Saldo banken toegenomen door inkrimping van circulatie Panda en de meesterkok GOEDE TOEKOMST VOOR LUXE GOEDEREN JAGO SHAWLS Vrij zonnig weer Deviezenvoorraad bijna veranderd JEKKERS (zg. Bonkers) 2 REDE VAN PROF. KLAASSEN Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Tentoonstelling van Israel in Tropisch Instituut Electriciteitsmij Aniem Voor een goede bromfiets JOOP v. DEVENTER HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK ...U tutu en DE WEEKSTAAT De staalstaking Volledige chaos op de staalmarkt Nog geen melkexport naar Frankrijk Handelmij Euraz Geen overeenstemming op Iata-conferentie Nederlandse handelsmissies naar Ecuador en Peru YOUR STYLE WOENSDAG 14 OKTOBER 1959 De luxe goederen (duurzame consumptiegoederen) gaan waarschijnlijk een goede toekomst tegemoet, de inferieure een minder goede. Deze verwachting sprak prof. dr. L. H .Klaassen, hoogleraar aan de Economische Hogeschool te Rotterdam, in Utrecht uit tijdens zijn voordracht op het congres van de Vereniging van Zelfbedienings- bedrijven. Dit congres, dat drie dagen duurt, wordt gehouden ter gelegenheid van de zelfbedieningsexpositie die de vereniging deze week in Utrecht heeft georganiseerd. Prof. Klaassen zei, dat de omvang van het totale nationale inkomen in Nederland ongeveer 35 miljard gulden bedraagt en dat hiervan 65 percent ofwel 23 miljard gulden wordt geconsumeerd. Dat is per inwoner gemiddeld 2000 gulden per jaar. Van deze 2000 gulden wordt, volgens prof. Klaassen, 32 percent uitgegeven aan voedings middelen, 9 percent aan genotmiddelen, 26 percent aan duurzame consumptiegoederen en 33 percent aan overige goederen en diensten. De gemiddelde Nederlander besteedt dus per week 12,50 aan voedingsmiddelen, 3,50 aan genotmiddelen, 10 aan duurzame consumptiegoederen en 12,50 aan overige goederen en diensten, aldus prof. Klaassen. Hij ging vervolgens na op welke wijze verschillende factoren hun invloed uit oefenen op omvang en structuur van de consumptie. Sprekende over de in vloed van het inkomen, zei prof. Klaas sen, dat er een duidelijk verband bestaat tussen de uitgaven die door een groep consumenten gemiddeld aan een be paald soed worden gedaan en de ge middelde hoogte van het inkomen dezer groep. Drie soorten goederen Prof. Klaassen verdeelde de consumptie goederen in drie categorieën: De zoge naamde „inferieure goederen" waarvan men minder gaat consumeren naarmate men een hoger inkomen verdient (aard appelen, kool, margarine), de „superieur- noodzakelijke goederen", waaraan men in absolute zin weliswaar meer gaat uitgeven bij een stijgend inkomen, maar waarvan het percentuele aandeel in de totale uit gaven niettemin afneemt (volvette kaas en rooktabak) en de zogenaamde „luxe goe deren", de goederen waarvan de uitgaven meer dan evenredig stijgen met het in komen (textiel, schoeisel, ontspanning en dergelijke). Het laat zich. volgens prof. Klaassen, aanzien, dat de steeds gelijk matiger wordende inkomensverdeling die door de toegenomen progressie van de inkomstenbelasting nog sterker geldt voor het voor de consumptie beschikbare deel van dat inkomen, zich in de toekomst zal voortzetten, zodat een steeds afnemende belangrijkheid van de inferieure goederen valt te verwachten. Psychologisch maximum Prof. Klaassen zei, dat de inkomsten toeneming en de verandering van de in komstenverdeling ook effect hebben op de kwaliteit van de verkochte produkten. Voor bijvoorbeeld koffie en rookwaren wordt meer geld uitgegeven, terwijl de hoeveelheden die gekocht worden, niet zo sterk toenemen, omdat er nu eenmaal een grens is aan de consumptiecapaciteit De reeks artikelen waarvan de con sumptie in de welvarende landen een ab soluut maximum heeft bereikt, zijn ge bonden aan een „psychologisch maximum" „Proef'-toko's In Indonesië In Indonesië is men begonnen met het vestigen van „proef-winkels" in verband met het verbod aan buitenlandse tokohouders om na 1 januari 1960 verder bedrijfjes te exploiteren. Een