AANHOUDENDE DROOGTE LEIDT TOT ERNSTIGE NOODSITUATIE schilderzelfmet HET WEER Bakker uit Haarlem-Noord verlaagt broodprijs opnieuw E.E.G.-landen zullen politiek overleg gaan plegen Km'Imi Tliriiiiitis ELEGANTE TASSEN EN SYOUX «WMORRIS'ibefore ijou êuif! Andere bedrijven volgen maandag Een en al oog voor de zeeslag Grote schade aan weidegronden, afslachten van vee noodzakelijk, Landbouwschap beraadt zich ;4e JAARGANG No 83 DONDERDAG 15 OKTOBER 1959 304c JAARGANG No 235 Hulpactie Uitgedroogde beddingen Vogels verhongeren BROODOORLOGSPITST ZICH TOE fyüïh kien lij In de krant van heden: Nederland-Duitsland op het tv-scherm '5 Avonds ook nog een volledige telerecording Het woord is aan Geheim van de Russische kracht is.gierstepap Geslonken Maas GRATIS VERKRIJGBAAR VERKEERSBORDEN PLAKPLAATJES Aanhoudend droog Donker perspectief Nood in Drente Grote Houtstraat 93, Haarlem. TeL 15295 "TT I I I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. LhhJ I C I 1 I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I 1(1(1 I I fr™ V 1 I M (1(1 II I 1 II Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, l^toor Haarlem-N. Soendajiein, Tel. 57755 XA VA X X X^ XXX KJ X^^ VA X^ X XA X^ fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ge toestand in de Drentse landbouw en vee teelt. Drente is, zo zei hij, een onafzienba re verschroeide steppe en alleen de stroomgebieden en de kop van de provin cie maken een gunstige uitzondering. Het grootste kwaad zit in het Hondsruggebied en in midden-Drente. Met inbegrip van het transport van gis teren zijn vier militaire colonnes Drente uit het westen binnengekomen. Zij voer den in totaal 550 ton bietenkoppen aan, hoofdzakelijk uit Wieringermeer, uit Beverwijk en Uithoorn. Het opzetten van een gedetailleerd verdelingsplan is uitgesloten, maar aldus de heer Brouwer, wij hopen dat de stroom uit het westen door blijft gaan. Ook in andere delen van Nederland blijkt men ten zeerste met het lot van de Drentse boeren begaan te zijn. Er zijn acties ontketend om in de komende winterperiode jong vee uit de betrokken gebieden logies te geven. Ook op Goeree- Overflakkee is men met een dergelijke actie bezig, evenals op Schouwen-Duiven- land, waar men zich de hulp van Drente in het rampjaar 1953 kan herinneren. Ook vandaag zullen militaire vrachtwa gens weer veevoeder overbrengen van plaatsen in ons land waar men dit in rui mere mate ter beschikking heeft naar die plaatsen waar men met de grootste tekor ten zit. Er zullen 134 militaire wagens bij het transport worden ingezet. Het voer zal gebracht worden van Hank naar Nuland, van Flakkcc naar Veenendaal, van Hoofd dorp naar Westerbork, van Bleiswijk naar Neede en van Middenmeer naar Odoorn. Vast is komen te staan dat in de afgelopen week door militairen tussen de duizend en vijftienhonderd ton is vervoerd. Nu er ook hier en daar wat meer hooi wordt aange boden, is men van zins bij wijze van proef, wagens te gebruiken die een last van tien ton kunnen vervoeren. In de bijna uitgedroogde Maasbedding van Zuid-Limburg liggen midden in het rivierdal de ruïnes bloot van een kasteel en een kerk, die eeuwen geleden, volgens de kronieken in 1459, te Elsloo werden overstroomd en weggespoeld, toen de Maas haar bedding meer naar het westen verlegde. Al in 1947 heeft men in de toen ook erge lage rivier een tipje van deze bouwresten onderscheiden, maar thans kan men er droogvoets naar toe wandelen en een blik slaan in de grote diepe en ge heimzinnige put van het kasteel. De Maas is zo droog als men sedert een lange generatie niet heeft gekend: de ri vierbedding langs het gekanaliseerde ge deelte van deze waterweg (Julianaka- naal) krijgt geen water meer. De stuw van Borgharen is namelijk nu al gedurende bijna twee weken volledig afgesloten, om dat men al het water moet gebruiken voor de voeding van het Julianakanaal. Intussen is er in de Maas bij Maastricht Maas tot Grave is nog vrij normaal te va ren en omdat de Rijnvaart praktisch stop ligt komen de schepen, die geen vracht meer kunnen krijgen omdat ze slechts half of driekwart kunnen laden wegens de ge ringe diepgang, naar Maastricht of Luik. Dit veroorzaakt ernstige opstoppingen bij de Maas-sluizen, waardoor vertragingen van soms vele dagen ontstaan. De Nederlandse vice-president van de internationale jachtraad, mr. dr. I. G. van Maasdijk, heeft aan de secretaris generaal dezer organisatie te Parijs tele grafisch verzocht alle Europese en Noord- afrikaanse jachtdepartementen te willen wijzen op de nood, waarin verschillende trekvogelsoorten en weide- of waadvogels, zoals kieviten, snippen, grutto's, tureluurs en wulpen, ten gevolge van de aanhou dende droogte verkeren. Deze vogels kun nen geen voedsel meer vinden en wor den bij honderden exemplaren langs weg bermen uitgeput aangetroffen. Onder water gezette ijsbanen zochten zij spoedig als voederplaats. In het telgram wordt tij delijke inperking of een tijdelijk totaal verbod van jacht op deze vogels gevraagd. Als de droogte aanhoudt zullen ze zich na melijk concentreren op die plaatsen in Europa, waar nog voedingsmogelijkhe den zijn. Jacht, op zulke plaatsen uitge oefend, zou catasrofale verliezen veroor zaken. Op de hoge zandgronden ten noorden van Steenwijk waar de grasmat door de langdurige droogte bijna volledig ver schroeid is, hebben veehouders enkele koeien moeten laten alrnaken omdat deze dieren bij het grazen te veel zand naar binnen hebben gekregen. Bij een van de dieren werd meer dan vijftig pond zand in de maag aangetroffen. Na een „wapenstilstand" van ongeveer een maand in het conflict over de brood prijs in Haarlem heeft bakker T. Dekker uit de Marsstraat in Haarlem-Noord aan gekondigd. dat hij met ingang van vrijdag 16 oktober opnieuw de broodprijs voor ongesneden witbrood van 41 tot 36 cent zal verlagen en van het zogenaamde regerings-bruinbrood van 37 tot 32 cent. De rayonale bakkerijcommissie heeft de andere bakkers in Haarlem en wijde om geving geadviseerd, dit voorbeeld nog niet te volgen. Indien echter op maandag 19 ok tober nog geen oplossing voor deze De zes landen van de Europese Econo mische Gemeenschap hebben zich uitge sproken voor onderling politiek overleg, voor de invoering van een stelsel voor de verlening van hulp aan onder-ontwikkelde landen en voor een bespoediging van de totstandkoming van de Euromarkt. Dit is vandaag door de Italiaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, G. Pella, die voorzitter is van de Raad van Minis ters der E.E.G., bekendgemaakt na afloop van een tweedaagse conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der zes Euromarktlanden. Hij onderstreepte even wel, dat de behandeling van deze kwesties in de Raad van ministers niet meer dan een uitwisseling van standpunten is ge weest en dat een nadere bestudering nodig zal zijn voor het vaststellen van de mid delen om deze doeleinden te verwezen lijken. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken deelde voorts mede, dat de Raad van Ministers besloten heeft een interim- De bemanning van het Engelse hoofdkwartiersschip H.M.S. Tyne bracht woensdagmiddag een bezoek aan het Rijksmuseum De matrozen waren vooral geïnteresseerd in zeeslagen. Ze konden er maar geen afstand van nemen of doen comité te benoemen voor het bestuderen van de vraagstukken, die samenhangen met de stichting van een Europese Univer siteit Pierry Wigny, minister van Buitenland se Zaken van België, deelde vandaag in een persconferentie te Brussel naar aan leiding van zijn plan tot bespoediging van de politieke coördinatie en economische integratie van „Klein Europa" mede. dat de zes Euromarktlanden niets zullen ondernemen, dat Engelands belangen zou kunnen schaden. Er is volgens Wigny geen sprake van de vorming van concurrerende groeperingen binnen het Atlantische bond genootschap, waardoor de gemeenschappe lijke belangen der bondgenoten zouden worden benadeeld. Advertentie Bij iedere jas een passende tas HAARLEM TELEFOON 20415 Advertentie de verf voor het schilder feest Dag. De droogte1, 11 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Toch is het zo2 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Tweede Kamer3 Veilig Verkeer 3 Van Mensen en Dingen5 Uit stad en omgeving ....5, 7, 9 Beurs 9 Onrust in de Kongo11 Algerije-debat 11 Britse regering 11 Feuilleton 13 Radio en Televisie 13 De onderwijsvernieuwing (IV) 13 Agenda 13 Kunst 15 Sport 17 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. „broodoorlog" zal zyn gevonden zullen alle bakkers en de drie in Haarlem en om geving werkende grootbedrijven eveneens tot een verlaging van v\jf cent van de broodprijs overgaan, waarbij een der grootbedrijven reeds aankondigde deze verlaging op alle broodprodukten van toe passing te brengen. Het geschil tussen de individuele bak kers in Haarlem en de grootbedrijven is niet van vandaag of gisteren. Een maand geleden echter kon bakker Dekker zich niet langer verenigen met een zegeltjes actie en met het uitkeren van dividend door twee broodbedrijven in Haarlem. Hij ging over tot verlaging van de broodprijs, een voorbeeld, dat door enkele van zijn collega's werd nagevolgd. Na enkele dagen besloot hij de oude prijs gedurende vier weken te handhaven en te trachten een oplossing te vinden in het conflict De grootbedrijven hebben in de laatste vergadering van de rayonale bakkerijcom missie echter medegedeeld, dat zij hun standpunt niet wijzigen, waarop bakker Dekker heeft aangekondigd zijn broodprijs met ingang van vrijdag weer te verlagen. Ook een voorstel van de rayonale bakke rijcommissie om een stichting in het leven te roepen om tot een centrale uitgifte van spaarzegels te komen werd door bakker Dekker niet aangenomen. Hij bleef bij zijn eis tot stopzetting van het zegeltjes- en di vi dendsy steem. Men verwacht, dat de hernieuwde broodoorlog niet beperkt zal blijven tot Haarlem en omgeving. Immers het zegel tjes-verstrekkende bedrjjf komt in vrijwel geheel Kennemerland, in de bollenstreek, de IJmond en de Haarlemmermeer en en kele partijen in het broodconflict ver wachten dan ook, dat de „broodoorlog" zich als een olievlek over geheel Neder land zal uitbreiden. De rayonale bakkerijcommissie heeft de bij haar organisatie aangesloten bakkers per circulaire medegedeeld, dat men het wenselijk acht, dat de diverse bakkers maandag de broodprijs van bakker Dek ker zullen volgen en niet onder deze prijs hun brood gaan verkopen. Dat de strijd zich thans heeft toege spitst blijkt wel uit de commentaren, die wij vanmorgen van de diverse partijen kregen: Bakker Dekker: „Ik geef pas toe als de zegeltjes en de dividenduitkeringen ver dwenen zijn". Een woordvoerder van een grootbedrijf: „De zegeltjes blijven, daar valt niet aan te tornen". De voorzitter van de rayonale bakkerij commissie, de heer C. van Helden: „Voor vele bedrijven is dit conflict rampzalig. De regering, en dan het ministerie van Econo mische Zaken, zal misschien pas ingrijpen wanneer er sprake is