Boeren schonken veevoeder voor getroffen collega's O In augustus kwamen ruim 6600 nieuwe huizen gereed Koningin woonde jubileum bijeenkomst in Utrecht bij EN NU 'n TIP TIP van BOOTZ Amsterdam streeft naar vestiging van olieraffinaderij Eerste zending door militairen naar de Veluwe gebracht Kolonisten in Algerije werden het niet eens Ontwikkeling op de bouwmarkt maakte regulering nodig Maastrichtse Sphinx- Céramique jubileerde Taxichauffeur door twee jongens overvallen De zaak-Meulenbelt Reactie van mr. R. Kokosky Vliegenplaag verdreef kerk gangers in Renswoude Doe het zelf in New York Vijftien Finse jongelui bij scheepsbotsing verdronken Motorjacht vernield door ontploffing Burgemeester Van Hall verklaart: Prins Bertil van Zweden in ons land TIEN JAAR GESPREKCENTRUM „De Mijnwerker over de kol en crisis Duits schip kapseisde na aanvaring bij Guxhaven De boeren uit het Westen des lands zijn de hulp, die zij van hun Oostelijke col lega's tijdens het rampjaar ontvingen, nog niet vergeten. Door hun spontane hulp konden een kleine zestig landbouwbedrij ven op de Veluwe zaterdagmiddag voor zien worden van grote hoeveelheden vee voeder, waaraan door de droogte van de afgelopen maanden groot gebrek was ont staan. De suikerbietencampagne in de Haar lemmermeer, op Flakkee, in de Hoekse- waard en andere gebieden is in volle gang. Men besloot het afvalprodukt, de bieten koppen (het lof en het bovenste deel van de suikerbiet) wordt nu voor deze hulp actie beschikbaar gesteld. De moeilijkheid was echter aanvanke lijk het vervoer. Maar ook hiervoor werd een oplossing gevonden. Via het ministerie van Landbouw werd het ministerie van Defensie bereid gevonden tot medewer king. Er werden 52 militaire vrachtauto's beschikbaar gesteld. Een groot aantal mili tairen van de AAT, Luwa en het garde bataljon Jagers offerden voor dit doel hun vrije zaterdagmiddag op. Dit alles kreeg vrijdagavond zijn beslag en reeds azterdagmorgen in alle vroegte werden op de boerenbedrijven van de Zuidhollandse eilanden, in de Hoeksewaard en in de Haarlemmermeerpolder door de militairen, met medewerking van de landbouwers uit die streken, de auto's vol bietenkoppen geladen. De lange colonne arriveerde 's middags bij de pluimveehal te Barne- veld, vanwaar zij over verschillende be drijven, die hiervoor het meest in aan merking kwamen gedistribueerd werden. Deze bedrijven zijn gelegen in de gemeen ten Ede, Apeldoorn en Barneveld. Bijna Tijdens de feestelijke viering van het 125.-jarig bestaan van de n.v. „Sphinx" en het honderd-jarig bestaan van de n.v. „Ceramique" te Maastricht heeft minister mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy aan het slot van zijn herdenkingsrede ruim twintig werknemers gedecoreerd met eremadailles, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De leiding van het bedrijf werd geëerd door de benoeming van dipl. ing. J. Regout tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De Commissaris van de Koningin in de provincie Limburg, mr. dr. F. Houben deelde namens de Koningin mede, dat aan de combinatie n.v. „Sphinx-Céramique" het predikaat koninklijk is verleend. Prof. dr. ir. Gelissen heeft tenslotte dipl. ing. J. Regout mededeling gedaan van zijn benoeming tot commandeur in de ,Ordre souverain militair et hospitalier de St. La- zare de Jérusalem". Op de feestelijke bijeenkomst, waarop de heer Regout een overzicht gaf van de his torie van het bedrijf werd medegedeeld dat alle pensioenen en pensioenrechten in het bedrijf van 25 percent verhoogd zul len worden. In Rotterdam is zaterdagavond een 30- jarige taxichauffeur door twee passagiers in zijn wagen overvallen. Het waren jon gens, die hij in een café aan de Binnen