KERKDIENSTEN Kieviten naderen tot vlakbij de huisdeur Grote belangstelling voor eerste veilingen van gladiolen Amsterdamse Beurs ZATERDAG 10 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD -OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Voldoende aanvoer verwacht Kroesjtsjev belooft Russen werkdag van 3 of 4 uur Hij acht blijvende vrede op aarde mogelijk Nieuw bouwsysteem in Delft Zwakke opvoering van „Ballet op boerderij" De beurs van gisteren Djuanda antwoordt Hatta Goed Atlas-schot in V.S. Kort nieuws ZOMERSE HERFST IN POLDER In de weiden (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) De Hobaho en de H.B.G., de grote bloembollenveilingen in Lisse, hebben resp. donderdag en vrijdagmiddag de eerste gladiolenveilingen gehouden. Zo als gebruikelijk waren de veilingzalen te klein om alle nieuwsgierigen te bevat ten. De exporteurs en kwekers weten wel dat er aan de prijzen van die paar hon derd mand niet veel te zien is, maar toch noteert ieder ijverig de prijzen. De gla- diolenkwekers hebben ze op deze veilin gen met een beetje mistroostig gezicht in hun boekje kunnen zetten, want ze blij ken al iets beneden die van enkele weken geleden te liggen. De export heeft dus blijkbaar nog niet veel haast. Het hoeft ook niet, want de goede oogst van verleden jaar heeft de kwekers wel de gelegenheid gegeven flink wat meer op te planten. Wat ze blij kens de cijfers ook vlijtig hebben ge daan. Verleden jaar teelden ze met elkaar 1169 hectare knollen en 570 ha kralen en dit jaar zijn de cijfers 1867 en 689 ha. De kralen kunnen in gunstige jaren ook nog een aardige hoeveelheid knollen opleve ren. De gladiolen zijn echter dit jaar niet overal best gegroeid. Op de droge klei gronden komt er niet veel af en op de droge zandgronden elders in het land is het niet veel beter. Dit jaar hebben de typische bollengronden weer eens bewezen, waarom ze zo'n 18.000 tot 20.000 gulden per hectare waard zijn. Zij brengen voldoende vocht naar boven om de bollen en knollen te laten groeien. Er worden weer verhalen gedaan van „woestbeste" gewassen, waar bij de knollen tot de grootte van hyacinten zijn gegroeid. Cijfers van 17 cm worden genoemd, terwijl de officiële noteringen tot en met de veertien centimeter voor dikke knollen lopen. Op de minder goede gronden, waar het water niet zo hoog kwam, rooit men ech ter een mager gewas, dat bovendien nog kans heeft op aantastingen door ver schillende ziekten. Men weet dus niets van de gehele oogst af. Men schat maar weer zo'n beetje en voorlopig aan de lage kant. De minimum exportprijzen zijn echter wel zo, dat er een flinke winst te maken is. Intussen laten de exporteurs de wijzers op de veilingklokken lang draaien. Voor al bij de variëteiten Hawaii, Pactolus, Jo- Advertentie MOSKOU (Reuter/UPI) Premier Kroesjstjev heeft in een rede tot arbei ders te Bratsk in Siberië gezegd dat „de tijd niet ver meer is dat het Russische volk slechts drie of vier uur per dag zal werken". Dit zal, naar zijn overtuiging het resultaat zijn van „de verdere ex pansie van de produktie, de wetenschap en technologische vooruitgang en automa tisering van de produktie-apparatuur. In zulk een korte werkdag zal de mens meer produceren dan thans". Hij zei ook te geloven dat „thans alle voorwaarden aanwezig zijn om oorlog te vermijden en een durende vrede op aar de te handhaven". Kroesjtsjev sprak op een bijeenkomst van de arbeiders die bezig z.ijn aan de bouw van de waterkracht installatie aan de rivier de Angara. Hij zei verder dat zijn besprekingen met Eisenhower zullen bijdragen tot het ver sterken van de vrede en dat zij goede be trekkingen tussen beide landen tot stand zullen brengen op basis van vreedzaam naast elkaar bestaan, maar hij voegde eraan toe dat de „imperialisten nu wor den tegengehouden omdat Rusland in staat is de grootse spoetniks en drie kos mische raketten te lanceren. „Afstand speelt thans geen rol. Als een oorlog uitbreekt, zou deze gemakkelijk de hele wereld kunnen raken. Zelfs de dol ste oorlogshitsers beginnen dit beter te begrijpen. Alle voorwaarden zijn nu ech ter aanwezig om een oorlog te vermijden en blijvende vrde op aarde te verzekeren Er is een geheel nieuwe situatie gescha pen die geen precedent kent". hann Strauss, Sneeuwprinses, Sunny Boy Hochsommer. Het moet al een zeer on gelukkige oogst worden, willen hiervan te korten ontstaan. De met Hawaii beteel- de oppervlakte is bijna verdrievoudigd tot 72.000 roe (100 