N.V. van NIEL Mode Spreeuwen, graspiepers en lijsters .profiteren van het mooie weer Louise de Colignyschool heeft mooie gymnastiekzaal Eerste concert van N.Ph.O. voor scholieren Lorentz Lyceum 40 jaar DE VOGELTREK Hongerige kieviten zoeken vergeefs naar voedsel A.THUIS 6 Raad van Bloemendaal komt donderdag bijeen Gouden ambtsjubileum van ds. Joh. G. Brussaard Albert de Klerk geeft concert in Bonn W. van Broekhuizen 40 jaar bij Joh. Enschedé Het jeugdschaaktoernooi van Rolland SAAB 93 B Fa. FLINTERMAN UIT STAD EN STREEK Timmerfabriek afgebrand in Geleen Een getuige moet verdwijnen Vrouwenkamp Borneo De gebroeders Karamazov Die Gitarre und das Meer Desperado's Zolang er mensen zijn The captains table Hoe vertel ik het mijn dochter Journaals Zaadhandel JAN ROOZEN ALLES VOOR UW TUIN Burgerlijke Stand van Haarlem 8e lustrum op 24 oktober Medische verzorging tijdens het weekeinde ZniERÜAG 10 OKTOBER 195 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het prachtige constante weer met wind uit oostelijke richtingen en zonnige dagen heeft zich ook de afgelopen week gehand haafd. Alleen het weer op zondag viel wat uit de toon, daar er des morgens zware mistbanken over het land hingen. De vo gels, die eerst nog wel op weg gegaan waren, voordat de mist kwam opzetten, staakten prompt hun tocht. De overige dagen van de week was er elke dag goede trek. Het aantal spreeuwen, dat tot heden werd geteld, is hoger dan de vorige jaren om deze tijd. Ook met de vinken is dit het geval. Graspiepers blijven geregeld in flink aantal doortrekken. De eind septem ber begonnen trek van veldleeuweriken zet goed door. Zoals we elk jaar constateren, pas seren de meeste leeuweriken iets later in de och tend. De trek van zanglijsters is ab normaal sterk. De lijsters trekken als regel meer langs de binnen- duinrand, maar met deze sterke trek zien we ze ook bij tientallen langs de zeereep vliegen. Tussen de zanglijsters trekken ook enkele koperwieken mee, maar hun aantal is nog niet groot. De lijsters fourageren meest in het duin op de meidoorns, één van de weinige struiken, die met bes staan. Verder zoeken ze voedsel op de gesproeide gazons en in de tuinen. De mezen trek neemt af; er worden in de dennenbossen nu veel minder zwarte mezen gezien dan de vorige weken. Wel zwerven er nog vele troepen pimpel- en koolmezen, staartmezen en hier en daar kuifmezen. Met dit rustige weer is er vrij wel iedere dag nachttrek van goudhaantjes en andere insectenetertjes, zoals rood- Advertentie UA ADI CAA SCHOTERWEG80-82.TEL.51081 nAAKLt/Vl J.o. DE RIPPERDAKAZERNE De gemeenteraad van Bloemendaal komt op donderdag 15 oktober in het raad huis te Overveen bijeen voor de behande ling van een agenda van dertien punten. B. en W. delen de raad mee, dat de winst van het gasbedrijf over 1957 11.210 heeft bedragen en die van het waterbedrijf 47.475. In de begroting was voor beide bedrijven een winst geraamd van 25.000. Van de winst van het waterbedrijf zal f 12.475 worden toegevoegd aan de reser ve voor vernieuwing en onderhoud en 10.000 aan de reserve voor stabilisatie der tarieven. Voor de vernieuwing van een hydro- phoorketel van het waterbedrijf vragen B. en W. de raad een bedrag van 6.000 ter beschikking te stellen. Wijziging van politieverordening Na een jaar praktijk is B. en W. de wen selijkheid gebleken de algemene politie verordening te wijzigen. In de eerste plaats komt een voorstel aan de orde de naam van een gedeelte van de gemeen te, „Santpoort-Station", te wijzigen in „Bloemendaal-Noord". De bewoners van deze wijk voelen het als een groot bezwaar dat zij als burgers van Bloemendaal moe ten wonen in