weg opgehaald had en naar IJsselmonde moest brengen. Op de stille Kerkdijk kreeg de chauf feur van een der beide jongelui plotseling met een hard voorwerp een klap op het hoofd, waarna het tweetal probeerde hem over de voorbank naar achteren te trek ken en een pak slaag te geven. De chauffeur remde en wist door schreeuwen de aandacht van omwonenden te trekken, waarop de aanvallers de vlucht namen. De recherche kon hen la ter in de nacht opsporen. Het bleken een 18-jarige magazijnbediende en een 16-jari- ge slagersknecht uit Rotterdam te zijn. Zij bekenden, de chauffeur te hebben wil len beroven en de auto te stelen. De chauf feur is er met een flinke hoofdwonde af gekomen. Naar aanleiding van de uitspraak van de ereraad, op verzoek van de Arnhemse zenuwarts dr. Van Erp Taalman Kip dooi de Kon. Ned. Maatschappij ter Bevorde ring der Geneeskunst ingesteld om een oordeel uit te spreken over zijn optreden, ontving het ANP een reactie van de raads man van het echtpaar Meulenbelt, mr. Robert Kokosky. Wat de inhoud dier uitspraak betreft merkt mr. Kokosky op, dat de gedragin gen van het echtpaar Meulenbelt herhaal delijk „zonderling" en zelfs „abnormaal" worden genoemd. Hij stelt, dat men daar over geen oordeel kan hebben zonder de voorafgaande ervaringen van het echt paar te kennen. „Alles is nagelaten", al dus mr. Kokosky, „om die voorafgaande ervaringen te onderzoeken. Mijn cliënten handhaven volledig hun klacht, dat zij to taal niet door dr. Van Erp Taalman Kip zijn onderzocht. Een gefundeerd psychia trisch oordeel is niet verkregen en de raad motiveert ook nergens waarop de vergaande maatregel van onderbrenging in een psychiatrische inrichting geba seerd was". Mr. Kokosky ontkent, dat het echtpaar Meulenbelt geweigerd zou hebben verkla ringen voor de ereraad af te leggen. Hij zegt, zich genoodzaakt gezien te hebben, hun te adviseren niet te verschijnen, om dat hij aanvankelijk niet eens uitgeno digd een deels weigerachtig, deels ont wijkend antwoord kreeg op vragen om trent de te volgen procedure. „Het is juist hun en mijn enig streven, dat mijn cliën ten eindelijk eens zullen worden gehoord en dat van hun stukken en getuigen kennis zal worden genomen, maar dan in volle dige openbaarheid, door officiële bevoeg de instanties, die de getuigen onder ede zullen kunnen horen", aldus mr. Kokosky, die tenslotte zegt „dat het laatste woord over de zaak-Meuler.belt nog geenszins is gesproken". zestig boeren werden met een lading bie tenkoppen bedacht. Overigens is dit slechts een druppel op een gloeiende plaat, want het grasland op de Veluwe is bijzonder slecht van kwaliteit. Het is donkerbruin en totaal verdord. De melkproduktie is de laatste weken aanmerkelijk teruggelopen. Het is de bedoeling om de volgende week nog een aantal van deze voedsel- transporten te organiseren, waarbij dan ook andere delen van ons land, die ernstig van de droogte te lijden hebben gehad, aan de beurt zullen komen. In het Gelderse plaatsje Renswoude heeft zich zondag een vliegenplaag voor gedaan. Vooral de kerk had er van te lij den. Deze was als het ware bezaaid met zwarte vliegen. Hierdoor werd het onmo gelijk kerkdienst te houden. Ook de toren zat vol. Korsten vliegen ter dikte van 3 tot 5 cm. bedekten de muren. Ook in de klokketoren was de vliegenplaag zo erg, dat er niet geluid kon worden. Zondag avond was een gedeelte gereinigd, zodat de klokken een paar minuten konden lui den. Een vrouwelijke passagier van de „Nieuw Amsterdam" sleept zelf met haar omvangrijke bagage in de haven van New York, die getroffen is door de staking van Amerikaanse haven arbeiders. Dergelijke toneeltjes kan men dagelijks zien in alle Amerikaanse havensteden. JUUKA (UPI) Op