ha), Sneeuwprinses kwam v^n 41.000 r.r. op 94.000. Zulke ont stellende uitbreidingen staan nog wel meer in de oppervlaktestatistiek van* de Nederlandse Gladiolus Vereniging. Ha waii brengt met moeite vier gulden op, Johann Strauss kwam donderdag aan 4.15, maar vrijdag bleef de iets minde re kwaliteit prompt staan. De snelgroei ende Sneeuwprinses, die verleden jaar de voor haar vorstelijke prijs in het begin van het seizoen van 5.15 opbracht, haalde nu maar net aan 3.70 per honderd. De teelt van de eens zeer gevraagde Gen. Eisenhower begint wat af te zak ken. Wellicht daardoor stak deze boven de middelmaat uit met 5.000. De kroon steekt echter de prijs van Ravel, die vrij dagmiddag een fluitconcertje ontlokte, f 7.70. Deze variëteit teelt moeilijk. Win ston Churchill kwam tot 5.70. Over het geheel genomen vermoedt men wel, dat er voldoende gladiolen aan de markt zullen komen. Diep in hun hart hopen de exporteurs op enorme hoeveel heden. om het verlies op de bollen nog wat goed te maken. Ze lopen nu nog naarstig naar allerlei kleine partijtjes bol len te zoeken, die met geen mogelijkheid te vinden zijn. Wellicht daarom overtre den ze de ongeschreven wetten bij de in koop meer dan andere jaren. Ze kapen de bollen bijna onder eikaars neus weg. Voor zover thans te zien is, zal dat bij de gladiolen niet het geval zijn. Of de teelt in de buitengewesten moet erg tegenval len, want de beste oogst in de Bollen streek en de Anna Paulownapolder kon toch de gehele export niet meer van vol doende knollen voorzien. Het is een jaar geleden, dat de wethou der van Openbare Werken en Stadsont wikkeling te Delft de eerste paal sloeg voor de bouw van 268 woningën. Dank zij een geheel nieuw systeem van montage- bouw, waaronder het traditionele karakter van het exterieur niet te lijden heeft ge had, kon burgemeester De Loor thans reeds aan de eerste bewoners de sleutel overhandigen. Deze snelle bouw werd bereikt met slechts 25 percent van het aantal mensen dat in de traditionele bouw voor een dergelijk project moet worden ingezet. Doordat men gebruik maakt van geprefabriceerde kolommen en draagbal- ken kan men met als enig hulpmiddel een torenkraan in één jaar 350 woningen on der de kap brengen. Het gehele project van 268 woningen zal eind juni 1960 voor bewoning gereed zijn. Het systeem laat ruimte voor de bouw van verschillende typen woningen. De prijs per woning is lager dan bij de tra ditionele bouw. De huren voor de drieka merwoningen zullen 14,50 gulden bedra gen en voor elke kamer meer stijgt de huur met een gulden. Voor enige bejaarden woningen in dit complex wordt de huur-elf gulden en voor de woningen voor vrijgezel len 12,70 gulden. Aan vijf aannemers in Ne derland is licentie verleend voor gebruik making van dit systeem, dat allerwegen veel belangstelling ondervindt. Zelfs in het buitenland wil men het gaan toepassen. De Haarlemse r.k. toneelvereniging „Thalia" is woensdag en vrijdag in de Stadsschouwburg haar nieuwe wintersei zoen begonnen op een manier, die bijna niet eenvoudiger kon, want het gespeel de stuk „Ballet op de boerderij", een blij spel van Piet Mossinkoff, kenmerkt zich door zulk een weinig originele en door zichtige inhoud, dat men het eigenlijk niet op het speelplan zou verwachten van een vereniging, die zichzelf enigszins respec teert. De traditionele inhoud heeft im mers betrekking op de jolige Joke Ree- berg, die meent over voldoende talenten te beschikken om te kunnen dromen van een roemvolle carrière als prima-balleri na. Omdat papa Reeberg zich slechts ma tig ingenomen toont met een dergelijk du bieus-artistieke toekomst van zijn doch ter, beklimt Joke op zekere dag haar bromfiets om tijdelijk intrek te nemen op de boerderij van de familie Van Keulen En aan deze opzet ontleent de auteur dan verder de humor voor zijn blijspel, door voort te borduren op de contrasten tussen de turbulente Joke en de zoveel eenvou diger levenswijze van de familie Van Keu len. Vooral Ko, de stoere boerenzoon, kan in het begin de aanwezigheid van hun lo gé nauwelijks verdragen, tot de guitige Amor zich met dit paartje gaat bemoeien En wat ieder heeft voorzien gebeurt dan ook prompt, Joke komt tot het inzicht dat zij zich als Ko's stralende bruid een geluk kiger toekomst kan verwerven dan ergens in een ballètje als derde van links te fun geren. Zodat het doek zich sluit over twee gelukkige paren, want ook Lies' jaloezie ten opzichte van haar onderwijzer en Jo