Adenauer wenst een goed voorbereid topgesprek Niemand de deur uit zonder een Brinta-ontbijt! Subsidie voor wijsgerige studie van dr. B. Delfgaauw Hij zou graag meegaan naar Eisenhower „Maatschappij zonder overheidsbemoeiing is ondenkbaar" Discussie van Kamerleden Eerste landing van een Boeing 707 op Schiphol Over twee weken wordt hij een geregelde gast Juwelendieven hebben nog meer sleutels in handen Chinezen dreigen Indiërs uit voorpost te „gooien" Zuidafrikaanse delegatie verlaat UNO-bijeenkomst Zuidwest-A frika werd een politiestaatgenoemd Nog geen beslissing over Veiligheidsraadzetel Nederlands pleidooi voor uitbreiding van zeteltal K.v.K.' s van Limburg maken zich bezorgd Hard nodige wegenbouw lijdt onder vertraging Vragen van C.P.N.-Kamerlid over militaire oefening Minister Toxopeus over moeilijkheden in Bergen Geen gemeentegelden in Stichting gestoken Sigarettenindustrie dient adres in hij Tweede Kamer Broer van meisje, dat nozem doodde, gewond FILOSOFIE DER GESCHIEDENIS" Vijf doden in het verkeer Bloemenventer door tram overreden Prins Bernhard vertrekt maandag naar Brazilië Duitse vissers schuldig maar geen boete Tweehonderd militaire trucks met veevoer naar het oosten Koeien uit getroffen streken komen in westen logeren Japanse prinses in Nederland Oud-burgemeester van Alphen a/d Rijn overleden Luchtpost voor marine smaldelen I en V W v. - l)AG 14 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Bonn) Op voor een regeringshoofd ongewone wHze heeft dr. Adenauer te Bad Godes je voor de buitenlandse persvereniging in de Bondsrepubliek zijn visie gegeven „p de huidige politieke situatie in de we reld. ..Er kan geen conferentie op het hoogste niveau met Kroesjtsjev plaats heb ben alvorens men van westelijke kant on der elkaar volledige overeenstemming be reikt heeft over de te bespreken proble men." aldus de bondskanselier. Hij zei voorts dat diplomatieke betrekkingen met landen als Polen en Tsjechoslowakije niet aangeknoopt kunnen worden door de Bondsrepubliek, omdat daardoor de splij ting van Duitsland erkend zou worden. Adenauer gaf een met veel humor en soms sarcasme gekruid commentaar op kranten- en andere nieuwsberichten over de aanstaande topconferentie. Uit dat commentaar bleek dat de bondskanselier het noodzakelijk acht dat voor een topcon ferentie, welke volgens hem in een rela tief nabije toekomst zal kunnen plaatsheb ben, in Amerika overleg zal worden ge houden met Eisenhower. Daarmee doelde hij op een gesprek tussen Macmillan, De Gaulle en Eisenhower en misschien wel met hemzelf te Washington. Men kan, zo zei hij, van Eisenhower niet eisen dat hij twee maal in korte tijd naar Europa komt: een maal voor onderling westelijk beraad en later nog eens voor de topconferentie ZCAdenauer gelooft niet dat het op deze eerste topconferentie hij verwacht er blijkbaar een hele serie afsluitende re sultaten" bereikt zullen worden inzake Berlijn, het Duitse vraagstuk en de ont wapening. Reeds voor dat topoverleg moet zijns inziens de sfeer wat opgeklaard zijn. De regeringsleiders zelf, die vanwege hun werkzaamheden „thuis" zijns inziens slechts korte tijd bijeen kunnen blijven, moet het er in de eerste plaats om te doen zijn de baan voor verdere gesprekken vrij te maken. Voor alles moet op de aan staande topconferentie blijken, dat men waarlijk de bedoeling heeft tot een ont spanning te komen. Hieruit kan men opmaken, dat Bonn (dat is Adenauer) niet tegen een topcon ferentie in dit jaar is. Voorts dat van Westduitse kant op zeer nauwe samen werking bij de westelijke voorbereiding van dat overleg met Kroesjtsjev wordt ge rekend. En ten slotte meent de bondskan selier dat men de gewone mensen, die wonderen zouden verwachten van een conferentie op het hoogste niveau, van te voren moet duidelijk maken, dat Kroesjt sjev, Eisenhower, Macmillan en De Gaul le in het verloop van enige dagen de gro te tegenstellingen niet uit de wereld kun nen helpen. Hun taak is het volgens Ade nauer om de eerste echte stap in de rich ting van een ontspanning aan te