Blikman Sartorius Duitsers hebben groot vertrouwen in hun (weer) gevaarlijke voorhoede Togido had geen geluk, maar verloor toch verdiend Verrassende overwinning van België op Groot Brittannië Rus Tal nog oppermachtig in het kandidatentoernooi Ook Herberger heeft moeilijkheden met een centrale training 75c Ook nederlagen voor GTTC en TYBB Fransen boden Duitsers grote tegenstand Keres blijft nog zijn voornaamste rivaal 13 DUITSLAND-KEDERLAND IN KEULEN Vijftien voetballers voor centrale jeugdtraining De Munck vraagt arbitrage bij de KNVB Geblesseerd Voetballer voor tien jaar geschorst Twee spelers van amateur team geblesseerd Op Allerheiligen alleen in zuiden geen amateurvoetbal HET HOCKEYTOERNOOI IN MÜNCHEN Het Nederlands elftal tegen India Rallye de Monte Carlo start op 18 januari Nederland niet in toernooi om Koning Gustaaf-beker Geen commentaar"zegt bestuur KNLTB WOENSDAG 14 OKTOBER 1959 Sterk aanvallend spel in het eerste sta dium van de wedstrijd zal als het met enkele doelpunten wordt bekroond West Duitsland een kleine overwinning kunnen bezorgen in de interlandwedstrijd tegen Nederland die op 21 oktober in Keulen wordt gespeeld. Duitse voetbaldeskundigen zijn over het algemeen de mening toegedaan, dat het de strategie van coach Sepp Herberger is de Nederlandse verdediging aan het wan kelen te brengen met een serie verrassen de aanvallen in de eerste minuten. Als dat een of meer doelpunten oplevert, krijgt het moreel van het Nederlandse elftal misschien een knak. Deze wedstrijd, de eerste tussen deze twee ploegen na ruim twee jaar, geniet grote belangstelling bij de Duitse voetbal liefhebbers, na de goede resultaten van beide ploegen in hun jongste interland. Op de dag dat Nederland België overspeelde, won Duitsland de uitwedstrijd tegen Zwit serland met 4-0. Hoe paradoxaal dit ook mag klinken, de grote Nederlandse overwinning tegen Bel gië had tot resultaat dat vele Duitse sup- V oetbal porters de speelkracht der Nederlanders zijn gaan onderschatten. „De Belgen had den natuurlijk een bijzonder slechte dag en de Nederlanders hadden praktisch geen tegenstander", is de opinie van die voetbal liefhebbers. Maar juist de laatste paar dagen hebben Duitse sportbladen gewaarschuwd tegen onderschatting der Nederlanders. Er werd op gewezen dat de Nederlandse ploeg in uitstekende vorm is en als een moeilijke tegenstander moet worden beschouwd. Maar ondanks deze waarschuwende stemmen, zien de Duitsers de wedstrijd in Keulen over het algemeen met vertrouwen tegemoet. Hun optimisme is speciaal ge baseerd op de Duitse voorhoede, die een deel van het feu sacré terug schijnt te heb ben dat vijf jaar geleden het wereldkam pioenschap opleverde. Eerder dit jaar kon Duitsland steunen op een goede verdedi ging, maar liet het spel van de voorhoe de te wensen. Tegen Zwitserland draaide de voorhoede echter op volle toeren. Volgens de bekende voetbalexpert Gün- ter Wölbert dient Duitsland onmiddellijk na de aftrap in het offensief te gaan, wil men een kans maken de Nederlandse ver dediging uit haar solide spel te halen. De Duitse voorhoede zal waarschijnlijk gegroepeerd worden om de wispelturige Helmut Rahn, die 35 maal in het Duitse elftal heeft gespeeld en die in 1954 in de linale der wereldkampioenschappen tegen Advertentie FIFTY H FIFTY de moderne Amerikaan die u van twee kanten laat genietent van de prijs en van de m kwaliteit 20 STUKS Vijftien spelers zijn geselecteerd voor de centrale trainingen van het Nederlands jeugdelftal onder 23 jaar, dat 15 en 22 ok tober in het stadion „De Vliert" in Den Bosch worden gehouden. Deze