van een noodtoe stand. En dat duurt nog wel even. Het is bijzonder spijtig, dat men niet tot een centraal zegeltjessysteem is gekomen. Het is een treurige toestand". Onze Haagse redacteur tekent hierbij aan: Op het ministerie van Economische Zaken heeft men zich nog niet formeel met de Haarlemse broodoorlog bezigge houden. omdat geen der belanghebbenden deze kwestie bij het departement aan hangig heeft gemaakt. Men bleek in Den Haag zelfs in de mening te verkeren, dat het geschil weer gesust was. Nu niemand zich tot het ministerie heeft gewend verklaart men daar ook te weinig van de situatie te weten om te kunnen voorspellen welke maatregelen men eventueel zal kunnen treffen. Het lijkt echter weinig waarschijnlijk, dat dit door middel van een rechtstreeks ingrijpen in de prijzen zal geschieden. Het ministerie is immers gewend wel een prijsstop voor stijgende maar niet voor dalende prijzen te hanteren. Wanneer men ten departemente het noodzakelijk zou vinden om in de Haar lemse „broodnijd" tussenbeide te komen zal dit veeleer in de vorm van een be middelingspoging gebeuren. In het verleden heeft men met 'die methode, onder meer in Amersfoort en Breda, enig succes geboekt. Advertentie BARTBJORtSSTR™ HAARLEM TEL 13439 LEOSESTRAAT (BIJ KONWCSPIEIN) AMSTERDAM TEL-lfcs96 EXCLUSIEVE WINTERMANTELS De televisie-uitzending van de interland voetbalwedstrijd DuitslandNederland volgende week woensdag in Keulen zal zeer waarschijnlijk doorgaan. De Duitse Voetbalbond heeft nog steeds geen toestemming gegeven, maar zal dat ver moedelijk pas aan het begin van de vol gende week doen. De toestemming is af hankelijk van het feit of het stadion in Keulen zal zijn uitverkocht. En wat dat betreft behoeven de Nederlandsé kijkers zich geen zorgen te maken. De K.N.V.B. heeft zoals bekend geen bezwaar tegen uitzending. Behalve de rechtstreekse uitzending, die van vier tot zes uur duurt, zal de N.T.S. na het avondprogramma nog een volle dige telerecording van de wedstrijd uit zenden. Men hoopt hiermede te voorko men dat het Nederlandse bedrijfsleven wederom gehandicapt wordt doordat zeer vele werknemers een vrije middag ne men. Ullman Jeugd is geen leeftijd, maar een geestes toestand. CONSTANTZ (AFP) Voedseldeskun digen, die te Constanz, in de Westduitse deelstaat Baden, vergaderen, zijn tot de slotsom gekomen dat het de Russische gierstepap is geweest, die het Rode leger in staat stelde de Duitsers te verslaan. Zij voeren aan dat de gierstepap, die de basis vormde van de voeding van de Rus sische soldaat, deze een weerstand gaf, die die van de Duitse militairen, die van ingeblikte levensmiddelen moesten leven, te boven ging. Volgens hen maakte dit tevens dat een gewonde veertigjarige Rus meer kans op genezing had dan een twin tigjarige Duitse militair, die kwetsuren had opgelopen. Ten slotte menen de voedingsdeskundi gen nog dat de eenvoudige, maar gezon de voeding der Russische dienstplichtigen er de oorzaak van is dat 96 percent van hen voor de militaire dienst wordt goed gekeurd, tegen slechts de helft der Ameri kaanse rekruten. Terwijl de aanhoudende droogte een benauwenis wordt voor landbouw, tuinbouw en veeteelt, komen hulpacties voor de gebieden, die het zwaarst van watergebrek te lijden hebben, op gang. Uiteraard is in de hooggelegen gebieden van ens land de nood groter dan elders en volgens de waarnemin gen is Drente het zwaarst getroffen. Het is nog moeilijk, een globaal over zicht van de droogteramp te krijgen, doch de gevolgen moeten in nationaal opzicht zeer ernstig worden genoemd. Op lange termijn gezien, zullen de droge maanden van 1959 schadelijk nawerken op het komende voorjaar, niet