geven. Geschillen met Londen De bondskanselier ging vrijmoedig in op de verschillen, die er tussen Bonn en Londen bestaan. Hij noemde er twee: ten eerste, die over de gemeenschappelijke markt en de vrijhandelszone. Volgens de bondskanselier is de Europese Economi sche Gemeenschap voor de daarin verbon den zes landen allereerst een politieke, pas daarna een economische zaak. Via de E.E.G. wenst men te komen tot een poli tieke integratie, welke Europa immuun zal maken voor de druk van het oosten. Groot-Brittannië evenwel, zo zei de kan selier, ziet de E.E.G. allereerst als een economische gemeenschap. Wij zijn be reid Groot-Brittannië economisch zoveel mogelijk tegemoet te komen, zonder onze Drie Kamerleden, te weten oud-minister Hofstra, prof. dr. H. J. Witteveen en mr. Ph. C. M. van Campen, hebben in Rot terdam van gedachten gewisseld over het onderwerp „hoe ver de overheid kan en mag gaan bij het ingrijpen in het econo mische leven?" Dit evenement was op touw gezet door het corps van studenten aan de Rijksbelastingacademie ter gele genheid van zijn vierde lustrum, dat deze week wordt gevierd. Een der toehoorders was de staatssecretaris van Financiën. De drie heren hebben eerst elk voor zich over het onderwerp gesproken, waarna het eigenlijke debat begon. Het drietal was het er wel over eens, dat een maatschap pij zonder overheidsbemoeiing niet denk baar is. De heer Hofstra stelde onder meer, dat we thans leven in de eeuw van de weten schappelijke planning, ook geldend voor het overheidsbeleid. Waarom zou men dan het economische leven daarvan moe ten uitsluiten? Het onderworpen zijn aan regels bete kent immers niet het verliezen van het persoonlijke initiatief, de uitdrukking die hij in de plaats wilde stellen van particu lier initiatief. Er moet evenwel niets „zo maar" worden opgelegd: eerst moet er over de te nemen maatregelen een dis cussie zijn, gevolgd door wat de spreker noemde een algemene overtuiging. Een vrije maatschappij bestaat vol gens prof. Witteveen niet, maar alles is een kwestie van graduoring. Er moet een zo groot mogelijke vrijheid zijn bij een doel matige werking van de maatschappij. Een harmonie van belangen moet het richt snoer van de overheid zijn. Men moet zich afvragen of verbeteringen van de maat schappij nodig zijn, waarbij de vrijheid in het gedrang komt. De spreker was van oordeel, dat op het ogenblik het geloof in wetenschappelijke planning niet meer zo groot is. Er is, zo dacht hij, een zekere ombuiging in de lijn, die teveel voor schrijft en regelt. Mr. Van Campen wilde noch een volle dige centraal geleide volkshuishouding, noch een volledig vrije. Overheidsingrij pen, zoals na de oorlog op het gebied van loon- en prijsbeheersing, dus van directe aard was nodig, maar deze kan tot ver starring leiden. Dit moet evenwel bij ver andering van de toestand weer worden na gelaten. Bij indirect overheidsingrijpen, meende hij, blijft de eigenlijke onderne mersfunctie intact. De overheid moet naar zijn oordeel een bewuste structuur- en conjunctuurpolitiek voeren. politieke doeleinden uit het oog te verlie zen, aldus Adenauer. Op deze basis hoopt hij tot een akkoord met de Britten te ko men. Het tweede meningsverschil geldt het plan Rapacki tot instelling van een kern- wapenvrije zone in Midden-Europa. West- Duitsland zal zich, volgens de bondskan selier, nooit aan een controle op bewape- ningsgebied onderwerpen, die alleen dit land aangaat. Zoiets zou zijns inziens het einde van de NAVO betekenen, zoals ook de NAVO-opperbevelhebber Norstad hem heeft verzekerd. Een zekere critiek klonk ten slotte in zijn woorden over de Amerikaanse poli tiek na de dood van Dulles. In feite is die politiek niet gewijzigd, maar toch zeker in de methode. Men kan volgens Ade nauer nog niet zeggen, of die methodever andering een gunstige of een ongunstige uitwerking zal hebben. Advertentie Zó uit het PT* in de bordenI brinta Op de Amsterdamse luchthaven kwam dinsdag onverwacht het bericht binnen, dat een Boeing 707 van de intercontinen tale versie, na de