zeventig jaar HFC „Haarlem" Lieven de Keyschool in Haarlem een unicum in Noordholland CETAFLEX Roodbroeken kunnen bogen op gezond clubleven en rijke historie Staatssecretaris opent 16 oktober school voor individueel nijverheidsonderwijs .5 Examens L. van den Hoonaard 40 jaar bij gemeente Heemstede P. J. Knoop overleden Vier doden in het verkeer Zestig ha. bos en heide verbrand bij Eindhoven Kerkelijk Nieuws ZATERDAG 10 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD -OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Te Haarlem is op vierentachtigjarige leeftijd overleden de heer P. J. Knoop, oud-adjunct-directeur van het centraal bu reau van de Vereniging van Reclasse- ringsinstellingen te Den Haag, die als de eerste reclasseringsambtenaar van ons land beschouwd kan worden. Aanvanke lijk was de heer Knoop verbonden aan een rijksopvoedingsgesticht en in 1904 werd hij benoemd tot reclasseringsambtenaar van het Nederlandse Genootschap tot ze delijke verbetering der gevangenen thans genaamd het Nederlands Genootschap tot Reclassering. Hij was de eerste ambte naar en op het ogenblik zijn in ons land 275 ambtenaren bij de reclassering werk zaam. Bij de oprichting van de Vereni ging van Reclasseringsinstellingen in 1914 werd de heer Knoop benoemd tot adjunct directeur van het centraal bureau en deze functie heeft hij vervuld totdat hij in 1941 gepensioneerd werd. Vroeger woonde de heer Knoop in Amsterdam en na 1941 vestigde hij zich in Haarlem. Tot zijn dood heeft hij belangstelling getoond voor het werk der reclassering. Dinsdag 13 oktober, na aankomst van trein 14.34 uur, zal zijn stoffelijk over schot te Driehuis-Westerveld worden ver ast. Delft. Propaedeutisch examen mijningenieur: J. G. W. Smalt, Bloemendaal. Propaedeutisch examen natuurkundig ingenieur: J. A. Dekker, Santpoort; R. Jongepier, Heemstede; E. J. M. C. Thole, Aerdenhout. Mijn beroep is schoonheidsspecialiste. Ik houd van mijn vak want ik weet dat goede schoonheidsverzorging voor elke vrouw bijzonder belangrijk is. Natuurlijk leest U de advertenties over allerhande kosmetische artikelen wel eens. Wat wordt U daarin trouwens niet veel beloofd „In enkele dagen jaren jonger!" en meer van zulke pracht-beloften. Maar U bent nucfcter. U weet dat niet élles mogelijk is. Dit neemt niet weg dat wat ik U al zei schoonheidsverzorging belangrijk is. Een goed verzorgde huid, een gave en ge zonde teint versterken immers uw zelfver trouwen en maken U aantrekkelijk en zelfverzekerd in de omgang met anderen. Het is daarom zaak dat U inderdaad de beste schoonheidspreparaten uitkiest die er zijn en dat U bovendien steeds kosmetica van één merk gebruikt fVitamol bijvoorbeeld) omdat die onderling op elkaar zijn afgestemd en daardoor tezémen het grootste resultaat geven. Ik persoonlijk ben van mening dat Vitamol, de Zwitserse vitaminecrème, tot de beste merken behoort. Het waarom vertel ik U de volgende maal, en ook hoe U Uw huid kunt verwennen, doch daarop behoeft U niet te wachten. Maakt U eens een afspraak met onze schoonheidsspecialiste of komt U eens langs. Zij staat U gaarne zonder enige verplich ting met een persoonlijk advies terzijde. U bent altijd welkom. Zij vindt het prettig U van dienst te zijn. uitsluitend verkrijgbaar bij: Parfumerie HILDERING, Grote Houtstraat 128, HAARLEM Parfumerie ELIZABETH, Zandvoortselaan 75, HEEMSTEDE Parfumerie HILDERING, Kerkstraat 23, ZANDVOORT Op vrijdag 16 oktober is het veertig jaar geleden dat de heer L. van den Hoonaard, wonende Havenstraat 