Horen en zien J Daëboek van een Fantast wist bankkrediet dertig mille los te praten HAARLEM VOOR JEZUS Agenda voor Haarlem Professor Doka en Robotto aankondigingen en nabeschouwingen 11 radio televisie Aangenaam RADIO - TELEVISIE H-d-jfaaAk+tfi De radio geeft donderdag 7el evisief)r o gr a mm a Klacht ingediend tegen tandarts in Middelburg Staking Hilversumse loonslachters opgeheven Ruzie in woonwagenkamp Hagenaar trachtte agent om te kopen .DROOMSCHEPEN" ALS ONDERPAND Revisiej^irpfoces tegen iïjEspolitieman gevraagd Nieuw wapen voor Suriname Expediteur gedood door wegschuivende lading Ondergrondse veenbrand in Drente woedt voort Nederlander mishandeld in Zwitserse gevangenis Bewaker sloeg hem een oog uit 2 GROTE EVANGELISATIE BI EENKOMSTEN Derde Amato geopend door minister Marijnen Zaak tegen vervalser van paspoort aangehouden Kerkelijk Nieuws DOOR PIERRE NORD Beroep Starlift-zaak verworpen Hoge Raad verwerpt beroep J. F. Fabius WOENSDAG 14 OKTOBER 1959 De hoofdfilm in het televisie-progrataima Van dinsdagavond „Het dromenkoffcfoje" kon de geschiedenis zijn van iedere diAc- teur van een filmmuseum. In dit ge^al verzamelt een acteur uit de tijd van db stomme film het celluloid, dat als afva aar 'n fabriek wordt vervoerd en schoon gemaakt. Hij legt op die manier een uniek archief aan van vroegere grootheden. Die krijgen wij gelukkig ook te zien. want •s mans voorstellingen met het oude ma teriaal worden vertoond met de reacties van een modern publiek. Het resultaat is b|jna anderhalf uur stilletjes genieten. Een dromenkoffertje vol verrassingen van het aangenaamste karakter dus. Het voorprogramma bevatte onder andere een heel interessant filmpje over Mongolië, waarin Molotov telkenmale te zicnv"'" Beeldschermer Advertentie Nieuwe Groenmarkt 2 - N'assaustr. 5 Haarlem Telefoon 15220 HILVERSUM I. 402 :m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. H" 11.00 KRO. 14.00-24 00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 GramT7.30 Voor de kin deren. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overwe ging 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvr #35 Waterst. 9.40 Gram NCRV: 10.00 Gram. 10.03 idem. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de z eken 11 45 Gewijde muziek. 12.00 Middagklok- roodklok 12 03 Gram. 12 25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Gram. 12.50 Act. io oo Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz 13 40 Gevar. muz NCRV: 14.00 Gram. 14.30 Avond rust. hoorspel 15.00 Kamerorkest, en solist. 15.45 Vocal ons. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16.20 Ho'land Festival 1959: Oude muziek 16.50 Gram. 17 00 Voor de jeugd 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17 45 Lichte muz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Accor- deonmuz. 1850 Sociaal perspectief. 19.00 Nieuws er, weerber 19.10 Op de man af. caus. 19.15 Gram. U30 Radiokrant. 19.50 Pol. causerie. 20.00 Gevar. urogr. 21.45 Gram. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Gram 22 30 Nieuws 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconc. 23.30 Gram 23 55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 640 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters 11 00 Kookpraatje. 11.15 Kamerork. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Zang en piano. 12.50 Uit het bedrijfsleven caus. 1300 Nieuws 13.15 Meded of gram. 13.20 Lichte muz. 13 55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14-30 Doe dit óók eens zelf. caus. 1450 Gram. 15.00 Paul Vlaanderen en het Conrad-mysterte. hoorsp. 