Horen en zien Daöboek van een Grotere differentiatie door een systeem van kern- en keuzevakken HEINZ Agenda voor Haarlem Professor Doka en Robotto Kort en bondig aankondigingen en nabeschouwingen 13 radio televisie Afwisselend T.v.-nota in november in de Kamer Fotografen bij t.v N.TS.-besluit over zendtijdverlenging DE ONDERWIJSVERNIEUWING (IV) Fa. A. EVERTS S""5' De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma Kerkelijk Nieuws m,- Wittan* PINDAKAAS Sandwich Spread mlddelpot 0.98 grote pot 1.45 GARANTIE Verklaring P.v.d.A .-bestuur N A V0-bondgenootschap beste waarborg voor de vrede Edward Witsenburg solist bij Residentie Orkest DOOR PIERRE NORO DONDERDAG 15 OKTOBER 1959 Het KRO-t.v.-programma van woensdag avond wist over het geheel wel te boeien, omdat er zoveel afwisseling was. In het eerste onderdeel „Voetlicht en camera", had Jan Willem Hofstra een gesprek met Egbert van Paridon en Cecilia Lichtveld, die naar aanleiding van het tienjarige be staan van Puck, herinneringen ophaalden uit de begin-tijd van dit gezelschap. Voorts speelden Karin Haage en Leen Jongewaard enige scènes uit „Midsummernightsdream", dat binnenkort als jubileumstuk in pre mière zal gaan. Vervolgens had de heer A. van Domburg een vraaggesprek met mr. A. H. baron Van Tuyl van Serooskerken, oud vice-presi dent van de rechtbank over de film „Op mars naar de galg", waarvan ook enige fragmenten werden getoond. „Ogen en kunstlicht", was een verhel derend documentair programma, waarin prof. dr. H. M. Dekking, hoogleraar in de oogheelkunde aan de rijksuniversiteit van Groningen, een goed betoog hield over de evolutie van het oog in de loop van een mensenleven. Tineke Roeffen, de regi- seuse van dit programma verdient zeker een compliment. Met „Piste" een interna tionaal variété-programma gepresenteerd door Jos van der Valk werd deze t.v.-avond besloten. Het was een aardig besluit, want wat deze acrobaten, lassowerpers en mes senwerpers presteerden was lang niet mis. Beeldschermer Naar wij vernemen kan als vaststaand worden aangenomen, dat de indiening van de nota inzake het televisiebeleid (waarin opgenomen het voorstel der regering om trent de wijze waarop de reclame in de t.v. toepassing zou kunnen vinden) in no vember aanstaande bij de Staten-Gene- raal zal geschieden. Het bestuur van de N.T.S. heeft besloten contact op te nemen met alle belangheb bende organisaties om te komen tot een regeling inzake het fotograferen in de stu dio's. Deze regeling zal enerzijds onver kort erop gericht moeten blijven de orde in de studio's te handhaven en anderzijds tegemoet moeten komen aan de verlan gens van de gehele pers. Deze bespreking zal zo spoedig mogelijk worden gehouden en in afwachting van de resultaten daar van blijven de bestaande regelingen ge handhaafd, zo deelt de N.T.S. mee. Het bestuur van de N.T.S. heeft in een te Hilversum gehouden bestuursvergade ring besloten ten aanzien van de zendtijd verdeling na 1 januari 1960 de nodige maat regelen te treffen, zodat met ingang van 1 april 1960 de zevende uitzendavond kan worden gerealiseerd. Tot die datum 1 april 1960 zal de extra beschikbare zendtijd gebruikt worden voor extra uit zendingen en voor enige verlenging van de avondprogramma's. (Door dr. J. A. G. van der Veer, rector van het Stedelijk Gymnasium te Utrecht) WAS DUS naar wij in het vorige artikel in het licht stelden, de aansluiting, die dient bij te dragen tot de vergemakkeling voor de leerling van het overgaan van de ene vorm van ondenvijs naar de andere, een bepaald aspect van de vrij heid, die het thans ingediende wetsontwerp op het voortgezet onderwijs bepleit, de differentiatie vormt een ander aspect. Deze wil de minister binnen de school tot stand brengen door een systeem van kern- en keuzevakken voor het voor bereidend, wetenschappelijk onderwijs en een gedeelte van het algemeen, voortgezet onderwijs. De minister verklaart hierbij niet zo ver te willen gaan als bij het Amerikaanse voortgezet onderwijs het geval is, maar voor het voor bereidend wetenschappelijk onderwijs te willen aansluiten bij de nu bestaande mogelijkheid tot het kiezen van een viertal richtingen, elk met eigen kern programma (gymnasium a en b, HBS a en b). Het gaat daarbij telkens om een kern van vakken, die een min of meer afgeron de culturele vorming bieden. Deze vakken zijn in het geheel van het gekozen pro gramma verplicht. Binnen deze richtingen zal dan volgens de minister niet veel ruim te voor differentiatie bestaan, zij zal be perkt blijven tot vakken als muziek, teke nen, handvaardigheid. Advertentie Hofdijkstraat 32 - Haarlem - Tel.12161 Showroom: Wagenweg 10$ - Tel. 12730 SANITAIRE INSTALLATIES HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24 00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de kin deren. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overden king 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 9 35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.50 Gram. 10.30 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Nieuwe gram. 12.30 Land- en tuinb.- nieded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Muzikale caus. 14.25 Residentietrio. 13.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Pia norecital. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Kinder koor. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.05 Gram. 13.20 Steek eens op. heren! 18.50 Regeringsuitz.: Emigratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Memo randum. 19.30 Pol. caus. 19.40 Verz.progr. voor de militairen. 20.30 Canada, emigratieland. klankb. 21.00 Cello en piano. 21.30 Theater andersom: Het lied van Miguel Brest, hoorsp. 22.00 Genade en vrede, klankbeeld. 22.25 Boek van de dag. 22.30 Nieuws. 22.40 Rede prof. Romme. Plm. 23.40 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM IT. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16 00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Gram. 8.18 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Nederlandse vrouwen in het buitenland, caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10 20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Viool en piano. 11.40 Hammond orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Rege ringsuitz.: Landbouwrubr. Bedrijfsorganisatie en boekhouding van het boerenbedrijf. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Draaiorgel en beiaardspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano. 14.30 Voordr. 14.50 Gram. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Lichte muz 1850 De puntjes op de i, causerie. 19.00 Voor de de kleuters. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Het platteland nu, reportage. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 De Bijbel in handen, causerie. 20.20 Toneelbeschouwing. 20.30 Europees comm. 20.40 Harpkwintet. VARA: 21 00 Quizprogr. 21.55 Jazz- muz. 22.15 Buitenl. weekoverzicht. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. gesprek. VARA: 23.00 Soc. nieuws in Esperanto. 23.10 Muz.revue. 2355—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12 00 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.34 Lichte muz. 1255 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Recital op or gel en piano. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Kamermuz. 16.30 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muz. 17.35 Gram. 17.45 Duit se les. 18.0 Gram. 18.15 Boekbespr. 18.30 Voor dc soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Caus. 19.40 Piano spel. 20.00 Ork.conc. (In de pauze: Kunstkalei- doscoopi. 22.00 Nieuws. 22.15 Operafragm. 22.45 Kamermuziek 22.55—23.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekjourn. VPRO: 20.30 Progr. over Konrad Adenauer. 21.00 Documentair programma. Inderdaad zal men de programma's van de scholen, die opleiden voor hoger onder wijs, weinig kunnen laten verschillen van de thans geldende. Bij de motivering van het kernprogramma ontbreekt, dat dit, al thans voor het voorbereidend wetenschap pelijk onderwijs, toch ook dient te bestaan uit vakken, waarbij de leerlingen een zeke re intelligentie-barrière moeten nemen, zoals de oude talen op het gymnasium, de wiskunde in gymnasium-b en atheneum-b. Welk vak of groepering van vakken deze rol moet spelen in atheneum-a is niet dui delijk. Het valt op, dat de handelswetenschap pen, die tot nu toe een belangrijke plaats innamen op