Wijkcomité Haarlem-Oost heeft lange verlanglijst opgesteld Eén officiële Sinterklaasintocht in Haarlems binnenstad MET SINT NICOLAAS IN ZICHT. „Brandende kwesties" Burgemeester Cremers brengt comité hulde voor activiteit en beleid Aankomst per boot op 11 november; opbrengst voor kinderuitzending Amsterdamse Beurs WOENSDAG 14 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Gelijkspel van HDG tegen DDD Kort nieuws Vrolijk variétéprogramma voor honderden bejaarden Plan Wigny goed ontvangen De Europese Universiteit De beurs van gisteren Scheepvaart Wellicht al met gedachten aan de weldaden van een zekere Spaanse bisschop heeft het wükcomité Haarlem-Oost dinsdagavond in het parochiehuis St. Jan aan de Amsterdamstraat zyn „liedje van verlangen" gezongen. Onder hen die konden kennisnemen van het „verlanglijstje" waren onder meer burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers en de gemeenteraadsleden A. Rood (K.V.P.) en J. Willemse (P.v.d.A.). Het wükcomité zelf had een urgentieprogram van 27 punten opgesteld. In de loop van de avond voegden enkele aanwezigen daar nog verscheidene wensen aan toe. De noodzakeiyk geachte voorzieningen in Haarlem-Oost betreffen de stichting van een zwembad, het aanleggen van parkeerplaatsen, verbetering van straten en rioleringen, opheffing van ongezonde woontoestanden, verwijdering van rommelopslagplaatsen, de stichting van een politiebureau en van een hulppostkantoor, verbetering van de straatverlichting en van verkeerstechnische situaties in bepaalde straten, maatregelen tot voorkoming van onwelriekende vaarten. De voorzitter van het wükcomité, de heer H. J. Loppersum, deelde in zijn openingswoord mee dat al deze „knelpunten" onder de aandacht van B. en W. van Haarlem zün gebracht. Aan het eind van de vergadering bracht burgemeester Cremers het wükcomité hulde voor de samen stelling van het urgentieprogram. „Het program is zo uitvoerig dat het büna als voorlopig verslag van een afdelingsonderzoek van de gemeenteraad kan dienen. U hebt bewezen dat het best&an van een wijkcomité werkeltyk zin heeft en dat het wel degeiyk constructieve arbeid kan verrichten. De bevolking van Haarlem, en in het byzonder die van Haarlem-Oost, kan u daar niet dankbaar genoeg voor zün", aldus de burgemeester. Een volgend punt dat volgens het wijk comité een spoedige verwezenlijking be hoeft is de opruiming van krot-, minder goed bewoonbare en onbewoonbare wo ningen. In het bijzonder heeft het daarbij het oog op de krotten in de Zuidpolder straat nabij de Amsterdamstraat en het daarachter gelegen hofje van Van Seg- gelen. Tevens komt voor sanering in aan merking het gehele blok dat omsloten wordt door de Spaarnwouderstraat, An- thoniestraat en Herenvest. Wederopbouw zou mogelijk moeten worden gemaakt door aanpassing van de in dit deel be staande goede en nieuwgebouwde panden. Oud-üzer-opslagplaatsen Het wijkcomité zou het voorts toe juichen als de onaantrekkelijke opslag plaatsen van oud-ijzer aan de Schalkwij kerstraat, Zomervaart (achter de Romo- lenstraat) en aan de Vijfhuizerstraat op geheven werden. Mogelijk zouden deze naar het industrieterrein in de Waarder- polder verplaatst kunnen worden. Teylerschool De Teylerschool aan de Amsterdam straat dient naar de mening van het wijk comité zo spoedig mogelijk te verdwijnen. De school is sterk verouderd pn voldoet niet meer aan de tegenwoordige eisen. Op de vrijkomende grond zou een winkel pand met bovenwoningen gesticht kunnen Worden. Het wijkcomité wijst verder op de slechte toestand van straten als de Kruis tochtstraat, Slachthuisstraat, Dr. Schaep- manstraat (oude gedeelte), Teding van Berkhoutstraat en vele andere. Straten waar bussen door rijden dienen naar zijn mening geasfalteerd te worden mede ter voorkoming van scheuren in de woningen. Politiebureau De stichting van een wijk-politiebureau, eventueel gecombineerd met een dépen dance van de GGD en dergelijke openbare instellingen ziet het wijkcomité als een andere noodzaak. De geschiktste ligging voor een dergelijk gebouw acht het wijk comité aan de Prins Bernhardlaan tegen over het Van Zeggelenplein. Over de in richting van de politiepost aan de Am- De „brandende kwesties" die het wijk comité voor een spoedige oplossing aan de orde heeft gesteld zijn de volgende: Verkeer