61, Heemstede, in de rang van technisch ambtenaar A werkzaam bij de afdeling Bouw- en Wo ningtoezicht van de gemeente Heemstede, in dienst van deze gemeente trad. De heer Van den Hoonaard begon zijn werk bij Bouw- en Woningtoezicht op '6 oktober 1919 als opzichter. Op 1 januari 1948 werd hij hoofdopzichter en op 1 janu ari 1954 technisch ambtenaar A. Vrijdagmorgen zal de jubilaris worden gehuldigd in het Verversingshuis in Groe- nendaal in Heemstede. Des middags van vier uur tot half zes houdt hij daar een receptie. voorste rij: De Winter, Koning, Roo- zen, Smit en Groeneveld. Een dieptepunt uit de geschiedenis van Haarlem: het veld aan de Schoter- weg wordt op last van de bezetters afgebroken. Advertfn**" door de oorlogstoestand in 1914 en 1939. Bovendien is men niet helemaal zeker van de juiste oprichtingsdatum. Aangenomen wordt dat „Haarlem" op 1 oktober 1889 is opgericht. Dat blijkt namelijk uit een kran tenbericht van 1894 van de volgende in houd: „Maandag 1 oktober zal de HFC „Haar lem" vijf jaar bestaan althans volgens haar statuten, maar in werkelijkheid zal het aantal jaren groter zijn, want reeds in 1886 moest er een club Haarlem bestaan hebben, maar hiervan is niets officieel be kend, waarom het als mythe wordt aan genomen. Eerst toen de heer P. A. Char- bon zich onder haar vaandel schaarde, werd ook de buitenwereld haar gewaar en in 1889 speelde de club haar eerste match. Toen eenmaal het ijs gebroken was, volg den de wedstrijden elkaar vrij vlug op. Onder leiding van de president P. A. Char- bon weigerde „Haarlem" een fusie aan te gaan met „Excelsior". In de loop der ja ren veranderde ook het karakter zeer, want van een ordeloze bende werd „Haar lem" een koninklijk goedgekeurde vereni ging". Tot zover het krantenbericht waaruit wel blijkt, dat de eerste jaren voor „Haar lem" beslist niet gemakkelijk zijn ge weest. Direct na de oprichting deden zich namelijk ook al moeilijkheden met het veld voor. Het eerste terrein nabij de Phoe- nixfabriek aan de Houtmarkt voldeed niet aan de eisen, het tweede terrein bij de Ca- valeriekazerne mocht maar korte tijd be speeld worden, waarna Heemstede volgde en na tal van omzwervingen belandde men ten slotte aan de Jan Gijzenvaart, waar zovele triomfen zijn gevierd. We vertelden reeds over de kampioen schappen van de seizoenen 1946/1947 en 1947/1948. En in 1952 kon opnieuw de kam- pioensvlag gehesen worden na een felle strijd met „DWS" uit Amsterdam. Medeleven Dr. F. A. de Graaf, particulier secreta ris van prins Bernhard, reeds jarenlang lid van „Haarlem" verbleef op het mo ment, dat zijn favoriete club aan de be slissende wedstrijd bezig was in Ameri ka. In de nacht na de match stak hij per vliegtuig de oceaan over. Achteroverlig gend in zijn stoel, toch vol verlangen uit kijkend naar het moment waarop hij in Nederland het resultaat van deze voor el ke roodbroek zo belangrijke wedstrijd te horen zou krijgen. De marconist bracht echter uitkomst. Hij zocht verbinding met Schiphol en tien minuten later kon dr. De Graaf in ge dachten althans het feest van zijn club meevieren. De roodbroeken hadden ge wonnen. Steun „Haarlem" heeft in de loop der jaren de steun gehad van tal van prominente figu ren. We noemden reeds oprichter Charbon en wij willen zeker de legendarische Jan van den Berg niet vergeten, die als be stuurslid, als speler en zelfs als interna tionaal bijdroeg tot het welzijn van de roodbroeken. Lange tijd nadat hij afscheid genomen had van de actieve wedstrijdsport trok hij toch nog een keer zijn