lijndienst van Pan Ame rican World Airways tussen San Francis co en Londen te hebben uitgevoerd, naar Amsterdam zou doorvliegen voor het ma ken van een oefenvlucht, dit met het oog op het feit, dat Pan American van 28 en 29 oktober af de DC-7C op de lijn New York-Londen-Amsterdam-Dusseldorp en terug gaat vervangen door dit viermoto rig straalvliegtuig. Inderdaad landde om ongeveer half zeven in de avond, toen het reeds volkomen donker was, de Boeing met gezagvoerder Sam Miller, chef-vlie ger van de atlantische divisie van Pan American, aan het stuur op ba^n 19. Aan de kop van de baan, in de nabijheid van de Fokkerfabrieken draaide het reusach tige straalvliegtuig 180 graden. Aan boord bevonden zich inspecteurs van de Ameri kaanse rijksluchtvaartdienst, uit Londen en New York, verder Pan American-per- soneel van de verbindingsdienst uit Lon den en van de onderhoudsdienst uit New York. Na 14 minuten kreeg Miller van de con troletoren op Schiphol vergunning weer te starten. Zeer snel was de Boeing los van de baan, steeg en verdween met dof ge brom in het lage wolkendek op weg naar Hamburg, waar dezelfde manoeuvre werd herhaald als op Schiphol. Op de luchthaven hadden zich bij het bericht van de eerste landing van een Boeing-straalpassagiersvliegtuig vele be langstellenden op het platform verzameld en deze waren uiteraard teleurgesteld toen de bemanning van het toestel er wegens tijdsgebrek van afzag naar het beton voor de intercontinentale hal te taxiën, waar overigens de nieuwe uitrusting voor de grondapparatuur voor gebruik gereed stond. Na Hamburg stond nog Kopenhagen op het programma en vervolgens zou men dinsdagavond laat naar Londen terugvlie gen. Want vanmorgen wordt de normale lijnvlucht Londen-San Francisco via de poolcirkel met dit toestel uitgevoerd. De bende die in de nacht van zondag op maandag voor meer dan een kwart miljoen pond aan goud, zilver en diamanten uit vier Londense juwelierswinkels roofde, is volgens de politie ook in het bezit van de sleutels van twee andere juwelierszaken, die tot dezelfde groep behoren, namelijk een in de stad Norwich en een op het eiland Wight. Scotland Yard zond een S.O.S. naar beide plaatsen om dag en nacht deze winkels te bewaken. Er is een beloning van honderdduizend gulden in uitzicht ge steld voor degene die inlichtingen kan ge ven, die leiden tot de ontdekking van de juwelen en de arrestatie van de inbrekers. NEW DELHI (Reuter) Chinese mili tairen hebben de bezetting van een Indi sche voorpost aan de noordoostelijke grens „voor de laatste maal gewaar schuwd", dat zij moet kiezen tussen zich terugtrekken of „er met geweld uitgegooid te worden", aldus is woensdag van gezag hebbende zijde te New Delhi vernomen. NEW YORK (UPI) De Zuidafrikaan se UNO-delegatie heeft dinsdag de bijeen komst van de beheerschapscommissie ge boycot toen de kwestie Zuidwest-Afrika aan de orde kwam. De commissie hoorde als getuigen de anglicaanse predikant Mi chael Scott, de Zuidwestafrikaanse stu dent Hans Beukes en de secretaris van de Amerikaanse senator Humphrey, Lowen- stein. Allen beschreven Zuidwest-Afrika als een „politiestaat" die aan het gezag van de Unie van Zuid-Afrika moet wor den onttrokken. Hiertoe dient het Interna tionale Gerechtshof in de arm te worden genomen. Scott, die de toegang tot Zuid-Afrika is ontzegd, zei zich af te vragen of de An- glo-Amerikaanse belangen in de Zuidafri kaanse diamantmijnen wellicht van in vloed zijn op de politiek die Groot-Brittan nië en de Verenigde Staten jegens Zuid west-Afrika volgen. Hij las een verzoekschrift van Toivo Ja- tovio voor, die wegens het opstellen van dit verzoekschrift zou zijn gearresteerd en met deportatie naar Angola zou worden bedreigd. Hans Beukes vertelde hoe de geheime politie zijn kamer doorzocht nadat zijn paspoort, nauwelijks 24 uur voor zijn ver trek naar Noorwegen, was ingetrokken. „Ik had de grootste moeite hen ervan te overtuigen dat „Call to greatness" van Adlai Stevenson geen communistische pro paganda was." De jeugd van Zuidwest- Afrika moet in