de HBS-a, niet voorkomen op het programma van atheneum-a. Vermoe delijk vindt de minister de opneming van deze vakken te weinig in overeenstemming met het karakter van voorbereidend we tenschappelijk onderwijs en te veel een concessie aan de praktijk. Verder wordt er in alle afdelingen van gymnasium, atheneum, lyceum een nieuw vak, maatschappijleer ingevoerd. Het atheneum zal, omdat zijn cursusjaar ver lengd wordt tot zes jaar, hiervoor tijd we ten te vinden. Zal de daarvoor benodigde tijd op het gymnasium weer op de oude ta len verhaald worden? Eindexamens Voor het eindexamen ziet de minister echter mogelijkheden tot grotere differen tiatie. In hoofdstuk VI van de algemene be schouwing in de memorie van toelichting staat te lezen: „De minister acht eindexa mens onmisbaar, maar dit betekent niet, dat in elk vak, dat gevolgd is, een eindexa men behoeft te worden afgelegd. Voor een aantal vakken, zal met het ver melden van het rapportcijfer van het laat ste of voorlaatste schooljaar kunnen wor den volstaan. In een aantal kernvakken zal echter een eindexamen moeten worden afgelegd. Teneinde overlading tegen te gaan zal het aantal eindexamenvakken niet te groot mogen zijn. Bovendien zal de grote re vrijheid van de inrichting van het on derwijs, die in het onderhavige wetsont werp aan de scholen wordt geboden, nood zakelijkerwijs leiden tot een grotere diffe rentiatie in de eindexamenprogramma's dan thans het geval is". Dit betekent, dat een aantal kernvakken verplicht zijn als eindexamenstof. Daar naast kan de leerling een keus doen uit een aantal niet-kernvakken. Elders in het ont werp noemt de minister in dit verband de moderne talen. Een leerling kan voor één of meer moderne talen op het eindexamen volstaan met het rapportcijfer van het laatste of voorlaatste leerjaar. In de taal of talen, waarin hij eindexamen doet, kan hij dan zelfs meer lessen volgen dan in de taal of talen, die hij laat schieten. Deze procedure zal vermoedelijk ook ten aan zien van niet met name genoemde keuze vakken toegepast worden. De grote meerderheid van de lerarenwe- reld zal de ministeriële uitspraak van de onmisbaarheid van eindexamens waarde ren. Voortgezet onderwijs zonder eindexa men dreigt te verwateren en kan bevor derlijk zijn voor de gamakzucht van leer- Aan het nog in dit parlementaire jaar in behandeling komende wets ontwerp ter vernieuwing van het voortgezet onderwijs heeft een ter zake kundige medewerker van ons blad een reeks artikelen gewijd, waarvan hierbij het vierde wordt gepubliceerd. lingen.... en misschien van een enkele leeraar. Een eindexamen is een soort toets, een controle; en evenals de maatschappij in het algemeen niet zonder controle kan functioneren, evenmin kan het voortgezet onderwijs buiten het eindexamen. Utopie? Met de waardering van de beperking van het aantal eindexamenvakken en de grotere differentiëring (bestaande in het systeem van kern- en keuzevakken) staat het echter anders. Ongetwijfeld zal het grote publiek dit aantrekkelijker vinden dan menig onderwijsman, die met de consequenties hiervan te maken krijgt. Enkele opmerkingen. De beperking van het aantal eindexamenvakken dient om overlading tegen te gaan. Wanneer kan men eigenlijk spreken van overlading, hoe is deze te constateren? Onwillekeurig denkt men hierbij aan het departementa le „overladingsrapport" van 1957, dat de overlading min of meer als een bestaand feit aanneemt en de gevaarlijke tendens vertoont op grond daarvan het onderwijs- peil te verminderen. Verder: bij een vak, waarin eindexamen wordt afgelegd, is een grotere objectivi teit gewaarborgd, omdat hierbij twee in stanties (examinator en gecommitteerde) betrokken zijn. De beoordeling van een vak, waarvoor slechts met een rapportcijfer kan worden volstaan, komt in handen van één instantie te liggen, waardoor de subjectiviteit en niet te vergeten de verantwoordelijkheid van de individuele leraar een veel grotere rol gaat spelen. Vooral bij een leraar, die zijn verant woordelijkheid in deze zeer zwaar voelt. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sydney (Australië) (Presb. Church) (2e pred pl.) C. Uidam te Stevens- weert-Maasbracht. Bedankt voor Hoogeveen J. H. J. Hoff man te Koudekerke (Z.) - voor 's Heer- Arendskerke W. C. C. J. Jacobs te Reitsum. Geref. Kerken Beroepen te Aduard G. Haaksma te Ee (Fr.) - te Hoornsterzwaag en te Wester- emden F. L. van der Bom, kand. te Am sterdam - te Reitsum P. Sijtsma, kand. te Amsterdam - te Zwolle (5e pred. pl.) J. F. van der Wel te Erica (Dr.) Baptisten Gemeenten Beroepen te Enschedé M. de Jong te Muntendam. Bedankt voor Almelo Ph. Lindeman te Stavoren. Advertentie kan de subjectiviteit er toe leiden, dat hij zware eisen stelt, alvorens een leerling een voldoende te geven voor het vak waar in geen eindexamen gedaan wordt. Want het zal toch wel de bedoeling zijn, dat in het algemeen de cijfers voor de niet-eind- examenvakken voldoende zijn. Maar la ten we nu aannemen, dat bovengenoemd verschijnsel uitzonderingsgeval blijft, en dat het onderhavige voorstel tot verlich ting leidt. Hoever zal deze echter gaan? Ernstig gevaar Het is zeer goed mogelijk, dat sommige niet-eindexamenvakken degraderen tot schertsvakken, doordat de leraar genoe gen moet nemen met minimale eisen. Im mers alles komt af te hangen van het per soonlijk gezag van de leraar. Natuurlijk is dit gezag ook in het be staande systeem een belangrijke factor, of er voor een vak meer of minder ge werkt wordt, maar het eindexamen oefen de dan tenminste nog een zekere drang uit op de leerlingen. De consequenties van het thans voorgestelde kunnen derhalve van onafzienbare draagwijdte zijn: een daling van het onderwijspeil in een aan tal vakken, die ongewenst en onaanvaard baar is. Ten slotte is het absoluut niet gegaran deerd, dat met deze maatregel eventuele overlading wordt tegen gegaan. Immers de kans bestaat, dat de eisen voor de kern vakken op den duur verzwaard worden, „omdat de leerlingen voor de andere vak ken minder behoeven te doen." Nog een opmerking uit de keuken: Wel ke voorstelling moet men zich maken van een lesrooster met wel- en niet-aflopende vakken voor telkens variërende groepen van leerlingen? Men krijgt zo het idee, dat het voorstel inzake de eindexamens gebaseerd is op een utopistische visie op het onderwijs. Aangezien deze utopie er niet is en nooit zal komen, is het te hopen, dat de alge mene maatregelen van bestuur, die het eindexamen moeten regelen, blijk zullen geven van realiteitszin. 4 rl.-prtpn'ip altijd lekker op de boterham volledige vergoeding door Uw leverancier, indien een Heinz 57 product niet voldoet. De volgende dag opende professor Doka de kist en riep Robotto. „Robotto, beste jongen, we gaan samen op reis!", zei hij. „En ik ga je netjes in deze kist leggen, dan kun je rustig en gemakkelijk vervoerd worden!" Zo gebeurde het. Robotto lag languit in de kist en de prof sloot het deksel stevig af met een hangslot; want niemand mocht het geheim van de inhoud te vroeg ontdekken. Toen bestelde de pro] twee stevige kruiers, om de kist weg te halen en naar het station te brengen. Samen sjouwden die het ding naar buiten6465 Onverzwakte instandhouding van het NAVO-bondgenootschap en sociale en eco nomische hulpverlening aan de minder ontwikkelde landen vormen twee punten uit een verklaring, die het partijbestuur van de Partij van de Arbeid als grond slag voor de discussie over de buitenland se politiek op het komende congres van de partij aan de afdelingen heeft toegezon den. Het congres zal op 12, 13 en 14 no vember in Amsterdam worden gehouden. In de verklaring wordt als mening van het partijbestuur vermeld dat in het atoomtijdperk het socialisme de voor waarden moet helpen scheppen voor een duurzame vrede. De handhaving van de internationale orde en het voorkomen van oorlog zijn echter gebonden aan het be waren van een machtsevenwicht, aldus het partijbestuur. Om die reden deelt het bestuur de mening van de Britse zus terpartij, dat de onverzwakte instandhou ding van het bondgenootschap van de NAVO thans de belangrijkste waarborg is voor een vrede, die niet door Moskou zou zijn opgelegd. De partij is voorstand ster van een internationale regeling in zake stopzetting van proefexplosies. Dat reeds bijna een jaar geen proefexplosies zijn uitgevoerd, juicht het partijbestuur ook uit een oogpunt van volksgezondheid toe. Het uitblijven van ontwapening mag geen reden