KSG steunt de Belgische mijnwerkers niet meer Waar laten zij het geld? Hogere winst, zelfde dividend Panda en de meesteivkok DEFNVM Wereldnieuws Depressies komen niet verder NAAIMACHINES Scherpe buitenlandse concurrentie DINSDAG 13 OKTOBER 1959 2 Frankrijk en Duitsland afwijzend Gevolgen voor de Nederlandse kolenuitvoer Voorstellen tot coördinatie van energiebeleid De zagende pijnen Machevo '59 geopend Chemicien steeds belangrijker Vele Nederlanders werken in Duitsland De uitvoering van het Russische zeven-jarenplan Conferentie van K.v.K/s uit EEG-Ianden Diverse gezinsuitgaven in procenten van het totaal SMIT TRANSFORMATOREN Euromarkt-ministers vergaderen te Brussel Minister van Nigeria in Nederland „Hij herinnert me aan Walter Scott" fl I De Bijzondere Ministerraad van de E.G.K.S. is niet bereid de steun aan de gedeelte lijk werkloze Belgische mijnwerkers ook na 31 oktober voort te ztten. Dit is maandag gebleken op een vergadering van de Raad in Luxemburg. Sinds maart van dit jaar ontvangt de Belgische regering van de E.G.K.S. een bijdrage van twintig percent voor de uitkeringen aan die mijnwerkers, die langer dan negen dagen per maand werkloos zijn als gevolg van de huidige kolencrisis. Hiertoe beschikt de Hoge Autori teit over een krediet van 250 miljoen Belgische frank. De Ministerraad bleek bereid de op 30 september afgelopen verlenging van deze maatregel van kracht te doen zijn tot 31 oktober, doch daarna geen verdere verlenging toe te staan. Met uitzondering van de Belgische delegatie was de Ministerraad algemeen van mening, dat het vraagstuk van de sanering der kolenmijnen niet wordt opgelost door verlenging van de steun. De ondernemingen zelf en de nationale regeringen dienen deze hulp geheel voor hun rekening te nemen. De Nederlandse vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit, de heer D. P. Spie renburg, zei te vrezen, dat dit besluit van de Ministerraad in België scherpe repercussies zal kunnen hebben en dat het de Belgische houding jegens de in- en uitvoer van kolen zal kunnen ver scherpen. De Bijzondere Ministerraad bleek wel in principe van mening te zijn, dat, na af loop van de op 9 februari 1960 eindigende overgangsbepalingen, steun dient te wor den gegeven voor de wederaanpassing van die arbeiders uit de kolenindustrie, die als gevolg van de sanering zonder wérk zul len komen. Deze steun zou zich moeten uitstrekken tot de arbeiders in alle zes lan den van de Gemeenschap. Ook de Neder landse minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, betoogde dat het vraag stuk van de wederaanpassing niet zonder steun van de gemeenschap zal kunnen worden opgelost. Hoewel er dus in beginsel overeenstem ming over deze maatregel bleek te be staan, waren er afwijkende meningen over de methode tot regeling daarvan. Vooral van Duitse zijde bestonden overwegende bezwaren tegen een verdragswijziging, die de Hoge Autoriteit in staat zou stellen voor een langere periode deze steun te verlenen. Van Nederlandse zijde werd het standpunt ingenomen, dat voor een dergelijke rege ling slechts een machtiging voor maxi maal vijf jaar aan de Hoge Autoriteit mag worden verleend. Aangenomen wordt, dat de Ministerraad, na een redactiewijziging van het desbetreffende voorstel van de Ho ge Autoriteit, op 17 november overeen stemming over deze kwestie zal kunnen bereiken. De voorzitter van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S., Malvestiti, heeft maandag in Luxemburg aan de Bijzondere Raad van Ministers van de Kolen- en Staalgemeen schap voorstellen voorgelegd voor het streven naar een gecoördineerd beleid in de Europese energievoorziening. De