15.45 Gram 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Gram. 17.15 Voorde jeugd 17 45 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 1815 Dansmuz. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Sport- prastje 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kleu ters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 sam- son, oratorium. 22.05 Kan een mens ooit onbe perkt ver in de wereldruimte doordringen?, caus. 22 20 Gram 22 30 Nieuws 22.40 Journ. 22.55 Sport- act 23.05 Discotaria. 23.53 Beursber. v. New York. 235524.00 Nieuws. BRI SEL 324 m. 12 00 Amus-muziek. 12.30 Weerber. 12.34 Opera- fragm. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13 15 Ork.conc. 14 00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Franse les_ 16.17 Kamermuz. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Volkslied. 18 30 Voor de soldaten 19.00 Nieuws 19.30 Rep. 19.40 Gram. 19.50 Csus. 20.00 Klankb. 20.30 Gram. 21.30 Jazzmuziek. 2300 Nieuws. 22.15 Volksmuz. 22.30 Caus. 22.55 23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20 00 Journ. en weeroverzicht. KRO: 20 20 Vissie in nood. gesprekken. 20.50 Bomen sterven staande, toneelstuk. De voorzitter van de Centrale Zieken fondsraad heeft bij de officier van justi tie te Middelburg een klacht ingediend te gen een tandarts te Middelburg, met het verzoek te willen nagaan of deze een straf baar feit gepleegd heeft. Deze tandarts zou bij een drietal ziekenfondsen in Zee land bedragen hebben gedeclareerd voor tandheelkundige hulp, die hij in werkelijk heid niet had verleend. Bovendien zou hij van een aantal verplicht-verzekerden te ho ge bijbetalingen hebben gevorderd. De officier van justitie zal thans nagaan, in hoeverre hier grond bestaat voor een strafvervolging. De in Hilversum uitgebroken staking onder de loonslachters aan het gemeente lijk abattoir is dinsdagmiddag om 12 uur opgeheven. De staking was een gevolg van het meningsverschil tussen de loonslach ters en het bestuur van de grossiersver eniging voor vee en vlees. De eersten wensten per 1 november aanstaande een verhoging der tarieven. De loonslachters hebben thans het werk hervat zonder dat aan de eis is tegemoetgekomen. Het be stuur van de grossiersvereniging was van oordeel, dat alleen onderhandeld kon wor den over het verzoek, wanneer het werk zou worden hervat. In het Apeldoornse woonwagenkamp is ruzie ontstaan tussen een kampbewoner en diens neef, waarbij laatstgenoemde eni ge keren met een pistool op zijn oom heeft geschoten De mannen hadden in Apeldoorn samen een borreltje gedronken. Lichtelijk onder invloed kwamen zij in het kamp terug, waarna zij een gesprek begonnen over geld en vrouwen. Er ontstond ruzie die be gon met een tik van oom, waarop de neef een pistool greep en enkele malen op zijn oom schoot, die aan zijn rechterdijbeen werd gewond. De oom is in een ziekenhuis opgenomen, de neef is voortvluchtig. Een 33-jarige Haagse vertegenwoordi ger die gisternacht onder invloed van sterke drank met zijn auto op een kruis punt te Delft tegen een boom opreed, heeft daarna enige malen tevergeefs getracht twee Delftse agenten van politie om te kopen. De man is ingesloten. Tegen een 58-jarige gedetineerde Am sterdammer heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam Vit jaar gevangenisstraf en voorwaardelijke ter beschikkingstelling wegens oplichting ge- eist. De officier achtte bewezen, dat deze man de Nationale Handelsbank n.v. voor ƒ20.000.- en de Nederlandse Handel Mij. voor 10.000.