Het wijkcomité stelt voor het einde van de voorrangsweg Amsterdamse Vaart 200 meter in oostelijke richting te verplaatsen, het aanleggen van verkeersleiders (vlucht heuvels) in de Slachthuisstraat bij de Schalkwijkerweg en Kruistochtstraat, in de Kruistochtstraat bij de Zomervaart en op de Herenvest bij de Amsterdamse Poort. Verder bepleit het wijkcomité de verbete ring van de Zomervaart van de Zomer- vaartbrug af tot de Kruistochtstraat en door het plaatsen van borden kenbaar te maken dat langs de Zomervaart, de Prins Bernhardlaan, Schipholweg en de Amster damse Vaart zijn te bereiken. Tevens zou 'n inrij-verbod moeten worden ingevoerd van de Zomervaartbrug naar de Byzan- tiumstraat. Het verkeer zou dan geleid moeten worden door de Vijfhuizerstraat. In de Schalkwijkerstraat zou éénrichting- verkeer ingevoerd moeten worden. Voorts is de hoek PapentorenvestHar- menjansweg voor het snelverkeer een las tig punt. en verkorting van het grasgazon en verlegging van het trottoir in de rich ting van de gevangenis zou daarin ver betering kunnen brengen. De voormalige Oude Weg zou verbeterd kunnen worden door de rommelige groen strook te vervangen door een beschoeiing en het wegdek geschikt te maken voor zwaar verkeer. Door het instellen van een éénrichtingsverkeer op die weg zou het verkeer, komende van de Amsterdamse Vaart en van de Herensingel en gaande in de richting van het industrieterrein, naar het noorden en het westen over de Prinsenbrug geleid kunnen worden. Door het instellen van éénrichtingsverkeer op de Harmenjansweg in de richting noord zuid zou het ongewenste snelverkeer door de Damaststraat en Spaarnoogstraat kun nen worden voorkomen. Dieprioleringen De aanleg van dieprioleringen in de straten waar deze ontbreken acht het wijk comité daarom dringend gewenst omdat deze rioleringen tal van bewoners zal ver lossen van de overlast die zij thans bij hoge stand van het boezemwater onder vinden van het rioolwater dat vaak tot vlak onder hun vloeren van hun huizen stijgt. Zwembad Mede met het oog op de stadsuitbreiding in Parkwijk acht het wijkcomité de stich ting van een openbaar zwembad in Haar lem-Oost, waarvan de plannen al van 1940 dateren, hoognodig. Voorts vestigt het wijkcomité de aan dacht op de zeer vaak voorkomende stank van de Zomervaart. Het verzoekt al die maatregelen te treffen die deze ongeniet bare toestand voor goeduit de wereld zullen helpen. Parkeerplaatsen Het wijkcomité zou gaarne zien dat het terrein omsloten door de Merovingen- straat, J. J. Hamelinkstraat en Schiphol weg bestemd en ingericht werd voor par keerplaats. Voor de straten rondom dit terrein zou dan een parkeerverbod voor auto's ingevoerd moeten worden. Verder zou een parkeerplaats gemaakt kunnen worden van het terrein tussen Amster damse Vaart, Prins Bernhardlaan en Dr. Schaepmanstraat, met eveneens een par keerverbod in de straten in de directe omgeving. Voorts een reorganisatie van de groenstrook aan de Herensingel ten einde hier een parkeerstrook voor auto's te ma ken met in aansluiting daarop een par keerverbod in de omliggende smalle straten. „Dubbele Buurt" Het wijkcomité vestigt verder de aan dacht op de dringend gewenste verbreding van de Schalkwijkerstraat in de zoge naamde Dubbele Buurt ten einde een betere verbinding te krijgen met de Schip holweg. Het wijkcomité vraagt zich af of het mogelijk is de houtopslagplaats van de firma Peltenburg te doen verhuizen naar het voormalige Bulle-hofje. Amsterdamse Vaart Het wijkcomité verzoekt B. en W. bij Rijkswaterstaat aan te dringen op spoedige reorganisatie van de voormalige trambaan langs de Amsterdamse Vaart. Op het ge deelte dat tot de gemeente Haarlem be hoort zouden parkeerhavens kunnen wor den aangelegd. Tevens vraagt het wijk comité te onderzoeken of het mogelijk is de oversteekplaats voor fietsers nabij de Bakhuizen v. d. Brinkstraat te verleggen naar een punt nabij de Prins Bernhard laan. De damcompetitie De voor de competitie hoofdklasse A ge speelde wedstrijd tussen de Haarlemse Damclub en damclub DDD uit Alkmaar, moest bij de stand 86 in het voordeel van DDD worden afgebroken. De drie nog niet beëindigde partijen zullen naar alle waarschijnlijkheid 4 punten opleveren voor de HDC, zodat de einduitslag een 1010 gelijkspel zal weergeven. In de overtuiging