een wijk, die genoemd wordt naar het station van een dorp in een an dere gemeente. Ofschoon de naam „Park Duinlust" een aantrekkelijke klank heeft, menen B. en W. dat ook aan deze naam bezwaren zijn verbonden, niet alleen uit historisch oogpunt (de huidige wijk is aan zienlijk groter dan het terrein van de vroe gere villa „Duinlust") maar ook uit prak tisch oogpunt, omdat postverzendingen naar „Park Duinlust" moeilijkheden in het land zullen veroorzaken. B. en W. stellen voor een artikel over het plaatsen van fietsen aan te vullen met: „Het is verboden een rijwiel op door B. en W. aangewezen en bij openbare ken nisgeving bekend gemaakte wegen te plaatsen en zonder toezicht achter te la ten." Aan dit verbod bestaat vooral be hoefte tijdens de zomermaanden. Dan komt het herhaaldelijk voor, dat jongelui aan het begin van de Zeeweg hun fietsen tegen muren, hekken en heggen onbe heerd achterlaten ten einde de kosten van rijwielstalling te ontlopen. Op zaterdag 24 oktober hoopt ds. Joh. G. Brussaard, Bloemendaals eerste radio pastor, zijn gouden ambtsjubileum te her denken. Het ligt in de bedoeling dat ds. Brussaard, thans emeritus-predikant te Oegstgeest, in Bloemendaal, tijdens de ochtenddienst van 18 oktober een herden kingspredikatie zal houden. Op verzoek van de kerkeraad van Oegstgeest is er een comité gevormd om de jubilaris een hulde blijk aan te bieden tijdens de receptie die ds. Brussaard zal geven op vrijdag 23 ok tober van half vier tot half zes uur in hotel „Het Witte Huis", Wilhelminapark in Oegstgeest. De Haarlemse stadsorganist Albert de Klerk is uitgenodigd om maandag 12 ok tober een recital te geven op het grote orgel, dat door de firma Klais in de nieuwe Beethoven-halle te Bonn ge bouwd is. Dinsdag 13 oktober hoopt de heer W. van Broekhuizen, werkzaam als hulpvak- arbeider op de afdeling Verificatie van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrich ting n.v. te Haarlem, de dag te herdenken waarop hij 40 jaar geleden bij deze ven nootschap in dienst trad. borsten, zwartkoptuinfluiters en bonte vliegenvangers. Van de gesignaleerde Vlaamse-gaaientrek is op de waar nemingspost te Bloemendaal aan Zee nog niet veel te zien geweest; dat bleef be perkt tot enkele trekkende exemplaren. Daarentegen heeft de post te Kijkduin aan de kust ten zuiden van Den Haag van 26 september tot 4 oktober grote aantallen gaaien zien passeren, de meeste op sep tember, toen er in anderhalf uur 547 in 20 groepen werden geteld. Dit verschil met de post Bloemendaal kan verklaard wor den, door aan te nemen, dat de gaaien, die ten zuiden van het IJselmeer langs ge trokken zijn, ongeveer ter hoogte van Den Haag bij de kust komen. Wat een waarnemer te Nieuwersluis zag, sluit hier goed bij aan. Daar passeerden op 27 september 270 gaaien en op 28 sep tember nog 80. De vogels konden zich maar met moeite losmaken van de bossen aan de Vechtstreek om het open polderland over te vliegen. Herhaaldelijk werd ge zien. hoe een troep na het verlaten van de bossen in paniek raakte en beschutting zocht in wat laag geboomte. Als de gaaien eindelijk de overtocht over het kale land aanvaardden, gingen ze hoger vliegen. Dit zelfde verschijnsel zien we aan de kust bij vogels, die over zee willen gaan. Boven zee zijn er deze herfst nog zo goed als geen jagers gezien, hoewel sep tember anders de maand bij uitstek is om deze bruine roofmeeuwen gade te slaan bij de achtervolging van sterns of meeuwen om die het voedsel afhandig tc maken. Wel vlogen er enkele Jan van Genten vlak onder de kust langs, zodat ze zelfs met het blote oog prachtig te zien waren. Visdiefjes en grote sterns trekken nog