- heeft opgelicht. De verdachte had voor de politie een •ekentenis afgelegd, doch kwam daarop ans ter zitting terug. „Ik bezit die sche- peV wel degelijk" hield hij vol, maar de officer beschouwde de vaartuigen als „droomschepen". Het was op grond van oude paptw^en over deze schepen, waar over de verdacMe beschikte, dat hij de 30.000.- van deTHm&en als lening kon opnemen. vaar voor de maatschappij achtte, voegde hij aan zijn eis van lVt jaar voorwaarde lijke terbeschikkingstelling met een proef tijd van drie jaar toe. De raadsman betwijfelde of de opzet tot oplichting wel bewezen was. Weliswaar had verdachte allerlei listige kunstgrepen toegepast, weliswaar had hij verhalen op gedist, waarvan niets klopte, maar vol gens pleiter was de verdachte zich daar van niet eens bewust, geloofde er zelf in en had hij dus geen opzet tot misleid) gehad. Uitspraak op 27 oktober. Kennelijk had de verdachte, vooral in de oorlog, betere tijden gekend. Bij de politie verklaarde hij, dat hij in september 1958 geheel „aan de grond" zat en van socia le zaken voor zijn vrouw en hemzelf ƒ33.- per week ontving, waarvan hij niet rond kon komen. Toen kwam het plan bij hem op bij banken geld te lenen. In de Natio nale Handelsbank zocht hij de directeur op, mr. Arn. J. d'Ailly, ex-burgemeester van Amsterdam „die mij nog uit de West kende". Mr. d'Ailly stuurde hem naar een andere directeur, de heer H. H. Wiebold. „Ik heb voor de oorlog schepen geëxploi teerd", vertelde de verdachte deze direc teur, „en vier ervan zijn er nu in Oost- Duitsland teruggevonden. Twee ga ik er verkopen en twee andere verhuren. De transacties wil ik via uw bank laten lo pen. Voor de revisie heb ik 10.000.- no dig, die kan ik u dan snel terugbetalen". Gezien de papieren, die hij toonde, werd hem tien mille ter beschikking gesteld, waarvoor hij een promesse tekende. Twee maanden later kwam hij terug en nam nog eens tien mille op met het ver haal, dat hij alle vier schepen inmiddels voor een kwart miljoen had verkocht. De eerste afbetaling zou in december komen. De kosten waren echter hoger dan ver wacht was. Bij dit gesprek toonde hij de directeur een brief van een notaris, waarin inderdaad als waarde van de vier sche pen een kwart miljoen gulden stond ver meld. Hij had deze brief echter zelf door een notaris laten opmaken. Nieuwe lening Ter zitting bekende hij dat hij helemaal geen schip had verkocht. De Russen wil den ze hem niet vrijgeven, zei hij. Begin van dit jaar werd hij gearresteerd, doch al spoedig weer vrijgelaten om te bewij zen, dat hij geen oplichter was. Daarin slaagde hij echter niet. Eerder leverde hij het bewijst van het omgekeerde, want in juni j.l. nam hij weer tien mille op. dit maal bij de Nederlandse Handel mij., waar hij vertelde „chef van de B.P.M. in Suri name" te zijn geweest. In werkelijkheid was hij op Curasao chef van de worst makerij van een dochtermaatschappij van do-JLP.M. Het verschil -tussen—die twee functies zag hij ook nu nog niet in. Ook bij deze bank volgde het verhaal van de schepen en nog een aantal Rijnaken en de als getuige gehoorde procuratiehouder van de bank verklaarde als getuige: „Hij maakte op mij de indruk vermogend te zijn. Dat zei hij ook. Hij liet me foto's uit Suriname zien en papieren van de sche pen". „Onzin", riep de verdachte uit, „Edel achtbare, u gelooft toch niet, dat ik alleen op mijn goede gezicht zo maar 30 mille van banken krijg? Ik heb niet willen op lichten. Ik bezit die schepen en ik had hoop, dat ik al het geld zou kunnen terug betalen". Maar met die laatste 10 mille was hij niet eens meer naar Duitsland gegaan, maar naar België. Bij Roozendaal werd hij aan de grens gearresteerd. Volgens