ke blijkt volkomen ongegrond. Een dergelijk conventioneel blijspel waarin de auteur het voortdurend laat af weten, zou misschien het aankijken nog waard zijn geweest, wanneer de spelers er een sprankelende opvoering van gaven en zij enige bijzondere typeringen lieten zien. Doch „Thalia" heeft onder regie van Jan de Jong de weg van de minste weer stand gekozen en men beperkte zich al dus tot de gebruikelijke boerenkarakters compleet met blauwe kiel en hoog zijden pet. Bovendien is ook de rolkennis niet al tijd vlekkeloos geweest, zodat er nog al eens tersluiks een blik op het souffleurs hok moest worden geworpen. Onze mati ge waardering voor het stuk is wellicht van invloed geweest bij het beoordelen van de individuele spelersprestaties, maar wij hebben de schouwburg nu eenmaal niet bepaald met een grootse indruk ver laten. Aan het slot van de voorstelling werd de scheidende voorzitter Hopstaken nog toe gesproken door de heer Cor Wassenberg die zich met grote waardering over zijn enthousiaste activiteiten voor „Thalia uitliet. Als blijk van erkentelijkheid ont ving de heer Hopstaken daarvoor enige boeken, waarbij mevrouw Hopstaken een fruitmand werd overhandigd. Op zijn beurt sprak de heer Hopstaken toen nog een dankwoord. AMSTERDAM Niettegenstaande het naderende week einde was de handel voor de laatste beurs- dag van deze week tamelijk levendig bij een vaste stemming. De gunstige tendentie voor de internationale waarden was het gevolg van de zeer vaste stemming in Londen en de niet onbelangrijke hogere koersen, die de Westduitse beurzen te zien gaven. Londen was hoger op de overwin ning van de Conservatieve partij op de Labourpartij bij de gehouden verkiezin gen. De voorsprong was groter dan werd verwacht. De staalwaarden, die de laatste dagen reeds vast in de Londense markt lagen, noteerden vanmorgen 10 shillings hoger. Vanzelfsprekend nam het Damrak de koersstijging van West-Duitsland en Londen over en dientengevolge ontstonden koerswinsten voor de internationale waar den van drie tot zeven punten. Kon. Olie bleef ten achter en was op 152,90 onver anderd vergeleken bij de slotkoers van de vorige dag. AKU steeg van 371 tot 374'/i en boekte op deze prijs een koerswinst van ruim drie punten. Philips-aandelen ont moetten begin beurs een behoorlijke be langstelling en noteerden op 642 circa zeven punten boven de vorige slotprijs. In het verdere beursverloop werd het in deze hoek zeer rustig en bleef de koers hangen op 642. Unilever werd vrij regelmatig ver handeld op 647 hetgeen een koerswinst betekende van circa zes punten ten op zichte van de slotkoers van de vorige dag. Over het algemeen heerste er ter beurze een zeker optimisme voor de komende beursdagen vooral, nu de havenstaking, door toepassing van de Taft-Hartley Wet, voor een periode van minstens 80 dagen van de baan is. De mogelijkheid is thans niet uitgesloten dat deze wet van toepas sing zal worden verklaard op de staal- staking. De arbitrage was vrij actief, het publiek weer met kooporders in de markt en de beroepshapdel waagde een kans. In de scheepvaartsector was eveneens een goede stemming aanwezig. Deze afdeling werd gestimuleerd door de vaste houding van de vrachtenmarkt. De handel had een behoorlijke omvang, vergeleken bij die van de vorige dagen. Een uitschieter was de KPM met een koerswinst van circa zes punten door speculatieve aankopen. De overige waarden lagen 1 tot drie punten hoger. Van de leidende cultures staken Amsterdam Rubber het hoofd wederom omhoog en boekte op 108'^ tweeënhalve punt winst. Ook HVA en Senembah iets hoger. Rentespaarbrieven 1959 Bank voor Nederl. Gemeenten werden voor de kort- sche Gemeenten werden voor de kort lopende sector serie A geadviseerd op 100 percent, B, C, D en E op 98% percent. De grootste belangstelling ging uit naar het kortlopende papier. Participatiebewiizen Tnterbonds een gulden hoger op f 825, De vorige dag werden 580 stuks omgezet en ook gisteren bestond er goede belang stelling. Prolongatie 3 percent. (ANP) NEW YORK De aandelen gingen 1 tot 5 dollar om hoog gedurende het grootste deel van de beursdag en stootten vervolgens op winst neming tegen sluitingstijd. Elektronische waarden, de beste winners, gingen meer dan 4 dollar omhoog. Andere zogenaamde „ruimte"-waarden waren sterk maar toch niet op hun best. Chemicaliën waren even eens hoger. De olies beleefden een van hun zeldzame herstelperiodes. Automobiel waarden zakten laat op de