dat het krachtsverschil miniem was hebben beide teams alles ge geven om tot een overwinning te komen. De wedstrijd kreeg daardoor een spannend karakter, terwijl het vertoonde spel op hoog peil stond. Na 4 uren spelen moest de wedstrijdleider bekend maken, dat de ba lans in evenwicht was gebleven. De door de spelers afzonderlijk behaalde resultaten luidden: HDCDDD: 1. J. B. SluiterL. Ravensteyn 20; 2. J. W. van DartelenF. Kunst 113. J. BusM. Oud 11; 4. N. BlomD. Kiewitt afgebroken in een remise stand; 5. J. H. MeureK. Tuinman afgebroken in een zeer voordelige stand voor Meure; 6. H. T. LuifN. Oud 1—1; 7. J. H. Blom—J. Mekken 0—2; 8. H. T. SchuringaL. Verver afgebroken in een remisestand; 9. H. J. RozijnJ. Ver- kroost 11 en 10. Tj. ElsingaF. Korn 02. Totaal voorlopig 68, vermoedelijk 10—10. Voor groep B van de hoofdklasse staan voor 21 oktober aanstaande voor Haarlem en omgeving twee belangrijke wedstrijden op het programma. St. Bavo, Heemstede, zal dan de strijd moeten aanbinden met GSI, terwijl damclub 't Oosten in zijn club lokaal speelt tegen Aris de Heer. Torenvervoer. De eerste grote trailers met kolommen van de toren voor het Na tionaal Carillon uit Aarle-Rixtel, zijn in de haven van Rotterdam aangekomen voor verlading naar Washington. Vrijdag ver trekt de Kamperdijk van de Holland- Amerikalijn met deze zware last van 200 ton. In Washington wordt dan op 4 no vember begonnen met de opbouw van deze uit tienduizenden delen bestaande stalen klokketoren. Op 15 december moet de 40 meter hoge toren gereed zijn. Het klokkenspel bestaat uit 49 klokken. Het werd reeds in 1953 aan Amerika geschon ken en tijdelijk in een park in Washington opgesteld. sterdamse Vaart zei voorzitter Van Lop persum: „Als ik arrestant was zou ik me genéren om daar binnengebracht te worden". Hulppostkantoor Ook acht het wijkcomité het noodzake lijk dat in de omgeving van het Van Zeg gelenplein een hulppostkantoor of post agentschap wordt gevestigd. Het dichtst- bij zijnde postagentschap in de Kruis tochtstraat ligt voor vele bewoners, voor al die van Parkwijk te ver uit de buurt. Op het urgentieprogram komen ten slotte nog de volgende wensen voor: het aanbrengen van straatnaambordjes op alle hoeken van straten zodanig dat deze ook 's avonds zijn te lezen, het verlichten van de torenklok van de r.-k. kerk aan de Amsterdamstraat, het doen bestraten van de reeds jaren braakliggende stukken grond in de Burgerzinbuurt tussen het Van Zeggelenplein en de Prins Bernhardlaan, het verbeteren van de verlichting in vrij wel alle straten in het oude gedeelte van Haarlem-Oost en het plaatsen van enkele openbare toiletten. Andere suggesties Nadat de voorzitter het urgentieprogram waar nodig van een nadere toelichting had voorzien kwamen verscheidene aanwezi gen nog met enkele suggesties. Men uitte zich daarbij in waarderende zin over de activiteit van het wijkcomité, al was een enkele van oordeel dat aan de noden van Parkwijk in verhouding minder aandacht was besteed. Andere punten waarop de aandacht werd gevestigd waren onder meer het vervangen van de gasverlichting op het Teylerplein en omgeving door een elektrische, het verbeteren van het trot toir aan de Pladellastraat, het minder fraaie uitzicht dat sommige woonarken in het Spaarne aan omwonenden bieden, de vernieling van de beplanting op de open bare speelplaats aan het Drilsmaplein en de slechte bestrating en verlichting van de toegangswegen in Parkwijk. De grote zaal èn het balkon van het Con certgebouw in Haarlem waren dinsdag middag- en avond weer tot op de laatste plaats bezet, want daar had weer het half jaarlijkse feest voor bejaarden plaats. En ook dit keer bood de Stichting Adoptie Commissie Bejaarden de „oudjes" een va- riète-programma aan, dat er zijn mocht. Om precies twee uur was het zover. En net als 'iedere andere keer zaten de be iaarden weer vol verwachting te kijken naar wat hun op het toneel gebracht werd. Toen Ger Roeland, de vlotte zij het af en toe iets te lang van stof zijnde confe rencier het show-orkest „The Topliners'' aankondigde, begon het feest. De bekende liedjes bracht het talrijke publiek direkt in de juiste stemming. En hoewel ze het alle maal beslist heel fijn vonden om liedjes over Parijs en Zuid-Amerika te horen, zijn wij er toch van overtuigd dat