KELLER Mevrouw A. Stael sprak voor Vrouwengilde over Joegoslavië Mevrouw Stof fels-Van Haaf ten over de Europese eenwording Clublokaal op sportterrein Kleverlaan bijna klaar Echt iets van Rainbow DINSDAG 13 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Bus en De Jong wederom samen aan de kop Vakantiefoto's van „De Toverlantaarn" in Heemstede Sociëteit onder auspiciën van „De Wijngaertrancken" Achtste overwinning van Ben van Dijk Burgerlijke Stand van Haarlem Toonkunstenaar Jac. Bonset ter aarde besteld Esperanto-litteratuur in Stadsbibliotheek voor verlichting Ingebruikneming vermoedelijk half november „J. Henrv Dunant" morgen in Haarlem Coen Visser winnaar prestatieklassement Begroting Landbouwschap Kort nieuws VOOR ZWARTER DRUK ^rieueft aan de redactie UIT STAD EN STREEK BRILLEN Koninklijke onderscheiding voor W. van Broekhuizen fïïo petroleum DE HAARDOUE Oliecombinatie „Kennemerland' HAARLEM N. St. Bavo won met 164 van Aris de Heer Joegoslavië, het „Land van Tito", dat steeds meer door Nederlandse toeristen wordt bezocht, was het onderwerp van een causerie, welke maandagavond in het parochiehuis „Anno Santo" aan de Ach terweg te Heemstede werd gehouden. Na melijk door mevrouw A. Stael-van Sant- vliet, voor de leden van de plaatselijke afdeling van het Katholiek Vrouwengilde. Zoals gebruikelijk begon mevrouw Stael haar reisverslag met een korte te rugblik op de geschiedenis van deze repu bliek, welke onafscheidelijk met die van de Balkan is verbonden. Een historie, rijk aan oorlog, invallen, onderdrukking en verzet, waarbij in de loop der eeuwen zowel de Romeinen en de Turken, als ge durende de laatste wereldoorlog de Duit sers een belangrijke rol hebben vervuld. Een dergelijk historisch verleden, dat slechts weinig perioden van rust en vrede heeft gekend, maakte de inwoners tot ge boren soldaten. Zij kunnen immers thans met gerechtvaardigde trots wijzen op het feit, dat zij de enigen zijn geweest die zich zonder buitenlandse hulp van het Duitse juk wisten te bevrijden. Maar het land heeft voor deze overwinning een zware tol moeten betalen, want niet alleen dat de verwoestingen ongekend groot zijn ge weest, verloor ook ongeveer een vierde gedeelte der inwoners het leven. De Joden werden hier eveneens vreselijk vervolgd. Zo is bij voorbeeld in Serajewo nog slechts één van de vijf synagogen in ge bruik, omdat van de veertienduizend Jood se inwoners er niet meer dan tweeduizend de oorlog hebben overleefd. De wederopbouw is hier echter met grote energie ter hand genomen en overal zijn nieuwe dorpen verrezen. De toestand der wegen is daarentegen nog uitgespro ken slecht. Eigenlijk beschikt Joegosla vië over niet meer dan één behoorlijke autoweg, die kort na de bevrijding door een enthousiaste jeugd werd aangelegd. Het ontbreekt hier echter aan het beno digde materiaal waardoor alle stenen bij voorbeeld nog met de hand moeten wor den geklopt. Overigens meende spreek ster te mogen verklaren, dat de sociale voorzieningen in dit land behoorlijk zijn; de lonen moeten weliswaar laag wor den genoemd, doch de kosten van het le vensonderhoud zijn hiermee weer enigs zins in overeenstemming. Alleen luxe ar tikelen worden hier uiterst schaars aan getroffen. Wat de positie der kerk in Joegoslavië betreft moest mevrouw Stael erkennen, dat zij hierover weinig concrete gegevens had kunnen vergaren. Openbaar gods dienstonderwijs is verboden, maar in de kring van het huisgezin schijnt dit niet te worden belemmerd. De kerken zijn overal normaal voor de gelovigen open gesteld, doch daarbij is het aan sommige geestelijke orden wel geoorloofd