het Pielisjaerv- meer in Oost-Finland zijn zondagmiddag bij een botsing van twee plezierboten in dichte mist vijftien jongelui verdronken. Van het eiland Paalasmaa voeren 21 jon gens en meisjes naar Juuka, toen hun boot in volle vaart werd geraakt door een boot die uit Juuka naar het eiland voer. Mede door de mist wisten slechts acht personen zwemmend de oever van het eiland te bereiken: de twee inzittenden van de boot uit Juuka, en zes anderen. De boten voeren op ongeveer 150 meter van de oever van het eiland tegen elkaar met een harde slag, alsof er een explo sie ontstond. Van de vijf meisjes en tien jongens die zijn verdronken waren vanochtend nog slechts vijf lichamen geborgen. De grote boot zonk vrijwel onmiddellijk. Toen de inzittenden zich trachtten te red den door in de andere boot te gaan, zonk deze onder het gewicht van de overbelas ting weg in het ijskoude water. De slachtoffers in het water hebben nog geruime tijd om hulp geroepen. Maar in mist en duisternis verdwenen hun stem men de een na de ander. De weinigen, die levend de wal bereikten en hulp gingen halen, kwamen te laat terug. Juuka, een dorp op ongeveer tien kilo meter van het eiland Paalasmaa aan de oever van het Pielisvaervimeer, ligt in een afgelegen streek. De autoriteiten zijn een onderzoek begonnen naar de toedracht van het ongeval. Bij een jachthaven in Oud-Loosdrecht deed zich zondagmiddag een hevige ont ploffing voor op een stalen motorjacht toen de eigenaar, een inwoner van Utrecht, de motor wilde starten. Hij werd tientallen meters weggeslingerd, maar liep geen letsel van betekenis op. Een dame, die zich aan boord bevond, kreeg ernstige brand wonden en brak een enkel. Het jacht werd door de explosie ver nield; brokstukken vlogen honderden me ters ver weg. (Van onze Amsterdamse redacteur) „VVü streven er wel naar on den duur een olieraffinaderij in Amsterdam te krügen. We hebben er een mooie plaats voor in de Westhaven en het is inderdaad zo, dat de Amerikaanse oliemaatschappij Gulf Oil al jaren in het hoofd heeft een raffinaderij in Amsterdam te stichten op het ogenblik is daar echter geen sprake van". Dit zei ons Amsterdams burgemeester mr. G. van Hall, die vergezeld van zijn echtgenote zondagmiddag met het K.L.M.-toestel uit New York op Schiphol arriveerde. „Neen, ik heb in Amerika niet met de Gulf Oil gesproken. Ik heb er ook geen geld gehaald.' De financiële toestand in de Verenigde Staten is in tegenstelling tot een paar jaar geleden erg beroerd. De Amerikanen zouden op het ogenblik beter geld in Nederland kunnen lenen Burgemeester Van Hall is drie weken in Amerika geweest, waar hij de feestelijk heden rond de Hudsonherdenking als gast bijwoonde. „Het bezoek van prinses Beatrix is een geweldig succes geweest. Ik heb er zonder uitzondering leuke reacties over waarge nomen. Het grappige vond men, dat de prinses in haar speeches steeds afweek van de teksten, die voor deze gelegenheid voor haar waren opgesteld. Kroetsjtsjev? Hij logeerde vlak bij mijn hotel. Maar ik heb hem alleen maar in een ALGIERS (UPI) De pogingen van lei ders van de Franse kolonisten in Algerije een sterk front tegen de Algerijnse politiek van president De Gaulle op te bouwen zijn mislukt. Tijdens de stormachtige bijeen komst die zaterdagavond in het stadhuis van Algiers werd gehouden splitsten de aanwezigen zich in twee partijen. De aanwezigen 250 leden van de na tionale assemblee, senatoren en leden van gemeenteraden stemden er wel mee in te strijden voor Algerije's integratie in het plebisciet dat De Gaulle heeft voorgesteld om de toekomstige status van Algerije te bepalen, maar slechts een minderheid was bereid tot een algeheel verzet tegen de re gering in