zijn om niet verder te gaan met de sociale en economische hulpver lening aan de minder ontwikkelde landen, aldus het partijbestuur, dat deze hulp een van de meest doeltreffende bijdragen tot de vrede der wereld noemt. De Britse Labour Party en de Socialistische Inter nationale hebben opnieuw als streefdoel gesteld, dat de meer ontwikkelde landen voor dit aoel tenminste één percent van hun nationale inkomen ter beschikking gaan stellen. „Daar in de meer ontwikkel de landen het nationale inkomen jaarlijks met drie percent stijgt, is een dergelijke bestemming van één percent economisch niet ondraaglijk", aldus de verklaring. Het partijbestuur is van plan het ko mende congres te vragen in te stemmen met de instelling van een commissie, die tot taak zal hebben voor het volgende par tijcongres een rapport voor te bereiden over de houding van de partij ten aan zien van het vraagstuk van oorlog en vre de in het atoomtijdperk. De eerste harpist van het Residentie- Orkest, Edward Witsenburg, die in Israel de derde prijs van 't internationale harp- concours verwierf, zal op zaterdagavond 24 oktober als solist optreden met het Residentie-Orkest in de twee dansen voor harp en orkest van Claude Debussy. Wit senburg vertolkte deze dansen ook in Tel Aviv tijdens het galaconcert van de drie prijswinnaars van het concours. 19. Het gaat hierom: een affaire, die slecht begonnen is, zet men niet door en men neemt nooit of te nimmer wraak over een mislukte transactie. De wraakzuchtige afperser graaft vandaag of morgen zijn eigen graf. Ons wapen is een tweesnijdend zwaard, dat ook onszelf kan treffen. Politie en justitie achtervolgen ons met een zo onuitroeibare haat, dat men ons zelfs van medeplich tigheid met onze tegenstanders zou beschuldigen. Ik geef toe, dat er niets in staat is ons zo krachtig te er geren dan een cliënt die ons dwarsboomt, uitlacht of veracht. Onvermijdelijk gaan wij haat tegen zo iemand koesteren. Maar wees voorzichtig! Dit is het kritieke ogenblik waarop de afperser van formaat zijn gezond verstand zal laten spreken en de nederlaag sportief aanvaarden. Hoe schuldig de tegenstander ook mag zijn en hoe overtuigend de papieren ook zijn die wij in handen hebben (ja zelfs al zijn wij er zeker van deze papieren in handen te kunnen spelen van iemand, die er straffeloos een nuttig gebruik tegen de schul dige van zal kunnen maken) wij moeten over voldoende zelfbeheersing beschikken om onze cliënt te sparen. Om te beginnen kunnen wij er nooit geheel zeker van zijn niet op een noodlottig ogenblik in de aangelegenheid te worden betrokken. Vooral niet, wanneer wij als te genstander een man of een vrouw hebben, die over een sterk karakter, uitstekende zenuwen, een harde wil en een uitzonderlijke' intelligentie beschikt (een der gelijke vrouw zal ik nog noemen). Onze veiligheid zou dan stellig groot gevaar lopen. De mqcht, waarover een dergelijke weerspannige geest beschikt, zal de lezer, die in een rustige omge ving dit alles in zich opneemt, nogelijk niet zonder meer duidelijk zijn. Het lijkt zo eenvoudig een afper ser zonder meer de deur te wijzen. Maar dit is niet het geval. In de praktijk blijkt doorgaans dat de man, die zich plotseling aangevallen ziet door een afperser, die meer over hem blijkt te weten dan gezond is voor zijn re putatie, in paniek raakt. Hij mag wel over stalen ze nuwen beschikken en moet een soort Uebermensch zijn om al dadelijk te beseffen dat de afperser zelf ook grote juridische risico's loopt en dat de man bij voorkeur geen ruchtbaarheid aan de zaak zal geven. Hij is een genie, wanneer hij op de lange duur niet zwicht. Het bewijs is wel dat allen, die wij aanvallen, ten slotte toegeven, zonder ooit te hebben begrepen dat hun rust verzekerd zou zijn wanneer zij maar niet hadden toe gegeven. Ik besef, dat ik hiermee een beroepsgeheim onthul, waardoor het klantental van mijn opvolgers wel eens zeer kon dunnen en mogelijk het beroep zelf in gevaar komt, maar nu ik zelf niet meer in staat ben het vak te beoefenen.. Enfin. Wanneer men u ooit tracht te chanteren, blijf dan zwijgen en ge hebt negen op de tien kansen er ongehavend van af te komen. De tiende kans is, dat ge met een beginneling of met een