dag en staal waarden werden onregelmatig. Spoor wegen waren gemengd. Speciale waarden varieerden van winsten van meer dan 4 dollar tot verliezen van meer dan een dollar. Oliewaarden gingen de hoogte in. op enkele uitzonderingen na. Spoorwegen hadden een iets betere toon. Sommige metalen gingen vooruit. Vliegtuigen waren sterk en camera's gingen scherp de hoogte in. Vele bijzondere waarden stegen 1 of 2 dollar. De markt werd indirect geholpen door bijzondere kracht in Londen als ge volg van de overweldigende victorie der conservatieven. De markt werd geholpen door een sensationele overinschrijving van de 5%. notes, deze was 11 miljard dollar voor de uitgifte groot 2 miljard. De om zet was 2.540 000 aandelen. Van 1173 fondsen waren 559 hoger en 394 lager. Het industriegemiddelde kwam van 633 04 op 636.98, dat van spoorwegen van 158.38 op 158.67 en dat van openbare nutsbedrijven van 87,91 op 87,93 (UPI) LONDEN Als gevolg van de conservatieve ver kiezingsoverwinning hebben de makelaars op de Londense effectenbeurs vrijdag ge vochten om industriële fondsen te kopen, waarvan de koersen aanzienlijk stegen. Vooral de koersen van de staalfondsen vlogen omhoog, nu de kans op nationali satie is geweken. Slotkoers vrijdag 3-3 H®/o Nederl. '47 92'/» 3 °/o Nedl. 1962/64 98 Woningbouw 6% 108 Pr. A'dam '56 I.. 82 Pr A'dam '56 II. 92'/8 Pr. A'dam '56 III 92'A Pr. R'dam '52 I.. 89A Pr R'dam '52 II.. 89 Pi'. R'dam '57.... 99A A.K.U 374 Calvé Delft 650 Van Gelder Zonen 2401/» K. N Hoogovens. 582 Nederl. Ford 316% N. Kabelfabriek. 390 gew.Philips Gloeil. 642 Pref.PhilipsGloeil. 240 Unilever 647% Wilton Fyenoord. 205 Werf Gusto 160% Dordtsche Petrol. 690% Kon. Petroleum.. f 153,10 Billiton 322% A'dam Rubber. 108% K.L.M f 121,60 Holl. Amer. Lijn. 1591/» K.N.S.M 160 N. Scheepv. Unie 141% v. Nievelt Goudr. 138 Phs. v. Ommeren 248 H.V.A. 146% Delimaatschappij f 172,20 Amsterd. Bank.. 314% Nat. Handelsbank 156% Ned. Handel Mij 232% Rotterd. Bank 277 Twentsche Bank 254«/t Anaconda Copper 60% Bethlehem Steel 57 U.S. Steel 99?* General Motors.. 55'/* Shell Union 71% 23 ZONDAG 11 OKTOBER 1959 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds. A. J. van Rhijn. 19: Ds. W. M. van Asperen. Nieuwe Kerk, Nw. Kerksplein. 10: Ds. W. van Limburgh, Em. pred. te Bennebroek. Noorderkerk, Velser- straat. Zaterdag van 16 tot 17 uur bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. R. Bijl, bed. H. A. 19: Ds. R. Bijl. Oosterkerk, Zo- merkade. 10: Ds. Joh. Bronsgeest. Bakenes- serkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk, dhr. J. de Smalen. 10.30: Jeugddienst. Ds. D. ter Steege. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk, dhr. C. Wijnberger. 10.45: Ds. J. H. Bethe, van Heemstede. Aula Chr. Lyceum, Emmakade, ingang Van Merlen- straat. 10.45: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen, van Heemstede. Jacobskerk (Vrijz. Herv.), Jacobstraat. 10.30: Ds J. Sperna Weiland, van Rotterdam. Janskapel, Jansstraat 36. 10.30: Ds. J. van der Wiel. Diconessenhuis, Haze paterslaan 24. 9.30: Ds. J. van der Wiel. Jeugdkapel. Noord, Molenaerstraat. 10.30: dhr. J. E. van Epen. Oost, Zomerkade. 10: dhr. P. G. Poort. West, Leidsestraat. 10: dhr. W. C. de Groot. Centrum, Oude Groenmarkt. 10: dhr. L. Kip. Eglise Wallonne, Begijn hof 30. 10 h. 30: Service présidé par le Pasteur J. F. Baudraz. Deutsche Evang. Gemeinde, Waalse Kerk, Begijnhof. 19.30 Uhr: Gottesdienst. Pfarrer Plantiko. Alle Dag Kerk. Dinsdag 15 uur Rondetafel- bijbelbespreking dhr. J. H. de Wilde. Pente costal Filadelfia Gemeente (Volle Evangelie) Ged. Oude Gracht 47, zaal no. 1. Zondag 10 uur: dienst (ook Maleise dienst). Woens dagavond 19.30 uur: bidstond. Bethel Pente costal Temple Inc., Voorhelmstraat 3. Zon dagmiddag 15 uur: dienst met H. A. Donder dagavond 15 oktober 19.30 uur: bidstond. Rooms Kath. Kerk. Kathedraal, Leidsevaart. 6.30, 7.30, 9: Hoogmis. 11 en 12 uur. Sint Antonius, Nieuwe Groenmarkt. 6.30, 7.30: Kindermis. 8.30: Hoogmis. 10, 11 en 12 uur. H. Jozef, Jansstraat. 6.45, 8, 9.15: Hoogmis. 11 en 18 uur (Avondmis). O. L. Vr. Rozen krans, Spaarne. 6, 7.30, 9, 10.30: Hoogmis en 12 uur. Sint Jan, Amsterdamstraat. 6.15, 7, 8.15, 9.30 uur: Hoogmis. 11 en 12.15 uur. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. taal. 11.15: Engelse taal. Woensdag, Lange Veerstraat 16, 20 uur: Avondbijeenkomst. Ned. Hervormde Evangelisatie op Geref. Grondslag, Nassau- plein 8. 