voor de meeste van hen Herman Theunissen met zijn elektronische orgel het hoogtepunt van de middag was. Hij bracht namelijk juist die wijsjes ten gehore, die ze allemaal ken den, mee konden zingen of desnoods bij konden klappen. En het was beslist prettig om liedjes als „Twee oogjes zo blauw", „Daisy, Daisy" en „Als na het bal de gas ten" nog eens te horen. Maar ook Charles Malta, de jongleur en de acrobaat met de rode ronde bal, wist met zijn knappe kunsten veel tot het wel slagen van deze middag bij te dragen, net als de twee parodisten Gerry en Perry, die vooral veel succes behaalden met 't liedje over „Sientje van de overburen". Ja, de vele bejaarden hebben dinsdag beslist weer een prettige middag of avond gehad. Het dankbare applaus, dat steeds weer op klonk, was daar een duidelijk bewijs van. (Vervolg van pag. 1) De voorzitter van de Hoge Autoriteit der Kolen en Staal Gemeenschap, Piero Mal- vestiti, en de president van de Euratoom- Commissie, de Fransman Hirsch, werden ter consultatie geroepen om de coördina tie van de drie uitvoerende lichamen der Europese gemeenschappen te bespreken. Er werden twee commissies van deskun digen gevormd om de speciale technische, monetaire en financiële vraagstukken na der te preciseren. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Wigny, de Neder landse staatssecretaris de heer Van Hou ten en de Luxemburgse minister de heer Schaus zullen hedenmiddag voor de inter nationale pers het plan Wigny nader toe lichten. Het wordt aldus duidelijk een ma nifestatie van Benelux-solidariteit in de Europese gemeenschappen. In de ochtend zitting had de Europese ministerraad in een vrij talrijke plenaire bijeenkomst de kwestie van de associatie van Griekenland en Turkije met de gemeenschappelijke markt besproken. Donderdag vertrekt professor Hallstein, de voorzitter van de Europese commissie, naar Athene voor een tweede contact met de Griekse rege ring. Zowel Athene als Ankara vragen, naar wij vernamen, „een grote finaneële hulp" van de Europese Investeringsbank. Benelux-contacten De Nederlandse staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken, de heer Van Houten, had een onderhoud met de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken, Pierre Wigny. De Belgische minister stelde zijn Nederlandse collega op de hoogte van zijn ideeën om de Europese douane-unie, door de verkorting van de vierjaar-etappes, tegen 31 december 1965 een feit te doen zijn. De heer Wigny is, naar wij vernamen, van oordeel, dat het voornaamste doel van de zes landen der gemeenschappelijke markt er momenteel in moet bestaan alles te vermijden wat tot een breuk met Enge land zou kunnen leiden. Anderzijds toont hij zich een tegenstander van de oprichting van een politiek secretariaat der zes lan den te Parijs. De Benelux-regeringen zijn het hierover volkomen eens. Alleen ver luidt in Brussel dat Den Haag, nog meer dan de Belgische regering, is gekant tegen een soort politiek directorium van de Fransen waardoor Frankrijk bijvoorbeeld de zes zou vertegenwoordigen op grote in ternationale conferenties. De ministerraad van Euratoom heeft een voorstel van de Euratoom-Commissie goedgekeurd tot het instellen van een inte rim commissie ter voorbereiding van de stichting van een Europese universiteit. De commissie zal bestaan uit drie verte genwoordigers van elk der zes landen, die door de regeringen zullen worden be noemd. De commissie, die onder voorzitter schap staat van de president van de Eura toom Commissie, de heer Hirsch, heeft tot taak voor 1 januari 1960 antwoord te geven op een aantal vragen, die de aard en werk tijden van de te stichten universiteit be treffen. Voorts zal de. commissie een ontwerp statuut moeten uitwerken. Minister Cals legde er de nadruk op, dat naar Nederlandse opvatting, de universi teit niet mag worden beperkt tot studenten en hoogleraren uit de zes landen en ook mag naar het oordeel van mr. Cals het toe zicht op de universiteit niet berusten bij een van de Europese instellingen. Er zal een autonoom curatorium moeten komen, dat rechtstreeks onder de zes regeringen zal staan, aldus mr. Cals. Frisse lucht. Tijdens haar reis naar de Verenigde Staten heeft Prinses Beatrix een air-conditioning-installatie ten geschenke ontvangen. Prinses Beatrix heeft dit ge