Parijs. De meerderheid weigerde een campagne tegen De Gaulle en zijn re gering te openen. Slechts een handjevol applaudiseerde voor plannen van Pierre Lagaillarde en Ahmed Djebbour, Algerijnse député's, om volgende week een motie van censuur tegen de regering in de Assemblee te Parijs in te dienen. Enkele malen kwam het tot een uitbarsting waarbij men elkaar beledi gingen naar het hoofd slingerde. De „gematigden" schrikken er kennelijk voor terug verzet te plegen tegen de re gering-De Gaulle nu het leger achter de regering staat, in tegenstelling tot de laat ste dagen van de vierde republiek. auto zien voorbij flitsen achter een dikke haag motoragenten". Het Amsterdamse burgemeestersechtpaar heeft aan het „Hudsonbezoek" een korte vakantie geknoopt. „Ik heb veel vrienden en kennissen gesproken. Je ontmoet na tuurlijk tal van lieden, die bedrijven in Europa willen vestigen. Dan wijs ik altijd op de voordelen van een vestiging in Am sterdam vroeger deed ik dat, omdat ik er als bankier belangen in zag en nu, om dat ik burgemeester ben. Ik moet zeggen, dat er interessante contacten zijn gelegd, maar het is nu eenmaal heel iets anders iemand uit te nodigen een fabriek te komen bouwen dan een borrel te komen drinken. We moeten afwachten wat er eventueel uitkomt". Advertentie per hele flés f6.15 Volgens gegevens van het Centraal Bu-den. Maatregelen om tot een zekere regu- reau voor de Statistiek zijn in augustus van dit jaar 6639 nieuwe woningen voltooid. In augustus 1958 werden 6557 nieuwe wonin gen opgeleverd. In de periode januari tot en met augustus 1959 kwamen totaal 49.397 nieuwe woningen gereed, tegen 56.373 in de overeenkomstige periode van 1958. Van de in Augustus voltooide wonin gen werden er 590 als systeemwoning ge bouwd. In de eerste acht maanden van dit jaar kwamen 5081 systeemwoningen ge reed. Gerekend tot en met augustus 1959 werden sedert de bevrijding 734.992 nieu we woningen gebouwd. In augustus 1959 werden 8363 woningen in aanoouw genomen (augustus 1958: 9585). In de eerste acht maanden van 1959 werd met de bouw van 57.749 woningen een begin gemaakt, tegen 56.210 woningen in de overeenkomstige periode van 1958. Daar het aantal begonnen woningen in augustus groter was dan van de gereed gekomen woningen steeg het aantal in uit voering zijnde woningen tot 92.528 op 1 sep tember 1959. Per 1 september 1958 waren 89.727 woningen in aanbouw. Situatie sinds begin 1959 sterk gewijzigd Het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid deelt over de bouwactivi teit in het eerste halfjaar van 1959 mee, dat de situatie op de bouwmarkt in de loop van het eerste halfjaar van 1959 sterk is gewijzigd. In het begin van het jaar was in het algemeen nog sprake van een zeke re ruimte op de bouwmarkt, doch als ge volg van de gunstige ontwikkeling op de kapitaalmarkt en de daarmede verband houdende toeneming der investeringsbe reidheid nam de hoeveelheid werk in uit voering in snel tempo toe. De behoefte aan arbeiders nam parallel hieraan even eens toe. Het aantal arbeiders steeg in de gebouwensector met 18.300 waarvan 9.200 werden tewerkgesteld bij de woning bouw, 2.500 bij gebouwen voor de nijver heid en 1.900 in de scholenbouw. De werkloosheid in de bouwvakken daal de onder invloed van deze ontwikkeling snel. In enkele delen van het land ontstond een tekort aan vaklieden, hetgeen plaatse lijk aanleiding gaf tot zekere spannings verschijnselen. Teneinde overspanning van de bouwmarkt te voorkomen was het noodzakelijk een strenge regulering toe te passen, -ook om voldoende ruimte voor de woningbouw beschikbaar te houden en on toelaatbare stijgingen te voorkomen. De toeneming van de hoeveelheid werk in uitvoering ontstond