oefenbijeen- komsten gelden als voorbereiding voor de interlandwedstrijd tegen Tsjechoslowa- kije, die woensdag 28 oktober in het Olym pisch stadion in Amsterdam wordt ge speeld. De geselecteerden zijn: Van Heeswijk en Althoff (beiden Blauw Wit). De Groot (Her mes DVS), Veldhoen (Feijenoord), Muller cn H. Groot (beiden Ajax), Villerius en De vries (Sparta). Burgerhof (BW), Berg- noltz (MW), Janssen (Stormvogels), Bouwmeester (NAC>. Lenz (Rapid) en «eeres en De Jong (DWS/A). Hongarije het beslissende derde doelpunt maakte. Rahn, die in beide benen een hard schot heeft, was in Bern de wanhoop der Zwitserse defensie. Het centrum in de verdediging zal wor den gevormd door Herbert Erhardt, de man van de „sliding". Als het lukt Her- bergers plan de campagne in praktijk te brengen, moet Erhardt het Nederland se binnen-trio in bedwang houden. Ook daar Het enige wat de deskundigen zorgen baart, is dat het met de mogelijkheden van gezamenlijke training maar matig gesteld is. Herberger ziet geen kans zijn spelers vroegtijdig „los" te krijgen van de clubs, omdat deze hun prominenten beschikbaar willen houden voor het zware competitie- programma. Verwacht wordt dat de mees te kandidaten voor een plaats in het natio nale elftal pas maandag in het training centrum in Keulen zullen arriveren waar door de training pas dinsdag op volle toe ren kan komen. Oorspronkelijk heeft Herberger getracht de spelers zondagavond bij elkaar te krij gen in de sportuniversiteit in Keulen. Maar de meeste clubs wezen het voorstel van Herberger om de competitiewedstrijd op zaterdag i.p.v. zondag te spelen, van de hand. Nu Herberger zich praktisch tot één trainingsbijeenkomst moet beperken ver luidt dat hij zich daarbij op de taktiek zal concentreren. De ondervinding heeft geleerd dat het Duitse elftal in zijn beste vorm steekt wanneer Herberger vaker ge legenheid heeft gehad hen aan te pakken. De beperkte mogelijkheid tot training lijkt dus voordelig voor de tegenpartij. Er zijn echter ook kenners die zeggen dat men dit aspect niet al te veel waarde moet toekennen. Zij wijzen er op dat de meeste spelers elkaar goed kennen van het succesvolle reisje naar Bern. Geen blessures Met voldoening heeft men hier gecon stateerd dat de 21 man uit wie Herberger een keuze wil doen, de competitiewedstrij den van zondag zonder blessures zijn door gekomen. Hoewel Herberger zijn definitie ve keuze pas bekend zal maken aan het eind van de trainingsbijeenkomst, wordt algemeen geloofd dat hij zal vasthouden aan de oude leuze „never change a winn ing team". Misschien zal die regel niet ten volle gelden voor de voorhoede, om dat Herberger daarmee nog wat aan het experimenteren is. Het zou niemand verbazen wanneer hij de amateur Herrmann, die de laatste tijd sterk de aandacht heeft getrokken, opstelt in plaats van Siedl. Mogelijk komt de hard schietende en intelligente Uwe See- ler op de middenvoorplaats terecht hij was linksbinnen in Bern terwijl de felle Alfred Brülls, die rechtsbinnen in Bern speelde, waarschijnlijk die plaats houdt, met Rahn op de vleugel. Aan de defensie-formatie behoeft Her berger nauwelijks te dokteren. Tegen dit blok, dat bekend is om een snelle en ste vige tackle, mag de Nederlandse voorhoe de niet op zoveel ruimte tot handelen re kenen als de Belgische achterhoede haar heeft geboden. Het doel zal waarschijnlijk verdedigd worden door Hans Tilkowski, die reeds zes „caps" heeft. Hij is gebleken een waardig opvolger te zijn van beroemdheden als Turek en Fritz Herkenrath. Betrouwbare backs Georg Stollenwerk en Erich Juskowiak vormen zulk een betrouwbaar backstel