zich in het openbaar in habijt of priesterkleed te vertonen en aan anderen weer niet. Of zo als een kloosterlinge tegen spreekster ver klaarde: „Wij zijn vrij en niet vrij". Ten slotte wees mevrouw Stael erop, dat de republiek Joegoslavië is samenge steld uit Slovenië, Kroatië, Servië, Bosnië- Herzegowina, Macedonië en Montenegro, welk conglomeraat uiteraard van grote invloed is geweest op de grote verschil len in volksaard en stedebouw. Vandaar dat in Joegoslavië Oost en West elkaar in cultureel en sociaal opzicht ontmoeten op een wijze, die een bezoek aan dit land vóór een Nederlander tot een ongekende en in teressante belevenis maakt. Na deze inleiding begon mevrouw Stael Advertentie Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bever Damtitel N oordholland De nek-aan-nek-race, die nu al weken onverminderd tussen J. Bus en W. de Jong gaande is, heeft ook de negende en tiende ronde van het toernooi om het per soonlijk damkampioenschap van Noord holland beheerst. J. Bus moest het in de negende ronde opnemen met de wisselvallig spelende Amsterdammer R. Berk. Na afwikkeling van een ingewikkelde stand hield Bus de beste positie over, welke hij op bekwame wijze tot winst bracht. In zijn volgende partij stuitte Bus op uitstekend verweer van J. Mekken en kwam daardoor niet verder dan een puntenverdeling. W. de Jong, die de negende ronde vrij af had, kwam in de tiende ronde uit tegen C. Westerveld. Fraai combinerend dwong De Jong zijn tegenstander in het defen sief om op het juiste moment de partij in zijn voordeel te beslissen. J. Metz werkte zich met twee winstpar tijen op tot de derde plaats. Zijn spel be gint echter tekenen van vermoeidheid te vertonen. Tegen M. Krijgsman kon Metz vrij eenvoudig tot winst komen, maar in lijnrechte tegenstelling stond zijn partij met R. Berk, die tegen de 50ste zet in een gewonnen positie stond. Berk, die blijk baar nog moeilijkheden vreesde, gebruikte echter zoveel tijd, dat hij de 50ste zet niet meer in de voorgeschreven tijd kon doen en op de klok verloor. De IJmuidenaar Th. Tielrooy heeft zich inmiddels krachtig hersteld. Met twee fraaie winstpartijen respectievelijk tegen N. Riebeek en J. Belien klom hij op van de elfde naar de achtste plaats op de rang lijst. De overige partijen resulteerden in: negende ronde: J. BelienH. Veenstra 1—1; E. HolstvoogdP. v. Heerde 11; H. Smit—J. Mekken 11 en A. Groote man—C. Westerveld 20. Tiende ronde: P. v. HeerdeA. Grooteman 20; H. Rie beekM. Krijgsman 20 en H. Veenstra H. Smit 02. Na de tiende ronde biedt de ranglijst het volgende beeld: 1. en 2. J. Bus en W. de Jong elk 14 uit 9; 3. J. Metz 14 uit 10; 4. P. v. Heerde 13 uit 9; 5. H. Smit 11 uit 9; 6. C. Westerveld 11 uit 10; 7. en 8. A. Groote man en Th. Tielrooy elk 10 uit 9; 9. J. Mekken 9 uit 9; 10. en 11. R. Berk en E. Holstvoogd elk 8 uit 9; 12. J. Belien 6 uit 10; 13. N. Riebeek 3 uit 7; 14. H. Veenstra 3 uit 9 en 15. M. Krijgsman 2 uit 9. Zaterdag 17 en zondag 18 oktober aan staande wordt dit toernooi voortgezet in het Stationskoffiehuis te Zaandam. In de zondagronde krijgen wij het treffen van de beide koplopers Bus en De Jong. met haar eigenlijk reisverslag, geïllu streerd met een groot aantal fraaie kleu rendia's, waardoor de aandachtig luiste rende dames zich een uitstekend beeld konden vormen van de uiteenlopende er varingen, die de toerist in een land als dit kan opdoen. Een causerie, waarvoor spreekster na afloop door de afdelingspre sidente hartelijk werd bedankt. De betrekkelijk kort geleden opgerichte Heemsteedse diaclub „De Toverlantaarn" mag zich in een nog steeds toenemende