Aanschaffing bandrecorders voor scholen nog niet verantwoord Huisvesting van bejaarden moet worden verbeterd SALAMANDER - POCKETS VRIJDAG 9 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 19 IJST HAARLEMMERMEER Boeiende lezing over de clematis £9 - ROOMBOTERGEBAK Kath. Vrouwenbeweging opende seizoen Bazaar bracht drie mille op Bewoners van Gasthuisplein dienen petitie in bij gemeentebestuur Villa „Remina" wordt niet afgebroken Vermoedelijk bestemd voor Belastingdienst Wagenmeester gewond bij treinbotsing Sir John Gockroft spreekt in Delft over Galder Hall De negen muzen GEMEENTERAAD HILLEGOM Ja, op de inhoud van depockets komt het aan 1.75 Penningmeester van kerk kreeg 1 jaar gn 9 maanden Defensie gaat nu „het gat" in Wormer onderzoeken UIT STAD EN STREEK De gemeente Haarlemmermeer telt 3216 bejaarden. Te verwachten Is dat dit aan tal ongeacht de bevolkingsgroei over nog geen twintig jaar, in 1977, zal zijn toe genomen tot 6500. Voor de huisvesting van deze inwoners dienen enkele tehuizen te worden gesticht. Ook zullen speciale be jaardenwoningen moeten worden gebouwd, waardoor weer andere woningen kunnen worden vrijgemaakt. Voorts zou een tehuis voor minder valide bejaarden moeten wor den gebouwd. Dit zijn enkele conclusies uit een studie over de positie van de be jaarden in Haarlemmermeer, opgenomen in het statistisch kwartaaloverzicht van het gemeentelijke sociografische bureau. Door middel van een enquête is een die- por inzicht gekregen in dc levensomstan digheden van de bejaarden. Bijna zestig percent van hen woont in de grote kernen. Een ongeveer gelijk per centage van de inwoners boven 65 jaar woont als echtpaar zelfstandig. Ruim veer tig percent van hen heeft inwoning van kinderen of andere familieleden. Verreweg de meeste ouden van dagen blijken een inkomen van nog geen drieduizend gul den per jaar te hebben. Twintig percent wordt ondersteund door kinderen en 23 percent probeert de uitkeringen ingevol ge de A.O.W. aan te vullen door wat bij te werken. Elf percent geniet steun van de gemeentelijke dienst voor sociale za ken. In het algemeen kan gesteld worden dat driekwart van de ouden van dagen vol doende valide is om aan het sociale leven deel te nemen, mits dit zich niet te ver van de woning afspeelt. Het contact met de familieleden is bijzonder sterk, maar de deelneming aan het verenigingsleven is niet sterk. Geconcludeerd wordt dat de ontspanning van de bejaarden onvoldoen de is. Tuinieren, het houden van konijnen en het doen van karweitjes vormen over het algemeen de belangrijkste vorm van ontspanning. Teneinde de inwoners boven 65 jaar zo veel mogelijk aan het sociale leven te la ten deelnemen, moeten zij in de kernen worden gehuisvest. Een overplaatsing uit afgelegen delen van de gemeente zal ech ter dikwijls op tegenwerking van de be jaarden zelf stuiten. Aangenomen mag worden dat de belangstelling voor de be jaardencentra toeneemt. Rusthuizen nodig In de komende twintig laren dient voor duizend ouden van dagen een rusthuis te worden opgericht. Uitgaande van de be volkingsgroei moet met een nog grotere toeneming van de oudere inwoners wor den rekening gehouden. De meeste bejaar den zouden in Hoofddorp, Zwanenburg en Badhoevedorp in een tehuis moeten wor den ondergebracht. Advertentie Bennebroek Voor de afdeling Bennebroek en om streken van de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft de heer W. D. Maarse Kzn. uit Aalsmeer donderdag avond in „Oud Berg en Dal" een belang wekkende lezing gehouden over de cle matis. Hij liet het niet bij woorden alleen, maar had uit eigen kwekerij een zeer