mi nisters van de zes landen zullen deze voor stellen op hun vergadering van 16 en 17 november nader bestuderen. De voorstellen stellen in samenwerking met de Europese commissie van de E.E.G. en de Euratoom-Commissie inleidende Advertentie van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en ze nuwpijnen worden snel en afdoende verdre ven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onscha delijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88. De directeur van de Koninklijke Neder- landsche Jaarbeurs, mr. H. A. R. Schuit, heeft in Utrecht de „Machevo *59" ge opend, een gespecialiseerde beurs voor machines, apparaten en instrumenten ten behoeve van de chemische en farmaceu tische industrie, de voedings- en genotmid delenindustrie en de zuivelindustrie. Mr. Schuit herinnerde eraan, dat de ge- zamelijke produktie van de voedings- en genotmiddelenindustrie, de chemische en farmaceutische industrie en de suikerin dustrie in 1958 een waarde van 11,2 mil jard gulden vertegenwoordigde en dat de produktie en import van de metaalindu strie en de elektro- technische industrie die de apparaten leveren voor deze be drijfstakken, 8,2 miljard gulden beliepen. De heer Schuit verklaarde in verband met de groei van de chemische industrie in Nederland, dat de belangstelling voor de chemicien en zijn opleiding de afgelo pen jaren langzaam is gegroeid. De heer Schuit meent echter, dat er steeds meer belangstelling voor de chemicien ontstaat onder andere bij de zuivelindustrie, de voedings- en genotmiddelenindustrie, de suikerindustrie, de bierbrouwerijen, de papierindustrie en de keramische indus trie. Acht op de duizend arbeiders in Duits land zijn buitenlanders, aldus een rap port van het Instituut van de Duitse In dustrie, en hiervan komt 18 percent uit Nederland. Er zijn in West-Duitsland in totaal 163.000 buitenlandse werkkrachten en het aantal groeit met de dag. Minister Erhard verklaarde op een pers conferentie dat Duitse industriëlen beter in het buitenland kapitaal kunnen investe ren in plaats van buitenlandse werkkrach ten aan te nemen. Dit zou vraag en aanbod binnen de gemeenschappelijke markt in evenwicht kunnen houden, aldus Erhard. Er zijn in Duitsland 187.200 werklozen te gen 350.100 vacatures. besprekingen in het vooruitzicht met de regeringen en met de rechtstreeks bij de energievoorziening betrokken partijen Maatregelen om tot een coördinatie van het energiebeleid te komen zullen eerst worden geformuleerd na bespreking door de Ministerraad van de E.G.K.S., waar aan de Europese commissie en de Eura toom-Commissie, met wie over deze voor stellen overeenstemming is bereikt, zullen deelnemen. Met de beide andere Europese uitvoe rende organen heeft de Hoge Autoriteit voorts overeenstemming bereikt om in de komende weken op basis van de vooruit zichten on korte termijn 1960 voor stellen uit te werken om de meest dringen de moeilijkheden op het gebied van het energiebeleid het hoofd te kunnen bieden. In het overleg zullen de producenten, han delaren, consumenten en werknemers bij gas- en elektriciteitsbedrijven en van de kernenergie worden betrokken. De H.A. acht het voorts nuttig met de des kundigen van de betrokken partijen contact op permanente basis te hebben. Aan de ministerraad van de E.G.K.S. wordt voorgesteld in elk der zes landen een coördinatie van het energiebeleid tot stand te brengen. Ten slotte behelzen de voorstellen, dat op geregelde tijden in de Bijzondere Mi nisterraad de vooruitzichten en voorwaar den voor een evenwichtige energievoor ziening op korte en lange termijn worden onderzocht als onderdeel van de economi sche ontwikkeling in de gemeenschap als geheel. Na afloop van de heden te Luxemburg gehouden vergadering werd van gewoon lijk goed-ingelichte zijde medegedeeld, dat Frankrijk en West-Duitsland een af wijzende houding hebben aangenomen te genover het voorstel van de Hoge Autori teit de politiek van de lid-staten op het ge bied van kolen, gas, elektriciteit, olie en kernenergie te coördineren. Beide landen waren volgens dezelfde bron van oordeel, dat de Hoge Autoriteit zich dient te concentreren op de uitvoe ring van het E.G.K.S.