Amerikaanse vliegtuiginstructeur voor Haarlemse politierechter Plan Acheson ter vernieuwing van de NAVO: Amsterdamse Beurs Veroordeeld tot f3000.- boete wegens rijden „onder invloed MAANDAG 5 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Eliteraad aan de top Opvarende KW 85 overboord en verdronken Voetgangster gewond bij aanrijding met bromfiets 1 V.S. nabij oplossing van hitteprobleem in ruimte? Ook Haarlemmer NC. Rol neemt aan onderzoek deel Damcomoetirie district Kennemerland begonnen Provinciale damtitel W. de Jong veroverde de leiding Drie Fransen aangehouden aan de Belgische grens Met een plastic bom die zij „gevonden" hadden Jac Smout overleden Goede resultaten van Haarlem in Den Haag Tom Poes en Ollie B. Bommel in Minerva Brand bij A. V. Roe-fabriek Mevrouw Plesman ontving eerste KLM-jubileumzegels Opvoedingsfilm leidde ook in Haarlem tot flauwtes Atmodes won Bosloop- estafette in Velsen Centrale gasvoorziening Scheepvaart Vijf doden in het verkeer (Van onze correspondent in Bonn) De voormalige Democratische minis ter van Buitenlandse Zaken der Verenig de Staten, Dean Acheson, heeft aan het einde van een Westduits-Amerikaanse bij eenkomst van politici en wetenschaps mensen te Bad Godesberg bij Bonn een plan ontvouwd ter reorganisatie van de Noord Atlantische Vcrdrags Organisatie. Hij beoogt daarmee de Europese proble men op te lossen in een groter verband dan tot dusver is geschied, op de wijze van het plan-Marshall. Het plan-Acheson behelst de NAVO politiek en economisch meer diepte en breedte te geven. De organisatie is niet alleen een militaire instelling. Arti kel 2 van het NAVO-verdrag zelf zegt dat de leden ervan zullen trachten oplossingen te vinden voor hun internationale econo mische problemen en economische sa menwerking tussen de leden onderling zullen aanmoedigen. Tot dusver, aldus Acheson, heeft de NAVO veel te weinig bewegingsvrijheid gehad. Men dient een soepeler methode voor samenwerking te vinden en onder meer een brug te slaan naar landen als Zweden, Zwitserland en Oostenrijk. Het is op dit ogenblik goed tien jaar na het in werking treden van het verdrag noodzakelijk de doeleinden van de NAVO scherper in het oog te vatten. De Eui'opese landen, die ondanks hun po litieke verwantschap uit militaire over wegingen niet tot de NAVO zijn toegetre den, moeten toch kunnen deelnemen aan de nieuwe gemeenschap. Acheson keert zich in zijn plan ook tegen de Europese blokvorming, die zijns inziens zeer ge vaarlijk kan zijn. De Amerikaanse ex-mi nister wil voor de vernieuwing of uitbrei ding van de huidige NAVO het volgende: 1. Instelling van een hoge raad voor de NAVO, die zou moeten bestaan uit hoog gekwalificeerde persoonlijkheden uit alle NAVO-landen, mensen met een groot in ternationaal aanzien. Deze raad moet geen uitvoerende macht krijgen. 2. Instelling van een raadgevende ver gadering, bestaande uit parlementsleden en andere vooraanstaande personen op alle mogelijke terreinen uit de NAVO-sta- ten. die niet te vergelijken is met het huidige NAVO-parlement. Sterke weerklank In West-Duitsland heeft dit plan-Ache son een sterke weerklank gevonden. Het vooraanstaande C.D.U.-iid Kiesinger, mi nister-president van de deelstaat Baden- Wüurttemberg verklaarde dat het voorstel uitermate nuttig kan zijn. Ook de voor aanstaande Westduitse sociaal-democraat, professor Carlo Schmid, en de tweede voorzitter van de liberale Westduitse par tij, de F.D.P., Mende hebben zich gunstig Een opvarende van de KW 85 Huiberdina Gijsbertha is hedenmiddag, terwijl het vissersschip op weg was naar de visgron den, ter hoogte van de Semafoor te I.Jmui- den over boord gevallen en naar alle waarschijnlijkheid verdronken. Onmiddel lijk nadat de logger seinen om hulp had uitgezonden snelde de Neeltje Jacoba van de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Reddingmaatschappij naar de plaats des onheils. en werd een begin gemaakt met dreggen, welke pogingen om de vermiste te vinden tot bij het ter perse gaan van dit blad zonder resultaat bleven. Zaterdagavond omstreeks half acht is een zeventigjarige Haaidemse bij het oversteken van de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord aangereden door een bromfiets, die werd bestuurd door een zeventienjarige leerling-drukker uit Sant poort. De voetgangster had bij het over steken bijna de stoep bereikt, toen zij aar zelde, waarna een botsing met de brom fietser ontstond. De vrouw is met een hersenschudding en hoofdwonden naar de Mariastichting overgebracht. De bromfietser had enige schaafwonden aan het hoofd. 