fraaie sortering clematis meegebracht, meest resultaten van hybriden en zaailin gen. Een van de mooiste exemplaren was zeker wel Crimson King, die van Engelse oorsprong is en de meeste aandacht van de aanwezigen trok. De voorzitter van de afdeling, de heer J. Bijl van Duivenboden. zei in zijn ope ningswoord onder meer dat op de voor gaande vergadering op 15 mei niemand had kunnen denken dat de droogte zo lang zou aanhouden. In augustus is op elke are grond in Nederland gemiddeld vijftiendui zend liter water minder gevallen dan in vorige jaren. De heer Maarse begon zijn verhandeling met er op te wijzen dat de clematis een lid van een zeer omvangrijke familie is waartoe ook de kerstroos, juffertje in 't groen, kooltje vuur, ranonkels, speen kruid, boterbloemen e.a. behoren. De cle matis is al in de vroegste tijden bekend. Er bestaan omstreeks driehonderd soor ten die over de gehele wereld zijn ver spreid. Spreker besprak vervolgens diver se eigenschappen van de clematis en kweekmethoden om nieuwe variëteiten te verkrijgen. Voor kamerplant is de clematis niet ge schikt, wèl om gevels van gebouwen of om minder aantrekkelijke plaatsen in het voorjaar met een weelde van bloe men te bedekken. Tot slot beantwoordde de heer Maarse verscheidene vragen uit de zaal en besprak hij enkele inzendingen miniatuurdahlia's en een assortiment chrysanthen. Zijn uiteenzettingen werden met een hartelijk applaus gewaardeerd. De gemeente zou de bouw van tehuizen moeten stimuleren om enerzijds een groot aantal van de inwoners boven 65 jaar een onbezorgde levensavond te geven en an derzijds de woningvoorraad te ontlasten. Echter zal slechts ongeveer vijftien per cent in een bejaardentehuis willen wonen. Voor de anderen dienen kleine comfor tabele woningen beschikbaar te komen. Deze bejaardenhuizen kunnen het beste verspreid tussen de andere woningen wor den gebouwd. Ten slotte zal er behoefte zijn aan een tehuis, waarin minder valide bejaarden kunnen worden verpleegd. Advertentie Wij bezorgen overal SPAARNWOUDERSTR 75 Telefoon 21550 Vogelenzang De afdeling Vogelenzang van de Ka tholieke Vrouwenbeweging heeft donder dagavond in het r.-k. verenigingsgebouw in Vogelenzang haar eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen gehouden. De pre sidente, mevrouw P. Elize-Heemskerk, richtte een bijzonder woord van welkom tot de presidente van de landelijke ver eniging, mejuffrouw D. J. Segboer, de op volgster van mejuffrouw C. Stringa, die onlangs haar functie heeft neergelegd bij welke gelegenheid zij een koninklijke en pauselijke onderscheiding ontving. Vervolgens besprak mejuffrouw Segboer de seksuele opvoeding van de jeugd. Zij wees op het grote belang dat ouders met aandacht en begrip de ontwikkeling van hun kind naar de volwassenheid volgen. Voorkomen moet worden dat kinderen op seksueel gebied door vriendjes en vrien dinnetjes op straat worden „voorgelicht". Met verscheidene voorbeelden lichtte de spreekster haar betoog toe. Haar inlei ding werd door de aanwezigen bijzonder op prijs gesteld. Mevrouw Van der Hoe ven-Heemskerk bood de sprekster bloemen aan. Bij de hierna volgende bestuursver kiezing werd mevrouw Van Lierop Meijer gekozen als nieuw bestuurslid. Het dage lijks bestuur bestaat thans uit mevrouw P. Elize-Heemskerk, presidente; mevrouw M. Nederstigt-Sprikkelenburg, Vogelen- zangseweg 305, Vogelenzang, secretares se en mevrouw A. van der Hoeven-Heems kerk, penningmeesteresse. Op 3 novem ber a.s. zal in samenwerking met de afde ling Hillegom in het klooster St. Lucia in Bennebroek een bezinningsdag worden gehouden. De in Lisse