-verdrag en dat haar bemoeiingen met andere bronnen van energie niet verder behoren te gaan dan het bestuderen van de invloed, die deïé energiebronnen op kolen hébben. Frank rijk is naar verluidt voorts va'n öordeèl, dat ongeacht de waarde van de voorstellen der Hoge Autoriteit het niet kan wachten op de uitvoering ervan en moet trachten zelfstandig het vraagstuk van het coördi neren der energiebronnen op te lossen. De eigenlijke bespreking van de voor stellen der Hoge Autoriteit werd opgeschort tot de volgende zitting van de Raad van Ministers, die op 17 november zal worden gehouden. Het communistische partijblad „Praw- da" schrijft, dat de bevolking van de Sov jet-Unie in het eerste jaar van het zeven jarenplan, dat loopt van 1959 tot 1965, een „goed begin heeft gemaakt". Het blad zegt, dat volgens de voorlopige gegevens de industrie het jaarlijkse plan voor 104 tot 105 percent tot uitvoering zal bren- ben. Het blad somt volgens het Sovjet- russische persbureau Tass ook „moeilijk heden en onvolkomenheden" op, die be lemmerend voor de Sovjetrussische in dustrie werken. Het noemt „onjuiste be rekeningen en het ontbreken van coördi natie bij het maken van plannen en voor de materiële en technische voorziening", die belemmerend werken op de werkzaam heden van vele ondernemingen. „Conser vatisme en de vrees voor het nieuwe en bureaucratische onverschilligheid wer ken vaak remmend op de invoering van waardevolle uitvindingen en voorstellen", aldus het blad. In Luxemburg is de zesde conferentie van Kamers van Koophandel van de E.E.G.-landen geopend, onder voorzitter schap van de voorzitter van de Luxem burgse Kamer van Koophandel, Neuman. Afgevaardigden van West-Duitsland, Frankryk, Italië en de Benelux-landen nemen aan de conferentie deel. Tijdens de conferentie, die twee dagen zal duren, zal aan de hand van verschei dene rapporten gesproken worden over vraagstukken, voortvloeiend uit de instel ling van een Europese vrijhandelszone, de instelling van een vrij verkeer tussen de landen van de gemeenschappelijke markt, de betrekkingen tussen de E.E.G. en de daarmede geassocieerde overzeese landen en gebieden, de organisatie van het trans port in de E.E.G., harmonisatie van de fis cale wetgeving op het gebied van de om zetbelasting, en Europese opleidingsinsti tuten. In de afgelopen twee jaren werden de conferenties dezer Kamers van Koop handel achtereenvolgens gehouden te Staatsburg, Brussel. West-Berlijn, Milaan en Parijs. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Italiaanse atoomtanker De Italiaanse maatschappijen Fiat en Ansaldo zullen een tankschip met kernaandrijving gaan bouwen. Dit hebben zij vrijdag in Turijn bekend gemaakt. Het projekt is al goedgekeurd door de autoriteiten van de Euratoom. Het schip zal „Agrigentum" gedoopt worden en een motor krij gen van 40.000 pk. Naarmate het in komen en de wel vaart stijgen wordt er relatief minder aan voedingsmid delen uitgegeven, maar natuurlijk spelen ook de prij zen een rol. Van daar hijvoorbeeld het lage percen tage voor Austra lië. Kleding blijki in Joegoslavië erg duur te zijn en in de Verenigde Sta