Vele doden bij ernstige Mo»kou wü Veiligheidsraad onlusten m ivon£o NEW YORK (Reuter-AFP) De Sov- HAARLEM VOOR JEZUS Grote Vrijhandelszone voorlopig nog niet waarschijnlijk heden avond grote evangelisatiebijeenkomst Hulp aan verdroogde gebieden Algerije-debatten leiden tot scheuring bij de Gaullisten 11 1 j TT- nog niet uitbreiden Loeloeaburg is omringd door haarden van onrust E.C.E. over Europese integratie Negen scherpslijpers verlaten de rijen der UNR Zwitserse gletsjers worden steeds kleiner en vuiler Edens memoires verschijnen op 29 februari aanstaande In het eerste deel wordt Suez-kwestie besproken Informatief gesprek tussen Scharf en Kroesjtsjev Oostenrijkse ambassadeur bruskeert journalisten Israel vraagt Lenden en Eichman te helpen opsporen Russische ambassadeur in Peking vervangen Spoedig definitieve besprekingen over Petten DONDERDAG 15 OKTOBER 19 5 9 jet-Unie heeft verklaard, dat er geen sprake kan zijn van uitbreiding van het na's zetel in de wereldorganisatie aan het Dc Economische Commissie voor Europa van de Verenigde Naties (E.C.E.) te Genève, schrijft in haar jongste bulletin dat het plan voor een Kleine Vrijhandelszone wijst op een groeiende bezorgdheid in dc niet bij dc Europese Economische Gemeen schap (E.E.G.) aangesloten landen onder de invloed die de Euromarkt waarschijnlijk op de handel der overige Europese landen zal hebben. De commissie merkt hierover op dat men zich zowel in officiële verklaringen als in de Europese pers weinig illusies schijnt te maken óver de moeilijkheden die het zal opleveren om een doeltreffend tegenwicht te vormen tegenover de E.E.G. De zeven landen van de Kleine Vrij handelszone vormen tezamen geen natuurlijke economische groep, aldus de commissie. len met het oog op wat er zou kunnen ge beuren indien men de les ervan niet leert. Vele van de feiten welke hij onthult, zijn nieuw. Advertentie in het CONCERTGEBOUW HAARLEM Sprekers Evang- Z. HILBERINK, Vroomshoop Evang. J. HAASBACH. Gouda SAMENZANG - MUZIEK SOLOZANG Aanvang 8 uur - Zangdienst 7.45 uur - Zaal open 7.30 uur Met zieken zal worden gebeden Deze avond werd voorbereid door de gezamenlijke Pinksterge meenten en het Interkerkelijk Evangelisatie Comité. (Van onze correspondent in Parijs) Terwijl de debatten over Algerije, die gisteren in de Franse kamer werden voortgezet, weinig twijfel laten over de gunstige uitslag van de vertrouwens- stemming, die de regering vannacht te gemoet mag zien, hebben ze, achter de schermen van het parlement, daarente gen al wel enig onheil gesticht. De U.N.R., de Unie voor de Nieuwe Repu bliek, die vorig jaar werd opgericht om de actie van generaal De Gaulle te steu nen, is niet bestand gebleken tegen de controverses pro en contra dc integratie van Algerije, die de kamerdiscussies heb ben opgerakeld. Negen van de 219 U.N.R.- ledcn hebben, onder leiding van de fas cistische advocaat Biaggi, de parlements- groep vannacht verlaten en het wordt niet onwaarschijnlijk geacht dat andere rechtse ultra's dat voorbeeld vandaag of morgen zullen volgen. Tijdens de openbare debatten zijn gis teren als belangrijkste woordvoerders on der meer de beide oud-premiers Paul Rey- naud en Georges Bidault aan het woord geweest. Reynaud, die in 1940 de toenma lige vrijwel onbekende generaal De Gaulle als onderstaatssecretaris van Oorlog op nam in zijn regering, brak gisteren als onafhankelijk afgevaardigde een lans voor de politiek van de president der re publiek, die, zo betoogde hij, de interna tionale positie van Frankrijk, vooral in de