dat de coach ook wat dat betreft niet ver der hoeft te zoeken en de uit Benthaus, Ehr- hardt en Horst Szymaniak bestaande mid denlinie die in Bern zulk een uitstekend ge heel vormde, kan ook veilig worden ge handhaafd. Hoewel Ehrhardt in Bern een zeer goe de partij speelde, was Szymaniak, 25 jaar en 21 maal in de nationale ploeg, daar ech ter de grote figuur in de halflinie. Zijn techniek en vooral afgeven van de bal wa ren subliem. Szymaniak, die niet alleen grote hulp biedt in de verdediging, maar ook de eigen aanval prachtig „voedt", wordt als een van Herbergers grootste ont dekkingen van de laatste jaren beschouwd. En zij die het op de voorhoede Rahn. Brülls, Seeler, Hermann en Vollmar hou den, zullen er niet ver naast zijn. Inmiddels is nog steeds geen beslissing bereikt over de kwestie of de wedstrijd via de televisie wordt uitgezonden. In principe is de Duitse Voetbalbond niet te gen directe t.v.-uitzendingen op weekda gen en daarom wordt algemeen geloofd dat de televisie en de bond het met elkaar eens zullen worden. De Munck, de vroegere doelverdediger van DOS, heeft in zyn „kwestie" arbitrage by de KNVB aangevraagd. De Munck hoopt hiermede te bereiken, dat zün con tract met DOS ontbonden wordt en tevens dat hy nog dit seizoen voor een andere vereniging kan gaan spelen. De arbitrage-commissie van de KNVB bestaat uit 24 man. Er zijn zes voorzitters juristen: mr. Blaisse (Den Haag), mr. Kal len (Geleen), mr. Kernkamp (Utrecht), mr. Stol (Den Haag), mr. Visser (Amsterdam) en mr. Wiarda (Den Haag), acht bestuurs leden van verenigingen: A. van Heusden (Rotterdam), M. J. Jansen (Amsterdam), E. Landaal (Apeldoorn), W. M. J. Notten (Maastricht), mr. C. Pet (Doetinchem), Jac. Raaijmakers (Breda), W. C. Suwerink (IJmuiden) en J Wondergem (Leiden), zes contract-spelers: A. J. Fröhlig (Enschede), J. P. Groeneveld (Haarlem), G. G. van Kerkum (Feijenoord), G. Nass (VW), J. J. Niezen (ADO) en S. Veenstra (Heeren veen). en vier oefenmeesters: C. H. W. de Bois (Veendam), J. O. Bonsema (Gronin gen), L. W. Pastoor (Arnhem) en J. van der Leek (De Bilt). In het arbitrage-geval van De Munck wijst de KNVB één van de zes voorzitters- juristen aan, die de leiding zal hebben van een college van drie, waarin verder zitting hebben 1 van de 8 genoemde bestuurs leden en 1 van de vermelde contract spelers. DOS mag het bestuurslid kiezen en de Munck de contractspeler. Van der Linden en Moulijn deden gisteren niet mee aan de centrale trai ning in Den Bosch. Hinderlijke bles sures verhinderden dat. Hopelijk zijn zij tijdig hersteld om in de match tegen Duitsland (volgende week woensdag) mee te spelen. Bij die centrale training overigens waren enkele Duitse pers fotografen, die opvallend veel aan dacht besteedden aan Faas Wilkes, die bij onze oosterburen als de gevaarlijk ste man uit de voorhoede wordt be schouwd. Over de teenbreuk van Kees Rijvers was Elek Schwartz niet al te optimistisch gestemd. De teen geneest al aardig maar een zware interland wedstrijd zal toch wel te veel van het goede blijken te zijn. De blessures van het bovenstaande tweetal zullen wel tijdig genoeg genezen zijn. Beide spelen zondag voor hun club en als er die dag niets bijzonders gebeurt zullen zij ook in Keulen wel van de partij zijn. De KNVB heeft wederom een speler, die is uitgekomen in een niet onder aus piciën van de bond gehouden wedstrijd, zwaar gestraft. Het is J. P. Timmermans uit Rotterdam, die zich vorig jaar aan meldde als lid van Scheveningen-Holland Sport. Timmermans, die vertelde lid te zijn ge weest van Xerxes, heeft slechts één wed strijd gespeeld, voor