ten goedkoop. By de Willem Smit en Co's Transformatorenfabriek te Nymegen is de produktie in het boekjaar 1958-1959 in alle afdelingen, bljjkens het jaarverslag, zeer bevredi gend verlopen. Deze omstandigheid, alsmede het doorwerken van alle maatregelen, die de laatste jaren zyn genomen tot verbetering van de gehele bedrijfsvoering, hebben er toe bijgedragen dat het boekjaar bevredigende resultaten heeft opgeleverd. De omzet ad 38,7 miljoen vertoonde enige vermindering tegenover het vorige boekjaar 40,3 miljoen). De economische omstandigheden in ons land hadden een remmende invloed op de omzet. De meeste fabrikage-afdelingen waren daardoor niet volledig bezet. Desondanks is het saldo van de exploitatierekening, vóór aftrek van de rentebijschrijving aan het extra reservefonds, gestegen van 4,29 miljoen tot f 5,35 miljoen. Van dit saldo werd 1,4 miljoen voor afschrijvingen, f 1,9 miljoen voor de vennootschapsbelasting en 142.000 voor rentebijschryving aan het extra reservefonds, in mindering gebracht. Met het oog op de grote taken, waar voor de onderneming zich geplaatst ziet, werd besloten ƒ600.000 voor winstverde ling toe te voegen aan de bijzondere re serve. Dan resteert een nettowinst van 1,3 miljoen (vorig jaar 1,1 miljoen). Voorgesteld wordt 12 percent,, (onveraii'- derd) dividend op de oude en 9 percent op de nieuwe /aandelen. De directie constateert dat de aande lenemissie van november 1958, waardoor het geplaatste en volgestorte gewone ka pitaal steeg tot 8.750.000,goed is ontvan gen. Begin januari 1959 werd het restant ad 1,5 miljoen ontvangen van de reeds vroeger vermelde onderhandse leningen. Eind 1958 werd f 1,1 miljoen op oudere le ningen afgelost. Ook de stagnatie in de groei van de omzet leidde er toe, dat geen verdere middelen voor de bedrijfsvoering behoefden te worden vastgelegd. Van de investeringsplannen is pas een gedeelte uitgevoerd. In het verslagjaar werd totaal voor f 2,7 miljoen geïnvesteerd. De finan ciering van de verdere plannen, die nog wel enige jaren in beslag zullen nemen, zal uit eigen middelen kunnen geschieden. Het verslag constateert: pas met cijfers zoals de directie thans kan publiceren, is de positie van de vennootschap, mede ge zien de vergroting van het kapitaal, sterk genoeg om de ontwikkeling en de moder nisering, die voor deze industrie een le vensvoorwaarde zijn, met kracht en in het noodzakelijk geachte tempo voort te zet ten. Een bepaald stuk interne financiering is daarvoor voorshands onontbeerlijk. De vooruitzichten Over de vooruitzichten zegt de directie: door de te verwachten belangrijke kosten stijging wegens de loon- en salarisverho gingen, en het door de scherpe concurren tie onder druk staande prijsniveau, zou bij een gelijk blijven van de omzet voor het komende jaar niét op dezelfde gunsti ge resultaten mogen worden gerekend. Resumerend hoopt de directie, dat zij bij aanhouden van de gunstige conjunctuur, in het komende jaar, ondanks de loon- en salarisverhogingen, overeenkomstige re sultaten zal kunnen bereiken. Bij de verkoop van de grote transfor matoren blijft nog steeds de moeilijkheid dat Nederlandse afnemers hun keuze la ten bepalen door scherpe afweging van de aanbieding van de Nederlandse producent tegen die van buitenlandse fabrikanten. In het buitenland daarentegen wordt bijna overal als normaal aanvaard, dat alleen de eigéti industrie voor de levering "van zulke grote apparaten in aanmerking komt. Dft veroorzaakt een ernstig verschil in positie, daar de buitenlandse fabrikant bij exportaanbiedingen met bijzonder la ge prijzen kan werken. Hoogste indexcijfer Op basis van boekjaar '953-'54 is