10 en 17 uur: Eerw. heer D. Os kam, van Culemborg. Zuiderkapel, Zuider straat 15. Zondag 10 uur: dhr. Jac. Klein Haneveld, evangelist te Bodegraven. 17 uur: Doopdienst in het Sportfondsenbad o.l.v. J. Klein' Haneveld. 20 uur: Jeugdsamenkomst o.l.v. Jaap Polderman. Dinsdag 20 uur: bid stond. Opwekkingssamenkomsten. Zuider kapel, Zuiderstraat 15. Donderdag 20 uur: Ds. P. J. Mietes, van Amsterdam,.met zang door John Buurman. Aan het Thomas-orgel Flip de Koning. 19.30 uur: zangdienst. Vrije Evangelische Gemeente, Lange Heerenstr. 6. 10: br. H. Jansen Klomp. 18.30: Voorganger H. Raven. Broedergemeente, Parklaan 34. Zondag 10.30 uur: Eerw. heer Nieuwenhuy- zen. 12 uur: Zondagsschool. Remonstrantse Gemeente, Oranjekade 1. 10.30: Mej. Dr. J. L. Klink. Doop. Vereenigde Doopsgezinde Gemeente, Grote Houtstr. 43. Zondag 10.30 uur: Ds. C. P. Hoekema Geref. Kerken. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 61. 10: Ds. C. Goeman. 19: Ds. D. J. Roos. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. D. J. Roos. 17: Ds. L. Hoorweg Lyceum Aula, ingang Van Merlenstraat. 9: Ds. L. Hoorweg. 17: Ds. C. Goeman. Chr Geref. Kerk, 10 en 17 uu Ds. J. P. Geels Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 17: leesdienst. Woensdag 14 okt. 19.30 uur: Ds. J. W. Kersten. Geref. Gem. in Ned., Nassau- plein 8. Aanvang diensten 's morgens 10.15 en 't avonds 16.45 uur. Oud Geref. Gem in Nederland, Parklaan 21. 10 en 16.30 uur: leesdienst. Dinsdag 13 oktober 19.30 uur: dhr. Slager. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuis singel 76. Zpndag 10 .uur: Hoogmis. Woens dag 14 oktober 9.30 uur: Heilige Mis Volle Evangelie Gemeente (Pinksterge meente). Elim Kapel, Paul Rrugerstr'aat 36. 10: Openbare samenkomst. Spr. dhr. A. G van Ingen, van Overveen. 12-13: Zondags school. 19: Opwekkingssamenkomst met ver schillende sprekers. Woensdag- en donder dagavond 19.30 uur: Grote gemeenschappe lijke opwekkingssamenkomsten in de Gem Concertzaal. Lange Begijnestraat. Pinkster gemeente. Immanuëlkapel, Nieuwe Kruis straat 14. 10: dhr. J. Zeegers. 10: Zondags school. 18.45: Openluchtdienst a/d Krocht 19.30: dhr. W. Zeegers. Woensdag en donder dag 14 en 15 oktober. Grote opwekkings samenkomsten door de gezamenlijke Pink- stergroepen en Intern. Kerk Comité in de grote concertzaal. Sprekers: J. Maasbach J. Ernste, Ds. A. Leenhouts en Zr. Hilbrink Pinkstergeloofsgemeenschap, Ged. Oude Gracht 47. 10: dhr. J. de Geest. 17: dhr. E Schuurman. Ned. Chr. Gemeenschapsbond Samenkomst dinsdagavond 19.45 uur ten huize van de familie Drayer, Koudenhorn 46A rood. De Christengemeenschap, Wilhel minastraat 60. 10 uur: Mensenwijdingsdienst Donderdag 8.30 uur: Mensenwijdingsdienst De Vrjje Gemeente, Restaurant Brinkmann Gr. Markt. 10.30 uur: Voorg. E. Frater Smit. Vergadering van Gelovigen, Ged. Oude Gracht 47. 10: samenkomst (broodbreken) Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15 10 en 17 uur: Godsdienstoefening. Baptisten Gemeente, Begijnhofkapel. 10.30 en 19 uur Ds. J. van Dam. 10.30: Kinderdienst. Dins dag 20 uur: bidstond. Zevendedags Bap tisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere zater dagmorgen om 10 uur prediking. Zevende Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere za terdagmorgen om 10 uur gemeenschappelijke bijbelstudie en om 11 uur prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laat ste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondags school. 17: Kerkdienst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 17.30 uur: samenkomsten. Gemeente van Christus Spruitenbosstraat 19. Zondag 10.15 en 20 uur. Donderdag 20 uur. Leger des Heils Schagchelstraat 26. 10: Heiligingssamen komst. 18.45: Openluchtsamenkomst o.l.v Kapitein W. Verschoor. Jehovah's Getuigen Wolstraat 7. Zondag 17 tot 18 uur: Wacht torenstudie. Donderdag 19.30 tot 21.30 uur Theocratische bedieningsschool en praktische toerusting tot de prediking van het evan gelie. Kam. Onnesstraat 83 (gebouw). Zondag 16.30 tot 17.30 uur: Wachttorenstudie. Vrij dag 19.30 tot 21.30 uur: Theocratische be dieningsschfeol en praktische toerusting tot de prediking van het evangelie. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk Julianakerk, Kloosterstraat. Zaterdag 19.30 Avondgebed. Zondag 10: Ds. G. Koch, viering H. Avondmaal. 19: Ds. J. Kroon, van Spaarn dam. Immanuëlkerk, Van Egmondstraat. 10 Dr. G. Ph. Scheers. Wykkapel, Eenhoorn straat 29. 19: Ds. G. Koch. Oppasdienst (leef tijd 3-7 jaar). 