de officier was verdachte weer op weg naar de roulettetafel in Oostende, waar hij een deel van de eerste 20 mille ook al had verspeeld. „Hij" gelooft het zelf' „Deze man gelóóft een groot deel van zijn eigen leugens", zei de officier. „Hij verdoezelt de realiteit en wordt door de psychiater dan ook verminderd toereken baar geacht". Aangezien hij de verdach te, die al vijf maal is veroordeeld, een ge- Bij de Centrale Raad van Beroep in Utrecht is door mr. J. W. van Gelder te Amsterdam een verzoek ingediend om re visie van de strafprocedure, vorig jaar voor genoemde raad gevoerd tegen een adju dant en voormalig korpschef van de rijks politie te Roelofarendsveen, thans op perwachtmeester van de rijkspolitie te Almelo. De betrokken adjudant werd destijds bij strafmaatregel in verlaagde rang overge plaatst naar Amsterdam, omdat hij zich naar het oordeel van zijn superieuren aan ernstig plichtsverzuim zou hebben schul dig gemaakt. In 1955 zou hij drank en rook artikelen van het Oranje-comité te Roe lofarendsveen hebben aangenomen en deze met de overige korpsleden hebben ge deeld. Vervolgens zou hij zich bij de vie ring van een 25-jarig ambtsjubileum van een zijner ondergeschikten aan het ge bruik van sterke drank hebben schuldig gemaakt. Het verzoek om revisie werd in de zitting van de Centrale Raad toegelicht door mr. Van Gelder, de advocaat van de opper wachtmeester. die aanvoerde dat er ten gevolge van nieuwe verklaringen van reeds in eerste instantie gehoorde getuigen, al leszins aanleiding voor een revisie van het proces zou bestaan. Dit laatste werd ech ter door de gemachtigde van de tegen partij, mr. J. P. van de Steur te 's-Gra- venhage bestreden. Deze meende dat door de nieuwe verklaringen van de zijde van de opperwachtmeester aangevoerd, de be zwarende getuigenissen onder andere van oud-burgemeester Bakhuizen, niet worden ontzenuwd. Hij concludeerde dan ook tot verwerping van het revisie-verzoek. De centrale raad van beroep zal 3 no vember beslissen. De Surinaamse regering heeft een ont werp ingediend bij het parlement van een nieuw wapen voor Suriname: een ovaal schild, geheel links op zilver een palm boom van sinopel, (groen) staande op een grond van sinopel. Rechts een gouden aan komend zeilschip op azuur (blauw), va rend op een zee van golvende dwarsbal ken van zilver op azuur. In het hart een ruit van sinopel met een vijfpuntige ster van goud. Het devies „Justitia, pietas. fides (ge rechtigheid. vroomheid, geloof) in letrers van sabel (zwart) op een banderol van keel (rood). In de schuimaardeloods van de Fries- Groningse Coöperatieve beetwortelsuiker fabriek te Groningen fs een ongeluk ge beurd, dat aan de 47-jarige expediteur P. W. Kloosterboer uit Stedum het leven ge kost heeft. Nadat eeó aanhangwagen met schuimaarde was beladen door een bull dozer, verzocht K/de aanhangwagen met de bulldozer uityée loods te trekken. De bulldozer werd/voor de wagen gereden, maar toen Kroezig was deze te koppelen aan de aanhangwagen begon een tien me ter hoge Koop schuimaarde te schuiven. Deze mpssa drukte de aanhangwagen te gen de bulldozer, waardoor K. bekneld raaide. Hij is in een ziekenhuis overleden. Al weken brandt het in het in de Drent se gemeenten Vries, Peize en Roden gele gen Bunnerveen. Hoe de brand aanvanke lijk ontstaan is, valt moeilijk te zeggen. Door de grote droogte vreet het vuur zich ondergronds een weg door de veenlagen, af en toe aan de oppervlakte komend met een uitslaand brandje. Zelfs het blussen van deze over het algemeen kleine bran den is geen sinecure door het volledig ont breken van water