afde ling van het Indonesische departement van Han del deelde zondag mede, dat er enige vorderingen zijn gemaakt met de stichting van deze proef- toko's, waar in hoofdzaak voedingswaren, kle ding en andere dagelijkse levensbehoeften ver krijgbaar zullen zijn. Economische missies naar Peru en Ecuador Van 16 oktober tot 1 november zal een tweetal Nederlandse economische missies, voornamelijk bestaande uit bankiers, directeuren van cultuur maatschappijen en industriëlen, bezoeken bren gen aan Peru en Ecuador Beide misises, die ver schillend zijn samengesteld, zullen onder leiding staan van de directeur van de dienst voor Eco nomische Voorlichting en Exportbevordering mr. B. J. Geveke. Zwaar-water-reactor in gebruik gesteld Koning Olav heeft zaterdag in Halden nabij de Zweedse grens de eerste kokend-zwaar-water- reactor ter wereld, die door het Noors-Neder lands Kerninstituut te Kjeller is ontworpen, in gebruik gesteld. De reactor is in drie jaar ge bouwd voor een bedrag ter waarde van 3500.000 dollar. Hij doet overigens reeds sedert juni van dit jaar dienst voor de twaalf deelnemende O.E.E.S.-landen. Mijnwerkersstaking in Italië De Italiaanse mijnwerkers van alle politieke richtingen zijn, met ingang van heden, voor drie dagen in staking gegaan. Het besluit hiertoe werd genomen nadat de regering vergeefs had gepoogd te bemiddelen over een vernieuwing van de gemeenschappelijke arbeidsovereenkomst. Philipsbedrijf in Koudum In de Friese zuidwesthoek, die in verband met het teruglopen van de bevolkingscijfers de laat ste jaren zo rijkhalzend naar industrie heeft uit gezien, is met grote vreugde bericht ontvangen, dal de n.v. Philips te Koudum een bedrijf zal vestigen. Het zal een toeleveringsbedrijf voor Philips-Drachten worden Spinnerij in Dokkum Te Dokkum zal een nevenbedrijf voor Woman worden gevestigd van de Parley-wolspinnerij uit Leiden. Dit is het resultaat van de besprekingen, die de directie van dit bedrijf heeft gevoerd met verschillende instanties en gemeenten in het noorden om de mogelijkheden van industrieves tiging te onderzoeken. De lichte industrie in China De minister van Lichte Industrie van China Li Tsjoe-Tsjen heeft meegedeeld dat de lichte industrie 2000 produkten vervaardigt, die tot dus ver niet in China werden gemaakt. Als voorbeeld noemde hij polshorloges en elektrische schrijf machines. Verkiezing voor Economische en Sociale Raad Brazilië, Engeland, Denemarken, de Sovjet- Unie, Polen en Japan zijn maandag gekozen tot lid van de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties De stemming werd gehouden in de Algemene Vergadering van de V.N. Closetpapier voor Ghana Aan de n.v. Machinefabriek H. H. Drent te Eer beek is opgedragen het vervaardigen en leveren van de volledige fabrieksuitrusting. dus alle be nodigde machines, van een in Ghana op te rich ten fabriek voor de vervaardiging van rollen closetpapier. De voorlopige produktie van dit be drijf is geraamd op 3 tot 4H miljoen rollen per jaar. Dit aantal kan later worden opgevoerd tot 6 9 miljoen rollen per jaar. West-Friesche Verzekeringmij. Het bruto premie-inkomen van de n.v. West- Friesche Verzekering-Maatschappij te Hoorn is in 1958, blijkens het jaarverslag, gestegen tot bo ven miljoen gulden, namelijk van 676.500 tot 755.263. De premie-reserve werd berekend op 40 van het netto premie-inkomen en vermeer derde daardoor tot 233 330. De netto-winst be droeg 58.193. waaruit een dividend van 7 wordt uitgekeerd. Werkloosheid in de V.S. Volgens de officiële statistieken is het aantal werklozen in de Verenigde Staten in september met 196 000 gedaald tot 3.230.000. Het aantal per sonen, dat in het produktieproces is ingeschakeld, vertoonde echter eveneens een daling en wel met 194.000 tot 66.347.000. dat zelfs als het inkomen zeer sterk toe neemt niet meer overschreden wordt. Als typische voorbeelden van dergelijke goe deren noemde prof. Klaassen suiker in de U.S.A. en Engeland; textiel