1 Slotk'KM-s Heden vrijdag 13.45 uut 3-31/a% Nederl. '47 92"/i« 927/i9 3% Nedl 1962/64 98'4 983/i„ Woningbouw 6 109 1094 Pr. A'dam '56 I.. 824 Pr. A'dam '56 II 92 Pr. A'dam '56 III 92H Pr. R'dam '52 I.. 91 4 Pr. R'dam '52 II 904" Pr. R'dam '57 101 Vs A.K.U 371 366 Calvé Delft 645 4 645 Van Gelder Zonen 240'/2 240 K. N. Hoogovens. 578 4 577 Nederl. Ford 314 314 N. Kabelfabriek 388 388 gew Philips Gloeil 633'/? 636 Pref PhilipsGloeil 240 239 Unilever 644 646 Wilton Fyenoord 2064 207 Werf Gusto 158 158 Dordtsche Petrol 705'/? 697 exdiv. Kon. Petroleum f 154,50 f 154, Billiton 323 323 A'dam Rubber. 105'4 110 K.L M f 122,— f 123 Holl Amer Lijn.. 159 159 K.N SM 1574 157 N Scheeov Unie 1384 139 v Nievelt Goudr 138 138 Phs v. Ommeren 242 4 243 H V A 1484' 148 D-Mimnatschaopij f 170,— f 171 'Vms+ord Bank 3154 315 "lat Handelsbank 155 155 Yed Hnndol Mij 233 234 Rotterd Bank 2864 285 Twentsche Bank 264 Anaconda Copper 604 61' Bethlehem Steel 56 56' US Steel \oon lOO'/r General Motors.. 52,5/i„ 534 Shell Union 74 7317 Tidewater 24 to co over het plan uitgelaten, dat huns inziens een gewenste uitbreiding van de NAVO zou kunnen worden in de richting van een algemene politiek-economische gemeen schap. Het plan-Acheson verenigt heel wat wen sen op politiek en economisch gebied uit de laatste jaren van vooraanstaande po litici en economen in de westelijke lan den. Nog niet zo lang geleden heeft ook professor Zijlstra, toen nog minister van Economische Zaken, gewezen op de wen selijkheid om artikel 2 van het NAVO- verdrag in praktijk te brengen, met an dere woorden om de NAVO boven het mi litaire uit te heffen, zonder evenwel de defensie-basis van het geheel ook maar in de geringste mate te ondergraven. (Reuter) De huidige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, heeft de Westduitse regering opnieuw de verzekering gegeven, dat de Verenigde Staten voet bij stuk zullen houden in de kwestie-Berlijn. Dit is de tweede officiële stap van Washington om de ongerustheid in Bonn over een Amerikaans-Russisch compromis in dezen weg te nemen. ITHACA (Reuter) Geleerden van verschillende nationaliteit, onder wie de he ren N. C. Rol uit Haarlem en Y. M. de Haan uit Delft, hebben aan de Cornell universiteit te Ithaca in de Amerikaanse staat New York een vondst gedaan, die van groot gewicht kan zijn voor de oplos sing van het probleem van de enorme hit te bij de ruimtevaart. De groep geleerden, die onder leiding staat van prof. Baure, heeft een nieuwe wijze van onderzoek ge vonden, waarmee is bewezen, dat de ato men in sterk verhitte gasmoleculen zich dikwijls dichter bij elkaar bevinden dan bij lagere temperatuur. Deze ontdekking zal het mogeliik maken dat bestaande ele menten en verbindingen op nieuwe wijzen kunnen worden gebruikt. Andere geleerden en technici zullen met het resultaat van dit onderzoek allicht in staat zijn een oplossing te vinden voor het hitteprobleem bij de ruimtevaart. Naar wij vernemen is de Haarlemmer N. C. Rol een chemicus, die op 26 augustus 1957 naar Ithaca in de V.S. is vertrokken. Daarvoor woonde hij bii ziin ouders aan de Oudaenstraat 23 in Haarlem-Noord. De damcomnetitio eerste en tweede klas se van het district Kennemerland is be gonnen met enkele belangrijke wedstrij den welke waarschijnlijk maa'gevend zul len ziin voor het eindresultaat. Damclub Sant.noort. dat verleden jaar een ondergeschikte- rol sneelde. versloeg de kampioen 1958. BDC. m«t de overtuigende cijfers: 15-5. Damclub H'Heeom zond Spor tief met; een 11-9 neoe'rlaag huiswaarts en K'NC versloeg het pen>-omoveerde DCI.T TI met 11-9. De in afwijking van het pro gramma vonvujtgcsoeeHe wedstrijd Snor- tipfHDC II resnl+eftrd» in een fraaie en volkomen verdiende 13-7 zege voor de HDC-reserves. Tweede klasse Hef eomnetitienrneramma tweede klas- c-p Troi-toont dit jaar een onregelmatig beeld, omdat aan de wensen ran enkele deelnemers moest worden teeooroit geko men. 7.o kon het gebeuren, dn» su r>.avo TT en B*mi-tiof TT elkaar in eon n't. on thu'p- wed^triid b-'nnon e«n weeir ontmoetten. St Ravo TT won de eerste wedst.riid met 11-9 doch kwam in de return ontmoeting niet verdor dan een 10-11 gelijkspel. HDC ITT c-ohimt dit iaar weer ï-mgo ogen te gooien. vkd TT ging namelijk met 15-5 tegen HDC TIT ten onder. Door enkele verrassende uitslagen in de zevende en achtste ronde van het toernooi om de persoonlijke damtitel van Noord holland, heeft W. de Jong de leiding ge