belangstelling verheugen. Welk groeiend ledental uiteraard in verband staat met het feit, dat hoe langer hoe meer amateur fotografen zich gaan toeleggen op het ver vaardigen van kleurendia's. Op de twee de bijeenkomst van dit seizoen, welke maandagavond in hotel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein in Heemstede heeft plaatsgehad, heeft een aantal leden de fotografische resultaten uit de vakantie vertoond, waarmee tevens de dia's aan de critiek of de bewondering der medeleden werden prijsgegeven. Ook waren zij gaarne bereid nadere inlichtin gen te verstrekken over toegepaste belich tingstijd. filmmerken en andere techni sche bijzonderheden. Hetgeen dikwijls in teressante uitwisselingen van wederzijd se ervaringen ten gevolge had, waar alle aanwezigen bij verdere opnamen hun voordeel mee kunnen doen. Overigens waren de meeste vertoonde dia's verrassend goed van kleur en com positie, zoals bijvoorbeeld de serie bloe- menopnamen van de heer N. J. Booms. Verder werden fraaie vakantie-dia's uit Venetië, Zwitserland en België geprojec teerd, waarbij vooral de heer Th. Raben- berg zich onderscheidde door zijn bijzon der mooie opnamen van de Rotterdamse haven. Dia's gemaakt met een tele-lens, waardoor de fotograaf zich kon beperken tot allerlei details, die anders in het ge heel verloren zouden gaan. Op een bijzon der knappe wijze heeft de heer Raben- berg daarbij in sommige opnamen ge bruik gemaakt van de rook uit de diver se scheepspijpen, waardoor zijn dia's zich kenmerkten door een levendige actie, die men anders slechts bij het filmbeeld on dergaat. Als speciale bijzonderheid kan hier nog worden vermeld, dat de heer Ra- benberg reeds zover met zijn liefhebberij is gevorderd, dat de kleurenfilms door hem zelf worden ontwikkeld en tot dia's afgewerkt. Deze vertoning had plaats na het huis houdelijk gedeelte .van de vergadering, welke overigens een spoedig verloop heeft gehad. De kascommissie bracht het ver slag uit, dat zonder discussie werd goed gekeurd, waarna de leden, eveneens met algemene stemmen akkoord gingen met het bestuursvoorstel tot contributieverho ging. Ten slotte werd door voorzitter Nun- nink meegedeeld, dat in november door de heer Freins een causerie zal worden gehouden over table-top fotografie, waar na in december de zeefotograaf Vermeu len uit Zandvoort een speciale avond voor de leden zal verzorgen. In een maandagavond te Haarlem ge houden bijeenkomst is besloten tot het stichten van een sociëteit, welke onder auspiciën staat van de rederijkerskamer in heroprichting „De Wijngaertrancken". Uit ter vergadering gedane mededelingen is gebleken, dat de oorspronkelijke doel stelling van deze heroprichting, het aan trekken van de organisatie van het Land juweel, niet verwezenlijkt zal worden, omdat de Natu zich daarmee heeft belast en in haar besprekingen met het Haar lemse gemeentebestuur reeds ver is ge vorderd. Men beraadt zich nu over een definitieve vorm van de „nieuwe" rede rijkerskamer en stelt zich voor deze voor lopig tot het organiseren van instructieve bijeenkomsten te beperken. De leiding be rust in handen van Jan Kraakman. De Haarlemmer Ben van Dijk is bij de B-veteranen nog steeds een moeilijk te kloppen tegenstander. Dat hebben zijn concurrenten in de Ronde van Austerlitz weer eens aan den lijve ondervonden. Voor de achtste maal in dit seizoen snelde de Haarlemmer er als winnaar van een ve- teranenkoers over de eindstreep. Hij had vijf lengten voorsprong op Vriens (Breda), die tweede werd, en nog meer op de Belg Liekens (Antwerpen), De Klerk (Etten) en De Zwart (Gorcum). De ze vijf B-rijders haddefl zich met zeven A-klassers in de kopgroep weten te hand haven. Al de overige renners hadden op de Pyramide en de Maarnse berg, die vier keer genomen moesten worden, moeten lossen. HAARLEM. 