voetbalplunje aan om nog een keer in het doel te gaan staan toen het eerste elftal met geblesseerde keepers sukkelde. De wedstrijd ging tegen „Sparta". „Haarlem" won met drie doel punten voor en slechts één tegen.... In 1955 waagde ook „Haarlem" de gro te stap naar het semi-professionalisme. Het was een iets te grote stap. Het ging Een van de vele roemruchte elftallen die Haarlem heeft gehad. Het is het kampioenselftal van 1946: achterste rij: Van der Hulst, Kluit, Verhappen, tweede rij: Van Gooi, Van Daalen jr., Visser en Van Daalen (grensrechter); Vraagt Uw Apotheker of Drogist Advertentie HAARLEM kan voor zich de eer opeisen dat het onderwijspatroon binnen haar gemeentegrenzen bijzonder rijk geschakeerd is. Welhaast iedere vorm of meer het grote belang en de waarde gaan onderkennen van scholen, waarin een kind zijn aanleg, fysiek en geestelijke bagage in aanmerking genomen niet die aandacht en dat begrip van de zijde cler leerkrachten zou ontmoeten waarop het recht heeft. Vooral na de laatste oorlog is men hoe langer hoe meer het grote belang en de waarde gaan onderkennen van scholen, waarin methodiek en leertempo meer dan tot dusverre het geval was gericht zijn op en zich aangepast hebben aan de eigenschappen van de zwak-begaafde leerling en de mogelijkheden die met hem bereikbaar zijn. Kenschetsend voor deze verheugende ontwikkeling en vertakking van het onderwijs is dat de naam „buitengewoon onderwijs" in feite als karakterisering niet meer toereikend is, ja zelfs velen als „b.o.-school" minder prettig in de oren klinkt. Gelukkig wint de overtuiging, dat het hier in de eerste plaats gaat om de jongen of het meisje een volwaardige plaats in de maatschappij en daardoor meer levensinhoud te geven, steeds meer veld. Een treffend bewijs voor dit afrekenen met vooroor delen levert de laatste aanwinst van de gemeente Haarlem, de Lieven de Key school voor individueel nijverheidsonderwijs, gevestigd aan de Schoterstraat. Vorig jaar begonnen met 64 leerlingen en drie leraren, telt de school op het ogenblik 128 jongens die door acht leerkrachten wegwijs worden gemaakt in houtbewerking, metaalbewerking, schilderen en smeden, aangevuld met al gemeen vormend onderwijs en gymnastiek. Op de Osdorperweg te Amsterdam is de 12-jarige Kees Mulder met zijn fiets in bot sing gekomen met een hem uit de tegen overgestelde richting naderende perso nenauto. De jongen overleed ter plaatse. Op de weg Neede-Haaksbergen Is een achtjarig meisje, dat op weg was van school naar huis, door een personenauto overreden toen het kind achter de bus, waaruit het was gestapt, plotseling de rij weg overstak. Het meisje werd overge bracht naar een ziekenhuis te Enschedé, waar het is overleden. Tussen Sittard en Nieuwstad, op het via duct over de rijksweg, is een personeels lid van de afdeling bruggenbouw der Ne derlandse Spoorwegen, de heer F. Retz, door een trein aangereden. Hij was op slag dood. In de Dorpsstraat te Hellendoorn is me vrouw J. van Lunbeek-Ruiter uit Almelo door onbekende oorzaak met haar brom fiets gevallen. Zij liep daarbij ernstig let sel op. In een ziekenhuis te Enschedé is zij overleden. Advertentie I4!m kond alle bont met van Ceta-Bever In het najaar van 1889 nam een groep jongetjes in Haarlem het besluit om een voetbalclub op te richten. Dat gebeurde en zij zullen bepaald niet vermoed hebben, dat dit vereniginge- tje zeventig jaar later zou zijn uitge groeid tot een vooraanstaande sport club in de Spaarnestad, die ondanks de enkele dieptepunten die het in de