voornamelijk door dat veel werken in aanbouw werden geno men, in het bijzonder in de woning- en scholenbouw. Het bedrag van de in uitvoering geno men werken in de gebouwensector lag in het eerste halfjaar van 1959 27 pet. hoger dan het vergelijkbare bedrag van het eerste halfjaar van 1958. Daar in het eerste halfjaar van 1959 het bedrag van de verleende bouwvergunnin gen slechts 9 pet. hoger was dan dat van de overeenkomstige periode van 1958, wijst de grote stijging van de begonnen werken erop, dat de in de eerste maanden van 1959 aanzienlijk verbeterde economi sche vooruitzichten een stimulans hebben gevormd tot het op korte termijn doen uit voeren van bouwwerken waarvoor de be nodigde vergunningen reeds eerder waren verleend. Particuliere premiebouw De belangstelling van particulieren voor woningbouw met premieregeling nam aan zienlijk toe. Het aantal aanvragen om pre- mif voor particuliere bouw was tot het einde van juni 1959 reeds zodanig, dat daar mede de grens van de in de rijksbegroting voorziene mogelijkheden was overschre- John Squier, test-piloot van de English Electric-fabrieken, die boven de Ierse Zee bij een snelheid van 1900 kilo meter per uur, uit een van de nieuwste straaljagers, een Rl-Lightning is ge sprongen en die daarna meer dan der tig uur met een rubberbootje in zee heeft gedreven, spoelde twee dagen later aan op de Schotse kust. Deze foto toont hem in het ziekenhuis van Stran raer met zijn dolgelukkige vrouw Margaret. lering in de premiesector te komen ble ken noodzakelijk. In het eerste halfjaar van 1959 werden premiebeschikkingen afgegeven voor 20.779 woningen. In dezelfde periode werd gemeentelijke bouwvergunning verleend voor 22.581 premiewoningen, dat is ruim 8.000 meer dan in het eerste halfjaar van 1958. Het aantal begonnen woningen, totaal 44.180, was in deze verslagperiode ruim 5.500 hoger dan in de overeenkomstige pe riode van 1958. Van deze 44.180 woningen worden er 24.119 gebouwd in opdracht van particulieren, dat is rond 10.000 meer dan in het eerste halfjaar van 1958. Een vrij aanzienlijke teruggang is te constateren in het aantal voltooide wonin gen, zulks als gevolg van de moeilijkheden op de kapitaalmarkt in 1957 en begin 1958, waardoor in die periode met de bouw van minder woningen een begin werd gemaakt. De totale produktie in de gebouwensec tor was in het eerste halfjaar van 1959 10 pet. groter dan in de overeenkomstige pe riodes van 1958. (Van onze Amsterdamse redacteur) „Ik ben blij enige Nederlandse in dustrieën te kunnen bezoeken, met name het bedrijf van de D.A.F. Ik zag de D.A.F.-personenauto in Parijs. Het is een prima wagen met goede exportmogelijk heden". Dit zei prins Bertil van Zweden, die zon dagmiddag om tien voor een met een S.A.S.-lijntoestel uit Stockholm op Schip hol landde, tegelijk met een delegatie van de Sveriges Allmanna Exportförening (De Algemene Zweedse Exportvereniging), van welke organisatie hij ere-voorzitter is. Een joviale, gemoedelijke man, een goede veertiger met grijzende slapen, die enthousiast de handen van de journalisten schudde en van zijn persconferentie een genoeglijk onderonsje maakte. Prins Bertil brengt een goodwill-bezoek aan ons land, een onofficieel bezoek tij dens hetwelk hij aandacht komt vragen voor de Zweedse kwaliteitsproducten. „Ik zie Nederland als een goed exportland voor Zweden". Vandaag opent hij in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam de tentoonstelling „Zweedse vormgeving", waarbij ook Ko ningin Juliana aanwezig zal zijn. Dins dagavond om halfzeven opent de Prins in Rotterdam de tentoonstelling „Idee en resultaat", die aldaar in het maritiem mu seum „Prins Hendrik" zal worden gehou den. Tijdens het