De trek naar de vergaderzalen is weer begonnen „Aantal feestavotidjes daalt zeggen exploitanten OCTERNO Klaverjassers, kieners en koorzangers Grote zalen kleine zalen CETAFLEX Tapijtkever lust niet alles ■m— Jeugdschaaktoernooi van Rolland begonnen „Die zaterdagavond Tiende Jacobus van Looy- tentoonstelling Tentoonstelling over opvoedkunde Elastisch en GAINES OC 75 STEP-INS Bevestiging en intrede ds. J. J. Rebel Nieuw gebouw van de Provinciale Waterstaat T elevisie Toneel in bios Bazaar in wijkgebouw aan Ged. Oude Gracht Wielrijder gewond bij het oversteken UIT STAD EN STREEK J. H. Somers van NZHVM koninklijk onderscheiden Burgerlijke Stand van Haarlem Grunwald naar Engeland DINSDAG 6 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT .5 coop en een restaurant geprojecteerd. Maar wie zal deze ruimten willen exploi teren? Verder zouden de plannen voor een nieuw gebouw voor 250 mensen aan de Rijksstraatweg tegenover de r.k. kerk in een vergevorderd stadium zijn. Tenslotte zijn we bij de heer Van der Horst van de afdeling Bijzondere Wetten bij de politie binnengestapt. ..Een zaal voor 500 mensen lijkt mij wel gewenst, maar zalennood? Nee. die indruk heb ik niet. Kijkt u maar". En deze ingewijde legt twee agenda's naast elkaar. De een is van 1955 en de ander van dit jaar. Op elke datum die hij in beide agenda's op slaat is het aantal ingeschreven bijeen komsten en feestavonden opvallend ge ringer. „Er is een andere mentaliteit en vergeet u de televisie niet. Zolang er geen uitzendingen op maandagavond zijn, zou dat wel eens een topavond voor bet ver enigingsleven kunnen worden", aldus de heer Van der Horst. In de gemeenten Heemstede en Bloemendaal is er op enkele uitzonde ringen na sprake van onderbezetting van de beschikbare zaalruimte. Tot die uitzonderingen behoren in Heemstede het Minerva Theater en in Bloemen daal het Jeugdhuis, alsmede het een jaar geleden voor vergaderingen en der gelijke in gebruik genomen „Bloemen- heuvel". In Bloemendaal is er, zoals men weet, in het bijzonder behoefte 'aan een zaal met ongeveer 400 plaatsen voor concerten en andere culturele evenementen. Advertentie In het wijkgebouw van de hervormde gemeente aan de Gedempte Oude Gracht 104 in Haarlem zal vanavond om zeven uur door ds. Joh. Bronsgeest een bazaar geopend worden ten bate van de zieken zorg, de bejaardenzorg, het jeugdwerk en de emigranten der hervormde gemeente Haarlem. De bazar is ook woensdag nog geopend en des avonds zal tot besluit de uitslag van een verloting bekend gemaakt worden. In de diverse stands zijn handwerken, boeken, huishoudelijke artikelen te koop terwijl voorts aan de spelletjes dit keer grote zorg is besteed. Advertentie In gebouw Bloemenheuvel in Overveen is het 13de Rolland-jeugdschaaktoernooi begonnen. Inzet van het toernooi is weel de wisselbeker van Haarlems Dagblad- O.H.C.; de winnaar zal tevens worden af gevaardigd naar de Noordhollandse jeugdschaakkampidenschappen. De deel name is dit jaar niet zo groot als andere keren. Vijftien jongens nemen aan de wedstrijden deel waaronder enkele spe lers die reeds vaker van zich hebben doen spreken. Ook de winnaar van vorig jaar, E. J. Petersma, behoort tot de deelne mers. Hij start wederom als favoriet. Spe lers als D. G. Vonk, W. Krijnen en K. Ne- derkoorn zijn echter gevaarlijke rivalen voor hem. De spelers zijn over drie groepen ver deeld waarvan na een enkelrondige com petitie de beide hoogstgeplaatste spelers in de finale komen. De groepen zijn als volgt samengesteld: Gr. 1: E. J. Petersma, E. Lammers, K. Nederkoorn, P. de Weerd en O. Spaar garen. Gr. 2: J. P. M. van Spanje, W. Geuze- broek, R. P. v. d. Kasteele, J. Moltzer en W. Krijnen. Gr. 3: E. K. de Jongh, M. Ploeger. Th. de Vries, D. G. Vonk en M. P. van