het derde elftal van SHS. Kort daarna berichtte de KNVB, dat SHS Timmermans niet meer mocht opstel len, omdat het vermoeden was gerezen, dat hij in een „wilde" wedstrijd was uit gekomen. Dit vermoeden bleek juist te zijn. De KNVB heeft hem nu voor tien jaar geschorst. SHS beschouwt Timmer mans niet als lid, omdat hij nimmer zijn contributie heeft betaald. Daar twee spelers van het Nederlands amateurelftal, dat vanavond in Den Haag op het terrein van VUC tegen Ierland speelt, zijn geblesseerd, te weten midvoor Bühler van Sittardia (liesblessure) en linksbuiten De Kleermaeker van Vitesse (beenblessure), zal eer_t kort voor het be gin van de wedstrijd over hun meespelen worden beslist. Zo zij niet kunnen spelen, zullen zij worden vervangen door respec tievelijk De Kluis van Quick (Nijmegen) en Starremans van Rapid. Met bepaald zeer matige prestaties zijn de tafeltennisteams uit Kennemerland in de landelijke competitie dit maal door hun tegenstanders naar huis gestuurd. Togido 1 en 2, GTTC en TYBB, zij verloren allen. Hotac begon in de overgangsklasse met een fraaie overwinning op VVGA. In de afdelingscompetitie werd voor de eerste maal een volledig programma af gewerkt. In de 1ste klasse A viel het op, dat Winfried ook tegen GTTC 3 zonder verlies bleef. Voorts was het geiyke spel van Togido 3 tegen VTC een tegenvaller; het geduchte Haarlemse team heeft nu al drie verliespunten. Rapidity 2 en Pro- wano debuteerden met overwinningen. In 1B versloeg TOG 2 Johez met 10-0 en be gon DHC aan de weg terug naar de over gangsklasse door van Oranje Zwart te winnen. Atoom bereidde in Eindhoven het eerste team van Togido een bepaald zeer warme ontvangst en versloeg zijn gasten met 7-3. Het moet echter gezegd worden, dat Vrou we Fortuna deze avond beslist haar gun sten niet aan Cees Schoof en zijn team schonk. Schoof bij voorbeeld verloor van Essing met 22-20 in de derde game, ter wijl Pliester met 25-23 zijn laatste game tegen deze speler verloren zag gaan. Maar overigens waren er toch diverse De tafeltenniscompetitie uitslagen die er op wezen, dat de Eind- hovenaren het beslist niet alléén van een beetje geluk moesten hebben. Nederlagen met 21-13 en 21-18 van Van Eijk tegen Suis- kens en tegen Essing en verlies in het dub bel met 21-18 en 21-10 bewijzen dat wel. Schoof was met twee overwinningen en de genoemde ongelukkige nederlaag weer goed op dreef. Pliester zegevierde over v. d. Burgt, verloor met behoorlijk verschil van Suiskens en zag zijn wedstrijd tegen Es sing met verlies op match-point eveneens naar zijn tegenstander gaan. Bij de overgangsklassers kon Hotac in zijn eerste wedstrijd al tot winst komen, zij het na felle strijd. De tussenstanden 0-2, 3-2, 3-4 en 6-4 bewijzen wel, dat er spanning genoeg was. Weenink en Kuiper waren beiden met twee overwinningen goed op dreef. De Loor daarentegen had zijn dag niet; één overwinning op v. d. Bogaert (moeizaam in drie games) was toch wel minder dan men van hem ver wachten mocht. Het beslissende dubbel werd na felle strijd door het koppel Wee- nink-De Loor met 15-21, 22-20 en 21-11 in De KNVB bericht ons, dat, in tegenstel ling met anders luidende berichten, op 1 november (Allerheiligen) alleen het pro gramma voor het amateurvoetbal in de districten zuid I en zuid II is uitgestled. In de overige districten wordt het normale programma gespeeld, evenals voor het be taalde voetbal. SPORT IN HET KORT WIELRENNEN. Jo de Haan is als derde geëindigd in een wegwedstrijd voor professionals over 145 km, die dinsdag werd gehouden in Putte Kapelle in België. Winnaar werd de Belg Plankaert, die