knoeier te maken hebt. Draag er overigens zorg voor uw af perser te leren kennen, zijn naam zowel als zijn adres. Nodig hem in uw huis, sluit hem op, ransel hem zo nodig af en doe alsof ge de politie waarschuwt. Hoe stom hij mag zijn, hij zal beseffen dat hij zijn mees ter gevonden heeft of dat hij met een gek heeft te doen en in beide gevallen loopt hij ernstig gevaar. Hij be grijpt dat hij alles heeft te verliezen en niets heeft te winnen, behalve het vrij negatieve genoegen u onaan genaam te zijn, want hijzelf is beslist niet gek. In mijn beroep komen merkwaardig weinig gekken voor. Eer ge de onderhandelingen opent, dient ge hem niet te prikkelen door hem als een soort onmens tegemoet te komen. Ik geef toe, dat wij over het algemeen niet aan overgevoeligheid lijden, maar er zijn uitzonderin gen. Ikzelf bij voorbeeld heb een zeer gevoelige aard, ik ben gauw gekwetst, maar dankbaar voor elke be wezen vriendelijkheid. Ge hebt tegenover een afperser alle kansen aan uw kant wanneer ge naast een vast beraden optreden blijk geeft van wat hoffelijkheid. Een ijzeren hand in een fluwelen handschoen, daarmee krijgt men vat op chanteurs. Ik vrees dat ik wat ver ben afgedwaald op het ter rein van de ethiek, maar dat is mijn zwakke punt. Ik hoop de lezer niet te hebben verveeld. Laten wij tot de feiten terugkeren. Te Parijs was ik dus gedwongen meerdere maanden te besteden aan het waarnemen ^an de lieden, die ik wilde chanteren. Mijn middelen raakten echter uitge put. Ik moest mijn inkomen veilig stellen en dus een aanvang maken met een kleine transactie, die mij een maandelijk inkomen verschafte. Daardoor werd het mij mogelijk de grotere transacties in de toekomst met de vereiste zorg voor te bereiken. Een jonge man Pierre Delforge, leek mij geschikt om mij in dit opzicht van nut te zijn. Ik had heel wat vat op hem, want hij was sterk onder de indruk van een meisje, Chantal Rivière, waarvan de achternaam herhaaldelijk voorkwam in papieren, die ik in mijn be zit had. Zij stamden uit de tijd toen ik te Saigon plaats vervangend chef van de inlichtingendienst van de Ja panse troepen was Pierre en Chantal: twee aardige jongelui, die ik node gestoord heb in hun jonge idylle, ik beken, dat ik be rouw over mijn optreden zou voelen wanneer het niet Delforge zou blijken die mij vermoord heeft. Is hij het wel geweest, dan is het schavot zijn enige beloning, te meer, daar hij een stommiteit heeft uitgehaald. Hij had deze gewelddaad niet nodig om zijn leven en zijn liefde weer op gang te brengen. Hij had kunnen vol staan met wat list en handigheid. Die schurk! riep Delforge. De laatste, door Duchemin voorgelezen woorden had den hem doen opspringen en in de enge ruimte tussen de muur en het bureau van de rechter begon hij heen en weer te lopen, vijf passen heen, omkeren, vijf pas sen terug, als een wild dier in een kooi. Ik ben dit geheel met u eens, zei Lheureux. Gaat u zitten. Delforge gehoorzaamde. Wanneer ik het goed heb begrepen, kwam Beuvry plechtstatig tussenbeide, hebben wij hier te maken met een bekentenis van Vindon. In mijn lange loop baan heb ik een misdadiger nog nooit dergelijke gruwe lijke beschuldigingen aan het eigen adres horen uit spreken of zien neerschrijven. En stellig niet op deze hooghartige toon. Met een kleine variatie op een van onze dichters zou men kunnen zeggen: Heb ik zo lang moeten leven om zoveel wandaden te bagaan? Zeer jqst, zei de rechter. Overigens zijn wij hier niet bijeen om Vindon te veroordelen. Beuvry hoorde hem niet eens. Er had zich een ge dachte in zijn brein vastgezet en die moest hij uitspre ken. (Wordt vervolgd) Kerkbouwactie. Doordat in één dag ruim 450.000 aan giften binnenkwam is de opbrengst van de Hervormde kerk bouwactie thans gestegen tot f 4.362.974. Meer dan een kwart van het beoogde be drag 16 miljoen gulden is nu ont vangen. Amerikaanse subsidie. „The Rocke feller Foundation" in New York heeft aan de Rijksuniversiteit te Leiden een gift toegekend voor een onderzoek met betrek king tot de Koreaanse cultuurgeschiedenis, dat zal worden ingesteld door de hoog leraar in het Japans en Koreaans aan die universiteit, prof. dr. F. Vos. Diens onder zoek betreft vooral de Silla-periode (57 vóór