alleen wat betreft de voedselsituatie, de veestapel en de uitvoer, doch tevens ten aanzien van de financiële toestand der agrarische gemeenschap. Dit alles werd duidelijk onder het oog gezien tijdens een vergadering van het Landbouwschap, die gisteren gehouden werd in Den Haag. Intussen zijn militairen ingeschakeld bij de noodmaatregelen en overweegt de regering verdere maatregelen ter bestrijding van de rampzalige situatie, die bij een aanhouden van de droogte zal ontstaan. Varen is fijner dan je denkt, maar op de Maas bi; Ster- is het moeilijk. De droogte heeft d< w waterstand zo laag gemaakt, dat hele delen van de rivier drooggevallen zijn. De K.L.M. Aero- carto n.v.-foto laat het duidelijk zien. bij uw winkelier bij aankoop van Sehotnerème - M e t a s u I Wrijfwaa (mat sllleona) HANDELSOND. GERARD HOOVERS BREDA Verwachting tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot ma tige zuidoostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Advertentie In de bestuursvergadering van het Landbouwschap heeft de voorzitter, de heer H. D. Louwes, uiting gegeven aan het medeleven van het Landbouwschap met allen, die in de boeren- en tuinders stand onder de gevolgen van de droogte lijden. Hij juichte de spontane veevoeder actie toe, maar, zo zei hij, wij moeten ons er toch van bewust zijn dat de nood lan ger kan duren dan dat deze spontane ac tie daarin kan voorzien. Wij zullen ons welbewust moeten afvragen wat er ver der moet gebeuren. Wij moeten ons niet verhelen, zo zei de heer Louwes verder, dat het perspectief nog zeer donker is. Wanneer er niet gauw verandering komt, gaan onze weiden met een sterk beschadigde grasmat de winter in; een strenge en droge vorst zou daar aan de genadestoot kunnen toebrengen. Verder blijkt meer en meer, dat er bij na geen wintergraan gezaaid kan worden. De heer Louwes zeide verder: „Het knel punt bij de veevoedering ligt bij het ruw- voer, bij hooi, stro, voederbieten, aardap pelen en eventueel ook suikerbieten. Iede re ervaren veehouder zal zijn hart vast houden bij de gedachte aan de complica ties, die kunnen ontstaan door het voeren van de dit jaar zoveel suiker bevattende bieten." „Ik geloof, zo zei de heer Louwes ver der, „dat wij moeten beginnen met deze droogteramp ook te zien als een ramp, die onze gehele agrarische gemeenschap aan gaat en dat wij moeten trachten ook fi nancieel in eigen kring te doen wat wij kunnen, al zal dit uit de aard der zaak bescheiden zijn. Ongetwijfeld zal de over heid daarnaast willen helpen zoveel mo gelijk nood te lenigen. Een schatting van de omvang van de schade en van de mid delen, die nodig zullen zijn om in de erg ste nood te voorzien, is nog niet te maken. De veehouders zullen de moed moeten en kunnen hebben de werkelijkheid onder ogen te zien. Zij zullen zo nauwkeurig mo gelijke voederbalansen voor hun bedrij ven moeten opmaken, waarbij zij niet op timistisch moeten denken over de moge lijkheden in het volgende voorjaar. Me nigmaal zal dit ook leiden tot de noodzaak een zekere hoeveelheid vee af te slachten. Het Produktschap voor Vee en Vlees en de overheid moeten in dezen medewerken om een ineenstorting van de vleesmarkt te voorkomen." „De indruk ontstaat dat de nood als ge volg van de abnormale droogte in Drente het ergst is. Bij een verkenning is ons ge bleken dat een kwart van de provincie over een oppervlakte van vijftigduizend ha. in een noodtoestand verkeert en dat ook buiten dit gebied nog bedrijven met moei lijkheden kampen", aldus vertelde Dren- tes provinciale voedselcommissaris, de heer Th. Brouwer te Assen over de huidi

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1