gelijk 100, was het indexcijfer van de afleverin gen in het boekjaar 1958-'59: 137,0 en in waarde 38,7 miljoen. Het hoogste cijfer werd bereikt in het boekjaar 1957-'58 met een indexcijfer van 142,7 en een waarde van 40,3 miljoen. Samen met de Kema werd een onderzoek ingesteld om het be drijf voor te bereiden op de fabricage van transformatoren voor 380.000 volt, daar verwacht mag worden dat binnen niet te lange tijd zulke transformatoren in Neder land toepassing zullen vinden. Transfor matoren voor 220.000 volt zijn reeds door het bedrijf vervaardigd De zes ministers van Buitenlandse Za ken van de landen van de Europese Eco nomische Gemeenschap zullen heden in Brussel bijeenkomen om een snellere tot standkoming van de Gemeenschappelijke Markt te bespreken. Men hoopt de volledi ge samensmelting van de zes economie- en niet in twaalf tot vijftien jaar, maar in ongeveer acht jaar te bereiken. Ook zullen de ministers van gedachten wisselen over de onderhandelingen die aan de gang zijn om Griekenland en Turkije al leden tot de Gemeenschappelijke Markt toe te laten. De bijeenkomst staat onder leiding van de Italiaanse minister Buitenlandse Zaken Guiseppe Pella. van 15. In de avondschemering zaten Maitre Moutarde en Panda mistroostig bij de ha ven. Deze dag had hun weinig geluk ge bracht. De kok had vele malen en met ijver gesolliciteerd. Maar zijn schrammen en blauwe plekken bewezen wel, dat hij veel onbegrip had ondervonden. Het is echt jammer, dat er zo weinig belangstelling is voor uw nieuwe ideeën," zuchtte Panda. De kok knikte somber. „Het is een we reld zonder uitzicht." mompelde hij. „De adel is vermolmd en aderverkalkt, de mid denstand kortzichtig, de burgerman duf en bekrompen! Deze benauwde stad heeft geen ruimte voor een groot kunstenaar." „Dus allemaal geesten met stof en spin- newebben," zei Panda verdrietig. „Dat had ik nu nooit van dit stadje verwacht. Het leek me zo'n aardig plaatsje." „Het is een zandbak., een moeras!" riep de kok schril. „Maar wacht, ik heb een idee.' Wij moeten kiezen ruimer baan. De zee., de oceaan..! Kom mee naar dat schip. Ik wed, dat gindse eerlijke zeelie den een open oog hebben voor mijn grote kwaliteiten. Met kwieke tred besteeg hij de loopplank van een schip, waar het nogal rumoerig en vrolijk toeging. Nauwelijks stond hij aan dek, of de feestvreugde verstomde en de bemanning verzamelde zich in een kring rondom hem. „Hee, wat moet jij hier, koekenbakker?" vroeg één van hen op onvriendelijke toon. „Eerlijke zeelieden," riep Maitre Mou tarde, „kunt gij misschien gebruiken een kok?" Even was het stil, toen klonk er een on derdrukt gegrinnik. „Nou en of!" riep een matroos. „Koks kun nen we altijd wel gebruiken!" Dit was natuurlijk een verblijdende me dedeling voor Maitre Moutarde, maar Panda was niet zo erg blij. Het viel hem op, dat deze lieden voor eerlijke zeelui nogal zwaar bewapend waren. De minister van Financiën van de fede rale regering van Nigeria, de heer Festus S. Okotie Eboh is op het ogenblik in Ne derland. Hy zal hier enkele dagen vertoeven voor het voeren van besprekingen met de mi nister van Financiën, prof. Zijlstra, met de staatssecretaris voor Economische Za ken dr. G. M. J. Veldkamp, met directie leden van de Nederlandse Bank en met vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven, die belangstelling hebben voor investeringen in Nigeria. De heer Okotie Eboh, die voor dit be zoek aan Nederland is uitgenodigd door de economische voorlichtingsdienst namens de minister, verklaarde, dat hij een po ging wil doen Nederland economisch ge sproken dichter tot Nigeria te brengen. Hij wil trachten om Nederlandse