UNO, al radicaal heeft weten te ver beteren. Bidault tapte uit een ander vat en ver dedigde, overigens zonder veel vuur, de stelling, dat De Gaulle wel drie wegen voor de toekomst van Frankrijk en Alge rije heeft aangewezen, maar dat het nu de taak van de regering is de politiek van de „francisatie" of der integratie te bevorderen. De meest verbeten rechtse scherpslij pers in het parlement voeren dit achter hoedegevecht in de schamele hoop de regering er nog toe te kunnen brengen kleur te bekennen. De ultra's zouden bij zonder graag zien, dat Frankrijk officieel actie ging voeren ten gunste van de inte- ZURICH (UPI) Een kleine wijziging in het Zwitserse klimaat bedreigt een van Zwitserlands grootste toeristenattracties. De gletsjers worden steeds kleiner en vuiler. De blauwachtige ijsmassa's zitten vol stof. Een onderzoek van de Zwitserse alpi nistenclub heeft uitgewezen dat van 89 gletsjers er 83 tussen een en 239 meter zijn gekrompen binnen twaalf maanden. Door de warme zomer van dit jaar zijn de gletsjers nog meer gekrompen. Het kleiner worden van de gletsjers heeft tot gevolg dat de gemiddelde tem peratuur in Zwitserland stijgt. In het of ficiële orgaan van de Zwitserse alpinisten club „Die Alpen" wordt gezegd dat het gebied dat in Zwitserland door ijsmassa's wordt bedekt in de laatste 83 jaar met een kwart is afgenomen. Tussen 1876 en 1934 was het vijfiten percent, tussen 1934 en nu was het nog eenstwintig percent. gratie om de Algerijnen bij het referen dum, dat De Gaulle in uitzicht heeft ge steld, in diezelfde richting te kunnen stu wen of beter dwingen. De Gaulle heeft dit verlangen binnenskamers al met een botte weigering beantwoord. Frankrijk kan het zich voor zijn internationale pres tige dan ook zeker niet meer veroorloven verkiezingen in Algerije opnieuw in een aanfluiting van de democratie te doen verkeren. Vandaag zal de oratorische marathon in de kamer worden voortgezet, waarna in de nacht premier Michel Debré ongeveer veertig spreker nog eenmaal zal beant woorden. Daarna volgt de stemming, waarvan de premier geen enkel gevaar te duchten heeft. (Reuter) Niettegenstaande het feit, dat premier Ferhat Abbas van de voorlo pige Algerijnse (opstandelingen regering het bericht heeft tegengesproken, dat er een delegatie van zijn beweging bereid was naar Parijs te komen voor onderhan delingen, zijn vele waarnemers van me ning, dat de nadere toelichting, die pre mier Dëbrè dinsdag op het plan van De Gaulle heeft gegeven, besprekingen met vertegenwoordigers van de opstandelin gen naderbij heeft gebracht. Debré ver klaarde dat het aanbod voor dergelijke besprekingen „permanent" was. RABAT (UPI) Koning Mohammed V van Marokko heeft gisteren Ferhat Abbas ontvangen. Over het onderwerp van gesprek is niets bekendgemaakt (Van onze correspondent in Londen De Britse oud-premier Antony Eden, wiens gezondheidstoestand nog altijd re den geeft tot diepe bezorgdheid zijn aanvallen van hoge koorts keren herhaal delijk terug legt de laatste hand aan zijn gedenkschriften, waarin hij zijn visie geeft op de Suez-episode en welke zeker de controverse zullen heropenen. Het boek zal op 29 februari 1960, schrikkeldag, wor den gepubliceerd. De heer en mevrouw Eden hopen zich dan in West-Indië te be vinden, waar zij op advies van Edens dok ters de winter zullen doorbrengen. Eden is op het ogenblik bezig de drukproeven te corrigeren voor de speciale grote eer ste editie, welke bij Cassell en Co in Lon den zal verschijnen. Hij heeft in twee jaar 200.000 woorden