blanke schoolboekjes in „vernederende termen" over haar eigen volk lezen, aldus Beukes. De Zuid afrikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Eric Louw, heeft vorige week in de commissie gezegd, dat het paspoort van de student was ingetrokken, toen men ver nam dat hij ip werkelijkheid van plan was voor de UNO te verschijnen,'hoewel hij niet de bevoegdheid had om voor zijn volk te spreken. NEW YORK (Rcuter/AFP/UPI) De UNO-Assemblee is er dinsdag weer niet in geslaagd, een opvolger aan te wijzen van Japan in de Veiligheidsraad. Op Brits voorstel werd tenslotte besloten de kwestie tot maandag te laten rusten. Nadat de keuze aanvankelijk alleen tus sen Polen en Turkije ging, waarbij Polen ten hoogste 48 stemmen verwierf zes minder dan de vereiste meerderheid van tweederden en Turkije niet verder kwam dan 35 stemmen, werden bij een vpije stemming zeven stemmen op Joego slavië als compromis-kandidaat uitgebracht terwijl Polen en Turkije respectievelijk 38 en 35 stemmen kregen. In totaal is er, sinds de kwestie maandag aan de orde kwam, vijftien maal gestemd. De stemmingen zijn geheim, maar van ingelichte zijde wordt vernomen dat ver scheidene Latijns-Amerikaanse landen die gewoonlijk de koers der Verenigde Staten volgen, Polen steunen. In tegenstelling tot de vier Scandinavische landen steunen Nederland, België en Luxemburg de kan didatuur van Turkije. De Scandinavische delegaties baseren hun standpunt op het feit dat de niet-permanente zetel in kwes tie vroeger bij „Gentlemen's agreement" aan een'Oosteuropees land werd toegewe zen. De Beneluxlanden steunen de kandi datuur van Turkije voornamelijk omdat dit land bij de N.A.V.O. is aangesloten. In de tweede politieke commissie heeft de Nederlandse afgevaardigde H. Schel- tema uitbreiding van de Veiligheidsraad van elf tot vijftien leden bepleit De samenwerkende Kamers van Koop handel van Limburg richtten onlangs aan de ministers van Verkeer en Waterstaat een schrijven, waarin zij ernstige be zorgdheid tot uitdrukking brachten over de door de regering aangekondigde ver traging in de voltooiing van de nieuwe wegverbindingen door Limburg, namel'ik van Keipen naar Maastricht, van F^er- Ien via Geleen naar de Belgische grens en Eindhoven, Venlo-Duitse grens. De voorzitter van de Maastrichtse Ka mer van Koophandel, prof. dr. ir. H. Ge- lissen. deelde in de dinsdag gehouden ver gadering van deze Kamer mee, dat hij on langs het voorstel kreeg van een der Lim burgse mijnen om grote hoeveelheden ko len voor de P.L.E.M.-centrale te Begge- num over de weg aan te voeren. Als dit vervoer komt bij al het toeristische ver keer, het transport van industriële goede ren en het drukke miinwerkersvervoer. dan zal er, zo meende een der leden van de Kamer, een warboel in het verkeer ont staan, welke catastrofale gevolgen moet krijgen. Laat men de zaak maar eens for ceren, zo oordeelde dit lid Daartegenover staat, dat van BoWs^e zijde in 'n vijfjarenplan de autoweg Luik- Antwerpen. welke nu al tot Hasselt is ge vorderd in 1961 klaar zal zijn. Het ver voer naar bijvoorbeeld Rotterdam zal daar ongetwijfeld onder gaan lijden. Of de noodkreet van Limburg intussen veel zal helpen achtte de voorzitter van de Maastrichtse Kamer van Koophandel een grote vraag. Dat Rijkswaterstaat voor de betreffende wegenaanleg met gebrek aan personeel te kampen heeft en dat de aan koop en onteigening van gronden zoveel tijd in beslag zouden nemen, achtte de Ka mer onder de dwang der geschetste om standigheden argumenten, die toch niet onoverkomelijk mogen zijn. De Limburgse Kamers van Koophandel hebben aan het Limburgse Kamerlid Jos Maenen reeds een request gericht, waarin de harde noodzaak van betere en moderne verkeers wegen in Limburg nader wordt uiteenge zet. Een soortgelijk vertoog zal nu ook aan alle Kamerleden gericht worden ter aan vulling van het adres, dat het provinciaal bestuur van Limburg over de noodzakelij ke bespoediging der voltooiing van de Limburgse verbindingen te land en te wa ter kort geleden tot de regering en de Ka mer richtte. Het C.P.N.