afgelopen tientallen jaren heeft moe ten doormaken, nog steeds de beschik king heeft over een gezond clubleven. Talrijke seizoenen achtereen speelde Haarlem met afwisselend succes in de hoogste afdeling, steeds beschikte men over prominente leiders, waarvan zon der ook maar iemand tekort te doen voor zitter Piet A. Charbon tot een van de beste gerekend mag worden. En deze Piet A. Charbon, die op het ogenblik 86 jaren telt, leeft nog steeds mee met het wel en wee van de HFC „Haarlem", die hij in de vorige eeuw als jongen heeft heipen oprichten. Tot voor kort kon men hem nog steeds op de tribunes zien zitten en ook de tegenwoordige bestuursleden klop ten nooit tevergeefs bij hem aan wanneer zij zijn advies wilden inwinnen. Dat gebeurde onder meer bij de moei lijkheden die de diverse besturen onder vonden met hun terreinen. Er zijn name lijk verscheidene verhuizingen geweest. De beste herinneringen bewaart men ove rigens wel aan het veld nabij het land goed „Het Klooster" in Schoten, dat be rucht is geworden bij de tegenstanders van de roodbroeken. Haarlem leed buiten de stad namelijk soms bijzonder grote ne derlagen maar op „Het Klooster" werd altijd gewonnen en niet voor niets had dit veld bij de andere clubs de bijnaam „Het moordhol". In 1907 nam de club het terrein aan de Schoterweg nabij de Jan Gijzenvaart in gebruik, dat echter in 1942 verlaten moest worden. Tijdelijk ondervond Haaflem gastvrij onderdak bij HFC en in het Heem- steedse sportpark en na de oorlog beloon de het eerste elftal de moeite van de leden, die bezig waren met het aanleggen van een nieuw terrein, met de eerste titel in de eerste klasse. De spelers slaagden er in dat jaar tevens in door eendrachtige sa menwerking het kampioenschap van Ne derland te behalen. Daarmee waren de goede prestaties van de roodbroeken ech ter niet uitgeput. De goede vorm bleef be houden en in het seizoen 1947/1948 be landde men weer op de bovenste plaats. De competitie om het landskampioen schap verliep echter enigszins teleurstel lend, want hierin bezette Haarlem de voorlaatste plaats. Hoogtepunt In september 1948 beleefde de HFC Haarlem ecbter opnieuw een hoogtepunt in de toch al rijke geschiedenis want toen werd het nieuwe veld in gebruik genomen, dat op 10 december officieel werd geopend. Uiteraard is het onmogelijk om uit de nu reeds zeventigjarige historie van Haar lem alle belangrijke facetten naar voren te halen, maar toch mag het behalen van de Holdertbeker, de Zilveren Bal en de Spaarnebeker niet onvermeld blijven. Een ieder is overigens genoegzaam overtuigd van het belang van de HFC „Haarlem" Een oude foto van de heer P. A. Char bon, een der oprichters van „Haar lem", die nog steeds met het wel en wee van zijn club meeleeft. voor het sportleven in Haarlem en daarom is het zo bijzonder spijtig, dat de bestuurs leden slechts sporadisch van hun „colle ga's" van andere verenigingen hebben kun nen horen hoezeer men zich in het bezit van een dergelijke grote vereniging in Haarlem verheugt. Want het zilveren noch het gouden feest heeft men kunnen vieren heidsonderwijs werkstukken van leerlin- Advertentie gen hebben ingezonden. Broeders van Liefde niet zo best, er vielen een paar harde woor den, maar met dat al degradeerden de roodbroeken naar de tweede divisie. Er hadden echter in de vereniging enkele wij zigingen plaats. Er werd een nieuwe trainer aangesteld en Karei Kaufman nam de lastige functie van manager op zich. Vol goede moed kijkt men naar de toe komst. De viering van het oudejaar, de on