regelmatig zuidwaarts. Langs de Boulevard zwerft een troep groenlingen, die thans al aangegroeid is tot een paar honderd exemplaren. Ze voe den zich met de zaden van de zandraket. De troepjes zwervende kneutjes worden minder. Overigens is het aantal soorten vogels, dat doortrekt, nog groot. Behalve de reeds genoemde soorten passeren er ringmussen, huismussen, sijsjes, witte kwikstaarten, enkele gele kwikstaarten, boerenzwaluwen, boompiepers, heggemus- sen, rietgorzen en geelgorzen. Ook werden er enkele barmsijsjes waargenomen. Van de grotere soorten werden gezien: enkele sperwers, boomvalken, buizerden, blauwe reigers, watersnippen en ganzen. Ook van de verscheidene andere P'aaV" sen in ons land. waar geregeld wordt waargenomen, kwamen berichten binnen van goede trek, voornamelijk van spreeuwen, vinken, zanglijsters, kieviten, graspiepers en veldleeuweriken. Goede trekdagen waren ook daar 25, 26 en <-9 sep tember en 1, 2 en 3 oktober. De post aan de binnenduinrand te Heem stede krijgt zeer veel zanglijsters te nen en ook een goede trek van veldleeuwe riken en graspieoers Van alle kanten ontvangt de Vogelwerk groep Haarlem alarmerende berichten over de voedselnood. waarin de kieviten verkeren. Deze vogels «©eken tevergeefs naar voedsel, dat voornamelnk bestaat uit wormen en insectenlarven .die echter door de abnormale droogte of te diep J"*® grond zitten of gedood zijn. Veel kieviten worden reeds uitgeput langs de wegen ge vonden; de vogels zijn broodmager. Om na te gaan op welke wijze hulp geboden kan worden, wil men op de universiteit te Amsterdam onderzoeken, in welke toe stand deze vogels verkeren. De Vogel- werkgroep verzoekt een ieder, die een dode kievit mocht vinden, die nog in gave toestand is, deze af te geven aan de heer Th. Belterman. Iordensstraat 25. Haarlem (bij de Tempeliersstraat), die voor verdere doorzending zal zorgen. Om de vogels te hulp te komen, heeft men in Friesland reeds een ijsbaan onder water gezet om hierdoor de wormen naar de oppervlakte te drijven. In Overveen is de tweede ronde gespeeld van het Rolland-jeugdschaaktoernooi. Voor zover de krachten beoordeeld kunnen worden heeft de tweede serie partijen geen verrassende uitslagen opgeleverd. In de voorronde van de strijd om de wisselbeker van Haarlems Dagblad/OHC kwamen de volgende resultaten tot stand: Groep A: O. Spaargaren—K. Nederkoorn 0—1 E J. Petersma—E. Lammers 1—0. Groep B: W. Krijnen-R. P. v. d. Kas- teele afgebroken; J. P- M. v. Spanje W. Geuzebroek 0—1. Groep C: M. P. van Overbeeke—Th de Vries uitgesteld, E. K. de Jongh M. Ploe- 0. In gebouw „Bloemenheuvel" wordt van avond om 7 uur met de derde ronde be gonnen. Advertentie Met vliegtuig-precisie Dealer voor Haarlem en omstreken ZANDVOORTSELAAN 365 BENTVELD - TEL. 42212 Nieuws in het kort Spreekuur. Wethouder mr. H. B. Wildt Meyboom van Bloemendaal zal in plaats van op maandag 12 oktober zijn spreek uur houden op dinsdag 13 oktober van 9 tot 10 uur. Andere binder. Als boekbinders van Dick Boers „Het Tweede Fotoboek" heb ben wij in Haarlems Dagblad van vrijdag abusievelijk „de firma Smeets" vermeld. Dit moet zijn „de Haarlemse firma A. G. Geerts". Vossenjacht. Zondag houdt de scoo terclub „Bollenstreek" een vossenjacht. De jacht op „vos" en prijzenbuit begint 's middags bij café-restaurant Piet Gij zen in Noordwijkerhout. Concours-hippique te Hoofddorp. Evenals voor de jaren 1957 tot en met 1959 het geval is geweest stellen Gedepu teerde Staten van Noordholland aan de Provinciale Staten voor, voor de komende drie jaren aan de vereniging „Vooruit" te Hoofddorp een subsidie te verlenen van ten hoogste duizend gulden in een even