TSihnha Mode IVAN LENT'S Plan voor 14 bedrijfspanden met bovenwoningen in Haarlem-Oost Prof. Perquin levert pleidooi voor hedendaagse jeugd Zwitsers jeugdorkest speelde op verheugend hoog niveau Plannen om de geboortedag van F red. van Eeden te gedenken Kies nü voor jaren... een matras .5 OPEL KAPITAN 1960; S AUTOBEDRIJVEN HEEMSTEDE S Aup'NG WOENSDAG 14 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Haarlemse Raad voor de Jeugd Burgerlijke Stand van Haarlem PIT-collecte in Heemstede volgende maand Bouw door bemiddeling van „De Kleine Middenstander'' Binnenbrand aan de Leidsevaart Voorschot op uitkeringen uit gemeentefonds Meevaller voor Haarlem Examens Faillissementen Auto kantelde in bocht De zwemcompetitie Kring Haarlem KNZB COVELINE VERENIGING HAERLEM „Les Conférences Fran- caises" opende het seizoen van binnen hei best van buiten hei mooisi DE HAARLEMSE RAAD voor de Jeugd heeft dinsdagavond in de graven- zaal van het stadhuis zijn eerste bijeen komst in het winterseizoen gehouden. Voor een grotendeels uit ouderen be staand geselschap heeft professor dr. N. Perquin, hoogleraar in de pedago giek aan de Rijksuniversiteit van Jjtrecht, een pleidooi voor de jeugd ge houden, zich excuserend dat hij over de jeugd moest praten, terwijl deze afwezig was. „De jeugdigen hebben teveel in de gaten dat er over hen wordt gepraat. Dat vinden ze niet leuk. En natuurlijk vinden ze het helemaal vervelend dat een vertrouwensman over hen spreekt, terwijl ze er niet bij zijn". In een met geestige tussenvoegsels geïllustreerd be toog over -De plaats van de jeugd in de hedendaagse samenleving" wilde professor Perquin zijn gehoor „een meer genuanceerde kijk, die in liefde is gehuld" op de jeugd geven. Professor Perquin begon zijn betoog met te spreken over de ouderen. De jeugdigen nemen een steeds kleinere plaats in de samenleving in. De wereld veroudert en het is moeilijk om tegenwoordig jong te zijn. Hierbij wees hij erop dat in ons land de ouderen in 1980 in vergelijking met 1930 zullen zijn verdrievoudigd. Het leven wordt beheerst door ouderen, met het ge vaar, dat de jeugdigen een aparte kaste gaan vormen. Wil de jeugd zichzelf zijn, aldus professor Perquin, dan moet zij re belleren, tenzij de ouderen met haar tot een akkoord komen. Het gaat er niet om dat de ouderen de jongeren hun wil opleg gen, maar juist de weg wijzen en ruimte geven aan een vrije keuze door de jonge ren. Het gevaar van een afzondering door de jeugd moet worden voorkomen. Van een jeugdverwildering zal weinig sprake zijn, als de jeugdigen ervaren dat de ouderen voor hen openstaan. Dat anderzijds bij de jeugd een openheid voor de ouderen aanwezig is, meende de inleider te mogen stellen. „Het is ontroerend te ervaren hoe de jeugd uit haar apartheid wil losbreken, zij hunkert naar het contact met oude ren." Professor Perquin beklemtoonde een serieus-nemen van de jeugd en een natuurlijk contact tussen jong en oud, waarbij de ouderen zich niet in een ge forceerd jong-zijn moeten kleden. Tegen de achtergrond van de verande rende maatschappelijke verhouding schets te de inleider de verhouding jongens-meis jes waarbij hij bij de meisjes een poging signaleerde om aan de jongens gelijk te worden, waardoor uiteraard veel van het typisch vrouwelijke verdwijnt. Vele jon geren, aldus de professor, zijn wat hun affectieve ontwikkeling betreft, niet ver- Advertentie BEVALLEN van een zoon: 11 okt.: J. Snoeksvan Rumpt. 12 okt.: M. C. van der Veldtvan Geldorp, M. P. de GoedeBe rendes, C. H. M. BauduinMannaart, M. C. BraakmanVergeer. BEVALLEN van een dochter: 12 okt.; A. M. W. van der BurgJonkers. OVERLEDEN: 12 okt.: M. Kamphorst— Spierenburg, 58 j., Hazepaterslaan. R. Ros- bach, 80 j., Donkere Spaarne. J. A. Plas, 82 j., Aelbertsbergstraat. ONDERTROUWD: 13 okt.: J. A. J. Thoo- len en A. Koolloos. M. S. Beck en D. W. Scheers. E. A. van den Berg en J. Leijs. C. Kalkwarf en A. H. van Thuijne. GEHUWD: 13 okt.