nomen, op de voet gevolgd door J. Bus. W. de Jong, die een punt achterstond bij de leiders J. Bus en J. Metz, kwam in de zevende ronde uit tegen zijn rivaal Metz. Hoewel Metz aanvankelijk probeerde het spel overzichtelijk te houden moest hij in het middenspel toestaan, dat De Jong, met zwart spelende, veld 28 bezette. Vanaf dat moment ontspon zich een zeer interessante strijd, waarin De Jong op meesterlijke wijze zijn tempovoordeel uitbuitte. In een in elkaar gelopen positie moest Metz ten slotte capituleren. Kennelijk was J. Metz door deze nederlaag zo uit zijn evenwicht gebracht, dat hij in zijn partij uit de acht ste ronde tegen zijn clubgenoot P. van Heerde op een gegeven moment volkomen de draad kwijtraakte. Van Heerde profi teerde onmiddellijk van het zwakke spel van zijn tegenstander en bouwde een winstpositie op. Hoe Metz daarna ook speelde, hij kon de tweede achtereenvol gende nederlaag niet meer voorkomen. J. Bus kon in de zevende ronde niet vol doende vat krijgen op het spel van N. Rie- beek en moest na 4 uren spelen genoegen nemen met remise. In de achtste ronde genoot Bus van een vrije dag. M. Smit uit Amsterdam en C. Wester- veld uit Purmerend blijken er bij de vor dering van het toernooi steeds beter in te komen. H. Smit won achtereenvolgens ge decideerd van E. Holstvoogd en van J. Belien. Westerveld oogstte bewondering door tegen J. Mekken in een vrijwel hope loze stand op fraaie en verrassende wiize remise te forceren. Zijn partij uit de acht ste ronde tegen N. Riebeek bracht Wester veld op kundige wijze tot winst. De overige partijen resulteerden in: zevende ronde: R. BerkP. van Heerde 11. M. VeenstraA. Grooteman 02 en Th. ThielrooyE. Holstvoogt 11. Achtste ronde: J. MokkenW. de Jong 11, TI. Veenstra—R. Berk 2—0. J Belien A. Grooteman 11 en Th. TielrooyM. Krijgsman 20. Na de achtste ronde luidt de stand: 1. W. de Jong 12 (8); 2. J. Bus 11(7); 3. C. Wes terveld 11 (8): 4. P. van Heerde 10 (7); 5. J. Metz 10 (8): 6 R. Berk 8 (7): 7. A. Groo teman 8 (7): 8. M. Smit 8 f7); 9. J. Mekken 7 7); 10. E. Holstvoogd 7 (8); 11. Th. Tiel rooy 6 (7); 12. .1. Belien 5 (8); 13. M. Veen stra 2 (7): 14. M. Krijgsman 2 (7) en 15. N. Riebeek 1 (5). Zaterdag en zondag aanstaande worden de wedstrijden voortgezet in De Kroon, Rembrandtsplein in Amsterdam. BRUSSEL (ANP) Belgische politie ambtenaren zijn naar Frankrijk vertrok ken om een onderzoek in te stellen over de aanhouding van drie Fransen, die za terdag een plastic bom in een auto over de Belgische grens wilden brengen. Wei nig geloof wordt gehecht aan de. verkla ring van een van hen, de voormalige Fran se Poujadistische afgevaardigde Berthom- mier, dat het „pak" onderweg zou zijn ge vonden De drie aangehoudenen blijven voorlopig in arrest. De drie mannen werden gearresteerd toen een Belgische douaneambtenaar bij het doorzoeken van een auto opmerkte, dat een van de inzittenden een voorwerp onder zijn jas verborgen hield. De twee andere inzittenden verklaarden de man niet te kennen en hem slechts een lift te hebben gegeven. Bij een ondervraging in Doornik zou zijn komen vast te staan, dat het de bedoeling was een lid van het Al gerijnse bevrijdingsfront in België uit de weg te ruimen Inmiddels heeft de Franse politie een onderzoek ingesteld in het huis van Bert- hommier, ten zuiden van Parijs, waar wa pens, munitie en documenten werden ge vonden. 99 De Haarlemse politierechter, mr. H. J. Ferwerda heeft vanmorgen een 56-jarige Amerikaanse vliegtuiginstructeur veroor deeld tot drieduizend gulden boete subsi diair twee maanden hechtenis wegens het berijden van een auto onder invloed van sterkedrank. De officier van Justitie mr. J. van den Oever had tegen verdachte, die eind september uit de Verenigde Staten was overgekomen om de KLM-piloten in het vliegen van de nieuwste Lockheed Constellations „Electra" te instrueren, drie weken hechtenis met aftrek van voorarrest gevorderd. Nog geen 48 uur na zijn aankomst in Nederland zat de Amerikaan, die majoor vlieger bij de Amerikaanse luchtmacht is, op 1 oktober j.l. in de arrestantencel van het politiebureau in Hoofddorp. Hij was in verzekerde bewaring gesteld nadat, een chauffeur van een vrachtauto die achter verdachte had gereden de politie had ge waarschuwd dat de Amerikaan slingerend over de Kruisweg in de Haarlemmermeer koerste. Volgens het proces-verbaal rook de Amerikaan bij zijn aanhouding naar sterkedrank en was hij onvast ter been. Zelf verklaarde de verdachte dat hij te voren over een tijdsverloop van