schenk gaarne aanvaard en bestemd voor de operatie-afdeling van het nieuw te bou wen Diaconessenhuis te Paramaribo, waar toe Suriname thans door middel van de radioactie „4 maal zeen beroep op de offervaardigheid van het Nederlandse volk doet. Dit deelt de Rijksvoorlichtings dienst mede. NA JARENLANG wat betreft de ene en ondeelbare Sint Nicoiaasintocht bü andere steden te hebben achtergestaan, zal Haarlem dit jaar voor het eerst aan de kop gaan van de rü Nederlandse steden, die Sinterklaasintochten organiseren. Niet alleen zal de goedheiligman woensdagmiddag 11 november vóór hy in een ander stadsdeel komt zyn officiële intocht in de Haarlemse binnenstad houden, maar tevens zal deze voor de jeugd zo belangrüke gebeurtenis komen te staan in het teken van de voor kinderen bestemde charitas. Het feest zal dit jaar nameiyk worden georgani seerd door het centraal comité voor de kinderuitzendingen in Haarlem (waarbü zes kinderuitzendingsverenigingen zün aangesloten) dat op een groot batig saldo hoopt, waarmee men een flink aantal Haarlemse kinderen komende zomer naar buiten zal kunnen sturen. Woensdagmiddag 11 november komt Sint Nicolaas per boot by de Amsterdamse Poort in de Spaarnestad aan, waarna hy op zün schimmel gezeten en vergezeld door vele knechten en Zwarte Pieten een route van ongeveer een half uur door de binnenstad zal maken, die op de Grote Markt zal eindigen. De hoge gast zal voor de Vleeshal afstappen, waar hü' begroet wordt door ongeveer honderd kinderen van de kinderuitzending, die een versnapering zullen ontvangen. Pas na deze officiële intocht zal de Sint zijn intrede doen in de verschillende Haar lemse stadswijken, zoals onder meer Oud Schoten en Amsterdamse buurt. Voor het eerst sinds 1955 toen de Stichting Haarlems Bloei voor de laatste keer de Sinterklaasintocht organiseerde zal Haarlem hiermee een „officiële" in tocht krijgen, die op geen enkele wijze een commercieel doel dient. Men heeft in het verleden reeds verscheidene keren critiek geoefend tegen de veelheid van intochten. Mr. G. J. H. de Leeuw die destijds nog lid van de raad was, heeft er zelfs eens een interpellatie over gehouden, die toen ech ter niet tot het gewenste resultaat in navolging van Amsterdam één intocht heeft geleid. In dit verband kan Amster dam eigenlijk nauwelijks als voorbeeld gelden, omdat jaarlijks na de officiële in tocht in de hoofdstad wel twintig wijkin- tochten worden gehouden. In Haarlem zal het evenmin bij één intocht blijven. Wel bij één officiële in de 'binnenstad. Het denkbeeld om de kinderuitzending te laten profiteren van het feest van de kindervriend is uitgegaan van de secreta ris van het centraal comité voor de kin deruitzending, de heer W. F. J. K. Ver- noov. Men hoopt de Sinterklaasintocht ten bate van een voor kinderen bestemd cha ritatief doel in Haarlem tot een traditie te maken, waarbij ieder jaar andere vereni gingen kunnen profiteren van de baten. Dit jaar is het de kinderuitzending, die alles heeft georganiseerd. Het comité heeft vele schriftelijke verzoeken om bij dragen gestuurd aan de meeste Haarlem se zaken en bedrijven. Twee derde van de kosten, verbonden aan de intocht, is reeds uit speciale fondsen bijeengebracht. En voor de rest hoopt men het geld, dat bin nenkomt voor de kinderuitzending te ge bruiken. Voor elke duizend gulden kan men tien kinderen ruim veertig dagen met vakantie sturen. En het comité hoopt vele duizenden guldens te mogen ontvangen. Iedereen, die hiertoe wil bijdragen, kan zijn gaven storten op girorekening 192456 ten name van de heer W. Vernooy, secre taris van het centraal comité voor de kin deruitzending. AMSTERDAM De internationale waarden vertoonden lagere koersen. Een uitzondering vormden aandelen Koninklijke Olie die vast in de markt lagen. De koers van deze aandelen werd gestimuleerd door de vaste tendentie voor dit fonds in New York, waar de koers de vorige dag dollar hoger sloot. Ove rigens waren de slotkoersen van Wall Street voor de Europese beurzen teleur stellend. Men had in Amsterdam op hogere slotkoersen gerekend. De arbitrage kon niet of zeer moeilijk tot zaken komen mede omdat ook de Westduitse beurzen opnieuw lagere koersen te zien gaven. De handel op het Damrak was niet van grote om vang. Tegenover de winstnemingen stond niet voldoende