- J. H. van den Hurk en G. de Vries. J. Noort en S. Bergsma. der gekomen dan de leeftijd van twaalf jaar. Van een groeien naar de volwassen heid is bij hen geen sprake. De maatschappij heeft vele jongeren echter weinig te bieden en te zeggen. Te vergeefs zoeken zij naar ideale voorbeel den. Zij missen die, want in de goedgeor dende maatschappij is nauwelijks plaats voor het waagstuk en het risico. Deze jon geren kiezen dan maar de burgerlijke le vensveiligheid, omdat dit de gemakkelijk ste weg is. Anderen trachten zich te com penseren door herrieschoppen en een bra- vour-houding. Professor Perquin signaleerde het ge brek aan levensruimte van deze maat schappij. „We zitten als mieren op elkaar geplakt." Daarom dienen mogelijkheden te worden geschapen om de jeugd zich te laten ontplooien, bijvoorbeeld in de sport en de creativiteit. Deze kunnen voor de jeugdigen van enorme waarde zijn. Dan geeft het niet, als de oudere kinderen toch geleidelijk hun eigen weg gaan. Ook bij de stedebouw zal met het scheppen van de noodzakelijke ruimte voor de jeugdi gen rekening moeten worden gehouden. Tenslotte bepleitte de inleider een niet- verpsychologiseerde opvoeding, die aan de jongeren de kans geeft hun geweten en verantwoordelijkheidsgevoel te ontwikke len. „Moge u erin slagen de jonge mensen te plaatsen in deze maatschappij, die zij ook als de hunne zullen ervaren", zei pro fessor Perquin. De voorzitter van de raad, de heer W. van Liemt, sprak een dankwoord tot 'de inleider. De muzikale omlijsting verzorg de het uit 45 jonge mensen bestaande Jugendorkester Zürich onder leiding van de heer Georges Scherrer. Advertentie HEDEN TENTOONGESTELD Dreef 203 OFF. DEALER Raadhuisstraat 53 - 65 Telefoon 38810 De jaarlijkse collecte voor het Interker kelijk Protestants Thuisfront, die in het voorjaar in Haarlem en Bloemendaal zo'n groot succes werd, zal volgende maand, van 23 tot 28 november in Heemstede en Zuiderhout (Haarlem) worden gehouden. Burgemeester mr. A. G. A. Ridder van Rappard is lijstaanvoerder van het comi té van aanbeveling voor deze actie, waar van de baten gedeeltelijk ten goede komen aan het Tehuis voor Militairen aan de Jansweg. Wil de opbrengst niet beneden de hoog gespannen verwachtingen blijven, dan zul len zich vele vrijwilligers beschikbaar moeten stellen om met lijsten en bussen rond te gaan. Het PIT besteedt het geld goed: bouw en instandhouding van protestantse militaire tehuizen, geestelijke verzorging door le ger-, vloot-, en luchtmachtpredikanten, verspreiding van goede lectuur, verzen ding van kerstpakketten, verzorging van verantwoorde ontspanning, hulp bij studie en velerlei andere activiteit in het belang van de Nederlandse militair. De ,De H aar] em se won i n gstichtin Kleine Middenstander", die tot dusver heeft bemiddeld bij de bouw en ver koop van ongeveer 250 flats in Haarlem, koestert thans vèrgevorderde plan nen voor de bouw van veertien bedrijfs panden in Haarlem-Oost. De koopsom men voor deze panden een bedrijfs ruimte met twee etages variëren van 45.000 tot 50.000. Het plan voor het complex, dat zal verrijzen op een van de gemeente over te nemen terrein tussen het Van Zeggelenplein, de A. C. Cruse- manstraat, de J. Graandijkstraat en de Geertruida Carelsenstraat, is ontworpen door de Haarlemse architect b.n.a. Jacq. van Velsen en zal worden ge bouwd door het Haarlemse aannemers bedrijf C. G. Wal e veld en Zoon. Tot de geïnteresseerden voor deze be drijfspanden behoren een grossierderij in papier, een