Over- beeke. Het toernooi werd namens de schaak club Rolland geopend door de heer W. Groos, waarna de voorzitter van de Noord hollandse Schaakbond, de heer J. Lan- kamp, de jongens nog eens een prettig sportief toernooi toewenste. De eerste ronde werd meteen al fel ge streden waarbij bleek dat de meeste spe lers wel het één en ander van de ope ningstheorie afweten. De wedstrijden, die gedurende dit toernooi onder leiding staan van de heren G. J. Bloemen en J. W. de Munck jr. leverde in de eerste ron de de volgende resultaten op: Groep 1: E. LammersO. Spaargaren 1-0, K. NederkoornP. de Weerd 1-0. Groep 2: W. Geuzebroek—W. Krijnen 0-1, R. P. v. d. KasteeleJ. Moltzer re mise. Groep 3: M. PloegerM. P. v. Overbee- ke 1-0, Th. de VriesD. G. Vonk 0-1. Woensdagavond wordt de tweede ronde gespeeld. reserveerd, vertelt de heer Kerkman. „Maar voor de zondagavond en de avon den in de week is er nog genoeg speling en zolang d?.t het geval is, kan men toch niet spreken van zalennood? De mensen kunnen wel doordeweeks thuis een kaartje leggen tot drie uur in de nacht en naar schouwburg en concertzaal gaan, maar voor een feestavond wil iedereen de za terdagavond hebben, want dan kan men uitslapen. En dan moet u zien: om twaalf uur zijn de meeste feestgangers al naar huis. Voor die paar jongelui die tot het laatst blijven dansen, hoeft men dus niet zo aan die zaterdagavond vast te houden. „En dan is er nog iets", vervolgt de heer Kerkman. Verscheidene Haarlemse verenigingen gaan voor hun avonden naar Hillegom met het oog op de vermakelijk heidsbelasting. In Haarlem komt het voor dat men meer aan oppervlaktebelasting be taalt dan aan huur. Daarom blijf ik zeg gen, meneer: Hier is geen zalennood. Als het wel zo was dan zaten we in de Kegel bond iedere avond vol". In „Cultura" klinkt ons accordeonmu- ziek tegemoet. In een van de zeven kleine zalen zit iemand ijverig op zijn instrument te oefenen. Tot. half juni is het hier van maandag tot een met vrijdag druk met repetities van zang- en muziekverenigin gen en cursussen. In de grote zaal (voor 250 mensen) worden lezingen en filmavon den gehouden. In het weekeinde is dit ge bouw uitgestorven. „En toch hebben we al verenigingen van de HJMV overgenomen", vertelt de ver huurder. „Dat begon al een jaar geleden, toen er geruchten kwamen dat het ge bouw in de Lange Margarethastraat zou worden verkocht. Maar weet u wanneer het hier in het weekeinde druk zou zijn? Als we vrij dansen gaven. Maar wat heb ben we eraan als er dan meer wordt ver nield dan verdiend? De televisie zal ook wel invloed hebben en dan, meneer, de gemeente vr -huurt zelf zalen. Een zang vereniging die in een school repeteert hoeft alleen maar het licht en de verwar ming te betalen plus een fooitje voor de concierge. Dat de gemeente onder de markt De liefhebbers van bridge zouden hun wekelijkse avond(en) niet graag missen. ,HET VERGADERSEIZOEN begint weer. Reserveer tijdig!!", zo luidt de in houd van een advertentie die dezer dagen in de plaatselijke bladen verscheen. Wij hebben de betrokken hotelhouder aan de Grote Markt opgebeld en hem gevraagd of dat „tijdig reserveren" nodig is, omdat er een zalennood in Haarlem zou heersen of uit concurrentieoverwegingen. Deze verhuurder meende dat er inderdaad ge brek aan zalen bestaat, maar dan uitslui tend aan grote. Overigens constateerde hij dat er minder feestavonden worden ge houden Het kaarten en biljarten gaat bij hem echter onverminderd door. „Onze grote zaal (voor 300 mensen) is bijna voortdurend bezet. Voor het week einde is deze ruimte reeds tot in 1961 ge reserveerd, maar ook in de week is het druk. Alleen al rondom Sint-Nicolaas heb ben we acht avonden", vertelde men bij hotel „De Leeuwerik". Wat kleine zaal tjes voor bestuursvergaderingen en