10: beide kerken. Zondags school. 12: Marnixschool, Wijkkapel Een hoornstraat en Kleuterschool, Colensostraat Sionskerk, Eksterstraat. 10.30: Ds. G. H. van der Woord. 19: Ds. Reinders. Bijz. dienst Rooms Kath. Kerk. H. Hart, Kleverpark 6.30, 7.45, 9, 10.30: Hoogmis en 12 uur H. H. Elisabeth en Barbara, Paul Kruger straat. 6.30, 7.45, 9, 10.30: Hoogmis en 12 uur H. Liduina, Rijksstraatweg. 6.30, 7.30, 9 Hoogmis. 10.45 en 12 uur. O. L. Vrouw van Zeven Smarten, Rijksstraatweg. 6.30, 7.30 8.45: Hoogmis. 10.15, 11.30 en 18 uur (Avond mis). H. H. Petrus en Paulus, Tesselschade straat. 7, 8.30, 10: Hoogmis en 11.45 uur Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30 uur Ds. Mr. G. D. Boerlage, van Amsterdam Zuiderkapel. afd. Noord. Verenigingsgebouw volkstuin „Zonder werken niets", verlengde van de Geuzevesperstraat. Zondag 11 oktober 10 uur: dhr. J. Polderman, evangelist te Heemstede. 19.30: Jeugdsamenkomst. Woens dag 14 oktober 20 uur: Opwekkingssamen komst. Spr. dhr. F, Niemeyer, evangelist te Alphen aan de Rijn. Zondagsschool voor kin deren tot 12 jaar, elke zondagochtend van 10 tot 11.30 uur in het speeltuingebouw ..Vondelkwartier" aan de Vergierdeweg Geref. Kerk. Koningkerk, Kloppersingel. 10 Ds. H. W. Wierda. 17: Ds. P. de Ruig. Sions kerk. Eksterstraat. 11.30: Ds P. de Ruig 17: Ds. H. Peper, van Willemstad. Goede Herderkerk, Spaarnrijkstraat. 10: Ds. H. Peper, van Willemstad. 17: Ds. H. W. Wierda. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10.30 en 17: J. C. Maris. Jehovah's Getuigen, Spaarn- dammerweg 9. Zondag 15.30 tot 17.30 uur: Wachttorenstudie en theocratische bedie ningsschool. Donderdag 20 tot 21 uur: Prak tische toerusting tot de prediking van het evangelie. Berkenstraat 10. Zondag 18.30 tot 19.30 uur: Wachttorenstudie. Woensdag 19.30 tot 21.30 uur: Theocratische bedieningsschool en praktische toerusting tot de prediking van het evangelie. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Wilhel- minaplein. 10: Ds. Oskamp. 19: Ds. van Dijl. Kapel Nieuw Vredenhof. 10,30: Ds.' Henkels. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. van Nieuwen huijzen. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Ds. Waardenburg. Ned. Prot. Bond, Post- laan 16. 10.30: dhr. J. B. Schouwink, voor ganger N.P.B., Schiedam. Geref. Kerk, Koe- diefslaan. 10: Ds. J. Wiersema, van Amster dam-W- 17: Dr. P. J. Richel. Pinksterkerk, Camplapn. 10: Dr. P. J. Richel. 17.30: Ds. J. Wiersema. Geref. Kerk (vrijgemaakt), He renweg 111. 9.30 en 17: Ds. C. P. Plooy. Rooms Kath. Kerk. H. Bavo. 7.30, 8.30, 11 12 en om 9,40: Hoogmis. O. L. Vr. Hemel vaart. 6.45, 7.45, 8.40: Hoogmis, 10, 11 en 12 u. Doopsgezinde Gemeente, „De Olijftak". 10.30: Prof. Dr. Mr. J. A. Oosterbaan. Jehovah's Getuigen, Crayenestersingel 7. Dinsdag 20 uur: Gemeenschappelijke bijbelstudie. AERDENHOUT. Ned .Herv. Kerk. Ad- ventskerk. 10.30: Ds. J. E. Drost, bed. H. A. 10.30: Jeugdkapel voor jongeren van 12 tot 15 jaar in de Kapel. 10.30: Kinderdienst voor kinderen van 5 tot 12 jaar Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. A. R. de Jong, O.R.G., Haarlem. Rooms Kath. Kerk. 7.30, 9: Hoogmis en 11 uur. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 17 en 19: Viering H. A. (om 15 uur op de Verschuer Brants- stichting. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. W. Bos. Rooms Kath. Kerk. 6.45, 8, 9.15: Hoogmis en 11 uur. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Dr J. H. Stelma. 10.30: Dr. J. H. Stelma. bed H. A. 19: Dr. J. H. Stelma. _ed. H. A Jeugd kapel om 9 uur in Maranatha. Zondags school. 10.30: Jeugdhuis en Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Prof. Dr. M. A. Beek, Herv., Amsterdam. Rooms Kath. Kerk. Allerh. Drieëenheid. 7.30. 9: Hoogmis. 10.45 en 12 uur. H. Sacrament. 7.30, 9: Hoog mis en 11 uur. Geref. Kerk. 9.30 en 15.30: Ds. G. Toornvliet, bed. H. A. 19.30: Ds G. Toornvliet (dienst voor belangstellenden). Vrü Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 20 uur: Vespers en H. Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Prof Dr. G. C. van Niftrik, van Amsterdam. Ma rine Hospitaal. 10: Ds S. Oegema. Zondags school. 12 uur: Wijkgebouw Irene, Elswouts- laan 1 en Beatrixschool, G. Schoolmeester laan. Julianakwartier. 10.15 uur: Kon. Wil- helminaschool. Dompvloedslaan. Rooms Kath. Kerk. 7, 8: Kindermis. 9: Hoogmis 10.30 en 11.30 uur. Geref. Kerk. 10 en 17 Ds. D. Ringnalda. SPAARNDAM. Ntd. Herv. Kerk. Oude Kerk. 10: Ds. J. S. Hartjes. 