in het anders juist door zijn drassigheid ontoegankelijke veen. Met vuurzwepen, berkentakken en derge lijke gaat men de vlammen te lijf, aan de bovenkant met resultaat. Verder staat de brandweer machteloos. Toen de vorige week het vuur in om vang toenam werd door de brandweer van Peize ruim achthonderd meter slang uit gelegd, waardoor de waterleiding plaatse lijk uitkomst kon brengen. Overigens was de nood dermate hoog, dat overwogen werd enkele huizen aan de Boerlaan te Peize te ontruimen. Mede door het inzet ten van draglines en bulldozers kon door het graven van brandgangen erger wor den voorkomen. Het Bunnerveen, dat on geveer 600 ha. groot is, valt onder de ruil verkaveling en men is druk bezig met de ontginning. ALTDORF (UPI) De regering van het Zwitserse kanton Uri overweegt „dis ciplinaire maatregelen" tegen een bewa ker die de Nederlander Willem G. heeft mishandeld. G. zit in een Zwitserse ge vangenis, omdat hij zijn hotelrekeningen ni*»t had betaald. Hij woont al jaren in Refrath in West-Duitsland. Op een avond had hij naar de zin van de bewaker te veel lawaai gemaakt. Deze heeft de gevangene toen zodanig geslagen dat het G. een oog kostte. Men heeft het slachtoffer verschillende dagen op de vloer van zijn cel laten liggen voor hij medische hulp kreeg. De bewaker kre^g drie maanden voor waardelijk. een tfónnis dat de. Zwitserse pers „uiterst mild" noemt. Bovendien is de bewaker, Franz Berther. nog steeds in dienst. De Nederlander heeft intussen bij het kanton Uri een eis tot schadevergoeding van 100.000 Zwitserse franken (ongeveer 90.000 gulden) ingediend. Advertentie in het CONCERTGEBOUW HAARLEM op WOENSDAG en DONDERDAG 14 en 15 OKTOBER. Donderdag spreken: Evang. Z. HILBERINK. Yroomshoop Evang. J. HAASRACH. Gouda SAMENZANG - MUZIEK - SOLOZANG Aanvang 8 uur - Zangdienst 7-45 uur - Zaal open 7-30 uur. Met zieken zal worden gebeden. Deze avonden worden voorbereid door de gezamenlijke Pinkstergemeenten en het Interkerkelijk Evangelisatie Comité Professor Doka had een plan. Hij was overtuigd, dat hij een volmaakte robot had gemaakt, en daar wou hij nu eens goed mee voor de dag komen. Hij wou de geleerden van zijn uitvinding op de hoogte stellen. Hij begon ermee, naar een timmerman te stappen. juister eens, vriend, ik heb een houten kist nodig; hg moet stevig zijn en tegen een stootje kunnen, want ik moet ermee op reis. Hier zijn de maten!" ,,'t Komt piekfijn in orde, professor!", zei de timmerman. En hij hield woord. Reeds twee dagen later leverde hij een keurige kist af, zoals de professor hem had opgedragen. 6263 De minister van Landbouw en Visserij mr. G. V. M. -Marijnen heeft in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam de derde Amato geopend, de grote internationale tentoonstelling van groenten, fruit, aard appelen en bloemen. Deze expositie is ge organiseerd ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan der centrale markt in de hoofdstad. De minister prees de voedsel voorziening, steeds een moeilijk probleem in de dichtbevolkte centra van ons land. dat in Amsterdam op voortreffelijke wij ze is opgelost. „Een stabiele binnenlandse markt is ook voor de tuinbouw van zeer groot belang, omdat hierrpee de basis wordt gelegd voor de zo noodzakelijke ex port Een groeiende welvaart in ons land is belangrijk voor de teelt in deze secto ren". Nadat de minister de derde Amato voor geopend had verklaard, maakte hij in ge zelschap van talrijke andere autoriteiten tot wie behoorden de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr M. J. Prinsen en burgemeester Van Hall een rondgang