derlinge wedstrijden ter gelegenheid van het veertiende lustrum, behoren al weer tot het verleden en zijn opgeborgen naast de tientallen plezierige herinneringen, die de Haarlem-leden reeds bezitten. Men gaat vooruit. Als het meezit naar de eerste klasse en wellicht over een aantal jaren wanneer men de vruchten gaat plukken van een gezonde opbouw de ere divisie. Dat zijn de roodbroeken eigenlijk aan hun eigen vereniging wel verplicht. De Lieven de Keyschool is de achtste school voor individueel nijverheidsonder wijs in Nederland en de enige van dit type in 'Noordholland. Na een tijdelijke huisves ting in de Frans Halsschool aan de Soen- dastraat en in een lokaal aan de Ripper- dastraat werd in april van dit jaar het schoolgebouw aan de Schoterstraat betrok ken. Het inwendige van de school heeft intussen een opmerkelijke vernieuwing en verbetering ondergaan. Vrijdag 16 oktober zal de staatssecreta ris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, drs. G. C. Stubenrauch, de school officieel openen. Ter gelegenheid daarvan zal onder meer een tentoonstelling worden ingericht waarvoor alle Neder landse scholen voor individueel nijver- Het individueel nijverheidsonderwijs moet, ondanks dat het zijn waarde elke dag meer bewijst, gezien worden als een experiment. De oorsprong van deze onder wijsvorm ligt in Duitsland, België of Zwit serland, in welk land precies is moeilijk na te gaan. Vast staat dat het nijverheidson- derricht op praktische basis voor het eerst door de Belgische Broeders van Liefde omstreeks 1950 in Noord-Brabant werd „in gevoerd". Zij leerden jongens die een b.l.o.-school verlieten het schilderen of het schoenmakersvak. Daarmee werden zulke gunstige resultaten bereikt dat in 1953 in Breda en later in Nijmegen (In stituut Jonckerbosch nijverheidsscholen werden gesticht, welker verdiensten bij het departement van O., K. en W. erken ning vonden. Hoewel de onderwijsautoriteiten in Haar lem met wethouder D. J. A. Geluk aan het hoofd niet lang daarna warme voor standers van dit nieuwe schooltype wer den duurde het tot juni 1958 voordat de plannen tot stichting van een dergelij ke school in Haarlem met de benoeming door de raad van de heer W. J. M. van Doorn tot directeur van de gemeentelijke school voor individueel nijverheidsonder wijs definitief hun beslag kregen. Van het begin af heeft de Lieven de Keyschool over gebrek aan leerlingen niet te klagen gehad. Voor het eerste cursus jaar kwamen meer aanmeldingen binnen dan toegelaten konden worden. Anders was het gesteld met de bezetting van de leraarsfuncties. Maar ook daarin kwam van lieverlee verbetering, zodat directeur Van Doorn thans over acht vakbekwame en enthousiaste medewerkers de beschik king heeft. Gistermiddag heeft een bos- en heide brand gewoed in de omgeving van Eind hoven, waarbij ongeveer 60 ha. verloren ging. De brand woedde in de buurt van Heeze en Geldrop. De brand werd ontdekt door een vliegtuigpiloot, die de vliegba sis Eindhoven waarschuwde. De brandwe ren van Leende, Heeze, Geldrop, de be drijfsbrandweer van de D.A.F.