tueel exploitatietekort van het door de vereniging elk jaar te houden concours- hippique. Gereformeerde gemeente Lisse. Vrij dag 16 oktober zendingsavond in het kerk gebouw Tulpenstraat. Sprekers ds. L. Vroegindeweij en ds. G. A. Zijderveld over respectievelijk „Werkt ook voor de zalig heid van anderen" en „Mijn zendings ervaring in Amerika". Vrijdagavond is te Geleen de timmerfa briek van de heer M. Hoofs met de aan grenzende woning tot de grond toe afge brand. De brandweer stond machteloos tegen de vuurzee. Behalve een grote hoe veelheid hout gingen ook de machinerieën verloren. Het blussingswerk werd belem merd doordat de elektrische stroom uit viel, hetgeen de gehele omgeving in het duister zette. Het is de derde keer, dat deze fabriek is afgebrand. In Varsseveld is de opslagplaats van de firma Duthler waarin een grote voorraad dekens en matrassen lag opgeslagen, af gebrand. Een vonkenregen verspreidde zich over het dorp, maar de brandweren van Varsseveld en omliggende gemeenten wisten uitbreiding van het vuur te voor komen. De schade loopt in de tienduizen den guldens. Advertentie Een der beste specialistes van Helena Rubinstein is in onze parfumerie-afdeling aanwezig voor het geven van adviezen van dinsdag 15 oktober tot en met vrijdag 16 oktober a.s. PARFUMS - BIJOUX GROTE HOUTSTRAAT 192 TELEFOON 12160 HAARLEM Advertentie DE EERSTE" COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING ZIJIWEG 63 TELEFOON.15141 (2 IIJNEN) Aantal leden 23000 Geeft u heden op als lid voor 1960 met direct ingaande rechten (Cinema P a 1 a c e). Als in zovele Franse films wordt ook nu veel talent verspild aan een nietswaardig onderwerp. In dit geval aanschouwen wij de achter volging van een jaloerse echtgenoot, die de minnaar van zijn ook al vermoorde vrouw door wurging om het leven heeft gebracht en op het moment dat hij denkt ongezien te kunnen verdwijnen wordt aangehouden door een taxi-chauffeur, die door het slachtoffer van de wurging even voor de moord was besteld. De chauffeur kent nu de moordenaar, al weet hij nog niets van de moord. De chauffeur moet dus verdwijnen. In een adembenemende reeks fraai gefilmde momenten maken wij de jacht van de moordenaar op de getui ge mee. Helaas gelukt ook dit moordstuk en dan is meteen het hek van de dam. De film wordt een draak. De moordenaar brengt, zwaar verminkt, nog een aantal taxi-chauffeurs om het leven voor hij door de kogel sterft. Een verheffend geval is deze film bepaald niet. Het feit, dat ze zo knap is gemaakt, versterkt de morbide uitwerking: men wordt meegesleurd in een ongezond spektakel van menselijke vernietigingsdrift. Vrijdagmiddag heeft het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Mulo in Haar lem de gymnastiekzaal van de Louise de Colignyschool aan het Marianne Philips- plantsoen in gebruik gesteld. Daarna heb ben de leerlingen de gloednieuwe zaal in gebruik genomen en ten overstaan van de genodigden laten zien, hoe de diverse in strumenten werken. De zaal is in ruim een half jaar gebouwd. Niet alleen de school zal ervan profiteren, maar ook andere scholen en verenigingen kunnen van de nieuwe zaal gebruik maken. De voorzitter van de vereniging, de heer W. C. Bakker, sprak na schriftlezing en ge bed zijn vreugde over de totstandkoming van het gymnastiekgebouw uit. Hij noem de de opening van de zaal van grote bete kenis, niet alleen voor de Louise de Colig nyschool, maar voor geheel Haarlem boven de Jan Gijzenvaart. De heer Bakker gaf een overzicht van de groei van dit stadsdeel en merkte op dat het aantal inwoners boven de Jan Gij zenvaart in twaalf jaar met tienduizend is gegroeid, namelijk van 