over de tentoonstelling, die tot en met zaterdag geopend blijft De Haagse rechtbank heeft nog geen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 35-jarige avonturier Th. B. die 14 dagen geleden wegens het vervalsen van zijn paspoort een gevangenisstraf van tien maanden tegen zich hoorde eisen. De zaak is voor onbepaalde tijd aangehouden voor het uitbrengen van een psychiatrisch rap port over verdachte. De man, die zich ten onrechte voor free-lance journalist uit geeft, had zich in het Nabije en het Verre Oosten aan allerlei óplichterspraktijken schuldig gemaakt. Hij heeft al vier keer zijn paspoort vervalst. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Stavenisse K. Exalto te Brakel. Beroepen te Wijk bij Heusden H. N. van Hensbergen te Renkum. Be dankt voor Houten K. van de Pol te Veenendaal. Geref. Kerken Tweetal te Huizum (Fr.) J. Brouwer te Renkum en H. K. Poelman te Arne- muiden. Bedankt voor Ridderkerk G. Heijerman te Nijverdal. Beroepen te An- dijk N. Korenhoff te Appingedam; te Bols- ward H. J. Heynen te Oude en Nieuwe Bildtzijl. Aangenomen naar Oude Pekela J. Nieuwsma te Drachtstercompagnie. Be dankt voor Vorden J. N. Nammensma te Roodeschool. Baptisten Gemeenten Beroepen te Enschede M. de Jong te Muntendam. Bedankt voor Alkmaar J. Bosma te Arnhem. 18. Als meester Beuvry nog vijf minuten pleit, zal ik hem aanklagen wegens doodslag ten gevolge van ongeneeslijke stupiditeit. En toch, zei Duchemin, hebben we hier weer met een tegenstrijdigheid te maken. Misschien moet ik mijn methode aan de omstandigheden aanpassen en trachten de verklaring voor een van de weinige voor de hand liggende feiten te vinden in deze zaak, waar de uitzondering regel lijkt te zijn. De bode diende Mr. Beuvry en zijn cliënt aan. Du chemin nam haastig maar voorzichtig het manuscript van Vindon weg Pierre Delforge, die bij confrontatie met het lijk blijk had gegeven van verwarring en ogenschijnlijk van een slap karakter, was in de cel weer geheel zichzelf ge worden. Zijn knap gezicht vertoonde een beheerste en vooral rustige uitdrukking. Een dergelijke verandering komt veel vaker voor dan de leek meent, althans in de gevangenissen van beschaafde landen. Dit verschijnsel was een van de redenen waarom Duchemin zijn ver dachten probeerde te overbluffen en hun een bekentenis te ontlokken in de eerste ogenblikken van een verhoor. Beuvry bezat een innemend gezicht met een baard boven een uiterst lang en mager lichaam. Hij straalde niets dan verbazing, genoegen en trots uit Hij kon blijkbaar zelf nauwelijks geloven dat men hem nog eens de eer had aangedaan zijn hulp in te roepen voor de verdediging van een beschuldigde. Met kille hoffelijkheid verzocht Lheureux hun te gaan zitten. Wij zullen u vandaag een posthume getuigenver klaring van Vindon voorlezen, die wij u verzoeken te bevestigen of te ontkennen. Duchemin begon te lezen met opzettelijk eentonig gehouden stem. II. Chantage, opgevat als kunstuiting Ik had voldoende middelen om een paar maanden te Parijs te kunnen leven. En dat was maar goed, want de ervaring heeft mij geleerd, dat het tijd kost, uitzon derlijk veel tijd zelfs, eer men erin slaagt de speciale transacties, die ik hierna met de meer gebruikelijke term chantage zal aanduiden, tot stand te brengen. Dit banale woord heeft het nadeel dat men er talloze scha keringen niet onder vangt, maar de lezer zal er onge twijfeld bezwaar tegen hebben mij tot in mijn diepste gedachtengang te volgen en zou mij waarschijnlijk ver keerd begrijpen Het voornaamste beginsel van de chantage is, dat men zijn slachtoffers alleen