confectiebedrijf, een drukke rij, een verhuisbedrijf, een transportbe drijf en een garagebedrijf. Het terrein, waarop het complex ge bouwd zal worden, is 96 meter lang, ter wijl de breedte aan de ene zijde ruim 27 meter en aan de andere kant 18 meter bedraagt. Het is de bedoeling het complex zonder premie te bouwen. Voor de grote panden moeten de gegadigden rond negen mille aanbetalen en voor de kleinere panden omstreeks 7500. In de eerste verdieping op de bedrijfs- HET VALT NIET te ontkennen, dat het referaat van professor Perquin, dinsdag avond voor de Haarlemse Raad voor de Jeugd gehouden en beluisterd door enige wethouders, raadsleden, leden van de rechterlijke macht en vooraanstaande on derwijskrachten, een zeer groot gedeelte van de jeugd betrof. Er zijn echter ook kleine groepen jongeren, die het geluk heb ben gehad een ideaal als levensgeschenk te mogen bewaren. Tot deze jongeren be hoorden de Zwitserse jeugdige amateur muzikanten, die verenigd als „Jugend Or- chester Zürich" 'op deze avond hun mede werking verleenden. Zij konden zich be vrijden uit de beklemming van het isole ment omdat zij met de toonkunst een uit- wijk-gebied konden betreden, waar zij zich konden verwerkelijken en geconfron teerd konden worden met onvergankelijke schoonheid. Hun liefde voor de muziek en hun ambitie voor het spel deden hen vele technische moeilijkheden overwinnen en brachten hun vertolkingen op een verheu gend hoog niveau. Het orkest bestaat nu bijna tien jaar. In 1950 waren ei" in Zürich vijf jongelui, die onder leiding van George Scherrer gingen musiceren. Spoedig voegden zich andere muziek-enthousiasten bij hen en nu is het „Jugend-orchester Zürich" tot een ensemble gegroeid van vijfenveertig leden. Zij bleken in staat om de drie-deli- ge ouverture „Lucio Silla" van W. A. Mo zart als eerste nummer van het pro gramma technisch knap en muzikaal te spelen. De dirigent George Scherrer, eveneens amateur, had een gezond be grip voor deze schone muziek en in opper ste eenvoud en oprechtheid kwam de ouverture tot de toehoorders. De uitvoering was een verrassing. Maar nog groter verrassing werd de voordracht van het Concert in D voor klavier en or kest van Joseph Haydn. De dertienjarige Helen Basler speelde hiervan met opmer kelijke technische beheersing en met een rijke natuurlijke muzikaliteit de solo-par tij. Het orkest sloot zich voortreffelijk bij haar spel aan. Bijzonder veel indruk maakte op deze avond de uitvoering van de Serenade (K. V. 388) voor blaasinstrumenten van W. A. Om half zes dinsdagmiddag is de Haar lemse brandweer uitgerukt voor een bin nenbrand in een woning op de eerste ver dieping aan de Leidsevaart 450 in Haar lem. De schade bleef beperkt tot het ver kolen van de betimmering van een kast waar de schoorsteen doorheen loopt en het verbranden van kleding in deze kast. Sinds achttien jaar staat in de woon kamer een haard tegen een geïmproviseer de schoorsteenmantel. Om half tien gister morgen maakte de echtgenote van de groentenhandelaar die hier woont, de haard aan en stookte deze de hele dag met hout. Om half zes zag het zesjarig zoontje rook uit de betimmering van de kast komen. Meteen sloegen de vlammen er uit. De brandweer bestreed het vuur met twee hogedrukstralen. De brand is waarschijn lijk ontstaan door oververhitting van de pijp van de haard. Mozart, inzonderheid door gave tekening, instrumentale kleur en expressie. Van de sopraan Marianne Brönnimann hoorde men nog een charmante voordracht in het Duits van de aria „Voi che sapete" uit Mozarts „Le nozze di Figaro". Van een verder optreden moest het zangeresje af zien door het late uur. Het orkest moest weer terug naar Leiden, de stad waar het gedurende zijn tiendaags verblijf