driedaagse bezoek aan ons land zal de Zweedse prins het bedrijf van Werkspoor in Amsterdam en de fa brieken van Philips en D.A.F. in Eindho ven bezichtigen. De D.A.F. heeft, zo zei hij ons gisteren, inmiddels een agentschap in Zweden geopend. „Dat is een hele on derneming in een land, waar al drie auto mobielfabrieken zijn gevestigd". „De laatste keer, dat ik in Nederland was, was in 1954", vertelde de prins. „Ik was toen onder andere in Veenendaal. Ik vind het altijd prettig in uw mooie land te zijn". „Wat ik voor bezigheden heb? Wel, ik heb het nogal druk. ik ben ere-voorzitter van de exportvereniging en voorzitter van een reeks andere instellingen, voor een groot deel sportorganisaties. Ook houd ik mij graag bezig met de uitwis seling van Zweedse studenten met Ameri kaanse. Daar is bij ons grote belangstel ling voor". Prins Bertil werd vergezeld door zijn hofmaarschalk kapitein-ter-zee Ove Bor- lind. Op Schiphol werd hij verwelkomd door de Zweedse ambassadeur Sven Dahl- man en hofmaarschalk Zinnincq Berg man namens ons Koninklijk huis. De prins logeert in Hotel des Indes te Den Haag. Zondag is Prins Bertil ten paleize Soest- dijk door de Koningin ontvangen. Het be zoek duurde ruim anderhalf uur. Koningin Juliana heeft zaterdag in Utrecht de viering van het tienjarig jubi leum van het Nederlands Gesprekcen- trum bijgewoond. Prof. Bavinck zei in zijn lustrumrede, dat de gedachte, die aan het Gesprekcen- trum ten grondslag Ligt, bezig is in wijdere kring waardering en bijval te vinden. De verschillende zuilen in ons land komen maar zelden in een werkelijk gesprek tot elkaar, hetzij door een tekort aan belang stelling. hetzij uit angst, dat de anderen de eigen principes aan het wankelen zullen brengen. Prof. Bavinck constateerde, dat „Zowel in regeringskringen als ook bij onze parlementariërs ziet men de onhoud bare toestand waarin onze Nederlandse mijnindustrie ten opzichte van de mijn industrie in de andere landen van de Ge meenschap is komen te verkeren eerst, wanneer door diezelfde mijnindustrie op de een of andere schokkende wijze daar van in de kranten kond wordt gedaan", aldus wordt opgemerkt in „De Mijnwer ker" orgaan van de Nederlandse Katho lieke Mijnwerkersbond. In het orgaan wordt verder onder meer gezegd: „Terwijl het voor duizenden in Limburg reeds maanden duidelijk was dat de Nederlandse mijnindustrie de ongelijke concurrentie met de door de overheid ge subsidieerde kolenmijnen in de andere landen van de Gemeenschap niet blijvend kon volhouden, deed men van de kant van de Nederlandse regering alsóf er geen vuil tje aan de lucht was. Terwijl in de rest van de industrie reeds maanden een grote opleving te constateren viel, stegen bij de mijnen van de Gemeenschap de voor raden tot bijna veertig miljoen ton. De her haalde pogingen van de Nederlandse mijn ondernemingen bij onze regering en bij de Hoge Autoriteit om tijdig maatregelen te nemen bleven zonder resultaat. Wij heb ben het gevoel dat onze regering blijkbaar de onhoudbare toestand eerst ziet wanneer het te laat is en zelfs overheidsmaatrege len zoals in België en Duitsland niet veel meer zullen helpen. De kolenvoorraden bij onze Nederland se mijnen bedroegen einde 1957 312 dui zend ton. Deze zijn thans dus nog geen twee jaar later opgelopen tot één mil joenvierhonderdduizend ton, derhalve een stijging van ruim een miljoen ton. Dit is de produktie van ruim een maand, zonder vooruitzicht op een betere afzet". „De Mijnwerker" merkt voorts op dat de behoefte aan meer klaarheid over de toekomstige richting van het energiebe leid zowel in ons eigen land als ook in de Gemeenschap niet alleen bij de vertegen woordigers van de mijnondernemingen be staat. „Deze