gehouden bazaar ten bate van het blindeninstituut „Bartimeus" in Zeist heeft niet minder dan drieduizend gulden opgebracht Zand voort Afbraak verzocht van huis in Rozennobelstraat De bewoners van het Gasthuisplein in Zandvoort zijn van plan bij het gemeen tebestuur een petitie in te dienen waar in dringend wordt verzocht het in verval len toestand verkerende huis in de Ro zennobelstraat zo spoedig mogelijk af te breken. Het bewuste huis wordt op het ogenblik bewoond door een groot gezin dat hoognodig een andere huisvesting be hoeft. Het geheel vrijstaande pand kreeg en kele jaren geleden nogal wat bekendheid toen de afbraak ervan in de gemeente raad aan de orde werd gesteld. Met meer derheid van stemmen werd besloten het voorstel van B. en W. enkele weken aan te houden totdat een nader onderzoek ter plaatse was ingesteld. Na de raadsver gadering begaven wethouder Kerkman en het raadslid Taten zich naar het pikdon kere en destijds leegstaande huis. Bij het flakkerende schijnsel van kaarsen en si garettenaanstekers stelden zij toen vast dat het huis nog in vrij goede staat ver keerde en na wat herstelwerk voor bewo ning geschikt gemaakt kon worden. Dien overeenkomstig werd de raad geadvi seerd. Bij raadsbesluit werd het bedoel de pand mede met het oog op de heersen de woningnood, voor bewoning bestemd. Verscheidene bewoners van dit oude pleintje hebben plannen om hun wonin gen te verbouwen. Zij willen aan het plein tje een oud-Zandvoorts karakter geven. Men wil echter deze plannen slechts ten uitvoer brengen wanneer het huis in de Rozennobelstraat, dat als een hinderlijke sta-in-de-weg wordt beschouwd, wordt af gebroken. BURGERLIJKE STAND ZANDVOORT GEBOREN: Michel, z. v. B. J. Koning en E. M. J. Loevezijn; Marina, d. v. L. F. van Holten en M. G. M. de Groot; Wilma, d. v. A. Weber en J. Visser. ONDERTROUWD: B. A. C. van Rooden en M. M. C. S. van Eijk; B. Waterdrinker en M. C. Paap; N. Boddé en E. van Gelder; W. A. Boonakker en M. Adama van Schel- tema. GETROUWD: H. Franssen en E. H. Koper; F. Chr. Piët en E. Troost; E. Ur ban en C. J. de Jong. OVERLEDEN: Joh. H. Heimig. 84 jr., wed. v. J. H. Oosterhuis; L. Cohen, 79 jr., geh. m. J. Massaut; M. E. Bouckaert, 45 jr., geh. m. J. Zeepvat; P. H. van der Veld, 66 jr., geh. m. J. Ottenbros (wonende te Haarlem); Joh. Verhage, 75 jr., wed. v. E. Verkalk. OVERLEDEN BUITEN DE GEMEENTE: A. M. Meijer, 59 jr., de Favaugeplein 57 II. De gemeenteraad van Hillegom heeft donderdagavond tijdens een besloten zit ting gesproken over de bestemming van de villa „Remina" aan de Hoofdstraat. Deze villa, eigendom van de gemeente, is door het overlijden van de bewoonster on langs beschikbaar gekomen. Aanvankelijk gingen er bij de gemeenteraad enkele stemmen op om de villa af te breken. Zo als bekend is, zal in de omgeving van de villa, tussen Hoofdstraat en Mariastraat, het Nispenpark worden aangelegd. Besloten is de villa voorlopig te laten staan. Er bestaat een grote kans dat het huis zal worden verhuurd voor de huisves ting van de belastingdienst. Deze zetelt momenteel in het oude politiebureau aan de Hoofdstraat, maar beschikt hier over onvoldoende ruimte. In de toekomst zal dit gebouw verdwijnen ter verbetering van de verkeerssituatie ter plaatse. Als de belastingdienst in villa „Remi na" wordt gehuisvest, zullen verbouwin gen en verbeteringen aan de villa nood zakelijk zijn. H aarlemmermeer BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER GEBOREN: Antonia d. van J. van der Beek cn A. Reijngoud. Hélène, d. van C. Langhout en M. Koolhaas. Hendrikus Luit- jen, z. van J. Overbeek en W. van