gedicteerd, vijfhonderd pagina's in boek vorm. Dit vormt het eerste deel van zijn memoires, waarin de gebeurtenissen van 1951 tot 1957 worden behandeld, toen hij eerst minister van Buitenlandse Zaken en vervolgens premier was. Een tweede boek zal een vroegere periode van Edens le ven behandelen. Hij werkt van achteren naar voren, om dat hij het jongste tijdvak als het belang rijkste beschouwt, en hij dit in elk geval voor het nageslacht wil vastleggen. De ondertitel van het boek luidt: „De cirkel gesloten". Eden's thema is dat de jaren '50 een herhaling vormen van de er varingen opgedaan in de jaren '30. Een derde van het werk is gewijd aan Suez. Eden is er nog altijd van overtuigd dat zijn visie juist was en hij doet zijn uiterste hp<;t dp wprpld 7Ïin standnnnt tp latpn dp- BRUSSEL Belga-ANP-UPI) Op ver schillende plaatsen van Kongo zijn op nieuw onlusten uitgebroken. Vooral in de omgeving van Loeloeaburg, de hoofdstad van de provincie Kasai. was de toestand woensdag gespannen. Volgens berichten van het Belgische agentschap Belga volgt de Europese bevolking van deze stad met angst het verloop der gebeurtenissen. Er wordt in de omgeving geschoten. Op ver schillende plaatsen in de omtrek zijn hut ten in brand gestoken. Op het ministerie voor Kongo en Roeanda Oeroendi te Brus sel werd vernomen dat bij de gevechten in het gebied van Loeloeaburg drie ne gers zijn gedood en vijftien gewond. De oorzaak van de incidenten moet ge zocht worden in een geschil tussen de Loeloea's en de Baloeba's, de twee voor naamste stammen in het gebied. De tus senkomst van de militairen werd vereist bij een waarschijnlijk door de slavenhou- dende Loeloea's ondernomen aanval op het dorp Tsjikandji, waarbij een dode en een gewonde viel. Militaire afdelingen zijn ook gezonden naar de streek van Loe- sambo, ongeveer veertig kilometer van Loeloeaburg. Volgens Belga heerst te Toeboeloekoe, twintig km. van Loeloeaburg, grote op winding. De toestand daar wordt bijzon der gevaarlijk genoemd. Ook naar deze plaats zijn militairen onderweg. Loeloeaburg is thans omringd door haarden van onlust. Volgens Europeanen, die uit de buitenwijken van de stad naar het centrum zijn gekomen, liggen op de wegen talrijke doden. Sidderaars Bij Matadi, in de provincie Leopold- stad, wierpen aanhangers van een gods dienstige sekte, die in weerwil van een vergaderverbod bijeen gekomen waren, zich dinsdagavond op de gendarmes, die de menigte uiteen wilden drijven. De Kon golese gendarmes openden daarop het vuur op de menigte. Zes Kongolezen von den de dood, twintig werden gewond. Ook drie Europeanen liepen verwondingen op, namelijk de politiecommissaris, de ad junct-gewestbestuurders en de comman dant van het peloton gendarmes. De aan hangers van de sekte, de Ngoenzisten, die bekend zijn onder de naam van „De Sid deraars", waarmee men personen aan duidt, die door de geesten bezeten zijn, schijnen in een vlaag van godsdienstwaan zin hun aanval op de gendarmes te heb ben ondernomen. (Van onze correspondent in Wenen) Het Oostenrijkse staatshoofd, dr. Scharf Is tezamen met de minister van Buiten landse Zaken, dr. Kreisky, en diens staats secretaris, prof. Schnitzer, de gast van de Russische regering. Begeleid door een groot aantal journalisten en fotografen heeft het gezelschap een reis gemaakt door de Sovjet-Unie. Als gastheer trad in het begin de president van de Opperste Sovjet, Vorosjilov, op, omdat Kroesjtsjev verhinderd was. Gisteren heeft Kroesjtsjev een lang in formatief gesprek gevoerd met president Scharf, waarbij