-Tweede Kamerlid C. Borst heeft aan de minister van Defensie ge vraagd of het juist is dat op 26 september bij Oosterbeek een eerste-luitenant van het 11de bataljon gardegrenadiers aan een 50-tal militairen heeft bevolen, zich ge kleed en met hun uitrusting in de Rijn te begeven en wadend om een krib heen te trekken? Voor velen hunner zou de rivier ter plaatse te diep geweest zijn om deze zon der risico te doorwaden, waardoor, aldus de heer Borst enkele militairen bij het omtrekken van de krib met hun uit rusting onder water verdwenen en enkele drenkelingen door hun kameraden moes ten worden gered. Op hen zou daarna kunstmatige ademhaling zijn toegepast. Is het juist, zo vraagt de heer Borst dat de luitenant ter plaatse zijn excuses aan de militairen heeft aangeboden en enke len hunner heeft bedankt voor hun red dingswerk. En is het ook juist, dat de ba taljonscommandant, overste K, later voor de troep heeft verklaard, dat hij zeer ver heugd was geweest de compagnie zonder verliezen van deze oefening te zien terug keren, dat de luitenant niet de bedoeling had gehad de levens van de soldaten in gevaar te brengen en dat „In Rusland bij oefeningen altijd soldaten verdrinken," of woorden van gelijke strekking? Als dat juist is, aldus de vragensteller, welke maatregelen zullen dan tegen de bedoelde luitenant worden genomen en hoe denkt de minister de zekerheid te scheppen, dat dergelijke militaire oefenin gen, waaraan levensgevaar is verbonden, niet meer zullen plaatshebben? De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, heeft geantwoord op de vragen, die het Tweede Kamerlid de heer G. Ritmeester had gesteld in verband met het beleid van de burgemeester van Bergen (Nh.) welke, zoals gemeld is, zijn ontslag heeft aangeboden aan de Commis saris der Koningin in Noordholland. De ge meenteraad van Bergen heeft onlangs een motie van afkeuring aangenomen betref fende het beleid van de burgemeester in zijn kwaliteit van voorzitter van het stich- tingbestuur der Schooltandverzorging voor Bergen en omliggende gemeenten. De dag, nadat deze motie in de gemeen teraad van Bergen werd aangenomen, al dus het antwoord van de minister, heeft de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland de minister van Bin nenlandse Zaken ervan op de hoogte ge steld. De Commissaris heeft ook reeds een voorlopig rapport uitgebracht. Uit dit rap port blijkt, aldus de minister, dat van het verstrekken van gelden uit de gemeente kas aan de stichting geen sprake is. De vordering van de gemeente Bergen op de stichting thans bedragende 41.600, is voornamelijk ontstaan, doordat aan de in dienst der gemeente aangestelde ambte naren, die ten behoeve van de stichting werkzaam zijn, de hun toekomende sa larissen door de gemeente zijn uitbe taald, terwijl de stichting door liquidi teitsmoeilijkheden niet in staat was ha rerzijds de uitbetaalde bedragen aan de gemeente te vergoeden. Op de vraag of inderdaad het verifica tiebureau van de Vereniging van Neder landse Gemeenten reeds sedert 1955 on gunstige rapporten heeft ingediend over d gang van zaken bij de stichting, alsmecïe over haar liauiditeit, antwoordt de minis ter, dat het verificatiebureau in het rap port van 20 augustus 1958 de aandacht heeft gevestigd op de moeilijke positie van de stichting. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de juistheid van de aantijging, dat de voorzitter van de raad der gemeente Ber gen in zijn kwaliteit van voorzitter van gepoemd stichtingsbestuur aan de raad van die gemeente onjuiste inlichtingen heeft verstrekt over de gang van zaken bij de stichting. Dit werd gesteld in de ver gadering van de gemeenteraad van Ber gen, waarin de motie van afkeuring werd aangenomen. De minister zal, zegt hij tenslotte toe, nadat alle daarvoor nodige gegevens in zijn bezit zijn, aan de bestuurlijke zijde van deze aangelegenheid de nodige aan dacht schenken. Hij wacht daaromtrent op korte termijn een nader rapport van de Commissaris der Koningin. De Stichting Sigarettenindustrie