der gelijke betreft, is er altijd wel een mouw aan te passen, voegde men er aan toe. Lion d'Or heeft een zaal voor 120 men sen. Hier is het weekeinde vrij rustig, maar in de week zijn er nogal eens verga deringen. Het aantal feestavondjes wordt minder. Nieuwe zalen bouwen? Een par ticulier verdient er te weinig aan", aldus deze exploitant. „Hier loopt alles op rolletjes", zei de directie van „Dreefzicht". „Behalve veel bridgeavonden hebben we onze vaste ver enigingen". Bij restaurant „Bolwerk" gebruikt men de ene zaal die men heeft, hoofdzakelijk voor diners. Maar als het zo uitkomt is hij ook voor vergaderingen beschikbaar. „We moeten nogal eens néén zeggen en vaak vragen mensen erom die elders ook niet geslaagd zijn. Maar meneef, weet u waar behoefte aan bestaat? Aan hotels. We hebben hier toeristen gesproken, die bij particulieren waren ondergebracht. En dat was zo slecht dat ze niet meer in Haar lem willen terugkomen". Van dit zijpaadje keren we terug en zoeken de heer H. A. G. de la Mar, secre taris-penningmeester van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur op. Hoe staat het precies met de bezetting van het Krelagehuis?, vragen we. Dat de gemeente de grote zaal in huur heeft om in het winterseizoen door de scholen te doen gebruiken voor het be oefenen van badminton, volleybal, basket bal en gymnastiek is wel bekend. In het weekeinde zijn er nogal eens toernooien. In de zomer houden personeelsverenigin gen in deze grote zaal, die tweeduizend mensen kan bevatten, feestavonden. Maar er zijn nog meer ruimten. Op zater dagavonden is het restaurant vaak in ge bruik voor feestavonden. Dan zijn er nog de scheidsgerechtzaal, die frequent bezet is de keuringzaal en de hcofdbestuurs- kamer. Behalve sportbeoefening en feest jes hebben er muziekrepetities in het Kre lagehuis plaats, bij voorbeeld van de Haerlemsche Musyckcamer. Dit gebouw wordt dus vrij intensief gebruikt, maar de heer De la Mar verzekerde ons dat er al tijd nog wel momenten zijn, waarop gega digden voor een zaal hier terecht kunnen. DE GROTE ZAAL in de Haarlemse Ke gelbond heeft een capaciteit van ongeveer 400 mensen. Tot en met december staat er geen zaterdagavond meer open en tot ver in het volgend jaar is deze avond ge- ZOALS ELK JAAR om. deze tijd komt het. verenigingsleven zo zoetjes aan weer op gang. De eerste avonden worden al gehouden wanneer nog wat late vakantiegangers huistoe keren uit een reeds verstillende natuur. En dan duurt het niet zo lang meer of in allerlei zalen en zaaltjes komen weer mensen bij elkaar. Zangers en zangeressen en al diegenen die hun liefde tot de muziek op een instrument belevenmaar ook de klaverjassers, kegelaars, kieners en keu- hanteerders (als wij voor de allitteratie de biljarters zo mogen noemen), dammers en schakers, dansliefhebbers zowel als de bezoekers van lezingen en toneel avonden, van vergaderingen van winkeliersorganisaties en vakbonden, bijeen komsten van buurt-, personeels- en allerlei belangenverenigingen kortom al- die bedrijvers van cultuur, organisatieleven, sport en amusement hervatten hun activiteiten. Haarlem maakt hierop geen uitzondering. Op de terrasjes koesteren zich overdag nog mensen in de warmte van deze zonnegouden herfst dagen. maar in de reeds vroeg vallende avond begint de trek naar de diverse gebouwen en gebouwtjes. Men hoort wel eens spreken van vergadermoeheid, kwijnend verenigings leven, vermindering van het aantal feestavonden, de invloed van de televisie op het. uitgaansleven, men hoort ook spreken over het gebrek aan bepaalde zaalruimte, men hoort over plannen en daarom hebben we ons oor eens te luisteren gelegd. In dit artikel komen particuliere, exploitanten van zalen aan het woord. Een volgend aifikel is gewijd aan dc meningen