Christus tot 936 na Christus) en om vat onder andere de interpretatie van een der oudste Koreaanse geschiedwerken: de SamgoekJoesa. Voor Japan. Ten behoeve van de hulp verlening aan Japan is tot op heden op giro 777 van het hoofdbestuur van het Ne derlandse Rode Kruis gestort een bedrag van ongeveer 41.000.De gelden, die in Curagao voor hetzelfde doel worden inge zameld zullen door het Rode Kruis aldaar te zijner tijd eveneens op bovenvermeld gironummer worden overgedragen. Bezoekers. Vier leden van de Tweede Kamer zullen vrijdag in Taipeh aankomen voor een tiendaags bezoek aan Formosa. Het zijn K. T. M. van Rijckevorsel (K.V.P.), F. H. van de Wetering (C.H.U.), mr. dr. C. Berkhouwer (V.V.D.) en H. C. W. Moor man (K.V.P.). Ook een bezoek aan Quemoy staat op het programma. Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: De Haagse Comedie met „De Dag van Tala- vera". Vrijdag 20 uur: Première Indiase dansgroep. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur: „08/15", 18 jaar. Vrijdag tot en met woens dag 14.30, 19 en 21.15 uur en donderdag 14.30 uur: „Man of the West", 18 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „08/15", deel I, 18 jaar. Iedere ochtend, ook zondag, 9.30, 10.30 en 11.30 uur: „Prinses Beatrix be zoekt de Verenigde Staten". Frans Halstheater: Vandaag 20 uur: .Zo lang er mensen zijn", 14 jaar. Vrijdag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14. 16.30, 19 en 21.15 uur, maandag 14, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur, woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Die Sünderin", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur en vrijdag tot en met donderdag 14, 15.15, 19 en 21.15 uur: „Hoe vertel ik het mijn dochter", 18 jaar. Zaterdag 23.30 uur: „Na 12 uur 's nachts", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Vrijheren van het woud", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „De barbaar en de geisha", 14 jaar. Vrijdag 14 en 20 uur, zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maan dag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Draaikolk der driften", 18 jaar. Donder dag 14 en 20 uur: „Een terdoodveroordeel- de ontsnapt", 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „De 41ste", 14 jaar. Vrijdag tot en met zondag 20.15 uur: „Stella's sleutel", 18 jaar. Zaterdag 14.30 uur, zondag 14 en 16.15 uur en woensdag 14.30 uur: „Brokkenpiloten", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Donderdag 19 en 21.15 uur: „Freddy, die Gitarre und das Meer", alle leeftijden. Vrijdag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Anna Lucasta", 14 jaar. Zondag 11 uur: „Ge heimen van Oost-Afrika", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Deserteur van het legioen", 14 jaar. Vrij dag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur, als mede zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „The kid from Texas", 14 jaar. Maandag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De wet der onderwereld", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „The captain's table", 18 jaar. Vrij dag en zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maan dag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Les cousins", 18 jaar. Zondag 11 uur: „De levensroman van Johann Strauss". Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „Een grote liefde, een grote harts tocht", 18 jaar. Vrijdag tot en met maan dag 20 uur: „Les tricheurs", 18 jaar. Zon dag 14.30 uur: „Bambi", alle leeftijden. Dinsdag en woensdag 20- uur: „Godin der liefde", 14 jaar. Donderdag 22 oktober 20 uur: „Dreiging", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Bloemendaal): Tot 25 oktober dagelijks van 10 tot 17 uur. zondags 14 tot 17 uur: Expositie van schil derijen. aquarellen en tekeningen van G. van Duffelen. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 november dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uur: Expositie van tekeningen van Frans Verpoorten. Museum „Het Huis van Looy" (Kamper laan): Tot 16 november dagelijks 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Jubileumexpositie leven en werk van Jacobus van Looy.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13