12 oktober 1959. BEVALLEN van een zoon: 7 okt.: J. A. Disco-Kuijer; 9 okt.: H. M. Korver- van Kessel; G. M. de Boer-de Lange; 10 okt.: H. van Mourik-van Berkel; A. M. Aalders-Pall; E. O. A. M. de Vries-Grent- zius; D. van Dam-Peters; 11 okt.: T. M. Hetem-van Putten; A. M. van den Dool- van de Poll; C. P. Beens-Mienis; M. Klompmaker-Steenkist; C. E. Weill- Borsten; J. van Vloten-Fuchs; M. C. E. van Ooijen-Brugman; 12 okt,: P. G. Smit van der Kleij; H. P. M. Roozen-van Ooij. BEVALLEN van een dochter: 9 okt.: C. Berghoff-Scheffer; 10 okt.: H. Over- beek-Schöller; C. G. Oosterhof-de Vries; H. C. van den Berg-Steenken; 11 okt.: J. van Es-van Lente; M. E. Bogaert-Ver- zijlenberg; C. B. Verstraaten-Heideman; H. Meijboom-Franz; H. Bartels-Lindeijer; T. Vogel-Faas; 12 okt.: M. T. Smit-Mein- ders. OVERLEDEN: 9 okt.: M. C. Frits-van Til, 61 j., Gasthuisvest; M. J. A. Sieben, 87 j., Kamperlaan; 10 okt.: C. G. Rietveld- Rekelhof. 54 j.. Rustenburgerlaan; E. van der Voort-Hof ma, 55 j., Gasthuisvest; W. C. J. Heling, 41 j., Stolbergstraat; 11 okt.: G. A. Need-van der Valk. 78 j., Gen. de Wetstraat; H. H. J. Visser. 26 j.. Kamperlaan. ONDERTROUWD: 12 okt: D. Beumer en W. M. J. Soellaart; W .J. Pérukel en E. Plugboer; W. Nooij en A. M. C. Bouwens: W. Mulder en M. G. Bos. GETROUWD: 12 okt.: W. J. Noy en E. Broertjes. Maandagmiddag is op de Algemene be graafplaats in Zandvoort ter aarde be steld het stoffelijk overschot van de toon kunstenaar Jac Bonset, die vorige week donderdag op 79-jarige leeftijd is overle den. De belangstelling was zeer groot. Een groot aantal bloemstukken dekte de baar. Onder de aanwezigen bevonden zich de toonkunstenaars Willem Hespe, Bram Keereweer, P. v. d. Roovaart, Theo Westerdaal en Karei Mengelberg. Ook de gemeentesecretaris, de heer W. M. B. Bosman, en besturen van verscheidene ko ren uit Zandvoort en omgeving bevonden zich rondom de groeve. Allereerst sprak ds. Pel van de Evan- gelisch-Lutherse gemeente in Amsterdam. Spreker schilderde de grote verdiensten van de overledene, die vele jaren kerk-or- ganist is geweest en heeft meegewerkt aan liturgische vernieuwingen. Namens het koninklijke mannenkoor „Caecilia" sprak de erevoorzitter, de heer J. A. Dal. Hij noemde de heer Bonset, die jarenlang erelid van het koor was, een liefhebbend echtgenoot, een goede vader en een beste vriend. „Jac. Bonset heeft ons veel schoons nagelaten". Namens het Genootschap van Neder landse componisten en de Nederlandse dirigenten-organisatie legde de heer Ka- rel Mengelberg een prachtig bloemstuk bij de geopende groeve, waarna spreker de overledene schetste als een kunstenaar, die allen ten voorbeeld was. Als laatste spreker trad naar voren de heer Klaas Bakker, organist bij de Re monstrantse Gemeente in Amsterdam die mede sprak namens het hoofdbestuur van de Nederlandse Organistenvereniging en het bestuur van de afdeling Amsterdam. Vele persoonlijke herinneringen bracht hij naar voren, waarbij hij de overledene deed uitkomen als een collegiale persoon lijkheid, die in zijn zeer veelzijdige werk kring enorm veel werk heeft verzet. Ten slotte dankte de zoon van de over ledene, de heer Jac. Bonset jr. voor de grote belangstelling bij het overlijden van zijn vader ondervonden. Het Zandvoortse Mannenkoor herdacht maandagavond de overledene in een spe ciale bijeenkomst, waarbij ook de naaste familie van de overledene aanwezig was. In de