij het ook niet in successie door de heer F. T. J. M. Franken gewonnen met totaal 79 punten. Als blijvend geschenk ontving de heer Franken de kleine beker. De tweede prijs in het totaal klassement was dubieus, want twee schutters kwamen na melijk met een gelijk aantal punten (76) uit de bus. Het lot bepaalde dat de heer W. A. Fischer tweede werd en mr. J. L. Krijgsman derde. Bij de wedstrijd vrije baan pistool werd de heer Franken weder om winnaar met 80 punten; tweede werd de heer Ch. M. Reinders Folmer met 73 punten plus een steunserie van 22 punten; derde J. W. ter Avest uit Vogelenzang met 73 punten plus een steunserie van 21 pun ten. Bij de wedstrijd vrije baan geweer werd mr. J. L. Krijgsman eerste met 56 punten; M. Rupert tweede met 50 punten en F. T. J. M. Franken derde met 45 ptn. De heer Ter Avest had het voorstel ge daan dit keer ook eens een wedstrijd snel vuur in te lassen. Hierbij werd de heer J. B. Klein Poelhuis eerste met 37 punten en prof, dr. J. F. ten Doesschate tweede met dertig punten. De eerste ontving een verzilverde beker, de tweede een boek werk. Aan het slot van zijn toespraak brak de heer De Rave een lans voor het toetreden van meer donateurs, hetgeen niet alleen de gezelligheid zou verhogen tijdens de wedstrijd, maar ook het ruimere contact tussen de inwoners van de gemeente Bloe mendaal en de politie kon bevorderen. Tenslotte dankte de heer Ch. M. Reinders Folmer namens alle donateurs de leiding van de Politie Sportclub Bloemendaal voor de uitstekende organisatie van deze middag en voorts degenen die voor de wapens en de munitie hadden gezorgd en de kuil had den gegraven. Bij de spaarbank „St. Jozef" te Sneek is fraude geconstateerd. De penningmees ter-administrateur van de bank, de 60-ja- rige C. P. de J. is gearresteerd. Hij is eigenaar van een textielzaak. Hij had financiële moeilijkheden in zijn zaak en zuiverde de tekorten aan met geld van de bank. Zo incasseerde hij onder andere spaargelden van bejaarden en schreef de ze wel bij in de boekjes van de spaarders, maar slechts gedeeltelijk in de boeken van de bank. Ook aan hem afgedragen hy- potheekgelden werden niet volledig ver antwoord. De aangehoudene heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. De fraude strekt zich uit over een periode van vijf jaar. De bank is niet tegen fraude verze kerd, doch het tekort, dat ongeveer 45.000 bedraagt, kan uit reserves worden aange zuiverd. Advertentie Coöp. Verg. U.A. Rijksstraatweg 174 Telefoon 02500-61326 HAARLEM N. Nieuws in het kort Auto over de kop. Zondagavond om elf uur is op de Vogelenzangseweg in Aer- denhout een auto over de kop geslagen. De auto, bestuurd door een 19-jarige Benne- broeker, moest plotseling remmen omdat een kat de weg overstak. De wagen schoot naar links en begon daarna te slingeren, met het gevolg dat de auto over de kop sloeg en op de rechterzijde tot stilstand kwam. Door het linkerportier konden de bestuurder en een 17-jarig meisje uit de wagen kruipen. Beiden werden niet ge wond. De auto, die van een garage uit Vogelenzang gehuurd was, werd nogal be schadigd. Filmavond. De Nederlandse Reisver- eniging geeft vrijdagavond een filmavond in het Hillegomse hotel Sistermans. Ver toond worden enkele films, onder meer „Zomer in Vorarlberg". Feestavond. Op donderdag 8 oktober houdt de vereniging van politie-reservis- ten in Haarlem in Dreefzicht een feest avond waaraan medewerkt het Langedij- ker cabaretgezelschap. Advertentie ONBEKANTRECHTE DELEN voor HOOGERWOERDSTRAAT 8—16 TEL. 51456 - HAARLEM-N. In de Waag, de sociëteit van de Haar lemse Katholieke Studentenvereniging „Sanctus Bavo", zijn zondagavond zestien nieuwe leden geïnaugureerd. Tevoren hield drs. H. L. Prenen een inleiding. Hij kondigde aan dat het geen akademisch be toog zou worden. Nu, dat was het dan ook helemaal niet, maar in alle luchtig heid gaf de bijdrage van de heer Prenen tot deze feestelijke bijeenkomst een in druk van zijn veelzijdige kennis omtrent historie en litteratuur. De gedichten, die hij of zelf gemaakt heeft of vertaald, gin gen gezellig van de hak-op-de-tak, maar spreker verbond ze met een geestig praatje. Via een gedichtje over polyhymnische en gregoriaanse muziek (Waarom wordt in ons land geen Mis van Mozart in de kerk gezongen? vroeg spreker zich af), enkele losse opmerkingen over de moder ne dicht- en schilderkunst kwam het bab beltje op de „natte poëzie" met als voor beeld enkele drinkliederen van Heinrich Heine. Het graf van deze grote dichter op het 17de-eeuwse Parijse kerkhof Père La- chaise is, evenals het daar liggende graf van Chopin, altijd voorzien van bloemen. Maar het waren dan ook buitenlanders. Op geen enkel ander graf op dit kerkhof („Het is gewoon een stad met straten en gebouwen waar men zijn weg moet zoe ken met een plattegrond") zal men ooit bloemen zien. Wat de verdere beziens waardigheden van de lichtstad betreft is het „suikerbrood" dat de Sacré Coeur heet, is de lelijkste kerk die Parijs heeft op te leveren, aldus de inleider. Van de lyricus Joseph Weinheber ging het naar de militaire dienst in Nederland (over de baret: „die scheve genialiteit van een pet die niet bij de kop past." en drs. Prenen besloot met een eigen gedicht, geïnspireerd op een redevoering die ex- generaal mr. Kruis eens tot industriëlen heeft gehouden. In deze redevoering kwam de natuurbescherming er niet zo best af en het gedicht moest daarom een lans breken voor het behoud van „spriet jes, vogeltjes en grasjes". Was het toeval dat intonatie en voor dracht v--n de heer Prenen verdacht veel leek op die van „De gewone man zegt er h$t zijne van?" alleen het „Volle neef" ontbrak, maar het kan ook wel suggestie zijn geweest. Hierna volgde de inauguratie van de zes tien kandidaat-leden en begon het feest van de studenten pas goed. Op dinsdag 13 oktober des avonds om acht uur heeft in het parachiehuis St. Jan aan de Amsterdamslraat een openbare ver gadering plaats van het wijkcomité Haar lem-Oost. Op de agenda staat onder meer de bespreking van hel urgentie-programma Haarlem-Oost, een programma van allerlei punten betreffende de verbeteringen die, aldus het comité, noodzakelijk in Haarlem- Oost moeten gebeuren.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5