een tijd noteerde van 3 uur 36 min. Hij ver sloeg in de eindsprint zijn landgenoot, de nationale kampioen op de weg Oellibrandt. De Haan had een achterstand op Plan kaert van 40 seconden. Het jubileum-toernooi van de Duitse Hockeybond werd gistermorgen in Mün- chen voortgezet met de wedstrijd België Groot-Brittannië. Tegen de verwachting in wonnen de Belgen met 4-1; doch daar bij mag niet uit het oog worden verloren dat de Britten zes van hun beste spelers op non-actief hadden gesteld. Zo waren onder meer Archer, Carnill, Hindwell en Conroy vervangen. In de eerste helft speelde zich de strijd hoofdzakelijk op het middenterrein af en de verdedigingen hoefden daarbij nauwe lijks in actie te komen. Na de hervatting kreeg men een geheel ander spelbeeld te zien. De Belgische aanval speelde veel ac- Hockey tiever en drong al spoedig tot de cirkel van Groot-Brittannië door. Toen na een lange corner de bal niet goed werd ge stopt en Bernaert kans zag de bal hoog in te schieten was dat voor de Belgen een stimulans. De tegenslag voor de Britten werd even later nog groter. Pansen maak te gebruik van de geboden kans en schoot de bal langs Cahill. De Britten kwamen door Villerina na een kwartier spelen aan een tegenpunt, maar twee minuten daarna werd het verschil weer op twee doelpunten gebracht, toen Bernaert er volgens de regelen der kunst uit een strafcorner 3-1 van maakte. Acht minuten voor het einde schoot Mu- schina een corner hard in, Capilliu stopte de bal, maar Fayat ving de terugspringen de bal op om vervolgens de Britse doel man voor de vierde maal te passeren (4- 1). De ontmoeting tussen Denemarken en Spanje eindigde zoals zij was begonnen (0-0). In de middaguren bestond er veel be langstelling voor de wedstrijd Duitsland Frankrijk. De Fransen verrasten in de eerste helft met een zeer aantrekkelijk spel, waarmee zij zich in het eerste kwar tier tegen de homogene Duitse ploeg zelfs een overwicht verschaften. Wei gelukte het de Duitsers zich vrij spoedig te her stellen. doch er was geen sprake van dat zij de tegenpartij konden overtroeven. Toen Ullerich voor het doel een overtre ding maakte, kreeg Windall een strafbul- ly tegen de Duitse aanvoerder te nemen. Zoals helaas maar al te vaak gebeurt, werd er ook ditmaal niet goed gebullied. Ullerich wist op die wijze het gevaar bij de tweede bully af te wenden. Kort na de hervatting gaf Keiler Duits land de leiding en drie minuten later zorg de Brenneckz. na een fraaie combinatie met zijn medespelers, voor het tweede Duitse doelpunt. De Fransen hebben zich daarna geenszins gewonnen gegeven, maar zij slaagden er niet in een tegen punt te maken. Een wedstrijd tussen een elftal van de Batavieren en de All Continentals, die dinsdagmorgen werd gespeeld, kwam bij de All Continentalside eens zo beroemde Indischp hockeyer Dyan Khand als mid denvoor in het veld. Hij spande zich niet meer zo bijster in en trachtte met goede passes zijn medespelers het werk te laten doen. Uit een van zijn passes gaf de Aus traliër Woodward de All Continentals de leiding. In de laatste minuut werd het na een combinatie van Tekenbroek en Van Manen gelijk. Het Nederlands hockey-elftal, dat van middag tegen India zou uitkomen, is als volgt samengesteld: doel: G. de Ruiter (DKS); achter: Th. Ykema (Delftsche Studenten) en Th. Houwen (Venlo); midden: Chr. Mijnarends (Amsterdam), T. Gerrits (Venlo) en Th. van Dijck (Kam pong); voor: Th. van Vroonhoven (Tilburg), C. Dekker (BMHC), W. de Beer (Tilburg), J. Voigt (Hurley) en J. W. van Erven Dorens (Laren), aanvoerder. winst omgezet, waarmede dus de eind