19: Ds. J. Kroon Rooms Kath. Kerk. 7.30 en 10: Hoogmis SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10: Ds. J. C. Remijn, Oogstdienst. 19 Ds. A. A. Wildschut, van Amsterdam. Musis Sacrum. 10.15: Ds. J. H. Klein Wassink. van Bergen. Chr. Geref. Ferk, Pniëlkapel. 9 Ds. J. C. Maris. 15: Ds. L. S. den Boer, van Sassenheim. Geref. Kerk. 10 en 17 uur: Ds M. W. J. C. de Kluis. De Indonesische premier, dr. Djuanda heeft de recente financieel-economische maatregelen van de Indonesische rege ring verdedigd tegen de afwijzende kri tiek die de voormalige vice-president dr. Mohamed Hatta daarop donderdag tegen over de pers heeft uitgeoefend. Dr. Djuanda noemde tijdens een radio toespraak de verklaringen van Hatta „zeer bekrompen en ver gezocht". Hij zei: Natuurlijk ben ik het eens met Hatta dat de maatregelen onzin zijn, indien zij er op gericht zouden zijn het grote tekort te dek ken". Hij betreurde echter, dat Mohamed Hatta's visie niet scherp genoeg was, om in te zien, dat het geheel niet valt los te maken van het verdere overheidsbeleid, dat er op gericht is „het land een econo mische basis te geven, de inkomsten uit belastingen te verhogen door het belasting stelsel en de belastingen te herzien en prioriteit te geven aan het reserveren van kapitaal uit de aanwezige mogelijkheden" teneinde, aldus Djuanda, de doelstellingen te verwezenlijken van verhoogde voed- selproduktie en meer kleding voor het volk De Indonesische premier Djuanda heeft de Indonesische overheidslichamen en commissies gelast hun bestuur over de overgenomen Nederlandse ondernemingen te reorganiseren en de doeltreffendheid en de produktiviteit in de kortst mogelijke tijd te verbeteren. Deze opdracht strekt ook tot de benoeming van personen in bestuurs posten. CAPE CANAVERAL (UPI) Vrijdag avond is voor de tweede maal deze week met esucces een Atlasraket gelanceerd. De luchtmacht heeft bekendgemaakt, dat de raket erop was afgesteld om bijna zijn maximale afstand te bereiken en dat die afstand precies volgens berekening werd afgelegd. De raket legde ruim 8500 km. af. Met dit type raket wil men de volgende maand een nieuw schot op de maan wagen. Naar Tokio. De president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, en mr. L. H. Slotemaker, directeur van deze maat schappij, zijn per vliegtuig vertrokken naar Tokio, teneinde daar de op 12 oktober be ginnende algemene vergadering van de I.A.T.A., de internationale organisatie van luchtvaartmaatschappijen, bij te wonen. In Tokio zal de heer V. H. L. Dubourcq, be drijfsdirecteur der K.L.M., zich bij de heren Aler en Slotemaker voegen. De heer Dubourcq heeft in Honoloeloe de confe rentie van de I.A.T.A. bijgewoond, waarin de passagetarieven zijn besproken, Commissie. De Sociaal-Economische Raad heeft tot leden van de commissie ont wikkeling nationale economie benoemd mr. B. W. Biesheuvel, dr. ir. F. Q. den Hollan der. A. H. Kloss en C. J. van Mastrigt. De brede, rechthoekige akkers van de Haarlemmer meerpolder hullen zich geleidelijk maar zeker in het winter- kleed. Daar, waar kort geleden nog de goudgele aren ruisten, is nu de bodem geploegd. Het laatste groen is dat van de bietenakkers, maar het verdwijnt nu met de dag. Want het slot van de oogst de „bietencampagne" is begonnen. De polderwegen geven weer het ver trouwde beeld van elk jaar. Met allerlei vervoermiddelen ivorden de suiker bieten getransporteerd. Van plaatsen, die dicht bij de Halfwegse suikerfabriek liggen, gaat dit rechtstreeks. Elders rijden de vrachtauto's of de door trac toren getrokken landbouwwagens naar de laadsteigers langs de ringvaartoever, waar schepen liggen te wachten om de zoete lading over te nemen. In één opzicht verschilt de bietentijd van 1959 echter totaal van die in andere jaren. Der traditiegetrouw is het najaar de tijd van regen en mist. De wagens, die de bieten op de natte akkers hebben geladen, sle pen aan hun wielen een dikke, modderige kleibrij mee, die op de wegen terechtkomt. Daarom zien de lange, rechte asfaltwe gen van de Haarlemmermeerpolder er meestal in deze maanden verre van fris uit. Ze zijn bedekt met een dikke laag klei, tengevolge waarvan het gevaar voor slippen in het geheel niet denkbeeldig is. Dit jaar bemerkt men echter niets van dit alles. De wegen zijn en blijven schoon. De droogte is namelijk zó intens gewor den, dat ook de klei kurkdroog is en zich niet aan de wielen van wagens en tracto ren vastgrijpt. Integendeel, wie