Limpt. Margaretha Johanna, d. van H. J. Kniep en D. M. van der Laarse. Leonard Francis- cus z. van W. Blom en A. Roelofs. Diede- rik, z. van H. J. Renting en M. H. H. On- ken. Jan, z. van A. G. van Arkel en J. H. Stoeltie. Petrus Martinus Maria, z. van L. M. Brouwer en E. K. M. Bijnsdorp. Jose phine, d. van J. W. Raaphorst en J. de Graaf. Hubertina Maria d. van H. C. A. Doornbos en M. J. Kompier. ONDERTROUWD: A. P. de Groot en H. C. M. Lommerse. C. Verbaas en G. van den Broeck. K. Jansen en C. A. Vèrkuijl. GETROUWD: L. J. Westmaas en A. G. Grüne. W. H. Kuiper en G. van Groningen. G. P. Schönhage en L. M. Cappendijk. OVERLEDEN: P. Wesselius e. v. W. Jongkind, 76 jaar. M. H. K. Hermans, e. v. J. H. Voncken, 67 jaar. C. de Kwaasteniet, e. v. J. Braam, 75 jaar. F. Jongejans. e. v. D. J. Molenaar, 75 jaar. A. van der Heiden, e. v. .T. van 't Oever, 52 jaar. Op het spoorwegemplacement te Rotter dam zijn twee gekoppelde diesellocomo tieven tegen een stilstaande goederentrein met 35 wagons gebotst. De 37-jarige wa genmeester P. Schouten te Rotterdam, die in het conducteurshokje van de laatste wa gon zat, raakte bekneld doordat de loco motief zich in deze wagon had geboord. De brandweer heeft hem met snijbranders bevrijd. Met een bekkenfractuur is de wa genmeester in een ziekenhuis opgenomen. Twee wagons van de trein werden zwaar beschadigd. Op 12 oktober zal de Engelse kernfysi cus Sir John Cockroft tijdens een eendaags bezoek aan Nederland in de namiddag te Delft een lezing houden, welke zal worden georganiseerd door het Reactor Instituut Delft en het Reactor Centrum Nederland Het onderwerp van de voordracht zal zijn: „Ervaringen met de Calder Hall kern energie centrale". Sir John Cockcroft ontving op 10 januari 1959 van de technische hogeschool te Delft het eredoctoraat in de technische weten schap. Sir John zal des ochtends een bezoek brengen aan het suspensie-reactorproject bij de KEMA te Arnhem. Concert voor cello. In Leningrad is zondag voor het eerst het concert voor cello van Dmitir Sjostakowitsj uitgevoerd. De Russische cellist Msitslaw Rostropo- witsj, aan wie dit werk is opgedragen, is voornemens het te spelen op een tournee in de Verenigde Staten. Sjostakowitsj heeft het concert deze zomer gecompo neerd. Op de hak. De „sprookjesachtige" ro mance tussen Steve Rockefeller en Anne Marie Rasmussen en het huwelijk van deze dollarprins en zijn bruid zijn het onder werp geworden van een radio-hoorspel, zo meldt het Oslose dagblad „Verdens Gang" Het hoorspel, „De macht van de liefde" ge titeld, neemt de pers en de schrijvers van „society"-rubrieken in de V.S. en Noor wegen op de hak. Eremedaille. De Amerikaanse auteur Thornton Wilder heeft de Oostenrijkse eremedaille voor buitengewone verdiensten op het terrein van wetenschap en kunst ontvangen. De gemeenteraad van Hillegom heeft donderdagavond in een snel tempo ver gaderd. De agenda gaf niet veel reden voor uitgebreide discussies. Wel besteed de de raad geruime tijd aandacht aan het voorstel van B. en VV. om afwijzend te be schikken op een verzoek van de christe lüke burger- en de r.k. ulo-school om me dewerking bij de aanschaffing van een bandrecorder. In meerderheid was de raad het met het standpunt van B. en W eens, maar enkele leden hebben de wen selijkheid van deze bandrecorders bepleit De heer Beyersbergen (K.V.P.) wees erop dat een bandrecorder een uit stekend hulpmiddel kan zijn bij het talen onderwijs. De leerling kan zijn uitspraak namelijk zelf controleren. Dit talenonder wijs is in de bollenstreek met zijn inter nationale handel van uitermate groot be lang. De heer