in ons land met concerten te Amsterdam, Lei den en Rotterdam, logeert. Het nam afscheid met een klankschone uitvoering van „Die heilige drei Körrige", een compositie aan het orkest opgedragen door Pablo Casals, fraaie muziek, voorna melijk in de strijkersklank gehouden met een prachtig geslaagde toevoeging van het fluit-timbre. De voorzitter van de Haarlemse Raad voor de Jeugd, de heer B. J. van Liemt, toonde zich in een slotwoord zeer erken telijk voor het optreden van het jeugdor kest. Ook richtte de heer van Liemt woor den van dank tot prof. Perquin, na zijn toe spraak. P. Zwaanswijk De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen geschre ven, dat in afwachting van de totstandko ming van de bij de Staten-Generaal in be handeling zijnde wet betreffende de finan ciële verhouding tussen het rijk en de ge meenten voor 1959 en volgende jaren, op de voor 1960 te verwachten uitkeringen uit het gemeentefonds voorschotten zul len worden verstrekt tot een bedrag per inwoner, gelijk aan respectievelijk 158 percent en 148 percent van de ingevolge de wet van 15 juli 1929 voor 1959 voor de gemeente geldende basisbedragen, van de algemene uitkering en van de belasting uitkering. Deze voorschotten liggen aanmerkelijk hoger dan de uitkeringen voor 1959. Uit het vervolg van de circulaire blijkt dat deze voorschotten niet het karakter hebben van de voorlopige uitkeringen in gevolge de vroegere financiële-verhou- dingswet, maar dat de uitkeringen tech nisch thans zo zijn geregeld, dat zij de overgang vormen naar de toekomstige verhoudingswet. Voor vele gemeenten betekenen deze hogere uitkeringen een meevaller, al heb ben sommige gemeenten, die de begro ting voor 1960 reeds hebben ingediend, met een verhoogde uitkering rekening gehouden. Zo houden de begrotingscijfers voor 1960 van de gemeente Haarlem reeds rekening met een uitkering van 154 per cent van het basisbedrag van de algemene uitkering en van 144 percent van dat van de belast.inguitkering. In beide gevallen heeft Haarlem dus een meevallertje van vier percent of in totaal 675.684.80. Amsterdam. Vrije Univ. Doctoraalexamen psy- cho'oeie: J. P. Hebly. Haarlem. De rechtbank te Haarlem heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: H. van der Pligt, tandtechniker, Friezen- straat 34 te Haarlem. Rechter-Commissaris mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. S. Boek man, advocaat en procureur te Haarlem, Nieuwe Gracht 51. Anne Klement, schoenmaker, Marva- straat 1 te Zaandam. Rechter-Commissaris mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. J. A. M. Thijssen, advocaat en procureur te Zaan dam, Westzijde 144. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van.P.. Moeke, dragline-verhuur der, Vosmaerstraat 67 te Haarlem. Rechr- ter-Commissaris mr. J. D. Vink. Curator mr: P. J. Prinsen Geerligs? advocaat eo procureur te Haarlem, Jansweg 52. ruimte zijn onder meer een woonkamer van 18 vierkante meter, een slaapkamer, een keuken en toilet geprojecteerd en op de tweede verdieping vier slaapkamers en een douchecel. De totale hoogte van de panden bedraagt 10.40 meter. Naar de voorzitter van de stichting, de heer J. W. Damiaans, vertelde heeft de schoonheidscommissie het plan goedge keurd. Het wachten is nog op de Rijks goedkeuring. „De Kleine Middenstander" heeft haar activiteiten tot andere gemeenten uitge breid. Door bemiddeling van de stichting konden in Alkmaar 48 woningen worden gbeouwd. Verder bestaan er plannen voor de bouw van 140 flats in Amsterdam, aldus de voorzitter. Waarschijnlijk doordat de bestuurder de bocht te snel nam, is vannacht om twee uur een personenauto op de Grote Markt op de hoek van de Koningstraat in Haar lem gekanteld. Niemand