-fabrieken, de brandweer van Eindhoven en tachtig militairen van de legerplaats Oirschot met een neveltankwagen hebben het vuur geblust. Het verbrande gebied is eigen dom van de familie Philips. De leerlingen komen niet alleen uit Haarlem, maar ook uit Heemstede, Bloe mendaal, Haarlemmermeer, Aalsmeer, Lis- se, Hillegom, Velsen, IJmuiden, ja zelfs uit Amsterdam en Castricum. Ruim en licht Op het eerste gezicht vertoont de Lieven de Keyschool veel gelijkenis met een lage re technische school. In de ruime, lichte lokalen staan de nieuwste draaibanken en machines voor houtbewerking. Er wordt gezaagd, getimmerd, gevijld en geschuurd dat het een lieve lust is. In een volgende klas wordt de handenarbeid beoefend. Veel aandacht wordt besteed aan de vrije uitdrukkingsvorm. Uit blik, hout, klei, pa pier, stukjes ijzerdraad en met veel geduld weten de jongens opmerkelijke werkstuk jes te knutselen. In de smederij sissen de lasapparaten dreunen de mokers op het aambeeld en houden jonge smeden hun ijzers in het vlammende smidsvuur. Het is al deze jon gens aan te zien dat zij plezier in hun be zigheid hebben. In het bedrijfsleven behoe ven ze straks geen „duvelstoejager" of boodschappenjongen te zijn maar jonge arbeiders die op een zekere mate van handvaardigheid en technisch inzicht kunnen bogen. Driejarige cursus De Lieven de Keyschool heeft een drie jarige cursus. In het eerste jaar maken de leerlingen in de voorbereidingsklassen kennis met de materie zoals metaal, verf, hout, steen. Na een jaar daarmee gewerkt te hebben moeten ze hun keus bepalen wel ke richting ze uit willen; metaalbewerking, houtbewerking of schilderen. Hun leraar en eventueel het bureau voor beroepskeu ze adviseren hen daarbij en er wordt ook rekening gehouden met de wensen der ouders. De leraren bezoeken tweemaal per jaar de ouders van de leerlingen thuis en wisselen met hen van gedachten over de vorming en vorderingen van de leerling. In het tweede en derde cursusjaar wordt de ver dere vorming van de leerling in de vakklas sen meer op de praktijk gericht. Naast de praktische lesuren wordt aandacht besteed aan de algemene vorming zoals rekenen, taal, maatschappijleer, muziek en gym nastiek. De leeftijd van de leerlingen varieert van 12 jaar tot 16 jaar. Volgend jaar hoopt men het metselen in het leerplan op te In de bankwerkerij toetsen de leer lingen van de vakklassen de praktijk aan de theorie. Blik, ijzerdraad, fantasie en handig heid brachten dit grappige karretje tot stand. nemen. Ook gaan de gedachten uit naar het tuinbouwonderwijs waarvoor veel ani mo schijnt te bestaan. Ook avondschool? Wat de leerlingen betreft die na drie jaar de school verlaten is een wettelijke regeling in voorbereiding die voor deze jongelui een soort avondschool in het leven zou kunnen roepen. Via deze voortgezette cursus wil men de jongens opleiden tot dat zij kunnen deelnemen aan het eind examen van het leerlingenstelsel. De Lieven de Keyschool gaat zonder twijfel een goede toekomst tegemoet. Zij weet zich daarbij gesteund door de bij zondere belangstelling en medewerking van de rijksinspecteur van het nijverheids onderwijs, de heer H. P. Kneepkens, en door de toewijding en kunde van direc teur en leraren. Moge de school en het doel dat zij nastreeft de eeuwen evenzeer trotseren als de bouwwerken van de ar chitect naar wie zij genoemd is. Eis voor uw veiligheid... Ned. Herv. Kerk Beroepen te Elspeet (toez.) A. J. Timmer te Huizen (N.H.); te Ochten (toez.) J. G. van der Vlist, kand. te Bergambacht. Be dankt voor 's-Heer Arendskerke W. C. J. Jacobs de Reitsum (Fr.). Beroepen te Breu- kelen H. Hoekema, luchtmachtpredikant te Harderwijk. Geref. Kerken Beroepen te Klundert-Zevenbergen C. M. van der Loo te Dordrecht. Beroepen te Maasdijk (2de maal) K. Snoey te Dintel- oord. Geref. Gemeenten Beroepen te Dordrecht K. de Gier te 's-Gravenhage. Beroepen te Middelharnis G. Zwerus te Norwich (Canada).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5