Beyersbergen was daarom voor beschikbaarstelling van gelden voor aanschaffing van de bandrecorders. Eenzelfde geluid liet de heer Van der V i n n e (A.R.) horen. Hij was van me ning dat de bandrecorders bij diverse vak ken op school dienst kunnen doen. „Waar om zouden wij altijd wachten tot andere gemeenten ons zijn voorgegaan?" vroeg hij zich af. De heer Van Waveren (C.H.) achtte de aanschaffing evneens verantwoord. De heer V ersteege (K.V.P.) was het hiermee eens, maar de voorzitter, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, hield er een ande re mening op na. Hij achtte het namelijk nog geen uitgemaakte zaak of de hulpmid delen wel zullen voldoen, daar thans nog van een experimenteel stadium sprake is. Is het verantwoord hiervoor 1200 aan overheidsgeld te besteden? aldus de voor zitter. Zes raadsleden vonden van wel. Een door de heer Van der Vinne inge diend voorstel om aan de aanschaffing van de bandrecorders mee te werken, werd gesteund door de heren Beyersber gen, Stokman, Versteege, Meskers (K.V.P.) en Van Waveren (C.H.) De meerderheid van de raad, bestaande uit negen leden, gevormd door de rest van de fracties en de fractie van de P.v.d.A., steunde echter het afwijzende advies van B. en W. Verscheidene leden voerden het woord over de verkoop van grond in het plan „Weerestein" aan het expeditiebedrijf „Copex". De heren Van Lierop (K.V.P.) en Versteege wezen erop dat de omgeving hier een rustig karakter heeft. Men vreesde dat deze rust door de vesti ging van het expeditiebedrijf zal worden verstoord en dat de bewoners overlast zullen ondervinden. De heer I m t h o r n (C.H.) vroeg aandacht voor de aanwezig heid van de kleuterschool en de school voor ulo. De heer Degenaars (Arb.) vroeg of voor het expeditiebedrijf aan de tweede Loosterweg, vlakbij het station, mogelijk grond beschikbaar kan worden gesteld. De voorzitter zei dat getracht wordt te bewerkstelligen dat omwonenden geen overlast van het bedrijf zullen ondervin den. Hij kon echter niet de suggestie van een raadslid overnemen om garanties voor deze mst te vragen. Spr. verwachtte dat de overlast zo beperkt mogelijk zal kunnen worden gehouden. De voorzitter vroeg de raad niet alles door een donkere bril te bekijken, waarop de heer Imthorn opmerkte: „Waar kunnen we in onze streek nog rustig wonen.." Uiteindelijk ging de raad met de grondverkoop ak koord. Besloten werd de voetbalvereniging „Si- zo" een geldlening van f 5000 voor de bouw van een nieuw kleedhuis te garanderen. Op een vraag van de heer Beyersbergen antwoordde de voorzitter dat de voetbal vereniging nog geen exploitatierekening heeft overgelegd maar dat dit in de komen de jaren wel moet gebeuren. Geldleningen ter grootte van 350.000 en 270.000 zul len worden aangegaan voor het financie ren van hët 'bouwrijp maken van gronden in nieuwe' uitbreidingsplannen en de aan leg van rioleringen. Tot leraren van de Avondnijverheids school werden benoemd, resp. herbe noemd de heren J. M. van Raay, A van der Kooy, J. A. Out, F. E. R. Lange, C. P. Venema en J. Valkenburg. De heren H. Buurman, B. C. Nijman jr., A. van Rooden, H. Seysener en J. Van der Vecht werden herbenoemd in de woonruimte-ad viescommissie. Alle overige in ons blad gepubliceerde voorstellen werden aangenomen. De raadsleden lieten hun waardering horen over de vernieuwing van de vergaderzaal. Ten slotte deelde de voorzitter mee dat de begroting voor volgend jaar zal worden behandeld in de raadsvergadering van woensdagavond 28 oktober. BURGERLIJKE STAND HILLEGOM GEBOREN: Helena Maria Henriëtte, d. v. N. H. Kors en M. Th. Kroon; Catharina