13.470 in 1947 tot 23.414 op 1 januari 1959. In dit stadsdeel zijn zeventien scholen, waarvan dertien voor lager onderwijs. Deze scholen heb ben 4997 leerlingen. Na de oorlog was slechts één gymnastieklokaal tot stand ge komen. Er is een groot gebrek aan gym nastiekzalen. Voor de gehele stad wordt dit tekort gesteld op 25 tot dertig zalen. Door de totstandkoming van deze zaal is het gebrek aan gymnastiekzalen in het noordelijk deel van de stad iets verlicht. De heer Bakker toonde zich dankbaar voor de grote medewerking, van vele zij den bij de bouw ondervonden. Een spe ciaal dankwoord sprak hij tot architect H. W. van Kempen, het toezichthoudend en uitvoerend personeel bij de bouw en de gemeente. Na de voorzitter voerde in de aula van de school de heer W. J. Roggeveen, rijks consulent voor de lichamelijke opvoeding in de schoolinspecties Haarlem en Leiden, het woord, waarbij hij gelukwensen aan bood. „Ik heb het volste vertrouwen dat de lichamelijke opvoeding op deze school goed wordt verzorgd". Het eerste concert dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest in dit seizoen voor de scholieren gaf, werd donderdag vooraf gegaan door een kort woord van wethou der D. J. A. Geluk. Deze heette het jonge publiek welkom, dankte de commissie die het voorbereidende werk voor deze con certen verzorgt in het bijzonder de heer J. P. Vincent en eindigde met er op te wijzen dat de feestelijke sfeer die aan een concert eigen is de rust en de aandacht voor het gebodene allerminst uitsluit. Ook de dirigent en inleider van dit jeugdcon- cert, Marinus Adam, legde hierop nog even de nadruk, daarbij verwijzend naar de Promenade Concerten in Londen waar het publiek heus niet met een uitgestreken gezicht heengaat, maar zeer wel de regels van het concertbezoek in acht neemt. Hierna vroeg hij aandacht voor een pro gramma dat een overzicht gaf van de be tekenis die de dans als zelfstandige muzi kale vorm sinds 250 jaar bezit. Het over zicht bestond uit een aantal grotendeels welbekende composities (of fragmenten daaruit) waarvan er verschillende echter voor deze groep luisteraars nog nieuw ge weest zullen zijn. Het was jammer dat de op zichzelf verdienstelijke keuze tot een programma van bijna anderhalf uur aan één stuk had geleid. In aanmerking ge nomen dat een dergelijke tijdsduur zelfs het geduld en het uithoudingsvermogen van menig volwassene op een te zware proef zou hebben gesteld, moet men be wondering hebben voor de rust waarmee het geheel werd aangehoord. Volks- en hofdans uit de zeventiende en achttende eeuw waren vertegenwoordigd met een „Bransle de Bourgogne" in de be werking van Julius Röntgen, een tweetal stukken (bourrée en sarabande) uit de suite in b van Bach, de Hornpipe uit Han del's Watermusic, en het menuet uit -de Symfonie in Es van Mozart. De Wals als uitgangspunt voor een zelfstandige com positie was vertegenworodigd met „invita tion a la valse" van Weber-Berlioz en „Wiener Dreivierteltakt" van Johan Wage naar. Een categorie apart vormden de twee dansen voor harp en strijkorkest van De bussy. Hierin vervulde de harpiste van het orkest, Francina Hinloopen, de solo partij op smaakvolle wijze; een kleine ontsporing tegen het eind zij haar ver geven. De jazz in de overigens nogal antieke gedaante van om en nabij de eer ste wereldoorlog kwam om de hoek kijken in Strawinsky's Ragtime, maar wat dat betreft: ik denk dat de meeste de echte jazz prefereren, en daarin geef ik ze geen ongelijk. Sas Bunge ,,'t Is een prachtige zaal, we moeten er heel zuinig op zijn", zei de heer B. Bos, hoofd van de school. Er zal op worden toegezien dat iedereen de zaal met de