moet kiezen uit door en door fatsoenlijke mensen. Op het eerste gezicht lijkt dit zonderling en weinig produktief daar fatsoenlijke men sen per definitie niets te verbergen hebben en dus de afperser geen winst opleveren, wanneer hij contact met hen opneemt. Toch is mijn bewering juist. Dat mensen zonder schuld bestaan, is een bakersprookje. Denk al leen maar eens aan onthullingen als die van Freud. Bo ven een zekere leeftijd hebben wij allen iets te verbergen en als wij zelf niet schuldig zijn, is een van onze familie leden of zakenrelaties het wel. Het ligt dan ook voor de hand dat de man die zich aan de kunst der chantage wijdt, niet altijd over een onbeperkt aantal vlekkeloze burgers beschikt. Zo eenvoudig ligt het niet. Men moet zich doorgaans tevreden stellen met mensen, die om za kelijke of sociale redenen volledig zijn aangewezen op een onaangetaste reputatie. Het is nutteloos en zelfs gevaarlijk contact op te ne men met een notoire schurk. Nutteloos omdat hij niet scheutig zal blijken, want hij heeft geen reputatie te ver liezen. En gevaarlijk omdat hij ons naar het leven kan staan, wat ons in aanraking zou brengen, op zijn gun stigst althans, met politie en justitie. Ik heb heel wat jongere collega's, wie het niet aan talent ontbrak, zien stranden op het verwaarlozen van deze allereerste eis. De man die chantage pleegt, is absoluut verplicht tevo ren zorgvuldige inlichtingen omtrent zijn toekomstige cliënten in te winnen. Het tweede beginsel, dat minder voor de hand ligt, is dit: men kan slechts zijn vrienden met succes chanteren of bij gebrek aan vrienden, slechts mensen die men uit anderen hoofde gemakkelijk kan benaderen, zodat zij niet dadelijk argwaan zullen krijgen. Het komt namelijk zeer zelden voor, dat de benaderde persoon al dadelijk zwicht. Slechts vrouwen die overspel plegen en hoge functionarissen gaan ogenblikkelijk door de knie- en; de eersten doen een greep in hun handtas, de twee den zenden ons een tussenpersoon. Maar dit is niet het grote werk, waar de meester zijn bekwaamheid aan toetst. In wat hier volgt zal ik steeds onderscheid maken tussen afperser van formaat en een kleine afperser, wat niemand vóór mij blijkbaar nog als onvermijdelijk heeft gezien bij de studie van deze zeer moeilijke en veelal onbegrepen vorm van kunst Om niet meer ver warring te wekken dan nodig is zal ik onze cliëntele hierna aanduiden als de gedupeerden. De tegenstanders, die de moeite en het gevaar van een treffen waard zijn, zijn gierig van aard. De self ma de man, de fabrieksdirecteur en de staatsman zetten ons maar al te vaak met een schop buiten de deur, maar tonen de neiging daarover een ogenblik later be rouw te krijgen. Men moet zich dan ook nooit te snel verwijderen: soms wordt men teruggeroepen. Ik werd eens ergens buitengewoon onhartelijk ontvangen en deed alsof ik flauw viel. Ik sloeg de ogen pas op toen ik hoorde fluisteren „Hoeveel?" in een heel wat zuiverder atmos feer. De doorsnee-man weifelt, gaat praten en pleiten, tracht te onderhandelen. Hij moet overtuigd worden, hij moet klem raken, wij moeten hem naar onze hand zet ten, ons voordeel doen met zijn zwakke ogenblikken, kortom, wij moeten hem in het oog blijven houden. Een kleine afperser zal naar een dergelijk man toegaan en zeggen: „Ik wil u uw eigenhandig geschreven verzoek schrift om toelating tot de gelederen van de Gestapo verkopen," De afperser van formaat slaakt een zucht en zegt zacht: „Beste jongen, ik weet niet wat ik moet beginnen. Een schurk, die vat op mij heeft gekregen, dreigt je laatste chèque uit te geven, die hij gekocht