in de U.S.A. en melk- en melkprodukten in Zweden en Zwitserland. Hij verwacht, dat deze in vloeden van heb psychologisch maximipn zich binnen niet al te lange tijd ook in Nederland zullen doen gevoelen. De gezinsgrootte Prof. Klaassen verklaarde, dat ook de groei van de bevolking een min of meer evenredige groei van de totale consumptie ten gevolge heeft, wanneer tenminste het gemiddelde inkomen gelijk blijft of stijgt Onderzoekingen hebben aangetoond, dat gezinnen met hetzelfde inkomen en een verschillend aantal kinderen verschillende verbruikspatronen tonen. Hoe meer kin deren er zijn, hoe hoger de uitgaven wor den voor voeding, kleding en schoeisel en hoe lager die voor de overige goederen. Prognoses geven indicaties in de richting van een afnemende gezinsgrootte, hetgeen, volgens prof. Klaassen, het relatieve aan deel in de consumptie van voeding, kle ding en schoeisel zal doen afnemen in ver houding tot de overige categorieën. Een andere factor is het prijsverloop. Prof. Klaassen meent, dat aangenomen kan worden dat landbouwprodukten relatief in prijs zullen dalen ten opzichte van in- dustrieprodukten en dat. mede als gevolg van de stijging van de arbeidslonen, dien sten relatief duur zullen worden verge leken bij industrieprodukten. Europese nivellering Resumerende zei prof. Klaassen, dat de toenemende welvaart een afneming van de gemiddelde consumptie van inferieure goederen ten gevolge zal hebben en een toeneming van met name de luxe goe deren waarvan de duurzame consumptie goederen een belangrijk deel uitmaken. De veranderende samenstelling van de be volking zal, volgens hem, eveneens een verschuiving in de richting der superieure en in het bijzonder der luxe goederen te weegbrengen. Zijns inziens zal de vraag naar luxe goederen bovendien toenemen omdat steeds meer vrouwen gaan werken en omdat de uitbreiding der sociale ver zekeringen in ons land een deel van de spaarprikkel wegneemt De verschillen in prijsniveaus en in komens in de Europese landen zijn voor een zeer groot deel verantwoordelijk voor de verschillen in consumptiegewoonten. Prof. Klaassen verwacht dan ook, dat voorzover de prijzen door de Europese eenwording genivelleerd zullen worden, een overeenkomstige nivellering der con sumptiegewoonten in de Europese landen zal gaan optreden. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de Kamer van Koophandel Ne derlandIsrael is in het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen te Amsterdam een herdenkingsbijeenkomst gehouden, waar in de vice-voorzitter van deze kamer, mr. J. Nolen. en de financiële attaché aan de Israëlische ambassade te Londen dr. S. Gi- lat het woord hebben gevoerd. In het tropenmuseum is tevens een ten toonstelling ingericht, die beoogt een beeld te geven van de Israëlische produkten. Er zijn 64 stands met onder andere consump tiegoederen, mode-artikelen, industriepro dukten, kunstnijverheid- en huishoudelijke artikelen. Bovendien is er een stand waar de bezoekers inlichtingen over toerisme en handel kunnen krijgen. Op een persconfe rentie werd meegedeeld dat Israel jaarlijks voor een totaal bedrag van 15 miljoen gulden aan confectie naar diverse landen exporteert. Naar Nederland alleen exporteert Israel jaarlijks goederen voor een bedrag van 15 tot 20 miljoen, ter wijl het voor ongeveer 45 miljoen gulden uit ons land importeert. De tentoonstelling is tot en met zondag aanstaande geopend. Er zullen dagelijks modeshows worden ge geven van Israëlische dameskleding. Van de jaarstukken over 1958, die aan de medio november te houden jaarlijkse ver gadering van aandeelhouders van de Elec- triciteitsmaatschappij Aniem n.v. ter vast stelling zullen worden voorgelegd, sluit de verlies- en winstrekening, evenals vorig jaar, zonder saldo, zo deelt de directie mee. In de verlies- en winstrekening, die uit sluitend betrekking heeft op het bedrijf buiten Indonesië, wordt een positief be drijfsresultaat van f 4.896,41 