heeft een adres gericht aan de leden der Twee de Kamer In dit adres wordt gepleit voor het opheffen van de omzetbelastingver hoging per 31 december van dit jaar. Het adres houdt verband met het bij de Kamer ingediende wetsvoorstel tot verlenging van de zogenaamde tijdelijke belastingmaat regelen. waaronder de handhaving van de verhoogde belasting op sigaretten op het niveau van 69 percent. Er wordt uiteengezet, dat van de prijs van f 1 van een pakje sigaretten, de in dustrie f 0,20 overhoudt, waarvan 0,10 besteed worden voor tabak en f 0,10 wor den uitgegeven aan lonen, salarissen, so ciale lasten, hulpstoffen, verpakking, af schrijving. verkoopkosten en algemene kosten. Verder moet daaruit ook nog een rendement over het geïnvesteerde kapi taal overgehouden worden. Vendetta in Italië BRACCIANO (UPI) In augustus heeft de 19-jarige Alba Sbrighi een 16-jarige nozem, die haar wilde aanranden, Bene detto Argenti, neergestoken. Vanochtend is haar 28-jarige broer Umberto dichtbij de plaats, waar zijn zuster haar aanvaller doodde, door onbekenden aangevallen en ernstig gewond. De politie twijfelt er niet aan of de vendetta, de weerwraak, is hier in het spel gekomen en de daders worden derhalve gezocht onder de familieleden en bekenden van Argenti. Umberto Sbrighi, die treinmachinist is. werd onderweg naar huis vanochtend om streeks half zeven overvallen en afgeran seld. Verzwakt door bloedverlies is hij naar huis gestrompeld. Zijn zuster is indertijd vrijgesproken, omdat de rechtbank haar daad als legi tieme zelfverdediging beschouwde. De Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft dr. Bernard Delfgaauw te Haarlem een subsi die verleend voor de voorbereiding van een boek over de filosofie der geschiedenis. Door deze subsidie heeft dr. Delfgaauw zich tijdelijk kunnen vrij maken van een aantal zijner werkzaamheden om zich aan het schrijven van zijn studie te wijden. Het boek is in vijf gedeelten verdeeld, waarvan het eerste de methode van het onderzoek behandelt. Het ligt in de bedoe ling, dat de studie in het voorjaar van 1960 zal verschijnen. Dr. Delfgaauw heeft verklaard, dat twee auteurs hem tot het schrijven van dit boek hadden geïnspireerd, namelijk de filosoof Martin Heidegger en de paleontoloog Pier re Teilhard de Chardin. Dat ook een pa leontoloog hierbij een rol heeft gespeeld is Huizinga. Romein en Polak. Dr. Delf- gaauws studie ook de ontwikkeling van de mensheid en het vraagstuk van haar ont staan ter sprake komen. In zijn oeuvre heeft de auteur in bijzondere mate reke ning gehouden met de ontwikkeling van de filosofie der geschiedenis in Nederland zo als deze belicht wordt dooi schrijvers als Huizinga, Romein en Polsk. Dr, Delf gaauw spitst zijn studie toe op het vraag stuk van de vooruitgang, dat reeds in de achttiende en negentiende eeuw nadruk kelijk aan de orde werd gesteld. In die da gen beschouwde men de vooruitgang als gedetermineerd, dat wil zeggen: men was er van overtuigd, dat de mensheid krach tens een innerlijke noodzakelijkheid voor uit ging. Op deze opvattingen, die men on der meer in de „Aufklarung" en bij Marx kan aantreffen, volgde in de twintigste eeuw een reactie. Profeteerde Oswald Spengler in zijn „Un- tergang des Abendlandes" het einde van ons werelddeel, op het ogenblik kan men al stemmen beluisteren, die zeggen, dat de gehele mensheid ten onder zal gaan. Te genover deze pessimistische geluiden wil dr. Delfgaauw nu de stelling verdedi gen, dat de mensheid de mogelijkheid ge geven is om vooruit te gaan, maar dat dit een kwestie is van haar eigen vrijheid. Met andere woorden: dr. Delfgaauw ge looft niet in een noodzakelijke, onafwend bare ontwikkeling der historie, maar hij is er van overtuigd, dat de mens krachtens de hem ingeschapen vrijheid kan kiezen tussen het blijven voortbestaan en tussen de zelfvernietiging. Naar zijn mening moet elke cultuur zich In het Antoniusziekenhuis te IJmuiden is dinsdag de 71-jarige heer G. Bielsma uit IJmuiden tengevolge van een aanrijding overleden. De heer Bielsma verleende