vraag. Vergeleken bij de hoogste koersen van de niet-officiële och- tendhandel, was de opening van de offi ciële beurs over vrijwel de gehele linie teleurstellend. De Philips-papieren leden op 638 een koersverlies van ruim 2 pun ten. Unilever lag in Londen aangeboden en werd in Amsterdam bij de opening op 644 verhandeld, tegen de vorige slotprijs van 647Vi. AKU moest de gehele winst van de vorige dag afstaan en was op 372 circa 6 punten lager. Kon. Olie lag tegen de gehele marktverhouding in, vast in de markt op 156,50. Op die prijs bedroeg de koerswinst circa 1,50. De vaste tendentie is toe te schrijven aan de goede perspec tieven die de maatschappij heeft in de Sahara. De hoogste prijzen uit de morgen uren waren voor AKU 378. Philips 643. Unilever 647 en Kon. Olie f 157,30. De be- roepshandel liet vrijwel verstek gaan. In het verdere beursverloop konden alle in ternationale waarden in koers aantrekken doordat de tendentie op de Westduitse beurzen een verbetering te zien gaf. De stemming in de scheepvaartsector viel zeker niet tegen. De omzetten waren van weinig betekenis, terwijl de koersen geen belangrijke verschillen te zien gaven ten opzichte van het vorige slotniveau. De leidende cultures hielden zich zeer goed waarbij Amsterdam Rubber op llO'/t circa een punt hoger noteerde. Ook voor HVA was enige vraag aanwezig. Certificaten Deli werden op de vorige slotprijs geadvi seerd. In de staatsfondsen was bij de ope ning vrij wat aanbod in de staffellening. Niettegenstaande de verplichte f 200.000. vraag noteerde deze lening bij de opening lager op 92. Gedurende het verdere beursverloop werd 92% gedaan. In de lokale sector werden grootbanken door- elkaar een paar punten lager geadviseerd. Metaalbuizenfabriek Excelsior kreeg een hogere adviesprijs. Aandelen Elektrici teitsmaatschappij Aniem nationaal bezit werden iets lager geadviseerd. Prolongatie 3 percent. (ANP) NEW YORK Op de Newyorkse effectenbeurs was Ame rican Motors met een avans van ruim 2 dollar dinsdag een hoogtepunt op een lan gere, matig actieve markt. De opening was vast en tamelijk actief en enige tijd was er een stijgende tendens. Maar de onzeker heid in de staalindustrie veroorzaakte ver kopen van staalwaarderi, welke tot ruim 2 dollar moesten prijsgeven. Individuele zwakke plekken in de sector der chemica liën en onder de speciale fondsen versterk ten de teruggang. De verkoop sloeg naar alle andere hoeken over, met inbegrip van de elektropica, welke aanvankelijk vast waren. Een stijging van 2 dollar verander de in een daling van 4 dollar. Sporen had den verliezen, die varieerden van fracties tot ruim een dollar voor New York Cen tral. De daling der spoorwaarden hield direct verband met de staalstaking. Vlieg tuigen, geselecteerde chemicaliën, farma ceutische artikelen, banden en specials waren hoger. American Ship Building monteerde ruim 4 dollar. Coca Cola gaf 3 dollar prijs. De totale omzet was 2.530.000 aandelen. Van 1.207 verhandelde fondsen waren 427 hoger en 542 lager. Het industriegemiddel de kwam van 638.55 op 637.83, dat van spoorwegen van 158.34 op 157.67 en dat van openbare nutsbedrijven van 87.99 op 88.06. (UPI). WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Aalsdijk 13 v. Singapore n. Port Swettenham. Aardijk 14 te Savannah. Acmaea 13 570 m. z.z.w. Flores n. Curacao. Aegis 13 350 m. w. Kp. Finisterre n. Dordrecht. Alamak 14 te Antwerpen verwacht. Alcor 13 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Aldabi 13 v. Rotterdam n. Santos. Alioth 13 35 m. n.w. St. Paulsrock n. Rio de Jan. Alkes 13 v. Vitoria n. Bahia. Almkerk 13 te Hamburg verwacht v. Bremen. Alphacca 14 te Santos. Alpherat 13 400 m. n.n.w. Fortaleza n. Bahia. Aludra 13 v. Rio Grande n. Vitoria. Ameland 13 v. San Lorenzo n. Willemstad. Amerskerk 13 220 m. z.w. Diego Garcia n. Aden. Ammon 13 te Curacao verwacht v. Amsterdam. Amstellaan 13 dw. Den Helder n. Polen. Amstelpark 14 te Geraldton. Amstelvaart 13 510 m. o. Cairns n. Newcastle. Andijk 13 te Rotterdam. Angolakust 12 v. Casablanca n. Freetown. Arendskerk 13 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Arnedijk 13 760 m. w.z.w. Azoren n. Miami. Artemis 13 v. Parbo n. Smalkalden. Asmidiske 13 v. Baltimore n. Rotterdam. Asterope 14 te Hampton Roads verwacht. Axeldijk 13 v. Santos n. Angra