behoefte bestaat in nog gro tere mate bij ons, vertegenwoordigers van arbeiders en beambten". Het orgaan van de Nederlandse Katho lieke Mijnwerkersbond noemt juist het ontbreken van een gecoördineerd energie beleid als grote oorzaak van de onhoudba re situatie in de kolenmijnindustrie hier in ons land en in de andere landen van de Gemeenschap. Wij aanvaarden niet dat deze kolenmijnindustrie alleen in tijden van nood en hoogconjunctuur als een voor ons land vette melkkoe wordt beschouwd en in tijden van laagconjunctuur aan haar lot wordt overgelaten". de verschillende groeperingen in Neder land de neiging tot isolement vertonen, dat de contacten van functionele aard blijven en dat het nergens komt tot een ontmoeting van mens tot mens of tot een dieper gesprek. Dr. J. P. van Praag, voorzitter van het Humanistisch Verbond in Nederland, zei onder meer dat het gesprek impliceert voorwaardelijke en tijdelijke kwetsbaar stelling van wat men aanhangt en wat men is. Een werkelijk gesprek is naar de me ning van dr. Van Praag alleen mogelijk als men de ander in zijn anderszijn wil laten gelden. Werkelijke doorbreking van de scheidsmuren acht hij slechts mogelijk wanneer tussen de 'zuilen een hachelijk maar principieel onontkoombaar gesprek op gang komt. Dr. Van Praag was geen tegenstander van zuilen omdat, zijns in ziens in de veelvuldig geschakeerde sa menleving van Nederland de zuilen be scherming hebben geboden tegen neutra le kleurloosheid of de overvleugeling door één groep. Hij pleitte echter voor de be reidheid de terreinen te verkennen, waar op men elkaar werkelijk kan ontmoeten. Prof. A. A. van Ruler, hoogleraar in de theologie te Utrecht, betoogde dat waar dering voor elkaar niet genoeg is. Het doel van het gesprek ligt in het vinden van de waarheid, hetgeen overigens niet betekent dat men het eens moet worden. Al kan het gesprek niet de oplossing geven, het kan op zijn minst een bijdrage leveren in de beheersing van de problemen waarvoor wij als volksgemeenschap zijn gesteld, al dus besloot prof. Van Ruler zijn betoog. Prof. dr. E. C. F. A. Schillebeeckx, de derde inleider, noemde het gemeenschap pelijk zoeken naar de waarheid en de zin van het leven de basis voor elk waarach tig gesprek. Volgens hem is God steeds de ongeziene gesprekspartner, hetgeen het gesprek bijzonder hoopvol maakt. Ook. het gemeenschappelijk ongeloof kan een goede gespreksbasis vormen. Na de lunch, waaraan ook koningin Julia na aanzat, voerde de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Cals het woord. In een kring van gelijkgezin den wordt de dialoog gemakkelijk een prin cipiële monoloog en het gevaar is, dat de dialoog als het ware een karikatuur van zichzelf wordt, namelijk een verzameling van onderbroken monologen, aldus de mi nister. „Men moet niet proberen tot overeen stemming te komen op terreinen waar dui delijk diepgaande overtuigingsverschillen aanwezig zijn, maar duidelijkheid bren gen in deze verschillen". Ten slotte bracht de minister de geluk wensen van de regering over aan het be stuur van het N.G.C. De jubileumbijeenkomst werd besloten met een discussie over de drie inleidingen. DEN HAAG (ANP) Het 582 ton meten de Duitse schip Thorwald is vandaag bij Cuxhaven omgeslagen na een aanvaring met een ander Duits schip, dé 6.255 ton grote Tema Palm. De aanvaring geschiedde in de monding van de Elbe bij boei 14. Later is gemeld, dat de bemanning van het gekapseisde schip is gered. (Reuter) Volgens gewoonlijk welinge lichte kringen te Bonn is de Thorwald dooi de sleepboot Danzig op sleeptouw genomen en bij Cuxhaven aan de grond gezet. De bemanning van 15 koppen is aan land ge zet.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9