van de drie in zittenden werd gewond. De bestuurder, een 23-jarige Haarlem se vertegenwoordiger, raakte de macht over het stuur kwijt. De wagen kantelde, schoof op het dak nog een tien meter ver der en kwam voorbij de zuidelijke trap van het stadhuis tot stilstand. De bestuur der kroop door het portierraam naar bui ten en hielp twee andere inzittenden, een 45-jarige dame uit Heemstede en een 25-jarige Haarlemmer uit de auto. Toen de politie arriveerde bleek de be stuurder verdwenen te zijn. Een half uur later kwam hij aan het bureau. Hij ver telde dat hij eerst wat rond had gelopen om van de schrik te bekomen. Omdat zijn adem naar alcohol rook vorderde de po litie zijn rijbewijs in, nam een bloedproef en legde beslag op de auto. De eerste ontmoeting van de zwemcompetitie Kring Haarlem K.N.Z.B. werd dinsdagavond door DWR in het Sportfpndsenbad in Haarlem gehou den. De voornaamste uitslagen waren: 33 1/3 meter vlinderslag meisjes afdeling A: 1. K. Dix (HPC) 25.9 sec.: 2. A. Warmer (DWT) 26 sec.; 3. I. Strengers (HPC) 26,5 sec. 33 1/3 meter rugslag jongens afdeling A: 1. B. Pieterse (HPC 23,8 sec.; 2. P. v. d. Eynde (HPC) 23.8 sec.; 3. J. v. Hensbergen (HPC) 23,9 sec. 100 meter vlinderslag heren: 1. T. Pauw (DWR) 1 min. 9,2 sec.; 2. R. Prins (HPC) 1 min. 14,6 sec.; 3. F. v. d. Eynde (HPC) 1 min. 17,8 sec. 66 2/3 meter vrije slag dames nieuwelingen: 1. T. Wassenberg (DWT) 47,5 sec.; 2. N. Koster (Njord47,5 sec.; 3. M. Bernink (DWT) 48,2 sec. 66 2/3 meter schoolslag jongens B: 1. T. Blok (VZV51 sec.; 2. C. H. Brouwer (HPC) 58,5 sec.; 3. P. Jansen (DWR) 58,6 sec. 100 meter schoolslag dames junioren: 1. R.'van Dam (NVA1 min. 34 sec.; 2. M. van Kooten (VZV) 1 min. 34,8 sec.; 3. D. Beelen (Haarlem) 1 min. 36,8 sec. 4 x 66 2/3 meter wisselslag estafette jongens af deling B: 1. HPC 3 min. 15 sec.; 2. VZV 3 min. 34.2 sec.; 3. DWR 3 min. 56 sec. 100 meter schoolslag heren junioren: 1. J. Eich- horn (DWT) 1 min. 21 sec.; 2. J..Sint (DWR) 1 min. 21,6 sec.; 3. J. Vierhout (Njord) 1 min. 22,5 sec. Advertentie SLOOPT DE HOUTWORM (BOKTOR) UW WONING? Doeltreffend is „COWOREX" H.24 Vraagt inlichtingen Chem. Olie-Verf en Lakind. Ged. Oude Gracht 95 - Telef. 16507 Na afloop van dc lezing die dr. J. Meijer, leraar aan het Coornhertlyceum, over „Haarlem - stad van Tachtigers" dinsdag avond in restaurant Brinkmann voor leden va'ii de Vereniging Haerlem hield, heeft een der toehoorders er de aandacht op ge vestigd. dat het het volgend jaar honderd jaar geleden is, dat Frederik van Eeden geboren werd. Hij vroeg of er geen aan leiding bestaat een monument op te richten. De voorzitter der vereniging, jhr. mr. C. C. van Valkenburg, antwoordde, dat het bestuur plannen heeft de dag te gedenken waarop het honderd jaar geleden is dat Van Eeden geboren werd. Er moet nog overleg worden gepleegd met diverse in stanties. De heer Godfried Bomans deelde mee lid te zijn van het Frederik van Eedenge nootschap en van het comité dat in Haar lem het Hildebrandmonument wil oprich ten. „Betekent het geen overbelasting voor de stad Haarlem als wij beginnen plannen te maken voor het oprichten van een mo nument voor Van Eeden als wij tekort zijn geschoten in het brengen van hulde aan Nicolaas Beets?" vroeg de heer Bomans zich af en voegde er aan toe: „Wanneer er wordt overgegaan plannen te maken voor een Van Eedenmonument, vorm dan niet een comité". Dr. Meijer heeft reeds enkele malen voor de Vereniging Haerlem voordrachten ge houden, onder meer over Bilderdijk en Sal vador; dez eavond besteedde hij aandacht aan de Beweging der Tachtigers. Hij zeide, dat de Beweging al uitgebloeid was voor zij tot volle wasdom kon geraken. Het kon echter niet anders of de Beweging móest ten onder gaan, maar