van de diverse aemeentelijke instanties die met deze materie van doen hebben en daarin zal ook de exploitatie van Concertgebouw en Stadsschouwburg worden besproken. Boven: De man-voor-het-doek kondigt het programma aan, de bezoekers zit ten in afwachting zo gaat het hon derden keren in het vergaderseizoen. Hieronder: repetitie van een operette- gezelschap. Advertentie HJin kond alle hout niet van Ceta-Bever Advertentie De tapijtkever is geen nieuweling voor ons land. Hij is in verschillende delen van Ne derland al eens eerder gesignaleerd (en braaf vervelend geweest)! Ook is het niet waar, dat hij maar beslist alles lust en aanvreet. Zo is bijvoorbeeld TRETFORD tapijt absoluut niet in trek bij hem. Tretford bevat namelijk een chemisch preparaat (van de wereldver maarde Geigi fabrieken te Bazel) dat deze wondermooie en duurzame vloerbedekking gegarandeerd keverbestendig maakt. Niet voor 1 jaar en niet voor 2 jaar, maar voor de gehele lange levensduur van Tretford! Een heel verantwoorde koop dus, voor nu en voor altijd, want wie weet hoe vaak we nog eens voor mooie lange zomers zullen moeten boeten met een tegenbezoek van die beslist niet welkome tapijtkever. Alle inlichtingen over Tretford tapijt bij uw zaak voor woning inrichting. Van 16 oktober tot en met 15 november zal in het museum „Het Huis Van Looy" (ingang Kamperlaan) de tiende jaarlijkse tentoonstelling worden gehouden van schilderijen, pastels, tekeningen, boeken, manuscripten, documenten, foto's en cu riosa van de schilder-schrijver Jacobus Van Looy. De tentoonstelling zal officieel geopend worden op donderdag 15 oktober te 20 uur door de heer Simon Koster, voorzitter van de Stichting „Het Huis Van Looy", waarna de heren prof. Otto B. de Kat en God fried Bomans hun visie zullen geven op het werk van Jacobus van Looy. De openingsuren zijn op werkdagen van 10-12.30 uur en van 13.30-17 uur, des zon dags van 14-17 uur. In het kader van de gezinsweek der Ne derlands Hervormde gemeente in Heem stede, organiseert de Hervormde Vrou wendienst voor donderdag en vrijdag een tentoonstelling over opvoedkunde, welke in het Hervormd Jeugdhuis aan de He renweg zal worden gehouden. Het mate riaal hiervoor werd in bruikleen ontvan gen van het Museum voor Ouders en Op voeders in Rotterdam. Deze expositie heeft onder meer betrekking op de veilig heid van kinderen en het knutselen met waardeloos materiaal. Over dit alles zullen de bezoekers nader worden voorgelicht door een medewerkster van het musuem, waarbij verder het filmpje „Drie turven hoog" nog wordt vertoond. Bij de samenstelling van deze tentoon stelling wordt de nadruk gelegd op de ge dachte, dat de volwassenen zijn belast met de verantwoordelijke taak het kind te doen opgroeien in een veilige omgeving, zon der daarbij echter zijn groei naar zelf standigheid te belemmeren. De tentoon stelling wordt donderdagmiddag om half- drie geopend door ds. Adr. Oskamp. Zij is die dag verder nog 's avonds van acht tot tien uur geopend. Voor vrijdag zijn de ze uren als volgt vastgesteld: 's morgens van lien tot twaalf, 's middags van half- drie tot vijf en 's avonds van acht tot tien uur. Advertentie tóch steungevend door perfecte pasvorm en versterkt voorpand vanaf mea^&u in div. uitvoeringen vanaf 3.50 HAARLEM - Houtplein/ h. Raamsingel, tel. 14384 AMSTERDAM - v. Baerlestraat 154 - 156 - tel. 712054 De bij de Christelijk Gereformeerde kerk te Haarlem-Noord beroepen predi kant, ds. J. J. Rebel te Murmurwoude. hoopt zondag 11 oktober afscheid te nemen van zijn tegenwoordige gemeente. Op woensdag 21 oktober hoopt hij zich aan zijn nieuwe gemeente, Haarlem-Noord, te verbinden, na vooraf bevestigd te zijn door prof. W. Kremer van Apeldoorn. De bevestiging en intrede zullen op één avond geschieden