Haarlemse Stadsbibliotheek en -Leeszaal is tot en met zaterdag een ten toonstelling ingericht van litteratuur in Esperanto. Het betreft hier een verzame ling van oorspronkelijke en vertaalde boeken van belangrijke binnenlandse en buitenlandse schrijvers. Onder het geëxpo seerde bevinden zich ook verscheidene klassieke toneelstukken onder meer van Shakespeare, Goethe en Ibsen, alsmede werken van vooraanstaande Nederlandse publicisten. De tentoonstelling gaat uit van de Haarlemse Esperantisten Vereniging, die hiermee wil aantonen dat het Espe ranto de kennismaking met de wereldlitte ratuur kan vergemakkelijken en stimu leren. Advertentie x Zijlstraat 63 - tel. is778 haarlem rzzrzz Advertentie Een schattige pullover. Beschaafd en chique model Met coquet strikje. Zuiver wol. Verkrijgbaar in de modetinten: lila - lindegroen - beige - geel en zwart Tot maat 50 ANEGANG 26 TELEFOON 10643 „De balans van veertien jaar Europese samenwerking geeft veel positiefs te zien. Europa zal hiermee verder moeten gaan, omdat er geen alternatief is". Dit was de conclusie van een betoog van mevrouw mr. J. M. Stoffels Van Haaf ten, lid van de Tweede Kamer, dat zij maandagavond heeft gehouden voor leden van de afdeling Haarlem van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie en de afdeling Kennemer- land van de Jongerenorganisatie Vrijheid en Democratie en dat was gewijd aan „Ne derland en de Europese samenwerking". Mevrouw Stoffels gaf in een duidelijk be toog een overzicht van de ontwikkeling van de Europese samenwerking, die zich reeds kort na de oorlog begon af te tekenen, voor al toen duidelijk werd. dat Europa voor ge ruime tijd in tweeën zou zijn gedeeld. Zij schetste de totstandkoming van alle Euro pese organisaties: van de onder auspiciën van de Marshallhulp ontstane Organisatie voor Europese Economische Samenwer king tot aan de Europese Economische Ge meenschap en Euratoom toe. Lange tijd stond spreekster stil bij het ontstaan van de Raad van Europa met zijn ministers comité, secretaris-generaal en raadge vende vergadering. Het was het eerste or gaan met een interparlementair lichaam, dat vijftien landen omvat. Voorts schetste de spreekster, hoe uit het mislukken van de Europese Defensiegemeenschap de uit breiding van het verdrag van Brussel tot de Westeuropese Unie tot stand kwam. Het belang van de W.E.U. ligt vooral daarin, dat dit een orgaan is, binnen welks verbond de landen van de zes (Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux) nog contact hebben met Engeland. Sprekend over de Europese Economische Gemeenschap zei mevrouw Stoffels, dat li beraal Nederland deze E.E.G. nooit als doel heeft gezien ,maar alleen als middel om te komen tot een grotere vrijhandels zone. Mevrouw Stoffels wees verder op de vele moeilijkheden, die een verdere inte gratie bij voorbeeld langs federatieve weg bemoeilijken. Ook werken de di verse organen nog niet geheel feilloos en wordt er soms dubbel of driedubbel werk gedaan. Tegenwerkende krachten achtte spreekster vooral aanwezig in het huidige Frankrijk, dat niet meer zó Europees denkt als enige jaren geleden. Nederland daarentegen heeft, aldus mevrouw Stof fels, zo veel mogelijk belang bij een zo ver .Strekkend mogelijke samenwerking. Op een vraag van één der aanwezigen, of rechtstreekse verkiezingen van een Europees parlement mogelijk zijn, ant woordde mevrouw Stoffels met enige re serve: zij noemde de internationale sa menwerking tussen de liberalen in Euro pa nóg moeilijker dan die tussen socia listen en christen-democraten. Op het ogenblik is er niet één partij, die ten be hoeve van