verantwoord. Voorgesteld zal worden over 1958 geen di vidend uit te keren. Advertentie en een service die af is, naar 't AVADA HULPMOTORHUIS SCHAGCHELSTRAAT 19-24 - TEL. 17700 Ook voor uw onderdelen. Advertentie Nee joh! ik moet eerst nog even naar 't postkantoor, om te sparen Uit de verkorte balans van de Neder- landsche Bank per 12 oktober blijkt dat de banken er in zijn geslaagd de achter stand op hun verplichte kasreserve in te lopen. Lagen zij vorige week nog sterk onder het op 430 miljoen geschatte ge middelde, deze week zijn de banken er flink bovenuit gekomen door een stijging van niet minder dan 96 miljoen tot 469 miljoen. Hiermee zitten de banken er weer goed voor en zullen zij, nu deze scheve positie is rechtgetrokken, spoedig in de gelegenheid zijn de dure voorschot ten af te lossen, die tot boven de 100 mil joen zijn gestegen, hetgeen een ongewoon hoog niveau geacht wordt. Samen met de bijna 25 miljoen aan papier dat de cen trale bank heeft aangekocht, is voor 36 miljoen aan nieuwe middelen in de markt terecht gekomen, hetgeen in de nog altijd krappe geldmarkt niet veel heeft uitge maakt. Het officiële tarief van call money is 1 Vz percent maar officieus ligt het veel hoger. Men gelooft nog niet hard in een David J. McDonald, president van de metaalbewerkersbond. heeft tegenover de commissie die door president Eisenhower is benoemd om een onderzoek in te stel len naar de situatie in de staalindustrie, de klacht geuit dat hij er niet in slaagt persoonlijk contact te brijgen met de hoog ste functionarissen in de industrie. McDonald zei dat hij graag met de ver antwoordelijke figuren in de staalindustrie zou samenkomen, om de hangende kwes ties uit te praten. Maar hij kan met geen enkele van die personen direct contact krijgen. Tengevolge van de staking in de Ame rikaanse staalindustrie heeft de auto-in dustrie van Detroit tot op heden 17.400 ar beiders op nonaktief moeten stellen. Woensdag zal 4.100 man eveneens ontslag worden aangezegd. Volgens „Iron Age", een weekblad voor de staalindustrie in de Verenigde Staten zal toepassing van de Wet van Taft en Hartley niet kunnen verhinderen, dat er op de staalmarkt een volledige chaos ont staat. In het gunstigste geval zal kunnen worden voorkomen, dat de verbruikers geheel zonder staal komen te zitten, maar de toepassing van de wet zal te laat ko men om in de staalverwerkende bedrijfs takken nieuwe ontslagen op grote schaal te verhinderen. Ook gevolgen voor Engeland De Engelse Vauxhall-automobielfabrie- ken zien zich gedwongen hun produktie aanzienlijk in te krimpen wegens tekort aan staalplaat. De produktie zal met 300 wagens per week moeten worden beperkt. De export-bestellingen zullen daaronder lijden. Van de zijde van de staalindustrie wordt verklaard dat er een wereldtekort aan staalplaat bestaat. De staking bij de Amerikaanse staalindustrie, een van de grootste buitenlandse leveranciers van de Engelse industrie is hierop van invloed. In juni van volgend jaar zal de Britse staal- plaatproduktie met zestien percent worden verhoogd. spoedige duidelijke verruiming van de markt Dat de banken hun saldo zo hoog kon den opvoeren danken zij voornamelijk aan de terugvloeiing van bankbiljetten uit de circulatie, waardoor deze met 77V2 mil joen zijn verminderd tot 4249 miljoen. Daarnaast kwam de banken het feit ten goede dat het betalingsverkeer met het rijk weinig van hen heeft gevergd. De schatkist zag het saldo toenemen met 20 miljoen, waaruit te concluderen valt dat er veel moet zijn binnengekomen nadat zaterdag voor 56 miljoen aan papier kwam te vervallen en nog vele andere be talingen zijn gedaan. Het overnemen van promessen heeft de centrale bank sinds zaterdag stopgezet, blijkbaar wegens het op diezelfde dag vervallen van voornoemd schatkistpapier waardoor langs die weg nieuwe middelen beschikbaar kwamen. Ook deze week komt er weer papier te vervallen. De deviezenpositie is ditmaal weinig be langwekkend. Goud en deviezen samen lig gen 2V2 miljoen hoger dan de vorige week, hetgeen voornamelijk zichtbaar is aan de niet-convertibele valuta. Goud bleef onveranderd. Op 2 oktober besloot het produktschap voor zuivel over te gaan tot het afgeven van uitvoermachtigingen voor melk naar Frankrijk. Zoals men weet, komt men in Parijs en de Noordfranse industriegebie den grote hoeveelheden consumptiemelk tekort, reden waarom de Franse regering in het kader van het E.E.G.