grootste zorg gebruikt. De toespraken werden afgewisseld met enkele liederen, gezongen dóór het school- koor. Voor het eerst trad het schoolorkest op met een tweetal nummers en het kreeg natuurlijk een enthousiast applaus. Hierna bezichtigden de genodigden de nieuwe zaal, die 21 bij 12 meter is. Naast de zaal liggen een vestiaire en twee was- en kleedlokalen. Iedere wasgelegenheid heeft onder meer twee douches. In de prachtige zaal zijn de nieuwste instrumen ten aangebracht, onder meer twee zwen- gelramen, rekken en bokken. Er kan bas ketbal, volleybal en badminton worden ge speeld. De totale kosten hebben een kwart miljoen gulden bedragen. (Shows, snufjes en alles wat verde' In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Eén van de grote verdiensten van mode huis „LAILA" in Haarlem is, dat 't tijdens zijn mode-show in Brinkmann ook twee grote maten liet „meelopen". Het was prettig te zien, dat er voor deze meestal minder bevoorrechte groep modellen wer den getoond, die bijzonder smaakvol wa ren en de draagster ook mooi afkleedden. De combinatie rok en trui voor elke leef tijd en in alle maten nam wel de belang rijkste plaats in. De keuze hierin was zo groot, dat er vol doende variatiemogelijkheden zijn om voor ieder uur van de dag goed gekleed te gaan. Het zijn mooie materialen, die de winter voor ons zo aanlokkelijk maakt: ge mêleerde zuiver wollen stoffen, levendige natté's op satijn gevoerd en granité stof fen lenen zich uitstekend tot een strakke rokverwerking. Verder zien we die heerlijk lichtgewicht stoffen, waarvan effen of geruite mohair wel het meest flatteuze voorbeeld is. Eén ruim vallende rok bleek nog géén ons te wegen, terwijl die harige mohair ons toch heerlijk beschermt tegen de gure najaars wind. Voor het jong meisje zijn de wijd uitstaande rokken van tinneroy altijd zeer geschikt en 'n aardige variatie werd ge vonden in een opgestikte band met kruis steek motieven. En nog steeds is iedereen enthousiast over de terlenka rokken, die in de meest modieuze tinten gebracht wor den. Ze zijn er ook in een zwaardere kwa liteit met een soort tweed effect. Deze z.g. strong-terlenka is ideaal geschikt onder de zo veel gedragen korte jasjes. Hierin zagen we een aardig model van een mooie kwaliteit suèdine d.i. een zuiver geruwde katoen met het aanzien van suède, met echter dit voordeel, dat het gemakkelijk zelf gewassen kan worden. Bovendien ligt het veel lager in prijs, en kan in allerlei mode-kleuren geleverd worden. Dit seizoen zullen we ook veel harige mo- hairvesten zien, die een beetje nonchalant gedragen moeten worden en alleen maar geschikt zijn voor het niet al te forse type. Maar er blijft nog genoeg te kiezen over uit de ruime sortering bouclé pullovers met V.hals, vesten van wol met hazen- haar, waardoor een angora effect wordt verkregen, grof gebreide vesten en vesten van orlon in motieven geweven. En mocht uw voorkeur meer uitgaan naar een japon of tailleur dan was ook daarin voldoende keuze in deze show van „voor elck wat wils"« Katy (L u x o r). Eén uit de grote rij films over het barbaarse Japanse kampleven in het oosten gedurende de laatste oorlog is „Vrouwenkamp Borneo", waarin Clau- dette Colbert de hoofdrol speelt als 't aan hankelijke vrouwtje van een Britse be- stuursfunctionaris. Zij brengt met haar zoontje de oorlog door in een vrouwen kamp. Het verhaal, dat het leven in het kamp schetst van het begin tot aan de bevrijding, bevat geen verrassende ele menten en ook Claudette Colberts rol van mrs. Keith komt niet geheel uit de verf. De Japanners worden met aandoenlijk ge voel getekend: de brute en wrede onder geschikten naast