Kroesjtsjev uitvoerig uit een zette waarom de Sovjet-Unie in 1955 heeft aangestuurd op het Oostenrijkse staatsverdrag. Dit was volgens hem een bewijs voor de vredelievendheid van de Russische regering, die zich laat leiden door twee beginselen: co-existentie en niet inmenging in de interne aangelegen heden van andere staten. Nadat dr. Scharf tot eredoctor van de universiteit van Moskou was benoemd, werd in de Oostenrijkse ambassade een grote receptie gegeven, waartoe veel voor aanstaande Russische politici en geleer den, het corps diplomatique alsmede alle binnen- en buitenlandse journalisten en fotografen waren uitgenodigd. Daarbij kwam het tot een conflict met de Oosten rijkse ambassadeur Bischoff, die het de Oostenrijkse journalisten onmogelijk maakte in contact te komen met vooraan staande Russische gasten. Uit protest hier tegen verlieten alle Oostenrijkse journa listen en fotografen demonstratief deze receptie. De ambassadeur staat bekend als uiterst-links en heeft als vriend van de Sovjet-Unie waarschijnlijk willen verhin deren, dat er in de Oostenrijkse pers al te vrijmoedige uitingen zouden worden ge publiceerd, die misschien pijnlijk zouden zijn voor het Kremlin. (UPI) President Vorosjilov zal op uit nodiging van president Scharf „binnen kort" een bezoek aan Oostenrijk brengen. Scharf keert vandaag van zijn goodwill- bezoek van tien dagen in Wenen terug. TEL AVIV (UPI) Israel heeft Groot- Brittannië en West-Duitsland formeel ver zocht behulpzaam te zijn bij de opsporing en eventuele uitlevering van Adolf Eich man, aldus is in Jeruzalem vernomen. Het Israëlische kabinet heeft zich woens dag met de kwestie Eichman beziggehou den. De Israëlische minister van politie, Bechor Shitrit, verklaarde na afloop van de kabinetszitting het te betreuren dat de kwestie Eichman zoveel publiciteit heeft gekregen. Dit zal de opsporing en moge lijke uitlevering slechts bemoeilijken. Shitrit ontkende dat Israel zich tot Scot land Yard of Interpol heeft gewend. FRANKFORT (UPI) De officier van justitie van Frankfort heeft gezegd, dat de acte van beschuldiging tegen de voorma lige SS-kolonel Adolf Eichman „ieder ogenblik kan worden opgemaakt" als Eichman aan West-Duitsland zou worden uitgeleverd. Voorbarig zou zijn te zeggen of West-Duitsland al om die uitlevering had gevraagd. Officiële woordvoerders laten echter doorschemeren dat het uitwijzingsverzoek niet veel kans op succes maakt. Men wijst op het Westduitse verzoek aan Egypte om de twee voormalige nazi's dr. Hans Eisele en de leraar Ludwig Zind uit te leveren, dat werd afgewezen. Het sjeikdom Koeweit waar Eichman zou verblijven staat onder Britse bescher ming. In Matadi waar de staat van beleg is afgekondigd is thans alles rustig. In de haven wordt normaal gewerkt. Men ver wacht niet dat het tot verdere geweldda den zal komen. De autoriteiten in Brus sel en Leopoldstad hebben de indruk dat de gevechten rond Loeloeaburg geen po litieke betekenis hebben. Alles wijst erop dat de Baloeba's in opstand zijn gekomen tegen de Loeloea's. Het is onmogelijk een schatting te maken van het aantal slacht offers bij de gevechten: beide stammen begraven hun eigen doden, en geen der gewonden zal zich, zelfs als zijn toestand erg is, naar een Europees ziekenhuis la ten brengen. Het oude gebouw van de Bijenkorf te Rotterdam wordt afgebroken om plaats te maken voor een verkeersplein. De 65 meter hoge toren staat nu in de steigers. Werklieden zijn bezig aan de vernietiging van het gevaarte met als voornaamste „martelwerktuig" de