maandagmiddag op het kruispunt Lange Nieuwstraat—Vechtstraat te IJmuiden- Oost met zijn bromfiets geen voorrang aan een personenauto. Bij de botsing die volgde, liep hij een schedelbasisfractuur op. De 31-jarige bloqmenkoopman A. G. Hofman uit de Sirtemastraat in Den Haag is op de Van Boetzelaerlaan aldaar door een tram overreden en om het leven ge komen. Het slachtoffer stak met een bak fiets met bloemen, die hij voor zich uit duwde, de tramlijn over ter hoogte van de Anton Heinsiusstraat. Klaarblijkelijk heeft hij de tram niet zien aankomen. Dinsdagmiddag is de dertienjarige Jozef Scherbeijn uit IJzendijk op een wegkrui- sing nabij Waterland, met zijn fiets onder de aanhangwagen van een tractor ge komen. Hij kreeg een der achterwielen over zich heen en overleed kort na het ongeluk. De ongehuwde 24-jarige Hilversumse autospuiter G. Kluvers is om het leven ge komen bij een verkeersongeval op de be tonweg Hilversum—Bussum. K. kwam met zijn motor uit de richting Bussum en botste toen tegen de auto van de 42-jarige Bussumse onderwijzer J. R., die reed in de richting Hilversum. K. werd van de motor geslingerd en ernstig gewond. Enige tijd later overleed hij. R. liep geen letsel op. Auto en motorfiets werden ernstig be schadigd. Men neemt aan dat het licht van de motorfiets defect is geweest. Op de rijksweg tussen Kessel en Baarlo is donderdagmiddag het achtjarige zoontje van de familie Linssen te Baarlo bij het oversteken door een auto aangereden. Het kind overleed kort na het ongevaL Prins Bernhard zal van 19 tot 27 oktober in Brazilië de verschillende nederzettin gen van Nederlandse emigranten bezoe ken. Deze reeds in februari voorgenomen bezoeken moesten destijds vervallen door ziekte van de Prins. Na het verblijf in Brazilië zal de Prins vijf dagen naar Peru gaan om op verzoek van de Peruviaanse regering een naar haar mening voor emigranten geschikt deel van het land te bezichtigen. Voorts zal een bezoek worden gebracht aan Cuz- co, de hoofdstad van het rijk der Inca's. Via Los Angeles, waar de Prins een rede zal uitspreken over internationale samen werking, keert hij op 4 november in Ne derland terug. Het vertrek naar Brazilië is bepaald op maandag, 19 oktober om 12.45 uur per K.L.M. De zeven Duitse vissers, die op 30 mei binnen de Nederlandse driemijls-zon- op zandspiering hebben gevist, zijn door de Helderse kantonrechter mr. C. W. F. Pot schuldig bevonden. Daar hij ze te goeder trouw achtte, besloot hij echter geen straf op te leggen en liet hij de in beslag ge nomen lading 8.000) en de borgsom 3500) teruggeven. De eis van de substi tuut-officier van Justitie was: 25 boete, verbeurdverklaring van de lading en van het vistuig. De kantonrechter heeft er ook rekening mee gehouden dat de vissers door hun ge brekkige navigatiemiddelen te dicht onder de kust zijn terechtgekomen. De zeven Duitse vissersschepen visten op zaterdag 30 mei bij Katwijk op zand spiering vlak onder de Nederlandse kust De mijnenveger „Meppel" heeft de schepen naar Den Helder opgebracht. daarom aanpassen aan nieuwe situaties en hij acht dit bestaanbaar, omdat zijns inziens de adaptatiemogelijkheid vrij en niet gedetermineerd is, in tegenstelling tot de geschapen situatie. In dit opzicht is hij het dus eens met Toynbee's uitspraak „dat cultuur pas ten onder gaat als zij geen ant woord meer kan geven op een uitdaging". Daar dr. Delfgaauws geloof in de menselij ke vrijheid en daardoor in de toekomst ten nauwste samenhangt met zijn vrijheidsbe grip als zodanig, zal hij dit nader uitwer ken in het tweede deel zijner studie, dat geheel aan de wijsgerige anthropologic (mensbeschouwing) gewijd is. Het derde deel zal een beschouwing over de verhou ding van mens en geschiedenis bevatten en het vierde de belichting, welke de histo rie daarvan laat zien. In het vijfde deel zal de Westerse cultuur en de wereldgeschie denis besproken worden. Aan het einde van de studie komt dan de genoemde the se over de vooruitgang in vrijheid. Ook dinsdag zijn weer militaire vracht auto's ingeschakeld voor