Johanna Elisabeth, d. v. H. J. van Zanten en H. van den Berg; Sophia Caroline, d. v. J. van Zanten en M. J. P. Verpoorten; Alida Maria, d. v. C. P. van Rooden en A. M. Pijpers; Agnes Anna Elisabeth Ma ria, d. v. F. J. P. Lommerse en A. M. T. Sturk; Hendrikus Gregorius, z. v. H. G. van Kesteren en A. Mulder; Paul, z. v. A. van Verseveld en J. Noomen. ONDERTROUWD: J. L. van der Zwet en M. A. C. Schier. GETROUWD: L. H. Kroon en M. M. van der Velde; A. M. Kraan en M. M. Peetoom. OVERLEDEN: S. van Rooden, man, oud 79 jaar. Advertentie A. den Doolaard icbrttf over zijn auteurschap: Het idee poot een boek is een cirkeltje; maar wat er van terecht komt is een streepje. In de Salamander pocketreeks verscheen van zijn hand o.m. Wam pie, de roman van een zorgeloze zomer". Geniet van pocket boeken geschreven door auteurs, die wat te zeggen heb ben. In de reeks Salamander pockets wordt uitsluitend werk van vooraan staande schrijvers opgenomen. Werk dat altijd intrigeert - ook al kent U auteur of titel eens niet. Zo juist ver schenen 11 nieuwe boekjes (er zijn er nu totaal ca. 60) o.a.: De Show boat; 't Geluk hangt als een druiventros; Rubber; Philip en de anderen. Iedere boekwinkel heeft ze. Kleurrijke omslagen maken de Salaman der pockets tot een feestelijk geschenk. Want een mooi boek van een goede auteur waardeert iedereen. geïllustreerd Wegens verduisteringen De rechtbank te Dordrecht heeft een 35-jarige chef-loonadministrateur wonen de in Zwijndrecht, die in de jaren van 1954 tot 1959 verduisteringen had gepleegd als penningmeester van de christelijk ge reformeerde kerk van Zwijndrecht tot een bedrag van 34.000, en ten nadele van de n.v. Metaalwarenfabriek Tornadotot een bedrag van 2400, veroordeeld tot een jaar en negen maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De officier van justitie had tegen hem twee jaar en zes maanden met aftrek geëist. De verdachte had telkens bedragen uit de kas van de metaalwarenfabriek ten eigen bate aangewend. Om de gaten te stoppen had hij geld gebruikt van het bouwfonds van de christelijk gerefor meerde kerk en van mensen, die geld aan de kerk hadden toevertrouwd met de be doeling. daar op hun oude dag uitkeringen van te ontvangen. H(j had het geld groten deels opgemaakt in bars en restaurants. Het onderzoek van „het gat" in een wei land te Wormer zal door het ministerie van Defensie worden overgenomen van het ministerie van Binnenlandse Zaken. De technische leiding en verantwoordelijkheid zullen berusten bij Rijkswaterstaat Het ministerie van Defensie zal het onderzoek financieren. Dit wordt gedaan omdat men wil onderzoeken of er ook een militair be lang verbonden is aan „het gat", zo heeft de Legervoorlichtingsdienst medegedeeld. Personeel van de Hulpverleningsdienst van het ministerie var Binnenlandse Za ken heeft tot 1 oktober, toen het werk moest worden stopgezet omdat de houten damwand rond het gat het had begeven, de diverse werkzaamheden verricht De heer W. Midavaine in Oost-Kapelle heeft een bietenzaaimachine gecon strueerd, welke het tijdrovende uit dunnen van opkomende suikerbieten overbodig maakt. Door middel van een draaiende trommel wordt op regel matige afstanden telkens één bieten zaadje geplant. De uitvinder met een model van z\jn machine. Nieuws in het kort PEN-jubilaris. Op zondag 11 oktober zal het vijfentwintig jaar geleden zijn dat de heer J. W. F. van Daalen, wonende Bloemendaalseweg 6 in Bloemendaal, in dienst trad van het P.E.N. De heer Van Daalen, thans werkzaam als technisch op zichter-C bij de „Vervoerafdeling", zal dit heuglijk feit op zaterdag 10 oktober