door de polder gaat, kan aan de grote stofwolken zien waar zich voertuigen over de landerijen voortbewe gen. Ook in de vogelwereld doet deze droogste zomer in 250 jaar zich terdege gelden. De bovenlaag van de akkers is óf stoffig óf hard als beton door de gedroogde klei. Het leven van de dieren die hierin huizen, zoals wormen en larven, is dan ook tot een minimum beperkt. De gevolgen hier van zijn voor verscheidene leden van de vogelwereld funest. Men kan dan ook even buiten Haarlem de kieviten over de wegen in het dorpscen trum van Vijfhuizen zien vliegen, en het is daar in het geheel geen vreemd schouw spel meer, dat de bewoners vlak bij hun huisdeur deze weidevogels in de tuin zien lopen, op zoek naar voedsel, dat zij op de kale akkers niet meer vinden. De tuintjes zijn uiteraard regelmatiger bewerkt en bieden de vogels wat zij elders tevergeefs zoeken. Het is opmerkelijk dat de kieviten, die in het algemeen wel niet mensenschuw zijn, maar toch betrekkelijk ver van de menselijke woningen leven, zich geheel aan de gewijzigde omstandigheden hebben aan gepast. De dieren vliegen zelfs niet weg als de bewoners zich vertonen. Het blijkt niet gemakkelijk, de honge rige vogels te helpen. Naar stukjes brood talen ze niet. Sommige vogelliefhebbers kopen in aquariumwinkels meelwormen. die door de kieviten dankbaar worden aan vaard. Een enkele maal is het ook gelukt, de vogels geweekt brood te laten eten. Verder kan men trachten, de kieviten te helpen met gemalen paardevlees. Doordat de kieviten in kleine groepjes blijven, is het onmogelijk om een groot scheepse voederactie te beginnen. De vo gels hadden op de weilanden een eigen „territoir" waar geen andere kieviten wer den toegelaten. Ook tussen elkaar ontmoe tende trekkende kieviten is het geen pais en vree. Overigens zijn het niet „onze" kieviten die nu in moeilijkheden zijn. De Neder landse weidevogels zijn al vertrokken naar Zuid-Frankrijk en Noord-Afrika, om daar de winter door te brengen. De kieviten die hier op pleinen en in plantsoenen zitten, zijn afkomstig uit Scandinavische landen. In de weiden De verminderende voedselvoorraad deed de broedvogels dit jaar vroeg vertrekken uit het weidegebied tussen Haarlems zuid oostgrens en de ringvaart om de Haar lemmermeer. Opvallend is het dat de laat ste weken 't aantal kieviten in deze streek weer sterk is toegenomen door trekvo gels, afkomstig uit oostelijke landen. Deze hebben hier hun vlucht naar het zuiden on derbroken. Gelukkig is ondanks het feit dat ook dit gebied veel droger is dan andere ja ren de droogte hier niet zo intens als in het landbouwgebied van de Haarlemmer meer. De sloten bevatten bijna overal nog water, zodat er hier nog voedsel voor de dieren is te vinden. Het blijkt dat de weidevogels vooral de natste plaatsen op zoeken, die het rijkst aan voedsel zijn. Men treft ze daarom vooral aan bij sloot kanten en daar, waar het riet langs de ringvaartoever is gemaaid. Behalve de kieviten herbergen deze pol ders in de laatste weken ook verscheidene andere trekvogels, die hier blijven pleis teren. Zo vertoeven er weer de goudple- vieren, die hun melodieuze roep over de weiden laten klinken. Ook zijn er dit jaar opvallend veel watersnippen, die met hun typische roep in een zigzaggende zenuw achtige vlucht in de ochtendnevel verdwij nen wanneer ze uit de slootkanten wor den verjaagd. Soms lopen er in het gras grote troepen lijsters en vinken, die na en kele uren hun vliegtocht naar hun over- winteringsgebied in het warme zuiden vervolgen. De vruchtenetende vogels doen zich te goed aan de bessen van vlier, duindoorn, meidoorn en lijsterbes. Maar de aanwe zigheid van deze dieren schept in een dro ge, warme zomer en herfst ook weer heel aparte problemen. Zo is er bij voorbeeld een inwoner van Vijfhuizen die er op moet letten, dat de vogels zich niet tegoed gaan doen aan.... zijn aardbeien. Want de zo merbloei van zijn aardbeienplanten heeft tot gevolg gehad, dat hij nu reeds ver scheidene weken om de andere dag de rij pe vruchten kan plukken. Ze zijn wel niet zo groot van stuk als die, welke in juni worden geoogst, maar heerlijk van smaak. En dat, terwijl de kalender bijna half ok tober aanwijst. Oudste inwoner. Nu Chrissemeuje is overleden, is de heer W. H. Kostering te Delft, 107 jaar oud, de oudste inwoner van i Nederland. De heer Kostering hoopt op 22 november 108 jaar te worden.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7