de naar oosterse begrip pen humane kolonel. De film geeft een goed beeld van het kampleven, maar helt in de ontroerende momenten soms naar het sentimentele over. Van maandag af draait in Luxor „Geen medailles voor spionnen" met Richard Basehart in de hoofdrol. (Minerva). Gedurende de avond voorstellingen van het weekeinde draait deze filmbewerking van Dostojefski's be faamde roman met Maria Schell, Claire Bloom en Yul Brynner in de hoofdrollen. De middagvoorstellingen zijn gewijd aan films voor de jeugd. Donderdag vertoont men het Russische filmwerk, dat vooral prachtig camerawerk bevat en veel pathos „De eenenveertigste". (Rembrandt) Als men een bekende zanger laat optreden als hoofdpersoon in een film, dan is het meestal zo, dat er een of ander onwaarschijnlijk verhaaltje wordt gefantaseerd met de nagenoeg uitsluitende bedoeling de zanger gelegenheid te geven te pas en te onpas sentimentele liedjes te kwelen. Öelükkfg is dat in „Die Gitarre und das Meer" waarin de befaamde Duitse teanger Freddy Quinn de centrale figuur is, niet het geval. Het verhaal is gebaseerd op een ware gebeurtenis, namelijk op de manier, waarop Freddy in de Hamburgse havenwijk door een journaliste als zanger werd „ontdekt". Er zal hier en daar wel wat bij gefantaseerd zijn, maar dat neemt niet weg, dat het allemaal tenminste logisch blijft. Men kan niet alleen genie ten van bekende nummers uit Freddy's repertoire, maar ook van een aardige story, waarin een bijdehand jongetje, een lief kelnerinnetje uit een havencafé en vooral het echtpaar, dat dit café exploi teert, voor vele vrolijke scenes zorgen. (R o x y). Er gaat een rilling door een van de Wild-Weststadjes, als de „Vier des perado's" in aantocht zijn. Want de komst van de desperado's betekent altijd moei lijkheden: rokende revolvers, bedreigin gen en afpersingen. De vogelvrij ver klaarden terroriseren en deinzen nergens voor terug ook niet voor de grote bank roof. Maar voor de liefhebbers van het we kelijks Wild-Westfestijn is het een troost dat ook in deze film de gerechtigheid ze geviert. Van maandag tot en met donderdag draait Deserteur van het legioen. (Frans Hals). Deze fel bewogen film, die het rassenvraagstuk in de Ver enigde Staten behandelt, is geprolongeerd. (Studio). De amusante Engelse ko medie over een kapitein, zo groen als gras, gaat haar derde week van vertoning in. (L i d o). Nog een week blijft deze in structieve film over een onderwerp, dat een delicate behandeling vereist en zeker met respect is bejegend. „Nederland In klank en beeld", het filmjournaal van Profilti bevat drie on derwerpen, waarvan het laatste, het veer tigjarig bestaan van de K.L.M., is uitge groeid tot een voortreffelijke reportage met flitsen uit het verleden van de na tionale luchtvaartmaatschappij. Voorts zijn er reportages van de interlandvoet balwedstrijd NederlandBelgië en van de opening van de tentoonstelling van Zweedse vormgeving in het Amsterdamse stedelijke museum door koningin Juliana en prins Bertil van Zweden. De voetbalwedstrijd NederlandBelgië met een regen van doelpunten heeft de makers van „Spiegel van Nederland" ge- inspireerd tot een serie fraaie opnamen. Zij vormen wel het interessantse deel van dit journaal. Advertentie SPEKSTRAAT 5 TELEFOON 16061 HAARLEM, 9 oktober 1959 BEVALLEN van een zoon: 8 okt.j P. M. Leijnse-Kuijper; M. A. Waaijer- Vaughan; E. Nieuwenhuijzen-Pik; 9 oktj D. C. Langeveld-Kraaij. BEVALLEN van een dochter:7 oktl A. G. van Halst-Klokman; B. C. Lasschuit- van Baarle; 8 okt.: M. Rooseboom de Vries- Commandeur; H. W. ter Haar-Degenaars; E. W. Niemöller-Bijlsma; 9 okt.: C. G. Peterzen-Rubeling; G. Dubbelman-van