en wel in de Bethel- kerk" aan de Floresstraat en vangi aan om half acht. Maandagmiddag om kwart voor vijf is op de Rijksstraatweg hoek Jan Gijzen- kade een 56-jarige Bloemendaalse kan toorbediende door een personenauto aan gereden en gewónd. De fietser reed op de Jan Gijzenkade in westelijke richting en stak, waarschijn lijk zonder voldoende op te letten de Rijksstraatweg over. Hier naderde in noordelijke richting een personenauto. De bestuurder gaf nog signaal en remde krachtig, maar hij kon de wielrijder niet meer ontwijken. Deze werd tegen de weg gesmakt. Met een hersenschudding en hoofdwonden werd hij in het St. Joannes de Deo-ziekenhuis opgenomen. De fiets werd zwaar beschadigd. Het provinciaal bestuur van. Noordhol land is voornemens op dinsdagmiddag 20 oktober een officieel begin te doen ma ken met de werkzaamheden van de bouw van het nieuwe gebouw van de Provin ciale Waterstaat dat aan de Zijlweg bij de nieuwe westelijke randweg zal verrij zen. „Madame Tic-Tac". De toneelvereni ging „Heemstede-West" geeft zaterdag haar eerste toneelvoorstelling van dit sei zoen in hotel „De Leeuwerik" in Haarlem. Opgevoerd wordt „Madame Tic-Tac", to neelspel in drie bedrijven door Falkland L. Cary en Philip Weathers. De regie is in handen van de heer Jan Haver. Reclasseringscollecte. De in Haarlem gehouden reclasseringscollecte ter gelegen heid van de Nationale Reclasseringsdag heeft ruim 3900 opgebracht, hetgeen dui zend gulden meer is dan vorig jaar. Samenkomst. De Hervormde Vrou wendienst in de classis Haarlem houdt donderdagmiddag 8 oktober om twee uur een samenkomst voor vrouwelijke lidmaten in de nieuwe Adventskerk in Aerdenhout. Ds. Overbosc'n uit Amsterdam spreekt over „Hoe kerkbouw?" en de voordrachtkunste naar Otto Sterman brengt zijn program ma „Ik ben een neger". Des avonds zullen vrouwelijke ambtsdragers onder wie me juffrouw H. Avelingh, ouderling uit Velp, een gesprek hebben met de H.V.D.-com missieleden uit de classis. werkt, zelfs al zou zij dat doen in een tijd van zalennood. is niet redelijk tegenover de exploitanten met hun vaste lasten", zegt deze verhuurder. IN DE GROTE toneelzaal van Sint Bavo (540 plaatsen) is vrijwel elke zater dagavond wel iets te doen. Men laat ons de agenda zien. Voor de zondagavonden en doordeweeks zijn er vele open plekken. „Ik zie geen reden om het aantal grote zalen in de stad uit te breiden", zegt de heer Van Linstrum. „Drie of vier jaar geleden kon men nog spreken van zalen nood maar nu niet meer", aldus deze ex ploitant. En ook hij laat het woord „tele visie" vallen. Wel heeft men in dit gebouw gebrek aan kleine zalen. En dan denken we aan de woorden van die verhuurder voor wie de kleine zaal helemaal geen probleem is. Het parochiehuis Sint Jan aan liet Teylerplein in Haarlem-Oost draait nu zes jaar. Vergadermoeheid? Kwijnend ver enigingsleven? „Het gaal elk jaar beter", zegt de exploitant de heer N. J. M. Bles graaf. „Geen zaterdagavond is de zaal (257 plaatsen) onbezet, maar ook in de week is er emplooi voor: onder meer be- jaardensoos. wijkcomité, zuigelingenzorg. We proberen zoveel mogelijk service te geven. In het voorjaar komt er een nieuw plafond in en nieuwe verlichting. Er is een behoorlijke toneelaccommodatie. We heb ben al boekingen voor april. Er is pas nog een amateurtoneelvereniging bij ons gekomen. Die vond de schouwburg te duur. Het changeren van een decor bij voorbeeld moet vrij kostbaar zijn. Wij proberen zoveel mogelijk service te geven. In het voorjaar komt er een nieuw pla fond en een nieuwe verlichting in het ge bouw", vertelde de heer Blesgraaf nog. De heer Brinkmann (van de Grote Markt) projecteert de zalenmaterie tegen de achtergrond van de huidige tijdsont wikkeling. „Het zal zich allemaal zelf wel oplossen", meent