stand op 6-4 kwam. Togido 2 ontving Scylla 2 en kreeg met 7-3 klop. Veel kans kregen de Haarlem mers niet, want hun bezoekers verover den snel een voorsprong van 4-0. Luining en Boot wonnen van Kanbier en Boers ver sloeg Karamoy. Gerrit Boot liet tegen ex- ereklasser Verkerk een fraaie voorsprong in de beslissende game nog glippen, zodat zijn tegenstander met 21-18 won. TYBB zat het tegen Maccabi beslist niet mee. Cees Rijkelijkhuizen, door zenuwen geplaagd, zag zich door Muller met 26-24 en 22-20 geklopt en Veenendaal kon on danks drie games winst niet één maal win nen. Witteman was weer enorm op dreef en versloeg al zijn tegenstanders. Het dub bel ging ook nog naar de Haarlemmers, zodat dus met 6-4 werd verloren. GTTC ten slotte moest met 7-3 beide punten aan Povac 2 laten. Blom boekte overwinningen op Hamerling en op Mor tier, maar voor het overige kon alleen Ha mers nog van Mortier winnen. In de eerste klasse A van de afdelings competitie begon het sterke HBC uitste kend door met 7-3 van nieuweling VGZ te winnen. Winfried liet zich ook in zijn tweede wedstrijd niet onbetuigd en klop te GTTC 3 met royale cijfers: 8-2. Rapi dity 2, ook al een van de vele debutanten, maakte het CSV geducht lastig en won met 7-3. Dezelfde uitslag leverde de wed strijd ProwanoTogido 5 op. Togido 3 had de handen vol aan VTC en kwam niet verder dan een gelijk spel. In 1B oogstte GTTC 2 ruime winst tegen HBC 2, had Togido 4 geen enkel medelijden met het zo zeer verzwakte GTTC (8-2) en was Johez geen tegenstander voor TOG 2, dat zelfs geen enkel tegenpunt toestond. DSBRapidity 3 was heel wat spannen der. Het werd een gelijk spel. Oranje- Zwart had het in zijn eerste wedstrijd hard te verduren en kwam tegen de gedegra deerde overgangsklassers DHC niet ver der dan een 7-3 nederlaag. De uitslagen waren: HEREN: le kl. A: VGZ—HBC 3—7, Winfried— GTTC 3 ft—2. Rapidity 2—CSV 7—3. Prowano— Togido 5 7-3, Togido 3—VTC 5—5. le kl B: HBC 2—GTTC 2 3—7. Johez—TOG 2 0-10. Togido 4— CTTC 82. DSBRapidity 4 55. Oranje Zwart —DHC 3—7. 2e kl. A: VTC 2-RKTVU 8—2. DHC 3—Hotac 2 4—TYBB 3—Oranje Zwart 3 6-4. Rapidity 4TOG 3 37, Te ZaanenProwano 2 3—7. 2e kl. B: Geel Wit-Rapidity 5 8—2. Hotac 3 Velsen 6-4. GTTC 4—HBC 3 3—7. CSV 2-DHC 2 1—9, Oranje Zwart 2—TYBB 2 6—4. 3e kl. A: HeemskerkSpinneweb 10-0, CTTC 2—Doko 10—0. ReadyRapidity 6 91. Prowano 3—Togido 8 8—2. Johez 3—DHC 4 3—7. 3e kl B: TZB—Geel Wit 2 64. Bloemendaal—Shot 2 28, Velsen 2— GTTC 6 6—4, CSV 3—Te Zaanen 2 9-1, Togido 9 Heemskerk 2 46. 3e kl. C: ColumbiaJohez 2 4—6. Heemskerk 3-TOG 5 2—8. TOG 4-Togido 7 7—3, DHC 5—TYBB 4 7—3. 3e kl D: Shot—VGZ 2 7—3, HBC 4—GTTC 5 7—3. VTC 3-Winfried 2 3—7. Doko 2—Rijtelbi 2—8, Togido 6—DSB 2 8-2. 4e kl. A: Columbia 2-Hotac 6 4—6. Shot 5- Rij telbi 3 8—2. DHC 6—VTC 6 7—3, Ready 2—VGZ 3 64, DSB 3—HTC 2 7-3. 4e kl. B: TYBB 5—Doko 3 9—1, HTCShot 4 9—1, Spinneweb 2Bloemen daal 3 28. HBC 5—Heemskerk 5 7—3, Rijtelbi 2 -Hotac 4 2-8. 4e kl. C: TOG 6—Oranje Zwart 4 3—7, RKTVU 2—Johez 4 7-3. VTC 4— Kriemhilde 9-1. Heemskerk 4—CTTC 5 6—4. 4e kl. D: Shot 3 —Bloemendaal 2 64. CTTC 4—CSV 5 8—2, Cham pion—GTTC 7 5—5, TOG 7—Droste 6—10. Hotac 5 Prowano 4 55. Automobilisme Rally-organisator Jacques Taffe heeft de definitieve formule voor de 29ste Rallye de Monte Carlo gepubliceerd. De definitieve bepalingen blijken nogal af te wijken van het voorlopige reglement, dat begin september bekend werd gemaakt. Niet woensdag 20 januari zal uit negen Europese plaatsen Athene, Frankfort, Glasgouw, Den Haag, Lissabon, Oslo, Parijs, Rome en Warschau de rally karavaan vertrekken, doch maandag 18 