pneumatische boior. Zo gaat een oude bekende van Rotterdam letterlijk en figuurlijk voor de vlakte. De associatie wordt gekenmerkt door de overwegende positie van het Verenigd Koninkrijk, dat ongeveer 60 percent van de bevolking der komende vrijhandelszo ne zal vormen met een nationaal inkomen dat zeker nog een hoger percentage zal vertegenwoordigen. Een ander kenmerk is de hoge mate van onderlinge afhanke lijkheid tussen elk van de zeven vrijhan delszone-landen en de Euromarkt in ver gelijking met de economische betrekkin gen tussen de zeven landen onderling. De Europese commissie acht het moei lijk in dit stadium een voorspelling te wa gen over de vooruitzichten op de ruimere vrijhandelszone, waarin alle landen van de organisatie voor Europese economi sche samenwerking (E.E.S.) zouden zijn opgenomen. Het lijkt echter weinig waarschijnlijk dat hierover in de zeer na bije toekomst onderhandelingen zullen be ginnen daar de fundamentele factoren, die in december tot het'afbreken van de on derhandelingen hebben geleid, nog steeds bestaan. Bovendien heerst in ruime kring het gevoel dat het dienstig zal kunnen zijn om te zien hoe de twee groepen zich ver der zullen ontwikkelen. Hierbij zal men dan kunnen zoeken naar andere wegen om het doel van de algemene liberalisatie van de handel in West-Europa te bereiken. In dit opzicht kan van het plan voor een klei ne vrijhandelszone worden gezegd dat het een constructieve benadering betekent van het probleem van toekomstige onder handelingen voor een ruimere associatie. Over de vooruitzichten voor de handel met de Sovjet-Unie en de Oosteuropese landen, schrijft de commissie dat de ver schuivingen in het patroon van de inter nationale handel tengevolge van het ont staan van de E.E.G. en de Kleine Vrij handelszone voornamelijk zullen optreden in de sector van de industriële produkten. De feitelijke situatie is namelijk zodanig dat voor deze groep produkten hoge in voerrechten en tot dusver kwanti tatieve invoerbeperkingen bestaan. Over Nederland schrijft de E.C.E. in haar jongste bulletin dat Nederland door het tot stand komen van de E.E.G. waar bewind van Peking is gegeven. De Rus sische afgevaardigde Sobolev, zei in de tweede politieke commissie van de UNO- Assemblee, dat de voorgestelde uitbrei ding van de Veiligheidsraad, de Economi sche en Sociale Raad en het Internatio nale Gerechtshof nog niet tot stand was gekomen omdat er geen overeenstemming was over de „voorwaarden" voor deze maatregel. Sobolev ontkende, dat de voorgenomen wijzigingen van het UNO-handvest van „technische" aard waren. Zij zouden naar zijn mening „belangrijke" politieke gevolgen hebben. Amerikaanse en Britse woordvoerders hebben nogmaals verklaard dat hun ver tegenwoordigingen Turkijes kandidatuur voor bezetting van Japans zetel in de Veiligheidsraad zullen blijven steunen. Tlbet-resolutie (Reuter) Ierland en Malakka heb ben bij de UNO-Assemblee hun resolutie over Tibet ingediend. Hierin wordt om eerbiediging van de fundamentele men senrechten van het Tibetaanse volk en h"n - 'lturele en godsdienstige leven ge vraagd. schijnlijk iets zal verliezen van de op de Belgisch-Luxemburgse markt bereikte vooruitgang. Daartegenover staat dat Ne derland volgens de commissie waarschijn lijk kan profiteren van de verlagingen der invoerrechten in de andere E.E.G.