tien uren acht a negen glazen whisky had gedron ken. Maar hij achtte zich niettemin be kwaam om zijn auto te besturen. Verdach te had zich niet aan een bloedproef willen onderwerpen omdat hij niet wist wat dat was. ",In Amerika nemen ze alleen een ademproef", verduidelijkte verdachte bij monde van de tolk. Verder zei de Amerikaan dat hij nog nimmer voor het rijden onder invloed was geverbaliseerd. „Zolang je geen brokken maakt volstaan ze bij ons met het geven van een waarschuwing. Het onvast ter been zijn bij zijn aanhouding verklaarde verdachte uit de omstandigheid dat hij drie dagen niet of zeer weinig had geslapen door drukke werkzaamheden. Zijn raadsman, mr. J. W. van Iddekinge uit Amsterdam, legde de politierechter een brief van de directie der KLM over waar in deze meedeelde dat de aanwezigheid van de Amerikaanse instructeur dringend ge wenst was met het oog op de opleiding van piloten voor de nieuwste machines, de Lockheed „Electra". Deze opleiding zou tot 3 november a.s. duren. De Amerikaan was dus onmisbaar. Mr. Van Iddekinge zei dat zijn cliënt geestelijk gebroken was door zijn aanhouding en opsluiting. Een gevan genisstraf zou voor de carrière van zijn cliënt ruïneus zijn. „Toont u dat mijn cliënt kan zeggen dat er in Nederland nog rechters met clementie bestaan", aldus de raadsman. Na het requisitoir van de officier van Justitie wilde de politierechter met alle omstandigheden rekening houden en de Amerikaan niet tot een hechtenisstraf ver oordelen. Bovendien beval hij de onmiddel lijke invrijheidstelling van de verdachte. Als van een zware last bevrijd verliet deze de verdachtenbank. Op 81-jarige leeftijd is in Bergen op Zoom overleden de heer Jac. Smout, wiens naam verbonden is aan de Nederlandse wielersport in de vorige eeuw. Toen hij be gon te fietsen was dat op een karretje met harde banden. In 1896 behaalde Jac Smout zijn eerste overwinning in een wed strijd in Klundert. Het Nederlandse zes uren record heeft hij ook op zijn naam ge had in een slopende rit over de bonkige wegen van West-Brabant. Zijn uurgemid delde bedroeg toen 26 km. Later is de heer Smout de promotor ge weest voor vele wielerbeoefenaars in West- Brabant, die hij stimuleerde door de stich ting van de wielerbaan De Raaijberg, welke onder zijn beheer een glorietijd heeft gekend. Aan zijn „regiem" is het ongetwijfeld te danken dat Mazairac in 1929 het wereldkampioenschap sprint voor amateurs behaalde. Ook de voetbalsport heeft geruime tijd de belangstelling van de heer Smout ge had. Vele jaren is hij voorzitter van de voetbalvereniging Dosko geweest. De afdeling Den Haag van de K.N.A.U. eindigde voor het baanseizoen 1959 haar activiteiten met regionale wedstrijden. De „Haarlem"-ploeg, die aan deze wedstrijden deelnam, kwam over het algemeen uit stekend voor de dag. Steenbergen toonde opnieuw zijn verheugende terugkeer van zijn vroegere vorm bij het vèrspringen aan. Met 6,41 m werd hij tweede in de B-klasse voor zijn clubgenoot Joacim, die tot 6,08 m kwam. Ook op de 100 m in de A-klasse zagen wij Steenbergen een goede race lopen. In 11,2 sec. werd hij juist voor de finale uitgeschakeld en dat terwijl door de winnaar van de eerste serie dezelfde tijd werd genoteerd. Lagendijk liep in de B-klasse van de 100 m een goede race. In de finale werd hij derde in 11,5 sec., nadat hij in de serie een tijd van 11,4 sec. had laten afdrukken. Joacim werd hier zesde in 11,7 sec. Kan won op fraaie wijze de 400 m in de C-klasse. Zijn tijd was 53,4 sec. en hiermede promoveerde hij naar de B-klasse. Op dezelfde afstand werd Beelen tweede in de D-klasse. Zijn tijd bedroeg 55,2 sec. en dat was zeker geen onver dienstelijk debuut van deze atleet op dit zware nummer. Snijders liep een te lang zame eerste ronde tijdens de 800 m-B en dat kostte hem de overwinning, want op de laatste 100 m kwam hij juist een meter te kort. Zijn tijd bedroeg 2 min. 4 sec. Veendaal liep een goede 5000 m, die resulteerde in een tweede plaats in de C-klasse. Tijd 17 min. 26,2 sec. Na een goede wintertraining kan deze loper het volgend seizoen voor verrassende pres taties zorgen. Bij de junioren was Weyers opper machtig op de 600 m, die hij won in 1 min. 26.8 sec. Ook op de 300 m-B maakte deze loper weer een uitstekende indruk. On danks de te korte afstand voor hem bezette hij de derde plaats in 38,1 sec., waarmede hij het Haarlems record op dit nummer verbeterde. Thuis won het vèrspringen in de C-klasse met een sprong van 5,78 m en Kiewit zorgde voor een tweede