Europese verkiezingen een ge- Op het gemeentelijk sportterrein bij de Kleverlaan in Haarlem-Noord wordt mo menteel de laatste hand gelegd aan het bakstenen clubgebouw dat daar naast het zwembad in aanbouw is. Vertragende om standigheden buiten beschouwing gelaten verwacht men dat het gebouw half no vember in gebruik genomen zal kunnen worden. Het gebouw heeft een tweeledige func tie. Op de begane grond is de pomp- en zuiveringsinstallatie van het zwembad on dergebracht. Op de bovenverdieping, die langs een buitentrap is te bereiken, zal een club- of vergaderlokaal met bijbeho rend buffet, garderobe en toiletten wor den ingericht. Deze laatste vergaderruim te is voornamelijk bedoeld voor sportver enigingen die regelmatig van het sport veld of de zweminrichting gebruik maken. De gemeentelijke dienst voor lichame lijke opvoeding heeft indertijd, toen tot vernieuwing en verbetering van het zwem bad werd besloten, de belanghebbende sportverenigingen de vraag gesteld of er behoefte bestond aan een vergaderruim te op het sportterrein. De bouw van dit lokaal zou dan gecombineerd kunnen wor den met de stichting van een gebouw waar in de technische installatie voor het zwembad geplaatst kon worden. Inder daad bleek men in brede kring een der gelijke voorziening toe te juichen. De af metingen van de vergaderruimte zijn on- Hei gebouw op het gemeentelijk sport terrein bij de Kleverlaan, waarin op de bovenverdieping een vergaderlokaal zal worden ingericht. geveer dertien bij acht meter.' In de ge vels, vooral aan de zuidzijde, is veel glas verwerkt. Aan de zuidkant is bovendien een balkon aangebracht. Zoals uit de hier bij geplaatste foto blijkt is het gebouw so ber van lijn en structuur, maar het zal ongetwijfeld aan zijn doel beantwoorden. Op woensdag 14 oktober zal om onge veer 17 uur in Haarlem in het Noorder Buitenspaarne bij de Paul Krugerkade het hospitaalschip „J. Henry Dunant" aanleg gen met zeventig passagiers aan boord. Deze passagiers, invaliden en chronische zieken uit Gelderland, krijgen om 19 uur een taptoe aangeboden door de Harmonie „Haarlem". Landbouwkundig onderzoek. De mi nister van Landbouw en Visserij heeft besloten tot instelling van een commissie (onder voorzitterschap van prof. dr. V. J. Koningsberger van de rijksuniversiteit te Utrecht) die belast is met het doen van aanbevelingen ter verdere ontplooiing van het zuiver wetenschappelijk landbouw kundig onderzoek. meenschappelijk programma zou willen opstellen. Gedurende het tweede gedeelte van de avond sprak de heer J. J. Jacobse, lande lijk voorzitter van de J.O.V.D., over „een jeugdige visie op de liberale politiek". Hij noemde 1959 een belangrijk jaar voor de Nederlandse liberalen, omdat zij thans on der meer in de regering zijn vertegen woordigd. De heer Jacobse constateerde een verminderd vertrouwen hier en daar in het beleid van het huidige kabinet. Hij achtte dit onjuist: „Wij moeten het kabi net steun en respijt geven." Overigens was de spreker van mening, dat bij de V.V.D nog te veel een duidelijke lijn ont breekt. Vooral de jongeren betreuren dit Wat volgens de heer Jacobse nodig is, is een sterke dynamiek om het snel groeien de liberalisme voldoende inhoud te geven Het prestatieklassement der open wed strijden van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" is bij de amateurs gewonnen door de Santpoorter Coen Visser. Hij be haalde vijftien punten meer dan de Haar lemmer Aad Straver. Vorig jaar moest Visser de eer delen met de IJmuidenaar Hans van Duin. Beiden hadden toen 126 punten behaald in de verschillende wed strijden. De eindstand luidt: 