-landen omdat de concurrentiepositie van Neder land naar verhouding sterk is terwijl het huidige niveau van de invoerrechten laag is. In het bijzonder wordt het waarschijn lijk geacht dat de uitvoer van industriële produkten naar Frankrijk en Italië zal kunnen toenemen. Het aandeel van indus- trieprodukten in de Nederlandse uitvoer naar België is veel groter dan het geval is bij de uitvoer naar andere E.E.G.-lan den en hieruit zou men kunnen afleiden dat dit aandeel in de toekomst ook bij de uitvoer naar de andere partnerlanden zal toenemen. Weinig last Wat de Kleine Vrijhandelszone betreft, merkt de commissie op dat de Nederland se uitvoer naar de daarbij betrokken 7 landen betrekkelijk groot is en voor een groot deel bestaat uit schepen en gespe cialiseerde produkten van de elektro-tech- nische industrie. Het is volgens de com missie waarschijnlijk dat Nederland door deze specialisatie in staat zal zijn de be treffende exportmarkten te behouden on danks het feit dat discriminerende maat regelen zullen worden genomen. De aan zienlijke Nederlandse uitvoer van grond stoffen naar landen van de E.E.G. en de Kleine Vrijhandelszone, bestaat voor wat de laatste groep betreft voor een groot deel uit olieprodukten. Het is waarschijn lijk dat ook deze uitvoer betrekkelijk on beroerd zal blijven door het onstaan van de twee economische blokken, aldus de commissie. De uitvoer van voedingsmiddelen, waar bij Nederland rechtstreeks concurreert met Denemarken, zal waarschijnlijk ge leidelijk meer worden geconcentreerd op de E.È.G.-landen. Op korte termijn ech ter zijn er diverse overeenkomsten die er op zijn gericht de onderlinge verhoudin gen van de Deense en Nederlandse uit voer naar de grote importlanden (West- Duitsland en Engeland) te handhaven. LONDEN (UPI) De Sovjet-Unie heeft een nieuwe ambassadeur in communistisch China benoemd, Stephan Tsjervonenko. De tegenwoordige ambassadeur. Pavel Joedin, is van zijn post ontheven omdat hem ander werk is gegeven. Tsjervonenko werd in juni 1956 secreta ris van het centrale comité van de Oekrain- se communistische partij. Zijn benoeming en de overplaatsing van Joedin volgens op een bezoek van Kroesjtsjev aan Peking. (Reuter) Joedin is sinds december 1953 ambassadeur in Peking geweest. De Nederlandse minister van O., K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, heeft medege deeld dat zeer spoedig wellicht reeds de volgende maand definitieve bespre kingen met de Euratoomcommissie zullen worden gevoerd over de inschakeling van Petten als algemeen onderzoekcentrum voor het vreedzaam gebruik van kernener gie van Euratoom. De volgende week komt de voorzitter van de Euratoomcommissie de heer Hirsch, naar Nederland. Gehoopt wordt, dat voor diens bezoek aan de Ver. Staten in november het definitieve gesprek kan worden gevoerd. Vandaag is een colonne van 37 mili taire wagens beladen met veevoer uit Haarlemmermeer naar Drente ver trokken. Op de boerderijen in de pol der hebben de militairen bietenkoppen en -blad opgeladen, die zullen worden gebracht naar de door de droogte ge troffen boerderijen in Westerbork en omgeving. Al in het begin van de week zijn militaire wagens ingezet om vanuit de Meer veevoer naar de Ve- luwe te brengen. Vrijdag brengen zeventien wagens veevoer naar een verdroogd gebied. De colonne van vandaag is de grootste van de gehele week. Het blijft in Haarlemmermeer niet bij deze hulpverlening voor de getroffen boeren. Momenteel wordt een actie voorbereid om jong vee uit de verdroogde gebieden op boerderijen in de Meer onder te brengen. Op de foto ziet men militairen op een van de boerderijen bezig met het opladen van het bietenblad.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11