plaats op de 800 m-A door een tijd van 2 min. 7,3 sec. te laten afdrukken. Het eerste optreden in het Minerva thea ter van Roberti's Jeugdtoneel is zondag middag een succes geworden. In afwijking van sommige andere zogenaamde kinder toneelgezelschappen, huldigt dit ensemble namelijk niet het kwalijke systeem dat een kinderhand spoedig is gevuld. Roberti's Jeugdtoneel vormde een gunstige uitzon dering met de opvoering van „De avontu ren van Tom Poes en Ollie B. Bommel". De décors waren eenvoudig en bestonden slechts uit een achterdoek met zijstukken, doch zij waren fleurig en met veel smaak uitgevoerd, zodat de kinderen zich onmid dellijk in het bekende slot „Bommelstein" verplaatst waanden. Niet minder geestig waren de „koppen" van de diverse ver maarde stripfiguren door Martin Toonder vervaardigd. Het moet voor de vele kin deren het Minerva theater was geheel uitverkocht dan ook een verrukking zijn geweest hun favoriete Tom Poes en Ollie B. Bommel nu eens in een dergelijke uitvoering in levende lijve te mogen aan schouwen. Als ex.tra attractie voor de jeugd was in de handeling een variéténummer met ge dresseerde witte duiven ingelast, welke verrichtingen op de wip en op melkfles.- sen met bijzondere aandacht werden gade geslagen. Deze inzet vormde tevens de inleiding tot de eigenlijke intrige, want professor Sikbok wenst zich van het bezit van deze intelligente diertjes te verzeke ren. Na enige manipulaties met een „ver- dwijnmachine" gelukt het hem de duiven te ontvreemden onder luide kreten van afkeuring uit de zaal. Riep niet een dei- jeugdige toeschouwers, op het moment dat Tom Poes de misdaad ontdekte met luide stem: „Die rot Sikbok heb ze gejat!" Trouwens dergelijke interrupties zijn de gehele middag niet van de lucht geweest, evenmin als de aanmoedigingen waarmee de slimme Tom Poes steeds bij zijn jacht op de misdadigers werd aangevuurd. Deze betuigingen van enthousiast medeleven vormen voor de volwassen toeschouwer altijd een der meest aantrekkelijke facet ten van een dergelijke geslaagde kinder voorstelling. Vandaar dat wij dit verdien de succes hier gaarne vermelden, even als de conclusie, dat Roberti's Jeugdto neel bij een eventuele herhaling van deze amusante voorstelling opnieuw recht heeft op een uitverkochte zaal. CHADDERTON (Reuter/UPI) Zater dagavond heeft een zware brand gewoed in de tekenafdeling, de verfwerkplaatsen en de assemblageafdeling van de A. V. Roe vliegtuigfabriek te Chadderton in het En gelse graafschap Lancashire. De maat schappij heeft meegedeeld dat de produktie van de Avro-748 verkeerstoestellen en van de Shackletons niet zal lijden onder de brand en dat de produktie van de Vulcan- bommenwerpers niet ernstig zal worden vertraagd. De meeste der drieduizend ar beiders konden vandaag weer aan het werk. Zes brandweerlieden moesten met ver wondingen in een ziekenhuis worden op genomen. Hedenmorgen om negen uur was een aantal genodigden bijeen in een der ka mers van een huis aan de Herengracht te 's-Gravenhage, waar ongeveer veertig jaar geleden de toenmalige administrateur der K.L.M., de heer Albert Plesman, en de eerste personeelsleden van deze op 7 ok tober 1919 opgerichte luchtvaartmaat schappij hun werkzaamheden begonnen. In de vroegere werkkamer van de lieer Plesman werd een begin gemaakt met de verkoop van de eerste postzegels die de P.T.T. heeft uitgegeven ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Neder landse luchtvaai-tmaatschappij. Deze ver koop geschiedde door de directeur-gene raal van de P.T.T., prof. ir. G. H. Bast. aan de weduwe van dr. Albert Plesman. mevrouw S. Plesman-Van Eijk, aan de heer A. van der Paauw, thans hoofd com merciële dienst Nederland der K.L.M., die veertig jaar geleden in deze zelfde kan toorruimte ziin werkzaamheden in dienst van de K.L.M. is begonnen, aan de heer Leendert Levis, een der allereerste vlie gers van de maatschaDpij en aan de heer I. A. Aler, president-directeur der K.L.M. De directeur-generaal der P.T.T. heeft in een korte toespraak het nationale be lang van de K.L.M. belicht. Dc heer Aler heeft in ziin dankwoord deze belangen onderstreept. Tijdens de voorstellingen van de film „Hoe vertel ik het mijn dochter" in het Lido-theater in Haarlem is een aantal mensen flauwgevallen. Volgens leden van het Rode Kruis, die tijdens de voorstel lingen in de zaal aanwezig waren, zijn het er zaterdagavond in totaal negentien en zondagavond dertien geweest. Het Rode Kruis blijft bij iedere voor stelling met twee a drie helpers