dat er zo lang over gesproken is komt doordat de Tachtigers zo oud geworden zijn. Van de Beweging is weinig overgebleven. Alleen voor de historie is zij belangwekkend. Het is alleen maar toevallig, dat Haarlem in verband kan worden gebracht met de Tachtigers, omdat verscheidenen er hebben geleefd. Van Eeden is er geboren en getogen, Van Eeden en Verwey waren getrouwd met dochters van Van Vloten en Lodewijk van Deyssel woonde er vele jaren. Haarlem was echter geen centrum van de Beweging, omdat de stad door haar karakter niet in staat was dat te worden. In feite is het ra dicale Amsterdam het centrum van de Be weging geweest. In Haarlem waren wel ra dicale denkbeelden, maar de stad vormde geen levende facetten van het litteraire leven. Dr. Meijer herinnerde aan het werk van Busken Huet en het vormen van een kring rondom de uitgever Kruseman. In deze kring was onder meer H. B. G. Kwak opge nomen. Spreker vertelde over diverse schrijvers die in Haarlem gewoond hebben en over deze stad geschreven hebben en besprak in het bijzonder het werk van Lo dewijk van Deijssel. Dr. Meijer merkte daarbij op, dat de gedachten van deze schrijver te veel naar het verleden terug gingen. Hij beschreef Haarlemse families uit een periode van voor zijn geboorte. In zijn begroetingswoord deelde de voor zitter nog mede, dat binnenkort een wan deling in het landgoed „Lindenheuvel" te Bloemendaal gemaakt zal worden en dat er plannen bestaan een speurtocht voor de jeugd te houden. De vereniging „Les Conférences Fran- gaises" in Haarlem heeft dinsdagavond het seizoen geopend met een bijeenkomst in een zaaltje van de Remonstrants Ge reformeerde Kerk aan de Wilhelmina- straat. De heer Paul Blanchart, lid van het Comité de la Société d'histoire du théatre en lid van de Association professionelle de la critique dramatique, hield onder de titel „Paris deux fois „Remodelé"; 1860- 1960" een causerie over de veranderingen die zich de laatste eeuw onder meer op stedebouwkundig gebied in de Franse hoofdstad hebben voorgedaan. De heer Blanchart lichtte zijn lezing, die hij lar deerde met enkele anekdotes, toe aan de hand van een plattegrond van Parijs en hij verschafte zijn gehoor tenslotte wat cijfermateriaal onder andere over de be volking. Spreker werd ingeleid door de presi dente' der vereniging, C. J. barones van stond gelegenheid tot het stellen van vragen. (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) In samenwerking met de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen toonde Wit- teveen in het Concertgebouw zijn nieuwe najaars- en wintercollectie. De modellen werden door de drukbezet te zaal met veel enthousiasme ontvangen. Voor het komende seizoen zijn het voor al de bouclés in twee kleuren de open en geruwde bouclés, en allerlei langharige weefsels zoals mohair, flausch en wollen stof met poil de renne (rendierhaar) dat er tijdens het weven ingestrooid wordt, waardoor een harig effect wordt verkre gen. Voor japonnen zien we veel Italiaanse wevenite, effen en bedrukte tinneroy, het materiaal dat zo ideaal geschikt is voor de kleding van de teenager, en jacquard voor de al wat oudere vrouw. Tweed, in allerlei kleurschakeringen en diktes, blijkt na jaren nog niet aan roem te hebben in geboet; het is haast iets ondenkbaars in de mode-wereld, zo'n lange glorie, maar het is ook zo'n heerlijk materiaal voor ja ponnen, pakjes en rokken, dat we het jammer zouden vinden het te moeten missen. De gehele mode van het komende sei zoen is erop gebaseerd het de vrouw zo gemakkelijk mogelijk te maken en voor haar een kleding te creëren, die goed draagbaar is en haar flatteert. De man tels zijn merendeels van een bontkraag voorzien, zelfs de regenjas toont een