1. C. Visser (Sant poort) 109 punten; 2. A. Straver (Haarlem) 9J pnt.; 3. A. Rutte (Haarlemmerliede) 54 pnt.; 4. H. Buis (Vijfhuizen) 53 pnt.; 5. C. Piers 50 pnt.: 6. E. Riethoff 26 pnt; 7. Th. Mathot 17 pnt.; 8. L. Vaars 16 pnt (allen Haarlem); 9. A. Reekers (Nieuw Vennep) 1 pnt. Het prestatieklassement der nieuwr'in- gen is gewonnen door de Haarlemmer Cees Jansen. Zijn stadgenoot Wil Blommaert die de laatste weken goed op dreef was, heeft hem die overwinning niet meer kun nen ontnemen. De eindstand luidt: 1. C. Jansen (Haar lem) J7 punten; 2. W. Blommaert (Haarlem) 79 pnt.; 3. H. Peters (Heemstede) 48 pnt.; 4. E. Sminia 41 pnt.; 5. B. Bogaard 31 pnt.: 6. R. Hendriks 27 pnt.; 7 G. Fennis 12 pnt (allen Haarlem); 8. K. var Tintelen (Vijf huizen) 9 pnt.; 9. L. Nijssen (Haarlem) 8 pnt.; 10. Th. Bouma (Spaarnwoude) 5 pnt. In de woensdag te houden bestuursver gadering van hef-landbouwschap zal de begroting voor I960 worden behandeld De gewone dienst van deze begroting sluit in inkomsten en uitgaven op 6.897.780. met een algemene reserve van f 656.745 en een post onvoorziene uit gaven van f 50.000. Het overschot van f 656 745. zo wordt in de toelichting mee gedeeld, is voor het grootste deel ver kregen uit het saldo der vorige begrotings jaren. De werkelijke uitgaven begroot voor 1960 bedragen f 6.241.035. zodat verge leken met het begrotingsjaar 1959 de uit gaven zijn gedaald met f 110.390. De begroting van de buitengewone dienst geeft aan de inkomstenzijde f 5.000.000. aan de uitgavenzijde f 5.269 500 aan. In de begroting van de gewone dienst wordt de opbrengst der algemene hef fingen geraamd op f 5 790.000. Dit is het nettobedrag, ontstaan nadat het bedrag der heffingen volgens kohieren ad f 8.825.000 is verminderd met de contri butie-aftrek. de opbrengstverlagingen ten gevolge van beslissingen op bezwaar schriften. oninbaar gebleken vorderingen en dergelijke. Het aantal landelijk werkzame perso neelsleden van het landbouwschap wordt voor 1960 geraamd op 149 (vorig begro tingsjaar 139). het aantal gewestelijk werkzame personeelsleden op 69 (v.j. 70). Clandestiene zender. PTT en rijks politie hebben in Wezep de clandestiene zender „De zwarte panter" opgespoord en in beslag genomen. Proces-verba al werd opgemaakt tegen de eigenaar, een 22-jarige fabrieksarbeider M. V. te Wezep. Madurodam gesloten. Van maandag af is de miniatuurstad Madurodam ge sloten. Het afgelopen seizoen hebben 756.271 personen Madurodam bezocht. Advertentie NAAR DRUKKER ZWART XObDENHOMI M Iw HXKMENJANSBHLG ItLIfOON 1?2*« (Verkort weergegeven) Fietsen op het trottoir. Het commentaai van de politie op de gerechtvaardigde klacht van een abonné over de overlast van fietsen op trottoirs (Haarlems Dagblad/' O.H.C. van 12 oktober. Red.) is echt wat men noemt een dooddoener. Wat kan de voetganger het Wegenverkeersreglement schelen als hij overlast ondervindt en als zijn leven in gevaar komt? Op maandag versperren bijvoorbeeld honderden fietsen het trottoir bij de markt en de grote win kels en voorts is de brievenbus op de Bo termarkt op die dag altijd buiten gebruik omdat men er eenvoudig niet bij kan. Wie van een andere stal hier komt. kijkt zijn ogen uit en zegt: ho«. is het mogelijk! Maar wij zeggen: het wegenverkeersregle ment laat dat allemaal toe. En dus is alles in orde. J. v. S. Nteatvs in het kort Geen spreekuur. De burgemeester van Hillegom, jhr. mr. dr. O. F. A .H. van Nis pen tot Pannerden, is verhinderd zaterdag zijn spreekuur te houden. Declamatie-avond. De gereformeerde jeugdcentrale van Haarlem-Noord belegt op woensdag 14 oktober 's avonds 8 uur in de