en help sters in de bioscoop aanwezig. Men vreest evenwel, dat deze bezetting bij toene ming van het aantal gevallen, zal moeten worden uitgebreid. Zoals wij destijds bericht hebben, zijn ook in Zaandam tijdens voorstellingen van deze film mensen flauwgevallen. Suomi organiseerde gisteren 'in het park Velserbeek de nationale Bosloopestafette voor dames, waaraan behalve door Suomi deelgenomen werd door Olympus uit Alk maar en het Haarlemse Atmodes. Evenals het vorig jaar slaagde Atmodes er opnieuw in de fraaie wisselbeker mee naar huis te nemen. Reeds na de eerste 100 m nam mej. Bouman een flinke voor sprong, welke de overige loopsters regel matig wisten te vergroten, zodat Atmodes uiteindelijk met grote voorsprong door de finish kwam. Er werd een tijd genoteerd van 1 min. 47,8 sec. Suomi werd tweede en Olympus derde. De winnende Atmodes-ploeg was als volgt samengesteld: 150 m mej. Bou man, 100 m mej. Kools, 80 m mej. Dobbe laar, 60 m mej. Wijkhuizen, 60 m mej. Plugboer, 80 m mej. Dankmeyer, 80 m mej. Van Duffelen, 100 m mej. Ort. In Utrecht is het nieuwe converterings- bedrijf van het Gasbedrijf Centraal Neder land in werking gesteld. De nieuwe fabriek kan per etmaal onge veer 550.000 kubieke meter stadsgas maken. Op het ogenblik is het verbruik 270.000 kubieke meter en dit zal in de wintermaan den, naar men aanneemt, stijgen tot onge veer 360.000 kubieke meter. De installatie levert nu reeds gas aan de gemeenten Amersfoort, Baarn, Soest, Utrecht, Woer den en Zeist, die het ook distribueren on der de kleinere gemeenten in hun om geving. Over enkele jaren zal ook Culem- borg gas uit Utrecht betrekken. Deze concentratie van de gasvoorziening in midden-Nederland vormt het sluitstuk van de sanering van verouderde toestan den. In de dertiger jaren was de gasvoor ziening in de deelnemende gemeenten ge baseerd op de fabricage van koolgas en de bedrijven die daartoe in de verschillende gemeenten werden geëxploiteerd, hadden dringend vernieuwing nodig. Ze zijn nu door een koppelnet verbonden met het cen trale bedrijf in Utrecht, dat de produktie geheel van hen overgenomen heeft en dat 95 percent van de totale produktie in de provincie Utrecht voor zijn rekening neemt. In Utrecht wordt aardgas uit Oost- en West-Nederland en raffinaderijgas uit het westen verwerkt tot stadsgas. Aagtedijk A 460 m. n.o. Mogadiscio n. Mombasa. Aalsdijk 4 60 m. n.w. Anambas eil. n. Kohsichang. Abbekerk 3 tc Rotterdam. Abida 5 te Miri. Acila 4 te Curacao verwacht v. Punta Cardon. Acmaea pas. 4 Finisterre n. Eastham. Agamemnon 4 te Port of Spain v. Aruba. Asmidiske 4 510 m. n.n.w. Flores n. Hpt. Roads. Aiamak pass. 4 Fern, de Noronha n. Las Palmas. Alcor 4 te Rotterdam. Aigenib 3 v. Rio de Janeiro n. Santos. Aflhena 1 dw. Vitoria n. Ilheus. Alioth pass. 3 Ushant n. Las Palmas. Alkes 5 te Santos. Alkmaar 4 te Rotterdam. Almkerk 4 te Antwerpen. Alnati 3 v. Rio de Janeiro n. Santos. Alphard pass. 4 Borumrif n. Bremen. Amalie B pass. 5 Ouessant n. Rotterdam. Amerskerk pass. 5 Kp. Leeuwin n. Aden. Amsteldijk 4 v. Antwerpen n. Port Everglades. Amstelkroon 4 42 m. z.w. Sabang n. Singapore. Amstelmeer 5 ie Calcutta. Amstelpark 4 120 m. z.o. Tarakan n Fremantle. Amstelsluis 4 96 m. n. Tobroek n. Gdynia. Angolakust 4 v. IJmuiden n. Antwerpen. Annenkerk 5 te Genua. Appingedijk 4 500 m. w.z.w. L'end n. Cristobal. Arendsdijk 3 te Rotterdam. Ares 3 v. Amsterdam n. Zuid Pacific. Arnedijk 4 v. Rotterdam n. Houston. Asterope 4 dw. Wight n. Hampton Roads. Attis 3 te Amsterdam n. West-lndië. Bantam 5 te Sandakan. Batjan 5 v. Djeddah n. Aden. Bawean 5 te Port Said. Beninkust 3 v. Amsterdam n. Bremen. Bengkalis 3 rede Belawan. Bennekom 1 v. Guanta n. Punfe Cardon. Bintang 4 te Tegal. Blitar 4 v. Genua n. Marseille. Boskoop 4 te Bremen v. Amsterdam. Breda 2 880 m. n.o. Barbados n. Einden. Calamares 5 te Los Angeles. Calt. Arnhem 4 21 m. n.n.w. Ras Al Hadd n. Suez Caltex- Delfzijl 4 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Caltex Eindhoven 5 v. Sidon n. Rotterdam. Calt. Leiden 4 77 m. n.o. Kuria Muria n. Abadan Calt. Pernis 4 128 m. z.z.o. Mogadiscio n. Bahrein Camerounkust 4 v. Lagos n. Douala. Carillo 5 te Armuelles. Casamance 4 te Kenitra verwacht v. Rouen. Castor 2 v. Hambu.g n. Bremen. Celebes 4 v. Port Said n. Ryeka. Ceronia 4 90 m. n.n.o. Singapore n. Bkngkok. Cities Service Valley Forge 4 520 m. z.o. St. He lena saar Philadelphia. Cleodora 5 te Miri. Congokust 4 te Hamburg verwacht. Cradle of Liberty 4 te Philadelphia. paphnis 2 