het vervoer van hooi, bietenkoppen en ander veevoer naar de door droogte getroffen gebieden. Twee honderd vrachtauto's met ongeveer 800 ton brachten het voer van Bergen op Zoom naar Bergeyk, van Steenbergen naar Volkel, van Hank naar Heesch, van Flakkee naar Otterloo, van Zoetermeer, Bleiswijk en Zevenhuizen naar Vledder (Drente), van Rhoon en Hendrik-Ido-Am- bacht naar Wanssum (bij Venray) en van Hoofddorp naar Lievelde (Gelderland). Voor vandaag zijn bij de militaire in stanties aanvragen binnengekomen voor vervoer tussen IJsselmonde en Zeddam en Neede, Flakkee-Lunteren, Zevenbergen- Veghel, Eiland van Dordrecht-Mill en Hon- selersdijk-Veenendaal. De provinciale voedselcommissaris van Qrente, de heer Th. Brouwer, heeft me degedeeld, dat een vierde deel van de voor landbouw en veeteelt in Drente gebruikte gronden zeer ernstig door de droogte is beschadigd. Dat komt neer op een opper vlakte van 150.000 hectare. Drente heeft thans vier voedseltransporten gehad, waardoor tin totaal 550 ton bietenkoppen werden aangevoerd, welke hoeveelheid heeft bijgedragen om de noodtoestand te verlichten, maar waardoor toch geen op lossing van het voedselprobleem voor het vee werd verkregen. De volgende week zal in Drente de proef beginnen met het voeren van suikerbieten waarvoor de overheid 5000 ton bieten aan de suikerfabrikage heeft onttrokken. Voorts zullen dan veetransporten beginnen dief wit de noodgebieden naar de gebieden, waar de veehouders zich bereid hebben verklaard zogenaamde logieskoeien op te e nemen. Vooral in het voormalig Zeeuwse ramp gebied, met name op Schouwen-Duiveland dat na de ramp van 1953 veel hulp van de Drente boeren heeft gehad schijnt hiervoor grote belangstelling te bestaan. Ook op Goeree Overflakkee is inmiddels ruimte gevonden voor 120 stuks jongvee. Vastgesteld is, dat Drente het zwaarst getroffen droogtegebied is. Er is een land bouwfonds Drente ingesteld, dat een reke ning heeft geopend bij de Coöperatieve Boerenleenbank, waar bijdragen kunnen worden gestort. Met het K.L.M.-vliegtuig uit Dussel- dorp is woensdagmorgen op Schiphol aan gekomen mevrouw Shigeko-Higashikuni, oudste dochter van de keizer van Japan. In gezelschap van haar echtgenoot maakt de Japanse prinses een reis van vijftig dagen door Europa en de Verenigde Sta ten. De heer Shigeko, een zakenman, is in West-Duitsland achtergebleven voor het voeren van enkele besprekingen. De prin ses brengt een particulier bezoek aan Ne derland en in dit verband wees zij be leefd maar op besliste wijze een interview met de verslaggevers af. Mevrouw Shigeko zal zaterdag naar Frankfort vliegen. De reis gaat dan verder naar Londen, New York, San Francisco en Honoloeloe. In Hilversum is overleden de heer E. C Witschey, oud-burgemeester van Alphen aan de Rijn, officier in de orde van Oranje-Nassau. Eduard Carel Witschey werd op 4 augustus 1891 te Den Haag ge boren. waar hij de opleiding aan de kweek school voor onderwijzers volgde. Na func ties bekleed te hebben bij de departemen ten van Justitie. Marine en Waterstaat, werd hij in 1937 benoemd tot burgemees ter van de gemeente Hellendoorn. In 1950 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Alphen aan de Rijn. welk ambt hij tot 1956 bekleedde. De luchtpostsluitingen voor de opvaren den van smaldeel I (De Ruyter. Groningen. De Zeeuw en Zwaardvis) zijn vastgesteld op 14 oktober te 16.00 uur, 21 oktober te 06.00 uur, 28 oktober te 16.000 uur. 3 no vember te 13.00 uur. 14 november te 16.00 uur en 18 november te 16.00 uur. De laatst genoemde postsluiting geldt niet voor op varenden aan boord van de De Ruyter. De brieven dienen geadresseerd te zijn: p/a Amsttrdam-CS-Marine. De luchtpostsluitingen voor de opvaren den van smaldeel V (Karei Doorman. Drenthe, Limburg en Walrus) zijn vast gesteld op: 14. 21 en 28 oktober te 13.00 uur. alsmede op alle werkdagen in de pe riode van 7 tot en met 24 november even eens om 13 00 uur. De brieven dienen hetzelfde geadres seerd als de bovengenoemde.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7