-verdrag een contingent melk van 93.000 ton van Neder land wenste te betrekken. Na de openstelling van de mogelijkheid tot export van melk naar Frankrijk, heb ben Nederlandse exporteurs bij het pro duktschap voor zuivel uitvoermachtigin gen aangevraagd tot een hoeveelheid, die ligt tussen de duizend en tweeduizend ton. Tot dusverre is echter, voor zover van morgen bij het produktschap bekend (be halve misschien enige proefhoeveelheden) nog geen liter melk van Nederland naar Frankrijk uitgevoerd. Dit is te wijten aan het feit, dat de Franse instanties nog niet zijn afgekomen met de invoervergunnin gen. Een en ander schijnt te stagneren door administratieve moeilijkheden. Na alle moeite, die men zich in Frankrijk heeft gegeven om het zover te krijgen, dat Nederland melk gaat leveren, doet dit toch wel wat vreemd aan! Wat de kaas- prijzen betreft, deze zijn in verband met het feit. dat er weer exportmogelijkheden zijn. onder andere naar Frankrijk, in Leeu warden verder gestegen tot 2,75 per kilo. Uit inlichtingen die langs indirecte weg zijn verkregen is de directie gebleken dat tot dusverre de kantoren en afdelingen van Euraz in Indonesië hun werkzaam heden hebben voortgezet. Ook heeft de directie de indruk dat zij geheel van werk waren voorzien. De bedrijven werden eind 1957 aan de zeggenschap van de directie in Nederland onttrokken en in deze situa tie is geen verandering gekomen. Een di rect contact met de directie alhier werd door de Indonesische overheid verboden, zodat hier geen boekhoudstukken over het 39ste boekjaar per 31 december 1958 zijn ontvangen. De ongunstige toestand, waarin de vennootschap verkeert zal, zo menen commissarissen, slechts een wending ten goede kunnen nemen, als het in Indonesië geïnvesteerde vermogen weer een reali seerbare waarde krijgt. De vooruitzichten hierop achten commissarissen voor het heden niét bemoedigend. 16. Terwijl Maitre Moutarde in gloedvol le woorden vertelde, dat hij geen gewone kok was, maar een talentvol kunstenaar, keek Panda bedremmeld rond. Het was opvallend, dat geen van de aanwezige zeelui ook maar enige kans zou maken bij een schoonheidswedstrijd. „Het zegt natuurlijk niets", peinsde hij bedrukt. „Ze kunnen toch wel eerlijk zijn, ook al zijn ze niet knap.Maar wacht, daar komt de kapitein. Die ziet er heel wat net ter uit." Inderdaad, de kapitein was heel deftig gekleed en hij begroette Maitre Moutarde met zwierige beleefdheid. „Kok en kunstenaar," sprak hij, „wees welkom op mijn schip. Het is mij en mijn bemanning een eer om u in ons midden te hebben. Wij hopen lang te mogen ge nieten van uw verfijnd gezelschap en uw edele spijzen. Bij deze benoem ik u tot onze scheepskok." Maitre Moutarde stamelde ontroerd enkele dankwoorden en de kapitein ver volgde met verheffing van stem: „En nu ge dan in dienst zijt.. VOORUIT, AAN HET WERK!" En met krachtige schop stuwde hij zijn nieuwe werknemer in de richting van de scheepskeuken. Panda staarde intussen verbijsterd naar de kleding van de zee officier, want daar was iets, dat een ake lige indruk op hem maakte. „Die hoed!" mompelde hij. „Die hoed is versierd met een doodskop en twee ge kruiste beenderen. Ik heb zoiets al eens eerder gezien, maar waar..?" De bespreking van de kwestie van lage re passagierstarieven op de conferentie van de I.A.T.A. te Honoloeloe is vastgelo pen. Volgens sommige waarnemers zou den de 250 afgevaardigden in Honoloeloe een aanwijzing willen hebben van de alge mene vergadering in Tokio over de vraag wanneer