v. Trinidad n. Paramaribo ue Eerens 4 te Mombasa v. Mukalla. Dorestad 3 v. Ravenna n. Aden. Doris 4 te Rotterdam v. Amsterdam. Drente 4 te Rotterdam. Eenhoon 4 135 m. o. Malta n. Rotterdam. Eos 4 v. Algiers n. Tunis. Esso Amsterdam 5 op de Thames. Esso Nederland 3 tc Fawley. Esso Rotterdam 4 130 m. z.w. Kp. Finisterre naar Wilhelmshafen. Fravizo 6 te Archangel verwacht. Friesland KRL pass. 3 Aruba n. Trinidad. Friesland SSM 5 te Lübeek verwacht. Geertje Buisman 4 135 m. van Madeira n. Safi. Giessenkerk 4 te Amsterdam. Gooiland 3 v. Buenos n. Santos. Graveland 5 te Rio Grande. Groote Beer 7 te Rotterdam verwacht. Guineekust 4 210 m. o. Abidjan n. Abidjan. Hathor 4 v. Tripoli n. Alexandrië. Hector 3 v. Amsterdam n. Levant. Helicos 3 20 m. w. Trinidad n. Georgetown Hera 4 v. Bridgetown n. Port of Spain. Hersilia 3 v. Amsterdam n. West-lndië. Hestia 4 te San Thomas. Hydra 1 te Wageningen n. Paramaribo. Isis 4 680 m. o. Martinique n. Amsterdam. Japara 4 v. Elbe n. Londen. Java 5 te Suez. Joseph Frering pass. 4 Finisterre n. IJmuiden Kaap Hoorn pass. 3 Azoren n. Curagaao. Kamperdijk 5 te Antwerpen verwacht. Karimata 3 v. Amsterdam n. Londen. Karimun 4 v. Dumaguete n Balikpapan. Karosa 4 te Timordilly. Katelysia 4 110 m. o. Aden n. Mena. Kelletia 4 te Beykoz nabij Istanbul. Kellia 4 75 m. n. Belawan n. Thameshaven. Kennemerland 3 te Amsterdam. Kerkedijk 4 v. Rotterdam n. Vancouver. Kieldrechl 5 te Madras. Kinderdijk 6 te Antwerpen verwacht. Kloosterdijk 5 et Havana. Korovina 4 v. Rotterdam n. Las Palmas. Kosicia 3 v. Rotterdam n. Curasao. Zondagavond wandelde de 27-jarige K. Gunnewiek uit Lichtenvoorde met zijn ver loofde op de rijksweg Groenlo-Winterswijk Het paar werd aangereden door een ach teropkomende auto, waarbij de heer G. vrijwel op slag dood was. Zijn verloofde werd slechts licht gewond. Het paar liep rechts van de weg, inplaats van links, zoals voor onverlichte wegen zon der wandel- of fietspad wettelijk is voor geschreven. Op de weg HaarlemAmsterdam is zaterdagavond de 32-jarige scooterrijder J. Schouwmans ter hoogte van het kruit huis eerst tegen een paaltje en vervolgens tegen een lichtmacht gereden. Hij was op slag dood. Zijn echtgenote, die achterop zat, werd licht gewond. Zondagmiddag zijn op de Zuiderweg in Beemster twee motorrijders uit Amster dam tegen een boom gereden en in de wegsloot gesmakt. Beiden zijn overge bracht naar het ziekenhuis te Purmerend waar de bestuurder, de 22-jarige J. Goos, is overleden. De duopassagier, J. Rooze, werd ernstig gewond. De mannen hadden gevist in het Noordhollands Kanaal. De politie vermoedt dat de bestuurder gehin derd werd door de hengels, die de man nen op de motor meevoerden. Zaterdagmiddag is de 13-jarige Elisa beth Schoon uit Amsterdam op de hoek van de Marnixstraat en de Westerstraat met haar fiets tegen een tram gebotst. Het meisje wm-d ongeveer tien meter wegge slingerd. Zij kreeg ernstige hoofdwonden en is naar een ziekenhuis overgebracht, waar zij korte tijd later is overleden. Zaterdagmiddag is op de weg van Woerden naar Utrecht, bij Oudewater een auto-ongeluk gebeurd, dat aan mej. Hiero- nymus uit Bodegraven het leven kostte. Mej. Hieronymus, zou dokter Van Beek, bij wie zij huishoudster is, naar Utrecht rijden. Toen zij van de parkeerstrook weg reed, naderde een auto met een snelheid van over de honderd kilometer en botste tegen de auto van de dokter. Mej. Hiero nymus werd zwaar gewond naar een zie kenhuis i: Gouda gebracht, waar zij is overleden. De 82-jarige dokter Van Beek liep drie gebroken ribben en inwendige kneuzingen op. De bestuurder van de an dere auto werd licht gewond. Kreeft 4 te Narvik. Kryptos pass. 4 Perim n. Bandar Mashur. Kylix 4 v. Gibraltar n. Rotterdam. Laertes pass. 5 Gibraltar n. Liverpool. Larenberg 3 v. Dakar n. Freetown. Laurenskerk 4 Gibraltar gepass. n. Port Said. Lawak 4 v. Beira n. Dar Es Salaam. Lemsterkerk 4 te Bahrein. Lieve Vrouwekerk 4 te Marseille. Limburg 4 rede Toboali. Loenerkerk 4 485 m. o.n.o. Aden n. Suez. Loosdrecht 5 te Abadan verwacht. Louis Lantz 4 te Londen. 