vieren en op die dag door de directie van het P.E.N. worden gehuldigd. De jubilaris reci- pieert zaterdagmiddag van twee tot zes uur in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal. Speciale dienst. In de morgendienst (jeugddienst) van de Evangelische Broe dergemeente zal de heer G. Nieuwen- huijsen, directeur van de Dierenbescher ming, zondagmorgen 11 oktober om half elf in het kerkgebouw Parklaan 34, te Haarlem, spreken over de gebroken ver houding Schepper-mens-dier onder de titel „Niet een leuning, maar een klokke- touw". Zangsolisten en een blokfluit ensemble zullen muzikale medewerking verlenen. Tuinbouw en Plantkunde. De afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt dinsdagavond 20 ok tober in het Haarlemse Krelagehuis haar ledenvergadering. Dinsdagavond 13 okto ber heeft, eveneens in het Krelagehuis, om acht uur een bijeenkomst plaats, waar de heer E. H. baron Six van Oterleek, voor zitter van de Nederlandse Orchideeënver- eniging, zal spreken over: „Orchideeën als kamerplanten". Geitenras. In Haarlem is opgericht een afdeling van de Nederlandse Vereniging tot Verbetering van het Geitenras. De ver eniging wil ondermeer keuringen en ten toonstellingen gaan houden. „De Kern". Vrijdagavond organiseert de culturele vereniging „De Kern" in Vo gelenzang in het r.-k. verenigingsgebouw de eerste bijeenkomst van dit seizoen. Op deze avond zal mevrouw L. Eversdijk- Smulders een lezing houden over de Sa hara en de Bedoeuïnen, welke lezing met lantaarnplaatjes wordt toegelicht. „De Toverlantaarn". De Heemsteedse diaclub „De Toverlantaarn" houdt maan dag 12 oktober een ledenvergadering in hotel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein. De agenda voor deze avond vermeldt onder meer een bespre king over het voorstel tot contributiever hoging. Na de pauze volgt een vertoning en critische bespreking van vakantie-dia's, vervaardigd door de heren C. Bolderdijk, N. J. Booms, K. Kaetzler, T. J. Popma en Th. Rabenberg. Concert. Op zondag 18 oktober zal het Leverkusener Kinderchor onder leiding van Wilhelm Hufen met het jeugdkoor „Inter Nos" uit Haarlem een concert geven in het Concertgebouw in Haarlem. Middenstand. Woensdag houdt de afdeling Heemstede van de Katholieke Middenstandsvereniging in het parochie huis „Anno Santo" aan de Achterweg haar eerste ledenbijeenkomst in dit seizoen. De heer J. Zonneveld uit Leiden spreekt over .Heeft de middenstand nog wel toekomst". Voordrachtsavond. Maandag 19 ok tober geeft de Heemsteedse Kunstkring in het Minerva Theater haar tweede uitvoe ring van dit nieuwe seizoen. Het is een voordrachtsavond, te verzorgen door Willy Moret, die het vorig jaar voor deze kunst kring Paul Gallico's „De liefde van de zeven poppen" heeft voorgedragen. Nu treedt zij op met „De brief', een novelle door W. Somerset Maugham in de ver taling van Hans Edinga. Joegoslavië. De afdeling Heemstede van het Katholiek Vrouwengilde opent maandag 12 oktober haar winterseizoen in het parochiehuis „Anno Santo" aan de Achterweg. Mevrouw Stael—Van Santvliet spreekt over „Joegoslavië, een ontmoeting tussen Oost en West". Deze causerie wordt met kleurendia's geïllustreerd en van een muzikale omlijsting voorzien. Humanistisch Verbond. Dinsdag 13 oktober opent de Gemeenschap Zandvoort van het Humanistisch Verbond het win terseizoen met een openbare bijeenkomst in „Het huis in de duinen". De heer Jac. A. Jacobs, oud-docent Kunstonderwijs in Haarlem, houdt een lezing met foto's en dia's over: ..Het menselijke element in de kunst van Rembrandt".

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 17