instan ties ook financieel te interesseren bij de opbouw en verdere ontwikkeling van Ni geria. De exportcijfers van Nigeria naar Ne derland overtreffen belangrijk die van de import van Nederland. Vooral palmpitten, cacaobonen en grondnoten worden naar ons land uitgevoerd. Nederland impor teert in Nigeria verduurzaamde melk, textiel, schoeisel, elektrische machines, baggermolens,;B enzovoort. Nigeriaanse olie wordt voorts naar Rotterdam ver voerd om in ons land te worden geraffi neerd. Advertentie Scott wóónde aan de Tweed..! en hij draagt een Tweed: een echte EVERFORM tweedjas nog welHéérlijke jassen: enorm warm en helemaal niet zwaar. Ik heb er óók een! Naast Schotse Tweeds worden voor onze Ever form overjas sen ook prachtige moderne velours gebruikt, in de nieuw ste modetinten. Denk eraan: alleen „de Faam" mag EVER FORM jassen verkopen! prijzen v.a. f 98,- overjassen in solide uitvoering ook reeds v.a. f 89,- VERTROUWENSNAAM ANEQANQ HOEK L VEERSTRAAT Botsing. Op een overweg buiten de Japan se stad Nagoya is een sneltrein op een vrachtwagen gereden. Zeven personen werden gedood en ruim honderd raak ten bij de ontsporing gewond, van wie elf ernstig. Van de zes inzittenden van de vrachtauto vonden er twee de dood, de overige doden vielen in de eerste wa gon van de elektrische trein. Vervangen. De Russische luchtvaartmaat schappij Aeroflot zal haar Toepolevs 104 van de winter op de lijn Londen- Moskou vervangen door Moskou turbi- ne-schroeftoestellen. Volgens Aeroflot gebruiken de Toepolevs zoveel benzine, dat ze niet in staat zijn lang boven een vliegveld te blijven cirkelen als het te mistig zou zijn om te landen. Verlicht. De Amerikaanse elektriciteits maatschappij „General Electric" heeft meegedeeld dat er langs het Panama kanaal 1300 fluorescerende lampen zul len worden aangebracht, die de gere gelde vaart door het kanaal bij nacht mogelijk zullen maken. In het voorjaar van 1960 hoopt men met het werk klaar te zijn. Express. Op een spoorwegovergang ten noorden van het station van het Ita liaanse stadje Borghetto reed een zwa re truck tegen een spoormast. De mast viel om en even later stormde de ex- presstrein naar Miinchen er tegen aan en ontspoorde. Een persoon werd ge dood, tien mensen gewond, van wie drie ernstig. De vrachtwagen die het ongeluk veroorzaakte is doorgereden en nog niet gevonden. Slakkenfestijn. In de Italiaanse stad Ven- timiglia is zondag onder de naam „Wij ding van de slak" een groot slakkenfes- tival gehouden. Twintigduizend slakken zijn in olijfolie, wijn, en knoflook bereid en de toeristen aangeboden. Er was een wielerwedstrijd, die gewonnen werd door een man die de baan van vijftig meter in de slakkentijd van 48 minuten en 13 seconden afreed. Mevrouw Cecilia Allaria uit San Remo kreeg de „gouden slak" met haar „Lumaca alla crema" slak met room. Bezeten. De Amerikaanse evangelist Bil ly Graham heeft in een toespraak te Indianapolis (V.S.) verklaard dat Ame rika bezeten is door de gedachte aan sek se, waaraan hij toevoegde: „Het was in de dagen van Noach precies zo en zo als er een einde is gekomen aan de we reld van toen, zo zal er ook in onze da gen een definitieve streep worden gezet onder de samenleving zoals wij die ken nen". Zaken Overzee. Ongeveer veertig per cent van de Amerikaanse landstrijd krachten is in het buitenland gestatio neerd, aldus heeft de stafchef van het leger, generaal Lemmitzer medege deeld. Ook van land- en luchtmacht is „een belangrijk percentage" buiten de landgrenzen gelegerd Verdronken. Nabij de Braziliaanse stad Victoria is zondag een boot omgesla gen, waarmee een groep kinderen van de bewoners van een