Goede Herderkerk (Spaarnrijkstraat) in Haarlem een samenkomst waarin zal optreden de bekende declamator-verteller J. B. Oosterwelder van Amsterdam. Filmavond. Op 21 oktober des avonds om acht uur houdt de vereniging Buurt- belang Aerdenhout-Bentveld in Boeken rode te Heemstede een filmavond, waar de film „Waar de palmen wuiven" ver toond zal worden, gevolgd door een re cente film over een van de cultures in Indonesië. Rassenproblematiek. Op dinsdag 20 oktober des avonds om acht uur houdt jhr. mr. K. E. O. von Bose in Brinkmann aan de Grote Markt voor de afdeling Haar lem en omstreken van het algemeen Ne derlands verbond-Nederlands Zuidafri- kaanse vereniging een lezing over het onderwerp: „Nederlandse vragen rondom de Zuidafrikaanse rassenproblematiek". Puzzelritten. De motorclub „Zand voort" houdt zondag weer'een puzzelrit voor auto's en motoren. De lengte bedraagt zeventig kilometer, de gemiddelde snel heid is vastgesteld op 36 kilometer per uur. De start heeft plaats van 1 uur af bij .het clubhuispaviljoen „De Vijverhut". Vervolgens zal voor zondag 15 november een „jubileumrit" worden georganiseerd. Advertentie ZIJLSTRAAT97- HAARLEM TELEFOON 127.2 6 Vanmorgen is de heer W. van Broek huizen, hulpvakarbeider op de afdeling Verificatie van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting n.v. in Haarlem, die veertig jaar geleden bij de vennootschap in dienst trad, hartelijk gehuldigd en koninklijk onderscheiden. De heer B. F. Enschedé sprak de jubi laris, die vergezeld was van zijn zoon en schoondochter namens de directie toe. Hij roemde zijn collegialiteit en kenschetste hem als een man op wie men kan rekenen. Namens de burgemeester deelde de heer Enschedé mee dat de jubilaris de bronzen eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau is toegekend en hij speldde hem de versierselen van de onderschei ding op. Verder bood de directeur de heer Van Broekhuizen een geschenk in envelop en een pendule aan. De heer A. J. de Nijs, collega van de jubilaris en de heer F. Hezemans, zijn onmiddellijke chef, voerden eveneens het woord en boden geschenken aan. Advertentie voor oliehaarden met het hoogste rendement zuinig - geen roet - meer warmte Coöp. Verg. U.A. Rijksstraatweg 174 Telefoon 02500-61326 De damcompetitie De Heemsteedse damclub SL Bavo heeft in Midden Beemster een sprekende 16-4 overwinning behaald op damclub Aris de Heer. Na een aanvankelijk gelijkopgaan- de strijd kwamen de Bavospelers tegen de eerste tijdscontrole zodanig in het voor deel. dat de tegenstand snel kon worden gebroken. Twee spelers van Aris de Heei kregen zoveel moeilijkheden voorgescho teld, dat zij niet binnen de voorgeschre ven tijd het vereiste aantal zetten konden doen, waarna de wedstrijdleider hun par tij als verloren verklaarde. In dezelfde hoofdklasse groep B bereik te GS I een 13-7 overwinning op Joz. Blan kenaar II. Zaandam herstelde zich van zijn nederlaag tegen 't Oosten en zond St Canisius met een 14-6 nederlaag huis waarts. Eerste klasse: Damclub Santpoort deed damminnend Kennemerland verbaasd staan door een 12-8 zege op KNC. Met deze tweede over winning klasseerde Santpoort zich naast HDC II als een van de ernstige kampioens kandidaten. Maandag 19 oktober aanstaan de zullen deze ongeslagen tientallen el kaar ontmoeten in Die Raeckse. De Be- verwijkse damclub leverde een mooie prestatie door met 5 invallers het sterke VKD met 12-8 te kloppen. Tweede klasse: In deze afdeling werd alleen de wed strijd VKD IISportief II gespeeld welke eindigde in een 14-6 winst voor Sportief.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5