zij opnieuw moeten bijeenko men. De huidige tarievenovereenkomst loopt af op 31 maart 1960. Zoals bekend onder handelen de luchtvaartmaatschappijen elk jaar over het patroon van de tarieven op de verkeersconferenties van de I.A.T.A. De resoluties moeten met algemene stem men worden genomen en door de belang hebbende regeringen worden goedge keurd. Gordon Wood de voorzitter van de I.A.T.A., verklaarde dat men zich grondig had beziggehouden met de verlaging van de tarieven voor het massaverkeer, maar dat zich diepgaande meningsverschillen hebben voorgedaan over de mate waar- In dit economisch uitvoerbaar is in een pe riode van stijgende kosten en zich snel wijzigende operaties. Advertentie (Van onze Haagse redacteur) Nederlandse bankiers, indistriëlen, direc teuren van cultuurmaatschappijen en an dere figuren uit het economisch leven zul len van 16 oktober tot 1 november een bezoek brengen aan Peru en Ecuador. Uit deze personen worden twee missies samen gesteld, die beide onder leiding zullen staan van de Directeur van de Dienst voor Economische voorlichting en exportbevor dering, mr. B. J. Geveke. Men hoopt in beide landen contacten te leggen met het bedrijfsleven en besprekin gen te voeren met de regeringen. Boven dien zal men de jaarbeurs van Lima be zoeken, waar voor het eerst een Neder landse inzending te zien is. Advertentie geheel gewatteerd V.9. 55. Kleine Hontstr. 2A, le zaak v.a. de Anegang (Crediet-service mogelijk) Dorst. De bewoners van zeven van de tien Noorse steden die maandag voor de vrije verkoop van sterke drank stem den zullen tot na nieuwjaarsdag op de begeerde borrel moeten wachten. Slechts in drie van de tien steden waar voortaan drank mag worden verkocht zijn de benodigde faciliteiten voorhan den. De verkoop van sterke drank is een staatsmonopolie. Veroordeeld. Een Spaanse militaire recht bank heeft in Madrid weer drie man nen veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van een tot drie jaar, we gens voorbereiding van een algemene proteststaking tegen het regime van Franco. Samenwerking. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië zijn overeengekomen, tezamen onderzoekingen op het ge bied van de luchtvaartnavigatie te doen. In het begin van het jaar is er een conflict ontstaan, toen de Internationale Organisatie voor de Burgerluchtvaart (I.C.A.O.) zich uitsprak voor het Ame rikaanse „Vortac"-systeem en het Brit se „Decca"-stelsel verwierp. Ontdekkingsreiziger. Dr. René de Nebes- ky-Wojkowitz, de Oostenrijkse ontdek kingsreiziger die destijds als eerste Europeaan de Himalaja-rijken Bhoe- tan, Sikkim en Nepal betreden zou hebben, is dezer dagen te Wenen over leden, aldus is van de zijde van de ver eniging Nederland-Oostenrijk ver nomen. Opgehangen. Salah Najar, de leider van het komplot tegen president Bourgui- ba van Tunesië en zijn zeven medestan ders die op 3 oktober ter dood werden veroordeeld, zijn dinsdagochtend op gehangen. Zij waren aanhangers van de naar Cairo uitgeweken Salah Ben Joes- sef, die een gezworen vijand van Bour- guiba is. Goedkoper. De Russische luchtvaartmaat schappij Aeroflot zal per 1 november de tarieven voor vluchten per straal vliegtuig en schroefturbinevliegtuig met 20 a 25 percent verlagen op de lange afstand. Een luchtreis van Moskou naar het Verre Oosten van de Sovjet- Unie zal daardoor weinig duurder zijn dan een treinreis eerste klas. Nansen-medaille. De vroegere Oostenrijk se minister van Binnenlandse Zaken Oskar Helmer heeft in Genève de Nansen-medaille voor het jaar 1959 ontvangen wegens verdienstelijk werk voor de vluchtelingen. Ontmanteld. Onder een vijfjarenplan zal de Britse regering 29 miljoen pond ster ling besteden voor de economische ont wikkeling van Malta. Het economische leven van dit eiland zal door dit plan een verandering ondergaan, daar het zwaartepunt voortaan niet meer bij de defensie, doch bij de industrie en 't toe risme zal liggen. De haven en het ma rinedok worden