nabijgelegen le- prozenkolonie een tochtje op zee maak te. Twaalf kinderen verdronken. Dierenrijk. De jonge rhinoceros Cacare- co,-die zondag bij de verkiezingen in „-jSao Pa.uio meer dan 50.000 stemmen kreeg, is kandidaat gesteld voor de ge meenteraadsverkiezingen in Porto Ale- gre (Brazilië). De kans is groot dat Cacareco niet alleen met mensen in de raad van Porto Alegie behoeft te zit ten. Behalve 212 vertegenwoordigers van politieke partijen staan ook nog een zwarte stier en een geit kandidaat Staatsvijandig. De Cubaanse politie heeft in het plaatsje Vegas Nuevas vijftien aanhangers van de gevluchte dictator Batista wegens brandstichting gear resteerd. In San Luis is de vroegere gouverneur van de provincie Pinar Del Rio, het centrum van de aanhangers van Batista, in hechtenis genomen we gens staatsvijandige activiteit Brandewijnverkiezingen. In achttien plaatsen in Noorwegen zijn maandag „brandewijnverkiezingen" gehouden. De Noorse wet schrijft voor, dat in ge meenten boven de vierduizend inwo ners gestemd moet worden over de vraag, of daar al of niet sterkedrank geschonken mag worden, als een twin tigste deel van het aantal stemge rechtigden dat eist De stemmingen worden eens in de acht jaar gehouden. In twaalf thans „drooggelegde ge meenten" hebben de tegenstanders van een drankverbod om stemming ge vraagd. Zij wonnen in tien. In zes an dere gemeenten, waar nu wel drank geschonken mag worden, hebben de de stemming be- verloren in alle zes. dran k bestrijders werkstelligd. Zij Het K.N.M.I. deelt mede: Het Europese hogedrukgebied nam de afgelopen 24 uur weer in omvang toe, waardoor het naderbij komen van nieuwe oceaandepressies opnieuw enige dagen is geblokkeerd. Het regengebied, dat zich gisteren over Engeland en West-Frank rijk in oostelijke richting verplaatste, nam snel in betekenis af. In Oost-Enge- land viel gisteren en de afgelopen nacht 10 tot 20 mm, in België plaatselijk 8 mm en in het zuidwesten van ons land werd vanmorgen 1 a 2 mm afgetapt. Voor mor gen wordt op de meeste plaatsen droog weer verwacht met enkele opklaringen en in de nacht en ochtend hier en daar mist. WEERRAPPORTEN Woensdag 14 oktober Zon op 7.01 uur, onder 17.51 uur. Maan op 17.04 uur, onder 4.25 uur. Maanstanden 16 oktober 16.58 uur volle maan 24 oktober 21.22 uur laatste kwartier 31 oktober 23.41 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 13 oktober Hoog water 1.09 en 13.41 uur. Laag water 9.16 en 21.30 uur. Woensdag 14 oktober Hoog water 2.04 en 14.28 uur. Laag water 10.04 en 22.21 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen I binnen- en buitenland. d -8 Neerslag, laatste 24 uur. it c3 Den Helder regen zzo 17 0,1 Ypenburg motregen zzo 18 1 Vlissingen geheel bew. z 18 1 Eelde mist windst. 16 0 De Bilt geheel bew. zo 18 0 Twente mist windst. 16 0 Eindhoven regen zzo 18 0,1 Zd Limburg zwaar bew. zzo 18 0 Helsinki regen w 7 0,1 Stockholm mist windst 0,6 Oslo mist nno 11 0 Kopenhagen zwaar bew. nw 12 0 Aberdeen zwaar bew. nnw 14 4 Londen geheel bew. windst 17 3 Amsterdam regen zo 18 1 Brussel regen z 19 0 Luxemburg onbewolkt no 17 0 Parijs geheel bew. o 19 0,1 Bordeaux onbewolkt o 18 0 Grenoble onbewolkt windst 17 0 Nice onbewolkt n 21 0 Berlijn mist windst 14 0 Frankfort mist ono 19 0 München mist zzw 13 0 Zürich mist ozo 16 4 Genève geheel bew. windst. 16 0 Locarno onbewolkt windst 20 0 Wenen mist ono 15 0 Innsbruck mist verand 17 0 Belgrado mist windst. 15 1 Athene zwaar bew. n Rome onbewolkt ono 23 5 Ajaccio onbewolkt no 21 0 Madrid licht bew. windst. 20 0 Mallorca licht bew. nno 0 Lissabon onbewolkt no 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2