Dos Reis. Banggai 14 te Singapore. Batu 14 te Suez. Bintang 13 v. Tandjong Mani n. Singapore. Blitar pass. 13 Vlissingen n. Antwerpen. Boissevain 13 te Hongkong. Boskoop 13 te Amsterdam. Breda 13 te Emden n. Bremen. Calamares 13 te Golfito v. Armuelles. Caltex Arnhem 13 te Suez v. Bandar Mashur. Caltex Leiden 13 105 m. o.n.o. Kuria Muria eil. naar Lorenco Marques. Caltex Nederland 13 v. Gothenburg n. Londen. Celebes 13 te Genua verwacht v. Napels. Charis 14 te Houston verwacht. Cinulia 13 100 tn. n. Azoren n. Curacao. Cistula 13 v. Balikpapan n. Singapore. Cities Service Valley Forge 13 1100 m. w. Kaap Verdische eilanden naar Philadelphia. Crania 13 500 m. o.z.o. Bermuda n. Rotterdam. Dsphnis 13 dw. Trinidad n. Curacao. Delft 14 te Curacao verwacht. Dongedijk 14 te Curacao verwacht. Doris 13 v. Rotterdam n. Amsterdam. Drente 13 v. Middlesborough n. Antwerpen. Duivendijk 13 v. Aden n. Singapore. Esso Nederland 13 dw. Tunis n. Port Said. Esso Rotterdam 13 dw. Bougie n. Sidon. Gaasterkerk 14 te Takubar. Gaasterland 14 dw. Finisterre n. Amsterdam. Gabonkust 14 te Freetown. Garoet 13 v. Belawan n. Aden. Guineekust 12 v. Rivescess n. Freetown. Haarlem 13 te Ciudad Trujillo v. Fort de Frasce. Hathor 13 v. Limassol n. Rhodos. Hector 13 v. Malta n. Patras. Helicon 13 Curagao n. Haiti. Hera 14 te Antiqua. Hispania 13 dw. Hammerfest n. Kovda. Houtman 14 te Zanzibar verwacht v. Singapore Jac. Verolme 13 340 m. n.w. Iqulque n. Cristobal Jagersfontein 14 te Las Palmas. Johannes Frans 13 v. Caldera n. Balboa. Johan v. Oldenbarnev. 13 dw. Bizreta n. Pt. Said Joseph Frering 13 60 m. z.w. Kp. Finist. n. Pepel Kaap Hoorn 12 v. Curacao n. Durban. Kalinga 13 v. Baltimore n. Willemstad. Kara 13 200 m. w.z.w. Antofagasta n. Curagao. Karachi 13 v. Belawan n. Tandjong Priok. 3-31/.*/# Nederl. '47 3 #/o Nedl. 1962/64 Woningbouw 6 Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II. Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II. Pr. R'dam '57.... A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fyenoord. Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn. K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank.. Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 92'/., 98Vi8 109!/» 82 92 92 89'/» 99% 373 648 236% 598 387'/» 387«/i 640 241 646% 205'/t 159% 707 1 157,— 320'/» 110 124,- 157% 159 141*/» 136% 246 148% 172,80 310% 155% 231 274% 252% 60% 56% 100% 55'/i 71% 24'/* Heden 13.45 uur 91% 98'/i, 377 648 237 310 390 637 648 203 710 157,30 321 110 124, 158 160 143 137 247 148 172, 310'/* 155 232'/* 275 61 56 99 55 71 24% Karimata 13 v. Hamburg n. Bremen. Karimun 14 te Semarang. Keizerswaard 13 v. Curagao n. Buenos Aires. Kelletia 13 v. Suez n. Aden. Kellia 13 v. Aden n. Thameshaven. Kennemerland 13 te Las Palmas. Kerkedijk 13 300 m. z.z.w. Kp. Race n. New York. Kertosono 14 te Houston v. Bremerhaven. Kinderdijk 13 v. Bremen n. Hamburg. Kcningswaard 13 85 m. z.o. Recife n. Bucn. Aires Kopionella 13 te Rotterdam. Koratia 13 15 m. z. Portland n. Mena Al Ahmadi. Kryptos 13 v. Fao n. Balikpapan. Lawak 13 v. Mombasa n. Djibouti. Leersum 13 v. Montreal n. Cleveland. Leiderkerk 13 v. Hamburg n. Rotterdam. Lekhaven 13 250 m. z.w. Kp. St. Vine. n. R'dam. Lemsterkerk 13 50 m. o.z.o. Perim n. Massawa. Loosdrecht 13 v. Basrah n. Mtwara. Maas 14 te Palermo v. Tunis. Maaskerk 13 te Antwerpen. Maaslloyd 14 te Balboa verwacht v. Manilla. Malea 13 v. Pladju n. Pulu Sambu. Markab 13 te Alicante. Marnelloyd 13 te Abadan. Mataram 13 v. Singapore n. Tandjong Priok. Medon 15 te Charleston verwacht v. Nassau. Meerdrecht 13 380 m. z. St. John n. Zeebrugge. Memnon 13 v. Bremen n. Antwerpen. Mentor 14 te Houston v. Mobile. Merseylloyd 13 v. Port Swettenham n. Singapore Merwede 13 160 m. z.o. Lagos n. Takoradi. Merwelloyd 12 v. Suez n. Aden. Mitra 13 600 in. z.w. Azoren n. Curagao. Mylady 13 150 m. z. Lagos n. Batu. Naess Commander pass. 13 Masira n. Fawley. Naess Commander pass. 13 Masira n. Fawley. Naess Lion 13 te Port Said. Neder-Elbe 14 te Marseille verwacht v. Genua. Neder-Eems 14 te Surabaja. Nieuw Amsterdam 14 te New York. Noordwijk 16 te IJmuiden verwacht. Notos 13 150 Tn. z. Kp. Bon n. Oran. Nijkerk 13 te Port Swettenham. Gberon 13 te Hamburg v. IJmuiden. Ommenkerk 13 300 m. w. Sabang n. Aden. Oostkerk 14 te