Veen; T. G. Nagtegaal-Dolstra; G. M. M. Bijnagte-Jansen (2 drs). OVERLEDEN: 6 okt.: A. Berghoef, 65 j., M. van Heemskerkstraat; 7 okt.: P. M. van Steenbergen, 14 j., Kamperlaan; J. Dijk stra-Broers, 86 j., Crayenesterlaan; P. H. Esser, 22 j., Gasthuisvest; J. van Steijnen, 50 j., Slamatstraat; 8 okt.: J. Rijnink, 74 j„ Gasthuisvest; H. J. Dirks, 72 j., Rozen- prieelstraat. ONDERTROUWD: 7 okt.: J. de Milde en W. J. Koster; 8 okt.: R. M. Velthoek en W. M. E. Mom; S. C. R. Basile en N. A. Koomen; 9 okt.: J. C. Kieft en J. Bleeker. GETROUWD: 9 okt.: J. Bosch en A. Karbet; A. J. J. Amama en A. A. Ver burg. Advertentie Inlichtingen aan de school HAARLEM Artsen: Men raadplege bij afwezigheid van de huisarts, uitsluitend per telefoon, firma Mathot, telefoon 11990. Tandartsen: G. C. de Groot, Heemsteed- se Dreef 141, Heemstede, tel. 35939. Dierenartsen: J. Beyers, Raamsingel 28, telefoon 13164. Apotheken: Park-apotheek, Kleverpark weg 13, telefoon 11793; Centraal-apo- theek, Grote Houtstraat 78, tel. 10500; Bos- en Vaart-apotheek, Bos en Vaart straat 26, telefoon 13290. HEEMSTEDE Artsen: R. J. P. Muller, Raadhuisplein 6, telef. 36550 en A. J. van Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, telefoon 27913. Wijkverpleegster: zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 30 (flat 13), telefoon 39818. Tevens in de week van zaterdag 10 tot en met vrijdag 16 oktober, des avonds van zes tot elf uur. Apotheken: Aerdenhout Apotheek. Zand voortselaan 164, telefoon 26772. Tevens in de week van zaterdag 10 tot en met vrijdag 16 oktober, des avonds na zes uur. BLOEMENDAAL Artsen: J. A. Bosch, Bloemendaalseweg 84, Bloemendaal, tel. 52655. Overveen: W. D. van Oldenborgh, Bloemendaalse weg 223, Overveen, tel. 50158. Aerden hout: J. Reurink, Aerdenhoutseweg 8. Aerdenhout, telefoon 42962. Wijkverpleegsters: zuster J. Th. Odinot, Rustenburgherweg 16, Bloemendaal, tel. 52129 en zuster A. G. Haagèma, Teding van Berkhoutlaan 15, Aerdenhout, tel. 42177, b.g.g. 41919. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zullen tot en met zaterdagmor gen 17 oktober voor spoedeisende ge vallen geopend zijn: de Elswout Apo theek, Bloemendaalseweg 341, Overveen, telefoon 16760; de Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort- Zuid, telefoon 025608249 en de Aer denhout Apotheek, Zandvoortselaan 162, Aerdenhout, telefoon 40758. SANTPOORT Artsen: M. M. C. Trooster, W. Daniëls- laan 14, Santpoort-Station, tel. 3410. Apotheken: Santpoortse Apotheek, Bloe mendaalsestraatweg 145, Santpoort-Zuid, telefoon 02560 8249. ZANDVOORT Artsen: C. F. M. Robbers, Koninginne weg 34, telefoon 2813. Wijkverpleegsters: zuster A. Langeveld, Gasthuishofje 27, telefoon 2791. Verloskundige: zuster G. Bokma, Tol weg 6, telefoon 2816. Dierenarts: J. Beyers, Raamsingel 28, Haarlem, telefoon K 250013164. Apotheken: De Zandvoortse apotheek J. J. L. A. Wijnne, Haltestr. 8, tel. 2389. BENNEBROEK Artsen: G. Manschot: Rijksstraatweg 34, telefoon 02502 430. Wijkverpleging: zuster A. G. Haagsma, Teding v. Berkhoutlaan 15, Bloemendaal, telefoon 02500 42177, b.g.g. 41919. HAARLEMMERMEER Hoofddorp: dr. Roemeling Frima. Kruis weg 1013, telefoon K 2540 6220. Nieuw-Vennep: dr. G. Nugteren, Eng. Previnaireweg 2, telefoon K 2546 220. Zwanenburg: dr. D. A. Rijnders, Am sterdamsestraatweg 60, Halfweg. Zondagsdienst dierenarts: Z. Hooyberg, Hoofdweg 695, telefoon K 2540 6398. HALFWEG Artsen: D. A. Rijnders, Amsterdamse straatweg 60, Halfweg. HILLEGOM Artsen: Le Cocq d'Armandville, Sixlaan no. 9, telefoon 5314. LISSE Artsen: N. Bet, Nassaupark 43, tel. 3996.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6