voor keur voor deze garnering, hoewel het dan geen echt, maar synthetisch bont is. Ze worden vaak door een losse ceintuur in de taille bijeengesnoerd, ook de voor de teen-ager zo populaire driekwart jas, die vaak op een pantalon gedragen wordt. Pantalons in tinneroy, wevenite, kamga- ren en terlenka in strepen, uni en het zo modieuze pepite ruitje. De smalle pijp is met een split of wordt door een rits gesloten. Ook de japonnen zijn comforta bel in het dragen vooral de zo flatteuze robe chemisier, die bij ieder type past en dit seizoen zo'n enorme furore maakt. In deze collectie waren ze bijna alle voor zien van een driekwart mouw en een royale kraag en vervaardigd van de meest uiteenlopende materialen. Ideaal voor een mode, die alsmaar verandering in de roklengte aanbrengt zijn de rokjes met plissé fixo, een plissé, dat overal even diep is, zodat het rokje gemakkelijk ver kort kan worden, wel niet onder, maar boven aan de taille. Het was een ruim ge varieerde collectie. Dat er van de combinatie „rok en trui" een gehele modeshow opgebouwd kan wor den heeft de jersey shop „Favoriet" wel duidelijk bewezen. Op enkele uitzonderin gen na, zoals een japonnetje van jersey of een pakje van mohair werd ons in een paar uur tijds een collectie jumpers, ves ten en pullovers voorgeschoteld, die de moeite van het bekijken waard was. Naast de fijngebreide truitjes, die steeds modieus zijn, zien we dit seizoen een ster ke voorkeur van grof gebreide of harige kwaliteiten. In dit laatste genre zijn de 100 percent zuivere óf gemengde mohairs, die wat lager in prijs liggen, wel zeer favoriet. Niet alleen voor jumpers, maar ook voor rokken de ene keer effen en wijd plooiend, een andere maal in ruitdes- sin en strak met een bijpassende stola vinden ze een dankbare toepassing. We zagen deze harige stof in diverse mo dieuze tinten zelfs tot japonnen verwerkt, maar we kunnen ons niet voorstellen, dat er het heel slanke type uitgezonderd veel zullen zijn, die er echt bekoorlijk mee uit zullen zien. Maar gelukkig is er keuze genoeg. Prachtig waren de goedge kozen cominaties, zoals een donkerrode gemêleerde bouclé, die in Parijs zo en voque is, op een donker geruite rok. Die mode is toch eigenlijk maar een vreemd iets! Hoe komt het toch, dat we dit jaar dol verrukt zijn over diverse tinten groen en lila, kleuren die we het vorig jaar nog niet het bekijken waard vonden en die het volgend jaar misschien weer hele maal van de kleurenkaart verdwenen zijn. Maar dit jaar voelen we er ons gelukkig mee, omdat we weten dat we er op en top modieus mee zijn. En het is niet zo moeilijk en gewaagd de mode in een kleur dan in een bepaalde lijn te volgen. Ons paarse of groene truitje loop het vol gend jaar heus ook nog wel mee en het jaar erop zijn we blij dat we weer een excuus hebben om iets nieuws aan te schaffen. Dan zijn onze mode-gedachten weer zo veranderd, dat blauw of geel ons meer flatteert! Mooi was een rok in moutarde, een flat teuze kleur, die zich als op regendroppels gelijkende stippen herhaalde in de beige jumper met zakklepjes, V-hals en aange breide vrij grote kraag. Een zeer chique geheel, dat zeker kan wedijveren met een gekleed pakje. Die pakjes zagen we overi gens ook in ruime mate; ze waren klas siek van lijn met een recht strak rokje en een vrij lang soepel vallend jasje met gro te plat liggende kraag. Natuurlijk ontbraken de jersey panta lons en sportieve skitruien met ingebrei- de motieven ook niet. We kunnen de winter vol verlangen te- gemoettreden met zo'n hartverwarmende kledir?0. Katu Adnprtevtip Vraagt Uw Apotheker of Drogist Advertentie schuimrubber vanaf f 122.5<> binnenvering vanaf f 79.-

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5