hij. „Door het werk van de bedrijfschappen zijn veel vergaderin gen overbodig geworden. Als men parti culiere gebouwen sticht, zullen met het oog op de exploitatierekening belangen moeten worden gekoppeld. Dat zie je nu al. Verscheidene verenigingsgebouwen worden ook gebruikt voor zuigelingenzorg en andere doeleinden. De parkeergelegen heid en de loop van de buslijnen spelen in deze materie ook een belangrijke rol. Ja ik moet wel eens verenigingen teleurstellen. Laatst wilde er een fanfareorkest komen. Nu, die kan ik hier echt niet gebruiken. Maar in het algemeen verwijs ik gega digden voor een zaal clie hier niet te recht kunnen, naar andere verhuurders", aldus de heer Brinkmann. DE EXPLOITANT van het Frans Hals theater heeft al een poos het plan zijn ac- comodatie geschikt te maken voor het op treden onder meer van beroepstoneelspe lers. Hij meent dat aan een dergelijke ge legenheid speciaal voor het noordelijke stadsdeel behoefte bestaat. In het alge meen is er in Noord weinig zaalruimte. De bouw van de toneelzaal in de nieuwe fa briek van Vermaat is al een stap in de goede richting. De plannen van de heer Van Leeuwen moeten echter nog een poos je op uitvoering wachten. Vooral de wij ken boven de Jan Gijzenkade zijn stief moederlijk met accomodatie bedeeld. Het p'an een wijkgebouw in Oud-Schoten is van baan. Bij het nieuwe winkelcen trum aan het Marsmanplein 'is een bios- Nieuws in het kort BEVALLEN van een zoon: 30 sept.: H. H. Drupsteen-van den Berg; 2 okt.: J. W. Dijkzeul-Hulsebos: 3 okt.: A. L. Dem- mers-Boxelaar; H. M. G. van Diemen- Verlaan: 4 okt.: M. W. J. Kokke-Keetlaer; M. H. van Leuven-de Leth; H. Nieuw- poort-Visser; T. C. Sinke-Degenhardt; M. H. de Graaf-Prins (2 zn.); 5 okt.: E. A. Evers- Strang. BEVALLEN van een dochter: 2 okt.: E. Zekveld-Vlaming; 4 okt.; P. M. Kramer- de Groot; M. Broekhuizen-Ronde; 5 okt.: W. M. Brussee-Hendriks. ONDERTROUWD: 5 okt.: H. J. M. Wil- lemse en J. M. Wiering; M. Jones en E. J. Peetoom. GETROUWD: 5 okt.: B. van der Horst en W. M. P. H. Kelder. OVERLEDEN: 1 okt.: J. Bertholee, 63 j„ Kamperlaan; 3 okt.: L. W. Munsel-Meijer, 64 j., Hazepaterslaan; C. W. Govers-van Os, 71 j., Oosterhoullaan; A. F. A. Block, 74 j., Ted van Berkhoutstraat; A. Groen. 27 j., Centaurusstraat: H. J. Brandes, 83 jr., Engelszstraat: H. W. Poeder, 54 j., Prin- sessestraat; 4 okt.: T. van der Marei, 82 j., Gasthuisvest. Vanmorgen is in het hoofdgebouw van de N.Z.H.V.M. aan de Leidsevaart in Haar lem de opzichter A bij de technische dienst in Haarlem de heer J. H. Somers gehul digd en daarbij koninklijk onderscheiden ter gelegenheid van het feit dat hij veer tig jaar geleden in dienst van de vervoer maatschappij trad. De adjunct-directeur en chef van de technische dienst de heer H. J. Kapteijn gaf een overzicht van de loopbaan van de jubilaris en bood namens de directie een geschenk in envelop aan. Verder reikte de ze spreker namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel het vererend ge tuigschrift en de gouden draagmedaille aan de heer Somers uit. Vervolgens deelde de directeur van de N.Z.H.V.M., de heer J. J. Jurrissen na mens de burgemeester van Haarlem mee dat de Koningin de heer Somers heeft be noemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau en hij spelde de jubilaris de zilve ren eremedaille van deze onderscheiding op. Vanmiddag heeft de heer A. Scheen de jubilerende opzichter thuis namens het ju bileumfonds een geschenk aangeboden. TEL AVIV (Reuter) De Britse finan cier Friedrich Grunwald is uit Israel naai Londen vertrokken. Grunwald is, zoals bekend, directeur van verscheidene onder nemingen van de Jaspergroep, die be trokken is bij een groot financieel schan daal in Londen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5