1 Maas 4 17 m. z.w. Dungenes n. Algiers. Maasdam 4 v. Le Havre n. Rotterdam. Maashaven 3 v. Rotterdam n. Hamburg. Maaskerk 3 v. Las Falmas n. Duinkerken. Marnelloyd 4 te Kuwait verwacht. Mataram 4 200 m. w. Colombo n. Penang. Medon 5 te Nassau verwacht v. Curagao. Meiiskerk 4 te Bombay n. Karachi. Memnon 5 te Amsterdam. Merwede 4 te Calabar. Merwelloyd 3 v. Rotterdam n. Lissabon. Minos 3 v. Rotterdam n. Helsinki. Molenkerk 4 te Bombay. Moordrecht 4 et Rotterdam. Munttoren 4 240 m. z.w. Manilla n. Kawasaki. Mijdrecht 4 130 m. o. Malta n. Paulsboro. Naess Commander pass. 4 Kp. Ras Al Madraka naar Mena. Naess Lion 4 v. Tripoli n. Napels. Noess Tiger 4 125 m. w. Kreta n. Port Said. Neder-Elbe 4 620 m. z. Suez n. Suez. Noordam 3 v. Rotterdam n. New York. Noordwijk 5 v. Monrovia n. Las Palmas. Oberon 4 330 m. n.o. Azoren n. Amsterdam. Ommenkerk 4 te Singapore. Oranjefontein 4 voor anker rede Bremerhaven. Orion 4 te Sfax. Osiris 3 v. San Thomas n. Amsterdam. Ouwerkerk 4 550 m. z.o. Monrovia n. Kaapstad. Overijsel 4 te East-London. Peperkust pass. 3 Vlissingen n. Amsterdam. Philine 4 te Port Said. Philippia 4 95 m. o. Aden n. Mena. Pieter S 5 te Rotterdam. Polyphemus 4 te Kingston verwacht v. Cristobal. Prins Alexander 4 te Valencia. Prins Casimir 4 660 m. w. Glasgow n. Montreal. Prins Willem George Frederik 4 te Rotterdam. Prins Willem van Oranje 3 v. R'dam n. Le Havre. Prinses Irene 3 v. Montreal n. Rotterdam. Provenierssingel 3 te New Orleans verwacht. Purmerend 5 te Abadan. Pygmalion 2 v. Calamata n. Licata. Radja 4 v. Chittagong n. Calcutta. Raki 2 v. Bremen n. Hamburg. Ridderkerk 4 v. Beira n. Dar Es Salaam. Riouw 4 v. Bremen n. Antwerpen. Rondo 1 te Mtwara. Rossum 3 v. Rotterdam n. Bari. Rotti 4 v. San Francisco n. Keelung. Rijukerk 4 v. Antwerpen 5 te Amsterdam. Salatiga 5 te Akaba verwacht v. Suez. Sambas 5 te Singapore v. Bangkok. Sarangan 4 350 m. z.z.w. Fayal n. New York. Schie 4 te Rhodos verwacht. Sehiedijk 4 80 m. z.z.w. Sable eil. n. Antwerpen. Sunegalkust 5 te Abidjan v. Grand Bassa. Seven Seas 5 le Rotterdam. Smabang 5 te Singora. Solon 2 230 m. o.n.o. Puerto Rico n. Antwerpen. Stad Amsterdam 4 70 m. n. Dakar n. Pepel. Stad Arnhem 4 v. Ceuta n. Civita Vecchia. Stad Leiden 4 65 m. z.z.w. Durban n. Beira Stad Maassluis 5 te IJmuiden verwacht. Stad Rotterd. 4 110 m. n.n.w. K. Blanc n. IJmuid. Stad Schiedam 5 te Narvik. Stad Utrecht 5 te Baltimore. Stanvac Pendopo 5 te Sungeigerong verwacht. Statensingel 4 450 m. n.n.w. Azoren n. Dublin. Stentor pass. 2 Inagua n. New York. Steven 3 dw. Anticosti n. Hamburg. Sunetta 4 v. Devonport n. Geelong. Tabinta 4 v. Surabaja n. Tandjong Priok. Tamo 5 te Santos verwacht. Teiresias 3 et Liverpool. Telamon 4 24 m. n. Ile de Bas n. Madeira. Tibia 4 te Bombay. Tjibantjet 4 te Zanzibar. Tomori 6 te Sabang verwacht. Van Linschoten 6 te Walvisbay v. Lobito. Van Neek 6 te Hongkong verwacht v. Manilla Vasum 4 20 m. n. Philipville n. Banias. Vivipara 4 30 m. z. Startpoint n. Rotterdam. Vlieland pass. 4 Minicoy n. Rotterdam. Waal 4 te Alexandrië. Waterland 4 170 m z. Recife n. Santos. Waterman 5 v.-Port Said n. Suez. V.'esterdam 3 v. New York n. Rotterdam. Westertoren 4 130 m. z.z.w. Ouessant n. Port Said. Westland 4 270 m. w.z.w. Kp. St. Vine. n. A'dam. Wieldrecht 3 te Rotterdam. Willem Ruys 4 v. Bermuda n. Southampton. Willemstad 4 v. Paramaribo n. Demerara. Woensdrecht 4 20 m. n. K. St. Vincent n. P. Said. Woitersum 4 440 m. o.z.o. Bermuda n. Le Havre. Wonorato 4 v. San Francisco n. Portland. Wonosobo 4 te Suez v. Aden. ÏJssel 4 v. Hamburg n. Bremen. Zeeland 5 te Djibouti. KLEINE VAAR1 Alcetas 2 v. Bari n. Venetië. Atlas 2 v. Oran n. Algiers. Draco 2 te Napels n. Rotterdam. Ilias 2 te Livorno n. Genua. Midas 2 te Barcelona n. Tarragona. Phidias 2 v. Algiers n. Antwerpen. Plato 3 te Amsterdam n. Esbjerg. Kaap St. Vincent 1 v. Gent n. Svendborg. Kaap Falga 2 v. Ostrand n. Rundvik. Ponza 2 v. Mariestad te Gruvon. Tilly 1 v. Gruvon te Zaandam. Pavo 2 v. Ostrand te Alholmen. Joost 1 v. Delfzijl n. Karskaer. Bab T 2 v. Abö n. Zaandam. Elsa 1 v. Skutskaer n. Zaandam. Ank T 1 Kiel gepass. n. Vestervik. Flevo 2 10 m. n.o. Noordhinder n. Rostock. Thaletas 3 10 m. n.o. Kp. Degata n. Rotterdan Lucas Bols 1 2v. Amsterdam te Antwerpen. Schippersgracht 2 v. Antwerpen n. Helsinki. Looiersgracht 2 v. Antwerpen n. Abö. Admiralengracht 2 te Pernoviken. Julia Mary 4 te Texel n. Rotterdam. Strabo 4 5 m. o. Terschell.bank n. Amsterdam. Westerdok 4 40 m. z.o. Smithknoll n. Rotterdan Aideas 4 dw. Dungeness n. Rotterdam. Eljo 4 60 m. n.o. Valencia n. Torrevieja. SLEEPVAAR Argus en Atlas 2 te Antwerpen. Clyde 2 v. Maassluis n. Boston U.S.A. Cycloop 2 170 m. n. Dakar. Humber 1 te Newcastle. Loire 3 te Port Said. Noordholland 2 v. New Orleans n. Maracaibo. Noordzee 2 te Port Said. Rode Zee 29 v. Buenos Aires n. Porte Alegre. Thames 30 te Fao. Titan 2 v. Honfleur n. Antwerpen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7