heeft." Zelfs al gelooft men hem niet, er wordt althans gepraat. Juist daarom verdient het aanbeveling slechts in de naaste kennissenkring te werken. Daarom ook is het absoluut noodzakelijk relaties te verwerven en ook dit kost heel wat tijd en zorg en een zeker bedrijfskapi taal. En dan het derde beginsel, waaraan ik mijn naam zou willen verbinden. Anderen hebben er mogelijk in- stinktief gebruik van gemaakt, maar ik ben ervan over tuigd, dat zij er niets in hebben gezien dan een kleine voorzorgsmaatregel, die men desnoods ook achterwe ge zou kunnen laten. Ook dit is een van de voornaam ste beginselen, even onmisbaar als de andere twee (Wordt vervolgd) De Hoge Raad heeft dinsdag het cassa tie-beroep van de 58-jarige J. V. uit Am sterdam, die door het Haagse gerechts hof tot een jaar gevangenisstraf was ver oordeeld wegens uitlokking van valsheid in geschrifte, verworpen. V. is de grootste aandeelhouder van de n.v. Starlift en de n.v. Hydraulic Holland te Voorburg. De Hoge Raad der Nederlanden heeft dinsdag in Den Haag het cassatieberoep van de 71-jarige hoofdredacteur van „De Nieuwsbrief', de heer J. F. Fabius, ver worpen. De heer Fabius had in zijn week blad geschreven over de zaak van majoor K„ en zich daarbij beledigend en smade lijk uitgelaten over een ambtenaar. De rechtbank had hem vrijgesproken, maar het hof had hem tot een boete van 400 gul den veroordeeld. De heer Fabius had onder andere ge schreven, dat de betrokken ambtenaar „zuivere Gestapo-methoden" toepast. De Hoge Raad heeft in dit verband opge merkt. dat noch de onderhavige zinsnede, noch de verdere inhoud van het artikel in „De Nieuwsgier" voor de gebezigde uit drukking enige grond aanvoert of enig feit vermeldt. Het betreft hier dus een uit lating in beledigende vorm, als bedoeld in artikel 137a van het Wetboek van Straf recht. Advertentie Stadsschouwburg: Vandaag en donder dag 20 uur: De Haagse Comedie met „De dag van Talavera". Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: Bert Burgman's marionettentheater met Faust". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „Een getui ge moet verdwijnen". 18 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „08-15", 18 jaar. Iedere ochtend, 9.30, 10.30 en 11.30 uur: „Bezoek van Prinses Beatrix aan de Verenigde Sta ten". Frans Halstheater: Vandaag en donder dag 14 en 20 uur: „Zolang er mensen zijn", 14 uur. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Hoe vertel ik het mijn dochter", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Geen medailles voor spionnen", 18 jaar. Donder dag 14 en 20 uur: „De barbaar en de geisha", 14 jaar. Minerva Theater: Donderdag 20.15 uur: „De 41ste", 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag en donder dag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur: ..Freddy, die Gitarre und das Meer" alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: Deserteur van het legioen", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „The captain's table", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „Immensee". alle leeftijden. Don derdag 20 uur: „Een grote liefde, een grote hartstocht", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bloemenhcuvel (Bloemendaal): Tot 25 oktober dagelijks van 10 tot 17 uur, zon dags 14 tot 17 uur: Expositie van schilde rijen, aquarellen en tekeningen van G. van Duffelen. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 november dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uur: Expositie van tekeningen van Frans Verpoorten.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11