januari. Na een tocht van ongeveer 3000 km komen de rijders in Chambéry aan, waar de 570 km lange gemeenschappelij ke route begint, die in Monte Carlo ein digt. Donderdag 21 januari rond het mid daguur komen de eerste deelnemers in Monaco aan. In de nacht van zaterdag 23 januari wordt de enige en beslissende klasse mentsproef in de Alpes Maritimes afge legd. Twee maal moet een 228 km lang parcours worden afgelegd. Wanneer de rijders voor de eerste keer dit traject heb ben afgelegd, wordt over 85 km geneu traliseerd teruggereden naar het begin punt voor de start voor de tweede „ron de". Het voorlopige eindklassement zal, zo heeft Jacques Taffe veiligheidshalve al verklaard, niet voor zondagmiddag kun nen worden gepubliceerd. De eindrang schikking wordt opgemaakt door optel ling van de aantallen strafpunten opgelo pen op de aanlooproute, de gemeenschap pelijke route, bij de technische controles en in de klassementsproef. De aanloop-route die in Den Haag be gint is vrijwel gelijk aan die van verleden jaar. Via Luik, Luxemburg en Colmar wordt Gerardmer bereikt. Daarna wordt in noordwestelijke richting naar Boulogne- sur-Mer gereden. De route voert vervol gens langs Blois, Bourges, Mauriac daar begint, althans dat hopen de organisato ren, in het beruchte Massif Central het gevecht tegen sneeuw en ijs Saint- Flour, Altier, Le Puy, Die, Bourgoin, Dole en Saint Claude. Van Saint Claude rijden de coureurs naar Chambéry waar, zoals gezegd, de gemeenschappelijke rou te begint Zoals ook in voorgaande jaren het geval was zullen ook voor de 29ste Rallye de Monte Carlo ten hoogste 15 Nederlandse equipes worden toegelaten. De inschrij vingen voor deze sterrit dienen uiterlijk zaterdag 7 november in bezit van de na tionale automobielcl» s te zijn. In tegen stelling met vroeger worden de wagens in drie en niet meer in twee categorieën ingedeeld die weer worden verdeeld in een aantal klassen, naar gelang de ci linder-inhouden van de wagens na melijk in: 1. normale serie-tourwagens, 2. verbeterde serie-toerwagens, 3. grand tourisme-wagens. De 22-jarige Russische grootmeester Mikhail Tal, die de eerste plaats bezet in het kandidatentoernooi, won dinsdagavond zyn partij tegen Benkö met overmacht. Slechts 33 zetten had hy nodig om zijn score in het derde gedeelte van het toer nooi op 6 punten uit 7 partijen te brengen. Tal speelt sterker naarmate de schaak marathon vordert. Hij schynt minder last te hebben van de geestelijke vermoeid heid, die de andere spelers, vooral Benkö, heeft aangetast. De Russische grootmees ter begon met een matige score van 4/i punt uit 7 partijen, behaalde de volgende zeven partyen 5 punten en scoorde dus in Zagreb 6 punten. Dat belooft wat voor het vierde en laatste gedeelte van het toernooi, dat in Belgrado wordt gespeeld. Zijn voornaamste rivaal blijft Keres, die ondanks de handicap van zijn leeftijd hij Schaken is de oudste van het gezelschap de wedloop met Tal dapper volhoudt Zonder een ogenblik van schaakblindheid in zijn partij tegen Fischer zou Keres slechts een half punt op Tal ten achter staan. Ook Keres won dinsdag. In een partij die 36 zetten duurde, versloeg hij Olafsson. Na een aangenomen dame-gambiet, kwam Olafsson met een iets betere stelling uit de opening. Keres offerde een pion, maar de IJslander ging niet in op de poging van zwart om complicaties te scheppen; daar om kreeg de Rus langzamerhand het initia tief in handen. Hij kwam door een inge wikkelde manoeuvre van zijn paard een pion voor en toen Olafsson, zoals gewoon lijk, weer eens in tijdnood raakte, verloor de IJslandse grootmeester nog