Newcastle N.S.W. Oranje 13 120 m. z. Kangaroe eil. n. Fremantle. Oranje Nassau 13 te Amsterdam. Orestès 13 v. Kingston n. Santiago de Cuba. Osiris 15 te Amsterdam verwacht. Ossendrecht 13 300 m. n o. Ascension n. Mobile. Ouwerkerk 13 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Peperkust 13 te Bremen. Fhiline 13 te Mena. Pieter S 14 v. Rotterdam n. Swansea. Poseidon 13 v. Curagao n. Aux Cayes. Prins Casimir 13 v. Montreal n. Toronto. Prins der Nederlanden 13 te Aruba. Prins Frederik Willem 14 te Londen verwacht. Prins Willem III 13 v. Rotterdam, 14 te Antw. Prins Willem IV 13 900 m. o. Belle Isle n. Londen. Prins Willem George Frederik 13 te Rotterdam. Prins Willem van Oranje 13 te Montreal verw. Purmerend 14 te Aden verwacht v. Abadan. Randfontein 13 v Durban n. Lorenco Marqué». Ridderkerk 14 te Mombasa v. Tanga. Roepat 13 v. Casablanca n. Marseille. Rossum 12 te Bari. Rotti 12 400 m. n.o. Midway 1. Keelong. Rijndam 13 v. Southampton n. Le Havre. Rijnkerk 14 te Las Palmas. Salatiga pass. 13 Muscat n. Ummsaid. Saloum 13 v. Duinkerken n. Rouen. Samarinde 13 te Coosbay verwacht v. Seattle. Sarpedon 13 ten anker Jeremie v. Haiti. Schie 13 50 m. w. Kp. Matapan n. Catania. Senegalkust 13 v. Capecoast n. Duala. Sibigo 13 te Devonport. Solon 13 v. Antwerpen n. Rotterdam. Sommelsdijk 13 te Baltimore verwacht v. Boston. Stad Alkmaar 14 te Lulea verwacht v. Emden. Stad Amsterdam pass. 13 Kp. Blanco n. IJmuiden Stad Gouda 13 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Stad Rotterdam. 14 te IJmuiden verwacht. Stad Utrecht 13 420 m. w.n.w. Flores n. Vlaard. Stanvac Sumba 14 te Singapore verwacht. Statue of Liberty 13 te Port Said v. Marseille. Steinhoeft 14 te Callao v. Pisco. Steven 13 te Hamburg. Straat Lombok 13 v. Port Elisabeth n. Durban. Straat Madoera 14 te Port Pirie verwacht. Talisse 13 t. anker Hartapoint n. Khorramsharh. Tamo 13 v. Bahia n. St. Vincent. Taria 13 v. Calcutta n. Abadan. Teiresias 14 te Swansea v. Dublin. Telamon 12 1200 m. n.o. Barbados n. Barbados. Tero 13 v. Santos n. Montevideo. Tjibodas 13 v. Hongkong n. Kobe. Tjiluwah 13 v. Singapore n. Tandjong Priok. Tjimanuk 13 v. Rotterdam n. Amsterdam. Tomori 13 300 m. w. Minicoy n. Djibouti. Utrecht 14 te Norfolk verwacht. Van Cloon 13 540 m. w.z.w. Guadalcanal n. Suva. Van Linschoten 13 v. Capetown n. Durban. Van Spilbergen 14 te Freetown v. Monrovia. Van Waerwijck 14 te Sydney. Vasum 13 dw. Sicilië n. La Spezia. Vlieland 13 v. Port. Said n. Rotterdam. Vlist 13 560 m. w.n.w. Valencia n. Seven Islands. Waingapoe 13 v. Linid n. Dar Es Salaam. Waiwerang 14 te Singapore. Waterland 14 te Montevideo verwacht. Waterman 13 300 m. z.w. Anderhalfgraadskanaai naar Fremantle. Weltevreden 13 te Tandjong Priok. Westertoren 14 te Port Said v. Amsterdam. Woensdrecht 13 v. Suez n. Abadan. Woltersum 13 te Le Havre. Wonorato 14 v. Seattle n. Vancouver. Zonnekerk 14 te Fremantle. Zonnewijk 14 te Toledo verwacht. KLEINE VAART Ardeas 12 v. Bremen n. Amsterdam. Boreas 12 te Savona n. Palermo. Ilias 12 te Amsterdam n. Rotterdam. Nero 12 te Genua n. Livorno. Phidias 13 te Amsterdam n. Spanje. Strabo 12 te Bilbao n. Leixoes. Thaletas 12 v. Hamburg n. Amsterdam. Appingedam 13 30 m. z. Wight n. Antwerpen. Inspecteur Mellema 13 dw. Stockholm n. Keml- Pavo pass. 13 Elbe-1 v. Mantyluoto n. Zaandam. Bab T 11 Kiel gepass. n. Karskaer. Elsa 12 v. Karskaer n. Kopmanholmen. Joost 12 v. Wifstavarf n. Skutskaer. Kaap Falga 11 te Amsterdam v. Rundvik. Ponza 12 v. Zaandam n. Kralingscheveer. Tilly 12 te Zaandam v. Karlstad. Admiralengracht 13 te Amsterdam. Bloemgracht 13 te Antwerpen. Brouwersgracht 13 te Amsterdam. Ank T 13 dw. Ameland n. Zaandam. Lucas Bols 2 13 te Gjedserref n. Hangö. Midas 13 dwars Ushant n. Antwerpen. Netta 12 v. Marseille n. Genua. Draco 13 40 m. n.o. Casquets n. Rotterdam. SLEEPVAART Cycloop 12 100 m. z.w. Takoradi n. Lagos. Holland 12 te Amsterdam (repareren). Loire 14 v. Port Said n. Suez Noordholl. 12 410 m. n.w. Maracaibo n MaracaiDo. Oostzee 14 v. zee te Maassluis. Rode Zee 8 v. Rio Grande n. Vitoria. Schelde en Maas 14 v. Suez n. Perzische Golf. Stentor 12 v. Jersey n. Londonderry. Witte Zee 14 v. Piraeus n. Marseille. Zeeland 13 te Bombay verwacht. Zwarte Zee 14 v. Piraeus n. Azoren.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 4