geschikt gemaakt voor koopvaardijschepen. Martelaar. Georg Auer, correspondent van het orgaan der Oostenrijkse com munistische partij „Volksstimme", is wegens „smaadschrift en laster" tot vier weken gevangenisstraf veroor deeld. De bond van Oostenrijkse jour nalisten en andere journalistieke vak organisaties hebben, ongeacht hun poli tieke instelling, krachtig tegen Auers veroordeling geprotesteerd, daar zij hierin een „ernstige aantasting van de persvrijheid" zien. Roerig. De Venezolaanse regering heeft tot de bevolking een oproep gericht om op haar hoede te zijn voor mogelijke staatsgrepen, gericht tegen de rege- ring-Betancourt. Zij liet deze oproep uit gaan, nadat de belangrijkste medewer ker van de verjaagde dictator Perez Ji menez, ex-generaal Nestor Prato, uit de gevangenis te Maracaibo was ont vlucht. Na zijn ontvluchting zijn 150 personen gearresteerd. Vlak voor de ontvluchting werd een serie bomaan slagen gepleegd. Natuurlijk. Naar aanleiding van de grote belangstelling die het publiek in de af gelopen dagen heeft getoond voor licht verschijnselen welke zich des avonds rond de toren van de Sint Augustinus- kerk te Warschau voordeden en in ver band waarmee door sommigen van „verschijningen" werd gesproken, is in de kerk een officiële mededeling van rooms-katholieke autoriteiten voorge lezen waarin gezegd wordt dat die ver schijnselen als natuurlijk kunnen wor den uitgelegd en de gelovigen gevraagd wordt hun kalmte te bewaren. Een geestelijke van de kerk zei tegen jour nalisten dat er onlangs nieuwe kopere platen op de koepel zijn gelegd en dat de verschijnselen een gevolg kunnen zijn van fosforescentie van die platen en weerkaatsing van het maanlicht. De Bilt, woensdag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede Het hogedrukgebied boven Europa is nog in omvang toegenomen. Het zwaartepunt lag vanmorgen bij Tsjecho-Slowakije. In ons land blijft daardoor de wind aflandig terwijl tamelijk droge lucht wordt aange voerd. De wolkenvelden die nog bij een oud front behoorden dat dinsdag in het zuidwesten van het land nog wat regen bracht, verdwijnen bijna overal, zodat het morgen overwegend zonnig wordt. In de nacht is het mogelijk dat de temperaturen aan de grond op enkele plaatsen tot bij het vriespunt dalen. Overigens komt er weinig verandering in de middagtemperaturen. WERKRAPPORTEN Donderdag 15 oktober Zon op 7.03 uur, onder 17.48 uur. Maan op 17.28 uur, onder 5.33 uur. Maanstanden 16 oktober 24 oktober 31 oktober 16.58 uur 21.22 uur 23.41 uur volle maan laatste kwartier nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 14 oktober Hoog water 2.04 en 14.28 uur. Laag water 10.04 en 22.21 uur. Donderdag 15 oktober Hoog water 2.46 en 15.06 uur. Laag water 10.47 en 23.02 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ls 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum - temperaturen 5 9 d binnen- en buitenland. si ei 3 *- Q Neei&laK laal&te 24 uur. li 0i S c 3 Den Helder geheel bew Z 16 0 Ypenburg zwaar bew windst. 15 0,3 Vlissingen half bew. 0 16 0 Eelde mist windst. 20 0 De Bilt zwaar bew zzo 16 0 Twente onbewolkt windst. 20 0 Eindhoven mist windst. 17 0,2 Zd Limburg onbewolkt zzo 17 0 Helsinki half bew. n 9 0 Stockholm onbewolkt nw 13 0 Oslo mist windst. 10 0 Kopenhagen mist w 12 0 Aberdeen geheel bew zo 17 0 Londen mist windst. 16 0 Amsterdam zwaar bew. windst. 15 0,1 Brussel licht bew. windst. 18 0,1 Luxemburg onbewolkt no 18 0 Parijs onbewolkt windst. 20 0 Bordeaux mist 0 20 0 Grenoble mist windst. 19 0 Nice half bew. n 21 0 Berlijn mist windst. 14 0 Frankfort onbewolkt ono 19 0 München mist windst. 15 0 Zürich geheel bew windst. 16 0 Genève mist windst 14 0 Locarno geheel bew 3ZO 19 0 Wenen zwaar bew windst. 13 0 Innsbruck mist windst. 16 0 Rome onbewolkt 9no 23 0 Ajaccio onbewolkt Dno 22 0 Madrid onbewolkt windst. 23 0 Mallorca licht bew. windst. 24 0 Lissabon onbewolkt nno 26 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2