een pion. Hij staakte meteen de strijd. Benkö, die in zyn vorige twee partyen tegen Tal had ondervonden dat hy met verdedigen niets kon bereiken tegen dit schaakgenie, probeerde het dinsdag aan vallend. Hij verzwakte daarmee echter zijn koningsvleugel en toen Tal zyn verdedi ging georganiseerd had, moest Benkö een pion prysgeven. Benkö kwam in grote tijd nood en de Rus maakte daarvan gebruik door een valletje op te stellen, waar de ex-Hongaar inliep. Tal gaf schaak met zijn loper en veroverde toen dc onbeschermde witte dame. Ook Fischer speelde in zijn partij tegen Smyslov scherp op winst. Hij ging vroeg tijdig in de aanval en offerde een pion. Smyslov verdedigde zich echter kundig en maakte geen fout in de ingewikkelde po sitie die ontstond. De jonge Amerikaan wilde echter ten koste van alles winnen en lanceerde met een toren en zijn dame een Advertentie De nieuwe Zweedse schrijfmachine directe aanval op de zwarte koning, waar bij hij een stuk opgaf. Hij bezorgde er Smyslov wel enige moeilijke ogenblikken mee, maar de Rus onttrok zich steeds op tijd aan het dreigende schaakmat en slaag de er in tot dame-ruil te komen. De Rus bereikte het eindspel met een pion meer en heeft in de afgebroken stelling winst kansen. In de vierde partij tussen Gligoric en Petrosjan werd voor het eerst in dit toer nooi de Franse verdediging toegepast. Na de Metzvariant paste Gligoric bij de 11de zet een nieuwtje toe, dat hem na hevige verwikkelingen een pion opleverde. Lange tijd ble^f zijn positie beter, maar de Joe goslaaf koos bij de 19de zet niet de sterk ste voorzetting. Petrosjan kon zich daar door aan de druk ontworstelen. Tegen het afbreken geraakten beide grootmeesters in hevige tijdnood. Gligoric zag na de dameruil het feit over het hoofd, dat Petrosjan door een verdubbeling van zijn torens op de h-lijn een pion kon winnen. Bij de 39ste zet bood Petrosjan remise aan, hetgeen door Gligoric werd afgewezen. De partij werd afgebroken in een onoverzich telijke stelling. De uitslagen van de 21ste ronde luidden: BenköTal 0—1, GligoricPetrosjan afge broken, OlafssonKeres 01, Fischer Smyslov afgebroken. Na de 21ste ronde is de stand: 1. Tal (Rusland) 15Vi pnt, 2. Keres (Rusland) 14 pnt, 3. Petrosjan (Rusland) 11 pnt en 1 af gebroken partij, 4. Smyslov (Rusland) 10 Vi pnt en 1 afgebroken partij, 5. Gligoric (Joegoslavië) 10 pnt en 1 afgebroken par tij, 6. Fischer (Ver. Staten) 8V2 pnt en 1 af gebroken partij, 7. Benkö (Statenloos) 6% pnt, 8. Olafsson (IJsland) 6 pnt. T ennis Uit berichten uit Duitsland blijkt dat de Koninklijke Nederlandse Lawntennisbond „wegens moeilijkheden" de inschrijving voor het toernooi om de Koning Gustaaf- beker heeft ingetrokken. De eerste wedstrijd van de Nederlan ders zou zijn tegen Finland, welke zou worden gespeeld in Helsinki. De Finnen spelen nu hun eerste wedstrijd tegen Duitsland, namelijk van 6 tot en met 8 november in Keulen. De Duitse ploeg zal worden gekozen uit de volgende vier spe lers: de 20-jarige Wolfgang Stuck, Bun- gert, Ecklebe, en Kuhnke. De Finse ploeg bestaat vrij zeker uit Salo en Nyssonen. Het bondsbestuur van de KNLTB, dat dinsdagavond in vergadering bijeen was in Utrecht, reageerde slechts met de me dedeling „geen commentaar" toen wij om de juistheid van het Duitse bericht vroe gen. Wel is ons bekend, dat de keuze-com missie van de KNLTB aan het bondsbe stuur het advies heeft gegeven, niet aan het toernooi om de Koning Gus'-'af-boker deel te nemen in verband met de speel- sterkte en de onvoldoende getraindheid van onze topspelers

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13